Heuglijk resultaat van drie jaar handenarbeid Bij sport mag kerk niet buitenspel blijven staan alles B.kan m KORT TOCH NOG LSB-KAMPIOEN? r m COSTER oster „Euripides'" waagde zich aan experiment vP0PLA 1000 popla 1000 SPELDJESAKTIE fTTïïl LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 3 JUNI 1965 TWEEDE BLAD O/) Leidse meisjes) school :v\ verfrissende MOEZELWIJNEN voo dorstige kelen op warme avonden. KLOSTERBERG. per fles 2,90 Bij zes flessen de 7de GRATIS. REMISCHER ELBLING per fles 2,05. 3 flessen voor 6. JUS D'ORANGE, per fles 1,65 VtTEENSTRAAT 8 HERENSTRAAT* HAARIEMMERSTR. 204 e i p e. f Handenarbeid, maakt aan de Opleidingsschool voor 4 kleuterleidsters een belang- t rijk deel van het lesrooster uit. De meisjes krijgen er tweemaal in de zoeek onder- richt in. Het is gewoonte geworden, dat tegen het einde van het cursusjaar de leerlingen uit de eindexamenklassen de f produkten van deze handen- t arbeid in het schoolgebouw, aan de Vliet, tentoonstellen. f Ook dit jaar loordt een der gelijke expositie gehouden. En de toekomstige kleuter leidsters hebben er weer heel wat van zoeten te maken. In een grote hoeveelheid liggen de kunstzinnige voorwerpen uitgestald: poppenverschil lende soorten zoandversierin- gen, metaalconstructies, lap- en boetseerwerk. Allerlei technieken zijn in deze voor werpen tot stazid gekomen. De schoolgemeenschap vindt, dat het resultaat van deze vrije expressie best gezien mag worden. Terecht overi gens, zoant er wordt in de cursusjaren met veel enthou siasme en onder bekwame leiding aan gewerkt. Een be zoek aan deze tentoonstelling biedt dat staat vast veel verrassingen. De expositie, die buiten de eigen school- kring nog te weinig bekend is, duurt tot morgenmiddag. De foto laat een aardig hoek je van de tentoonstelling zien. (Foto L.D./Holvast) Internationaal voetbal in Voorschoten De sterke Duitse amateurvereni ging Wacker zal maandag 7 juni tweede pinksterdag) uitkomen tegen het Voorschotens voetbalelftal. Deze wedstrijd, die op het Rouwkoop-ter- rein wordt gespeeld en om 2 uur begint, is in het kader van de „Euro pese sportuitwisseling". Rouwkoop maakt hierin o.a. nog een negen- daagse trip naar Denemarken. De opstelling van het Voorschotens elf tal luidt: C. Douwes (Rouwk.), J. Weduwer (Rouwk.), H. Verrips (Rouwk.), R. v. d. Meij (Rouwk.), H. van Veen (SVLV), J. Witteman (SVLV), P. Stikvoort (SVLV), W. Mugge (Rouwk.), L. van Koppen- hage (Rouwk.), J. Stolker (Rouwk.) en H. Nobel (SVLV). Lugdunum „Als kerk de sport aanvaardt, dan zal sportwereld kerk aanvaarden" Van de sport uit bekeken is de kerk nog altijd een onderont wikkeld gebied. Van de kerk uit bekeken is de sportwereld vreemd, om niet te zeggen verdacht. Er is van beide kanten, aldus schrijft dr. C. P. van Andel in ..Woord en Dienst", rede voor een dergelijke houding. Zowel de christelijke als de algemene sport bonden ervaren weinig stimulerends van kerkelijke zijde. Ongetwijfeld heeft het christe lijke jeugdzuerk op verschillende plaatsen geleid in de richting van sport-activiteiten of christelijke sportorganisaties. Maar deze groepen hebben zich verder tame lijk zelfstandig ontwikkeld. Ook nu nog vinden zij weinig steun in de kerk. Dat vindt zijn oorzaak in de eenzijdige nadruk, welke nog altijd op het „geestelijk leven" wordt gelegd. De aanvaarding van onze lichamelijkheid en het leren omgaan met de znogelijkheden, die in ons lichaam geschonken zijn, is een verzoaarloosd hoofd stuk in de kerkelijke praktijk ge weest. die sportwereld binnen te gaan, zij dan geweigerd wor den? Als de kerk de sport aanvaardt, dan zal de sportwereld ook die kerk aanvaarden. Ontmoeting Ook in Leiden staat het komende weekeinde nog een Nederlands-Duit^ voetbalduel te wachten. Zaterdag middag speelt Lugdunum (aanvang 6 uur) tegen Katemberg (Essen). Vooraf spelen de reserveteams tegen elkaar. Leiden ontving in 1964 f 22.600 uit Prins Bernhardfonds In het afgeolpen jaar keerde het Prins Bernhardfonds, dat thans 25 Jaar bestaat, aan Leidse instellingen een bedrag van in totaal f 22.600 uit. De grootste bijdrage (f 9.000) ging naar regenten van het Sint Anna- hofje aan de Hooigracht en is bedoeld als een tegemoetkoming in de restau ratiekosten. Een gift van f 6.500 ont ving de Maatschappij der Nederland- sche Letteren als bijdrage in de vie ring van haar tweede eeuwfeest. De Stichting Leids Comité 400 jaar Sha kespeare ontving voor haar manifes taties f 2000. Verder werden bijdragen geschonken aan het Leids Universi tair Toneel Accoord (f 1.500), de Stichting Ned. Herv. Jeugdzorg (f 1.000), Harmonie-kapel „Trouw en Durf" (f 1.000), Muziekver. „Nieuw Leven" (f 800), afd. Leiden N.P.V. (f 800), Leids Jeugdkamerorkest (f 700), Stichting Kath. Bijzonder Gezinswerk en Jeugdzorg (f 500) en de Ned. Accordeon Associatie (f 500). Bovendien ontving de Stichting Mu ziekschool Leiderdorp een gift van I 1.000. (Advertentie) ZOEKT U EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook ln briljant. ALTIJD VOORDELIG. Leidse toneelgroep bracht stuk, dat hoge eisen stelt Het Leidse „Euripides" is een van de zveinige amateurtoneel- groepen, die zich wagen aan stukken in een geheel andere genre dan gebruikelijk in het repertoire van dergelijke groepen. Een van de motieven daarvoor is, de noodzaak voor het amateurtoneel om te zoeken naar nieuwe zvegen, om los te raken van de enigszins ver starde toneelsituatie bij de amateurs. Daarom zou een voorstelling die Euripidesgisteravond in het St. Antonius Clzibhuis gaf, mis- schien het best de betiteling „experiment" verdienen. Onder regie van George v. d. Wijngaard voerde dit Leidse gezelschap „Een ge boren leugenaar" van Waterhous en Hall op. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor 'het kandidaatsexamen Westerse sociologie de heren C. Pop- pe (Den Haag) en N. P. F. Christen (Den Haag). Kwart eeuw avond-mulo In het Antoniusclubhuis zal woens dagavond het feit worden herdaoht, dat men in Leiden begon met het avond-mulo-onderwijs. Leerlingenuitvoering Leidse Muziekschool De jaarlijkse leerlingenuitvoering van de Stichting Leidse Muziekschool vindt vrijdag 11 juni in de Louise de Coligny-h.b^. plaats. Medewerking aan deze uitvoering verleent het Leids Jeugdkamerorkest oJ.v. Henk Briër. „Een geboren leugenaar" is een stuk in drie bedrijven, dat al grote bekendheid geniet. Niet alleen door een verfilming, maar vooral door het succes, dat de toneelgroep Studio in het gehele land met dit door Paul Rodenko vertaalde spel heeft ge had. Het getuigt van durf om een dergelijk stuk op de planken te brengen. „Euripides" stelt zich met een keuze als deze bloot aan veel kritiek, maar zoals bij ieder erperi- Cnentniet het resultaat alleen geldt. Ook bij een niet voor honderd pro cent slagen van de voorstelling is er de mogelijkheid dat spelers, regis seur en publiek enerzijds plezier van de voorstelling beleven, anderzijds veel opsteken van de fouten, die die werden gemaakt. Van dat stand punt uit bezien heeft „Euripides" met de opvoering van „Een geboren leu genaar" een loffelijke poging gedaan nu maar eens af te doen met tweederangsstukken die het amateurtoneel zo vaak ontsieren. Ook vorig jaar is deze groep al in deze richting bezig geweest. In „De geboren leugenaar" worden op vaak cynische wijze de grote te genstellingen tussen ouders en kin deren, het totale wanbegrip, en de gefrusteerde reacties van ouders en kinderen, uitgebeeld. De „geboren leugenaar" is een jongen, die volko- overhoop ligt met de maat schappij en zijn ouders. Hij is de centrale figuur in het stuk en dat betekent dat zijn rol bijzonder zwaar André Drost heeft een leugenaar op de planken gezet die er zijn mag. Er stond in ieder geval een vreem de jongeman, vol bizarre ideeën, vol wazige idealen, die zich verstrikt in de leugens van de door hem opge bouwde schijnwereld. Dat is dan zijn reactie op houding van zijn bedil lerige ouders en de onvriendelijke maatschappij. De ouders van de „leugenaar", gespeeld door George v. d. Wijngaard en Anm Burgerhout, zagen zich eveneens voor een fikse taak gesteld. Daarvan heeft Ann Burgerhout zich verdienstelijk ge kweten. George v. d. Wijngaard was in de eerste twee bedrijven goed op dreef, maar in het derde bedrijf liet zijn rolvastheid te wensen over. Anne van Egmond gaf een koele, beneerste vertolking van de ver loofde, terwijl ex-verloofde Maria de Vreese Croon een redelijke „ordinair meisje" op de planken zette. Maria de Vreese Croon speelde een dub belrol: zij was ook de grootmoeder van de leugenaar. Ronald Galjaard viel op door zijn natuurlijke manier van spelen en bewegen, terwijl San dra Kikkert een korte maar ver dienstelijke rol speelde. AFZINKEN VAN IJ-TUNNELSTUK DAG VERTRAAGD (Van onze A'damsec orrespondent) Het op zijn plaats brengen van het eerste IJ-tunnelstuk onder water, heeft een dag vertraging ondervon den. Het hoofd van de IJ-tunnel- bouw, ir. B. Jansen, gaf gistermiddag als oorzaak op: „Er lag wat beton in de weg. Een paar schepjes ter groot te van een hand". Een gerucht, dat er sprake was van een constructie fout, noemde hy volkomen waanzin. De bedoeling is, dat het 90 meter lange en 18 miljoen kilo zware tun nelelement met takels vanaf de fun dering naar beneden getrokken wordt. Wanneer het op zijn plaats ligt, wordt ballastwater toegelaten. Door deze methode te volgen voor komt men verloren gaan van het tunnelstuk bij een eventuele fout. Dinsdag werd het gevaarte op de af- zinkplaats gebracht. Kort nadat dit was gebeurd, bleek dat aan twee van de ankerpunten aan de fundering, de kabels niet helemaal bevestigd kon den worden zoals de bedoeling was, omdat het beton een paar oneffenhe den vertoonde. „Wij hadden hiervoor gemakkelijk een oplossing kunnen vinden", aldus de heer Jansen, „maar het afzinken van dit stuk is 'n soort generale repetitie en wij willen het gekozen systeem volledig beproeven". De oneffenheden moesten worden verwijderd met enkele 30 grams blokjes dynamiet. Daarna werd met het afzinken begonnen. De verwach ting is dat dit precisiewerk om on geveer acht uur vanavond gereed zal zijn. Dr. Van Andel schrijft dan verder over het wederzijds aanvaarden van kerk en sport. Men denkt in alle kringen van de christelijke sportorganisaties niet ge- lyk. Sommigen zien sport als spel zonder de wens om elkaar de loef af te steken. Andex*en accepteren het wedstrijdbeginsel ten volle en zien in de wedijver toch geen ontwoeke- riug van het spelelement. Wanneer de kerk de sport aan vaardt zal zy echter niet kunnen na laten het wedstrijdelement te aan vaarden en dc competitie, de strijd om de beker, serieus te nemen, waar bij het recht van een kritische benadering blyft. Wanneer de kerk echter kritiek op de sportwereld uit oefent als buitenstaander, dan heeft haar hele kritiek geen enkele zin. Anton Geesink en Sinisons rol Kan de sportwereld de kerk aan vaarden? Zolang de kerk buiten spel blijft staan is dit natuurlijk niet te verwachten. Anton Geesink vertelde onlangs bij een t.v.-interview, dat hij het leuk vond om in een film de rol van Simson te gaan spelen. „Ik ben hervormd" zei hij. „Ik heb die ver halen op de zondagsschool altijd erg mooi gevonden". Onze internationale sportheld wil nog wel weten dat hij hervormd is. Niet omdat hij in die kerk nu iets ziet of ontvangt. Alleen omdat hij eens als jongen via die kerk met Simson werd gecon fronteerd. Onze nationale sportfigu- ren hebben wellicht voor een deel ook nog een herinnering aan de kerk van hun zondagschooljaren. Wan neer diezelfde kerk nu eens op an dere wijze te voorschijn treedt door kerk en sport Veiligheidsraad bijeen over Dom. Republiek De Veiligheidsraad vergadert van avond op verzoek van de Sow jet-Unie over de toestand in de Dominicaanse Republiek. De Russische afgevaardigde Fedo- renko deed het verzoek voor de bij eenkomst rechtstreeks aan de Neder landse ambassadeur bij de VN, dr De Beus, president van de uit elf landen bestaande raad voor de maand juni. Het dringende ver zoek van de Russen heeft in VN- kringen verrassing gewekt. Ook eni ge diplomaten van Oosteuropese lan den hebben te kennen gegeven, dat zy de Russische stap niet hadden verwacht. De raad heeft de Dominicaanse kwestie niet meer besproken sinds begin vorige week, nadat twee reso luties inzake een bestand waren ge nomen. Krachtens de eerste resolu tie zond secretaris-generaal Oe Thant de Venezolaan dr. Mayobre naar San Domingo om verslag over de toestand uit te brengen. Advertentie Promoties Aan de Leidse Universiteit is de heer D. W. Fokkema, geboren ir Utrecht en tihans wonende in Voor burg gepromoveerd tot doctor faculteit der letteren op proefschrift getiteld „Literary doctrine in China and soviet influence, 1956-1960". De promotor was prof. dr. A. F. P. Hul- sewé. Mej. E. Goedbloed, geboren in Nij megen en thans wonende in Leiden is gepromoveerd tot doctor in de fa culteit der wiskunde en natuurwe tenschappen op proefschrift getiteld „Gewrichtsvorming in orgaancultures en in vivo". De promotor was prof di'. P. J. Gaillard. De heer J. Cornelisse geboren en wonende in Leiden is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskun de en natuurwetenschappen op proef schrift getiteld „Enige aspecten van de fotochemie van stilbeen". De pro motie geschiedde cum laude. De pro motor was prof. dr. E. Havinga. Twee kleuters in kanaal verdronken (Van onze Arnhemse correspondent) Twee kinderen, de zesjarige Gerda Oosterveld en de evenoude Hans Tee- la zijn gistermiddag in het Twenthe- kanaal bij Goor verdronken. Van nacht omstreeks drie uur heeft de rivierpolitie uit Zwolle de lichaampjes geborgen. Gistermiddag zijn cje beide kinderen, nadat zij van de kleuter school even thuis waren geweest, sa men uit gegaan. Hansje had zijn fietsje bij zioh. Dit fietsje werd 's avonds op de kanaaloever nabij de brug gevonden. De ouders werden on gerust, toen de kinderen 's avonds om 6 uur niet thuis kwamen. Even later werd de politie gealarmeerd en begon er een grote speurtocht, waar aan vele buurtbewoners deelnamen. Toen met het kinderfietsje vond bo ven aan de kanaaldijk, vreesde men reeds het ergste. Deze vrees werd ze kerheid, toen een speurhond telkens in het water sprong. Verrassende ontknoping van te langdurige titelstrijd Aanvaarding is basis voor ontmoe ting. Bij ontmoeting denken we aan een gesprek, aan een zich openhartig voor elkaar uitspreken en aan een elkaar toegedaan blijven, elkaar ook vérder helpen. Niet om nu een soort kerkelijke sport te introduceren of om de kerk „sportief" te maken. Neen, het gaat om meer. Van de kerk uit gezien zou zo'n onimoeting betekenen, dat men in de eerste plaats tot de ontdekking kwam, hoe juist in de sportwereld een belangrijk stuk humanisering, mcus-wording, aan de orde is. Spe lend en sportief zich ontplooiend, komt een mens tot een bevrijding van zichzelf en een bevrijding tot de ander. De achtergrond van deze bevrij ding, die niemand anders dan Jezus Christus is, moet zichtbaar gemaakt worden. Christus moet in zyn be vrijdende vertegenwoordigdheid ver kondigd worden in de sportwereld. Hij is daar reeds. Waar zou men beter de weg van de Bevrijder kun nen wijzen, dan in die situatie, die in zichzelf al een aspect (niet ieder aspect) van de Bevrijding demon streert? En zal men dan van de kerk uit, ook niet kunnen bijdragen tot 'n uitdiepen van woorden als samen spel, team-spirit, training en vorming Voorstel-Mexico voor financiële crisis in V.N. Mexico heeft bij de V.N. „een ont werpresolutie ingediend, waarin ter ssing van de financiële crisis in de V.N. wordt voorgesteld dat het tekort van de V.N. moet worden ge dekt door vrijwillige bijdragen van de leden. Wanneer deze resolutie zou worden aangenomen zou het gevaar Intrekking van het stemrecht landen die schuld hebben, zoals de Sowjet-Unie en Frankrijk, van de baan zyn. Zoals bekend willen de Sowjet-Unie en Frankrijk geen by- drage leveren in de kosten van de V.N. vredesoperaties in Kongo en het Midden-Oosten. Het Mexicaanse ontwerp zal door de speciale com- ie voor vredesoperaties worden bestudeerd, evenals een rapport van secretaris-generaal Oe Thant van dezelfde strekking. De Sowjet-Unie heeft zich bereid verklaard een vrij willige bijdrage te leveren op voorwaarde dat artikel over het stemrecht wordt ge schrapt en de bestemming van haar bydrage niet wordt omschreven. Amerikaans protest tegen aanval op missie in Potsdam De opperbevelhebber van de Ame rikaanse strijdkrachten in Europa, generaal O'Meara, heeft gisteren by de Sowjetrussische commandant in Oost-Duitsland, generaal Kosjewoi, scherp geprotesteerd tegen het be schadigen van het gebouw van de Amerikaanse militaire missie in Potsdam en het onteren van de Ame rikaanse vlag door Oostduitsers. Hy eiste schadevergoeding, bescherming van het personeel van de missie en waarborging van de exterritorialiteit van het betrokken gebied. In zyn schriftelyk protest sChryft generaal O'Meara dat dinsdag een aanval op de ambassade werd ge daan, waarby onder het oog van de plaatselijke politie schade werd aan gericht In de brief werd onthuld dat zich vorige maand een soortgelyk inci dent waarby de Amerikaanse vlag was betrokken heeft voorgedaan in Potsdam. Dit Incident is nooit ont huld. De trage marathon van het Leids schaakkampioenschap belooft een spannende finish te gaan opleveren. Mr. De Groot, reeds wekenlang als toekomstig kampioen gedoodverfd, verloor zijn laatste partij tegen De Graaff, waarvoor zich voor de hui dige kampioen Kort weer zonnige perspectieven openen. Kort miste zyn kans niet en ver sloeg clubgenoot Toorman in een enerverende party. Wanneer Kort nu de hangparty tegen De Graaff, die hem goede vooruitzichten biedt, wint, komt hy in punten gelyk met De Groot. In dat geval zal hy als titel houder zyn kampioenschap automa tisch prolongeren. In geval van re mise eindigt De Graaf gelyk met De Groot. Deze onverwachte ontknoping redt intussen het huidige kampioenschap niet. Een jaarlykse schaakstryd, die 8 maanden in beslag neemt, moet door zyn langgerektheid onvermyde- lyk zoveel aan sfeer inboeten, dat de LSB opnieuw ernstig in overweging gegeven moet worden een meer aan vaardbare oplossing voor dit kam pioenschap te zoeken. Stand: 1. Mr. A. de Groot (LSG) V/2 uit 6; 2. R. A. G. de Graaff Gastvrijheid werd ernstig misbruikt Een inwoner van Boskoop heeft on dervonden, dat gastvryheid ook wel eens kan worden misbruikt. Hij ver leende een 25-jarige zwerver onder dak, maar deze bleek op een gegeven moment plotseling te zijn verdwenen. Dat was op zichzelf niet zo erg, maar hy had een rijwiel en een bedrag van 400 gulden van zyn gastheer meege nomen. De man is op de Betuwe door de politie aangehouden en voor de officier van Justitie geleid. Het ry wiel was verkocht en het geld bleek te zyn opgemaakt. top-conditie, spelvorm, sportiviteit en zo vele andere aanduidingen, die niet losstaan van de werkelykheid van Gods Koninkrijk? CS# BIJ ELKE 2 PAKKEN POPLA 1000 een gratis speldje Gewest Den Bosch nu definitief (Van onze Bossche correspondent) Op de dag, dat de Rynmondagglo- meratie haar raad koos, is de ge meen teraad van het Brabantse Vly- men akkoord gegaan met de gemeen- schappelyke regeling stadsgewest 's-Hertogenbosch. Hierdoor kan het Bossche stadsgewest definitief wor den gevormd, want Vlijmen was de laatste gemeente in de agglomeratie, die nog bezwaren koesterde tegen de regeling. Deze bezwaren richtten zioh voomamelyk tegen het feit, dat de burgemeester van de centrum-ge meente Den Bosch qualitate qua voorzitter van de stadsgewestelyke commissie en het dageiyks bestuur wordt. Nu Vlymen de bezwaren heeft laten vallen, kan burgemeester, mr. R. Lambooy, definitief het voorzit terschap van het op zeer korte ter mijn te vormen stadsgewest op zich Advertentie (Phil.) 3 uit 5; uit 5; 4. J uit 6. Speel op de stoep. Uk/65-speldjes a 10ct.bij levensmiddelen-bedrijven

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3