maIxinex 37STE 11 DERBY Weerspiegeling van de rensport Duitse ploeg had MEER allure Klassieker onder de klassieken al sinds 1909 op de renbaan Duindigi FRANSE ZEGE IN EPSOM-DERBY Internationaal voetbal in de Kikkerpolder Sporltoto Nederlandse amateurs verloren in Winschoten: 2-4 Jazy: mijl in 3.55.5 LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 3 JUNI 1965 VIJFDE BLAD Alphen met 6-1 verslagen L.F.C. in de derde ronde LFC heeft zich gisteravond ge plaatst voor de derde ronde van de strtfd om de districtsbeker. De Leide- naars, die zonder Cor van der Zeeuw, Jan de Roode en Aat Heymans bin nen de lijnen verschenen, versloegen Alphen met duidelijk verschil: 61. Derde-klasser Alphen heeft geen kans gekregen om aan de Boshuizer- kade voor een handje vol toeschou wers voor een verrassing te zorgen. Hoewel de enthousiast spelende Al- phenaren in de vijfde minuut de lei ding namen toen linksbuiten Jan Ederveen van een foutje in de (te) gemakkelijk spelende LFC-achter- lioede gebruik maakte (01), gaven de technisch betere Leidenaars de strijd niet uit handen. De gevaarlijke rechtsbuiten Jan Rietkerken zorgde even later voor de gelijkmaker en Wim Nieuwenburg (2x) en Piet de Jong schoten LFC nog voor de rust naar een 41 voorsprong. Na de her vatting bepaalden Nieuwenburg en De Jong de eindstand op 61. Hattrick van Pele Brazilië klopt België met 5-0 De interlandwedstrijd Brazilië België in Rio de Janeiro is woensdag avond met een 50 overwinning voor de gastheren geëindigd. Met de rust was de stand nog üubbelbiank De wedstrijd in het Maracanstadiofi j werd gevolgd door 100.000 voetbal liefhebbers. In de vierde minuut van de tweede helft opende Pele de score voor Bra zilië. In de 17de minuut maakte hij het tweede doelpunt. In de 25ste mi nuut voegde hij daaraan een derde doelpunt toe. Flavio scoorde twee mi nuten later en Rinaldo maakte het vijfde doelpunt in de 32ste minuut. Hoewel de rensport in ons land niet op zo'n rijke traditie kan bogen als in de buurlanden (vooral Engeland) wordt haar geschiedenis gemarkeerd door een aantal punten. De stichting van eerste volbloedfokkerij in 1806 door Koning Lodewijk Napoleon en de Derby in 1897 kunnen als de OPEN STRIJD Sinds 1909 is de renbaan Duindigt het strijdtoneel van deze klassieker onder de klas sieken. Een ren, die als geen andere de ups en downs in de rensport weerspiegelt. Begon nen in 1897 met twee deelnemers brak in 1912 de rij van de Der by's af met opnieuw twee deel nemers om daarna in 1944 weer in het koersbeeld te verschijnen. Opnieuw kwamen er slechts tweepaarden aan de start. Ineen gezapige handgalop sneller konden zij niet lieten zij het Derby-parcours van 2400 m in de slechtste tijd uit de geschie denis 3 min. 16.4 sec. on der hun voeten verdwijnen. markantste worden gesignaleerd. Totalisator-verboden hebben in de eens zo bloeiende rensport echter een vernietigende uitwerking gehad. Ons land is hierdoor niet aan de 68ste, maar pas aan de 37ste Derhy Op 4 x 100 meter Nieuw Nederlands juniorenrecord voor Haags V en L Tijdens wedstrijden op de sintelbaan aan het Lange Pad in Rotterdam heeft een estafetteploeg van V. en L. uit Den Haag het Nederlands record op de 4 x 100 meter jongens A verbe terd met een tijd van 42,8 seconden. De ploeg bestond uit Rob Mahieu, Fred van de Bosch, Rob Schiferli, en Wim Berkhout. Het oude record stond op naam van AAC met- een tijd van 43.3 secon den. Het werd gevestigd op 22 sep tember 1963 in Amsterdam. Met het jeugdige kwartet (gemiddeld achttien jaar) kan het Haagse Vlug en Lenig voor wat de korte afstanden betreft de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. In Rob Mahieu, die in Rotter dam startte, hebben de Hagenaars ook nog een zeer talentvolle 400 me ter loper. Vlug en Lenig verbeterde tijdens de wedstrijden in Rotterdam nog een record. De 4 x 300 meter jongens A- ploeg noteerde een tijd van 2.25.5, waarmee het Zuidhollandse record op dit nummer, dat met 2.25.8 op naam van DOS stond met 0.3 sec. werd ver beterd. De junioren van Metro stel den op de 4 x 800 m ook een provin ciaal record scherper. Het Rotter damse kwartet kwam tot 8.18.6. Charley Bosveld, linksbinnen van de Rotterdamse eredivisieclub Sparta heeft zijn vereniging verzocht hem op de transferlijst te plaatsen. Bos veld, die vorig seizoen voor Sportclub Enschede uitkwam, wenst naar het oosten terug te keren. Impasse Twee jaar later vas het reeds de klassevolle Marjolino, die er ruim een halve minuut minder voor nodig had. Dat het sindsdien onafgebroken in opwaartse lijn zou zijn gegaan is ook niet waar, want ook de na oorlogse impasse drukte haar stem pel op de rensport en fokkerij. Een impasse, die zeer moeilijk te door breken viel. Maar wie nu terug ziet op hetgeen in de afgelopen ja ren is bereikt, mag zich met enige tevredenheid op de borst kloppen. De Derby 1964 was een fameuze ren, die na een boeiende, keiharde strijd pas op de laatste meters werd be slist. Een sprekend bewijs van de vooruitgang in kwaliteit en in sta mina van de in Nederland gefokte volbloed. De vooruitzichten voor de 37ste Derby, die zondag, eerste pinkster dag op Duindigt wordt gehouden zijn niet veel minder dan de hieraan voorafgegane zo spannende Derby. Daarbij komt nog dat de te ver wachten spanning en volkomen openheid van deze Derby onverwacht in de hand is gewerkt door een bles- surie vam de grote favoriet Right Royal. De kapitale hengst heeft Het Poolse elftal „Gornik" uit Zabrze, heeft gisteren de Poolse beker gewonnen. Gornik versloeg „Czarni" uit Zagan met 40. toe. aarsohijnljjk in de training 'n spier blessure opgelopen, die te vergelij ken is met spit. De training is nu ai langer dan een week onderbro ken, waardoor de kans groot is dat hij niet eens aan de start zal kun nen komen. Dit is één van de kleine tragedies rond de belangrijke ren- Vorm Maandenlang wordt aan de vorm geschaafd, de hengst bewaakt, be schermd en vertroeteld om hem in de optimale vorm aan de start te krijgen. En dan maakt één onwillige spier aan alle verwachtingen een abrupt einde. Trainer W. A. van Dijk en zijn broer de jockey Dries van Dijk zijn dan ook ontroostbaar en lo pen wat stilletjes rond op Duindigt. Zij vestigen nu hun hoop op hun tweede paard Independent S. De kans is groot, dat nu Right Royal niet zal lopen in deze klassieke krachtproef voor driejarige volbloeds, de merries de hoofdrollen zullen ver vullen. Dit zijn Kandy, Miss Pixie Zege voor Miss Pixie Kandy of Petra....? en Petra. Wie van dit trio het snelste is en de 2400 meter lange afstand het beste uitloopt, ligt nog in het verschiet verborgen. Temeer, omdat in het veld van dertien deelnemers nog ..dark horses" schuilen Annie Rose en Cin Cin die in de afge lopen weken een sterk opgaande lijn in hun vorm vertonen. Duindigt wacht daarom een Derby, waarin ongetwijfeld de beslissing pas op de laatste meters zal vallen. leurs, die meetelt voor het interna tionale kampioenschap. Zeventien kandidaten, waaronder drie buiten landse volbloeds, worden vóór de starting-gate verwacht. Aan de start van de derby ver schijnen: Deleware (G. Carek); In dependent S (A. W. van Dijk)Man- gano (G. Bier)Wawnee (B. de Saint-Sedne)Scoubidou (Th. M. McGarrity)Waikuru <P. Thoumi- re>: Annie Rose <H. Pije) Cin Cin (F. Delbrassine)Dancing Lady S (G. Schweitz)Kandy (F. Vandeu- ren); Miss Pixie (P. J. Dwyer); Petra (H. J. van der Kraats). Voor elke seconde 4000 gulden Met een voorsprong van twee lengten zegevierde woensdag in de klassieke Engelse Derby van Epsom de favoriet Sea Bird <P Glennon) vóór Meadow Court (L. Piggott) en I. Say (R. Poincelet). De sinds 1780 in Epsom over een afstand van 2114 meter gelopen Derby, die geldt als de race waarbij het meeste geld om gaat. was dit jaar gedoteerd met 77.000 pond sterling (meer dan driekwart miljoen gulden) en bracht de winnende Franse eigenaar J. Ternynck ruim 560.000 gulden op. Dat betekende dat Sea Bird zijn wel gestelde eigenaar elke seconde van de tijd, die hij in actie was, 4.000 gulden rijker maakte. Hoogtepunt De Epsom Derby, het jaarlijkse hoogtepunt van het Britse rensei- zoen spreidde weer alle traditionele luister ten toon. In aanwezigheid van de Britse koningin gingen de 22 Het Franse paard ..Sea Bird\ de finish. Tweede werd ,.Mea-\ Franse rijder Roger Poincelet, 2"met de Australische jockey do Court" met Lester Piggot derde werd. Pat Glennon passeert winnend terwijl "I Say", gereden door de deelnemende paarden van start. Op tweederde van de wedstrijd leidde Sunacelli het compacte veld. De fa voriet Sea Bird werd in het midden veld gehouden. Achthonderd n&ter voor de finish nam I. Say de leiding over voor de 2000 Guinea-winnaar Niksar, Meadow Court en Gulf Pearl. Vierhonderd meter verder zette jockey P. Glennon vanuit een onop vallende middenmootpositie Sea Bird aan voor de eindsprint. De hengst ging onbedreigd naar de kop. Tegen de pure snelheid, die de favoriet ont wikkelde, was geen enkel paard op gewassen. Ronde van Oostenrijk Wim Schepers loopt uit in vijfde etappe De Limburger Wim Schepers heeft in de vijfde en belangrijkste etappe van de Ronde van Oostenrijk zijn leiderstrui op schitterende wijze ver dedigd. De rit voerde o.a. over de ruim 2000 meter hoge Gross Glockner en moest in verband met lawinege vaar in twee gedeelten worden ge splitst. De uitslag van de eerste halve etappe was: 1. Tannenberger (O.- Dld.) 54.49; 2. Wim Schepers (Ned.) 56.03; 3. Zapala (Polen) 56.24; 4. Koe- ningshofer (Oostenr.) 56.49; 5. Eck stein (O.-Did.) 56.50 Het totaalklassement van de vijfde etappe: SalfeldenPaternion (146 km) was: 1. Tannenberger (O.-Did.) 4.20.22; 2. Zapala (Polen) 4.22.27; 3. Schepers (Ned.) 4.22.59; 4. Monteyne (Belg.) 4.23.35; 5. Eckstein (O.-Did.) 4.23.46 20. Geraeds (Ned.) 4.30.00; 25. Leyten (Ned.) 4.32.32; 28. Gisbera (Ned.) 4.32.59. Het algemeen klassement na vijf etappes luidt: 1. Schepers (Ned.) 21.43.18; 2. Beker (Polen) 21.46.24; 3. Bladwdzin Polen) 21.46.59; 4. Furian (Oostenr.) 21.48.03; 5. Zapala (Polen) 21.50.06; 22. Geraeds (Ned.) 21.59.57j 26. Gisbers (Ned.) 22.02.43 28. Leyten (Ned.) 22.03.57. Dertien ploegen voor de Tour Honderddertig coureurs, onderge bracht in dertien equipes, waarvan tenminste zes renners dezelfde na tionaliteit moeten bezitten en de ove rige vier uit andere landen afkom stig mogen zijn, starten op 22 juni in Keulen voor de 52e Ronde van Frankrijk. De keuze-commissie van de Tour, gepresideerd door de heren Goddefc en Levitan hebben de ploegen aan gewezen. Daarbij heeft zich geen en kele verrassing voorgedaan. Neder land zal zijn vertegenwoordigd doo» de TeleVizier-ploeg van Pellenaars. In Keulen komen vijf Franse ploe gen aan de start, drie Belgische, twea Spaanse, twee Italiaanse en één Ne derlandse formatie. Op eerste pinksterdag Zondag as. eerste pinksterdag wordt op het complex Kikker polder een internationaal voetbal toernooi georganiseerd. Aan toernooi, dat de Stichting Sportbe- langen Leiden en Omstreken UVS aanbood bij de viering van het 50 Jarig bestaan en waarvoor genoem (Van onze correspondent) De hoofdprijs van de sporttoto gaat deze week in zijn geheel naa; de heer L. v. d. Lugt uit Vlaardin gen, lid van de vereniging Fortuna, Hij is de enige die alle dertien wed strijden juist heeft voorspeld, het geen hem netto f76.222,05 oplevert. Drieendertig personen hebben het tot 12 punten gebracht. Zij delen de tweede prijs, hetgeen neerkomt op bruto f 1482,- voor ieder. De derde prijs moet worden gedeeld door 450 personen (van wie 2 met (Telefoto) lommen)Zij ontvangen ieder t 54,30. (Van onze correspondent) Door meer persoonlijke inzet hogere technische kwaliteiten en vooral ook meer accuratesse in de in hoger tempo uitgevoerde combinaties, hebben de West- duitse amateurs gisteravond in Winschoten de landenwedstrijd tegen Nederland met 4—2 ge wonnen. Die zege was, daarover zullen de 6.000 toeschouwers het allen wel eens zijn, verdiend, doordat de Duitse ploeg nu een maal meer allure had dan de Nederlandse. Advertentie -A- V-/ w L Steek op! Geniet van een voor- treffelijke, lichte en geurige Se- altijd al de sigaar voor moderne mannen 8UNA 150 JAAR FABRIKANTEN VAN LICHTE, GEURIGE EN FUNE SIGARENI Terwijl de Duitse voorlinie in linksbinnen Neuser en midvoor Fal- termeier uitstekende voetballers had, die in elke Nederlandse eredivisie - ploeg zouden kunnen meekomen, had Oranje alleen in linksbinnen Jan Mulder (deze WW-er gaat naar An- derlecht) en Wilke van Beveren (de Emmen-speler die overgaat naar Go Ahead) krachten van allure, maar ook zij waren in tempo en inzet toch de minderen van de twee genoemde Duitsers. Deze laatsten hebben sa men met de andere drie aanvallers de betekenis van de Duitse voorlinie beduidend boven die van Nederland gebracht. Toch hebben de Neder landse toeschouwers, er waren ook velen uit het Duitse grensgebied, het eerst mogen juichen, want reeds na 6 minuten kon Jan Mulder zijn af- scheidswedstrijd als amateur vieren, met een treffer, toen Nederland een vrije schop toegewezen kreeg van de Belgische arbiter Jozef Hanneth. De Duitsers waren zo vriendelijk een gat open te laten in hun afweermuur en daarvan maakte Mulder een pri ma gebruik (10). Die voorsprong is eèhter van korte duur geweest, want enkele minuten later schoot de Duitse linkshalf Gie- geling van zo grote afstand in, dat doelman Van Zanten alleen door te laat te reageren gepasseerd kon wor den (1—1). Aantrekkelijk Het werd daarna een aantrekkelij ke strijd met goed afweerwerk van de Nederlandse verdediging tegenover het technisch betere veldwerk van de Duitsers. In de 20ste minuut be ging doelman Van Zanten echter een grove overtreding tegen de Duitse rechtsbinnen Kreh, die hij onderuit haalde. Uit de toegewezen strafschop maakte de Duitse linksbinnen Neu ser er 1—2 van. Een lelijke fout van Diertens leidde een kwartier later de derde treffer in. De Noordster-man wilde de bal terugzenden naar zijn doelman, maar twee Duitsers waren er eerder bij. Linksbinnen Linz bracht de stand op 13. Blijkbaar had de Oranje-ploeg in de pauze het nodige te horen gekre gen, want na de rust werd er met veel meer inzet en ook sneller ge speeld, waardoor Duitsland een kwartier lang in moeilijkheden kwam. Goed gedirigeerd door stopper Van Gussenhoven drong Nederland in gesloten formatie naar voren en in de 10de minuut rondde Jan Mulder een voorzet van de actieve rechtsbuiten Vlietman af met een schot. Wel werd de paal getroffen, maar de overigens zwakspelende linksbuiten Roggeveen maakte er toch een treffer van (23). Sfeer Er kwam toen sfeer rond de beten gevoerde strijd, waarin bij de Duitsers de doelman en bij Neder land de (zwakke) midvoor Onsman en Doelman Van Zanten vervangen moesten worden. Van lieverlede evenwel deed de betere techniek v de Duitsers zich toch meer gelden dat in de 35ste minuut de Duitse linksbinnen Neuser uit een vrije schop ineens kon inschieten was doelpunt een meevaller, maar de 42 waarin de Duitse zege werd uitge drukt, is op zichzelf zeker niet te veel. Leids jeugdelftal klopt Bollenstreek Het Leids jeugdelftal heeft het ver tegenwoordigende team van De Bol lenstreek met 1-0 verslagen. Het be slissende doelpunt werd in de twin tigste minuut van de eerste helft ge scoord door midvoor Disselveld (UVS). de stichting garant staat, nemen deel de Engelse clubs Hertford Town FC en Grays Athletic FC, de kam pioen van de Berlijnse amateurliga Gatow (twee amateur-internationals) en UVS. De Leidse eersteklasser komt met twee nieuwe aanwinsten in het veld, n.l. Jan Leget (oud-Lugdunum) en de in onze stad studerende Gerard Desart, oud-contractspeler van RBC. Het tournooi, dat op één dag wordt rondgemaakt, vangt aan om 12 uur met de wedstrijden Gatow - Hertf ord en UVS-Grays. De ontmoetingen du ren tweemaal een half uur. Daarna volgen de winnaars en verliezers ronden. Europees record Frankrijks toploper Michel Jazy, de ongelukkige verliezer van Tokio, heeft woensdagavond in de Parijse voor stad St.-Maur het Europees record op de mijl (1609 m) verbeterd. Jazy maakte een tijd van 3.55.5 waarmee hy een halve seconde sneller was dan de Pool Witold Baran, die vorig jaar augustus 3.56.0 liep. Het wereldrecord staat met 3.54.1 op naam van de Nieuwzeelander Pe ter Snell. Het nieuwe record van Jazy is de op twee na beste tijd ooit gelopen. Sneller waren Peter Snell (3.54.1) en de Australiër Herb Elliot (3.54.5). WATERPOLO Jeugdteams van Gouwe-Rijnstreek Na de selectiewedstrijden, die gis teravond in het Alphense zwembad De Hoorn zijn gehouden, heeft de waterpolo commissie van de kring Gouwe-Rijnstreek de opstelling van de Jeugdteams (tot en met 18 jaar) bekend gemaakt. Deze zeventallen spelen zaterdag 12 juni in Rijswijk tegen de Afdelingen Den Haag en Rotterdam. Meisjes: E. Guley en H. Uitenhout (De Zijl)E. Dekker, S. Graven- steyn, F. van Wingerden, K. Hirkens, N. Berritti en L. van Wingerden (al len GZC). Jongens: J. Bodt, K. Pont en K. van der Moolen (allen De Zijl)H. 't Hart, P. Boot en J. Koster (allen AZC); C. van der Broek, A. Bertels l. van Wingerden (allen GZC). Sjaak Roggeveen, de linksbuiten ~"p het Nederlands amateurelftal CW, zal het volgend seizoen voor de Delftse eerstedivisieclub DHC uitkomen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9