EIDSCH DAGBLAD rANICER ONTPLOFT: 16 DODEN Onvoorstelbaar grote ravage Paniek aan boord hial hoorbaar in gehele Randstad Tientallen gewonden Zware ontploffing op Saigons vliegveld Nog geen beslissing over landbouwbeleid van Zes van de EEG HERSTEL OP NEW YORKSE BEURS RUSSISCHE KUNSTMAAN Maatregelen van ZUID-AFRIKA tegen Nederland Vat teer over man gegooid VREDESOPROEP VAN JOHNSON Ipgencht 1 maart 1860 WOENSDAG 16 JUNI 1965 No. 31591 irecteur: Ei A E. van Dlshoeck jofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1.10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, t. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no 67054 grootste ramp na de oorlog in het Rotterdamse havengebied Zestien personen hebben het leven verloren, toen ich gisteravond 0111 half twaalf aan boord van de ioorse tanker „Ronastar" een verschrikkelijke ntploffing voordeed. Zij behoorden tot de groep werkers, die bezig was met Het van de tanks van het schip, dat bij ..Verolme's tan- ll rcleaning" op Rozenburg lag. Omstreeks elf uur vanochtend jren de lichamen van tien slachtoffers geborgen. Zes man wer- n nog vermist. Maar gezien de onvoorstelbare ravage aan boord n het totaal uitgebrande en nog gloeiend hete wrak, moest het gesloten worden geacht, dat nog één van hen levend zou wor- d aangetroffen. ergste ramp, die zich na de oorlog in het Rotterdamse haven- bied heep voorgedaan. Er vielen geen slachtoffers onder de ifi op renden van de Ronastar"onder wie zich drie vrouwen en drie kin- bevonden. Slechts twee van hen werden zodanig gewond, dat ze en ziekenhuis moesten worden gebracht. Het waren de vrouw van hoofdwerktuigkundige, die haar arm brak, en een bemanningslid. De leren werden in hotels ondergebracht. De 22.088 ton metende ta/nker g geheel verloren. met het reinigen van tanks, en be manningsleden sprongen over boord. Sommigen lieten zich langs de tros sen omlaag zakken. Anderen renden naar het nog niet brandende voor schip, waar ze door enkele sleepbo ten en andere vaartuige af zyn ge haald. Het was een enorme chaos, welke nog werd verergerd, doordat niemand precies wist hoeveel perso- nei zich aan boord bevonden. Men schatte dat de bemanning uit onge veer 40 koppen bestond, maar men kon niet vertellen, hoeveel waren gaan passagieren. Ook wist men niet hoeveel classificeerders op het schip waren geweest. Men dacht aan 35 tot 40. Als excuus gold, dat de meeste van deze werkers worden geleverd door onderaannemers. Zo kon het gebeuren, dat om half drie nog werd gedacht, dat de ramp geen slachtof fers had geëist. Maar tegen half 5 stond het vrijwel vast, dat 16 man werd vermist. Men had hierover nog wel niet alle zekerheid, doordat de geredden op verschillende plaatsen aan de wal zijn gebracht. let bedrijvige gegons trieën in Europoort en het Bot- ebied werd gisteravond omstreeks 12 ruw verstoord door een enor- knal. Het geluid was in de gehele -Jidstad goed te horen en plantte I zelfs voort tot in Noord-Holland. I plaatsen zoals Rotterdam drecht trilden de huizen op hun idvesten. De Noorse tanker „Ro- lar", die bij „Verolme' stanker- ning" op Rozenburg lag, richtte op en brak door midden. Tege- rtijd spoot valk achter de mid- "L teps een enorme vuurbal omhoog. ^Vffel gelijk stond het grootste ge- ran het schip in lichterlaaie. Sb boord brak paniek uit. Clas- eerders, die bezig waren geweest ■d K Betaling per giro «ze KWARTAALABONNEES ie de voorkeur geven aan be lling per giro, verzoeken wij i f 10.70 voor hun abonnement Bdurende het 3e kwartaal 1965 1 juli a.s. aan ons over te aken. MA AND ABONNEES, die giro betalen (f3,55) ver- _en wij ter voorkoming van inbiedingen van een kwitantie, i et abonnementsgeld vóór de i Srste van elke maand te vol- i 1. gironummer is 57055. I DIRECTIE 1 LEIDSCH DAGBLAD Verward Talrijke artsen werden gealar meerd om de gewonden te behande len. Van de geredden was niemand ernstig gewond, zodat slechts 2 per sonen naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. Het was allemaal zo verward, dat men zelfs niet kon ver- tell enhoeveel personen men had be handeld. Een aantal bemanningsle den, classificeerders verkeerde in shocktoestand. Wat de oorzaak van de enorme explosie was? Men had er ook van ochtend nog geen mening over. Een onderzoek wordt ingesteld. Opengescheurd De tanker, in december van het vorig jaar omgedoopt tot „Ronastar" eigendom van rederij Skip A. S. Akkers, werd bij de explosie van stuurmanszijde uit opengescheurd. De helften van uit elkaar geslagen loopbruggen lagen als natte slierten op het achterschip bij het stuurhuis. De steiger van Verolme werd losge scheurd van de betonnen fundering, terwijl de grote installatie, waardoor n water voor het reinigen van de tanks wordt ingepompt, geheel ontwrichting in het water lag. Sloe- waren losgerukt en weggesmeten. Zwemvesten dobberden rond. Op het achterdek werd een vrouwenschoen gevonden als teken van een over haaste vlucht uit de brandende tan ker. Op het terrein zelf sneuvelden honderden ruiten, o.m. van het krachtstation. Voor de kantine, waarvan evenmin een ruit heel bleef, stond een wagen van een bedrijfslei der, welke vermoedelijk door onder druk in elkaar was gezogen. Ook bij het hoofdbedrijf honderden meters verder gelegen was de schade nog aanzienlijk. Men kan slechts by benadering vermoeden wat er ge beurd zou zijn als de ontploffing uitwerking zou hebben gehad op de vele olietanks, welke zich in de naas te omgeving bevinden. Nieuwsgierigen De tanker heeft urenlang gebrand. Pas omstreeks half vijf konden de eerste blussers aan boord gaan. De vlammenzee, die gepaard ging met een geweldige rookontwikkeling, bracht vele nieuwsgierigen op de been. De Rijkspolitie, geassisteerd door de gemeentepolitie van Rotter dam legden echter vrij kort na de ontploffing een hecht kordon rond het gebied, waar de werf van Verol me zich bevindt. Met 50, 60 en mis schien wel meer stralen van blusbo ten en brandweervaartuigen werd de vuurzee aangevallen. Maar de brand gaf de strijd niet op, voordat vrijwel het gehele schip was verwoest. Het was de grootste en meest ruineuze scheepsbrand in het na-oor log se Rot terdamse gebied. 0 Slot pag. 2 KNMI verwacht van heden- lorgenavond: Vanavond en van- zwaar bewolkt met tijdelijk re- Morgen overdag opklaringen, ook enkele plaatselijke buien. ;e tot krachtige wind eerst tus- i zuid. daarna tussen zuid en west. Ongeveer dezelfde tem- uren. (Opgemaakt te 11.15 uur) 17 JUNI op: 04.19 uur; onder: 21.02 uur. nop: 23.53 uur; onder: 06.56 uur. iwater in Katwijk te 05.14 uur en 'Uur. Laagwater te 01.02 uur en Een zware ontploffing heeft Pon zal vanochtend grote verwoestin gen gebouw van het vliegveld van j fronf> Saigon, waarbij 46 personen (onder wie 34 Amerikanen) hoofdzakelijk licht gewond wer den. nummer bestaat uit 18 pagina's De ontploffing gebeurde blijkbaar :n paar minuten eerder dan de be- doedng van de terroristen was ge- t n.l. het moment waarop 120 Amerikaanse militairen met twee straalvliegtuigen naar de VS zouden vertrekken De bom ontplofte in het vracht- kantoor van Air France in het sta tionsgebouw. Alle ruiten in het ge bouw sneuvelden en een deel van het dak kwam omlaag Dit was de tweede aanslag op het gebouw in minder dan een jaar tijd. Het vorig jaar oktober werd doo»- een ontplof fing het restaurant van het sta tionsgebouw zwaar beschadigd. Na enkele weken van betrekkelijke rust is de terreur in de hoofdstad opgelaaid. Vrijdag heeft een jonge Vietnamees geprobeerd een bomaanslag op een Amerikaanse mi litaire bus te plegen. Hij wierp een aktentas met explosieven naar het voertuig. De lading ontplofte echter niet. Donderdag werden bij het hoofdbureau van politie drie Vietna- ezen gedood door een bom, die neergelegd was langs een troit- toirband. Gevreesd wordt, dat Sai- Zuid-Vietnam zijn „Nationale Bevrijdings dat land uitgenodigd deel te nemen aan de strjjd tegen de Amerikanen. Dit is gedaan in een open brief. Initiatief Premier Wilson van Engeland heeft gisteren een revolte van de linkervleugel van zijn partij bedwon gen door te verklaren, dat Groot- Bntiannië op het bunt staat een belangrijk vredestichtend initiatief inzake Vietnam te nemen. In een behoedzame verklaring in het Lagerhuis verklaarde hij, dat nog geneim overleg aan de gang is. Hij weigerde bijzonderheden te verstrek ken. Hij waarschuwde de critici van zijn pro-Amerikaanse beleid geen moeilijkheden in het openbaar te veroorzaken en zegde toe zeer bin nenkort. een verklaring in het Lager huis te zullen afleggen. Inmiddels hebben Labour-afge- vaardigden verklaard, dat Wilson weldra resultaten moet kunnen ia- ten zien. wil hij de linkervleugel van zijn partij in bedwang houden en wil hij voorgoed een einde maken aan het vermoeden dat hij niets an ders dan afleidende Gisteravond heeft Wilson geconfe reerd met premier Sjastri van India. Beide mannen hebben toen over Vietnam gesproken. De ministers van de zes landen van de Europese Economische Ge meenschap (Frankrijk, West-Duits- land, Italië en de Benelux) zijn gis teravond uit Brussel naar hun hoofdsteden teruggekeerd zonder een beslissing te hebben genomen over de ingrijpende voorstellen van de [Europese Commissie (dagelijks be stuur) over de financiering van het gemeenschappelijk landbouwbeleid. Na een urenlang, vooral technisch debat met als enige verrassing een j onverwacht tegemoetkomende Fran- se houding, werd besloten op 30 ju- I ni de voorstellen verder te bespre- ken. „Maar een besluit erover is niet een kwestie van vandaag, zelfs niet var. het eind van deze maand", liet minister Luns gisteravond waar schuwend in Brussel horen. Van Franse zijde blijkt echter wel de verwachting te bestaan, dat toch nog voor 1 juli een beslissing over dï verdere financiering van het ge meenschappelijke landbouwbeleid van ae „zes" kan worden genomen. Minister Luns bleek echter een des- b-irc!iende E.E.G.-bepaling „niet bijbelvast" te achten. ..De verorde ning moet worden gezien in het ge hele raam van de ontwikkeling", zei hj>. ~|Het voornaamste punt in deze eer- e algemene bespreking van de voorscellen van de Europese Com- ssie was de aankondiging van Franse minister van Buitenland- Zaken, Couve de Murville, dat enkrijk zich bereid verklaarde het tot standkomen van een volledige gemeenschappelijke markt voor laiidbcuwprodukten met een ge meenschappelijke financiering daar- te willen uitstellen tot 1 janua- 1970. In de voorstellen van de •opese Commissie wordt daarvoor de datum genoemd van 1 juli 1967, datum die tot voor kort door ■gering in Parijs ook werd ver lengd land het meest gebaat met een vol ledige gemeenschappelijke financie ring was blijkbaar de Nederland se positie te bemoeilijken bü de ver dediging van het voorstel tot uit breiding van de bevoegdheden van het Europese parlement. Tegen dit tweede voorstel van de Europese Commissie, ingegeven om een con trole door de Europese assemblee mogelijk te maken op de inkom sten van de gemeenschap (die in 1970 volgens de plannen 2.3 miljard dollar per jaar gaan bedragen!) heeft Frankrijk tot dusverre onover- komenlijke bezwaren. Het Nederlandse standpunt geen gemeenschappelijke land- bouwfmanciering zonder grote Eu ropese parlementaire be voegheden werd krachtig gesteund door de Europese Commissie. Voorzitter prof. W. Huilstem verklaarde, dat de voor ellen van de commissie gemeen schappelijke landbouwfinanciering, het scheppen van eigen middelen van ae E.E.G. en parlementaire con trolerende bevoegdheden één on verbrekelijk geheel Het blussingswerk bij de tan ker „Ronastar"welke op de werf van Verolme op Roozen- burg in brand is geraakt en door midden is gebroken. Waar schijnlijk zijn bij deze ramp zes tien mensen om het leven ge komen. Na een daling in het eerste uur, ontstond gisteren bij grote omzetten, na de zware koersda lingen der laatste dagen op de Newyorkse beurs, een herstel dat veel van het verlies weer goed maakte. De markt sloot ongeveer op het hoogste niveau der verbete- De Sowjet-Unie heeft gisteren we derom een kunstmatige satelliet in zijn baan om de aarde gebracht, de 68e in de Kosmos-serie. Officieel werd meegedeeld dat alles volgens plan werkt en dat de kunstmaan inlich- tinger naar de aarde doorgeeft. Het. doel van de Kosmos-serie is het verzamelen van wetenschappe lijke gegevens over de ruimte. In het buitenland is wel eens de ver onderstelling geuit dat de satellieten ook spionagedoeleinden dienen. ring. Het Dow Jones gemiddelde sloot op 874.57, nadat het inge zakt was tot 862.11. De Zuidafrikaanse regering heeft haar ambassadeur in Den Haag op dracht gegeven haar misnoegen te uiten over en te protesteren tegen de inmenging van de Nederlandse regering in de binnenlandse aange legenheden van Zuid-Afrika door de schenking van 100.000 gulden aan een anti-apartheidsorganisatie. Mi nister van Buitenlandse Zaken Mul ler verklaarde vandaag in het parle ment dat hij besprekingen met de KLM heeft afgeast alsmede het genomen bezoek van de chef v Zuidafrikaanse marinestaf scheepswerven in Nederland. Muller zei dat deze besluiten een bewijs waren van het misnoegen van de Zuidafrikaanse regering over de hou ding van de Nederlandse regering Het protest van de Zuidafrikaanse regering is een officiële bevestiging van verontwaardiging bij Nederland se immigranten over de mededeling dat de Nederlandse regering van plan is 100.000 gulden te schenken aan het „verdedigings- en hulpfonds" in Zuid-Afrika. Er zou een ernstige crisis in de betrekkingen tussen Zuid-Afrika en Nederland dreigen. Minister Muller zei verder in het parlement, dat het fonds zich ge koppeld heeft aan „de roekeloze actie saboteurs, communisten en per sonen die veroordeeld zijn wegens moord en bloedvergieten, personen Ruzie op steiger Vier arbeiders hebben gistermiddag op het in aanbouw zjjnde nieuwe verkeersareaal van Schiphol geen halve maatregelen genomen, toen zij een collega bij het beklimmen van hun steiger afsloegen door hem zonder pardon een vat vloeibare teer over het hoofd te gooien. Eén geluk: de teer was koud. Het slachtoffer, de 33-jarige monteur J. van Ommen uit Hilversum, werd J letterlijk zwart als pek naar de ge neeskundige dienst op het oude Schiphol gebracht en daar zo goed en zo kwaad als dat ging gereinigd. Vooral zijn haar, gelaat en boven kleding waren door de zwarte mas sa doordrenkt. Hij klaagde over een schrijnend gevoel in zijn huid en ogen en werd derhalve later voor nader onderzoek naar het Wilhel- minagasthuis in Amsterdam ver voerd. Hij zal daar nog enkele da gen moeten blijven. Tegen de verdedigers van de steiger is door de dienst luchtvaart van de Rijkspolitie op Schiphol terzake van mishandeling en/of vernieling pro ces-verbaal opgemaakt. Hun werk gever heeft hun bovendien verdere toegang tot het werk op de lucht haven ontzegd. Aanleiding tot het incident was een ruzie tussen de monteur en de vier op de steiger aanwezige andere ar beiders. De laatsten waren er bezig met het teren van eterniet-pijpen. De monteur was echter van me ning, dat dit tegen een gemaakte afspraak was en dat hij op de stei ger had moeten werken. Hij som meerde zijn mede-arbeiders de stei ger te verlaten en begon, toen de zen weigerden, er tegen op te klim men, waarop zijn tegenstanders hem met teer begoten. De steiger bevond zich nog geen twee meter boven de grond. Naderhand verklaarde de monteur, dat hü slechts naar boven klom om zijn gereedschap te pakken, dat nog op de steiger lag. President Johnson heeft gisteren in een toespraak bU een ontvangst in het Witte Huis opnieuw een be roep gedaan op alle volkeren, met de Verenigde Staten een duurzame vre de in de wereld tot stand te bren gen. In het licht van de voortdu rende groei van de menselijke ken nis is duidelijk gebleken, dat de communistische leer „verouderd" is en dat oorlog niet langer als middel kan dienen om geschillen tussen de landen op te lossen. VADERDAG ZONDAG 20 JUNI dus naar NOLET'S HERENMODEMAGAZIJNEN BOTERMARKT 8—9 Sikkens autolokken NIEUWE RUN 49 nieuwe satelliet heeft een baan tus- I wier doel het is de wettige regering sen de 205 en 234 km. van de aarde, van dit land omver te werpen". /^autoverhuur" /^uitsluitend nieuwe wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66, Lelden, Tel. 40447-345941 (9uc/ Qlü leuwo Uit het Leidsch Dagblad van 4 16 Junij 1865: Vit Harlingen zullen slechts 4 strijders van 1815 zich naar Leiden begeven; de overige 11 zullen van wege het gemeentebestuur op het stadhuis aan een diné wor den vereenigd. De Mij. der Nederland - sche Letterkunde alhier hield Donderdag hare jaarlijksche vergadering, die door haren voorzitter Prof. M de Vries geopend werd met een sier lijke rede.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1