Ds. Haan zegt Leidse Lutheranen vaarwel Langdurig zieken uit Leiden met vakantie Dr. als Tans geinstalleerd voorzitter P.v.d.A. Wat is gegroeid blijft bestaan Menselijk gedrag niet centraal in probleem verkeersveiligheid Nieuwe leerlingen op Stedelijk Gymnasium Inbrekers op pad, geld buitgemaakt LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 14 JUNI 1965 TWEEDE BLAD NA DERTIEN JAAR PASTORAAT: H Ds. H. J. A. Haan, die een be- Proep naar de Evangelisch Lu therse Gemeente in Amsterdam noord heeft aanvaard, nam gis termiddag in het kerkgebouw aan de Hooglandse Kerkgracht afscheid van zijn Leidse ge meente. Na de afscheidspredi- 4idcatie van ds. Haan gaven velen '"uiting aan hun waardering voor hetgeen deze pastor gedu dertien jaar voor de Evan gelisch Lutherse Gemeente heeft tgedaan. Namens de kerkeraad wenste de Voorzitter van het college van ouder- ■ingen, de heer J. Moeliker, de schei- predikant Gods zegen toe in nieuwe, Amsterdamse gemeente, wan een afscheid wilde de heer Moe liker liever niet spreken! Wat tussen !he kerkeraad en U is gegroeid blijft voortbestaan". De heer Moeliker wees .gjiervolgens op al het goede, dat door 9.llls. Haan tot stand is gebracht. „Als l-HJ dacht dat het in het belang van gemeente was, dan zette U door, zelfs tegen het verzet van de kerkeraad in". Geïnspireerd De gevoelens van de gemeente wer- op deze afscheidsmiddag vertolkt mej. dr. C. M. de Meijere, die eveneens dankbaar toonde voor pastoraat was ds. Haan. Zij had waardering voor de bijzondere :r, waarop de vertrekkende pre- it het evangelie verkondigt. „Al dljjw preken waren zeer geïnspireerd", r<4ei mej. De Meijere. „We moeten nu, hu U vertrekt; tonen de opvoeding, '£]kie we van U genoten hebben, waar- pig te zijn", zo besloot zij. Mej. De lleijere overhandigde de predikant pamens de gemeente een stoffelijk blijk van dankbaarheid. -N Na al deze woorden van sympathie, -'Zong de gemeente „Dat 's Heren zegen op U daal". Receptie (Advertentie) druk bezochte receptie in de consis toriekamer, bij. Het gemeentebestuur van Leiden was vertegenwoordigd door wethou der P. S. Harmsen, de r.-k. kerk door deken H. P. M. Haring, pater Elschot en rector M. v ,d. Plug. Verder waren er afgevaardigden van de Hervormde Gemeente ds. H. J. van Achterberg namens het ministerie van predikan ten en ds. J. Jonkers namens de her vormde diaconie, van de gerefor meerde kerk, de Gereformeerde Ge meente, de chr. gereformeerde kerk, de kerkeraad van de gereformeerde kerk (vrijgemaakt), de rem. Gerefor meerde kerk, de Vereniging van Vrijz. Hervormden, de oecumenische raad, afdeling Leiden, de werkgroep voor het studenten-avondgebed, het comi- Het kostersechtpaar van de Evangelisch Lutherse Kerk) neemt afscheid van ds. en mevr. Haan (rechts). (Foto LD/Holvast) Besturenbond, de commissie geeste lijke verzorging Academisch Zieken huis en het Groene Kruis, afdeling Leiden. Ook gaf een vertegenwoordiging van de nieuwe gemeente van ds. Haan van haar belangstelling voor deze stijlvolle afscheidsdienst blijk. Zij tot slot nog de aanwezigheid gemeld van de centrale kerkeraad in Amsterdam en van de kerkeraden van Den Haag, Rotterdam en Bode graven/Gouda. Tentoonstelling „Tijdsbeeld'65" Vrijdag a.s. om vier uur vindt de Hortus Bontanicus. Rapen- té vrouwen gebedsdag, de Leidse Chr. burg 73, de opening plaats van Chr. Lyceum GESLAAGDEN H.B.S.-A Voor het eindexamen h.b.s.-A (eer ste groep) zijn de volgende leerlin gen van het Christelijk Lyceum ge slaagd Tom Admiraal (Noordwijk), Ton de Best (Wassenaar), Jelle van Door nik (Voorschoten), Geert Grootjans (Katwijk), David Hakkenberg (Zoe- terwoude). Bram Hogewoning (Rijns burg), Edward Jonker (Wassenaar), Carla van Klaveren (Rijnsburg), Henny Kromhout (Oegstgeest), Wim Laman( Leiden i. Ank van der Niet (Sassenheim), Hans Oudendorp (Lei den), Huig Ouwehand (Katwijk), Jo- han Rade (Voorhout), Truus Schut (Noordwijk), Pim van der Spruit (Lisse), Nella Star (Rijnsburg), Chris Steketee (Noordwijk), Sjaak Taillie (Katwijk), Janny van Zuylen (Rijns burg). Afgewezen4 kandidaten. Onze houding te moraliserend Een nota over de verkeersveilig heid zal deze zomer door de Stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid aan de minister van Verkeer en Waterstaat worden aangeboden. Daarin zal het werke lijk en niet normatief wenselijk ge drag van de weggebruiker op de voorgrond worden gesteld. De mens moet namelyk niet als geisoleerde factor centraal worden gesteld in het veiligheidsprobleem. Men is daarmee, en derhalve met het mora liserende streven in ons land op de verkeerde weg. Mens, voertuig en Toegelaten tot eerste klas Pleuntje van Bekkum, Frits Reuke- ma toe Water Oegstgeest)Dleuwke Boersma, Annemarieke Boersma, Frits Bok, Annemarie Bom, Tonny Romhof, Eugénie Bosch, Petra Bran derhorst (Oegstgeest), Nico Kroon, Titus Dorsman (Boskoop), Margreet Duynstee, Myrna Faber. Margreet Gallas (Leiderdorp), Tim Gans (Noordwijk), Stephanie Gerlach (Warmond), Roelie Haag (Leider dorp), Dirk Jan Haitsma, Carel Harmsen, Johanne Hulsman, Thérè- se de Jong, Ada Kaag, Christine Kaars Sijpesteyn (Oegstgeest). Onno Koning, Aggie Kooper (Voorschoten), Frans Kopp, Emma Kostense (Voor schoten), Yvonne Lam an, Joke Lan- genberg, Ron van der Linden, Han- neke de Man (Noordwijk), Maarten Mulder, Rob van Nie, Nelleke Noor- duyn, Rob Oele, Eelco Oosterhoff, Ruud Oosterhuis, Frits van Oostrom (Leiderd.), Wijnand Paling (Oegst geest), Albertine van Peur sen, Hen ny Pieterse, Annemarie de Regt (Voorschoten), Jorrian van der Schaaf (Leiderdorp), Lisette Schae- fer, Cas Schreuder, Saskia van Stockum, Willy Stuyfzand, Wybe de tentoonstelling „Tijdsbeeld '65", georganiseerd door de Ste delijke Commissie „Tijdsbeeld *65" en de Universitaire Lustrum Commissie. Deze expositie blijft tot 6 sep tember geopend. Heemskerk. Edward Aan boord van de „J Henry Dunant Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor f30,— en f40.—. Of het allerbeste van f 200.— en f 400. Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. heeft het. Eterna - Certina Prisma - Jung hans - EWE Anker - Roamer. ALTIJD VOORDELIG. ACAD. EXAMENS I Aan de Leidse Universiteit zijn ge- de volgende examens: giek: de dames G. L. H. ter (Bussum) en J. J. C. Scheffer wetrh); semi-arts: de heren K. de Graaf (Alphen aan den i J. Wolthuis (Leiden): arts: !de dames P. T. van der Lee (Leiden) jen mej. T. H. Smit (Den Haag) en de heer H. W. Jens (Bussum). Voor tweeënzeventig lang durige zieken uit Leiden en omgeving is een heerlijke week aangebroken. De patiënten gingen van ochtend in alle vroegte aan boord van het Rode Kruis- hospitaalschip „J. Henry Du nant", dat ook dit jaar onder auspiciën van het Nederland- sche Roode Kruis een tocht van enkele dagen door de binnenwateren van ons land maakt. Zij werden door tal van fa milieleden uitgewuifd, toen omstreeks half elf de trossen op de Zijlkade, bij de Ver. Touw fabrieken, waren losge gooid. Het schip zette onder com mando van kapitein Maas- bach koers naar Alphen aan den Rijn, waar nog enkele patiënten embarkeerden. Even na het middaguur ging het verder naar Gouda, de eerste overnachtings plaats. De stemming aan boord was vandaag dat spreekt vanzelf opperbest. Morgen vaart het schip naar Werkendam en vandaar naar Mook in Limburg. De terugtocht voert via Moerdijk en Alphen naar het punt van vertrek, de Zijlkade. Het ge zelschap hoopt zaterdagmor gen weer thuis te zijn. Voor de medische verzor ging aan boord zorgt mej. dr. G. Verbrugge, die wordt bij gestaan door de Groene Kruiszuster, mej. M. C. Burghoorn met vijf verpleeg sters en voorts dertig helpers en helpsters van het Rode Kruis. Dr. P. L. Schoonheim neemt de geestelijke verzor ging voor zijn rekening. Zij allen zullen het de patiënten, van wie de meesten aan hun bed gekluisterd zijn, zoveel mogelijk naar de zin maken. Op de foto de „J. Henry Dunant" nabij de Leider- dorpse brug, enkele minuten na het vertrek van de Zijl kade. (Foto L.D.!Holvast) Tieleman, Loek Tjio. Nettie Vlam, Ans van der Vlist. Pia de Vreese (Voorschoten), Jelske Zondervan. Waar geen woonplaats is vermeld is dit Leiden. weg moeten als één gesloten systeem worden opgevat, en veiligheid is pas dan verkregen, wanneer de prak tijk inderdaad een grote veiligheid aantoont. Het is onjuist, het over grote deel van de ongelukken op de weg toe te schrijven aan menselijke onvolkomendheid. Aldus een van de algemenere uit spraken tijdens de „bedrijfsgenees kundige dagen", die in het afgelo pen weekeinde zijn gehouden in het Instituut voor Praeventieve Genees kunde te Leiden, onder auspiciën van de Nederlandse Vereniging voor Arbeids- en Bedrijfsgeneeskunde in samenwerking met de Nederlandse Vereniging voor Ergonomie. Deze jaarlijkse bijeenkomst was ditmaal gewjjd aan het verkeer. De organi satoren beoogden een strikt weten schappelijke benadering van enkele aspecten van de verkeersproblema tiek. niet een voorlichting voor de beleidvoerende organen. De opzet was. de in ergonometrisch onderzoek geinteresseerden te tonen, welke we tenschappelijke onderzoekings methoden ten aanzien van de ver keersproblematiek tot dusver gevolgd ziin en tot welk inzicht of tot wel ke toepassing deze kunnen leiden. Onder ergonomie wordt verstaan het verzamelen, interpreteren en toepas sing van kennis over de mogelijk heden en behoeften van de gezon de mens met het doel, tot een op timale aanpassing te geraken van de arljeidsvorm, in het bijzonder ook de machine en het arbeidsmilieu aan In het afgelopen weekeinde zijn In Leiden weer enkele inbrekers aan het werk geweest. In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in een nieuw garage bedrijf aan het Levendaal, waar men zich toegang heeft verschaft via een raam van de kantine op de eerste BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Kiewit. Adrlana Helena, d. v. A. Was- senburg en L. J. de Jongh. Nanette Hendrlka, d. v. J. P. Voorzaat en J. v. Susanne, d. v. J. P. i Hooidonk. Richard, 'kdüjk dus Maria, M. Brouwer. Cornelia Maria, Langendoen en M. A. Kramer. Jan, Voorzaat e J. Kralt Zundert. Adria- N. C. M. M. Bulk. Willem, z. v. J. den Hollander en K. W. Barnhoora. Johannes Jacobus, z. v. J. Bentveld en E. M. Veerman. Yvonne d. v. P. van Berkel en C. Labordus. WUhelmlna Frederlka, d. v. H. F. Hol- lerman en A. C. Gorree. Albertus, z. v. H. J. Teeuwen i Beelen en A. Ahu- ONDERTROUWD J. H. Kuling en F. H. Swanen. K. Schouten en A Buljs. H. Collé en J. W. C. Beekhuls en G. Sln- Dljen en S. M. L. Tegelaar. J. C. der Kolk en E. A. C. BodJJn en A. Brandt. G. Bo- Hoogewoonlnk. G. M. Vlugt. J. dijn en F. P, Latzke en C. Sanavró. H. Otgaar J. P. M. van Gessel. J. Vermeer en J. van Tongeren. J. Bakker en E. F. Ver- hoorn. M. Frank en J. van der Blom. J. van der Kwaak en M. Soleveld. A. J. Smlttenaar en J. M. T. Offerman. W. Regeer en E. H. C. D. Aalbersberg. B. P. van Abswoude en J. Mulder. P. C. de Jong en D. A. M. van Meegen. T. W. H. Brandt. P. Mleremet en Reljden. P. L. Bakker Hagen. i A. F. Nolle. P. F. Chandon n W. A. Mulder. J. Jansen verdieping. Alle kasten en bureaus in het kantoor zijn overhoop gehaald en verder is een deur van het privé- kantoor opengebroken. Uit een bu reaulade werd een bedrag van f22.50 weggenomen, uit een geldkistje een som van f 100,- en uit een kartonnen doosje eveneens f100,-. Ook een groot le vensmiddelen be drijf aan de Korevaarstraat kreeg ongewenst bezoek. De ongenode gas ten kwamen binnen door het force ren van een tuimelraam. Zij hebben getracht een metalen brandkast met een scherp voorwerp te openen. Voorts werden enkele kasten doorzocht. Voorzover vanochtend viel na te gaan is er niets ontvreemd. In de nacht van vrijdag op zater dag werd ingebroken ln een Ameri kaans bedrijf aan de Rooseveltstraat. Hoewel enkele deuren met een schroe vendraaier waren opengewerkt, werd ook hier niets weggenomen. Strijd in Jemen Volgens een communiqué van het opperbevel van het „Egyptische expe ditionaire leger ln Jemen" zijn bij twee zware gevechten met troepen van Imam El Badr negenenveertig Jemenleten gesneuveld en zevenen zestig gewond. Aan de noordgrens van Jemen le verden Egyptisch troepen gevech ten met groepen die volgens het com muniqué uit Saoedi-Arabië het land infiltreerden. Vuurgevecht India-Pakistan De Pakistaanse regering heeft be kend gemaakt, dat twintig Indiase soldaten tussen woensdag en zater dag bij gevechten langs de wapen- stilstands-lijn in Kasjmier zijn ge sneuveld. Volgens de Pakistaanse re gering hadden de Indiërs de lijn ge schonden en hadden de Pakistani daarop het vuur geopend. de mens, niet omge- Meer onderzoek is gewenst De in het bovenstaande geciteer de inleider ir. E. Asmussen stelde, uit uitgebreide onderzoekingen in het buitenland hebben aangetoond, dat het onjuist is de instelling van nens op de weg verantwoorde lijk te stellen voor de verkeerson veiligheid. Door een te normatieve moraliserende instelling in ons land worden er te weinig maatrege len genomen om de veiligheid wer kelijk in de praktijk te verhogen. Er moet nog zeer veel fundamentele kennis vergaard worden om langs andere wegen aantoonbare resulta ten te bereiken. Andere inleidingen werden gehou- m over de belasting van de mens bij de deelneming aan het verkeer door factoren van buiten het voer tuig, belasting van de mens door „inwendige" factoren, en de ge- schiktneid van de mens tot deelne men aan het verkeer. Er waren ruim honderd deelne mers en twaalf inleiders. Het laat ste deel van het congres werd ge houden in De Baak te Noordwijk aan Zee. ^Jzeró telt rijven „Dierenvrienden" Ik ben het volkomen met ..F. M.** eens, het zou wenselijk zijn dat er meer rekening werd gehouden met de dieren bij het spuiten met giftige stoffen op planten en bomen. Huisdieren zijn voor velen vam zeer grote betekenis. Het Ui den van deze dieren bezorgt de mensen van wie ze zijn veel verdriet. Hopelijk kan men in deze door gezamenlijk overleg en preventief optreden tot betere resul taten komen, zowel voor dierenvrien den als voor hen die een hekel aan dieren hebben. Met veel dank voor de plaatsing, Mevrouw P. Berlemon, Snoeck-Hurgronjestraat 27. Leiden, 11 Juni 1965. Haringworm steekt kop op De haringworm, waartegen het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid verleden week een door de Redersvereniging voor de Zeevisserij betreurde waarschu wing deed uitgaan, heeft de afgelo pen dagen waarschijnlijk 2 slacht offers gemaakt. In Amsterdam, waar bij de G.G. en G.D. geen gevallen van haringwonnslachtoffers bekend zijn, werd verleden week de Neder lands-Amerikaanse filmster, Linda Christian, na het eten van een ha ring onwel tijdens opnamen voor de film „10.32". Een dokter constateer de darmcatarre en miss Christian moest enkele dagen het bed houden. Vandaag heeft zij haar filmwerk zaamheden hervat. Een inwoner van Laren kreeg al eerder, op 2 juni, last na het eten van 3 haringen. Hij werd opgeno men in het St. Jansziekenhuis in zijn woonplaats, waar hij op het ogenblik wordt verpleegd, en daar bleek, dat een deel van zijn dikke darm moest worden weggenomen. Laboratorium onderzoek wees de haringworm als ook zaak aan. De man heeft een advocaat opdracht gegeven, uit te zoeken wie verantwoordelijk is ge weest voor de verkoop van de door hem geconsumeerde haring. Hij wil deze aansprakelijk stellen voor de kosten. Twee inwoners van IJmuiden za gen die weekeinde uit haringen, die zij wilden gaan eten wormpjes te voorschijn komen. Zij zagen hierdoor van hun voornemen af. „Geen spiering die katholieke kabeljauw vangt De vice-voorzitter van de PvdA, drs. H. M. Franssen, kan zich niet voorstellen dat de VVD officieel de mening deelt van oud minister Toxopeus, die onlangs op een VVD-bijeenkomst in Lim burg de benoeming van de Limburger dr. Tans tot voorzitter van de PvdA beschouwde als „een spiering om straks bij de verkiezin gen in katholiek Limburg een kabeljauw te vangen". de partij welbewust geen behoefte heeft gevoeld om, terugziende op het verleden, rekening te houden met de omvang van de inbreng van oude groeperingen, waaruit de P. v. d. A. destijds is voortgekomen. Ver heugend noemde drs. Franssen ook de ontwikkeling, dat de religieuze en politieke overtuiging geen schei dingslijn meer betekenen. De heer Franssen, die zaterdag in Utrecht dr. Tans als partijvoorzitter installeerde tijdens een openbare bij eenkomst van de P. v. d. A.-partlj- raad, houdt het er vooralsnog op. dat ook iedere rechtgeaarde liberaal zich over de ontwikkeling op het gees telijke en politieke vlak in Neder land verheugt en de verkiezing van dr. Tans als een bewijs van die ont wikkeling met blijdschap zal begroe ten. Verheugend Als Troelstra, Vorrink en Vermeer, overleden voormannen van de socia listische partij, deze dag hadden mo gen meebeleven, zouden zij zich heb ben verheugd. Niet omdat dr. Tans als katholiek tot voorzitter van de P. v .d. A. ia verkozen, maar omdat In 1955 was het zich als christen voegen in de socialistische gelederen ln vele ogen een kwalijlke zaak, nu is de installatie van een r.-k. P. v. d. A.-voorzitter door iemand, die vol gens de oude politieke verhoudingen zic-i waarschijnlijk in de A.R.P. had moeten bevinden, geaccepteerd. Drs. Franssen noemde dit in katholieke en protestantse kring groeiende be grip een democratische samenleving waardig. Internationaal Drs. Franssen meent dat men zich goed bewust moet zijn, dat het socia lisme een internationale beweging moet zijn op straffe van afzakken tot een partij tot bevordering van de nationale welvaart. Drs. Franssen, die tenslotte de voorzittershamer aan dr. Tans overdroeg, noemde het een voorrecht aan deze ontwikkeling lei ding te mogen geven. Tjjdens de partijraad werd voorts de voorzitter van de socialistische fractie in de Tweede Kamer, drs. G. M. Nederhorst, tot lid van het par tijbestuur gekozen. De nieuwe voorzitter, dr. J. G. H. Tans, huldigde zijn voorganger mi nister J. G. Suurhoff. Hij dankte hem namens de partij voor zijn be reidheid zich steeds in te zetten op die posten, waarvoor door de Partij van de Arbeid een beroep op hem wordt gedaan. Dankbaar was dr. Tans ook voor hetgeen de heer Suur hoff voor de toekomst van de partij heeft gedaan, gedurende de drie jaar, dat hij de leiding had.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3