Eduard Flipse grandioos gehuldigd bij afscheid Damesmode Komt ook in Leiden kunst kaleiooscoQp Jaarlijks eregeld van ƒ5000 toegekend INTERESSANTE EXPOSITIE: BRIEVEN 50 COMPONISTEN Hevige kritiek op het beheer van museum DUET MORGEN RIPOLIN m Kunstenaars -protest tegen oplossing voor i operakoor en -orkest U weet het al lang PENSEEL LEÏDSCH DAGBLAD VRIJDAG 4 JUNI 1965 VIERDE BLAD Rotterdam heeft ..zijn" dynamische dirigent Eduard Flipse. die zo onvoorstelbaar veel voor de opbouw van het muziekleven in deze stad heeft gedaan gelijk ook voor dat in Leiden gister avond in de feestelijk versierde schouwburg, een grandioos af scheid bereid, nadat hij zijn programma, bestaande uit de Tweede Symfonie van Léon Orthel. Diepenbrocks elegie ..Die Nacht" (met Aafje Heynis als soliste), het pianoconcert van Willem Pijper, met Flipse's broer Marinus aan de vleugel en na de pauze de suite ..Bachus et Ariane" van Roussel. met alle facetten kunstenaarschap geleid had. Na afloop van het concert, waarop de vitale Flipse duidelijk blijk gaf nog steeds over de stuwende kwali teiten te beschikken, welke hem zijn ganse leven gekenmerkt hebben, vond in de foyer een receptie plaats, waar op honderden hem de hand kwamen drukken. Mr. H. J. Reinink, direc teur-generaal voor de kunsten, ken de de scheidende dirigent namens minister Vrolijk een bijzonder ere geld toe, namelijk vijfduizend gulden Dit concert werd bijgewoond door talrijke vooraanstaande persoonlijk heden uit het muziekleven. Na af loop schetste burgemeester Thomas- i de grote verdiensten van Eduard Flipse als dlirigent van het Rott. Philh. Orkest, maar ook voor het ganse Nederlandse muziekleven. Hij er o.a. op, dat zonder hem ver moedelijk nooit de nieuwe muziek tempel aan de West-Kruiskade tot 6tand zou zijn gekomen. Ook werd het woord gevoerd door de voorzitter i de Stichting Rott. Philh. Orkest H. N. Wakkie en de voorzitter i de Vereniging tot instandhou ding van het Rott. Philh. Orkest, de heer Ph. van Ommeren. Mr. Wakkie prees speciaal de „mens" Flipse. die véél meer deed dan „alleen maar Advi spaar plezierigmet iXYLOXS 'E met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart Duidelijk is op deze bijzondere avond gebleken, welk een grote en warme plaats Eduard Flipse m de an zijn groot I harten van tallozen inneemt. Het valt 1 dan ook niet te ontkennen, dat deze onverwoestbaar „jeugdige" dirigent muziek maken", doch daarnaast j ontzaglijk veel voer de bloei van het steeds op de bres stond voor de be- muziekleven in de Maasstad heeft langen van de orkestleden. Eduard gedaan, iets, waarvoor men hem tot Flipse sprak een uitvoerig dank- j jn lengte van jaren dankbaar 7,al woord en deed tenslotte onder zijn. Zijn energie en grote stuw- I kracht zijn in 1961 reeds beloond I met de toekenning van de hoogste J onderscheiding, die Rotterdam kent, namelijk de „Van Oldenbarnevelt- penning". De „vernieuwer" Flipse applaus een beroep op de overheid, het publiek en het orkest, „het ver maledijde rapport-Witteman uit ae wereld te helpen". Men zal er voor moeten zorgen, dat het Rott. Philh. Orkest tot de eersten wordt gere- ■Jr Op het vliegveld van Fiu- le in Italië arriveerden Maria Pia Conté (Miss Cinema Roma 1965) en Wanda Anderson, (r.) (Miss Parijs 1965). Beide schoonheden zullen in een de tectivefilm spelen, in het genre fames-Bond, die in Italië wordt opqenomen. Wellington geen échte Goya?... Er is twijfel gerezen aan de echt heid van het aan Goya toegeschreven portret van de Hertog van Welling ton, dat in augustus 1961 uit de National Gallery in Londen is gesto len en op 22 mei van dit jaar onver wacht is teruggevonden in het baga gedepot van een station in Birming- De twijfel is gebaseerd op de be vinding van de medailledeskundige E. C. Joslin van de firma Spink and Son, dat tegenstrijdigheid bestaat tussen de onderscheidingen, die de Hertog op het portret draagt en de datum, waarop het doek volgens de National Gallery zou zijn geschilderd. De bedoelde onderscheidingen kunnen n.l. niet eerder zijn verleend dan in 1816, 4 jaar na 1812, uit welk jaar het schilderij volgens de Natio nal Gallery zou dateren. In dit verband is het interessant, dat sir Gergard Kelly, ex-president van de Kon. Academie, reeds lang geleden heeft beweerd, dat het schilderij een vervalsing was. „Als dat een Goya is, ben ik een meisje", zei hij tot journalisten. Hij schijnt nu bondgenoten te kragen, die zijn mening steunen, o.m. de kunsthistoricus Gerald Reit- linger, die verklaarde, dat het colo- riet te opzichtig leek voor Goya en opperde, dat de een of andere mid delmatige schilder uit de school van Sir Thomas Lawrence het wellicht had gemaakt. De conservator van de National Gallery, Martin Davies, weigert SCHILDEREN MET heeft een strikt eigen stempel op zijn programma's gelegd en tijdens zijn loopbaan niet minder dan 101 wereldpremières gebracht, waarvan 83 van Nederlandse werken en 282 eerste uitvoeringen in Nederland. Ook het Leidse muziekleven heeft van zijn grote gaven ruimschoots kunnen profiteren: de getrouwe be zoekers der K. en O.-concerten weten daarvan mee te praten! Naar bekend, zal Eduard Flipse nog dirigeren tijdens het concert ter gelegenheid van de opening van nieuwe Rotterdamse muziekcentrum, een eer. welke hem ten volle toe komt. Ook zal hij nog als adviseur aan het Rott. Philh. Orkest verbon den blijven. De ovaties, het minutenlange ap plaus en de vele bloemstukken welke Eduard Flipse op deze avond ten deei zijn gevallen, zullen hem ervan over tuigd hebben, hoezeer men de jaren lange arbeid van deze ras-„muzikant" hecit gewaardeerd en welk een be wondering men hem toedraagt. De naam „Flipse" zal voor altijd in de geschiedenis van het Rott. Philh. Orkest gegrift staan. Hy moge dan in Etten (N.-Br.) zijn „tuin gaan wieden": zo af en toe zal men nog wel eens een beroep op hem doen. Mogen ook de Leidenaars Eduard Flipse, van wie zij zo veel geleerd hebben, nog eens terugzien! nèt even anders Witteveen - reeds een begrip voor damesmode in AMSTERDAM - Kalverstraat, HAARLEM, EINDHOVEN, UTRECHT, AMERSFOORT, NIJMEGEN, MAASTRICHT, •ROTTERDAM, AMSTELVEEN en AMSTERDAM-Osdorp. DEN HAAG (i.o.) Belgische Opera naar ons land De Belgische Opera zal deze maand 1 een tournee door ons land maken, i waarbij La Traviata van Verdi zal worden opgevoerd. De voorstellingen zijn op 9 juni as. In Eindhoven. 11 juni in Nijmegen en 13 juni in Heerlen. De leider van de Opera. Maurice Huysman zal in oktober de leiding van de Ned. Opera Haags Gemeentemuseum toont: (Van onze kunstredactie) In oktober 1891 schreef de componist Max Bruch een brief aan de dirigent f. A. H. van Zuylen van Nijevelt over de uitvoering van een triller op G in het derde vioolconcert van Bruch. In het manuscript was er geen ruimte om de a te noteren. Daarom schreef Bruch erbij „mit A" om te voorkomen dat de triller op G met as zou worden gespeeld. Toen het vioolconcert werd gedrukt bleef zijn aantekening staan. De zetter maakte er evenwel de meisjes naam Mita van. Daarop wijst Bruch van Zuylen van Nijevelt. hij voegt eraan toe, dat hij om het voorval zelf erg heeft moeten lachen, ofschoon het hem nogal wat schrijfwerk heeft bezorgd om ..Mita' te verklaren. Oostenrijk, Polen en Rusland. Ze ge ven een indruk van het historisch belang van de gehele verzameling brieven van componisten die het Haagse Gemeentemuseum bezit. De expositie duurt tot eind augus- In Dordrecht Verontwaardiging over de benoeming van directeur De overeenkomst nieuwe beheersvorm voor een In de ledenvergadering van Dór- hef drechts Museum ontstond tegen het Dordrechts museum die het ge-|I2S? eent n^al u heftige oppositie. De tegenstanders eentebestuur en het bestuur van de Vereniging Dordrechts Museum resp. aan de gemeente raad en aan de ledenvergadering ter goedkeuring hebben voorge legd. is daar heftig bekritiseerd. wilden de toestand laten zoals zij was, maar verlangden van de ge meente een veel hogere subsidie dan de f 27.500 waarop de gemeentelijke bijdrage is vastgesteld. miljoen gulden voor 25 jaar in bruik leen wordt gegeven aan een in het leven te roepen stichting die zal worden bestuurd door drie uit de ver eniging te benoemen personen, drie door de gemeenteraad aan te v/ijzen bestuurders en een door de zes benoemden aan te wijzen lid. De gemeenteraad van Dordrecht heeft deze overeenkomst al goedge keurd. Men vond haar niet ideaal, maar meende dat op deze wijze be reikt was, dat de gemeente meer zeg genschap in de gang van zaken zal kragen. De opposanten voerden allerlei be varen aan en spraken o.m. de vrees dat uit, dat de gemeente zich ook met de artistieke zaken zal gaan be- Deze brief van Bruch is te zien op de expositie in het Haagse Ge meentemuseum, samen met hand schriften van nog 49 componisten. Het is een tamelijk willekeurige se lectie uit de duizenden brieven van componisten die het museum bezit. Thans wordt een brievencatalogus sa mengesteld, wat volgens de directie van het museum van groot belang moet worden geacht voor het ar chiefonderzoek. Met de „vijftig brieven van com ponisten" wordt de aandacht geves tigd op een van de aspecten van de collectie-Scheurleer van het Gemeen temuseum, die door schenkingen en door In het museum ondergebrachte "2ig Nedertand J. S. Bach schreef in 1731 een kwi tantie voor terugontvangen drank - belasting ter waarde van „fünf Tha ler" voor „Dreij Pass". Haydn zond in 1799 een uitgever in Wenen zijn vijfde kwartet ter afschrijving. Van Ludwig von Beethoven is er een brief in keurig Frans, die hij waarschijn lijk heeft laten schrijven door een vertaler, schrijft vende woorden over diens compost ties en zou het fijn vinden als Ver- hulst eens een opera zou compone- Cleveland Orchestra komt naar ons land Concerten in Amsterdam en Scheveningen Een Robert Schumann laat uit Den Haag aan een boekhandelaar in Leip- zeer muzikaal land is en dat men daar van in het buitenland geen weet i deem en heeft. Camille Saint-Saëns schreef I al Iano.pr in 1897 aan Johan Wagenaar een van zijn teksten te mogen gebruiken voor een compositie voor koor en orkest. Edward Grieg vertelt aan Julius Röntgen over zijn verblijf op de berghut by Tinhölen. Daar heeft hij een volksmelodie gehoord, die in de brief aan Röntgen als pianobewerking staat genoteerd. Chopin beval Char les Gounod aan bij een Weense uit gever. George Gershwin recomman deerde in 1928 enkele van zijn songs de zangeres Anna El-Tour. in van Amerika's grootste er bekende orkesten, het ui byna 120 musici bestaande Cleve- I land Orchestra, wordt woensdag 23 een blief die hy kennelijk juni a.s. in drie vliegtuigen uit Lon- o-etaresse dicteerde, den op Schiphol verwacht. In het Dat de componisten Willem Pijper derde toestel, dat tegen de avond j en J. van Gilse het weer goed met el- jaren- kaar konden vinden lange ruzie blijkt uit een brief Pijper aan Van Gilse. In de brief komt een beoordeling voor van com posities die in 1941 waren ingezonden voor de „Rotterdamse prijsvraag". De brieven vier uit de 18de, 26 uit de 19de en de overige uit de 20ste eeuw zijn van componisten uit Amerika, België, Duitsland, Frank rijk, Italië, Nederland, Noorwegen, wordt verwacht, zullen de 10.000 kg wegende ten worden vervoerd. De minimale waarde van deze kostbare lading wordt opgegeven als bijna 1.2 mil joen gulden. Onder leiding van de 67-jarige di rigent George Szell zal het orkest donderdagavond 24 juni, in het Am sterdamse Concertgebouw wei ken van Wagner, Barber en Schubert ten gehore brengen en vrijdag 25 juni een tweede en laatste concert geven in het Scheveningse Kurhaus. Beide concerten vormen een onderdeel van het Holland Festival. Het Cleveland Orchestra, dat tot slot van een wekenlange Europese tournee ons land bezoekt, is nog be trekkelijk jong. Opgericht in 1918 verkreeg het 13 jaar later, dus in 1931, een eigen gebouw, de Seve rance Hall, die over de gehele we- te"'Sk WOTdt VO°r ZUP' Perfe°" 1 De Pr"t-Descai'tes de Solist bii het concert op 24 juni I Ging Frankrijk-Nederland is gisteren in Amsterdam aal zijn de pianist in parijs uitgereikt aan Louis Fes- John Browning. Wegens een polsblessure zal voor het Tweede con- sard voor z*"1 P™efcchnft «ver de eert Leo Fleisher als piano solist i Nederlandse auteur Jan Slauerhoff. worden vervangen door Grant Jo- j £>e 40-jarige Fessard is leraar Duits hannesen. In Scheveningen staan 1 werken van Rossini, Mozart en J aan een ^ceum m franse hoofd- Schumann op het programma. stad. Prix-Descartes voor Louis Fessard Zij verweten het bestuur ak koord te zijn gegaan met een af- keuringswaardige overeenkomst, die de vereniging zal uithollen. Zij toonden zich voorts verontwaardigd ov.er het feit dat in de plaats van de G6-jarige heer L. J. Bol tot di recteur van het museum (tevens directeur van het gemeentelijk mu seum Van Gijn) is benoemd de heer P. N. H. Domela Nieuwenhuis, ter wijl de heer Bol in functie had wil len blijven. Deze nieuwe directeur is dinsdagmiddag in alle stilte geïnstal leerd. Het bestuur verdedigde de te slui ten overeenkomst o.m. op grond van het feit, dat de gemeente behalve haar jaarlijkse subsidie het gebouw van het museum kosteloos ter be schikking stelt en onderhoudt en dat kosteloos ter be schikking stelt en onderhoudt en dat het het gemeentebestuur niet moge lijk is een hogere subsidie te verle- i, als niet de mogelijkheid tot het uitoefenen van een grotere zeggen schap werd geschapen. In een tumultueuze vergadering werd tenslotte een voorstel aanvaard om de beslissing over de te wijzigen beheersvorm uit te stellen in de hoop dat dan de gemoederen zouden zyn bedaard. Dat was ook min of meer het ge val. Het bestuur liet voor de verga dering begon, een weerwoord uitrei ken cp de nota die het comité tot I behoud van Dordrechts Museum had In het artikel wordt dit beleid i komst van het departement met de laten verschijnen. „ïonduit onvei antwoord genoemd. erkende organisaties zullen worden Omdat tenslotte ook de oppositie Het besluit was reeds voor de bespre- j gevoerd over de arbeidsvoorwaarden geen alternatief zag, ging zij akkoord king op 24 mei aan de pers meege- van de beide nieuwe instellingen. I niet het voorstel het bestuur te 1 had de oplossing dus maar men gaat daarbij kennelijk machtigen de handelingen voor te het hoofd, maar nage- voorbij aan de moeilijkheid, dat voor bereiden die uiteindelijk zullen lei- de beide den tot oprichting van de Stichting de vereniging zal participe- De algemene bond van kunstenaars (aangesloten bij het NVV) heeft in zijn orgaan ..De Kunstenaar" nog eens geprotesteerd tegen Mendelssohn-Bartholdy de 9an9 van zaken rond de vorming van het nieuwe operakoor. Op Johannes Verhulst lo- 24 mei hoorden de kuhstenaarsorganisaties dat het nieuwe koor organisatorisch wordt ondergebracht bij het Ned. Kamerkoor en in samenwerking met dit koor ook een Nederlands Philharmonisch Koor zal vormen. laten de organisaties daarover te I de bestaande delen uc raadplegen. De kunstenaarsbonden stichtingen reeds arbeidsvoorwa zouden tegen de „constructie ge bezwaren hebben aangetekend, aldus „de kunstenaars". De algemene bond zal binnenkort hierover contact opnemen met minister Vrolijk (Cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk). Men mag van vocalisten die vele jaren (sommige 20 jaar> bij de Opera hebben gezongen, niet ver wachten dat zij kunnen voldoen aan de eisen die de leider van een sym fonisch koor him daarvoor stelt", aldus dit blad. Nu is ook verklaard, hoe het komt dat nauwelijks de helft van de leden van het koor van de Ned. Opera die zich aan de zang- proef hebben onderworpen, waardig is bevonden onder Felix de Nobel te gaan werken. „Wij willen dan ook onomwonden uitspreken dat wij ons door de toe- j zeggingen van de v.m. Staatssecre- j taris die de oprichting van afzon- i derlijke stichtingen voor het Opera- I koor en het nieuwe orkest in het J uitzicht heeft gesteld, misleid ge- voelen. Wy zullen ons hierover op korte termijn met minister Vrolijk In verbinding stellen". „Hetzelfde geldt", aldus dit blad, „ln zekere zin voor het nieuwe orkest dat wordt ondergebracht bij het Ned. Kamerorkest, al komt het orkest, dat belast zal worden met begeleiding van ballet- en kooruit voeringen. onder leiding van de heer Louis Stotijn. leraar orkestdirectie en dirigent van de orkest klasse van 't Kon. Conservatorium voor muziek !n Den Haag. Wel wordt gewag gemaakt van onderhandelingen die door tussen- den zijn vastgesteld. U weet het al lang Of U hebt het nu gehoord, dat PENSEEL zoveel zorg besteedt aan de met vakman schap samengestelde collectie. Ook deze week weer gloednieuwe pakken uit Groningen, maar ook uit Engeland, Frankrijk, Duitsland, enz. Door onze verbouwing is de ruimte nu veel groter en de sortering ook: kostuums, eerste etage, sport- en regenkleding parterre. Neem de moeite dit zelf te bekijken. (Ook al heeft U nu niets nodig). Haarlemmerstraat Leiden

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7