\Y erkgever s garant voor EEN procent loonsom Leger van bisamratten rukt onstuitbaar op >❖1 Beppie de Vries (72) daag overleden van Tabletten verloren vaderdag! LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 9 JUNI 1965 Eens lieveling operettepubliek (Van onze Haagse correspondent) Beppie de Vries, eens de lieveling van het operettepubliek in binnen- en buitenland, is vanmorgen in de Rudolf Steinerkliniek in Den Haag overleden. Ze werd 72 jaar. Zondag is ze in het ziekenhuis opgenomen. Deze beroemde tijdgenote van illus tere figuren als Margie Morris, Fien de la Mar en Heintje Davids vierde als zangeres en actrice triomfen ln Engeland, Amerika en Australië. Beppie de Vries stamde niet uit een artiestengeslacht, maar toch stond ze al op haar achtste jaar op het toneel in een travestirol. Ze maakte snel carrière en speelde met glorieuze figuren als August Kiehl, Johan Heesters en de grote Nap de la Mar. Grote operette-successen behaalde ze in roemruchte theaters als de Haag se Scala, Carré in Amsterdam en het Rotterdamse Tivoli. In het begin van de jaren twintig ging ze naar Engeland en veroverde daar onmiddellijk het verwende Brit se publiek met haar rol in „The Bam- boula" in het Londense ..His Ma jesty's Theatre". Ze bleef er twee jaar. Toen ze eenmaal artieste van internationaal formaat was, kwam ze niet direct naar Nederland terug Er volgde een tournee door Austra lië en Nleuw-Zeeland en tenslotte be landde ze in Amerika. Twee Jaar lang trok ze met „Die lustige Witwe" door de Verenigde Staten. Het werd een tournee, die in New York begon, waar de critici haar bedolven onder uitbundige lof. Zelf verklaarde ze haar succes uit haar natuurtalent, want behalve van prof. De Lit in Parijs en van de fameuze Nelly Melba in Australië, heeft ze slechts weinig zangles gehad. Hoewel ze voornamelijk in operet tes optrad „Gri Gri" van Jean Gilbert. „Victoria en haar huzaar" van Paul Abraham, „Oud Heidelberg' van Sigmlind Romberg. ..Madame de Pompadour" speelde zij ook in de films „Bleke Bet" en „De Jantjes" en werkte ze mee aan de befaamde revue ..Loop naar de duivel". De laatste jaren leefde ze terugge trokken in Den Haag. Geheimzinnige brandstichter in Brabant (Van onze Bossche correspondent) De bevolking van het kleine Bra bantse Kempendorp Biest-Houtakker gaat 's avonds met angst naar bed. sinds bekend is geworden, dat de boerderij van Harrie van Dijk, die afgelopen zaterdag tot de grond toe afbrandde, in as moet zijn gelegd door een maniak. De gedupeerde landbouwer kreeg een dag of tien voordat zijn hoeve in brand werd gestoken een slordig geschreven brief, waarin een ano nieme schrijver aankondigde, dat ..de rode haan nog dit jaar over zijn boerderij zou kraaien". Ofschoon de bedreigde boer de politie waarschuw de. werd aan de brief geen noemens waardige aandacht geschonken. Men dacht aan een flauwe grap. Nu is de technische recherche van de Rijks politie uit het district Tilburg echter bezig aan een diepgaand onderzoek om te weten te komen wie de bewuste brief heeft geschreven. Ook het hardnekkige gerucht, dat twee an dere boeren uit Biest-Houtakker een soortgelijke dreigbrief zouden hebben ontvangen, wordt door de recherche nauwkeurig nagegaan. Vader bedreigde politie en baby (Van onze Utrechtse correspondent) Een echtelijke ruzie tussen een vader (18) en een moeder (18) ln een van de buitenwijken van Utrecht leidde tot bedreiging van een elf weken oude baby en ingrijpen van de politie. De verhouding tussen de jonge echtelieden was al weken ge spannen en maandag kwam het zo ver, dat de vader, een 18-jarige bankwerker zelfs dreigde de baby te doden. Na de ruzie pakte hij de baby en rende de echtelijke woning uit. Hij ging naar zijn moeder. De jonge vrouw stapte daarop naar het hoofd bureau van politie om haar beklag in te dienen over de houding van haar echtgenoot. Een hoofdagent en een agent van politie stelden een onderzoek in. Zij gingen naar de woning van de moeder van de bank werker. De jongeman wachtte hen op boven aan de trap. Toen de hoofdagent de trap op kwam, be merkte hij dat de bankwerker een bijl en een hamer in zijn handen had. De jongeman deed een stap achteruit en dreigde opnieuw, dat hij de baby zou doden. De hoofdagent nam geen risico en sprong meteen boven op de bankwerker, die met behulp van de agent werd overmees terd. Met handboeien aan werd de weerspannige echtgenoot naar het hoofdbureau overgebracht. Hier is hij in verzekerde bewaring gesteld, ter wijl proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt, verdacht van bedreiging en mishandeling. Zijn moeder had vergeefs getracht hem tot bedaren te brengen. De baby werd terugge geven aan de jonge moeder. Het kindje was door zijn vader in een ledikant je gestopt en opgesloten in een kamer, die hil met draadnagels had dichtgespijkerd. Het kostte dan ook enige moeite om de baby uit deze kamer te bevrijden. DAMES! WITTE KRUIS poeders hèlpen. -.''-Tv-T E|ke maand Amerikaans geld eventueel voor OAS-strijdmacht De Amerikaanse Senaat heeft met algemene stemmen een amendement op het wetsvoorstel voor hulpverle ning aan het buitenland aanvaard, waarin wordt bepaald dat 25 miljoen dollar van de 55 miljoen die bestemd is voor militaire bijstand aan Latijns- Amerika, ter beschikking kan worden gesteld van een I n tera mer ikaanse strijdmacht onder toezicht van de Organisatie van Amerikaanse Staten, j Het amendement, afkomstig van j de voorzitter van de senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken. Fulbright, j voorziet ook in extra militaire steun voor Latijns-Amerika ten behoeve van regeringen die hierom vragen, omdat zij zich zien geplaatst voor „problemen betreffende de binnen landse veiligheid". Senator Robert. Kennedy heeft in een rede in Buffalo verklaard dat de Verenigde Staten niet aan hun ver antwoordelijkheden voldoen, nu slechts minder dan twee miljard dol lar aan economische hulp aan het buitenland wordt verstrekt, met name aan de onderontwikkelde landen. Hij wees erop dat tweederde van de wereldbevolking minder heeft te be steden aan voedsel, kleding, medische verzorging, onderdak en onderwijs, dan in de Verenigde Staten per per soon wordt uitgegeven aan sigaret- en benzine voor particuliere auto's. Advertentie Bewaking in de subway is succes De aanwezigheid van politieagen ten in de ondergrondse treinen van New York heeft tot gevolg gehad, dat de vorige week donderdag een mis- daadloze avond heeft opgeleverd, al dus commissaris John J. Gilhooley. Na een reeks ernstige misdaden in de ondergrondse besloot de Newyork- se politie op 5 april van dit jaar 's avonds politiemannen op de per sons te posteren en in de treinen te laten meerijden. In de sindsdien ver streken 2 maanden werden „slechts" •37 misdrijven gepleegd tussen 8 uur 's avonds en 4 uur 's ochtends, dit tegen 115 in dezelfde periode voordat tot politiebewaking werd overge gaan. De deelnemers aan de onderlinge garantiergeling, die nu definitief door de vier werkgeversorganisaties in het leven is geroepen, zullen zich garant moeten stellen voor een be drag dat gelijk is aan één procent van de loonsom van hun onderne ming. Binnen bepaalde grenzen is afwijking hiervan zowel naar bene den als naar boven mogelük. Dit wordt meegedeeld in het or gaan van het Nederlands Katholiek Vakverbond. „Ruim Zicht", dat deze week verschillende details van het werkgeversplan publiceert. pitaal zal wel een eerste voorschot worden gevraagd van een tiende van het garantiebedrag. Op die manier zullen voorschotten kunnen worden verstrekt aan bedrijven die bijvoor beeld in llquicjiteitsmoeilijkheden dreigen te raken door een staking. Eensgezind Het doel van de garantieregeling is, zoals bekend, het mogelijk ma ken van onderlinge bijstand, wan neer eventuele arbeidsconflicten voor Monica Vitte filmt in Amsterdam (Van onze Amsterdamse correspondent) Begin Juli zullen in Amsterdam opnamen gemaakt worden voor ae film „Modesty plays", een parodie op de James Bond-films met Monica Vitti en Dirk Bogarde in de hoofd rollen. In deze film zal de Nederlan der John Bluming, die in Amster dam een sportschool drijft, een bijrol vervullen. Deze karate- en judo- deskundige zal Monica Vitti, met het oog op haar rol in de film, Judolessen geven. Monica Vitti is vooral bekend ge worden door haar optreden in door haar echtgenoot, Michelangelo An- tonionl, geregisseerde films zoals „lTSclips". Behalve in Amsterdam zullen voor „Modesty plays" opna men gemaakt worden op Sicilië, in Rome en Londen. een onderneming financiële gevolgen rant verklaren m het etnd hebben. De regeling moet ertoe bu- ivan net jaar worden opgevraagd dragen, dat door de werkgevers een naax de mate waarln de verstrektd krachtig en eensgezind standpunt uitkerlngen dat noodzakelijk maken, kan worden Ingenomen ten aanzien Voor de vorming van werkka. van door hen gezamenlijk als onaan vaardbaar afgewezen eisen van de zijde van de werknemers. Volgens .Ruim Zicht' is de regeling met name ontworpen om een principieel „neen" te kunnen blijven zeggen tegen de verlangens van de vakbonden inzake uitkeringen aan georganiseerde werk nemers. Met het oog hierop achten de vier werkgeversbonden het nood zakelijk, dat zoveel mogelijk werk gevers aan de regeling meedoen, ook degenen voor wie het vraagstuk ge- organiseerden-ongeorganiseerden op dit moment niet of niet meer speelt. Voor één jaar Voorlopig geldt de regeling voor één jaar en is zij beperkt tot con flicten over het vraagstuk georga- niseerden-ongeorganiseerden. Indien de omstandigheden dit gewenst ma ken, kunnen er echter ook andere principieel te achten werkgeversbe- langen bij worden betrokken. Ver lenging behoort eveneens tot de mo gelijkheden. De garantieregeling beoogt vol gens „Ruim Zicht" geen volledige vergoeding van door een arbeidscon flict veroorzaakte schade, maar slechts een gemakkelijk vast te stel len uitkering die als een reële tege moetkoming in deze schade kan wor den gezien In het algemeen is de uit kering gesteld op het loon (tot een zeker maximum) van de werkne mers, die staken, over het aantal dagen waarop niet gewerkt wordt. „Ruim Zicht" zegt, dat dit uitgangs punt is gekozen, omdat de produktie- kosten gemiddeld voor de helft uit arbeidsloon bestaan. Geen fonds Het N.K.V.-blad meldt verder, dat het niet in de bedoeling ligt, over te gaan tot fondsvorming. De bedragen, waarvoor de deelnemers zich ga- Nederland vraagt uitlevering van de auteur dreigbrief (Van onze Haagse correspondent) Nederland zal Italië om uitlevering vragen van de 46-jarige man uit Wassenaar, die vorige week in een brief heeft gedreigd de Britse am bassadeur in ons land te zullen do den. De Italiaanse politie berichtte zon dag, dat de Nederlander in Genua was aangehouden en ingesloten. In terpol bevestigde de aanhouding gis termiddag. Daarna riep de Haagse politie de rond de ambassade posten de agenten terug. Wegens bedreiging met een mis drijf tegen het leven zou de officier van Justitie vandaag bij de Haagse rechtbank de uitlevering van de Ne derlander vorderen. Zoals gemeld voelt de verdachte zich slachtoffer van het Britse recht. Vier jaar gele den liep zijn van geboorte Engelse vrouw bij hem weg. Een Engelse rechter sprak de echtscheiding uit en wees het kind dit het huwelijk toe aan de vrouw. De vader trachtte het kind terug te krijgen Toen dat niet lukte raakte hij in een wan hoopstoestand. In de kerstnacht van 1964 gooide hij bfj de Britse ambas sade in Den Haag de ruiten in en eind van het vorig Jaar bedreigde hij enkele familieleden. De rechter ver oordeelde hem tot drie maanden ge vangenisstraf. ,eidóe cjcndci St.-AntonlusclubhuisHerdenkings bijeenkomst 25-Jarlg bestaan Avond mulo. 8 uur n.m. Willem de Zwijgerlaan 105: Bahaï- gespreksavond. 8 uur nm. DONDERDAG Den Burcht: KVP. Spr. dhr. G. A. N Cornelisse over „De verkeersproblemen ln onze stad". 8 uur nm. Hogewoerd 175Dienstvergaderlng van Jehovah's getuigen. 7.25 uur VRIJDAG. Oude Vest 13: Evangelisatie Chris- tengem. „Ecclesia". 8 uur nam. ZATERDAG Doopsgezinde Kerk: Adventkerk. 10- 11 uur v.m., bijbelstudie: 11-12 uur ds. K. C. van Oossanen. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie van Jehovah's getuigen. 4 en 6.30 uur n.m. Openbare lezing. 2.45 uur nm. Steensohuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur vm. Dulnrell (theehuls)Hondenrally Kynologenver. „Rijnland". 1 uur nm. MAANDAG Acad. Ziekenhuis: Ned. Roode Kruis. Uitreiking Landsteiner-penningen. 8 uur nm. DINSDAG Stadhuis (wachtkamer trouwzaal) Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7-8 uur nm. TENTOONSTELLINGEN Eén van de grootste legers, dat ooit door het Europese contingent is getrokken een leger, dat uit sluitend onderaardse strijdmidde len aanwendt bevindt zich al sinds vele jaren in een niet te stuiten opmars. Uit Duitsland, België en Nederland komend, rukt het in twee wigvormige punten op vaar het Kanaal en de kust van de Atlantische Oceaan. Hun voor hoede heeft het einddoel mis schien al bereikt.Maar ook de beste spionage ter wereld zou niet in staat zijn, de sterkte van dit geweldige leger te schatten, evenzo zou het zinloos zijn, hun opdringen trachten tegen te gaan. De strijdmacht, waarvan hier sprake is, en die overigens alleen over na tuurlijke wapens beschikt, is na melijk het onzichtbare reuzenleger van de bisamratten, die sinds pre cies vijf decennia onder Midden- Europa door trekken. Want deze „woelduivels" uit de familie van de knaagdieren onderscheiden zich niet alleen door hun enorm snelle vermenigvuldiging, maar ook door hun treklust. In het voorjaar van 1955 bracht een ln Bohemen wo nende graaf van een reis naar Amerika vijf bisamratten mee, om deze pelsdieren in zijn vaderland te fokken. Reeds na korte tijd groeide deze liefhebberij hem ech ter boven het hoofd, of beter ge zegd, de zich met een ongelooffe- lijke snelheid vermenigvuldigende dieren, deden zijn plannen teniet, door een „ondergrondse" te stich ten en in grote drommen te ont snappen. Sindsdien bevinden zich grote contingenten bisamratten op een ononderbroken trektocht. BINNENLAND Door machine gegrepen In het Noordllmburgse plaatsje Grubbenvorst werd de 28-jarige H. Achten uit Venlo, boormachine De man zal vermoedelijk zijn rechter arm moeten missen. Alle kleding, tot zelfs zijn ondergoed toe, werd hem van het lijf gerukt. Vereniging van h.t.s.-ers Tijdens ln Utrecht is besloten tot het oprich ten van een landelijke vereniging voor alle studerenden aan hogere technische scholen en hogere textielscholen. Het doel van deze vereniging is het be vorderen van de contacten tussen Ne derlandse h.t.s.-en en het behartigen van hun belangen. Dit doel wil men bereiken door het organiseren van ont moetingen op het gebied van cultuur, sport en vermaak en door contacten te zoeken en te onderhouden met de overheid en het bedrijfsleven. erdronken. Soldaat Van Kuyeren was met veer tien andere militairen, alle behorende bij 420 compagnie Van Heutsz Mobiel, die gelegerd is in Amsterdam, gaan zwemmen o.l.v een sergeant. Na enige tijd ontdekte men dat het lichaam van soldaat Van Kuyeren op de bodem van het bad lag. Men heeft hem onmlddel- i de kant gebracht en getracht met kunstmatige ademhaling de le vensgeesten op te wekken, maar dat heeft niet meer mogen baten. Van steiger gevallen De 51-jarige ;ehuwde betonwerker Z. J. Retel uit _Ioogvllet is gisteren bij een ln aan bouw zijnd flatgebouw ln Spijkenlsse een hoogte van 5 meter van een ^jer gevallen en overleden. Waar schijnlijk is de man gestruikeld. Hondeneigenaar voor rechter Don derdagmiddag 24 juni zal voor de Bre dase rechtbank terecht moeten staan ae Tllburgse eigenaar van de drie hon den. die op 9 november U -JBBPWBK-het vorlj Jaar ln de Klaverstraat in Tilburg hei 3-jarige meisje Anita van Delft hebben aangevallen en ernstig - de eigenaar wordt MET EEN ENKEL WOORD Postzegelboekje In verband met het feit, dat op 1 Juni de posttarleven zijn verhoogd heeft de PTT de Inhoud van de postzegel boekjes moeten ver anderen. Er b staat nu een boekje (groen) met 5 postzegels van 18 cent en 1 van 10 cent en een boekje (bruin) met 8 postzegels van 8 cent en 2 van 18 cent. In de tot nu toe uitge- ?even boekjes zaten 10 zegels van cent en 2 van 15 of 6 zegels van 15 en 2 van 5 cent. Tal van filatelisten zijn er destijds toe overgegaan zich deze boekjes via de filatelistische dienst van de PTT (alleen ln Den Haag en omgeving zaten ze ln auto maten) aan te schaffen. De nieuwe boekjes zijn in tegenstelling tot de oude op alle postkantoren in ons land verkrijgbaar. BUITENLAND Tegen geluidshinder Deskundigen van de Raad van Europa hebben op een bijeenkomst ln Dublin een ont werp opgesteld voor een Europese con ventie ter bestrijding van geluidsover last. Hun ontwerp, dat aan het minis tercomité van de Raad van Europa zal worden voorgelegd, heeft vooral betrek king op het lawaai dat motorrijtuigen maken, een bron van overlast die zich het gemakkelijkst leent voor interna tionale bestrijding. De deskundigen hebben voorts gedacht aan intensieve propaganda en voorlichting om de ge luidshinder in het algemeen te be strijden. Handgranaten In koffer De politie an de Toscaanse badplaats Viareggio bij Plsa heeft in de koffer van een 18-jarige Berlijner. Bernhard Naggatz. die nlefr de vereiste identificatiepapie ren kon tonen en daarom naar zijn hotel werd begeleid, enkele handgrana ten gevonden en een boekje met na- van voormalige hoge nazi's, waar na de Jongeman werd ingerekend. Berliets voor Peking Rood-China heeft bij de Franse firma Berllet dui zend zware vrachtwagens besteld voor f 100.000 per stuk Vertegenwoordigers van deze Franse firma bespreken de mogelijkheid van het vervaardigen of >ond. Aan assembleren van hun produkten ln laste gelegd het China Onder het Chinese derde vijf- Regenstormen In Italië Een groot gedeelte van Italië is gisteren geteis terd door regenstormen, welke veel schade aan de gewassen aangericht en het verkeer ontwricht hebben. In veel Alpenstreken is sneeuw gevallen. In een groot gedeelte van Italië hebben de bewoners weer hun wlnterkledlng te voorschijn moeten halen Bekentenis De 43-Jarige Ameri kaanse sergeant Robert Lee Johnson en de 46-Jarige makelaar James Mlntken- bach hebben bekend te hebben samen gezworen teneinde defensiegeheimen uit te leveren aan de Sowjet-Unie. gaven ook toe Russische agenten zijn geweest. De federale rechter in Washington trok de tegen hen uitge brachte beschuldiging van spionage, waardoor zij ter dood hadden kunnen worden veroordeeld, ln. Ze kunnen nu tot vijftien Jaar gevangenisstraf en een boete van 20.000 dollar worden veroor- De „Prawda" meldt dat in de Sowjet-Unie elk Jaar "oor een waarde van 33 miljoen aan ;las wordt gebroken. Deze hoeveelheid s gemiddeld 25 procent van de Jaar- produktle van 2Ó0 miljoen vlerkante meter en gaat verloren bil het trans port of op andere wijze. Soms breekt 30-40 procent van een zending en soms moeten de ruiten ln nieuwe gebouwen driemaal worden vernieuwd als gevolg van de onachtzaamheid van bouwvak arbeiders Bonn en de Concorde West-Dults- land is door Engeland en Frankrijk uitgenodigd mee te werken aan de prod uk tie van het supersonische Con- corde-passaglersvliegtulg. Ook Italië heeft een dergelijke uitnodiging ont vangen. Belde landen hebben het ver zoek in studie genomen. Engeland en Frankrijk sloten ln 1962 een overeen komst Inzake gezamenlijke produktle van de Concorde. Het eerste prototype zal naar verwachting ln 1968 gereed komen. Merkwaardig protest Vijftig zak kenrollers ln de havenstad Choelna ln oost-Pakistan hebben de hoofdcommis saris van politie laten weten dat zij hun voornemen om met eerlijker middelen aan de kost te komen worden afgehouden door de straatagenten, die niet voldoende uitoefenen van toezicht j Jarenplan. dat volgend laar begint, wil j hun aandeel ln de opbrengst blijven op de honden die zich als gevaarlijke .China het transportsysteem modernl- j eisen. De politiechef heeft maatregelen dieren hebben gedragen. 1 seren. Russen ln Spanje Een groep van dertien Russische toeristen, de eerste die een bezoek aan Franco-Spanje brengen, is uitermate verheugd over de ontvangst, die de Spanjaarden hun be reid hebben, en over hun ervaringen ln het land. ZIJ hebben deelgenomen aan een ontvangst ln de internatio nale persclub in Madrid en gesproken met buitenlandse correspondenten en ambtenaren van het Spaanse ministerie van Voorlichting en vreemdelingenver keer. De groep, waarbij een correspon dent van de Izwestia. blijft veertien dagen in Spanje. Rekruut maakt amok In het Griekse legerkamp bij Kilkis. 40 km ten noorden van Salonlkl, heeft een 23-Jarige rekruut, die van wacht kwam. amok gemaakt: hij begon te schieten op zijn mede-soldaten die op bed lagen en doodde er vier. Toen de dodelijk geschrokken soldaten op hem toeschoten greep hij een handgranaat van zijn koppel. De granaat doodde hem. achttien soldaten werden gewond van twee is de toestand kritiek Gene raal Gcnnlmatas. stafchef van het le ger. heeft zich per vliegtuig naar Kil kis begeven om een onderzoek in te stellen. Doodstraf voor oorlogsmisdadigers Een tribunaal te Krasnodar in noord - Kaukasié heeft gisteren zes Russen op beschuldiging van oorlogsmisdaden ter dood veroordeeld. De zes mannen wa in beschuldigd, dat zij zich Indertijd aan de Duitsers hadden over gegeven en vervolgens een opleiding bij de SS hadden gevolgd. Daarna zouden zij aan „strafexpedities" hebben deel genomen, waarbij talrijke Russen en Polen werden vermoord. Russische hulp voor Mongolië De Sowjet-Unie zal Bulten-Mongollë eco nomische hulp voor de komende vijf Jaar geven ter waarde van 140 dollar (504 gulden) per Jaar per Inwoner. De hulp zal gebruikt worden voor de bouw en uitbreiding van staatsboerde rijen. verbetering van het veevoer, het bevloeien van weiden, verbetering van de veeartsenijkundlge dienst, het me chaniseren van de landbouw en het uitbreiden van het onderhoud van landbouwmachines. Nkroemah naar Bonn President Kwame Nkroemah van Ghana zal bin nenkort een officieel bezoek aan West- Dultsland brengen, aldus heeft de Westduitse minister voor Huizenbouw. Paul Lücke. meegedeeld. De datum is nog niet vastgesteld. Grote schade Het ondertussen vele miljoenen bi samratten sterke legioen bereikte in 1955 Neder-Saksen en Slees- wijk-Holstein, bevolkte de dijken van de Elbe en de Noordzee en richtte door de uitgebreide onder mijningen geweldige schade aan. Al in de twintiger Jaren waren tussen Oder en Elbe talrijke dijken plotseling als kaartenhuizen ineen gevallen, er ontstonden overstro mingen en grondverschuivingen die alleen te wijten waren aan grondige en uitgebreide graafwerk van de bisamratten. Sinds bekend is, welk een gevaar de bij duizenden onderaards opdrin gende bisamratten in het bijzonder voor riviergebieden en stuwmeren opleveren zij houden zich voor namelijk bij rivieren en kusten op binden overal blsomvangers en Jagers de strijd met deze dieren aan. Zo werden bijvoorbeeld in Ne der-Saksen het afgelopen jaar 300 speciale vallen opgesteld, en de acht officieel aangestelde alsmede de ongeveer 200 particuliere bi- samjagers gelukte het inderdaad in totaal 6654 dieren te vangen. Controle Maar wat betekent zelfs zo'n rijke buit tegenover het onwaarschijn lijk grote, oncontroleerbare aantal dieren, die het werk voortzetten. Zoals de „Centrale voor bisam-be- strijding" in Hannover onlangs mededeelde, valt „met de huidige methoden en de thans bepaald on voldoende afweermiddelen aan een uitroeiing van de dieren niet te denken". Onder gunstige voor waarden kan één enkel blsam- paartje jaarlijks wel honderd na komelingen hebben, en de in het voorjaar geboren jongen kunnen al ln de zomer zelf weer voor ver menigvuldiging zorgen Het leger van bisamratten dringt verder op, is niet tegen te houden en zal al binnen afzienbare tijd de kus ten van Frankrijk bereikt heb ben. Een inwoonster van Helmond heeft bij de politie in deze gemeente aan gifte gedaan, dat zy op maandag 7 juni in Leiden een zwart leren damestas (met metalen beugel), in houdende een portemonnee met geld en een zakje met lichtgroene tablet jes, heeft verloren. Een onoordeel kundig gebruik van de tabletjes kan zeer schadelijk voor de gezondheid zijn. Men zij dus gewaarschuwd. Legermuseum (Pesthuislaan):» uitzondering van zaterdag van 10-' (zondag 1-4 uur). Rijksmuseum voor Volken&i. (Steenstraat 1): Dag. 10-17 u: dags 13-17 uur. Rijksmuseum van Oudheden: i 1 toonstelling „Opgravingen In m 1 grocd Werkd 10-6 uur; zon- en i dagen 1-5 uur (t/m 20 septembef Rijksmuseum van Oudheden: Oft 1 tljks 10-5 uur: zond 1-5 uur Rijksmuseum voor de geschtei der natuurwetenschappenDag. uur; zond 1-4 uur M BIOSCOPEN Lido: .Kissin Cousins". A.l. Dag.) 7 en 9:15 uur; pinksterdagen I 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zet Je zorgen opzij". AJ.i 2.30, 7 en 9.15 uur; Pinkster^ 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „De 3 Stooges in het Wilde» ten". 14 Jr. Dag. 2.30, 7.15 en 9J» pinksterdagen 2.30, 4.45, 7.15 ene? uur. h Studio: Als de kater komt". 14 Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; plnl f dagen 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Camera: „Der Zigeunerbaron". Al. 2.30, 7 en 9.15 uur; plnksterd 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Goldflnger". 18 Jr. Dag. 7 en 9.15 uur; pinksterdagen 4.30, 7 en '.15 uur. Astra-theater - Wassenaar: V: Tl >n zaterdag 7.30 u „De langste ft 14 Jr. Zond. 7.30 rur, maant1--" J.15 „De lefschoppt nachtdienst der apothfcj Geopend voor spoedeisende gevi 21 apotheek Tot Hulp der Mensci Hooigracht 48. tel. 21060. De dien» apotheek R. van Breest Smallenbn Leiderdorp wordt eveneens waai] nomen door apotheek Tot Hulj Menschheid. De Oegstgeest-se Apo en Apotheek Voorschoten zijn BU geen gehoor van uw huisar specialist (of diens waarnemer») op dokterstelefoon 22222. Nog 11 dagen... en dan is het r De beroemde gas-aansteker 5,95/7.95 10.-/11,-/12,50. Extra vaderdag-attractie11 HAAGS AG E N D WOENSDAG 9 JUNI Kon. Schouwburg. 20 15 uur. Efren sche Comedle. Candida. Goede Vrijdagkerk. 20.15 uur. concert door Jan J. van den iur. 0 WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 oor] Vlissingen geh bew Eelde zw-irbew. De Bilt regen Twente regen Eindhoven geh bew. Zuld-Llmb motregen Helsinki onbewolkt Stockholm onbewolkt Oslo regen Kopenhagei licht bew. Aberdeen mist Londen geh bew. Brussel geh oew Luxemburg zwaar bew. Parijs onbewolkt Bordeaux half bew. Grenoble regen Nice Beriyn Frankfort MUnchen Zürtch Genêve Locarno onbewolkt licht bew. regenbul half bew. nnsbruck regen Belgrado Athene Barcelona Madrid Mallorca onbewolkt licht bew. onbewolkt licht bew half bew.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 2