SPORTSMAN succes Geen onverdeeld voor twee Ned. Opera's Derde opera-premiere: Haydns „Lc Pescatrici STOP'N TIJGER INUWTANK! I m 53 a i kunst kalei öoscoqp TIJDENS HOLLAND FESTIVAL Een herontdekking van grote waarde de snelle, trefzekere camera m t LBIDSCH BAGBl.ll> DONDERDAG 17 JUNI 1965 VIERDE BLAD 99 Incident tijdens INTERSCOLAIR Spaans ballet van Pilar Lopez (Van onze kunstredactie Als derde interessante opera-„wereldpremière" zal men op 26 juni in de Amsterdamse Stadsschouwburg kennis kunnen maken met een heropvoering sedert 1770 van Haydns' komische „Le Pescatrici' (,De vissersvrouwen') en wel onder directie van Alberto Brede. Deze opera werd geschreven in opdracht van de vermaar de kunstbeschermer Prins Paul-Anton Ester hazy voor van 16 tot I en met 18 september durende feesten in diens kasteel. Zij is sinds dien in de vergetelheid geraakt. Doch de Engelsman H. C. Rob- bins heeft haar herontdekten haar in samenwerking met de Weense componist Karlheinz Füssl gereconstrueerd. Verfijnd amusement Het verhaaltje, op tekst van Gol- doni, doet er niet zoveel toe. Er Is een prinses, die leeft onder vissersvrouwen en natuurlijk een prins ontmoet. Vanzelfsprekend is er een vrolijk slot! Naast vissers, vangen de vrouwen mannen en dit komt in deze opera duidelijk tot uitdrukking. Het geheel speelt zich af in Zuid-Italië en is niet aan tijd gebonden. De opera is indertijd door de gasten van Prins Esterhazy bijzon der gunstig ontvangendaarom is het des te verwonderlijker, dat zij Drie geivonden Aanrijding tijdens bejaardentocht Het comité Autotocht Ouden van Dagen te Voorschoten had voor de 30ste tocht extra voorbereidingen ge troffen. Deze lustrumtocht zou juist pr iets meer worden dan voorgaande e jaren. Geen van de organisatoren en geen van de 303 bejaarden kon gis termorgen vermoeden, dat in de mid daguren een grote schaduw zou val len over deze tocht. ■I Wat in de dertig voorgaande toch- n nog nimmer was gebeurd, ge- lurde in Hoofddorp. Daar werd de .uto met de bestuurder Ph. Bakker angereden voor een vrachtauto. De inzittenden: het echtpaar Geij- enbeek, oud-jachtopziener van het zia indgoed Duivenvoorde, en mevrouw oorpoonstra werden ernstig gewond. De ituurder kreeg slechts licht letsel, r ambulance werden de drie be iarden naar het ziekenhuis in faarlem vervoerd. Het eerst onder dek gaf aan zware hersenschudding a dijbeenbreuken bij de twee dames i lichte verwondingen bij de heer •eljtenbeek. Er viel een doodse stilte .Treslong" in Hillegom de dorzitter van het comité Autotocht, heer A. G. Sljthoff, deze mede ding tot de 424 deelnemers, die met 6 personenauto's vertrokken, waren Voorschoten enige te- foontjes stuurde, waardoor de beide 'hJlrmonieverenigingen braken met de hditie en de bejaarden niet met uziek inhaalden. Stil en zonder de tbundige vreugde van andere ja- kwamen 105 auto's met slechts bejaarden weer thuis. De autotocht begon gistermorgen 10 uur. Er werd door het polder- idschap en het Gooi gereden naar Vlkenveen. Daar werd de koffie- aaltijd gebruikt en kreeg ieder ge- Ijenheid een wandelingetje te ma- [n naar de voormalige Zuiderzee. n drie uur vertrokken allen weer si Hilversum naar Hillegom, waar n vorstelijk diner wachtte. Om ht uur in de avond was de tocht n einde. OEGSTGEEST Naaicursisten op modeshow De Stichting voor huishoudelijke- b gezinsvoorlichting zal dinsdag 29 ini 's avonds 7.45 uur een modeshow ■ganiseren in de grote zaal van het atronaatsgebouw. De cursisten van naaicurssen van de stichting zul-" dan hun eigen gemaakte kle- igstukken tonen. Er zal een uidstoilet te zien zijn en costuums Oostenrij kLeksand «•wegen). Bovendien zal de- zo lang van het ..podiumtapijt" ver dwenen is. Haydn, uit wiens creatief brein reeds zo veel waardevolle muziek was gevloeid, oogste met deze opera de hoogste lof, vooral toen „Le Pesca trici", na een groot banket, waaraan 40 personen deelnamen, werd op gevoerd. De componist zelf was bijzonder trots op dit werk, dat hij op één lijn stelde met zijn „L'Infedelta delusa". Haydns volledige bloei werd ermee aangekondigd. Het is dan ook begrijpelijk, dat dirigent Erede er hogelijk mee inge nomen is, dat hij deze opera met haar grote ensembles, na zoveel jaren voor het eerst weer eens ten gehore mag brengen. Over de reconstructie van deze opera zegt H. C. Bobbins: „Het oor spronkelijke handschrift van de muziek is niet helemaal compleet meer. er ontbreken een paar inzet ten en laatste delen van aria's en terzetten, evenals het middelste deel van de tweede acte. Alle finales en alle centrale delen d.w.z. die delen, waarin de karakters van de betrokken personen bepaald worden zijn er nog. Onze rol in het re construeren van de ontbrekende delen is niet belangrijker dan die van een restaurateur van antiek meubi lair. Voor hem kan de grootste lof (evenals voor ons) alleen maar zijn dat bij het definitieve resultaat de ontbrekende poot van de tafel niet van de anderen te onderscheiden is". Hoge verwachtingen Al met al mag deze première met de grootste belangstelling tegemoet gezien worden. Verfijnd amusement staat de toehoorder stellig te wach- Een keur van buitenlandse gasten zal haar ten gehore brengen. Wij noemen de Joegoslavische vangeres Ruza Pospis, in ons land reeds be kend door haar zang in „Boris Godoenow" tijdens het vorige Hol land Festival, de Argentijn Carlos Feller, de Italianen Ugo Trama en Umberto Grilli, de Italiaansen Adriana Martino en Maddalena Bo- nifaccio en de Spanjaard Giacomo Aragall. Regisseur is Werner Düg- geliri, de décors en kostuums werden vervaardigd door Jörg Zimmerman. Voorts zullen aan deze ook muziek-historisch zo belangrijke voorstelling medewerken het Ned Kamerorkest en het Ned. Kamer koor. De verwachtingen omtrent deze opera, die aan de zangers en zange ressen, zowel vocaal als qua actie, zware eisen stelt, zijn hoog gespan nen! Deze opera wordt ook op 28 juni en 13 juli in Den Haag gespeeld. Het Spaanse ballet van Pilar Lopez opende gisteravond de reeks culture le manifestaties, die in Den Haag en Scheveningen in het kader van het Holland Festival zullen worden gehouden. Voor de pauze bracht Pi lar Lopez twee balletten, na de pauze acht Spaanse dansen. Pilar Lopez die met haar groep in de Kurzaal van Scheveningen op trad oogstte ook in 1960 in Holland grote successen. Ook ditmaal leverde haar groep een boeiend spel van kleur, klank en beweging. Voor de pauze deed zich een pijnlijk inci dent voor. Als gevolg van een reeks misverstanden tussen de Spanjaar den en de organisatoren bleef het publiek tussen het eerste en tweede ballet 25 minuten lang in het don ker zitten. Een groeiende stemming van ongeduld uitte zich meermalen door handgeklap. Na de pauze bood de leiding van het Holland-Festival de slechts half gevulde zaal haar verontschuldigingen voor het voorge vallene E.E.G. CONCOURS IN AMSTERDAM Waarde 100 miljoen gulden Karei de Grote - expositie belangwekkend an en Ui tgebr eide veili gh eidsmaatregel en (Van onze correspondent) De talisman van Karei de Grote, die zes jaar geleden werd ont dekt bij een inspectie van-de kerkschatten van Reims, is een van de kostbaarste stukken op de Karei de Grote-expositie, die van 26 juni tot 19 september in het raadhuis van Aken te bezichtigen is. Deze tentoonstelling is de tiende in een reeks van exposities, die onder auspiciën van de Raad van Europa georganiseerd worden. Hoewel Aken eigenlijk pas voor een tentoonstelling onder auspiciën van de Raad van Europa in aanmerking kwam, heeft deze Duitse stad voorrang gekregen, om dat het dit jaar 1200 jaar geleden is dat Aken voor het eerst in de ge schiedenis vermeld werd. Bovendien is het 800 jaar geleden dat Barba- rossa Karei de Grote liet opnemen in de rij van heilige vorsten. In het raadhuis, gebouwd op de fundamenten van het paleis van Karei de Grote en in de kruisgang 1968 van de Dom zullen meer dan 700 objecten, afkomstig uit Rome, Pa rijs, Londen, Wenen, Brussel, Leiden, Bern, Stockholm, Leningrad en New York, een beeld geven van het Ka rolingische tijdperk. Belangrijke stukken van deze ten toonstelling, samengesteld door prof. dr. W. Braunfels, directeur van het Instituut voor kunstgeschiedenis van de Technische Hogeschool in Aken, zijn o.a. de befaamde codex van Echternach en ruim 50 ivoren uit Boekarest en Rome. Voorts zijn er B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld van 12 tot 16 december een toneelwedstrijd te houden voor leerlingen van mid delbare scholen uit de hoofdsteden van de zes EEG-landen alsmede uit Londen en Bern. Het college meent dat een dergelijke toneelwedstrijd een attractieve wijze is om de jeugd van de verschillende steden nader tot elkaar te brengen en herinnert er aan dat het in 1962 in Amsterdam gehouden soortgelijke interscolaire toneelconcours destijds zeer in de smaak van de deelnemers is gevallen. Het voorstel vloeit voort uit een vorig jaar op de plenaire zitting van de Unie der hoofdsteden van de Eu- pese Gemeenschap genomen besluit, dat elke afvaardiging zou bevorde ren dat in haar stad in 1965 een evenement in het kader van de unie gedachte zou worden georganiseerd. B. en W. verzoeken de raad voorts de aan deze wedstrijd verbonden kos ten, die op ten hoogste f 15.000 wor de:! geraamd, voor rekening van de gemeente te nemen. Hartewens-Festival december 1966 Het bestuur van de Stichting „Hartewensfestival" in Haarlem heeft besloten in december 1966 een twee de festival te houden. De belang stelling in 1964 was uit het gehele land zo groot, dat talrijke jongeren, die zich wilden laten inschreven moesten worden afgewezen. Vooral ook om organisatorische re denen is besloten het Festival één dag eerder te laten beginnen, n.l. op 27 december. Na het ontbyt van 31 december keren de deelnemers dan terug naar hun woonplaatsen. Be sloten is ook een 50-tal Vlamingen tot het Festival toe te laten, mede in verband met de aandacht welke ook aan de Belgische muziek en kunstenaars zal worden geschonken. interessante maquettes, zoals van de Dom en omgeving in de tyd van Karei de Grote. De Nederlandse inzending voor deze belangwekkende expositie, die o.m. de afdeling munten, miniaturen, edelsmeedwerk en ivoren omvat, be staat uit de Lipinuskelk uit Utrecht en de z.g. Aratus uit Leiden. De hier verzamelde collectie kunst schatten heeft een waarde van ruim 100 miljoen gulden. Er zyn dan ook uitgebreide veiligheidsmaatregelen getroffen. Zo kan de Akense politie vanuit de kelder van het raadhuis de gehele expositie overzien op te levisieschermen. Ook is de tentoon stelling beschermd met behulp van radarapparatuur. .Jean Levecqen .l)e droom (Van onze kunstredactie) Terwijl de Ned. Opera bijna geheel geliquideerd is. kwamen nu ineens toch jonge twijgjes uit het rumoer te voorschijn, en wel de in opdracht geschreven opera's „Jean Levecq" van Guillaume Lan- dré en ,,De Droom" van Ton de Leeuw, waarover wij dezer dagen een beschouwing schreven en de inhoud weergaven. Deze werden gisteravond in de Amsterdamse Stadsschouwburg ten doop gehouden onder auspiciën van de Holland Festival Opera een adhoc-combinatie, met goede bekende en erkende solisten van de Ned. Opera. In deze droeve situatie, hoorden wij twee nieuwe opera's op één avond met libretti die zich levenswijs lieten aanzien. Muzikaal zyn deze opera's van en uiteenlopende aard als het type der libretti. Landré doet het op een stramien in behoudendheid en quasi progres siviteit. Ton de Leeuw zoekt een ge heel andere weg naar de jongste ont wikkeling van zijn compositie stijl, die gaandeweg meer in Ooster- e klanksubtiliteit is beland, met ver- loeiing van ritmiek waarin hy naar het irreële kan moduleren. Een on- :rdeeld succes zijn beide opera's iet geworden. Landré laat zjjn mu zikale conceptie meer in het orkest horen dan by de zangers op het to neel. Hij gebruikt veel parlando en recitatief, geeft zijn extreme klan ken enige dramatiek, maar weet de figurtn niet duidelyk te typeren. Deze krygen dan ook weinig kans vanuit de thematische beweging in de orkestpartituur en moeten teren op een zekere monotone ontwikke ling, die vocaal weinig steun biedt. Gabriel Smit, die de tekst van De Maupassant bewerkte had de aardi ge pointe van het oorspronkelijke verhaal gecoupeerd, waardoor de ge hele afsluiting waarbij de mannen een glas dronken en de zaak lieten zoals deze was, verzanden in een braaf afgestemde finale. De regie van Georg Reinhardt wist weinig met het drama uit de weg te komen, de zangers hadden een statische positie in het spel, maar zongen overigens met ai hun beste krachten. Anny Delorie en Els Bolkestein maakten een goede rol van hun resp. echtgenote en doch ter; Guus Hoekman ais de zwerven de echtgenoot deed wat erg zielig en Bert Bijnen als tweede man deed zo overtuigend als winnaar in deze si tuatie, dat hij daardoor wankelde. Simon van Trirum kon van de pas toor niet veel meer maken dan een zielig mannetje. De opera van Ton de Leeuw had een aanmerkelijk sterkere allure. Met gebruik van alle eigenschappen als vernoemd, met een Oosters af gestemd instrumentarium, creëerde nij zeer knappe momenten, vooral in het eerste en derde deel met een biedt in zijn prijsklasse veruit het meest! Voor 78.- biedt de SPORTSMAN U: sneltransport, met één draai weer startklaar, blok- keerinrichting, gecoate 2.8 lens. die alles haarscherp ziet. heldere grote lijnkaderzoeker. onverwoestbare „all metal" constructie, bliksemsnelle filmwisseling, uitgebalanceerde 'ige handligging. Er is een Sportsman serie van 78.- tot de volautomaat van 199.-. Natuurlijk in iedere c t FP3, de fameuze ILFORD fijnkorrelfilm. Bruno Maderna leido twee Ned. opera's. uitnemende weergave van de rol van vrouw door Sophia van Santé. Ook Mimi Aarden was als profetes uit nemend'met de uiterst moeilijke vo calisten en Marco Bakker wist ge stalte te geven aan de student. Het tussendeel was uiterst interessant met de balletexpressie en elektroni sche klankverwerking, maar werd te lang gerekt zodat het aanvankelijk fascinerende verslapte door de vele reprises, een kenmerkend zwak punt in de overigens knap doordachte compositie van Ton de Leeuw. Bijzonder treffend waren de dé cors van Roger Chaillaux en Jacque line Jacobi had met haar regie voor al het statische element der spelers tot een suggestieve expressie weten te vormen. Bruno Maderna leidde beide opera's op een welberekende en doordachte wijze en het USO speelde de partituren, vooral de uiterst moeilijke van Ton de Leeuw opmerkelijk bekwaam. Rijd met nog meer activiteit, zuinigheid, zekerheid: tank nieuwe Esso Extra! Dat kunt u óveral in West-Europa. 7 ISI EN REIS MET ESSO AUTOKAARTEN Wegwijzers met internationale faam. Rijk aan informaties. In voorraad bij honderden Esso dealers. Ookeen speciale gids voor Europa van 62 pagina's! ■na SBH A Dit bord betekent óveral: welkom toerist. Wij zijn tot uw dienst I Jeugdige lyceist naar „zomermuziekkamp" in Michigan Met het passagiersschip „De Grote Beer" van de Holland-Amerika Lijn is gisteren de 16-jarige Eibergense lyceist Johan Dronkers uit Rotter dam naar de Amerikaanse staat Michigan vertrokken om daar als enige Nederlander te gaan deel ne men aan het 38ste „zomermuziek- kamp" in Interlochen. Dit jaar zal het kamp van 27 juni tot 23 augus tus worden gehouden. De lyceist, die deel uitmaakt van het Nationaal Jeugdorkest van de Nederlandse afdeling van de Inter nationale Federatie van „Jeugd en Muziek", zal in Interlochen als violist worden opgenomen in een wereld- jeugd-symfonie orkest. Het is de eer ste keer dat een Nederlander aan het muziekkamp deelneemt. De overtocht met „De grote Beer" wordt financieel mogelij k gemaakt door een subsidie van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk (Crema). De deel- nemerskosten aan het kamp worden betaald door de Amerikaanse han delsmissie, die eind april een bezoek ons land bracht. The Con nection geen succes „De artistieke Jeugdproduktie, een jeugdgroep uit Amersfoort, bracht gisteravond in de met nog geen hon derd bezoekers bezette Schouwburg een weliswaar met veel enthousiasme maar met hinderlijk tekort aan ken nis van de grondslagen van de toneel speelkunst. een voorstelling van „The Connection", een modern, realistisch toneelstuk van de Amerikaanse schrijver Jack Gelber, waarvan in ons blad van zaterdag j.l. een beschrij ving werd gegeven. Het merendeel van de tekst ging verloren door slechte articulatie, het spelvermogen, voor zover aanwezig, was onbeholpen. Een lichtpunt in tie opvoering was de deelname van de vier musici (combe Van Dijk), die de hot-jazz muziek vakbekwaam en met brio ten gehore brachten. Toneelspelen is een kunst die niemand aanwaait. Bij aan wezigheid van talent, of tenminste Veiling kostbare Zadok-collectie Op 22 juni zullen by Sotheby's in Londen werken van Derain, Picasso, Miro. Roualt. Dufy, Giacometti, Lipchitz en Leger nit de beroemde Amerikaanse Zadok collectie worden geveild. Picasso is vertegenwoordigd met het doek „Femme assise sur une chaise" dat van vlak voor de tweede wereldoorlog stamt. Een van de minder bekende werken is een prachtige Niro, „Le Porrides Prades", een figuratief landschap dat enkele jaren voordat hy tot het abstracte over ging werd geschilderd. Een van de nieuwste werken op de veiling is Giametti's bronzen sculp tuur van zyn broer, „Diego ou l'Hom- me au Bousson". Ook zijn er twee schetsen in olieverf van Giacometti uit 1949 en 1951 „Diego Assis" en „Portrait d'Annette II". Van de andere werken moeten worden genoemd „L'Accordeonist** van Lipchitz, een groot paard en ruiter van Marino Marinl, het schil derij „Musique en Tête" van Nicolas de Stael en „l'Orchestre Dore" van Raoul Dufy. „Elekerlyc" viel in liet water Tengevolge van hevige regenstro men moest de traditionele voorstel ling van „Elekerlyc", welke ..De Ne derlandse Comedie" gisteravond op de binnenplaats van het Prinsenhof in Delft zou geven, afgelast worden. De eerste voorstelling der serie in het kader van het Holland Festival vindt rtu by goed weer! van- vond plaats. De voorstelling van gis teravond wordt nu dinsdag a.s. inge haald. aanleg, onder deskundige leiding oefenen in stemgebruik, mimiek, ge baar, kortom uitbeeldingsvermogen. De spelers zouden er goed aan doen aan de musici de vraag voor te leggen hoeveel jaren zy hebben ge studeerd en geoefend vóór zy zover waren om in het openbaar te kun nen optreden. BH.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7