Huizen voor de toekomst Italiaan maakt veel minder rnzie dan vaak wordt gedacht JCAREL1 lAVoka AMSTERDAM HAALT STREEP DOOR HUIDIGE WONINGBOUW POLITIEK Hogere huren - parkeergeld LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 4 JUNI 1965 (Van onze A'damse correspondent) Amsterdam heeft een radicale streep gezet onder de tot dusver gevolgde woningbouwpoli- fck. Alle huizen, die in de naaste toekomst worden gebouwd in het raam van de volkswoning- puw, zullen moeten voldoen aan de eisen, die men mag verwachten van de bewoners in het ir 2000. De complexen woningwet-woningen, die met ingang van 1 januari (W in de Bijlmermeer worden gebouwd, zullen bestaan uit wonin- n met een groter oppervlakte dan tot dusver het geval was, met ler kamers dan thans gebruikelijk, met goede warmte- en geluids- üatie, centrale verwarmingvuilstortkokers, warmwatervoorziening jnfortabele woonbalkons, liften, een wasruimte, huistelefoon en n overdekte parkeerruimte voor 11/2 auto per gezin. Meer woongerief leer woongerief betekent hogere pen. De Amsterdammers zullen iks géén nieuwbouwwoning meer unen krijgen, die goedkoper is dan I gulden per maand en zij zullen (endien parkeergeld moeten beta- voor hun auto. Ie wethouder voor volkshuisves- l, mr. Th. C. M. A. Elsenburg, tft gisteren als standpunt van het peentebestdur meegedeeld: „In het Seden is steeds getracht de huren de woningwetbouw aan te passen [de lagere inkomens: In de prak- i ls echter gebleken, dat men dan [geklede" nieuwbouwwoningen Igt, die kwalitatief slechter zijn j vele van de goedkopere vooroor- pe woningen. Bovendien zullen lager gesalarieerden te zijner tijd I hoger inkomen hebben en B. en gaan verwijten niet méér aan- jht te hebben besteed aan de kliteit van de huizen. Wie niet staat is een goede nieuwbouwwo- lg te huren, zal straks genoegen eten nemen met een oude woning, i door opschuiving vrijkomt". Hoogbouw )e wethouder zei ook: „De strijd de Bijlmermeer heeft in het van de krotopruiming gestaan, vy in de binnenstad oude, slech- huizen afbreken, moeten we niet in de Bijlmermeer nieuwe krotten bouwen". In afwachting van de goedkeuring van het gewijzigde wetsontwerp dat Amsterdam zeggenschap moet geven in de Bijlmermeer, valt het gebied bestuurlijk nog onder de gemeente Weesper karspel, die Amsterdam ech ter alle medewerking verleent. In de Bijlmermeer zal in snel tem po woonruimte worden geschapen voor 110.000 inwoners (evenveel als de stad Enschede). Meer dian 90 procent van de woningen wordt in hoogbouw van minstens 9 verdiepin gen opgetrokken. In januari wordt de eerste paal geslagen, waarna de bouwonderneming V.A.M. 4 blokken met in totaal 1100 woningen zal bouwen, die tegelijk gereed zullen komen. Deze eerste woonwijk is ge situeerd in het zuidwesten van de Bijlmermeer, nabij de spoorlijn Am sterdam-Utrecht. Vijf kamers De huizen, die volgens de indu striële bouwmethode verrijzen, wor den voorzien van parkeergarages van twee verdiepingen, welke onder het woonniveau liggen. De indeling van de woonblokken is gebeurd aan de hand van gegevens, die een enquête onder de Amsterdamse bevolking heeft opgeleverd. De helft van de woningen zal 5 kamers tellen, 30 pro cent krijgt 4 kamers en de rest 2 kamers. De laatste woningen zijn be stemd voor oudere echtparen en al leenstaanden. Bij het ontwerpen van de Bijlmer meer heeft de afdeling stadsontwik keling van de gemeente Amsterdam door schade en schande wijs ge worden zich laten leiden door het principe: wij moeten leren leven met de auto maar niet worden over heerst door de auto. En een ander wijs principe van de ontwerpers was: verkeer en vervoer zijn de bloeds omloop van de samenleving. Een becijfering leerde, dat als alle Bijl- mermeerders hun auto in de buurt van him woning op straat zouden plaatsen, 20 procent van de gehele oppervlakte door auto's zou worden bezet. Dit leidde tot het ontwerpen van parkeergarages, dit eigenlijk niet méér worden dan betonnen pla teaus in 2 tot 4 verdiepingen. Een voorwaarde hierbij was, dat de auto ten hoogste 250 meter van de wo ning verwijderd moet kunnen wor den geparkeerd en ook dat de be zitter parkeergeld betaalt. Modelstad De Bijlmermeer wordt niet alleen het mekka van de Nederlandse volks woningbouw, het wordt ook in an dere opzichten een modelstad. Er ko men drie spoorwegstations: één aan de ringspoorbaan, één aan de baan Amsterdam-Utrecht en één aan de lijn Amsterdam-'t Gooi. Voorts zijn er drie lijnen van de stadsspoorweg (metro) ontworpen. De stations daarvan zullen 700 tot 1000 meter van elkaar liggen. Het autovervoer kan gebruik ma ken van de bestaande rijkswegen van Amsterdam naar Utrecht of 't Gooi, van de ringwegen rond Amsterdam en van een 6-baans- weg, die van het Amsterdamse Am- Stel-statlon dwars door het gebied komt te lopen. De primaire autowe gen zullen hooggelegen zijn en wor den kruisingsvrij. In het hart van de Bijlmermeer is een recreatiegebied ontworpen van 50 ha. (ter grootte van het Vondel park). Het woongebied zal ca. 900 ha. omvatten, het industriegebied 250 ha., voor recreatie is 450 ha. gere serveerd en 200 ha. zal worden be stemd voor bijzondere voorzieningen, zoals winkelcentra, bioscopen enz. Kort geding over sigarettenmerk (Van onze Bossche correspondent) Moet de Eindhovense NV Mignot. en de Block haar nieuwe sigaretten merk Flaminco uit de handel nemen? De president van de Bossche recht bank, mr. dr. H. Kramer, zal binnen 14 dagen een antwoord geven op de ze vraag, nadat hij gistermiddag hoor- en wederhoor heeft toege past in het kort geding, dat Lau rens NV uit Den Haag tegen haar Eindhovense concurrente had aan- gespannen. De bruine pakjes Fla minco lyken met hun houtnerfte kening en hun witte ovaal volgens Laurens zoveel op Caballero, dat het kopend publiek er door in de war raakt. Bovendien heeft Laurens 6 seiiemerken, evenals Caballero alle met name van Spaanse dansen. Hier door zou volgens de Haagse NV. de naam Flaminco eveneens een Spaanse dans niet toegestaan zyn voor de sigaretten van een concur rent. De gemachtigde van Mignot en De Block stelde daar tegenover, dat 4 van de 6 seriemerken van Laurens niet worden gebruikt en dat imita tie van verpakking volgens de Hoge Raad niet strafbaar is. De president van de Bossche rechtbank zal bin nen 14 dagen uitspraak doen in dit kort geding. Vermiste jongen verdronken De 13-jarige jongen Willy Verspa- get uit Helmond, die sinds vrijdag avond werd vermist, blijkt te zijn verdronken. Een schipper heeft gis teravond het lichaam van de jongen gevonden in de insteekhaven naar het industrieterrein in Helmond. Er was in deze haVen reeds tweemaal gedregd. zoek naar sfeer van het zuiden (Advertentie) Hoor 's 20 juni is vaderdag! Sigaren...? iarel I heeft prachtige feestdozen! <r '2 sigaren prachtige i.'eest- 1[%rpakking 14.- Er is maar één Mogelijk goedkoper uitgave „Ondergang" Iet staatsdrukkerij- en uitgevery- Irfjf onderzoekt de mogelijkheid te lertijd een eenvoudiger en daar- goed koper herdruk te doen schijnen van het boek „De onder lig" van prof. dr. J. Presser. Dit Bft minister Vrolijk (Cultuur, Re- ïatie en Maatschappelijk Werk) )de namens zijn ambtgenoot van ünenlandse Zaken medegedeeld in twoord op schriftelijke vragen van t Tweede Kamerlid Burggraaf JSP). Vrijwel direct na de ver- llijning van de eerste druk, die zeer Ipl was uitverkocht, is een tweede (fuk in een veel groter oplage tegen welfde prijs verschenen. Deze prijs |zo laag mogelijk gesteld. Een ver- be verlaging is in verband met de fldende distributieregels in de boek- fcndel niet mogelijk. (Door onze correspondent Adriaan Luydjens) Italië heeft meer facetten dan het langste mensenleven vakanties. Het is 'n uiterst langgerekt land, dat door een machtige bergketen wordt doorsneden en door tal van andere bergmassieven in mootjes gehakt. Zeeën, rivieren en meren verbinden de mensen, maar ber gen. vooral wanneer zij zo arm zijn aan passen als de Apenijm vormen steeds een scheidsmuur. Vandaar dat er heel veel Italië's bestaan en dat u telkens weer nieuwe ervaringen kunt opdoen Aangenaam Doorgaans zullen die prettig zijn. Want of men nu in het noorden komt of in het uiterste zuiden, de Italiaan is een aangenaam mens in de omgang. Maar „echt" (een man doline in de ene hand, een fles chi anti in de andere, en zingend van „O sole mio") vindt u hem alleen in de operette en in films van een vijf tig jaar geleden. Alleen in Napels lijkt het er soms een beetje op. gemoedelijk, hartelijk, vriendelijk, zijn de bewoners van dit zonnige land echter wel. Misschien ontdekt u dat al als u per trein zuidwaarts komt. Onbedorven Vaak zit die namelijk stampvol Italiaanse arbeiders, die om de een of andere reden altijd heen en weer schijnen te trekken tussen laat ons zeggen Hamburg of Stockholm en Sicilië. Juist met deze, onbedorven arbeidersmensen, die hun zorgen ver geten bU een glas wijn en een kwink slag, komt de toerist, eenmaal op de plaats van bestemming aangekomen, zelden in aanraking. Onbekend met de taal is hij al to veel aangewezen op hotelportiers, kelners, taxichauf feurs en, wanneer het gaat om een toeriste, eventueel „Latin lovers". Lust te leven Een door niets gebreidelde lust om uit het leven te halen wat er in zit: dat is de meest kenmerkende Ita liaanse eigenschap. De mensen zijn hier oprecht en iedereen maakt, erg individualistisch, van zijn eigen le- wat hij kan, zonder zich ook r iets aan te trekken van ander- s mening. De Italianen durven zichzelf te zijn. Men heeft ook geen „problemen" zoals wij in het noorden, waar ie dereen er weer een andere wereld beschouwing op na houdt en zich geroepen voelt daarvan te getuigen aanhangers te winnen voor zijn of haar opvattingen. Italianen voe- er niets voor te „getuigen" en de heel enkele die het toch doet ordt een beetje meewarig aangeke ken en beschouwd als „fanatico". Dat lijkt allemaal erg oppervlak kig. maar het is het niet. In werke lijkheid heeft men te doen met een intelligent volk. Wel te verstaan: in telligent is iets geheel anders dan ontwikkeld. Onze schoolopleiding is waarschijnlijk beter en we denken daarom meer te weten. In werke lijkheid hebben we een heel mensen leven nodig om de doodeenvoudige waarheid te ontdekken, die de Itali- instinctief reeds doorheeft in de jaren, waarin wij nog Franse the maken: dat men nooit werkelijk iets „weet" en dat „de waarheid", het absolute, niet bestaat. Althans niet een waarheid, die op denken Schuimen Dit luchtige, oppervlakkige, schui mende, maakt de conversatie met Italianen zo prettig en zo vlot. Wie, zoals wy, vele jaren gewend is aan dat soort conversatie, gaat er op den duur tegen op zien met noorderlin gen te moeten praten. Een gesprek in het noorden ontaardt bijna steeds in het voortdurend tegenoverelkaar stellen van twee uiteenlopende me ningen, waarbij men nog probeert elkaar te overtuigen ook. In Italië is het iets heel anders. Men praat alle twe, of drie of hoeveel men maar wil, liefst tegelijk. Ieder zegt wat hem goeddunkt, naar de anderen behoeft men niet te luisteren en zij doen dat evenmin. Iedereen wil al leen maar de gelegenheid hebben om op de meest elegante wijze iets te zeggen, waaraan hij overigens niet al te veel waarde hecht. Dat is erg prettig Armoede Al zyn er in dit land heel rijke mensen en al vindt men er de oud ste adel van Europa met daarnaast armoede, waarvan wij ons nooit helelaal een begrip zullen kunnen ïen, toch merkt men weinig van standsverschil. Vooral juist tussen de werkelijk voorname heren en het proletariaat bestaan niet zelden vriendschapsbanden. Enkele dingen vallen de noorder ling die zijn ogen de kost geeft, al heel gauw op. Het eerst van alles de liefde voor kinderen. Met verte dering wordt elke kleuter bewonderd het zijn vooral de mannen, die gek op hen zyn. In Italië, vooral ten zuiden van Florence, ziet men ver der vrijwel nooit iemand die dron- is. Iedereen drinkt zijn glas wijn, r alcoholisme (een der plagen ons door allerlei „remmen" ge teisterde levenswijze) is vrijwel on bekend. En natuurlijk hebben „fa natici", die over geheelonthouding komen praten niets te verwachten dan een meewarige glimlach. Hartig Een ander ding, dat opvalt: Itali- en hebben vrijwel nooit slaande ru- e, in tegenstelling tot b.v. de Fran- n. Natuurlijk wordt er by een ver keersongeluk of zo iets wel hartig en uiterst pittoresk gescholden, maar de sen gaan elkaar niet te lijf. De laatste tien jaar herinner ik mij niet ooit een vechtpartij op straat te heb ben gezien. Wie de taal niet kent, denkt dat de mensen voortdurend met elkaar overhoop liggen, integendeel, dit har de praten, het elkaar by de arm of bij de jas vastgrijpen, het mid den op straat telkens weer stil staan, maakt dee! uit van de gewone, ge moedelijke spreektrant. Men spreekt ook hier met de mond, maar zonder handen en voeten gaat het echt niet Probeert u dat echter niet na te doen. U zult zich even onhandig voelen als Italianen, die toneelspeler zijn geworden. Eenmaal op de plan ken, verliezen deze zuiderlingen (een heel enkele daargelaten) alle spon taniteit Lilliputters Wie er niet aan gewend is, staat altijd weer verbaasd over de lilli- putafmetingen van de Italiaanse au tomobielen. Alleen diplomaten, hoge geestelijken .politici en vreemdelin gen rijden hier in „sleeën", De door snee-Italiaan beschikt over een klein wagentje, omdat een grote auto ten eerste meer dure benzine verslindt en ten tweede uiterst onpraktisch is in de smalle straten van vrijwel alle Italiaanse steden. De toerist heeft dus doorgaans een grotere en ook snellere wagen. Het is niet verstan dig op dat laatste punt de nadruk te leggen. Dit oude volk heeft nog iets van het bloed der antieken in zich en is dus dol op wedrennen. Met zyn kleine tuffertje zal de Italiaan proberen die zware buitenlandse wa gen te passeren en daarbij zal hij zich doorgaans niet aan de u bekende verkeersregels storen. Het is beslist beter hem die vreugde te gunnen en Haarlemmerstraat 172-174-179 MIDZA desnoods met een hartelijk gebaar z^jn prestatie toe te Juichen. Wie zou proberen op zijn beurt die brutale „wegluis" eens even te laten zien wat een heuse motor wel vermag, kan in narigheden komen. Het is heel gewoon, dat een Italiaanse auto mobilist in zulk een geval midden op de weg blijft rijden otn elk inha len onmogelijk te maken. Witte raven We drinken hier ons glaasje wijn bij de maaltijden, maar er wordt niet gebitterd of geborreld en dus zijn automobilisten „onder de in vloed" werkelijk witte raven. De exa mens om een rijbewijs te krijgen zijn uiterst streng, maar als men het een maal heeft, schijnt er niet veel con trole meer te zyn. In Milaan althans heeft men onlangs eens nagegaan hoe het met de weggebruikers staat en er kwamen zonderlinge zaken aan het licht. Aan tachtig kleurenblinde personen werd het rijbewijs ontno men, één van hen zag de hele we reld als een kleurloze, grijze massa. Op de vraag hoe hjj dat dan deed met de verkeerslichten, was zijn ant woord:. „Ik stop altyd. Stoppen an deren ook dan weet ik, dat het in orde was. Heb ik het mis, dan zal de- geen die achter mij komt wel begin nen te toeteren en dan weet ik, dat ik door kan rijden". De man had overigens in twintig jaar dat by achter het stuur zat, nog nooit het kleinste ongelukje gehad. Geen genot In de steden, klein of groot, la het verstandigst het vehikel ergens te parkeren (niet zo eenvoudig) en het rustig te laten staan. Het rijden in steden als Milaan, Florence, Rome, Napels is geen genot en allerminst een tijdsbesparing. Het verkeer ia veel drukker dan wij zelfs in Am sterdam gewend zijn. Heel veel stra ten hebben eenrichtingsverkeer en de parkeerplaatsen zijn altyd voL In rome heeft een recent onderzoek uitgewezen, dat er per dag 1.082.000 auto's en scooters via de invalwegen de stad binnenkomen. Tevens is gebleken, dat de autobus van Traste- vere naar Montesacro, die dwars door de binnenstad gaat, per uur negen km. aflegt, terwijl zestig jaar geleden de paardetram op dat tra ject de onvoorstelbare snelheid van 16 km per uur haalde. Ook het oude Italië gaat met de tyd mee HENKES JONGE JENEVER E ECHTE WILLEN I

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 17