V Contributie-eis van f15.- „zeer teleurstellend" supralux ANWB-prijzeii voor: Vele geschenken voor Eindlioveiise politie „Voorzichtig met groene haring en cpóteren programma 1) npi uoahfM v pp GASCONVECTOR 45 LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 3 JUNI 1965 DERDE BLAD LD. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. TROS (115.000 leden) richt nota tot leden van Staten-Generaal (Van onze Amsterdamse correspondent) De stichting T.R.O.S. zal zich de komende week met een nota tot de leden van de Staten-Generaal wenden, waarin een duide lijke uitspraak wordt gevraagd over de mogelijkheden die deze nieuwe omroeporganisatie in de naaste toekomst zou kunnen krijgen. Op het voormalige R.E.M.-kantoor aan de Herengracht in Amsterdam, waar thans de administratie van de T.R.O.S. is gehuisvest, zijn 115.000 leden ingeschreven. Men verzekerde ons, dat dit aantal nog steeds met circa 200 per dag toeneemt. .Wij zijn op 't ogenblik bezig de con tributie te innen", aldus T.R.O.S.- opnchter mr. H. J. Minderop. „Wij vragen van onze leden één gulden. Het is onder andere die contributie, waarover wij ons in de nota tot de kamerleden zullen wenden. Dat be drag is destijds bepaald naar aan leiding van een onderhoud dat wij met minister Bot hadden. Volgens het „plan-Cals" zou de bijdrage 5 gulden moeten zijn. Maar men kan van ons toch niet verwachten, dat wij in het lopende verenigingsjaar de contributie gaan verhogen. Het was eleganter van de regering geweest vooralsnog genoegen te nemen met de reeds vastgestelde bijdragen en die 5 gulden te eisen met ingang van het volgende jaar". Mr Minderop vindt de houding van de regering in deze contributie kwestie zeer teleurstellend. „Ik vind 5 gulden eerlijk gezegd ook een te hoog bedrag. Onze leden krijgen er immers niets voor terug. Wij kun nen er niets tegenover stellen. De omroepverenigingen klagen, dat zij van de 13 gulden die hun leden be talen, er ruim 11 kwijt zijn aan de uitgave van de programmabladen. Er blijft daar in feite dus niet veel meer dan 1 gulden contributiegeld over". Het bestuur van de stichting T.R.O.S. is in principe samengesteld. Mr. Minderop wilde echter nog geen namen noemen. „Wij hebben vier zeer vooraanstaande Nederlanders bereid gevonden om zitting te nemen in ons bestuur. Zij willen hun na men nog niet genoemd hebben, om dat zij eerst precies willen weten, waar zij aan toe zijn. Het wachten is op de algemene maatregel van bestuur". Onderzoek Het is inmiddels bijna 'n half jaar geleden dat de R.E.M.-zenders uit de ether zijn verdwenen. Op 17 de cember werd de zendapparatuur op het tv-eiland in de Noordzee door de PT.T. verzegeld. Het gerechtelijk vooronderzoek dat de Amsterdamse officier van Jus- stitie heeft gevorderd, is nog steeds gaande. De rechter-commissaris mr. A. Cohen Tervaert, weigerde ons te zeggen hoever dit onderzoek is ge vorderd. Wij menen te weten dat. hoewel het eiland eigendom is van de Panamese maatschappij Exco- mar en de uitzendingen ten tijde van de inbeslagneming werden ver zorgd door de Britse „High seas te levision ltd", er nog geen buiten landers zijn gehoord. Bij de justitie wordt verwacht, dat het eventueel dagvaarden van ver dachten niet voor augustus zal plaatshebben. Op het t.v.-eiland is sinds decem ber steeds een personeelsbezetting van 5 man geweest, voor het onder houd van de installaties en het in standhouding van de bebakening. Ge ruchten over een verkoop van het eiland zijn door vertegenwoordigers van de eigenaresse tegengespro ken Op het eiland is nimmer be slag gelegd. Voor verkoop of verwij dering van het eiland is dus geen toestemming van de justitie nodig. ENORME PINKSTERDRUKTE DWINGT TOT MAATREGELEN Alle tekenen wijzen erop dat op een groot aantal plaatsen in Ne derlandvóór de feestdagen een on gekend grote toeloop van publiek zal ontstaan. Men breekt zich daar het hoofd over, in tegenstelling tot het publiek zélf, dat het hoofd vol prettige koop-plannen heeft. Het gaat hier namelijk om de markten, «Ie gezelligste en voordeligste koop centra voor jong en oud. Duizen den willen natuurlijk feestelijke voordeeltjes halen en waar kan dat beter dan op de markt, waar de pryzen altijd laag en de kwali teiten altyd hoog zijn? Bovendien worden al die drommen mensen aangetrokken door de geweldige keus die marktkoopman en straat handelaar bieden. Men fluistert dat de Pinksterkeus nóg groter is dan anders. Hoe dan ook - het voor deel is er niet van de lucht, want 0P DE MARKT IS UW GULOEN EEN DAALDER WAARDI NA CAFEBEZOEK TWEE FIETSERS DOODGEREDEN Twee fietsers hebben gistermiddag in Tilburg het leven verloren, door dat zij waren geschept door een per sonenauto, waarvan de bestuurder de macht oveï* het stuur had ver loren. De 68-jarige P. C. van Hedel uit Tilburg overleed ter plaatse, de 33-jarige ongehuwde hoofdonderwij zer J. A. Baeten uit Alphen (N.B.) in het ziekenhuis in Tilburg. De auto werd bestuurd door een 2 7-jarige bouwvakker uit Tilburg, die met twee collega's na twee café's te hebben bezocht in de richting stad reed. Dit drietal had ettelijke gla zen bier geconsumeerd. In een bocht verloor de bouw rakker de controle over het stuur. Hij zwenkte eerst naar links en vernielde in de berm een aantal paaltjes, vervolgens trok hij het stuur naar rechts, waarna de wagen op de weg de beide fietsers raakte en deze vele meters wegslin gerde. De auto kwam tegen een boom tot stilstand. De bestuurder van de auto en één der inzittenden, werd lichtgewond. Op verdenking te hebben gereden onder invloed en wegens het toe- b/engen van zwaar lichamelijk let sel werd de bouwvakker ingesloten. H11 rt H/ïre/ fSc's uit het moedernest". Prof. Prak- j #*f CfC.Cf. 1MUI9L jke; Nico V£m Vliet bevestigde met i dit werk zijn rustig en degelijk op- I gebouwde reputatie van erudiet t.v.- commentator. die ons het verre en Mathieu Sniedts Nico van Vliet en J. H. W iersma (Van onze Haagse correspondent) Herman van der Horst (film), Mathieu Smedts (auteur), Nico van Vliet (televisie) en J. H. Wiersma (journalistiek), heb ben gistermiddag in het Haagse hotel ..Witte brug" de ANWB- Zij ontvingen bedrag van de ANWB, ir F. •an Sprankhuizen t, nadat prof. dr. prijzen een penning e 1000 gulden. De voorzitter vai H. van der Linde reikte de pryzen nabij en verstaanbaar maakt". ïlans Wiersma tenslotte ontving j de prys voor zijn artikelen in het Overijssels maandblad ,.De mars". Over hem zei prof. Prakke. „Een man die tijd en gelegenheid, maar vooral toegewijde liefde vond om op vele wijze in woord, beeld en klank zijn gewest publicistisch te dienen". I NEDERLAND 1 AVRO: 7.06 uur 7.15 uur 7.35 uur 8.00 uur 8.20 uur 10.30 i 10.35 1 Nieuws in het kort NTS Barend de Beer, voor de kleuters De verrekijker, jeugdjournaal Van gewest tot gewest, regionaal nieuws De Lucy Show NTS-jo urnaal AVRO's Televizler. actualiteiten Bolsjoi Ballet De verschrikkelijke wraak van F. Nagtegaal, klucht NTS-journaal Sluiting. NEDERLAND 2 KRO: Nieuws m het kort NTS Chuck Berry zingt voetbal: FrankrijkArgentinië Sluiting. s UIT HET RADIOPROGRAMMA: 1 HILVERSUM 1: I HILVERSUM 2: Als door Prakke, de voorzitter advies-commissie, de bekroningen had toegelicht. Herman v. d. Horst verwierf deze prijs voor de tweede maal met zijn film „Amsterdam". „Hij heeft", aldus prof. Prakke, „de wezenlijke kern weten te treffen van die onuitroeibaar volkseigen en his torische elementen, die de hoofdste delijke atmosfeer bepalen en haar voor de toerist zo waardevol maken". En verder: „Hetgeen hij ziet ligt in zijn documentaire uit-gekristalliseerd al? „Amsterdam door de eeuwen heen". Mathieu Smedts' boek „Enge land" was ook de reden tot bekro ning. Prof. Prakke: „Wat in dit boek opvalt is de menselijke manier waar op dit merkwaardige land en volk wordt benaderd en beschreven, met liefde en sympathie. Een hoogst originele met Engelse humor gekrui de kennismaking met Engeland". Nico van Vliet werd beloond voor zyn televisiereportage over de Ne derlandse Antillen, getiteld „Zes vo- Scholieren zoeken schedels voor kamerversiering, (Van onze A'damse correspondent) Twee 15-jarige scholieren uit Die- men en Amsterdam, zullen zich bin nenkort voor de kinderrechter moe ten verantwoorden wegens graf schennis. Enkele dagen geleden heb ben zij op de Israëlische begraaf plaats in Diemen gegraven naar schedels. Op 4 plaatsen namen zij een schop ter hand. Telkens echter zonder succes. Een onderzoek van de groep Diemen van de Rijkspolitie leidde tenslotte tot hun aanhouding. Als reden voor hun wandaad gaven de jongens op, dat zij met de sche dels hun kamers hadden willen ver- Brandweerman ernstig gewond De 30-jarige vrijwillige brandweer man Harm Visser werd gisteravond ernstig gewond bij een brand in het clubgebouw van de stichting voor cultureel vormingswerk „De Brink" Rotterdam. De brand, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, verwoest te de bovenverdieping van het ge bouw, waarin o.a. een uitgebreide hoboykamer gevestigd was. Brand- man Visser stond op het dak te spuiten. Hij verloor zijn evenwicht, en brak o.a. één van zijn schou ders. Hy moest, na op een brancard te zyn gelegd, van het brandende dak worden getakeld. Hy is in het Zuiderziekenhuis opgenomen. Caissière (16) verduisterde 14 mille Door de Doetinchemse gemeente politie is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal tegen een zestienja- meisje, dat in ongeveer vyftien maanden tijd als caissière van een zelfbedieningszaak een bedrag van veertir.nduizend gulden heeft ver duisterd. Dagelijks nam het meisje bedrag uit de kassa. De moeder het meisje heeft eveneens van diefstal geprofiteerd en kocht er. met. haar dochter dure kle- en andere snuisterijen. Zij wegens heling worden vervolgd. Na oplossing van moord (Van onze Eindhovense correspondent) Op de Leenderhei heeft gistermid dag de reconstructie plaatsgehad van de moord op Corrie Hoffman. De gearresteerde vertegenwoordiger herhaalde bij de containers zyn ont moeting met de kinderen. Op de plaats, waar hy zijn misdaad bedreef werd, met een door mr. Moons, offi cier van Justitie uit Den Bosch, mee gebrachte pop, de gruwelijke moord-scène nogmaals opgevoerd. Verdachte bekende ter plaatse nog maals. dat hij het misdrijf heeft be dreven. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de man boven dien diverse inbraken heeft gepleegd. tekening geen gelijkenis met de da der vertoonde. Verdachte heeft zelf toegegeven zich na de publikatie van deze tekening bevrijd te hebben ge voeld. Na de moord vertrok hij uit Eindhoven om enige tijd in een ho tel in Den Bosch te verblijven. Hij heeft ook onder valse namen in Eindhovense hotels verblijf gehou den. Dit charmante Scandinavische kwartet werd gefotografeerd op het vliegveld van Kopenhagen. Het zijn de schoondheids- „missen"' (vlnr) van Denemar ken. Zweden, Noorwegen en Finland. (Advertentie) VERF EN LAK Medeplichtige De recherche zoekt thans uit, wie hierin zyn medeplichtige is geweest. Hy had in de tweedehands-auto handel vele kenissen. Een van hen. met wie hij zaken deed en wie hy een gestolen auto zou hebben ver kocht heeft hem aangebracht, nadat hy snoevend details van de moord op de Leenderhei zou hebben ver teld. De politie zou hebben meege deeld. dat dit een figuur uit de Eind hovense onderwereld zou zijn. De Eindhovense handelaren in tweede hands-auto's zyn door de kwalifica- j tie ernstig gegriefd. Ze verlangen, dat de naam van de tipgever be kend zal worden gemaakt. De politie heeft echter in herhaalde oproepen, die uiteindelijk tot het succes heb ben geleid meegedeeld dat desgewenst anonimiteit werd toegezegd. ..De Hollandse nieuwe is weer in het land en vele liefhebbers genieten er met smaak van. Maar zoals elk jaar bestaat de kans. dat er weer mensen ziek van worden", aldus de afdeling algemene het ministerie Fiets De fiets, die de gearresteerde heeft gebruikt voor de tocht naar de Leen derhei, had hy gehuurd in een ry- wieteaak aan de markt. Hij heeft haar niet teruggebracht. De rijwiel- verhuurder heeft daar geen kennis van gegeven aan de politie, omdat de man een vaste klant van hem was. Een week later heeft verdachte in de rijwielzaak opnieuw een fiets gehuurd, maar op dat ogenblik was de eigenaar afwezig en was er een vervanger in dienst, die van de eerder gehuurde fiets niet op de hoogte was. Verdachte heeft toen zyn paspoort achter moeten laten, om een nieuwe fiets te kunnen krijgen. Hy is ook de schryver van de anonieme brief geweest, die in het „Joe Mann-thea- ter" in Best werd gedeponeerd. De brief werd opgehaald, maar te laat geopend om tijdig aan het geuite verzoek om in de Eindhovense sta tionsrestauratie te komen, te vol doen. Onder de naam Bekkers, zoals in de brief werd genoemd, heeft hij op het vastgestelde tijdstip met de stationsrestauratie getelefoneerd. De dank van het opgeluchte Eindhoven ondervindt de politie thans door tal van geschenken. Intussen is komen vast te staan, dat de gepubliceerde voorlichting huisvesting. „Vooral in Rotterdam en de omlig gende gemeenten komt het voor dat door het eten van haring buik klachten optreden. Van de patiën ten met deze klachten loopt helaas het merendeel de kans op de operatietafel terecht te komen Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid meent niet te mogen nalaten op deze kwade kans te wijzen. Wat is het geval? In de haring leven larven, die gedood kunnen worden door het zout, dat aan boord van de vissersschepen in de tonnen aan de gekaakte haring wordt toegevoegd. Er bestaan zodanige voorschriften van het produkt- schap voor Vis en Visprodukten dat bij goed zouten haringworm ziekte bijna niet optreedt. Een groot deel van het publiek wil ech ter groene, bijna ongezouten haring. Dat is in de ogen van de liefhebbers pas de echte „groene". En als er vraag naar is, zijn er handelaren, die daaraan tegemoet willen komen. Zij kunnen door de voorlichting van het produktschap weten hoe gevaarlijk deze te licht gezouten haring voor de gezond heid is maar zy ontduiken ter- wille van de verdiensten dan graag de wet. Zelfs van verse ongekaak- haring wordt als het ware met een beetje zout een groene gemaakt. Het publiek wordt daarom aange raden van de handelaar te eisen Sociale Zaken werd de televisie gisteravond overvallen door de Rijnmond verkiezingen. Er werd echter voor een zeer gevarieerde, uit stekend informerende, nagenoeg alles overhoophalende verslagge ving gezorgd. Gerard Cox kwam tussendoor wat Rotterdamse liedjes zingen, de Rotterdamse kunstenaar De Vos kwam ver tellen dat Rotterdam zich lief deloos gedroeg tegenover de scheppende kunstenaars, en de voorzitter van Xerxes vertelde hoe het kwam dat Xerxes als nog naar de eerste divisie pro moveerde. Commentaren op de uitslag werden gegeven door de heren Aalberse (voorzitter KVP), Rool- vink (fractieleider AR), Neder- honst (fractieleider PvdA), en Toxopeus. Ook Marljnen werd nog geïnterviewd, evenals per telefoon de fractieleider van de VVD, de heer Geertsema, en daar was het nog lang niet mee afgelopen, zodat de televisie, on danks het onnodig geïmprovi seerde karakter van deze co-pro- duktie, ruimschoots eer bewezen had aan een verkiezing die dan ook belangrijk genoeg was: 10% van onze bevolking was er im mers bij betrokken! Onder vier ogen Heel belangwekkend was ver der het gesprek dat Kees van Langeraad had met prof. Bou rn an, de veel besproken schrijver van o.a. het boek „Revolutie der eenzamen". Van Langeraad be gon met een citaat van prof. Bouman over televisie. Televisie, Riinmmul heeft h« ol^eveer is als J je vanaf de tiende verdieping .natuurramp" wolkenkrabber stenen naar beneden gooit zonder je zorgen te maken over de uitwer king daarvan. De voorbijgangers hebben immers het democrati sche recht de stenen terug te gooien! Bouman karakteriseerde zijn x>eken als pogingen tot ontsnap pingen uit de abstractie. Hij maakte dit waar door op de vraag of onze beschaving in een crisis verkeerde te antwoorden dat de kloof tussen ons tech nisch vernuft en de meest ele mentaire levensbehoeften steeds groter dreigt te worden, en dit te illustreren met een zeer con creet voorbeeld: we zijn wel in staat een computer te bouwen, maar wie garandeert ons dat we tijdens de drie stappen naar die computer toe niet uitglijden over een bananeschil? Zo is dat. Prof. Bouman („Ik zou liever een groot schrijver dan een groot geleerde zyn") benijdde de kun stenaar. omdat deze vaak dich ter bij de werkelijkheid staat dan de man die wetenschappelijk de dingen uitvorst. Hij besloot met zijn vertrouwen in de toekomst van de mens uit te spreken, een hoopgevend teken. Dit interview deed denken aan het interview dat Brugsma had met prof. Toynbee. Er was ech ter één duidelijk verschil in aan pak. Van Langeraad omsingelde met zijn vragen eerst de „mens"- Bouman, en ging daarna over op de „specialist "-Bouman. Brugsma' ging van de mens- en wetenschapsman-Toynbee uit, maar stelde hem vervolgens vra gen over algemeen belangrijke vraagstukken. TiiinmniGiniTiiHfflniiTOiHifmiwiiiï'fflaiiPnmiiniLTiiinniwimiitEi'n. Nieuwe uitgaven De vlucht van de Valk, door Daph ne du Maurier. Uitg.: A. W. Sijthoff, Leiden. De grootwildvangers, door Colin Willock. Uitg.: van Ditmar. Amster dam. De mensen zeggen Joodse ver halen van Nederlandse auteurs, sa mengesteld en ingeleid door Bea Po lak. Uitg.: van Ditmar. Amsterdam. dat hij haring verkoopt, die goed doorzouten is geweest en niet om zgn. „groene haring" te vragen, i maar uitsluitend om goed bewerk- j te maatjesharing. Men dient er bovendien op te letten dat deze goed is schoongemaakt. Een goede vakman kan het publiek een malse Hollandse nieuwe voor zetten, die men kan eten zonder dat men zijn gezondheid in gevaar brengt", aldus het ministerie. DONDERDAG 8 JUNI BUwnm L 402 m. NORV: 17 50 Sportrubriek. 18.10 Koorzang. 18.30 Sociaal perspectief, le zing. 18.40 Halte: ge var. progr. voor twintigers. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.00 NWB. 19.10 Radiokrant. 19.30 Geestelijke lie deren. 19.45 Klas. pianospel. 20.00 Lich te gr.muz. 21.35 Vogelvrij, klankbeeld 22.00 Kerkorgelconcertklas. muz. 22.30 Nws en SOS-ber. 22.40 Avondoverden king. 22.55 Boekbespr. 23.00 Platen- nieuws. 33 55-24 00 Nws. Advertentie Films bekroond in Montevideo Op het festival documentaire en experimentele films dat in Montevi deo ir mei werd gehouden, verover de de film „Portret van Frans Hals" van Frans Dupont de Grand Prix. De eveneens ingezonden films „Hoofdkraan van Nederland" van Charles Brijer en „Kokon" van Jan Oonk werden op dit festival onder scheiden met respectievelijk een spe ciale en een eervolle vermelding. -ïfr. Ring terug na 35 jaar In de buurtschap Busselte in de Drentse gemeente Ha- velte vond de bejaarde me- l vrouw G. Zandbergenten Oever bij het tuinieren een gouden zegelring. Haar echt- f it genoot, de bijna 80-jarige <t heer J. Zandbergen, herkende t (t de ring als het kleinood, dat hij ruim 35 jaar geleden had (t verloren. De ring zag er nog goed uit, alleen de steen was (t i verdwenen. De huisgenoten i t hebben de ring naar een re- t J parateur gebracht en als de t r heer Zandbergen op 1 juli v v tachtig jaar wordt, zal hij de J ring voor de tweede keer ten J J geschenke krijgen. f 20.00 Nws. 20.05 Radiokamerork. listen: klas. muz. 21.05 Het Nederland» buitengaats: progr. over de studie van het Nederlands over de hele wereld. 31.35 Licht ensemble. 22 00 Madrigaal- koor: Buitenlandse volksliederen 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 23 05 Nieuw» gr.pl. 23.55-2400 Nws. VRIJDAG 4 JUNI Hilversum 1, 402 m. KRO: 7.00 Het levende Woord. 7.05 Ouverture: reportages en commentaren, wegenlnform. en lichte gr muz (7.30- 7.40 Nws. plm. 8.00 Overweging). 8.30 Nws. 8.40 Voor de huisvr. 9.35 Water standen. 9.40 Schoolradio. 10.05 In de platensoos: verzoekprogr. voor bejaar den. lil.00 Voor de zieken. 11.40 Licht lnstr. ensemble. 12 00 Angelus. 12.03 Spaanse operette klanken12.27 Meded. liederen. 17.00 Voor Hilversum 2, 298 m. VARA: 7.00 Nws.. ochtendgymn. en soc. strijdlied. 7.20 Lichte gr.muz. 7.25 Van de voorpag. 7.30 Lichte gr.muz. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr .muz. 9.00 Te land en te water: inform, progr voor weg- en waterweggebruikers VPRO: 9 40 Morgenwijd. VARA: 10.00 School radio. 10.20 Lichte gr.muz. 11.00 Nws. 12 40 Licht lnstr. t tel ten. AVRO: 13.00 Nws 13.10 Actua liteiten en gr.muz. 13-25 Beursber 13.30 Schakeringen: Een reeks programma's over Kunst en Kuituur ln Woord en Muziek 14.30 Musa Ibérlca III. votks- muz. uit Spanje met commentaar 15 00 Lichte gr.muz. VPRO: 16.00 Nws. Aan sluitend: Het lectuurdepot van het Rode Kruis, lezing. 16 15 Gobelin: oude muz. 16 45 Nws. voor nieuwsgie rige kinderen 16 49 Voor de jeugd. 17.30 Jazz-rondo. 17.50 Kiosk, artikelen Beer. VARA: kort. 19.06 Sportcommentaar 19.35 De PÏÏnt- stones. tekenfilm NTS: 20.00 Journaal i Wolgagrad. ftlm- 20.01 Station Petticoat- Op- Bedloe. TV-film. 20 25 mant vaart weer, fllm- rtage. 21 3(i Gevleugeld De geschiedenis van t.%21.55-22.10 Attentie.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5