GLADIOLEN: Voorhout vraagt G.S. om snelheidsbeperking Een sterk staaltje - 6.50 - Westduitse deserteur pleegde vijf moorden afschaffing miniumprijzen maakt eind aan een onmogelijke situatie PINKSTEREN! dit. Nieuwe generatie van Westduitsers wenst einde van splitsing' LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 4 JUNI 1965 Nieuwe vuilniswagen in aantocht De raad van Voorhout behandelde enkele gemeentelijke zaken. Zo verklaarde burgemeester P. M. F. Smolders dat hij de levering van een nieuwe vuilnisauto voor de gemeente binnen enkele dagen verwachtte. De gemeente heeft langer dan een jaar de vuilnis wagen van de gemeente Zoeterwoude in huur gehad, waardoor deze transactie zal komen te vervallen. De verhuur van een perceeltje grond aan de heer N. Bakker ln het Overbos (exploitatie patates-f rite tent), hetgeen elk jaar gebeurt, vond de raad wel goed voor f 100,per jaar, maar zij maakte aanmerkingen op reclameborden die aan bomen be- Advertentie TRICOT HERENSHIRT Grys - bleu - d. rood, geel vestigd waren. Deze moeten er nu af en dat zal als voorwaarde worden ge steld. Op 22 november 1963 stelde de raad een krediet beschikbaar van f 25.000.— aan het gemeentelijk wo ningbedrijf voor buitenschilderwerk. Omdat de laatste tijd veel woningen aan de bewoners zijn verkocht, kan dit besluit vervallen en dat stelden B en W. voor. Zonder stemming keurde de raad dit goed. De 39 nog in eigendom van de gemeente zijnde wo ningen, zullen door de fa. van Res teren in Voorhout worden geschil derd voor de prijs van f500 per wo ning. Benoeming Met algemene stemmen werd de heer J. W. v. d. Aardweg, gemeente secretaris in Voorhout benoemd tot administrateur van het gemeentelijk woningbedrijf in de vacature A. de Bekker. Eveneens werd de heer J. J. M. van Ruiten, ambtenaar ter ge meentesecretarie in Voorhout be noemd, ook met algemene stemmen, tot ambtenaar van de burgerlijke stand. Beide waren schriftelijke stemmingen. De fa. Gebr. Vester hadden bezwaar gemaakt tegen de aanslag straatbelasting over 1963 en 1964, omdat hun perceel nagenoeg niet aan te sluiten is op het riool. Enkele raadsleden meenden dat hier wel enige grond voor was. De voor zitter merkte op dat dit gebouw veel te laag was gebouwd (voordeel voor de bouwer) en dat niet bewezen is dat het perceel niet kan worden aan gesloten. Er zou een verandering van de ver ordening plaats moeten vinden als men gemeentenaren zou willen ont heffen in deze. Op de vraag of de raad soms stemming wenste, ant woordde niemand, dus was conform het voorstel besloten het bezwaar schrift niet te aanvaarden. Over het voorstel om een aanvul lend krediet beschikbaar te stellen van f 3500 voor de le inrichting van de eerste klas van de nieuw te stich ten r.-k. school werd niet gediscussi eerd. Omtrent een ander punt, be schikbaar stelling van een krediet van f 99.995 voor de bouw van een 3-klassige school voor gewoon lager onderwijs aan de Rembrandtlaan, kwamen wel enige vragen. Dit zal een houten gebouw worden en de heer Huigsloot, voorzitter der KVP-fractie merkte op dat, wanneer men even tueel later een stenen gebouw zou willen zetten, of men dan niet in moeilijkheden zou komen, vooral ook in verband met de plaats waar deze houten school zal gebouwd worden. Degelijk De voorzitter merkte op dat de substantie van dit houten gebouw van dien aard is, dat het gegaran deerd 20 jaar mee zal gaan. Welover wogen is deze zaak met het stich tingsbestuur voorbereid. Ook de plaats is met opzet gekozen om te blijven. De raad keurde dit voorstel z.h.st. goed. Bij de rondvraag releveerde de heer Prins het auto-ongeval op de Jac. v. Beierenweg op Hemelvaartsdag. Na dit zoveelste ongeval meende hy dat de veiligheid van 't verkeer zeker wel gediend zou zyn om daar een maxi mumsnelheid van 70 km vast te stel len. Op een eerdere vraag aan Gcdep. Staten was afwijzend beschikt en de voorzitter voorzag dit ook nu weer, omdat dit ongeval met roekeloosheid gepaard ging en men dit mèt een snelheidsbeperking ook gehad zou hebben. De raad drong echter aan. en nogmaals zal aan G.S. worden verzocht de maximumsnelheid van 70 km goed te keuren. STOP 'N TIJGER SN UW ÏANK! WIJ ZIJN TOT UW DIENSTE Ook voor de veelgeprezen Esso wegenkaarten (van 15 landenaccessoires, onderhoudsmiddelen, vak kundige service. Welkom I ESSO BENZINESTATION F. WAREMAN, Haagweg, Leiden. Tegen inlevering van deze advertentie ontvangt iedere cliënt «en LEUKE VERRASSING De Neurenbergse politie heeft mee gedeeld, dat een deserteur, die ge arresteerd is na een moord in een druk warenhuis waarschijnlijk de man is die in de afgelopen vier jaar nog 4 moorden gepleegd heeft. De 25-jarige Gosmann werd dinsdag door twee verkeersagenten overmees terd tiidens een wilde Jacht nadat hij als zakkenroller op de eerste eta ge van het warenhuis betrapt was Volgens de politie haalde Gosmann twee revolvers te voorschijn en schoot de rechercheur van het wa renhuis, die hem achtervolgde dood terwijl hij drie klanten en voorbij gangers verwondde. Een grondige controle van de po- litie-archieven heeft de vaste over tuiging gevestigd dat de deserteur de langgezochte moordenaar is. Deze heeft de naam van middaguur-moor denaar gekregen omdat alle vier moorden rond het middaguur ge beurd zjjn. De moord in het waren huis vond echter plaats tydens de drukte in de late namiddag. Tot de slachtoffers van de moor denaar behoren de directeur van een spaarbank, een cliënt van de bank en de eigenaresse van een wapen handel in Neurenberg en haar zoon. De moorden hebben plaatsgevonden tussen 1961 en 1963. Volgens de po litie is Gosmann eind april gedeser teerd bij een eenheid van de bonds- weer in Beieren. Voor hij dinsdag ge grepen werd was er een arrestatie bevel tegen hem uitgevaardigd. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Slochteren J. Mansvelt e G lessen-" s1 unspeet (4e Hulzen (N.- Werkenöam. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Grootegast-Gerkeskloos- ter-Stroob06 D. Los te Monte Allegre (Brazilië) GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen te Rotterdam-Centrum J. Panne-koek, kand. te Gouda. Waterpolodueis verplaatst naar De Zijl De waterpolowedstrjjden, die van avond in het zwembad De Vliet zou den worden gespeeld, zjjn in verband met de te lage watertemperatuur verplaatst naar de zweminrichting De Zyl. Om 7.15 begint daar de wed strijd van De Sleutelstad, waarna om acht uur het eerste team van LZC (met Haro Ran) aantreedt tegen Rotterdam. BEJAARDEN DAGJE UIT De afdeling Leiden van de Alge mene Bond van Bejaarden heeft een bijzonder geslaagd uitstapje voor haar leden op touw gezet. De tocht, die met drie volle bussen werd ge maakt, ging via Haarlem en Sant poort naar Volendam, waar de kof fietafel bij aankomst van het gezel schap gereed stond. Na het bezoek aan dit aardige vis sersdorpje werd de rit via Amster dam voortgezet naar Bilthoven en vervolgens naar Montfoort. In dit plaatsje werd gedineerd. In opge wekte stemming kwamen de bejaar den weer in Leiden terug. Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 Midza Medisch-biologisch Congres in Leiden O De zesde federatieve vergadering van Medisch-Biologisohe Verenigin gen wordt 10 en 11 juni op het ter rein van het Boerhaavekwartier ge houden. Deze vergadering heeft tot doel on derzoekers op medisch-, biologisch-, biochemisch-, microbiologisch- en statistisch gebied bijeen te brengen, teneinde problemen van gezamenlijke interesse van verschillende kanten te belichten. Deze tweedaagse bijeenkomst wordt georganiseerd door een locaal comité, terwijl 16 verschillende wetenschap pelijke verenigingen gezamenlijk de verantwoordelijkheid voor de bijeen komst dragen. Ongeveer 450 weten schappelijke onderzoekers zullen aan deze vergadering deelnemen. Gedurende de beide dagen worden er ruim 140 korte voordrachten ge houden, die in zes verschillende sec ties zijn gerangschikt. Daarnaast vin den twee symposia plaats met als onderwerpen .Regulatiemechanis men" en „Harbspierfunctie". Aan het einde van de eerste con gresdag is er een feestelijke bijeen komst in „De Lakenhal". De avond zal worden opgeluisterd door het Pop pentheater van Frank Kooman, en een „quiz" welke betrekking heeft op de schilderijencollectie van het mu- Het "bestuur van het Produktschap voor Siergewassen blijkt vol gens een publikatie in de vakbladen dinsdag in een besloten ver gadering te hebben besloten geen minimumexportprijzen meer vast te stellen voor gladiolen. Dit is gedaan naar aanleiding van klachten uit Duitsland, die wezen op een grootscheepse ontduiking van de minimum exportprijzen in het afgelopen seizoen. Het PVS kon deze klachten niet ontzenuwen, blijkens de zinsnede, dat deze prijzen niet te hanteren waren bij gebrek aan een systeem van opkoop van over schotten. Door dit besluit is een einde gemaakt aan een onmogelijke situatie in de gladiolenhandel, die slechts aanleiding gaf tot onwet tige praktijken. Onwettig toil echter niet zeggen onbillijk. Gladiolen zjjn geen inheemse produk- ten, ze komen uit de subtropen en hebben alle eigenschappen van planten uit die streken. Ze kunnen ongeloofelijk snel groeien. Nederland teelt naar schatting slechts tien procent van alle gladiolen ter we reld. Alleen de Nederlandse gladio len echter werden tegen vastgestel de minimumexportpryzen verkocht. De rest van de wereldhandel was Informateur in België houdt „pinksterbestand" Vóór pinksteren zal er geen for mateur worden benoemd om België een nieuwe regering te geven. Dit is gisteren gebleken uit een verklaring van informateur De Schrijver, die dinsdag door Koning Boudewjjn werd belast met een onderzoek naar de mogelijkheden tot oplossing van de ra de verkiezingen ontstane re geringscrisis. De informateur heeft aangekon digd zijn besprekingen te hebben on derbroken tot de volgende week dinsdag. Het „pinksterbestand" is no dig om de vraagstukken te doen rij pen, verklaarde hij. Uit zijn mededelingen kon verder .women afgeleid, dat geen van de voorzitters van de dire nationale voorzitters van de drie nationale listische en de liberale zich nog voor één of andere combinatie defi nitief heeft uitgesproken. In antwoord op vragen zei infor mateur De Schryver te hopen, dat tegen het einde van deze maand een regering kan worden gevormd. Hij verzekerde met nadruk, dat hijzelf deze taak niet op zich zal nemen. Ingewikkeld De consequenties hiervan zijn nogal ingewikkeld. Indien Nederland een zomer heeft, die niet best is voor de gladiolen, zodat ze matig groeien dan gebeuren er twee dingen. Neder landse exporteurs, die alleen afhan kelijk zijn van het Nederlandse aan bod moeten hoge prijzen geven. Hun collega's, die gebieden bezoeken waar eel gladiolen werden geteeld trekken zich dan weinig van de Nederlandse markt aan en verhandelen eenvoudig buitenlandse knollen. Dat kan flink wat wrijving geven. Een geluk is, dat ae bijzondere rassen nog hoofdzake lijk in Nederland worden geteeld. Hierdoor worden extreme verschillen nog behoorlijk voorkomen. In het geval, dat de zomer gunstig voor de groei, zoals dat verleden jaar was, komen er zo onmogelijk veel knollen aan de markt, dat geen mens kans ziet ze allemaal te verko pen. In dit exportseizoen heeft zich de dwaze situatie voorgedaan, dat twee en soms zelfs drie keer de hoeveelheid gladiolen kreeg dan men bij de voorkoop schatte. Ze rolden de exportschuren uit en desondanks kwamen er nog grote hoeveelheden aan de veilingen. Deze brachten wei nig geld op, maar de vroeg in de zo mer gekochte opbrengsten moesten toch tegen de overeengekomen prij zen worden geaccepteerd. Winst De exporteurs, die slechts één of anderhalve gulden moesten betalen op de veilingen zouden voor diezelfde knollen f 7.50 in het buitenland r ten maken. Dat was de minimur portprijs. Een zoete winst. Maar de exporteur, wiens schuur uitpuilde de knollen stond voor enorme liezen. Hij is naar mogelijkheden gaan zoeken om die verliezen te ver kleinen en niet zelden zijn aanbiedin gen in het buitenland gegaan, die ver beneden de officiëel vastgestelde mi nimumprijs lag. Dit was een publiek geheim. Hoe groot de omvang van deze onwettige aanbiedingen was, is niet bekend. Het was ook niet zo belangrijk meer, want bij een zondvloed gelden ver keersregels niet meer. Niemand heeft in zo'n geval baat bij een handha ving van een verordening. In een Duits blad lazen we wel een vrij schampere opmerking, dat men nu wel kon zien, wat de Nederlandse exportprijzen waard zijn als er eens grote oogst is. Een klacht van die zijde kwam dus niet als een ver- issing. Twee jaar geleden al gingen in het Produktschap voor Siergewassen stemmen op om de minimumprijzen gladiolen te laten vervallen. Ze hadden tooh geen nut, omdat men buiten Nederland om alles kon ver handelen tegen elke willekeurige prijs. Het punt stond niet op de ida, zodat het niet tot een stem ming kwam. Het zou weer worden voorgelegd aan de Commissie van Bijstand. Deze heeft het beraad ze ker een beetje te lang opgeschort, zodat men nu onder Duitse druk tot afschaffing van deze prijzen heeft besloten. Vrijheid Intussen kijkt men in het bloem bollenvak voor het eerst sinds tien tallen jaren tegen een vrijheid aan. Een vrijheid waarvan niemand weet wat daaruit zal voortvloeien. Men weet zich niet meer gesteund door een vrij hoge minimumprijs in het begin van het seizoen, men weet nog niets van de oogst op het moment Advertentie dat men de eerste verkopen tot stand brengt en zal nu, velen voor het' eerst van hun leven, zonder welke richtlijn dan ook een prijs moeten vaststellen. Minimumexportprijzen waren namelijk nogal eens gemak kelijk, je kon er je eigen prijzen aan ophangen. Dat is ook voorbij, gelijk it het ontduiken van de verorde ning minimumexportprijzen. eer posi- zeer dankbaar zijn. Iedereen wist, dat het dit jaar niet anders kon gaan, maar daarom wil dat nog niet zeggen, dat dit schering en inslag mag zijn. Men is van mening, dat die minimumprijzen verleden jaar het vak veel geld hebben gekost. Er zouden zonder die grens veel meer gladiolen zyn verkocht. Bezadiger of minder opgewonden lieden zyn het er wel mee eens, maar voegen er aan toe „We zullen nu gaan 'zien, wie er koopman is!" Scheel en Brandt in Parijs: De Westduitse minister Scheel heeft gisteren in het parlement der Wezteuropese Unie in Parijs ver klaard dat de bondsregering voor 2ich zelf het recht van enige werke lijke representant van het Duitse volk bljjft opeisen. Hij betwijfelde of diegenen, die pleiten voor aan vaarding van de status quo in Duits land, op de goede weg zijn. Zeker is. zo zei hij, dat de jonge gene ratie, die nu in Duitsland politiek de macht gaat overnemen, zich met iende zorg afvraagt wat zy te genover de Sowjetrussiselie bestrij ding van het Duitse recht op zelf beschikking kunnen stellen. Minister Scheel waarschuwde nog, dat de regeerders in Oost-Duitsland zelfveizekerder worden en dat de nieuwe Sowjetrussische leiders wel eens. als gevolg van hun conflict met China, een actievere politiek ten aanzien van Duitsland zouden kun nen gaan voeren. Hy toonde zich daarom bijzonder ingenomen met de recente geallieerde verklaring ten aanzien van Duitsland, die gebaseerd is op het handhaven van de verant woordelijkheid der vier grote mo gendheden en het recht van de Duitsers vrijelijk over hun eigen lot te beslissen, rekening houdend met de rechtmatige belangen van hun Europese buren. De Hkllstein-doctrine is geen star dogma, zo verklaarde minister Scheel nog. maar een van de vele politieke middelen om het recht van de bondsregering, als enige Duitse ver tegenwoordiging, te laten eerbiedigen. Ook de burgemeester van West- Berlyn Willy Brandt, die gisteren aa«i de beraadslagingen in het WEU- parlement deelnam, wees op het feit dat in de bondsrepubliek een nieuwe generatie volwassen begint te worden. Meer dan de helft van de Duit sers gevoelt, gezien zyn jeugd, geen f De stewardessen van de Westduitse luchtvaartmaatschappij „Lufthansa" zullen volgens de laatste mode worden gekleed, f Het nieuwe kostuum, zo hadden de deskundigen bepaald, zou niet te zeer op een uniform moeten lijken, maar tegelijkertijd 0 toch nog de dienstkleding van de stewardess doen herkennen. De draagsters van het nieuwe pakje moesten er aantrekkelijk t door uitzien, maar aan de andere kant moest het kostuum t ook weer doelmatig zijn. En om het nog wat ingewikkelder te maken diende het pakje bovendien wezenlijk te verschil- f len van de uniformen van andere luchtvaartmaatschappijen. En hier is dan het resultaathet jasje is donkerblauw ge- bleven, maar niet meer getailleerd. De blouse met korte t mouw en zonder kraag completeert het nieuwe kostuum. Als f hoofdbedekking iverd een afgevlakt hoedje gekozen, dat door een 'schuin stiksel en een lintje aan de achterzijde een bij- f zonder cachet krijgt. persoonlijke verantwoordelijkheid voer wat hun vaders deden of na- lieten", aldus Brandt. „De Duitse jeugd heeft een heldere kyk op de ikcn, is hoopvol en weet waarom j Duitsland verdeeld is. Het zou eehtcr te veel gevraagd zyn als men ver wachtte dat ze de onnatuurlijke toe- I stand van nu voor onbepaalde tijd zou moeten aanvaarden. De oorlog is nu reeds 20 jaar afgelopen en het wordt tijd dat er aanwijsbare beweging in het Duitse vraagstuk komt", aldus Brandt. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Catharlna Marijke, dr van G. Brimk- 11 an en A. Versteeg; Johannes Antho- ilus, an van J. A. Mens en M. C. Bos; ((era, dr van J. Gijzent) en M. de Guijt en dr van F. G. Bon; Margriet, dr van M. Souverljn en N. Noteboom; Corne lls, an van C. Braakman en E. J. Stroet; Marlnus, zn van J. A. Bogerd en L. de Jong; Marcel Cornells Anto- P. J. v. d. Geest einald M. R. Hanegraaf. ONDERTROUWD E. C. Kloosterman en L Paalvi le Haas en A. M. E van 't Zelf M. Froellng i Drongelen ongelen en H, Burgerhout i Aanslag op negers (assistent-sheriffs in Louisiana In de buurt van Bogalusa, in de Amerikaanse staat Louisiana, is woensdagavond een aanslag gepleegd op twee assistent-sheriffs, beiden ne gers. Een van hen verloor daarbij het leven, de ander werd gewond. Een 41-jarige blanke, Ernis McEl- veen, is in staat van beschuldiging gesteld wegens moord. De twee assistent-sheriffs werden, toen zij in hun patrouillewagen op elf kilometer ten noorden van Boga lusa reden, uit een passerende vrachtwagen beschoten. O'Neal Moo re werd in het hoofd getroffen en was onmiddellijk dood. Zijn metge zel, Creed Rogers, werd gewond. Zijn toestand zou niet kritiek zijn. McLlveen bleek m het bezit van een pistool en een geweer toen zijn vrachtauto een eind verderop werd aangehouden. A. Zimmerma i Houten en P. C. A. i H. J. H. H. M. Nijs- van Teljlingen M. Mentlnk en C. C. M. Ham; H. Fran- I. Nhdam; J. J. SJardin en P 1 en W. S. de J. de la Rie; N. w. J. van Duykeren en M. T. Ro- mijn;' R E. M. Hekster en M J. P Adank; G P J Beijer en M E. Boon; M H. C J Looijestljn en I. Keereweer. OVERLEDEN G. Ouwehand, 80 Jaar, man. Smid en E. van Zeij3t; F. J M. van Leeuwen; P J, van der Zeeuw en G. S. de Boer; W. A de Vogel en C. A. van den Hoek; B. B. Beulink en C. Roozendaal; G. F. W. Meijer en E J. M. Hlllebrand; D. L. M, Hoppezak. Nieuwe uitgaven Het vierkant, door F. Smets. Uitg.: Kosmos, Amsterdam. Hanen in de kloostertuin, door K. Holiershoek. Uitg.: Arbeiderspers, Amsterdam. Vrouwen langs de weg, door E. Vittorini. Uitg.: Arbeiderspers, Am sterdam. Hart zonder land, door A. Helman. Madame Jatzkova, door A. v. d. Werfhorst. Salamonders. Uitg.: Querido, Amsterdam. 4 De ene stad is de andere' niet, door Ian Fleming. Vergiftigde liefde, door Ed McBain. Leven met Anaïs, door G. Simenon. Maigret in de mist, door G. Sime non. De Saint en de Z-man, door L. Charter is. De Saint in Tenerlfe, door L. Char ter is. Geheim agent dokter Love, door James Leasor. De man met de gouden revolver, door Ian Fleming. Chantage engros, door V. Canning. De overwinning van Bjinse Houts- ma, door Anne Wadman. Zeden en onzeden, door Geo Staad. Wereldje-lief, door Saartje Burger hart. Reis met Markje mee, door Margje Toonder. Max en Maurits De Vrome He- ,tn* De wijsheid in de kan, door W. Busch. Voor Nederland opnieuw bewerkt door Bertus Aafjes. Zwarte Beertjes. Uitg.: A. W. Bruma Zoon, Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15