in een Leiden bevindt zich moeilijke financieringspositie BRYLCREEM Ringen en horloges terecht Schoonmaak van open riool B. EN W. AAN DE RAAD Raad kan tot mei 1966 nog slechts 8 miljoen investeren VOOR 61 MILJOEN AAN WERKEN IN PORTEFEUILLE Kerkelijk Leven Veertig jaar bij de P.T.T. Gouden draagspeld voor C. W. Louisse Voor hem...voor haar Zij 11 NSR is tegen numerus clausus Marinevaartuig naar Alphen en Waddinxveen leidsch dagblad woensdag 9 juni 1965 tweede blad Uit een vandaag verschenen nota van B. en W. aan de raad iblijkt, dat Leiden zich momenteel in een bijzonder moeilijke finan- in I cieringspositie bevindt. Terwijl de raad naar de thans bekende gegevens globaal genomen tot 1 mei 1966 nog investeringsvoor- stellen kan verwachten tot een totaal beschikbaar bedrag van uw f7.769.095 (het aan Leiden toegestane leningsplafond is dan uit- geput), berust bij B. en W. een investeringsprogramma voor de uitvoering van kapitaalswerken in portefeuille tot een bedrag van ruim 61 miljoen gulden. Een bedrag, dat eveneens is afgestemd op 1de datum van 1 mei 1966. GROTE ZORGEN Zoals reeds in de financierings- ltJnota van 28 januari j.l. uiteenge- miet, blijven B. en W. ook het standpunt staan, dat een ver- het ing in de financieringsposi- ri de gemeente slechts mo gelijk zal zijn door een langrijke verruiming van het le ting splafond van regeringszijde. Inmiddels, zo schrijven B. e W. in hun nota aan de raad, is hekend geworden, dat het le- vfoingsplafond zal worden ver- Voor de gezamenlijke ge meenten zal een bedrag van 200 miljoen worden toegestaan, t< 't^verdelen door de provinciale be sai sturen. De verwachting is, vol- vi- gens het College van B. en W., ge- rechtvaardigd, dat één vierde aq gedeelte van dit bedrag door de Alp gemeenten in de provincie Zuid w Bolland zal kunnen worden be steed. Welk deel hiervan aan Leiden zal toevallen, kunnen B. en W. thans nog jriiet mededelen. Wel staat het reeds vast, dat deze som niet ter vrije keuze aan de gemeente zal beschikbaar gesteld, doch in de eerste plaats zal moeten worden aan gewend voor de goedkeuring [eldleningen ter financiering vj overschakeling op aardgas en vs lingen ter financiering van de verving van onroerend goed in het Wang van de volkshuisvesting. Hoe groot dit quotum ook moge zijn, de financiële moeilijkheden zullen ech ter hiermede geenszins zijn opge lost. De hoop van B. en W. blijft voorts Dog gevestigd op een verhoging r de gemeente vastgestelde tasgeldnorm, thans f 13 miljoen. Een verruiming van het bedrag be- chikbaar voor nieuwe investeringen, en W., zij het niet op korte lennijn, in de verkoop aan het Rijk gronden, gelegen in het uitbrei- tngsplan „Morskwartier", welke be tond zijn voor de uitbreidingen van de Leidse Universiteit. Aangezien niet net zekerheid mag worden aangeno- dat uit dien hoofde in de eerst volgende twaalf maanden belangrijke apitaalinkomsten zullen worden ver- blijft het voor B. en W. nood- s&kelijk om ook in de eerstvolgende maanden grote zorg te besteden aan aanwijzen van de objecten, wel ke voorrang van uitvoering zullen moeten hebben. Nogmaals f 21.000 voor ambtswoning O Nadat de raad reeds op 22 maart [jjjJL een bedraj van f 106.250 beschik- aar had gesteld voor de aankoop van kn ambtswoning van de burgemees ter en in zijn zitting van 3 mei nog maals een bedrag van f 161.000 vo- eerde voor de restauratie van deze wning (Witte Singel 41), krijgt de aad in zijn zitting van a.s. maandag voorstel te behandelen om bij «e woning ook een garage te bou- Met deze bouw zal een bedrag van n totaal rond f 21.000 zijn gemoeid, *aarin tevens zijn begrepen het aan lengen van een bergruimte, tuinmu- n en een pergola, alsmede het ver- 'hten van extra sloopwerkzaamhe- n en een verhoogd bedrag aan ar- Ibitecten honora ri u m Dagschool voor de detailhandel Zoekt U een schoorsteenklok wandklok of wekker v. d. WATER heeft ze. De beste merken JUNGHANS. KIENZLE, Haarlemmerstraat isi altijd voordelig. heeft zich tot de raad gewend met het verzoek om de oprichting en In standhouding van een 4-jarige dag school voor de detailhandel in Lei den nodig te oordelen. Uit de akte blijkt dat deze stich ting het resultaat is van de samen werking tussen de Leidse afdelingen van de Kon. Ned. Middenstandsbond, de Ned. R.-K. Middenstandsbond, de Ohr. Middenstandsbond en de Maat schappij ter bevordering der Leidsche Önderwijsinstelliingen N.V. De 4-jarige oogt een opleiding te geven, welke de grondslagen legt voor de vorming toekomstige zelfstandige ondernemers of leidinggevende functionarissen voor de detailhandel. Tot de school kunnen worden toegelaten jongens meisjes, die ten minste zes klassen van de lagere school met goed gevolg hebben doorlopen en geschikt worden geacht voor voortgezet onderwijs. Aangezien de huidige maatschap pij andere en hogere eisen stelt dan vroeger aan degenen, die als onderne mer of in een leidende functie werk zaam zijn in de sector van de distri butie van goederen zijn B. en W. me de in aanmerking nemende, dat de dichtsbijzijnde detailhandelssoholen zijn gevestigd in Haarlem en Den Haag, van mening dat aan de op te richten school in Leiden behoefte be staat. De huisvesting van de school kan worden geregeld door huur van leslokalen in het gebouwencomplex de Maatschappij ter bevordering der Leidsche Onderwijsinstellingen. voor het vak lichamelijke oefening dient elders een lokaal te worden gehuurd. Op grond van deze overwegingen stellen B. en W. de raad voor om in deze geest een be sluit te nemen. Verhoging (15%) slachthuistarieven De aanzienlijke stijging van de kos- ;n van het Openbaar Slachthuis, gepaard gaande met een verminde ring van inkomsten, heeft een belang rijke verslechtering teweeggebracht in de uitkomsten van het bedrijf. Voor het jaar 1965 wordt nu, In plaats van een bescheiden bate, een I nadelig exploitatiesaldo verwacht f 50.000, terwijl voor 1966 rekening zal moeten worden gehouden met tekort van f 100.000. Onder deze omstandigheden ach ten B. en W. een verhoging vastgestelde slachthuisrechten met gemiddeld 15% onvermijdelijk. De datum van inwerkingtreding dient, met het oog op het zo laag mogelijk houden van het voor 1965 verwachte tekort, op 1 september te worden bepaald. De Commissie voor het Openbaar Slachthuis, de Rechtskundige Com missie en de Commissie voor de Fi nanciën kunnen zich met dit voor stel verenigen, evenals de Kringcom- missie van de Vleeskeuringskring Lei den. van de burgerlijke stand, uitsluitend belast met het voltrekken van huwe lijken, te benoemen mr. G. C. van der Willigen, burgemeester van Lei den. Voorts komen in deze zitting de volgende voorstéllen aan de orde B. en W. te machtigen, de hoging van het salaris van het daar voor in aanmerking komende ge- meentepersoneel, zoals deze met in gang van 1 juli 1965 zal worden vast gesteld in overeenstemming met de richtlijnen, vervat in de circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken, bij wijze van voorschot uit te betalen, zulks vooruitlopende op het te zijner tijd te nemen definitieve besluit; aan te kopen een perceel tuin land, gelegen nabij de Haag-weg, al hier, groot 8165 m2. De eigendoms verwerving door de gemeente vai perceel is van belang met het oog op de toekomstige stadsuitbreiding. In afwachting van de definitieve be stemming ware het terrein ter be schikking te stellen van de Dienst van Gemeentewerken voor de inrich ting als puinopslagplaats. Het thans als zodanig by deze dienst in gébruik zijnde, aan de Haarlemmertrekvaart gelegen terrein zal worden ingericht als parkeerterrein c.a. voor het i grenzende regionaal woonwagen kamp; aan te kopen het winkel-woon huis aan de 5e Groenesteeg 96. De eigendomsverwerving van dit perceel is voor de gemeente van belang, aan gezien het gelegen is in het gebied, begrensd door de Herengracht, de Nieuwe Rijn, de Zijlsingel en de Zuidsingel, ten aanzien waarvan een saneringsplan is vastgesteld; het verlenen van een voor- sohottenvergoeding wegens kosten vakonderwijs bijzondere scholen g.l.o., vg.l.o. en U-l.o. 1965. Beroepen te Velp (4e pred.pl.) (toez.) E. J. N. Kronenburg te Hellen- doorn te Stlens P. J. de Ridder te De Wllp. Benoemd tot leraar aan het Daltonlyceum te Voorburg M. J. Elffe- Enumatil P. M. Veldhuij- Surhulsterveen Tienhoven voor Wijngaarden) TJ. Benoemingen en ontslag Aan de behandeling van deze voor stellen gaan de volgende benoemin gen vooraf: In de vacature van hoofdleidster van de openbare kleuterschool ,X>e Zandtaart" aan de Damlaan zouden n W. willen voorzien door be noeming van mej R. Duthler, hoofd leidster bij het openbaar kleuteron derwijs te Barneveld. Uit de Commissie voor het Onder wijs te benoemen tot gedelegeerde -1 de gemeente in het bestuur van: de R.-K. Technische School ,,Don sco" en b. de Zita-vereniging, af deling R.-K. Vakschool voor Meisjes: de heer J. Lyten. Te benoemen aan het Rembrandt- lyceum: a. drs. J. B. Hoogwerff Kroon heren tot leraar in niet-volledige betrek king in de natuur- en scheikunde; b. mevr. drs. E. M. van den Hoek-Boer- dam, tot lerares in niet-volledige be- Tree beek (w trekking in de klassieke talen; c. drs. Doesburg te Tienhoven P. J. van Puffelen, tot tijdelijk leraar burg (vac. dr. J. M Vlijm) G. Rang in de aardrijkskunde en d. de heer j ?a^1^V4ZBWrt~T-v^>or L. J. Stokhuijzen, tot tijdelijk leraar in de lichamelijke oefening aan de Louise de Coligny-H.B.S. Voorts stellen B. en W. voor om eervol ontslag te verlenen aan drs. N. S. Zondervan uit zijn betrekking van leraar ln niet-volledige betrek king in de handelswetenschappen aan de Louise de Coligny-HR.S.; aan de heer M. H. Mariën uit zijn betrek king van leraar in volledige betrek king in de aardrijkskunde aan het Rembrandt-lyceum en aan de heer J. P. Silvis uit zyn betrekking van leraar in de algemeen vormende vak ken in vaste dienst aan de Gemeen telijke Bedrijfstechnische School. Ytsma) S. de Vries te Bennekom Kap te ij n, kand. te Gro ningen, die bedankte voor Cloverdale (Can. Ret. Church), Middel stum, Mus- selkanaaJ-Pekelderweg, Onnen, Opende, Surhulsterveen, Tweede Exloërmond- geref. gemeenten in nederland Het was gisteren precies veertig jaar geleden, dat de heer C. W. Louisse, bureelchef van de tele fooncentrale Leiden en omliggen de gemeenten, als negentienjari ge jongeman in dienst trad bij de P.T.T. De heer Louisse, die na een tech nische opleiding bij de binnendienst in Haarlem via Arnhem naar Leiden kwam, werd gisteren in verband met dit jubileum hartelijk gehuldigd. HU kreeg 's morgens in zUn woning aan de Valeriusstraat de directie van het telefoondistrict Den Haag als mede de chef van de binnendienst op bezoek. TUdens dit bezoek werd hem de gebruikelyke enveloppe met in houd en de gouden PTT-draagspeld voor veertig jaar trouwe dienst over handigd. 's Middags was er een drukbezochte receptie in danszaal De Groot aan de Plantage, tUdens welke ontvangst de jubilaris vele handen heeft moeten schudden. Het personeel van de bin nendienst was op deze receptie ver tegenwoordigd door de hoofdemployé voor bijzondere diensten, de heer W. Veringa, die als chef van de telefoon centrale Leiden behalve gelukwensen een horloge aan de jubilaris aanbood. Ook werd de heer Louisse verblyd met een receptieboek, dat vele hand tekeningen bevatte, „als dankbare herinnering aan deze vreugdevolle dag". Van het PTT-personeel in de bui tengemeenten ontving de jubilaris een ets. Dit geschenk werd hem over handigd door de sectorchef in Delft, de heer J. Wurzer. Er waren op deze receptie ook be zoekers uit de vorige standplaatsen van de heer Louisse en van de cen trale directie in Den Haag. Het aanbieden van gelukwensen aan de heer (en mevrouw) Louisse ging in vele gevallen gepaard met de overhandiging van bloemen en fruit manden. Het geheim van een goed verzorgd uiterlijk? Brylcreem - de wereld* beroemde Engelse haarcrèmel Brylcreem houdt het kapsel de hele dag perfekt in model, Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en ge zond. Brylcreem - ook voor Uw haar! The perfect halrdressing Twee Leidenaars aangehouden De diefstal van ringen en horloges uit de etalage van een juwe lierswinkel in de Haarlemmerstraat is opgelost. De daders, een 34-jarige straatmaker en een 51-jarige machinist, beiden uit Leiden, zijn gisteravond tegen twaalf uur in een café in de binnenstad door de politie aangehouden. Een groot gedeelte van de buit werd bij deze aanhouding in de zak- het tweetal aangetroffen. De buit bestond, zoals wjj gisteren al melden, uit vijftien gouden heren- ringen, voorzien van half edelstenen, twintig gouden damesringen, even- van stenen, twaalf doublé-herenhorloges en een aantal jongenshorloges van chroom ter waarde van enkele dui zenden guldens. De politie ging tot arrestatie van het dievenduo over, nadat er tips waren binnengekomen van lieden, die reeds enkele ringen en horloges van het tweetal hadden gekocht. Deze kopers waren achterdochtig geworden, toen zU de berichten over deze in de nacht van maandag op De Nederlandse Studenten Raad heeft naar aanleiding van een klaring van de minister van Onder wijs en Wetenschappen over het te kort aan ruimte in de medische fa culteiten de mening uitgesproken dat de raad met de minister het invoe ren van een zogenaamde num clausus verwerpt. De raad meent ech ter dat de gedachte aan een numerus clausus op het departement nog wel leeft en spreekt daar zijn ernstige bezorgdheid over uit. Ook een toe latingsexamen voor de medische fa culteiten zoals de minister in de toekomst wellicht nodig achtte wordt door de N.SR. verworpen. dinsdag gepleegde juwelendiefstal in de krant lazen. De jongste van de twee dieven bleek een goede bekende van politie te zijn. Het tweetal Is in het politiebureau ingesloten. Bij raadsbesluit van 21 december 1964 is het verpleegtarief voor de psychiatrische inrichtingen „Ende geest" en „Voorgeest" met ingang van 1 januari 1965 vastgesteld op: f 17, per dag ten aanzien van patiënten, die voor rekening van een overheids instantie worden verpleegd en f 17,50 per dag ten aanzien van patiënten, die voor particuliere rekening dan wel voor rekening van een zieken fonds worden verpleegd. Aan de hand van de thans bekende gegevens is een nieuwe kostenbere kening voor 1965 opgesteld, op grond waarvan de verpleegprijs voor dit jaar nader moet worden vastgesteld op f 17,85 per dag. Hierbij zij opgemerkt, dat het nieuwe tarief voor zover het betreft de patiënten, die voor par ticuliere rekening of voor rekening van een ziekenfonds worden ver pleegd, eerst met ingang van de da tum van het raadsbesluit kan worden toegepast, daar verhoging van de verpleegprijs met terugwerkende kracht hier niet mogelijk is. In overeenstemming met de advie zen van de oommissies voor de psy chiatrische inrichtingen „Endegeest" ca. en voor de Financiën, geven B. en W. de raad in overweging om in deze geest een besluit te nemen. Ook burgemeester voltrekt huwelijken Indien de raad daar a.s. maandag mee akkoord gaat, zal het in het ver volg mogelyk zijn, dat ook de burge meester een huwelijk voltrekt. Er is nJ. een voorstel om in een bestaande vacature van ambtenaar De Waardgracht wordt schoon gemaakt. Werklieden van een Voorscho- tens aannemingsbedrijf zijn gis teren, in opdracht van de Ge meentelijke Reinigingsdienst, be gonnen met al het houtwerk uit het drabbige vuil van dit open riool bijeen te harken. Zijn deze grote stukken, waar onder veel meubilair, naar de kant gehaald, dan zal er een z.g. knijpioagen aan te pas komen, waarschijnlijk nog deze week, om de gracht verder uit te baggeren. Wie de moed heeft om vandaag nog een wandeling langs deze veelbesproken Leidse gracht, waarin de kadavers overigens nog rustig ronddrijven, te maken, zal verbaasd staan over de hoeveel heden rottend vuil, dat tot nog toe is opgehaald. En dit is dan nog maar het „kleine" werk.' De grote schoonmaak begint zoals gezegd op zeer korte ter mijn, in elk geval voor het tijd stip (a.s. maandagmiddag in de raad), waarop B. en W. antwoord zullen geven op de door de heer Af. van Aken gestelde vragen in zake de vervuiling van deze gracht. Of de gracht na deze grondige reiniging schoon zal blijven moet uiteraard worden afgewacht. Het is echter weinig moedgevend te constateren, dat er reeds tijdens deze schoonmaakwerkzaamheden afval in de stinkende gracht wordt gegooid. Op het ogenblik lijkt het dus onbegonnen werk, maar wie weet wat er nog gebeu ren gaat. De raad ziet, daarvan zijn wij overtuigd, in elk geval het antwoord van B. en W. met grote belangstelling tegemoet. (Foto L-D./Holvast) De Koninklijke Marine maakt on der het motto .binnenlands vlagver toon" een tocht langs verscheidene gemeenten in het land. Het patrouil levaartuig Hadda brengt van 17 tod 21 Juni een bezoek aan Alphen en van 21 tot 23 juni ligt het schip in Waddinxveen. De commandant, luitenant ter zee oudste categorie A. Scheffelaar en de 27 koppen tellende bemanning, zullen tUdens dit bezoek in de gemeente huizen worden ontvangen- In Alphen komt de Hadda aan de Rynkade te liggen. In Waddinxveen meert het schip bU de hefbrug aan de kant van de Nesse. Het publiek kan de Hadda, die 's avonds verlicht is, bezichtigen. Loterij-avond kerkbouw Vrijz Hervormden In .Rehoboth" is gisteren de lo terij avond voor de kerkbouwactie van de Vereniging van Vrijzinnige Her vormden gehouden. Ds. M. J. Wagenvoorde sprak zijn vreugde uit over de grote opkomst. Hoewel in Oegstgeest, met het tot standkomen van het gemeentecen trum over één of anderhalf jaar, al daar behalve voor de eredienst er dan ook ruimten voor andere activi teiten zullen zyn, is de situatie in Leiden wat moeilijker. De kerkdien sten in het Leidse Volkshuis kunnen als steeds goed functioneren, doch in Leiden bUjft voorlopig nog de nodige ruimte ontbreken om plannen voor de Jeugdbeweging te verwerkelijken, aldus ds. Wagenvoorde. De vereniging bUjft zoeken naar mogelijkheden. De opbrengst van deze avond zal onge- twyfeld meehelpen het gestelde doel te bereiken, maar nog belangrijker is dat we weten gezamenlijk te spa ren om het eigen geluid bU andere geluiden te doen meeklinken. Als bijzondere attractie had de lo terij commissie voor deze avond de heer Onderwater met zUn marionet tentheater geëngageerd, die met een geestige conference enkele interna tionaal bekende figuren met begelei ding van een geluidsband ten tonele voerde. Zo zagen we Adenauer eens „anders dan anders", werd Zarah Leander uit de vergetelheid terugge roepen en konden we de slaapwande lende Chroesjtsjow als koorddanser zien op de muziek van .Midnight m Moscow". Trini Lopez kwam eerst in actie nadat hy een sigaret had ge rookt. Een bijzonder vrohjk nummer vormden de drie wakkere en sa luerende manschappen, die „Jantje Soldaat" zongen, waarna met de ty pische Hollandse kunstenaar, de ac cordeonspeler werd besloten. Het op treden van dit marionettentheater viel zeer in de smaak en de heer On derwater werd met veel applaus be loond. Het tweede gedeelte van de avond zorgde, met diverse verlotingen, voor een versteviging van de kas der kerk- bouwactie. De voorzitter van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden, dr. Rui ter, bracht na afloop dank aan oe heer A. Parmentier, die als voorzit ter van de loterUoommissie, met zUn helpers, zo veel werk had verricht en daarmee het-resultaat van f 1240 mogeiyk maakte. Ook de heer Snie- der, voorts allen, die prUzen beschik baar hadden gesteld, maar vooral ook de Jeugd, die met zo veel Uver de lo- aan de man had gebracht, betrok dr. Ruiter in zyn dankwoord.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3