VADERDAG Aardgas in KOELKASTEN GERS EH JONGENS Hartman HERENMODES Hartman ZONDAG 20 JUNI Fa. v.d. Blij sinds 1860 Duizenden evacué'S in centraal-Europa Bedrijfskundeop universitair plan Goedkeuring bouw van Euratom-laboratorium vromv doodstak g.s. stonden H.B.S. -DIPLOMA VOOR 12-JARIGE M. Langezaal Zn. N.V. hulp - ZWART - ZONDAG 20 JUNI VADERDAG JA, ZET VADER IN DE MODE! KAMPEER GASTOESTELLEN KAMPEER GASTOESTELLEN IEMC0 N.V. pdingpêks ICflBSCB DAGBLAD DONDERDAG 17 JUNI 1965 Donau niet te bedwingen overstromingen in Hon Jrije zijn uitgegroeid tot de arste waardoor het land sinds tr dan een eeuw is getroffen, m 20.000 militairen en burgers I m gisteren tevergeefs in de om het stijgende water van )onau te bedwingen. de Zuidhongaarse stad Mohacs it de rivier al dooa haastig op- ;n dammen, waardoor grote onder water komen en alle verkeer i ndat gebied ■lijk wordt. De halve bevol- van Mohacs is al geëvacueerd, sommige plaatsen staat het peil Donau 40 cm boven de hoog tijd ens de grote overstro- in 1954. In het hart van s het eiland Margit o.a. enkele luxe-hotels staan, ontruimd. Neder-Oostenrljk en in tied van het Wachau-dal zijn talrijke mensen naar veili- oorden gebracht. Intussen men de verbroken telefoon verbindingen tussen Wenen ,pest vandaag te herstellen. irü T'J,'1- u e Vei 9 alen. ransen betalen Ver. Staten oortijdig terug ik heeft meegedeeld dat het joen dollar van zijn schuld Ver. Staten voortijdig zal te- Daardoor daalt het to- van zijn na-oorlogse schuld VS onder de 400 miljoen dol- betaling dient ter aflossing krijk deed in 1062 en 1963 betalingen ten bedrage van ■^fljoen dollar. jaren geleden vroegen de Frankrijk en andere lan- m voortijdige terugbetalingen d teneinde het tekort op de aanse betalingsbalans te hei kleinen. inerikaanse schatkist heeft de betaling verwelkomd. MJITSLAND t c ei t autoriteiten hebben giste- «gedeeld, dat een natuurlijk s >t is gevonden nabij de Ne- Ise grens, dat mogelijk in ver- f staat met de Nederlandse bij Slochteren. gas werd gevonden op een ran 3200 meter op een punt km. ten noord-westen van De vinder was „Brigitta"! aatschappij die gezamenlijk n wordt door de Duitse doch- mem in gen van Esso (Stan- Shell. ministerie van Economische van Nedersaksen meldde dat [itta bron 6.000 kubieke me- ste kwaliteit zwavelvrij gas levert. Volgens de autoritei thans de kans grote gewon het veld van Slochteren door- West-Duitsland. In Joego-Slavië zijn naar schatting 60.000 personen geëva cueerd. Bij Vukovar, op 90 km ten zuiden van de Hongaarse grens, is de Donau door dijken gebroken, waardoor 20.000 ha onder water staan. Ook de Drava is op 30 km ten noordwesten ran Vukovar buiten haar oevers getreden. Hier zijn 11.000 hectaren overstroomd. In Apatin op 30 km ten zuiden van de Hongaarse grens zijn een paar hon derd huizen beschadigd; 6.000 men sen zijn weggevoerd. Ook uit Sjecho-Slowakije Roemenië, Bulgarije en het zuiden van West-Duitsland komen berichten over overstromin gen. Verscheidene dorpen in de om geving van Komamo in Oost-Slowa- kije zijn na een dijkbreuk ontruimd. Weer gevechten in de „rann" In de verlaten, moerassige „rann" in het grensgebied van de Indiase provincie Koetsj zijn weer gevech ten uitgebroken, waarbij negen Pa kistaanse militairen zijn gedood, zo is door een woordvoerder van het Indiase ministerie van Defensie mee gedeeld. In mei worden in dit betwis te gebied hevige gevechten tussen Indiase en Pakistaanse militairen geleverd, maar de laatste tijd was het rustig. (India baseert zijn stanpunt dat de rann Indisch gebied is, op officië le stukken van voor het ontstaan van Pakistan. Dit laatste land stelt echter dat de ranne hetzij een bin nenzee hetzij een grensmeer is en dat de grens daarom krachtens het internationaal recht midden door het gebied moet lopen. Red. L.D.) NKMB verontrust over onzekerheid van loonsysteem Het hoofdbestuur van de .Kon. Ned. middenstandsbond" heeft in een gisteren aan de ministerraad gezon den telegram verklaard, verontrust te zijn over de onzekerheid inzake de ontwikkeling van een ander loonsy steem. Daar het eventueel aanvaar den van elk ander systeem een zorg vuldige voorbereiding eist, heeft het hoofdbestuur van de Kon. Ned. mid denstandsbond" er in zijn telegram bij de regering op aangedrongen aan haar voornemen de S.E.R. advies over een herziening van het loonsysteem te verzoeken, op korte termijn' ten uitvoer te leggen, opdat tijdig een beslissing kan worden genomen over de situatie in 1966 Stichting verzorgt jaar-cursussen Curatoren van de Nederlandse Economische Hogeschool in Rotter dam en de directie van de Koninklij ke Nederlandse Petroleum Maat schappij hebben opgericht een „Stichting Bedrijfskunde", die ver bonden zal zijn aan de Economische Hogeschool. De Koninklijke heeft op de aandeelhoudersvergadering op 13 Eis drie jaar tegen man die Mij nen Het communistische ijzeren gor dijn tussen Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk verdween onder het wa ter. De groepen hulpverleenden werden zodoende door een nieuw ge vaar "bedreigd: landmijnen raakten los en dreven Oostenrijks grondge bied binnen. In Beieren daalt het waterpeil ge leidelijk. In Passau staat het water van de Donau echter nog 4.5 meter boven normaal. Uit de lucht ziet de stad er uit als Venetië. De Liga van Rode-Kruisverenigin gen heeft een beroep gedaan op de 104 nationale organisaties, geld. ten ten. dekens, melkpoeder, meel en vi taminen te zenden voor slachtoffers van de overstromingen in Joego-Sla- viê. onder druk Ged. Staten van Noord-Holland hebben het besluit van B. en W. van de gemeente Zijpe goedgekeurd, waarbij vergunning is verleend aan de Europese gemeenschap voor atoomenergie (Euratom) voor de bouw van een laboratorium annex dienstgebouw te Sint. Maartenszee op een terrein dat in het ter plaatse nog geldende uitbreidingsplan in hoofd zaak is bestemd tot „duinterrein". Het bouwplan is geprojecteerd op het Euratom terrein. Het terrein waarop de gebouwen tot stand zul- (Van onze Hilversumse correspondent) De 12-jarige Mare Krusemeyer uit Soestdijk kreeg gisteren zün diplo ma h.b.s.-B uitgereikt in een lo kaal van de bovenverdieping van het nieuwe lyceum in Hilversum. Zijn ouders waren daarbij tegenwoordig, j Terwijl ouders en leerlingen zich urenlang op het schoolplein ophiel den tijdens de langdurige vergade ring van de gecommiteerden, verble ven Mare en zijn ouders boven in de school, om een contact met verslag gevers en fotografen te vermijden. Mare slaagde met enkele tienen, o.a. voor algebra en natuurkunde. De 8 voor goniometrie accepteerde hij nog wel, maar de 7 voor stereome trie viel hem erg tegen. Daar hij de beste van de klas werd genoemd, zal hij voor de overige vakken beslist niet onder zijn (eigen) maat zijn gebleven. Op het lyceum vertelde de voorzitter van het school bestuur ons, dat Mare vorig jaar op het lyceum kwam zonder dat hij te voren een middelbare school had bezocht. Hij had enkele jaren les gehad op een onderwijsinstituut in Utrecht. Men besloot hem met zijn 11 jaren in de 3de klas toe te la ten Een proefexamen bewees, dat hij in de 4de klas thuishoorde. Toen hij de oplossingen van vraagstukken van een oud-examen uit zijn mouw kon schudden, werd tenslotte be sloten hem in de 5de klas toe te la ten. „We hebben een moeilijk en bijzonder jaar achter de rug", zei de rector gisteren bij de uitreiking van de diploma's. Hij dankte de leerlin gen van de 5de klas B, omdat zij de jeugdige Mare hadden aanvaard. Mare bleek de klas geestelijk aan te kunnen, hij wist zijn plaats, aldus de rector. Terwijl de rector van de 35 leerlingen er slechts 15 een diplo ma kon uitreiken (er waren er 20 ge zakt), vluchtten Mare en zijn ou ders de school uit via een brand trap, want niemand mocht het fe nomeen zien. Ontwikkelingsfonds midden- en kleinbedrijf Aan het slot van het gisteren ln Arnhem gehouden congres van het „Nederlands verbond van midden standsverenigingen" is een resolutie aangenomen, waarin om. met klem wordt aangedrongen om een ontwik kelingsfonds voor het midden- en kleinbedrijf, over de instelling waar van spoedig een advies is te venvach ten. met ingang van 1 Januari in werking te laten treden. len komen, ligt noordelijk van dat, waarop het Reactorcentrum Neder land (Petten) is gevestigd. Ged. Staten delen verder mee dat alvorens dit besluit genomen is, aan de minister van Economische Zaken is meegedeeld, dat zij planologische bezwaren hadden tegen het bouw-* werk. De Nederlandse regering ver keerde in de ministerraad van Eura tom in de positie dat zy of moest toezeggen, dat de bouw van het la boratorium onverwijld vergund kon worden of moest aanvaarden, dat het laboratorium niet zal worden ge bouwd. Om deze positie in de onder handelingen binnen de ministerraad niet voor Nederland te beinvloeden hebben Ged. Staten de minister meegedeeld, dat hij met goedkeuring van de vergunning mocht rekening houden, als deze goedkeuring be slissend zou blijken voor succes van het Nederlandse standpunt. Nu dit het geval bleek hebben Ged. Staten de vergunning van B. en W. van Zijpe goedgekeurd. Drs. Nederhorst „Vorderingen in eeg op sociaal gebied gering" Er valt zowel in het Europese par lement als in de vakverenigingen een groeiend verzet te constateren tegen het gebrek aan sociale vorde ringen in de EEG, dat schril af steekt tegen de vorderingen van de economische integratie. Met deze waarschuwing heeft drs. G. M. Nederhorst, fractie-voorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer gisteren in het Europese parlement in Straatsburg een uitgebreid so ciaal debat ingeluid. Drs. Nederhorst verklaarde dat de sociale bepalingen van het EEG-verdrag zo algemeen en onduidelijk zijn gesteld, dat men de indruk heeft, dat ze zijn ont worpen door een anti-Europese geest. De Nederlandse vice-voorzitter P. E. Kapteyn, die gisteren de Europese vergadering voorzat, deelde de afge vaardigde mee, dat dit het laatste optreden van de heer Nederhorst in het Europese parlement was geweest. HU heeft namelijk besloten afstand van zijn Europese zetel te doen, aan gezien hij als fractie-voorzitter in Den Haag niet tevens het werk van Europees afgevaardigde kan blijven doen. De officier van Justitie bij de rechtbank in Leeuwarden heeft drie jaar gevangenisstraf en ter beschik kingstelling van de regering geëist tegen een 47-jarige fabrieksarbeider, die op 14 september 1964 in Sneek zijn echtgenote, die met de kinderen bij hem was weggelopen, met een aantal messteken om het leven bracht. Aan dit huwelijksdrama lag een trieste voorgeschiedenis grondslag. Het uitgebrachte psychiatrische rapport concludeerde tot ontoereke ningsvatbaarheid. Uitspraak over 14 dagen. Nog deze week formateur in België De Belgische minister van Staat, De Schryver, heeft gisteren ver klaard te verwachten, dat nog deze •eek een formateur zal worden be noemd in de na de verkiezingen van 23 mei ontstane regeringscrisis. Algemeen wordt verwacht, dat een lid van de Christelijke Volkspartij tot formateur wordt benoemd om dat de CVP ondanks de verkiezings nederlaag nog verreweg de grootste partij is. Daarbij wordt ondermeer de naam genoemd van de demissio naire (Vlaamse) minister van De fensie, Segers. In socialistische kringen wordt echter aangedrongen op een forma tie-opdracht aan de voorzitter van de (liberale) partij voor vrijheid en vooruitgang, Vanaudenhove. De PVV heeft reeds zowel een drie-partijen regering als een PW-BSP kabinet van de hand gewezen. Volgens voor zitter Vanaudenhove zijn de libera len alleen bereid om te komen tot een katholiek-liberale regering. Door de aanwijzing van de liberale leider tot formateur willen deze socialis tische kringen de onmogelijkheid van een dergelijke regering laten blijken. Dan zou alleen nog een voortzetting van de huidige regeringscoalitie CVP en BSP in aanmerking ko men. mei bekend gemaakt dat zy de stich ting een bedrag van 2V* miljoen ter beschikking zal stellen. Dit nieuwe instituut zal zich bezig houden met het onderwijs en de re search in de bedrijfswetenschappen en zal o.m. cursussen van een jaar geven aan afgestudeerde academici. De eerste zal waarschijnlijk in sep tember 1966 beginnen en dan plaats hebben voor ongeveer 25 personen. Het onderwijs zal zo mogelijk in het Engels worden gegeven, om interna tionale contacten te vergemakkelij ken. De leergang wil de jonge acade mici voorbereiden op problemen in het bedrijfsleven die meer dan een bepaalde bedrijfsfunctie omvatten. Volgens moderne inzichten kunnen de groei en de bloei van onderne mingen belemmerd worden door het niet tydig ter beschikking komen van mensen voor deze leidinggeven de functies. „Professorenwijk" hield jaarvergadering Gisteravond heeft de buurtver eniging van de „Professorenwij k' haar jaarlijkse algemene ledenver gadering gehouden, waarop o.a. de jaarverslagen zijn behandeld en de beslissing is gevallen over de samen stelling van het bestuur in het komende jaar. Wegens de zeer slechte weersom standigheden was de opkomst gering, zodat de vergadering de genoeglijke intimiteit ademde van een kleine kring. De voorzitter, de heer J. P. A. de Vrind memoreerde heuglijke ge beurtenissen uit het naaste verleden zoals de opening van de nieuwe speeltuin op 24 oktober door oud burgemeester Van Kinschot. Nadat de secretaris, de heer H. J. Mattheus een kort woord had gewijd aan de niet ongunstige financiële stand van zaken, maakte hij bekend, dat de gemeentelijke welstandscommissie de jongste plantekening van het nieuw te bouwen clubhuis verworpen heeft. Nieuwe plannen zullen, aldus de secretaris, op korte termijn worden opgesteld, er móét een clubhuis komen. Binnen afzienbare tijd zal het oude clubhuis ,,'t Profje", moe ten verdwijnen wegens wegaanleg en terreinverhoging. Voor het jeugd werk is een pleisterplaats als deze onontbeerlijk. Vervolgens gaf hij een kort jaarverslag, waarin hij de be langrijkste gebeurtenissen memoreer de. Verder sprak hij zijn spijt uit over het feit. dat de nieuwe speel- 'tuin te geïsoleerd ligt ten opzichte van de wijk. De bouw van een kleine brug over de Molensloot zou de op lossing brengen. Na het financiële jaaroverzicht, waaruit bleek, dat er ondanks de grote onkosten van het afgelopen jaar. slechts een gering nadelig saldo is, ging men over tot het bespreken van het bestuursbe leid en het kiezen van een voorzitter en twee bestuursleden. De leden ble ken zeer tevreden met de bestaande samenstelling en de drie periodiek aftredenden werden bij acclamatie herkozen. waren de heer J. P. A. de Vrind (voorzitter) en de heren A. v. Heuvel en J. Kleer (bestuurs leden) Nog even werd stilgestaan bij de noodzakelijke contributiever hoging, waarna de voorzitter de bij eenkomst sloot. „MAANSCHOT OP TELEVISIE Hoe liggen de kansen voor de Amerikanen om nog voor de Russen de maan te bereiken? Dit is een van de vragen waarop j in de documentaire „Het maanschot" die de KRO-televisie vrijdag 25 Juni via Nederland I uitzendt, getracht wordt een antwoord te geven. De I documentaire „Het maanschot" om vat de hoogtepunten van een groot schakelprcgramma, dat de CBS- Nieuwsdienst 1 maart J.L onder de I titel „T-Minus 4 years, 9 months and 30 days" uitzond en waarin reporter I Walter Cronkite in het Goddara Ruimtevaart Centrum in Greenbelt contact had met CBS corresponden ten in vier belangrijke Amerikaanse ruimte va artcentra. In deze docu mentaire wordt de kijkers de gele genheid gegeven „over de schouders" van de wetenschapsmensen, die aan het Amerikaanse ruimtevaartproject werken, te kijken naar de resultaten die reeds zijn bereikt of die men binnen een aantal jaren bereikt hoopt te hebben. Men zal zo o.m. getuige kunnen zijn van het testen van de Saturnus V en van een van de 8 gigantische F-l motoren, en voorts van de ver richtingen van een astronaut, die onder toezicht van Werner von Braun, directeur van het Marshall Space Flight Center, in een speciale ruimte waarin een gedeelte van het maanoppervlak is nagebootst, tracht uit een maankrater te klimmen. MARKTBERICHTEN BOSKOOP. 15 juni Nymph 240- 250. kort 130-85; Sweetheart 14p-180; Marlon 120; Else Poulsen 180-100; Po- liantha 240-120; Anne Wheataroft 210; White Jewell 100; Valeta 260-180-100; Fire Kine 270-200. kort 90-45; Pioenen: Alez Duff 150-230. Maxima 240-260. Jules Elle 230-270. gemengd 150-200. Reine Hortense 260: Butterfly 140-280; Duisburg 190-240-300; Newvorker 400- 200; White Butterfly 400-200; Vierlan- den 230-160; Vlolieren per bos 80-75: Iris blauw 65. geel 50: Kalmla latljolla 190; Campanula wit 80. blauw 90; La thyrus 22-30 gemengd: Duizendschoon 51. rood 15-17; Margrieten 95; Ane monen 35; Digitalis 75; Rhodo ge mengd M5; Lathyrus blauw 13-16. rood 17-49, wit 15-18. zalm 16-20. lila 18-20. ROELOFARENDSVEEN. 16 lunl Bloemen- en groenteveiling: Ornltho- galum 58-1.20; ColvMele 90-2.00; Iris sen 40-1,60; Fresia's 47-97; Lathyrus 10-39; Korenbloemen 40-47; Brulds- anlers 10-22; Duizendschoon 22-41; Esther Read 40-71, Doronlcum 38-41; Campanula 34-85: Anemonen 10-23; Gladiolen 1.50-2 40; Pioenrozen 1.30- 1.90; Pvretrum 40-68 per bos. Am. an- 1ers: Sim roze 7-16. Sim rood 10-17. Sim wit 12-48, Arthur sim 11-46, G. J. Sim 13-15, Princes Ann 13-16, Dazzler 15-19; Rozen 7-32 per stuk. Aardbeien I 68-92, II 46-70 per 2 ons doos; Komkommers 10-00-33.00; Bos- peen 70.00-71.00; Kropsla 4.00-14.00; Snijbonen 200,00-225,00, stek 125-00- 150,00; Peulen I 90,00-185.00; II 65.00- 100,00; Capucljnere 105.00J135.00 per 100 kg. RLJNSBURG. 16 Juni Bloemenvei ling Flora; Fresia's: Golden Yellow 65- 130. Snow Queen 80-100. White Swan 75-130. Irissen; Wedgewood 40-46, Prof. Blauw 110-125. Van Vliet 60-65. Dui zendschoon 45-65, alles per bos. Am. anjers: Sim rood 800-1200, Sim roze 800-1100. Sim wit 60-900. ColvUlel 1000- 1150. Amanda 2000-2300. Numph 2100- 2500. Korenbloemen 250-365. Margrie ten 200-450 alles per 100. TER AAR. 16 juni KassniJbonen 1.80-2,20; idem stek 1,15-1,40; peulen 1.40-1.95. idem B 80-1.25; tuinbonen 1.60; doperwten 1,45; glasandljvle 45- 62; idem B. 22-29; postelein 36; spina zie 38-43; idem B. 10-26; rabarber 23- 24; augurken 82; spitskool 36: kom kommers krom 18; waepeen 52; idem stek 11, alles per kilo. Sla A 17-21; Idem B 14-44; Idem C 4-6; komkom mers 11-12: bloemkool A 45-53; Idem B 28-41; idem C 21-26, Idem stek 14- 16, alles per stuk. Tomaten binnen land: A 2.70-5.20; idem B 2,60-4.80; Idem C 2,70-3.30: idem bonken 3.50. alles per bakje van zes kilo.. Selderij 7-14; bospeen 53-71; Idem B 27-32; bosuien 11. alles per bosle. Stoofsla 50 per kist. Export veiling: Tomaten 5,50- 6.00 per bakje van zes kilo. Komkom mers 18-40 per stuk. 00 URANIA I, km.-stand Kleur wit. 1US f3500.—. tn 's avonds na diverse Is+e klas merken, v.a. f259,met 5 jaar garantie. Stille Rijn 34 - Telefoon 26545 lerstf L GST 01711 ed gevraagd Jc bedrijf voor fcuken. laar prestaties. 118 jaar. (tn na 6 uur •n 53561 iverzorger casco, ligplaats en slaapkamer cel, keuken en fietsen, het bureau van no. 527a. een lichtgewicht zomerhoed of -pet een sportieve polo pull. Hierin brengen wij een grote collectie, evenzo in Tweka badbroeken zelfbinders shorts zakdoeken sokken, etc, etc. DIT ALLES VINDT U BIJ Leiden Telefoon 22457 Haarlemmerstraat 11 CENTRIFUGES WASMACHINES VOLAUT. WASMACHINES KOELKASTEN Hooigracht 18 Leiden swaren en Conservenfabr. Van den Berg Co. - Wassenaar dagelijks van 95 uur, RIJKSSTRAATWEG 103 - Maaldrift WASSENAAR - TELEFOON 01751—3141 DELFT 1. Bekwame ELEKTROMONTEURS 2. AANKOMENDE- EN HULPELEKTROMONTEURS JEUGDIG PERSONEEL leiden wy middels het V.E.V.-leer- lingstelsel en de z.g. eendagsschool op tot bekwame elektro- monteurs. I Inlichtingen: vrijdagavond 18 dezer tussen 18—20 uur te: DELFT: ons kantoor, Kluizenaarsbocht 1, waar U ook tijdens de kantooruren kunt informeren. LEIDEN: Restaurant ALBERTS' CORNER, Stationsplein 24. Overigens kunt u steeds schriftelijk solliciteren by I STERWECH, Kluizenaarsbocht 1, Delft. Tel. 0173023585. uit de speciaalzaak want daar vindt U een enorme grote sortering o.a. WEEKEINDERS. TRICOT SPORT PULLOVERS, TWEKA BAD BROEKEN. WOLLEN PULLOVERS EN VESTEN. De vrije tijdskleding bij uitstek voor de sportieve vader. Dit alles natuurlijk van HERcNMODES Leiden - Haarlemmerstraat Telefoon 22463 121 Wij leveren en vullen alle soorten Hoofddepot ESSO Butaan en Propaangas GEEF VADER EEN NUTTIG GESCHENK! POPELINE NO-IRON HEREN WEEKENDERS diverse ruit- en streep- dessins6j95 Prachtige POPELINE HEREN PYAMA'S modernestreep dessins. 9,95 TRICOT NYLON HEREN OVER HEMDEN reeds vanaf6,95 Grote HEREN ZAKDOEKEN prach- tige dessinsper stuk 0,65 3 stuks voor1,75 Verder brengen wij als BIJZONDERE AANBIEDING: NYLON DAMES ONDERJURKEN met fijne nylon kantstrook 3,95 FANTASIE GEBREIDE DAMESHEMDJES OF BROEKJES per stuk 1 ,1 5 NYLONKANTENDAMESBLOUSES 5,05 Ziet onze etalages en ook U koopt in WETTIG GEDETONEERD IPrinsessekade 3 - Vijf Meiplein 48 Haarlemmertraat 237 Wij nemen spaarzoeels In betallne aan. «-

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 21