Vanavond „Villa Sidonia' Gesprek tussen radio en t.v. en Schiphol Het Stalin-museum in Gori wordt heropend Polaris-onderzeeërs in de C,rote Oceaan LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 9 JUNI 1965 DERDE BLAD L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. I roeger voor radionu op televisie JT im Meuldijk schrijft voor volwassenen (Van onze rtv-medewerkster) Wim Meuldijk. de auteur die vooral bij de jeugd bekend is hij is immers de geestelijke vader van Pipo de Clown, van Mik en Mak en van Rats en Repel schenkt zijn aandacht nu eens aan de volwassenen: vanavond komt op Nederland I (KRO) de wjj eerste aflevering van ..Villa Si- donia", een reeks van 5 verhalen op de televisie. Voor trouwe radioluisteraars (zijn die er nog?) is „.Villa Sidonia" geen onbekende. Jaren geleden is er een serie van 16 vervolgverhalen door otÜ de V.A.R.A -radio geweest, die dezelf- hj de n dezelfde idee had. Het was een serie die bijzonder veel jjZ succes oogstte en waarin, volgens V| de auteur, zoveel beeldende kopie zat, dat hij het nu, na zoveel jaren, nog j-eens graag op de t.v. dunnetjes wilde overdoen. Fred Butzelaar. die de regie (ivoert, is de man die Wim Meuldijk er toe aanzette eens een avondpro- v,4 gramma te gaan maken. Beangstigend „Ik was eerst niet zo erg enthou- giast", zegt Wim Meuldijk. „Die avondprogramma's hebben iets be angstigends: iedereen zit er bovenop, het is bij de kijkers alles of niets. Jammer, by een serie moet je de kans krijgen dat alles zachtjes groeit. Ik hoop dat ik daartoe de gelegen heid krüg. „Villa Sidonia" is een ver haal dat in vyf delen is geknipt: je moet het in zijn totaliteit beoor delen". Schrijven Wim Meuldijk kan het niet meer laten „Je moet het trouwens wel, vindt hy, want heb je het ene jaar succes, dan moet je het volgend jaar een pak belasting be talen en zo blijf je aan de gang. Alleen maar schrijven is onzin: je moet erbij blijven, want anders ver anderen sommige spelers en regisseur teveel in 't werk. Alleen voor Shake speare en voor héél beroemde bui tenlanders hebben ze hier respect: voor Nederlanders niet, zegt hij be droefd. De eerste jaren deed ik alles zelflekker knoeien, vinger in de pap houden, en zo leerde ik het vak. I Dat kan niet meer: televisie is een fabriek geworden". Betere kans Eén ding vraagt Wim Meuldyk rich verbijsterd af. namelijk waarom er in ons land altijd wordt geroepen, dat er zo'n nijpend gebrek aan tekst schrijvers is. „Als dat het geval is, dan begrijp ik niet, waarom ze mijn nieuwe serie twee jaar lang hebben laten liggen bij de KRO. Ze moeten ons, Nederlandse schrij vers, een betere kans geven, voordat we helemaal Amerikaans worden. Wy hebben alle kans: buitenlandse series hebben de narigheid, dat de helft van wat wordt, gezegd, ondanks ondertiteling, niet overkomt. Woord spelingen in onze eigen taal komen altijd over. Ik geloof dat wij hier best in staat zouden zijn eenmaal per week een show of een deel van een serie op het scherm te brengen". Pipo terug Met Pipo gaat het overigens goed. Er zijn weer, zy het vage, plannen om een nieuwe reeks te beginnen. Er zijn al enkele proefopnamen ge- Partijkritiek op Chinese leger Het leger moet zich aan de par tijlijn onderwerpen en de officieren moeten hun trots en zelfgenoegzaam heid beteugelen, aldus een artikel dat gisteren in het Pekingse „Volksdag blad" verschenen is. Het orgaan van de Chinese communistische partij wijdt twee hele pagina's aan de kwestie van „hervorming van het le- ger", waarvan in de afgelopen da- gen melding is gemaakt. Het blad geeft voorbeelden van optreden van politieke commissarissen „om officie ren, wie hun voorrechten naar het hoofd gestegen waren, tot rede te brengen". Over het algemeen wordt het de creet van 22 mei omtrent hervor mingen bij het leger uitgelegd als bedoeld om de communistische partij algehele voorrang te geven boven het leger in politieke en militaire zaken. Het decreet zou ook een einde wil len maken aan het „professiona lisme" van zekere officieren die meer de nadruk willen leggen op moder nisering van het materieel en de be wapening dan op de troepensterkte. In de Chinese kranten van maan dag is een officiële verklaring van het ministerie van Defensie ge publiceerd, waaruit blykt dat de mi litaire hiërarchie blyft gehandhaafd ondanks een maatregel van 1 waarbij alle leden van land luchtmacht dezelfde uniformen ten dragen en de namen van gen zijn verdwenen. NEDERLAND I AVRO: Vrouwtje Bezemsteel, toneel i het verkeer, voorlichting 7.00 uur 7.35 uur 10.30 i 10.35 i 10.40 Verhalen vai Jan en Joke Sluiting Nieuws in het kort NTS Barend de Beer, voor de kleuters Chuckleheads. slapstick Rivier van het noodlot, film Van onze sportredacteur Journaal en weeroverzicht Brandpunt Villa Sidonia, thriller T.V.-dansant Indrukken uit de Sow jet l'nie, doe. Epiloog Journaal (NTS) Sluiting. NEDERLAND II AVRO: Nieuws in het kort Confrontatie Leutnant '64, doe. AVRO-TV filmtheater: Karl Ludwig Sand Sluiting. i UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: 6.20 uur Trio in D. 10.55 uur Concert jum HILVERSUM 2: maakt, maar veel verder is men nog niet. Het boek „Pipo en de water landers", met de kostelijke illustraties van Jan Wesseling gaat binnenkort zowel in Duitsland als in Denemar ken verschynen en op eigen houtje is Wim Meuldyk aan de gang met de Duitse t.v. Andere plannen: slaagt „Villa Si donia". dan komt er een vervolg op. Bovendien wil Wim Meuldijk over niet al te lange tijd een detective serie gaan schrijven: „Heerlijk ge makkelijk, je bedenkt eenmaal een opzetje en voor de rest hoef je alleen maar braaf door te schrijven". Pieter Lutz en Lex Goud- smid in de comedy-triller ..Villa Sidonia" waarvan vanavond het eerste deel op het scherm te zien Neuslanding trok (te) veel bezoekers Gedurende de twee pinksterdagen zijn 25.000 bezoekers de hoofdingang van Schiphol gepasseerd, hetgeen voor deze feest dagen een record is: 10.000 op de eerste en 15.000 op de tweede dag (1964: resp. 8.500 en 10.000). Van de 15.000 bezoekers op de tweede pinksterdag arriveerden 5.000 na vier uur. De directie van de luchthaven wijst erop, dat een groot deel moet zijn aangetrokken door het NTS-bericht over een te verwachten noodlanding van de Zwitserse fokker Friend ship. Chaos De directie hoopt op korte termijn besprekingen te voeren met radio en televisie om te komen tot afspraken in geval van te verwachten vliegon gevallen of ongelukken die gebeurd zijn. Dit verklaarde gisteravond in de KRO-actualiteitenrubriek Echo de heer G. Mesland hoofd operationele diensten van de luchthaven. De heer Mesland zei dit naar aanleiding van wat hij noemde de vroegtijdige publi- katie door het NTS-journaal over de te verwachten noodlanding van de Zwitserse Friendship Bomaanslagen in Guatemala Zeven krachtige bommen zyn gis teravond in de stad Guatemala ont ploft Aan de huizen van verschei dene vooraanstaande burgers en aan andere doelen werd zware schade be rokkend. Niemand liep ernstig letsel op. Volgens politie en leger zyn de bomaanslagen het werk van com munistische extremisten, die een terreurcampagne tegen de militaire junta zijn begonnen. vee van de zeven bommen ont ploften bij de ambassades van Nica ragua en Brazilië. Zy richtten echter weinig schade aan. Verder werden olietanks getroffen. De politie heeft twee studenten aangehouden op verdenking, dat zij medeplichtig zijn aan de aanslagen. Hij was van mening, dat mede door dit bericht een chaos was ontstaan rondom de luchthaven, waarbij op diverse plaatsen vernielingen zyn aangericht. In het zelfde radiopro gramma zei commissaris mr. C. Ba- rends van de gemeentepolitie in Hoofddorp, die in eerste instantie verantwoordelijk is voor het hand haven van de orde rondom Schiphol, dat gisteren reeds tussen de betrok ken instanties een eerste overleg zou plaats hebben gehad. Van de zijde van het NTS-journaal verklaarde men de gevolgen niet te hebben voorzien. Men betreurt de voortijdige berichtgeving. Oud-president Joeloe ter dood veroordeeld De voormalige president van Kon go-Brazzaville (het vroegere Frans- Kongo), Abbé Fulbert Joeloe, is bij verstek ter dood veroordeeld. Zyn bezittingen zijn verbeurd verklaard. Joeloe was staatshoofd van augustus 1960 tot midden 1963, toen hij ge dwongen werd af te treden. Enige tijd geleden zag hij kans uit te wij ken naar Kongo-Leopoldstad. Zijn ter doodveroordeling geschiedde op be schuldiging van „hoogverraad en te gen de staat gerichte activiteiten". Twee voormalige ministers van Joe loe werden van dezelfde beschuldi ging vrijgesproken. Joeloe werd er o.m. van beschuldigd, dat hij een van de bewerkers van de dood van Patrice Loemoemba zou zijn ge weest. Voorts was hulpverlening aan de afscheiding van de Kongolese provincie Katanga ten laste gelegd, alsmede het gebruik van de strijd krachten tegen het ongewapende volk in augustus 1963 in zijn eigen land. De beschuldigingen inzake Loe moemba en Katanga zijn een zeer duidelijke aanwijzing, dat de wind in Kongo-Brazzaville uit de tische hoek waait. Red. L. D. De bekendmaking van maandag zet uiteen hoe de militairen elkaar moeten toespreken. Dat wordt, „kameraad Tsjang", of „compagnie commandant Tsjang", of „kameraad compagniecommandant" of ook wel „kameraad strijder" De titel maar schalk, nu afgeschaft, was voorna melijk een ererang, verleend aan enige nauwe medewerkers van Mao Tse-Toeng tijdens de lange strijd om de macht. In geschreven stukken kunnen de titels voorzitter of vice- voorzitter worden gebruikt voor functionarissen van de nationale de fensieraad. Het Chinese leger is het grootste ter wereld: het telt 2'i mil joen militairen. en cjióteren onnis tegen zwendelaar is nietig verklaard Een federale rechtbank in Washing ton heeft het vonnis van acht jaar gevangenisstraf, waartoe de finan cier Billie Sol Estes wegens fraude was veroordeeld, nietig verklaard cmdat de rechtszaak <in januari 1963) via de televisie was uitgezonden. Bil lie Sol Estes, destijds door de rechter „de grootste zwendelaar uit de ge schiedenis" genoemd, was tot deze straf veroordeeld wegens manipula ties met waardeloze hypotheken. Hij zal echter niet op vrije voeten wor den gesteld want hy zit ook een ge vangenisstraf van vyftien jaar uit wegens postfraude waarmee een be drag van 24 miljoen gulden was ge moeid. De staat Texas kan. na het nietig verklaarde vonnis, een nieu we vervolging tegen Billie Sol Estes instellen. „The great war" De teksten van de serie „The great war" worden vertaald en „ingesproken" zoals dat heet. Hoe zit het met dat inspreken? Men hoort immers de Neder landse stemmen op plaatsen waar vroeger de Engelse stem men moeten hebben gezeten, ter wijl ondertussen de achtergrond muziek dapper doorspeelt. Na tuurlijk kan men het stemge luid wegdraaien van de buiten landse commentator (dat ge beurt dikwijls, of wanneer men die spreker nog even snel aan het woord laat en daarna zyn stem overlapt met het eigen commentaar), maar dan draait men ook automatisch de muziek weg. Moet deze muziek in de Ne derlandse bewerking dan op nieuw gespeeld worden, opnieuw gearrangeerd, misschien wel op nieuw gecomponeerd? Jazeker dat moet soms, maar vermoe delijk hoeft dit niet bij „The great war", een serie die van de aanvang af bedoeld is voor ver spreiding buiten Engeland. Het is namelijk een goede gewoonte om bij documentaires een zoge naamde internationale geluids band mee te sturen, die de mu ziek of het kanongebulder weer geeft, terwijl de tekst op papier wordt bijgevoegd, zodat deze te gen het geluid van de interna- Ilomletrouw zendtijd royaal ge zingen e in de WD met een tar toegegeven dat de i de Rijnmondverkie- i tegenvaller is ge- zijn partij, al gaf hij ook duidelijk te kennen de moed nog niet te hebben opgegeven. De hoofdfilm was „Voordeliger per dozijn" en werd al voor de tweede keer door de NTS uitge zonden. Deze hondetrouw aan een film kan niet hoog genoeg worden gewaardeerd, temeer niet omdat de film uit 1950 stamt, dus al 15 jaar oud is. Nederland II Nederland II gooide ook al geen hoge ogen. De film over de Chinese Volksrepubliek was wel interessant, maar miste toch het persoonlijke cachet, dat bijv. do cumentaires van Kees van Lan- geraad kenmerkt om een vol treffer te zyn. Verder zong Ma- rius Monkau negro-spirituals. Ik voel me te weinig bevoegd in zake negro-spirituals, om te dur ven beweren dat het me weinig deed. dat zingen van Marius Monkau. nnnonnii Dappere Pers redt honderden mensenlevens Een moedige Perzische arbeider an een oliedok heeft waarschijnlijk honderden mensenlevens en haven installaties ter waarde van miljoe- dollars gered door een bran dend tankschip van de ankers los te hakken. De moedige arbeider, de 26-jarige Abdoellah Ghamoeri, kwam om het leven, toen hij zich in de vlammen stortte en het ankertouw van de Italiaanse tanker „Luisa", die aan de kade lag, doorhakte nadat een ontploffing het schip zaterdag te Bandarmasjoer van voor tot achter in vlammen had gehuld. Het schip dreef, na van zyn ankers te zyn vrijgemaakt, naar het midden van het kanaal, waar het bijna drie da gen heeft gebrand voor het kap seisde. Elf leden van de Italiaanse beman ning, die werden gered, maken het goed, maar 29 personen, onder wie de kapitein en twee Perzen worden vermist. De brand eindigde nadat de gehele lading van 15.000 ton ruwe olie was uitgebrand en het schip was omge slagen. De Perzische premier, Amir Abas Hoveida, heeft bekend gemaakt, dat de autoriteiten op de hoogte zijn van de moedige daad van Ghamoeri en dat zij zyn gezin zullen belonen. Chroesjtsjow was eenzijdig'1'' Het Stalin-museum in Gori. de geboorteplaats van de vroegere Rus sische leider in de staat Georgië, zal eind van dit jaar worden her opend. zo hebben buitenlandse jour nalisten na een bezoek aan Georgië gezegd. Russische functionarissen deelden mee, dat het museum zal worden uitgebreid met materiaal over de rol van Georgië in de communis tische staat en met persoonlijke her inneringen aan Stalin. Het museum werd eind 1956 tijdens Chroesjtsjows destalinisatie-campagne gesloten Het besluit tot heropening van het museum, dat slechts door het Krem lin genomen kan zijn, wordt gezien als een nieuwe poging om de „his torische afbeelding" van Stalin te corrigeren. De officiële zienswijze is thans dat Stalin gedurende de 29 jaar. dat hij het land heeft gere geerd. ernstige fouten heeft gemaakt maar ook veel goeds heeft gedaan. Vorige maand, toen partijleider Brezjnew Stalin met name noemde tijdens een toespraak in het Krem lin, applaudisseerde zijn gehoor. Sta- 7rouwe metgezel Heel veel mensen hebben steeds en overal King op zak of in de tas. Omdat ze ondervonden hebben dat nu-en-dan-een-King hen fit en fris houdt. Kies natuurzuivere King, 't beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking, ook tot üw trouwe metgezel! WOENSDAG 9 Jl organisaties. 18.45 Lichte 9.00 Nws. en weerpraatje. 19.30 Muz. van het Leger des Heils. 19.50 Wereldpanorama. Johnny Lion en Jewels meer onafhankel ijk (Van onze rtv-medewerkster), Johnny Lion en de Jumping Jewels zullen in de toekomst op een meer onafhankelijke basis van elkaar gaan werken. Johnny Lion gaat voortaan, naast zijn werk met Tribbe Veelo, Hans van Eijck, Joop Oonk en Kees Kranenburg, solist worden bij grote en kleine orkesten. De Jumping Je wels gaan ook andere zangers en zangeressen begeleiden. Hun eerste stap op deze weg is een gescheiden optreden in de nieuwe „Rien van Nunen-show", die de NCRV op 26 juni gaat brengen. In Russische kringen is gezegd dat het niet gaat om eerherstel van Sta lin, maar dat Chroesjtsjows houding ten opzichte van Stalin te eenzijdig Jlisten. 19.00 Voor Kinderkoor. 19.3 Vier Amerikaanse onderzeeboten met Polarisraketten aan boord be vinden zich thans reeds een half jaar op hun posten nabij de Chi nese en de oost-Russische kust zon der dat de communisten ze blijkbaar ontdekt hebben. Geen van deze on derzeeërs in het westelijke deel van de Grote Oceaan is nog benaderd door een onderzeebootbestrijdings- schip, een onderzeeboot of een vlieg tuig. Nabij Japan zijn verscheidene ma len Russische schepen en vliegtuigen waargenomen als de Amerikaanse schepen in dat gebied kwamen, maar deze leken zich'meer met het afzoe ken van de lucht en het water be zig te houden dan dat ze uitkeken naar onderzeeboten. In de vier Polaris-onderzeeërs in dit gebied bevinden zich 64 raket ten met een totaal aan explosieve kracht van 6 miljoen ton tnt. Zij be strijken geheel China en kunnen tot diep in Russisch Siberië doordringen. De vier onderzeeërs zyn de Daniel Boone, de Tecumseh, de Ulysses S Grant en de Stonewal Jackson. Eind dit jaar of begin 1966 komen er nog bi). De aanwezigheid van de Polaris- duikboten heeft de vliegdekschepen van de Zevenden Vloot vrijgemaakt voor het uitvoeren van tactische bombardementen op Noord-Vietnam Vroeger moesten ze namelijk in ge reedheid gehouden worden voor stra tegische aanvallen voor het geval, dat er oorlog met Rusland en China zou uitbreken, maar deze taak is nu over genomen door de onderzeeëers. Aan genomen wordt dat ook de vliegdek schepen kernwapens aan boord heb ben. Dansork. 20.35 Soc. Disco-Festival. 22.00 Volksliedje zlne. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOON PLATEN PROGRAMMA Wilhelm Sohüchter. Ballad of Da. tt (Bruns), Orkest Ray Mar- nothing at all (Lawrence). Brown. The varsity drag (de Sylva), Ork. Pee Wee Hunt. Coquette (Kahn), Fats Domino. After you've gone (Crea mer), Molly Bee. La Paloma (Yradler), Orkest Billy Vaughn. (Penn), Orkest Huw Skip to my Lou, The Golden Gate Quartet. Casey Jones. Id. Let's bop (Ca- vanaugh). Orkest Big Dave. Stuffy (Hawkins), Milt Jackson, Coleman Hawkins. Tommy Flanagan, Kenny Burrell. Eddie Jones, Connie Kay. San dra's blues (Jackson), id. The lone some road (Shiikret)Chris Orkest Maynard Ferguson. through Winterhalter. ges my love for Duke3 Éfi lngton°r Id. en Dizzy Gillespie. DONDERDAG 10 JUNI Hilversum 1, 402 m. KRO: 7.00 Het levende Woord: medi tatie. 7.05 Ouverture: reportages, u Fisher/Segal 1 weging). 8 30 Nws. 8.4(f Voor de huls- vrouw. 9.35 Waterstanden. 9,40 Lichte grmuz. 10.00 Sextuool: gevar. muzikaal progr. 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Klas. er .muz. 12.10 Leven op het land, gesprek. 12.27 Meded. t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Deze week, praatje. 12.45 In - de zomer - 13.15 Licht lnstr. kwartet. 13.45 Voor llcht-klas. werkjes. 17.00 Gr.n Lichte gr muz v Hilversum 2, AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendi DavidJimmy Rodgers. BIJ the light Jimimy Bowen. (Luboff). w w- Francesco. Little brown j'ug' (trad")"! 7.20 Lichte "gr muz. VPRO: 7.50"'uaK- Orkest Jan Garber. It's only a paper' opening AVRO: 8 00 Nws. 8.10 Llchtt (Arlen). Id. Die rote Rose (J&- grmuz. lOm 8.25 De groenteman. ger. Llebe kommt praatje J- Ikyson)Caterlna wijding. (Mercer). Orkest de vrouv Navarone (Tiom- Lichte gr.muz. (Om 11.00 Nws.). 12.00 kinl. id. Mandolinen und Mondscheln Lichte orkestmuz. 12.27 Meded. t.b v. land* en tuinbouw. 12 30 Dansork en zangsollsten. 13.00 Nws. 13.10 Actuali teiten en grmvfz. 13.25 Beursberichten. 13.30 Kamerorkest en solist: klas. muz. 14.15 Huishoudelijke zaken, praatje. 14.30 Zang en plano: lichte muz. 15.00 De gezusters Kunst. 15.30 Lichte gr- muz. (Om 16.00 Nws.). 16.30 Vlooi en plano: oude en mod. muz. 17.00 Voor de Jeugd. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1. NCRV: 15.00-15.35 Voor de vtouw NTS: 19.00 Nieuws ln het kort. 19 01 Barend de Beer. 19.06 De Verrekijker. 19.15 Van Gewest tot Ge west. regionaal weekjournaal. NCRV: 19.35 De Lucv show - Lucv op vlinder- Jacht. TV-film NTS: 20.00 Journaal. 'CRV20.20 Nederlanders ln den mde. filmreportage, 22.50 Het pro- Andereonvllle. TV-spel STOP'NTIJGER IN UW TANK vreemde, ftlx rituals. NTS: 23.00 Socutera'. 23.05-23.10 Journaal. Nederland 2. NTS: 20 00 Nieuws ln het kort. VPRO: 20 01 Dameswlelren- nen. 20.25 Voetangels en klemmen (6): I werken in de vakantie. 20.40 Atelier- bezoek. 21.10 Dead birds: fllmdocu-

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5