Sarrasani in Nederland vandaag „Evangelie van Mattheus" ongewoon moedig werkstuk Ook in DDR ex-nazi's op hoge posten KAREL1 Brandstoffenliandei is verontrust over aardgasverwarming In Leiden LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 17 JUNI 1965 DERDE BLAD Advertentie L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Wat zal vader Nou, het is blij zijn met die toch zeker maar prachtige feestdoos één keer per jaar Karei I sigaren... vaderdag! I I NEDERLAND I KRO: (.Van een speciale medewerker) Uit Italië, het land van de superfilmprodukties waarvoor de lijbei vaak een bron van inspiratie is geweest, kwam dc verfilming gisteren van het evangelie van Mattheus als hoogtepunt van de derde filmweekdag in Arnhem. Maar deze verfilming had gelukkig niets te maken met het spectakelwerk van een Dino de Laurentius. maar meer met de jonge generatie van Italiaanse filmers en wel met de opstandige Pier-Paolo Pasolini. s merkwaardig- dat een over tuigd Marxist als Pasolini heet te zijn, zich waagt aan een interpreta- an het Mattheus-evangelie, maar nog opvallender is, dat hij deze stof niet aangrijpt voor een eigen in terpretatie, maar zich letterlijk houdt aan de oorspronkelijke tekst werk tot stand brengt dat ook in christelijke kringen grote be wondering heeft geoogst en dat met talrijke katholieke filmprijzen is onderscheiden. Wat Pasolini's film onderscheidt van andere bijbelprodukties is zijn grotendeels geslaagde poging om van i Christusfiguur een bestaanbaar mens te maken, die uiterlijk noch zijn gedragingen de bekende ken tekenen van heiligheid en bovenna tuurlijkheid met zich meedraagt. De anse student, die deze rol met geleende Italiaanse stem speelt een humane en soms fanatieke prediker, die hoopvolle dingen zegt. ook heftig kan uitvallen en ïarde waarheden kan verkondigen. Opvallend is ook de discrete en waardige wijze waarmee Pasolini be paalde wonderen behandelt. Het is ongewoon moedig werkstuk dat 11e aandacht verdient. Zweedse en Engelse films, heeft het zich, bij haai- debuut als film regisseuse, niet gemakkelijk gemaakt. Zij koos een zevendelige familiero man van de Zweedse schrijfster Ag nes von Kroesenstjerna, die in de jaren 20 en 30 de openbare mening en haar vaderland shokkeerde met haar romans over de amoureuze avonturen en aanvechtbare zeden van een decadente adel in het begin van deze eeuw. Mai Zetterling heeft met haar man, de Engelse schrijver David Hughes, deze ro man bewerkt en teruggebracht tot een filmverhaal dat in een speelfilm van normale lengte ondergebracht kon worden. Dit is een prestatie van de eerste orde, maai- hoeveel bewon dering men hiervoor ook kan op brengen, het feit blijft bestaan dat de film „Liefdesparen" zijn afkomst van een ingewikkeld en, dicht bevolkt familieroman niet heeft weten te camoufleren en een overdaad aan niet nader uitgewerkte figuren be vat, waardoor het volgen van de in trige niet vergemakkelijkt wordt en een chaotische indruk overblijft. De achteruitstelling van de vrouw, haar geringe vrijheid en gedwongen passiviteit in seksuele aangelegenhe den, zyn de hoofdthema's van Zet- terlings film, die in beeldkeuze en sfeer duidelijk aansluiten op het werk van Bergman en van Alf Sjoe- berg. Mai Zetterlins „Oogst van het verledenop de Westberlijnse t.v. Westberlijnse zender „Vrij erlijn" zal de Nederlandse docu- lentaire „Oogst van het verleden" i Duitse versie in zijn televisie- imma vertonen. Wanneer dat al gebeuren is nog niet bekend. De Dcumentaire werd onlangs gewei- ard door de organisatoren van het iternationale festival van televisie- Ims In Berlijn, omdat zij niet zou eantwoorden aan het thema „Vrij- i gerechtigheid". PIET HACK ïadioverslaggever overleden na persconferentie De sportverslaggever van de KRO- flio Plet Hack is gistermiddag in ten-Leur plotseling overleden. Na loop van de persponferentie in ho- „De Zwaan", waar de Nederland- (Televizier-) Tour de Franceploeg ird voorgesteld, werd de heer Hack Hij begaf zich naar buiten, ij in elkaar zakte en overleed, et Hack is slechts 38 jaar gewor- Op 1 maart van dit jaar volgde Leo Pagano op als reporter bij KRO, speciaal belast met de sport- slaggeving. Hij zou de komen- weken samen met Dick van Rijn radio-reportages van de Tour de verzorgen. VOLGENS VPRO-DOCUMENTAIRE Ook in Oost-Duitsland bekleden ex-nazi's hoge posten, ofschoon de DDR doet voorkomen of dit slechts het geval is in de Bondsrepubliek. Zo zijn er twee Oostduitse ministers en een staatssecretaris met een nazi-verleden, I terwijl voorts vele oud-SS-ers en SA-ers vooraanstaande posities hebben. De VPRO zal dit aantonen in een documentaire getiteld „De DDR en de DDR" en handelen over de nationaal-socialistische aspecten. De documen taire, die door Dick Verkijk is samengesteld, zal woensdag 23 juni (21.25 uur, j Nederland 1) worden vertoond. 12 sigaren in prachtige r i feestverpakking J tt." Er is maar één TELEGRAM AAN MINISTER (Van onze Rotterdamse correspondent) De „Nederlandse Bond van Handelaren in Brandstoffen", die gisteren in Rotterdam zijn jaarvergadering hield, heeft met instem ming van de leden een telegram gezonden aan de minister van Economische Zaken. Hierin wordt verontrusting uitgesproken over de geringe voordelen en initiatieven, die tot nu toe door de Nederlandse regering zijn ontwikkeld, sinds de presentatie van de aardgasnota in 1962, met betrekking tot de positie van de Neder landse brandstoffenhandel in het algemeen en de detailhandel in het bijzonder. Barry Goldwater weer actief Ex-senator Barry Goldwater die in de presidentsverkiezingen van 1964 door Johnson werd verslagen, heeft verklaard zich in 1968 kandi daat te stellen voor de senaat, on geacht wie zijn Democratische kandidaat zal zijn. Goldwater gaf toe dat het moei- k zou zijn zich tegenover de de mocratische senator Hay den te plaatsen, maar dat zou hij niettemin doen. Hayden is 88 en het is nog niet bekend of hij zich kandidaat zal stel- dentsverkiezingen heeft Goldwater zich ontspannen en o.a. een reis door Europa gemaakt. De zorgen van de regering voor de mijnwerkers en de streek zuid-Lim burg stemmen tot voldoening, zo luidt het telegram, maar de midden stand nodigt de minister van Econo mische Zaken uit, zijn bezorgdheid ook en meer effectief uit te strekken tot de brandstoffenbranche, om op korte termijn klaarheid te verschaf fen voor de ondernemer in deze sec tor. Beroep op overheid De voorzitter van de N.B.H.B., de heer D. Krijtenburg, las dit telegram voor aan het slot van zijn jaarrede. waarin hij een beroep deed op de overheid, de uitdaging, die het aard gas tot haar richt met betrekking tot de moeilijkheden voor de brandstof fenhandel. te aanvaarden en deze handschoen op te nemen. Hij zei de vaste overtuiging te hebben, dat wanneer het bedrijfsleven en de mid denstandsorganisaties met de rege ring zich over deze problemen buigen en met spoed aanpakken, veel onno dig leed voorkomen kan worden. Leed dat zowel in het persoonlijke vlak als in het zakelijke geleden kan worden, wanneer het aardgas op on gebreidelde wijze en met vaak onge paste steun van gemeentelijke over heden, in de huisbrandverwarming gejaagd wordt. Sprekende over het prijsbeleid hief I de bondsvoorzitter ernstig de waar- I schuwende vinger op bij de onder - I linge prijsconcurrentie, die vroeg of I laat de dienstverlening moet aantas ten. Hy betreurde het daarom, dat een aantal coöperaties menen een aantal prijstechnische foefjes te moeten uithalen. Al geprobeerd? Doe het nul „Objectiviteit" jegens Stalin „Het zou niet juist zyn, te spre ken van een soort eerherstelvan Sta lin in de Sowjet-Unie, maar het Rus sische volk erkent toch de objectie ve verdiensten ran Stalin, ondanks het feit dat met de periode van onwettige onderdrukking niet ver geet". Met deze woorden verdedigt ,Rude Oravo", het orgaan van de partij, het verschijnen van herinne- Jigen aan de tweede wereld oor - >g en historische documenten waar ing Stalin wordt vermeld. De krant schrijft dat het leven ln de Sowhet-Unie de laatste maanden wordt gekenmerkt door realisme in politiek en economie en door objec tiviteit bij het weergeven van ge beurtenissen en het beschrijven van personen en geschiedenis. Teleac, cursus y» in de middag, gevarieerd Nieuws ln het kort Barend de Beer De Verrekijker Van gewest tot gewest De Lucy show, film Journaal 8.20 uur 8.50 uur 10.00 uur 1 NEDERLAND II: 8.01 uur Brandpunt, actualiteiten De grote Katharina, toneel Kijk op kunst. Nieuws in het kort De schone heks, film Sportvariëteiten Goddelijke dromen. Epiloog Journaal. UIT HET RADIOPROGRAMMA: 1 HILVERSUM I: HILVERSUM II: en gióteren ln gezwind de telefoon Kies nummer 17. U krijgt aan i agent van de polltle-alarmcentrale s de lijn die behalve Frans ook Engels spreekt en die al zijn best zal om u te helpen uw probleem o lossen. Deze nieuwe service vai Parijse politie ls niet uitsluitend be- J werkelijke noodgevallen, ook Achter het nieuws Het zomerseizoen mag dan zijn intrede hebben gedaan. „Achter het nieuws" gaat op volle kracht verder. Twee fikse reportages gisteren, een over de vervuiling in ons land. en een over de Japanse scheepsbouw waarvoor Leo Kool naar Japan was getogen. Daar vernam hij dat het vooral de Japanse werk kracht is (men werkt ei- 50 weken per jaar, 6 dagen per week en 7 uur per dag in hoog tempo) die van dit land zo n grote concurrent heeft gemaakt. Die ijver hebben de Japanners dus gemeen met de Duitsers, waardoor het steeds raadselach tiger wordt waarom ook de Italianen tot de as-mogend heden behoorden. „Achter het nieuws maakte zich ook tot tolk van al diegenen die met verba zing de reacties hebben gadege slagen van „gekwetste" Zuid- Limburgers, die zich boos maken over het feit dat een Joegosla- visch partisanenkoor niet wil zingen in de tuin van graaf de Marchant et d'Ansembourg ln Amstenrade omdat „meneer de graaf", die tijdens de oorlog Commissaris van de provincie Limburg was en na de oorlog 15 jaar gevangenisstraf kreeg, de minst aangewezen figuur is om voor gastheer te spelen van Joegoslavische partisanen. Het Limburgs dagblad schijnt deze houding van de Joegoslaven zelfs grotesk en aanmatigend te hebben genoemd, omdat de communistische partisanen zo veel leed berokkend zouden heb ben aan de Sloveense bevolking gedurende de oorlog, waarmee deze Limburgse journalist van een ten hemel schreiend gebrek aan historisch inzicht blijk heeft gegeven. „Achter het nieuws" had ook nog even uitgezocht dat in 1935 tijdens de verkiezin gen het percentage NSB-kiezers in Amstenrade driemaal zo hoog was als het landelijk gemiddel de Reportage over Siberië (III) Een goed door Arie van Dier- men in beeld gebrachte repor tage over een sportshow ging vooraf aan het. derde en laatste deel van „De Sowjet Unie" nummer drie: Siberië genaamd. Het viel wat tegen, vooral ook omdat er nogal wat foutjes in de tekst waren geslopen, wat zowel een gebrek van de oor spronkelijke tekst als van de vertaling kan zijn (bomen kap pen in de toendra is een even onbegonnen werk als het laten halen van een ons kaasgaatjes door iemand die ontgroend moet worden)Controversieel was deze aflevering nauwelijks, zelfs niet voor Duitsers of voor Rus- NORV: 18.10 Lichte orkmuz. 18 i weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Kerkorgelconcert: klas. RIJKSBIJDRAGE FOKKER F 28 (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is gisteren zon der hoofdelijke stemming akkoord gegaan met een voorstel voor een rijksbijdrage aan de ontwikkelings kosten van de nieuwe Fokker F 28. Volgens het voorstel zal de staat rechtstreeks 51,5 miljoen bijdragen en een leninggarantie voor eenzelf de bedrag verstrekken. De totale ontwikkelingskosten worden ge raamd op ongeveer 145 miljoen, waarvan ongeveer 42 miljoen door buitenlandse industrieën zal worden gefinancierd. 3.55-24.00 Nws. A.R.P. 18.30 Licht f 21j10 Zelfportret klank''J' 22.30 klankbeeld). 21.50 Orkestenparade. St. Severln zullen voortaan 's avonds t tot twee uur 's nachts voor alle voer tuigen zijn afgesloten, zulks ter bevei liging van de vele voetgangers. Klassieke circuskunst in modern tempo Zes Nederlandse meisjes, die i Amerikaanse luchtvaartmaat- kele maanden geleden uit 300 I schappij. De zes gelukkigen po- gden zijn geselecteerd, seren na het behalen van hun bben met succes een opleiding ..wings volgd tot stewardess bij een I (Van onze Amsterdamse correspondent) ..Hooggeëerd publiek Zittend op een krukje in de zon op de Platz am Schweizerhaus in Kleef repeteert spreekstal- meester Helmut Ehlers de Ne derlandse tekst, waarmee hij de nummers van het circus straks moet aankondigen. Elders op het terrein zijn arbeiders bezig de groenwitte wagens een nieuw verfje te geven. In de stallen worden de nagels van de olifan ten bijgevijld. Bij de woonwa gens en caravans zijn artiesten- vrouwen aan de was en zingen het hoogste lied. Daar bü circus Sarrisani in Kleef in Zuid-Amerika een voorlopig ein- lieerste maandag een vrolijke stem- dc te vinden en tenslotte in 1963, ming. Nog één voorstelling en dan toen bleek, dat de naam Sarrasani zou het circus per trein naar Ne- i nog altijd een begrip is in ons land. derland worden geëxpedierd om van- j Nieuwe formule Hans Stosch Sarrasani, die als stal jongen met een poelel en een var ken een dressuurnummer maakte, dat de basis werd van het meest spectaculaire circus, dat Europa ooit heeft gekend, was in de jaren tus sen de beide wereldoorlogen de on betwiste koning van het corcus. Een gigantische tent met twee orkesten, een niet te tellen aantal mensen en dieren en honderden wagens over troffen overal de stuotste verwach tingen. Toen Hans Stosch in 1936 in Sao Paulo voorgoed de ogen sloot was het duidelijk, dat een circus van een derdelijke omvang voorgoed ver leden tijd zou zijn. Maar het Sarrasani-sprookje is, op moderne leest geschoeid, herboren in 1956, toen de voormalige bedrijfs leider van Hans Stoch, Fritz Mey, Na Amsterdam bezoekt het circus Den Bosch, Rotterdam (9 t/m 26 ju li). Den Haag (28 tm 18 augustus), Leiden (19 tm 23 augustus) en Eindhoven. Het Ls voor de vierde maal, dat circus Sarrasani naar Nederland komt en de vorige keren had die komst steeds een speciaal karakter. Directeur Fritz Mey, die in Kleef met een kritisch oog zijn wagen park, tentenmateriaal en dieren in specteert, heeft al die keren mee gemaakt: in 1931, toen het door cri sis en gelddevaluatie in moeilijkhe den geraakte circus in Nederland tot nieuwe bloei kwam, in 1934, toen het gigantische sprookjescircus van Hans Stosch Sarrasani ir Nederland zijn laatste voorstelling gaf alvorens opnieuw met het circus Sarrassani op reis ging. Het bedrijf is uitge groeid tot de maximale omvang, die men in deze tijd met zovele andere vormen van amusement, kan ver wachten. Maar de grote trots van Gritz Mey is wel, dat hy sinds 1956 steeds een programma heeft kun nen bieden, dat aan kwaliteit niet onderdoet voor de beste circusshow. Hij brengt klassieke circuskunst in een modern tempo en in een eigen tijdse aankleding. Het is een for mule gebleken, die het publiek kan waarderen: weinig circussen kunnen bogen op een zo groot bezoek als Sarrasani. Het circusprogramma dat de ko mende maanden tweemaal daags in Nederland wordt gebracht, telt een groot aantal dressuurnummers van hoog niveau. Men werkt met chim pansees, olifanten, paarden, leeuwen, tijgers, honden, luipaarden en een gorilla. De dierennummers worden afgewisseld met uitstekend variéte- werk. lichte grjnuz. (7.30- 8.40 Voor de huisvr. 9.3o Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.05 In de Platen - soos: verzoekprogr. voor oudere luiste raars. Hl.00 Voor de zieken. 11.40 Licht instr. ensemble. 12.00 Angelus. 12.03 Amrusementsmuz. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Ac tualiteiten of gr.muz. 12.50 Lichte gr- 12.0 Valsmuz. 12.35 Voor 13.45 Musiësta: ge var. i 14.25 Licht pianospel 1 KwsaDegeieiding. 14.40 Pianorecital: ki. miuz. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Lichte grjnuz. Hilversum 2, 298 m. VARA: 7.00 Nws., ochtendgynm. en socialistisch strijdlied. 7.20 Lichte gr - nvuz. 7.25 Van de voorpag. 7.30 Lichte grjnuz. 8.00 Nws. 8.10 Lichte grjnuz. 9.00 Te land en te water, Inform, pro- -ïbrui- 12.27 Meded. ÉimMi ing: zending voor de landbouw. 12.40 Lichte muz. 12.55 Actualiteiten. AVRO: 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten en grjnuz. 13.25 Beursber. 13.30 Schakeringen, een reeks progr. over Kunst en Kuituur MuziekKl14S3t0< Musa Iberlca lezing. 15.00 Lichte grjnuz. Jazz-rondo, gesprek. 17.50 kelen uit weekbladen. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1: NTS: 19.00 Journaal. 19.01 Barend de Beer. NCRV: 19.06 Kris-Kras door Nederland: puzzel-pro- gramma^l9B5 The Fllntston**. teken film. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20 20 Attentie. NTS: 20.45 Sandy uit Silly Town, TV-Western. NCRV: 21.15 Zes vogels uit het moedernest, reportage Ned. Antillen. 21.45 De revolutie laat papkinderen gaan, documentaire (dl. 1). 22.3o Verblijdt U!: opname van de cantate Laetare v. Rudy de Heus d en een blazersensemble NTS: 22.45 Socutera. 22.50 Toeristische Ups van de ANW. 22.53-22.58 Jour- Neder'and 2: NTS: 20 00 Nws ln het kort. VARA: 20.01 Gitaarmuz. en zanc 20.20 Van reservaat tot recreatie, tele visiereportage over natuur en ruimte ln Nederland. 20.40 Le rouge et le noir TV-flLm. 21.45 Achter het nieuws. B.B.C. filmt voor „moord op MataHari" Een filmgroep van de B.B.C. zal van 21 t/m 25 juni in Nederland buitenopnamen maken voor een t.v- documentaire over het boek .De moord op mata Hrri" van Sam Waagenaar. De groep zal opnamen maken in Leeuwarden, Amsterdam en Den Haag. In Frankrijk maakt ze opna men in Parys. Vittel, een aan de Loire. De film zal tegen september via de B.B.C. worden uitgezonden

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5