Zes Amerikaanse naar de strijd in bataljons Vietnam keggen rond het rampscliip opgegeven Groningen heeft nu eigen sterrenwacht Kolonel zendt 12 medailles terug Lucht- ervuiling belaagt iw huid! Verhouding 41 met de Vietcong Europese motie in Kamer aangenomen Fel protest van de VS na bloedig incident LfciDSCH DAGBLAD DONDERDAG 17 JLM 19bó ■itse echtpaar Tony en Anne uit Manchester, respectie- telegrafist en stewardess aan an de dinsdagavond in de gevlogen Noorse tanker ïstar", zijn als door een won- an de dood ontsnapt. Hun hut id zich namelijk precies bo de tank. die in de lucht vloog et schip vernielde. Ongeveer uur voor de explosie besloten »ar de wal te gaan. „Wat het M was. weten we niet. maar idden een voorgevoel alsof er ramp zou gebeuren", zo ver den zij gisteren. Toen zij in de raten, waarmee ze naar de vilden, hoorden ze de explosie de tanker. Jarige telegrafist en zijn 22- echtgenote verloren bij de al hun bezittingen en hun centjes ten bedrage van zeven nd gulden. „Veel erger is het t al die anderen hun bij deze ramp verloren", zo aarde het Britse echtpaar, dat idels per vliegtuig naar huis uggekeerd. Advertentie Identificatie Tot nu toe zijn elf lichamen van slachtoffers geborgen. Zes van hen konden worden geïdentificeerd. De identificatie is zeer moeilijk. Ze wordt uitgevoerd door specialisten van de Rijkspolitie. Het dreggen rond het schip, in de hoop alsnog de vijf vermisten aan te treffen, heeft geen resultaat opgeleverd. Er wordt een diepgaand onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de explosie, maar het zal waarschijn lijk verscheidene dagen duren voordat men tot een conclusie kan komen. Over een eventuele reparatie van de „Ronastar" worden op het ogen blik besprekingen gevoerd met de reder, die naar Nederland is over gekomen. Namen zich drie werknemers van Verolme onder. J. de Jonge (42) gehuwd uit Rotterdam, is geïdentificeerd. H. G. Gaasbeek <42» gehuwd uit Rozenburg, wordt nog vermist en K. van der Perk (28) gehuwd uit Spijkenisse. nog niet geïdenti ficeerd. De namen van de slachtoffers van het classificeerbedrijf Parkhaven zijn (voor zover geïdentificeerd): E. A. M. Kramer (19) onge huwd uit Den Haag; H. R. C. Venneman (40) gehuwd uit Den Haag); Van Meerlo <29) uit Den Haag; J. Keus (18) on gehuwd uit Den Haag en C.van der Velden <23) uit Rotterdam. Vermist of niet geïdentificeerd zijn: G. J. A. D. K. Verbrugge (24) gehuwd uit Den Haag; J. J. van der Linden (29) gehuwd uit Den Haag; W. Rog (19) onge huwd uit Den Haag; D. Thjjsse (20) uit Den Haag; P. Kooper. gehuwd uit Den Haag; C. Stout- handel (24) uit Schiedam; D. Posthoorn (20) ongehuwd uit Rotterdam; G. Jeremiassie (20) ongehuwd uit Rotterdam. Advertentie Juwelendieveggen snel gepakt De Amsterdamse recherche heeft gistermiddag in een Juwelierswin kel aan de Van Baerlestraat een 59- jarige Duitse en een 20-jarige, in Tsjecho6lowakije geboren, kunstbloe- menmaakster, beiden uit Keulen, ge arresteerd en ingesloten op ernstige verdenking van diefstal van siera den. De arrestatie geschiedde kort nadat de dames een bezoek hadden gebracht aan eenzelfde winkel in de Kaleverstraat. De eigenaar van deze zaak miste na dit bezoek een ring met briljanten ter waarde van cir- c? f 950,-. Bij de arrestatie werd deze ring niet gevonden, doch de recherche heeft wel andere sieraden in beslag genomen, die van diefstal afkomstig moeten zfjn. De snelle, succesvolle ingrijpen door de recherche bewijst de doel treffendheid van het z.g. sneeuwbal waarschuwingssysteem dat de Am- steidamse juweliers in samenwer king met de helingbestrijding en het bureau ter voorkoming van misdrij ven van de hoofdstedelijke politie hebben ontworpen en dat sedert kort wordt toegepast. HOORBRILLEN OORHANGERS AU-E BEKENDS MERKEN VESTIGINGEN AMSTERDAM-C Spiegeltelescoop van 24 inch De nieuwe „Sterrewacht Kapteyn" van de Rijksuniversiteit te Gronin gen, die gistermiddag door de mi nister van Onderwijs en Weten schappen prof, mr. J. A. Diepenhorst officieel is geopend is in Roden ge bouwd op een plaats die zorgvuldig uitgekozen is nadat metingen zijn verricht van de hemelhelderheid. De „LINTJESREGEN', NA EERBEWIJS BEATLES „Het eerbewijs aan de Beatles schijnt nogal wat opwinding te hebben veroorzaakt". Zo reageerde typisch Brits een zegsman van Buckingham Palace. Intussen zijn reeds honder den brieven gericht tot koningin Elizabeth en premier Wilson, waar in goed- of afkeuring over de onderscheiding aan de Beatles wordt uitgesproken. Ongeveer tien mensen hebben hun onderschei ding teruggestuurd. De 74-jarige kolonel Frederick Wagg, jarden vuildeeltjes dringen poriën van uw huid. Weg- n? Onmogelijk, want elke rormt met hard water kalk- de poriën verstopt, 't Vuil „vastgemetseld". Uw huid ct. Verliest zijn frisheid, kig dat er nu Du-Ny is! Iets I nieuws. Du-Ny vormt geen eep en reinigt tot diep in de l Wat een verrukkelijk fris L Uw huid kan weer ademen, •ordt jong en soepel, en douche met Du-Ny hoe mooi ook uw haar Wordt t met Du-Ny wast. TROEPENSTERKTE STRAKS 75.080 MAN euwe gevechten San Domingo fieuwe gevechten, die zich gïs- San Domingo voordeden, Amerikaanse militairen om- drieëndertig anderen •oordvoerder van de Organi- n Amerikaanse Staten zei dat indelingen van kolonel Caa- fet vuur op de Amerikaanse hadden geopend. Volgens manoisten was het incident olg van het feit dat een Ame- e militair hun gebied betrad thü een opstandeling dood- De daarop losbrandende irtij deed zich voor in de om- ran het terrein dat de Inter- lanse strijdmacht de dag te- i J bezit had genomen en waar- 'i tëveneens gevechten ontston- j i de afgelopen dagen zouden j kolonel Caamano zevenen- pan zijn gesneuveld en hon- Hg gewond. Ook onder de tvolking in het opstandelin- id zijn slachtoffers gevallen, itse verslaggever trof daar in kenhuis de stoffelijke resten n zeven mensen, onder wie öw en een kleuter. Doordat Janse militairen de stroom- Öng hadden onderbroken in 1 met beschadigde kabels het ziekenhuis zonder elektri- e zitten. Men had ook geen isma meer. een interesse oor Concorde voor de supersonische Con- die door Engeland en Frank- worden gebouwd en hfceft erd voor de Amerikaanse te- 1 Iger van het Brits-Franse su- ische straalvliegtuig. legsman \an de maatschap- voorts verklaard dat de Qsa ook geen belangstelling tor de Turboprop, die de Rus tos op de lucht- en ruim te ntoonstel ling in Parijs tonen 720 passagiers kan vervoe- Zes Amerikaanse bataljons van in totaal achtduizend man zijn onderweg naar Vietnam, waar de troepenopbouw in de komende weken een totaal van de tussen de zeventig en vijfenzeventigdui zend zal bereiken, aldus kondigde de Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, gistermiddag aan. De Amerikaanse versterkingen, zowel als de verspreiding van het ongeveer 574.000 man tellende Zuidvietnamése leger, met nog eens honderdduizend manschappen, zijn nodig, zo vertelde de mi nister. omdat de opstandige Vietcong zich de afgelopen jaren zo sterk heeft uitgebreid. Aanwijzing HARDE KERN Volgens de meest recente gegevens zjjn er nu 65.000 Vietcongmanschap pen in Zuid-Vietnam, die de harde kern van de troepenmacht vormen. Daarnaast zijn er tussen de 80- en 100.000 Vietcong-aanhangers, die nu en dan aan de strijd deelnemen. Tenslotte werken 30.000 man aan propaganda en politieke infiltratie. In 1964 alleen, aldus McNamara, werd de Vietcong versterkt met 10.000 man uit Noord-Vietnam. De Amerikaanse minister van De fensie kondigde op zijn persconfe rentie verder de vorming aan van een mobiele legerdivisie, die zich door de lucht zal verplaatsen en die onder meer gebruikt zou kunnen worden in Vietnam. Het zal de eerste divisie van deze aard worden. Zij zal een sterkte hebben van 15.787 en uitgerust worden met 434 toestellen, vrijwel allemaal hef- schroef vliegtuigen ,De invoering van deze nieuwe di- visievorm in het leger zal ons groeiende vermogen aan alle soorten bedreigingen het hoofd te bieden in grote mate doen toenemen", zo ver klaarde de minister. Bezorgdheid De huidige overmacht van het Zuidvietnamese leger over de Viet cong is vier tegen een, aldus McNa mara, en dat geeft reden tot be zorgdheid. Vast staat namelijk dat de overmacht heel wat groter moet zijn om een guerrillabeweging ef fectief te bestrijden. Interessant was tenslotte dat Mc Namara uiteenzette dat de Zuidviet namese en Amerikaanse troepen, die zelf aan de strijd zullen deelnemen, naast elkaar zullen vechten onder hun eigen commando, zodat het no dig zal zijn sommige gebieden In Amerikaanse en Zuidvietnamese seg menten te verdelen. Daaruit is op te maken dat Amerikaanse troepen weldra zelfstandig zullen kunnen op treden in de segmenten, waarin zi) de verantwoordelijkheid krijgen. Het viel op dat de minister, zijn betoog onderstrepend met kaarten en foto's van vernielde bruggen, geen woord zei over de politieke betekenis van de bombardementen op Noord-Viet nam, maar helemaal de nadruk leg de op het militaire effect van de luchtaanvallen. Totnutoe was in Washington steeds gezegd dat het bombarderen onder andere ten doel had de Noord- vietnamezen te laten zien tot welk een vernieling uit de lucht de Ame rikanen en Zuidvietnamezen in staat waren om hen zo naar de conferen tie-tafel te stuwen. Het is mogelijk dat deze weglating een aanwijzing is voor een wijziging in de opvattingen van president Johnson en zijn naas te medewerkers over Vietnam. Het zou erop kunnen duiden dat men niet meer geloofd de Noordvietname- zen murw te kunnen bombarderen en dat men nu alles op alles gaat zetten om een ding aan de commu nisten duidelijk te maken: dat zy de strijd te land in Zuid-Vietnam nooit zullen kunnen winnen, alle huidige successen onder dekking van de moessonregen ten spijt. President Johnson, die al een tUdje geleden liet blijken stomver baasd te zijn dat de Noordvietname- zen zich niet naar de groene tafel lieten bombarderen, lijkt nu te ho pen op grotere communistische in schikkelijkheid als het moessonsei zoen de Vietcong geen beslissende overwinning heeft opgeleverd. Dispuut McNamara's aankondigingen van verdere Amerikaanse troepenzendin gen naar Vietnam vallen inmiddels midden in een steeds scherper wor dend politiek dispuut over de Viet- nam-politiek. De Republikeinen, die totnutoe Johnsons krachtige beleid van bombarderen en troepenzenden hebben toegejuicht, lieten dezer dagen namelijk weten dat zij de pre sident alleen nog verder willen steu nen als hun wordt verzekerd dat de huidige Amerikaanse offers in Viet nam niet tenslotte van hun „rïUt" zullen worden beroofd door een com promisovereenkomst, waarbij de communisten aan het langste eind zullen trekken. Daartegenover heeft de Democratische senator Fulbright eergisteren een rede in de senaat ge houden waarin hij pleitte voor een werkelijke terugkeer tot de overeen komst over Indo-China van 1954, waarbij voorzien werd in een her eniging van Noord- en Zuid-Viet nam via vrije verkiezingen. Daar- Advertentie) Voor Filmers hebben wy Sm.m.f/Jm VOor- $estr/pt met m&yt $e luids spoor 12F' Fotobedr/jFc/eQr&sfF £>reesórenst 2<P \i/-- Geen bindende opdracht (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gis termiddag zonder hoofdelijke stemming de motie van de be grotingscommissie van Buiten landse Zaken over de uitbreiding van de bevoegdheden van het Europese parlement aanvaard. In deze motie, die vorige week werd voorgesteld door de begrotings commissie, dringt de Tweede Kamer aan op uitbreiding van de bevoegd heden van het parlement in ruil voor het toekennen van eigen finan ciële middelen aan de E.E.G. Alleen de fractie van de Boerenpartij had bezwaar tegen de motie. De boeren woordvoerder Koekoek vond. dat het parlement eerst maar eens wat meer verantwoordelijkheid moest to nen. Zolang het nog niet zover was, I gering kan zijn. wilde hij niet aandringen op uitbrei ding »<an de bevoegheden van het Straatburgse parlement. De communist Bakker wees er op, dat hij weliswaar geen enkele sym pathie voor het Europese parlement had, maar dat deze motie toch een gebaar zou betekenen tegen het Frans-Duitse machtsstreven. Daar om stemde hij met zijn fractie voor de motie. De anti-revolutionaire woordvoer der Kieft onderstreepte, dat zijn fractie het volste vertrouwen in de regering had, maar dat de regering zich door deze motie niet tot in alle details aan handen en voeten gebon den zou moeten achten. Het inter nationaal overleg eist nu eenmaal enige vrijheid van handelen, aldus de heer Kieft. Ook de heer Schmelzer (EVP) wees erop, dat deze motie geen bindende opdracht aan de re- mee nam Fulbright een standpunt in dat afwijkt van president John sons verklaring van enige tijd gele den dat Zuid-Vietnam een onafhan kelijk en neutrale staat zou moeten worden. Daar Fulbright zijn rede echter hield kort nadat hij lang met John son over Vietnam had gesproken wordt in Washington aangenomen dat het presidentiële standpunt ver schuivingen heeft ondergaan, ook al vragen velen zich af of het er veel toe doet wat Johnson, Fulbright of wie dan ook in Washington precies denkt over de toekomst van Vietnam zolang het niet gelukt is met de communistische tegenstander tot vreedzaam overleg te komen. Nieuwe partij van Ben Goerion De Israëlische oud-premier Ben Goerion die 35 jaar leider van de socialistische Mapai is geweest, heeft bekendgemaakt, dat hij een nieuwe party wil stichten, met het oog op de algemene verkiezingen die in no vember in Israël worden gehouden. Tijdens een openbare vergadering In Tel Aviv heeft Ben Goerion dins dagavond zijn aanhangers opgewekt, uit de Mapai te treden, waarvan pre- die in twee wereldoorlogen heeft gevochten, houdt niet van de lang harige knapen en heeft maar liefst twaalf medailles aan koningin Elizabeth teruggezonden. De enige (Franse) medaille die hij wel houdt, is hem persoonlijk door generaal De Gaulle uitgereikt tegen het einde van de tweede Wereld oorlog. Bovendien heeft kolonel Wagg de Labourparty van premier Wilson onterfd. „Door de decoraties van de Beatles zijn alle dingen die voor ons land van betekenis zijn, scherts geworden", meent de kolonei. „Ik heb ze horen zingen en spelen en vind ze afschuwelijk". De controverse gaat zo diep, dat zelfs de doorluchtige Times een ingezon den stuk publiceerde, waarin werd gevraagd: „Wat heeft het eigenlijk voor zin een land te dienen,, dat de M.B.E. geeft aan een groep pop zangers". Enige commentaar van Times: „The Times heeft een aan tal van dit soort brieven ontvan gen". De Sun schrijft: „Als de heer Wilson heeft gedacht dat een MBI. voor de Beatles op de verbeeldingskracht van jonge mensen zou werken, dan heeft hij het mis". Daily Sketch: „Als we de Beatles een medaille willen geven, laten we er dan een instellen speciaal voor de amusementswereld". Maar er blijkt een keerzijde aan deze overigens fraaie medaille. Zeven Labourleden hebben een motie in gediend. waarin erkentelijkheid wordt uitgesproken voor het plezier dat de Beatles miljoenen mensen hebben verschaft en voor het feit dat de gedecoreerde jongens vele Amerikaanse dollars in de Britse schatkist hebben gebracht. Beatle John Lennon zegt: „We zou den bijna wensen, dat we de orde nooit hadden gekregen. Ik kan me voorstellen dat er mensen zijn die er niet veel mee ophebben, maar om hun M.B.E. aan de koningin terug te sturen, dat is verkeerd. Ik geloof dat we zijn onderschelden wegens onze verdiensten voor de export, en dat had men erbij moe ten zeggen". verlichting van de dampkring door de stadsverlichting mag de waarne mingen namelijk niet storen. Be langrijk is verder dat het uitzicht van het waarnemingsstation af in alle richtingen vrij moet zijn. Ver der moeten de waarnemingsplaats en naaste omgeving zoveel mogelijk vrij zijn van rook, mist, en warmetril- lingen van de lucht. De sterrewacht, gebouwd onder architectuur van ir. L. C. van der Lee uit Den Bosch, kwam in ruim een jaar klaar en heeft inclusief het instrumentarium rond een miljoen gulden gekost. De waar nemingsruimte Ès afge dekt door een poyester koepel met een middellijn van 7,60 meter. De koepel is draaibaar gemonteerd op ondersteuningswielen en worden aangedreven door elektromotoren. In de waarnemingsruimte staat een 24 inch (circa 61 centimeter» spiegeltelescoop, waarmee sterren kunnen worden waargenomen waar van de helderheid tien duizend maal zo klein als die met „ongewapend" oog kunnen worden gezien. De nieu we telescoop zal onder meer worden gebruikt voor de meting van de hel derheid in bepaalde stukjes van het spectrum van sterren. Onder de koe pelruimte van de nieuwe sterrewacht bevindt zich het laboratorium. Dr. J. Borgman, de beheerder van de sterrewacht, deelde nog mee dat ook de Sterrewacht Kapteyn actief hoopt mee te doen aan het ruimte onderzoek. De minister was 's morgens al naar Groningen gekomen waar bij besprekingen heeft gevoerd met de president-curator en de rector-mag- nificus en enkele universitaire in stellingen heeft bezocht. (Advertentie) mier Esj kol thans de leider is, en zich om hem te scharen. „Het land zal dan een premier van eigen keuze kunnen aanwijzen in plaats van deze beslissing over te laten aan het cen trale comité van de Mapai, die door Esjkol wordt beheerst", aldus Ben Goerion. Grote verontwaardiging in West-Berlijn Koelkasten met onbekend groot vriesvak. Diepvriezers met poolkou-kepaciteltl "OFITEST De Amerikaanse ambassadeur in Wcst-Duitsland, McGhee, heeft gis teren in scherpe bewoordingen bij de Russische ambassadeur in Oost-Ber lijn, geprotesteerd naar aanleiding van het bloedige incident van dins dag op het Teltow-kanaal in Ber lijn, waarbij de 53-jarige VVestber- lijner Hermann Döbler doorOost- duitse grenswachten werd doodge schoten en de 22-jarige Elke Mar tens, die hem op een boottochtje op het. kanaal vergezelde, ernstig ge wond. In zijn nota eist McGhee, die zich op het ogenblik in Berlijn bevindt, bestraffing van de schuldigen. De ongerechtvaardigde schietpar tijen en het hele stelsel van onder drukking, toegepast door de Oost- du itse overheid, dat zulke incidenten tot gevolg heeft, zouden niet moge lijk zijn zonder Russische steun, al dus de Amerikaanse ambassadeur. De Pussen kunnen zich niet aan die verantwoordelijkheid onttrekken door te wijzen op de zogenaamde souvereiniteit van Oost-Duitsland. „De vrije wereld hoopte dat ze in 1945 voor het laatst de concentratie kamp-mentaliteit aanschouwd had", aldus McGhee. In West-Berlijn heerst alom zeer grote verontwaar diging over de schietpartij. Niet aanvaard Het Oostduitse persbureau ADN meldde gisteravond, dat de protest brief van McGhee niet door de Rus sische ambassade in Oost-Berlijn is aanvaard. De Amerikaanse vertegen woordiger die de brief zou overhan digen had te horen gekregen dat der gelijke kwesties „onder de bevoegd heid van de Oostduitse autoriteiten" vallen. ADN noemde Döbler een recidi vist, die „zich schuldig had gemaakt aan de ontvoering van minderjari gen en die in 1961 uit Oost-Duits land was uitgeweken met achterla ting van vrouw en drie kinderen". Döbler en de jonge vrouw die hem vergezeld hadden, aldus het Oost duitse persbureau, een „provocatie" begaan om d» reactie van de Oost duitse grenswachten na te gaan. Na een ingewikkelde hersenopera tie van meer dan zes uur hebben de artsen verklaard, dat het leven „VRIJE BENZINE" ERGINTREK (Van onze Venlose correspondent) Tot zelfs ln de kleine Duitss plaatjes langs onze oostgrens ver schijnen de laatste tijd benzinepom pen waar z.g. „vrije benzine" van een onbekend merk wordt verkocht voor 40% cent per liter in Nederlands geld. In dit verband is het verklaarbaar, dat er vrijwel geen enkele Duitser meer in ons land benzine gaat ko pen tijdens zijn wekelijkse rit naar ons land om daar inkopen te doen. Het Is ook verklaarbaar, dat Neder landse automobilisten, die daar by de grens wonen, even over de grens wippen om daar te gaan tanken. De omzet van benzine, met name in Venlo, Is daardoor schrikbarend ge daald. „Gelukkig heb ik myn Nederland se klanten nooit verwaarloosd, an ders wist ik nu geen raad", zo ver zuchtte een Venlose pomphouder. TREINONGELUK DOOR DIEFSTAL Een frontale botsing tussen twee treinen, waarby gisteren op de Philippynen 14 doden en 17 gewon den vielen, wordt toegeschreven aan diefstal van telefoon- en telegraaf draden. Volgens een zegsman van de Philippynse spoorwegen werden de draden in de voorgaande nacht weg gehaald, waardoor de verbindingen tussen twee stations werden verbro ken en tengevolge waarvan geen van de twee treinen wist dat er een te genligger in aantocht was. Het on geval is de ergste in de gescheidenis van de Philippynse spoorwegen. Grivas biedt ontslag aan De bevelhebber van het Cyprische leger, generaal Grivas, heeft by de Griekse regering zyn ontslag inge diend wegens „moeiiykheden" met betrekking tot zdjn persoonlijke posi tie op Cyprus. Dit meldde gisteren het Atheens blad „Eleutheria". Gri vas, die met goedvinden van presi dent Makarios door de Griekse rege ring werd aangesteld om de stryd- kr ach ten op Cyprus te organiseren, heeft de laatste tyd blootgestaan aan verscheidene aanvallen van Ma- karios-gezinde Cyprische dagbladen. Griekenland heeft Grivas ge- vraagd voor overleg naar Athene te de 22-jarige Elke Martens nog aan komen alvorens definitieve besluiten een zijden draad hangt. i te nemen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 17