©BOLS LUISTERRIJKE VIERDAAGSE VAN „DE HARPE DAVIDS" Schilderijvervalsing op grote schaal...? kunst k'AleiöOSCQQP „Kunstschatten" uit Cuba bevatten veel waardeloze rommel OM scha OVER LEIDSCH DAGBLAD yutde* extxa MEE OP "V-A-K-A-InTTIE LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 9 JUNI 1965 Wyb Schoon een rake ken ze Met de aanstelling van Wyb Schoon schrijft „De Harpe Da vids van Noordwijkerhout een nieuwe hoofdstuk. Deze dirigen tenkeuze blijkt een rake en wie dat niet zo opmerkt, heeft dat in elk geval bevestigd kunnen zien tijdens het door Schoon geleide concert van Soli Deo Gloria uit Koog aan de Zaan. waarover wij gisteren schreven. Of het komende hoofdstuk een boeiend lees baar kapittel wordt, hangt nu niet meer van de factor dirigentaf. maar van de wijze waarop de Harpisten bij de studie-aanpak van hun rollen hém tegemoet zullen treden. De voorproeven zijn al gegeven tijdens het februari-concert en nu, tijdens het vierdaagse pinksterfesti val in verband met het gouden jaar van de vereniging. Het heeft nog niet allemaal op één niveau gelegen, maar éen stuk in het jongste pro gramma stond bepaald model voor de toekomst. Dat was het midden deel van Eric Ball's „Holiday Suite Deze steeg volkomen uit boven de gebruikelijke amateurswisselvallighe den. In het aanzetten van de tonen en het nuancerend uitspinnen ervan. In de ronde, warme kleuring en in de beste klankgaafheid. In het in vloeiende overgangen dynamisch verglijden van de klank. Deze „Holi day Suite" was al eerder aan bod geweest, maar tot zo'n geïnspireerd doorzongen verklanking hadden we De Harpe toentertijd niet bekwaam geacht. In de andere onderdelen van het programma waren nog wel eens uit groepshomogeniteit losspringende or- keststemmen te beluisteren en zelfs van de Holiday kon men zeggen, dat het laatste deel niet „af" was. Maar het gaat heus goed met De Harpe, omdat er toekomstmuziek in zit. De techniek loopt zekerder en steviger, Geslaagden krijgen engagementen De geslaagden voor het eindexa men van de Akad'emie voor drama tische kunst „De toneelschool" in Amsterdam zün als volgt geënga geerd: Carol van Herwijnen toneel groep Studio, Sjoukje Hooymaayer Toneelgroep Theater, Marja Kok Toneelgroep Centrum, Jeroen Krab be Toneelgroep Centrum en Rudolf Lucieer ..De Nederlandse Camedie". Krijn ter Braak, die eveneens geslaagd, komt dit jaar voor engagement niet in aanmerking in verband met de voltooiing .van ee regiecursus in het buitenland- John Goldfarbin Jordanië verboden De Amerikaanse film „John Gold- farb", „Please come home" is Jordanië verboden, omdat hij de re putatie van de Arabieren in een on gunstig daglicht stelt en de Zionis tische propaganda bevordert. Eovendien zijn een Franse film over de slavenhandel in de heden daagse wereld en twee Italiaanse films verboden. John Goldfarb" gaat o.m. over een merkwaardige sjeik, die een Amerikaans rugby-team in zijn land laat komen. De hoofdrolspeel ster in de film is de Amerikaanse actrice Shirley Maclaine. De film heeft nog niet zo lang geleden in Leiden gedraaid. De „Three Dale Dances" van Jack Harvey zijn aardige genre-stukken, waarvan we vooral de derde dans om haar .hei, "t was in de mei" sfeer aanstekelijk vonden. En „aansteke lijk" is ook het woord voor de wijze waarop Wyb Schoon de marsen pre senteert in hun deinende gang, in hun opbouw van gearticuleerde, na tuurlijk uit elkaar voortvloeiende kleine functionele spanningen in de notenwelvingen. waarin het slag werk mede betrokken is. De ..Kleppergarde" uit Mainz-Gon- senheim, die op de afscheidsavond een laatste maal optrad, leek ons nog gelukkiger dan vrijdag: geache veerd en frisser in het in acht hou den van de gradueel verschuivende geledingen der sterktegraden, o.m. in Beethoven's Zapfenstreich no. 1. Dit concert werd besloten met het Duitse en het Nederlandse volkslied, waarna tot middernacht een „Inter nationaal gezellig samenzijn" met medewerking van de plaatselijke „Boerenkapel" in het vooruitzicht stond, als besluit van een luisterrijke gulden vierdaagse. V. Advertentie „Hoe oud moet Z.O. GENEVER zijn? Een paar eeuwen!" zegt de oude Lucas Bols Genever stoken is niet zo gemak kelijk. Een paar eeuwen ervaring helpen die echt gezellige drank vol, rond en zacht te maken. Milde moutwijn, uit gouden granen ge stookt, zorgt voor de moutzachte basis. De wereldbekende stenen kruik, met z'n gezelligheid uitstra lende karakter, helpt u deze Z..O. Genever gced gekoeld te serveren. Eïkew dag een glaasje, zeg ik in mijn Z.O. spelling. Dat betekent l elke week een kruikje. WORDEN KERKMUSICI AAN HUN LOT OVERGELATEN „Een christelijke gemeenschap heeft ongevraagd en zonder daaraan her innerd te worden haar werknemers naar de normen van de tijd waarin arbeid voor deze gemeenschap verricht wordt te waarderen". Dit schrijft de Nederlandse Organisten vereniging in een brief aan de Raad voor de Eredienst van de Ned. Herv. Kerk naar aanleiding van een brief van de NOV aan de protestantse kerkhes'uren over de salariëring van de kerkmusici. Aan deze laatste brief besteedde de NCRV-tv reeds op 25 mei aandacht in haar rubriek „attentie". De N.O.V. schrijft nu aan de raad voor de eredient: „In deze TV- uitzending meende ds. Lazonder na mens uw raad o.m. moeten opmer ken dat de N.O.V. weinig contact zou hebben opgenomen met de offi ciële hervormde kerkelijke instanties. Hij verzuimde daarbij echter mede deling te doen van het feit dat de hervormde kerk op 3 maart 1958 een groep kerkmusici, waarbij de vco^-zitter en vice-voorzitter N.O.V., berichtte een salarisregeling niet te willen invoeren. De in deze brief (van 1958) tot uit drukking gebracht, dat de plaatse lijke autonomie van de gemeenten o.m. daardoor zou worden aange tast wenste men niet te versterken. Ondanks het feit, dat nadien de pre dikantstraktementen en de verho ging van de quota wel centraal kon den worden geregeld bleven de sa larissen van de kerkmusici ver bene den het peil", aldus de brief van de N.O.V. Op grond van deze brief uit 1958 is cns gebleken dat de hervormde kerk „bewust de kerkmusici aan hun lot wenst over te laten" en sloot de N.O.V. zich (in 1964) aan bij 't CNV teneinde te trachten langs deze weg te komen tot verbetering van de po sitie van de kerkmusicus, aldus de N.O.V. in haar brief aan de raad voor de eredienst van de Ned. Herv. Kerk. Regie „Sucre" van Hugo Claus door Ton Lutz Gisteren werd in het ..Thea tre Royal du Pare" in Brussel onder regie van de Nederlander Ton Lutz de première gegeven van het toneelstuk ..Sucre" („Suiker") van Hugo Claus, Het zal voor de eerste maal zijn dat in België een toneelstuk van een Vlaamse schrijver in een Franse vertaling wordt opge voerd. ..Sucre" zal worden gespeeld door leden van het gezelschap van het theater. De hoofdrollen zullen worden vertolkt door Liliane de Vincent Christian Barbier. De decors zijn1 de Nederlander Nico Wijnberg. Expositie in Aken over Karei de Grote De grote Europese tentoonstelling die jaarlijks onder auspiciën va: Raad van Europa in een der lidsta ten wordt ingericht, wordt dit jaar in Aken gehouden en heeft de tijd van Karei de Grote als onderwerp. De tentoonstelling, die van 26 juni tot en met 19 september geopend zal zijn, zal ruim 700 voorwerpen vatten die een Inzicht geven ontwikkeling van deze periode, vanaf de Merovingische en Frankische basis tot aan loet keizerlijk classi cisme. „Beeldhouwers onder de 4(f De achtste twee-jaarlijkse ten toonstelling van beeldhouwkunst in het Middelheimpark in Antwerpen zal dit jaar van 20 juni tm 30 sep tember worden gehouden. Een thema van de expositie is de ze keer: „Sculpturen van kunste naars onder de 40 jaar". De leiding van de tentoonstelling heeft vooral ook onbekende beeldhouwers een kans willen geven hun werken te to ne. Uiteraard zullen ook zij die reeds naam hebben gemaakt niet ontbre ken. ue Duitsers Hajek, Sax en Mach. de Nederlanders Visser en Wong, de Italianen Marchese, Pomodoro en So- maini, de m Frankrijk werkende Berrocal, Tinguely, Geissler, Hiquily, Sobrino en Metcalf en de Belgen, d'Haese, Laenen, Dries, Ghysels, Ver- lee en Roulin behoren tot de expo santen. Er zal ook een kleine re trospectieve worden gewijd aan de onlangs overleden Belgische beeld houwer Ernst Wijnants. Picasso en Jan van Eyck In de Zwarte Beertjesreeks (uitga ve Bruna en Zoon, Utrecht versche nen. verlucht met een groot aantal gekleurde en niet-gekleurde illustra- „Pablo Picasso" door Jac ques Damase en „Jan van Eyck" door L. J. Bol, directeur van het D or d rechts Museum. Damase schrijft over Picasso: „Picasso is de meest zelfverzekerde mens die ik óóit heb ontmoet, het meest overtuigd van zijn toekomst, want hij kan, ïeer dan tachtig jaar oud, zon der te worden uitgelachen zeggen: .Mijn beste periode? De volgende natuurlijk" Over Jan Eyck zegt Bol: „In al wat hi) heeft geschilderd treft steeds zijn streven naar de schone volein- Een streven overeenkomstig zijn aavies dat zowel bescheidenheid uitdrukt als vakmanstrots „Als ick kan". Fidel Castro wordt er niet rijk van (Van i Romeinse correspondent) in Milaan met de zaak bezighoudt, Papegaai in arrest wegens wangedrag Een tachtigjarige weduwe in de Braziliaanse hoofdstad Rio de Janei ro beklaagde zich by de politie om dat zij door iemand, die naast haar woonde, voortdurend op de grofste manier werd uitgescholden waarbij de benaming „spichtige oude heks" nog de mildste betiteling was. De oude dame verkeerde in de mening, dat die „iemand" haar buurman was, maar toen de politie poolshoogte nam, bleek het niet de buurman te zijn, die zich misdragen had, maar diens papegaai. Het dier werd prompt „gearresteerd" en het zoon tje van de commissaris zal proberen de vogel enige beschaving bij te brengen. Er doen al enige tjjd berichten de ronde over door Fidel Castro in be slag genomen kunstschatten, welke het eigendom waren van Cubaanse burgers, die het niet eens zijn met het door hem ingestelde regime. Die kunstwerken zijn indertijd per schip naar Rotterdam verzonden. Daar werd de zending verdeeld in drie partijen waarvan er een naar Lon den ging, de tweede naar Parijs en de derde naar Ziirich. Wat er met die twee eerste zen dingen gebeurd is, is niet bekend. Wat de dered partij betreft: In Zii rich wist naar het schijnt de per soon, aan wie de goederen geadres seerd waren, niet wat hy ermee moest beginnen, en ze gingen door naar Lugano. Er werd toen gespro ken over de mogelijkheid, dat bankinstelling in die stad de gehele partij zou kopen. Dat ging blijkbaar ook niet door en einde april kwamen de 103 kisten in Italië terecht, waa: werden opgestapeld in Luino, aax het Lago Maggiore. Plotseling is er zaterdag jl. be weging in de zaak gekomen. De kis ten bevinden zich nu in vijf goede- [Wagens, die werden gekoppeld 1 een gewone goederentrein, kwamen op die wijze in Milaan. De trein werd begeleid door met mi trailleurs bewapende Italiaanse po litieagenten. In Milaan werden de vijf wagons losgemaakt van de ge hele trein en op dood spoor geran geerd. Ze zullen daar waarschijnlijk cl geruime tyd moeten blijven om- at al sedert enkele weken de Ita liaanse douanebeambten als blijk ontevredenheid het douane-re glement van 1896 naar de letter toe passen, met het gevolg dat nagenoeg het gehele grensverkeer, voor zover het goederen betreft, stilligt. Op antiquiteiten, dat zijn voorwer pen ouder dan 100 jaar, behoeft geen invoerrechten te worden betaald, maar het zal nodig zijn, dat elk stuk wordt onderzocht door deskundigen van het daartoe dienende bureau van het museum «Brera, die dan de ouderdom moeten vaststellen. Kennelijk is de hele zending, die 23.786 kg weegt, in Italië door iemand gekocht. In dit verband wordt genoemd een uit Libanon ge- booitige antiquair, Mohammed Mow- lazadeh. De firma Merottie die zich geeft geen antwoord op de vraag wie haar opdrachtgever is. Wel heeft firmant van de zaak verklaard, dat hij nog wacht op papieren uit Rot terdam, die betrekking hebben op de zending. Wat er in de kisten zit, hij ook niet weten. Uit Zwitserland wordt dat het zou gaan om meubelen var uiteenlopende stijlen, antieke schil deryen, prenten enz. Er zou echter ook veel waardeloze rommel bU zjjn. De waarde wordt door sommigen op zowat 5 miljoen gulden, door ande ren op 7.5 miljoen gulden geschat. Dit houdt in dat het geen dingen van bijzonder grote waarde kunnen zyn, gezien de enorme hoeveelheid van 23786 kg. Jubileumprijs voor Rudolf Jansen De maatschappij tot bevordering der toonkunst heeft de toonkunst- juhileumprijs toegekend aan Rudolf Jansen te Amsterdam. V eigens het herziene reglement van de Stichting Toonkunst Jubile- umprys kan deze prijs, waaraan eer. legpenning en een bedrag van f 1000 verbonden zijn, eens in de twee jaar toegekend worden aan een jong musicus, die de prijs van uitnemend heid heeft behaald, bij voorkeur aan het Amsterdams Conservatorium. Rudolf Jansen behaalde in 1963 aan dit conservatorium de prys van uitnemendheid voor orgel. De Toon- kuast-jubileumprys zal hem wijdag 25 juni worden uitgereikt te Ensche de, waar dan de algemene vergade ring der maatschappij wordt gehou den. Advertentie AARI schakelen op AARDGAS <£pp/cprirrLj> ^VyvvV^ een NAAM in GAS! De heer H. Koopman uit Am sterdam heeft in het Ifsselmeer deze enorme karper gevangen: 73 cm lang19Yi pond zwaar. Voor deskundigen: het beest je werd aan de haak geslagen Marokko heeft nieuw kabinet Koning Hassan van Marokko heeft het kabinet gereorganiseerd. Er zijn verscheidene politiek onafhankelijke personen in opgenomen. Van de nieuwe regering maken vijftien leden uit het vorige kabinet deel uit. Het Marokkaanse staatshoofd riep maandag de noodtoestand uit en zond het parlement naar huis. Hij had hiertoe besloten omdat zijn herhaalde oproepen tot nationale eenheid onbeantwoord waren geble ven en de partijen hun twisten niet schenen te willen bijleggen. De koning is zelf premier van de nieuwe regering, welke in de plaats komt van het kabinet-Achmed Bahnlni, dat dinsdagochtend aftrad. Nieuwe uitgaven Feest in de Natuur (de eeuw van Jac. P. Thysse) door Kees Hana- Van Holkema Warendorf N.V. in Amsterdam. Zo karakteriseert Kees Hana gens in zyn voorwoord dr. Jac. Thijsse, die werd geboren op 25 juli Een eeuw geleden dus. Op offi ciële wyze is deze natuurvorser, wiens populair wetenschappelijke en zoveel hebben bijgedragen tot de groeiende liefde voor de natuur, kortgeleden reeds in Amsterdam her dacht. Maar dit herdenkingsjaar kon on mogelijk voorbijgaan zonder een ge schreven monument voor de grote natuurvriend. Met groot enthousias- liefde en een rappe pen heeft Kees Hana zich van deze taak ge kweten. Hij heeft dr. Thysse per soonlijk goed gekend, zoals men uit talrijke passages duidelijk kan proe- Aan de hand van vele citaten, fragmenten en anekdoten volgt hij de levensloop van de unieke persoon lijkheid, wiens lijfspreuk „onbekom merd" was. Dr. Thijsse heeft niet alleen on schatbaar veel gedaan voor het be houd van de natuur in ons land, hy heeft er een niet te becijferen good- voor geschapen. En zyn begees terde vriend Kees Hana heeft dat voor ogen als hy besluit: „Laat daarom onder zyn devies met elkander verder werken, vol ver trouwen in de goede uitkomst. En laat ons ter herinnering aan zijn geboortedag, aan het feit vooral dat wij hem als landgenoot hebben mo gen bezitten, een groot feest vieren. Zyn feest. Onbekommerd". met een aardappeltje, gedoopt i stroop. Geheime oefenin van NAVO-landei was een succes zee is gehouden, is gisteren met r» ces beëindigd, aldus het Britse a nisterie van Defensie. Aon de oe!t ning werd deel genomen door ij torpedoboot jagers, fregatten, ondj zeeboten en mijnenvegers, afkom^ uit de aan de Noordzee en het K( naai grenzende landen. De oefent heeft zeventien dagen geduurd. Gedurende de oefening hebfc konvooi varende schepen Britse Nederlandse mariniers I noord-Duitsland aan wal gezet, w* zij „de strijd moesten aanbind^ met eenheden van de zesde gemov riscerde Westduitse divisie infani opnieuw aai ;-, leger (L an de vele 1 sn NAVO-hj „De oefening heeft opnieuw getoond dat de vloot-, luchtmachteenheden deze oefening betrokken den op de meest doelmatige kunnen oefenen en tezamen open en dit in de praktijk ook doet aldus een woordvoerder van h Britse ministerie. Intussen nemen oorlogsbodems j. Engeland, Nederland, Canada a de Verenigde Staten deel NAVO-oefening in de duikboot)» striding. Deze oefening wordt ln lx westen van de Atlantische Oceat gehouden. Schout-bij-nacht Willig Landymore, commandant het Canadese Atlantische duikbt gebied, heeft de leiding oefening, die de naam „Poolst^ draagt. De onderzeeërs zijn Royal Navy en de Amerikaanse r rine. Verder nemen vliegtuigen de Royal Air Force, de Canai ne en de Royal Airforce aan a oefening deel. j Advertentie De politie te Florence, die tracht een bende op te rollen, die namaak als echte schilderijen van erkende meesters verkoopt, heeft bekendgemaakt dat zij twee personen heeft gearres teerd. De politie heeft nog geen na men genoemd. Zij wil zich eerst in verbinding stellen met de re cherche in andere grote steden Italië, waar eveneens een on derzoek wordt ingesteld. De politie deelde wel mee, dat in Florence of omgeving blijkbaar een fabriek staat voor de vervaardiging van uitstekende imitaties, die worden verkocht aan kunsthandelaars en particuliere verzamelaars in Parijs, Berlijn, Stockholm, Londen en de VS. De vervalsers concentreren zich volgens de politie op het maken van imitaties van schilderijen van betrek kelijk moderne Italiaanse meesters, wier groot talent is erkend, maar wier werken niet zo nauwkeurig zyn gecatalogiseerd als die van oude meesters. De politie meent, dat de operatie al verscheidene jaren aan de gang is. maar alleen, als U onze voorschriften goed opvolgt. U maakt gebruik van de wekelijks in ons blad afgedrukte vakantiebflj Volledig invullen en als brief (gefrankeerd met 18 cents postzegel' inzenden, of aan ons bureau bezorgen. U zorgt, dat Uw opdracht tenminste 7 dagen voor de eerste opzendinp dag in ons bezit is. Niet opbellen, telefonische opdrachten worden niet ln behandeling f* een prettige vakantie, i Als brief te verzenden: Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze boe ingevuld aan ons toezendt HUISADRES: Naam: Woonplaats: Kwartaal abonnee Maand Week Post doorhalen wat niet van toepassing is. VAKANTIEADRES: p.a Straat: Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens invullen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4