^Angstige ogenblikken voor Labour-regering Haarlemmermeer heeft 50.000 inwoners Advies informateur over ruim een week Nederlandse paters in Kongo vermoord Oud-nazi geëerd met „grootkruis"' Willy Brandt sprak lang met De Gaulle LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 3 JUNI 1965 ZESDE BLAD ËConservatief voorkwam een nederlaag <&n onze Londense correspondent) Idat de regering aanstuurt op nieuwe De Labourregering, wier voortbe- algemene verkiezingen in oktober, Ti door haar meerderheid van hoewel in de politiek natuurlijk niets jchts drie stemmen aan een zijden i met zekerheid valt te voorspellen, hangt, is gisteravond in gerhuis de dans ontsprongen, •rdag de plaatsvervangend voor- Ier, Sir Herbert Butcher (een hservatief) zijn beslissende stem I gunste van de regering uitbracht. geschiedde nadat de stemmen M 281 tegen 281 hadden gestaakt. ging over een conservatief lende ment om de haastig in elkaar timmerde en vele euvels vertonen- vennootschapsbelasting een jaar te stellen. De Tories zijn furieus jr deze belasting, omdat deze niet Labours verkiezingsmanifest was pgekondigd en omdat een derge- le hoogst ingewikkelde maatregel deskundigen tenminste een voorbereiding behoeft. de regering bijna verloor ,had en technische oorzaak, ministers en een gewoon frac- hadden de alarmbel, die steni gen aankondigt, niet gehoord, het besluit van de plaatsver- voorzitter, die het recht be- |in gevallen als deze, zyn stem de slag te laten geven, was van zui- j technische en niet van politieke jd. Hij stemde als Tory ten gunste de regering, om er constitutio- te zorgen dat de kwestie blijft, en opnieuw in debat kan gebracht. Dit is zijn traditio- plicht. lniettemin was er in de tipvolle Kamer een fantastische Sombere blikken op de La anken, en de conservatieven wild van vreugde. Vooral om- ze aanvankelijk meenden dat zij Istemming hadden gewonnen. Zij met hun papieren en rie- D onophoudelijk: „Aftreden, aftre- Dit alles behoort bij het poli- «ndanks was het voor de rege- vemederende ervaring. In nster is de politieke zenuwen- thans in volle gang. In par itaire kringen heerst de indruk 10plossing voor de taalstrijd INDIA in i regerende congrespartij in In- heeft gisteren een amendement le in januari van dit jaar aan- •men taalwet goedgekeurd waar de taalstrijd waarschijnlijk uit wereld zal zijn. Het voorstel wil die staten, waar het dit jaar tot liëie taal verklaarde Hindi niet meen gangbaar was, toestem- g geven het Engels als tweede ciële taal te blijven gebruiken zo- zij dit wenselijk achten. de zuidelijke staten van India, ir overwegend Engels gesproken kwam het enkele maanden tot bloedige onlusten toen Hindi tot enige officiële taal voor heel India werd verklaard. De te- istanders vreesden o.a. dat zij, t Hindi niet machtig zijnde, uit floten zouden worden van over- Msfuncties. Jfpe Congrespartij besloot tevens Air de veertien streektalen, waar- rfler het Bengaals, het Assamees, Sanskriet, het Tamil en het isjmiers, concessies voor te stel le De diensten van de centrale re- die tot dusver slechts het ;is als tweede taal mochten han- j ciaal gev zullen deze streektalen voor- moord Wilson staat echter voor de keuze het land om een grotere meerder heid te vragen, omdat er in de hui dige toestand nauwelijks kan wor den gewerkt, en de dagelijkse afmat ting om bjj alle stemmingen aanwe zig te zyn te groot wordt, of het ri sico te lopen dat zijn wafeldunne meerderheid vanzeli wegsmelt door een paar tussentijdse verkiezingen, die mis gaan. In welk geval hy toch gedwongen zou worden nieuwe alge- erkiezingèn uit te schryven, zonder dat hij zelf het gunstigste ogenblik daarvoor kan bepalen. Dit voorrecht van de regering vormt de grondslag van het Britse rege ringssysteem. Het is nu wel duidelyk, dat Labour er onmogelijk de staal-nationalise- ring kan doorjagen met een meer derheid welke in dat geval waar schijnlijk tot één enkele stem zou teruglopen. Vandaar dat deze bran dende kwestie tijdelijk opzij gescho ven is. Wilson bidt en smeekt om verbetering van de economische toe stand, maar juist de politieke onze kerheid vormt daarbij op zichzelf een remmende factor. De regering kan tenminste een beetje moed put ten uit de toeneming van Engelands goud- en dollarreserves in mei met 181 miljoen pond. Dit is overigens een geflatteerd cijfer, omdat hierin de massieve leningen van het Inter - natióhale Monetaire Fonds zijn ver werkt. De werkelijke vooruitgang als gevolg van de handelssituatie be draagt 59 miljoen pond, maar ook dit is uiterst welkom. Belgische regeringscrisis Zal er samenwerking mogelijk zijn met betrekking tot de herzie ning van de grondwet? Welke re- gcringsformule beantwoordt aan de wensen van de drie partyen? Op deze twee vragen zal de door Ko ning Boudewijn aangewezen infor mateur, minister van Staat August de Schrijver, proberen een antwoord te geven. Hij heeft reeds laten weten dat daar wel enige dagen mee heen Russen willen jeugdmisdadigheid harder aanpakken Het hooggerechtshof van de Russi sche federale republiek heeft aange drongen op krachtige maatregelen om de jeugdmisdadigheid te bestrij den, waaronder vervolging van de ouders van de betrokkenen. Het re geringsblad Izwestia heeft de oproep gepubliceerd, die aangenomen werd door de recente plenaire zitting van het hooggerechtshof van de repu bliek, de grootste van de 17 Sowjet- republieken. Het plenum was uitsluitend gewijd aan het vraagstuk van de misdadig heid van de Russische tieners, aldus het rapport. De rechters namen een resolutie aan waarin de rechtbanken opgedra gen wordt, „speciale beslissingen te nemen en de kwestie te berde te brengen van de verantwoordelijkheid van schuldige partyen", wanneer zy feiten constateren „van een onver antwoordelijke houding van de ouders met betrekking tot de opvoe ding van hun kinderen of andere omstandigheden die bijdragen tot het plegen van misdaden door min derjarigen". Deze beslissing was de laatste in een aantal tekenen van bezorgdheid over de jeugdmisdadigheid in de Scwjet-Unie. Het hooggerechtshof heeft verder bevel gegeven „de stryd te verhevi gen tegen misdaden van groot so- zoals straatschenderij, oorbedachten rade, ver mogen blijven gebruiken. Ten- j krachting, diefstal van staatsgoede- mag elke staat voor het lager ren en sociale eigendommen en het 5 en het interne bestuur aannemen van steekpenningen", blijven maken van de ei- Deze vergrypen, met uitzondering taal. De Congrespartij gelooft van straatschenderij, kunnen in de het Hindi langzamerhand in het I Sow iet-Unie met de dood bestraft Tehele land ingang zal vinden. worden. gaan. Zeker niet voor het einde van de volgende week, eerder nog aan het begin van de daaropvolgende, zal hij aan de koning verslag uit brengen van zijn bevindingen. De nu 67-jarige mr. De Schrijver deed zijn intrede in de Belgische Ka mer van Afgevaardigden in 1928, na dat hy zijn rechtenstudie had vol tooid en hy is er tot de jongste ver kiezingen gebleven. Hy is vele ma len minister geweest. In 193637 had hy als minister van Binnenlandse Zaken het hoofd te bieden aan een subversieve beweging, die werd op gestookt door Leo Degrelle, de nu in Spanje wonende Belgische Mus- sert. Tydens de oorlogsjaren verbleef hy in Londen. Na de bevryding werd hy voorzitter van de rooms- katholieke CVP. In 1959 aanvaardde hy de ministers-portefeuille van Congo en Roeanda-Oeroendi. Daar na trok hy zich meer en meer terug uit het politieke leven, hoewel men hem nog vele malen een minister post heeft aangeboden. Bij de laat ste verkiezingen besloot hy zich ook niet meer kandidaat testellen voor de Kamer. Mr. De Schryver heeft het voor nemen uitgebreide besprekingen met de voorzitters van de drie grote par tyden te voeren. Zowel de katholieke CVP, als de socialistische BSP, ziet vooralsnog het meeste heil in een voortzetting van de tot nu toe be- staandhebbende rooms-rode coalitie. Men vroeg aan mr. De Schryver: „Bent u optimist?". Hy antwoordde: „Ik ben een gematigd optimist, ik ben vooral een realist. Wanneer de de gemoederen tot bedaren komen is het mogelyk een oplossing te vin den". !,N.O.B.-Wegtransport' Door korte werkweek enorm renteverlies (Van i Utrechtse correspondent) „De verkorting van de werktijd in het wegvervoer en bij de verladers, leidt ertoe dat materiaal waarin tienduizenden gulden zyn geïn vesteerd, soms 3Mt dag renteloos staan. Op vry dagmiddag hoeft de vervoerder al niet meer by de ver lader aan te komen, terwijl vele branches een maandagsluiting heb ben. Wy pleiten ervoor dat bedrij- ven, indien zy sluiten op weekdagen, dit gespreid doen, anders is ver hoging van de vrachttarieven on ontkoombaar". Dit zei vanochtend de vice-voor zitter van de ondernemersvereniging in het wegtransport, „N.O.B.-weg- transport", de heer H. van den Berg, in zyn openingsrede tydens het 18de beroepsvervoerscongyes in Utrecht. ITALIË GAAT DE TOERISTEN BESCHERMEN Het Italiaanse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft gisteren alle provinciale prefecten en commissa rissen van politie opdracht gegeven strenger dan tot dusverre op te tre den tegen „trottoirwolven", hullen de jukeboxen en andere zaken, die de traditionele gastvrijheid in het drukke toeristenseizoen in gevaar zouden kunnen brengen. Alle autoriteiten moeten er streng op toezien, dat de buitenlandse toe risten deze zomer ongehinderde va kanties tegen redeiyke pry zen kun- en genieten. De treinen, stations, stranden, par keerterreinen en campings vooral moeten beschermd worden tegen de „pappagalli", de Italianen, die uit yn op avontuurtjes met welgevorm de buitenlandse meisjes Gewaakt moet worden tegen over matig lawaai van Jukeboxen op ter rassen van hotels, pensions en ca- fé's, tegen overdreven claxonerende automobilisten en motorboten, die met grote snelheid langs de stran den heen en weer varen. De plaatselyke autoriteiten wordt eraan herinnerd, dat zy toezicht moeten houden op de aanwezigheid van de prijslystjes in hotelkamers. Onnodig In Ghana zal volgende week woensdag niet behoeven te worden gestemd voor een nieuw parlement, aangezien de oppositie geen kandi daten heeft gesteld. Alle kandidaten van de regeringspartij zyn dus auto matisch gekozen. Bespreking tussen Hanoi en Peking Chinese en Noordvietnamese lei ders zyn gisteren in Peking byeen- geweest. Dit meldt het persbureau „Nieuw China". De Noordvietnamese delegatie zal ook Moskou en de hoofdsteden van andere communistische landen be zoeken. De Zuidkoreaanse minister van Defensie, heeft gezegd, dat Zuid-Ko- rea niet van plan is een divisie ge vechtstroepen naar Zuid-Vietnam te zenden. De minister zei dit naar aanleiding van een bericht dat een eerste groep van 15.000 man deze maand in Zuid- Vietnam zou aankomen. „Op het ogenblik bestaat een dergelijk plan niet", aldus de Zuidkoreaanse minis ter. By de hinderlagen waarvan dins dag Zuidvietnamese eenheden ten zuiden van Pleikoe het slachtoffer zyn geworden, zyn aan rege- ringszyde naar schatting 200 militai ren gesneuveld. Onder de Amerika nen vielen twee doden en twee ge wonden. De Britse premier Wilson heeft een persoonlyk beroep gedaan op het Cambodjaanse staatshoofd Prins No rodom Sihanoek, het voorstel tot een internationale conferentie over de versterking van de neutraliteit van Cambodja te steunen. Internationaal overleg over Cam bodja zou de mogeiykheid bieden tot Oosc-West-besprekingen achter de schermen over de crisis in Vietnam. Welingelichte kringen achten echter, hoewel Prins Sihanoek enkele van zyn eerdere bezwaren tegen een der- gelyke conferentie schijnt te hebben laten vallen, de kansen op een spoe dige byeenkomst nog gering. BLOEDBAD IN BOETA In de Kongolese stad Boeta hebben de rebellen volgens gis teren in Leopoldstad aangeko men overlevenden eenendertig missionarissen vermoord, onder wie zich merendeels Neder landers zouden hebben be vonden. De Pater Provinciaal van de Kruisheren in Nederland verklaarde gisteravond dat er volgens de laat ste gegevens waarover hy beschikte, nog 14 misschien 15 paters van de Nederlandse Provincie der Kruis heren in handen van de rebellen by Boeta waren. Deze missionarissen waren al een tiental maanden als gyzelaars door de opstandelingen vastgehouden. Boeta werd dinsdag door Kongolese troepen heroverd. Over het totaal aantal slachtoffers is nog geen definitief cyfer bekend. Men schat het op ongeveer 75. Ü0NRING: assistent kan Seys-Inquart Van onze correspondent in Bonn) De voorzitter van de Bondsdag, trstenmaier, heeft dr. Hermann faring met nog een 36-tal an- iren uit de Westduitse Bondsdag iderscheiden met het groot- tuis van verdiensten"De onder- heiding, die altijd aan een be laid aantal leden van de Bonds- \g, de Duitse Tioeede Kamer, ïrdt uitgereikt na afloop van de fr-jarige zitting s-periode, is n de voormalige gevolmachtig- I van Seys-Inquart in Gronin- n gegeven wegens „zijn bijzon- jre verdiensten voor de Bonds- Ihubliek Duitsland". ■feet grootkruis betekent It een beloning voor de trouwe 3khtsbetrachting, waarmee Conring P lidmaatschap van de Bondsdag pft vervuld. Eind vorig jaar ter gelegenheid P zyn 70-ste verjaardag ont- ag Conring van Bondspresident eibkc een felicitatie waarin deze ^nring een van de mannen noemde fle de opbouw van onze democrati sche gemeenschap hebben bevor derd". Hoewel dit nog geen stoffelyke blyk van verering betekende, leidde dit pluimpje op Conrings hoed toch al tot een reeks scherpe Nederlandse protesten. Volgens vele getuigen heeft hy een rol gespeeld by het op stellen van executieiysten. Conring, die nu 12 jaar voor de CDU in de Bondsdag zit, heeft zyn hele leven met alle winden meegewaaid. Reeds in 1927 had hy het gebracht tot .Landrat" in Northeim en Leer, en wist dit vol te houden zowel onder de republiek Weimar als onder Hit- Ier. Conring verzwygt in handboeken van de bondsdag tegenwoordig zyn Nederlandse periode. Volgens deze gegevens zou hy tot 1945 het mooie beroep van „Landrat" hebben uit geoefend. Na zyn nazi-tyd hoorde hy binnen enkele jaren weer tot de elite van de moderne Duitse republiek. In 1953 nam hy een zetel in de Bondsdag aan, die hy ondanks alle vingerwy- zingen naar zyn nazi-tyd is bbjven bezetten. De gisteren in de Kongolese hoofdstad met een Amerikaans transportvliegtuig aangekomen vluch telingen waren een Portugees, zyn zuster met haar twee kleine kinde deren, een bejaard Noors zendelin genechtpaar, twee Grieken en een Zwitser. De Portugees vertelde, dat hy zondag in Boeta de terechtstel ling van eenendertig missionarissen had gezien. De rebellen hadden hen doodgeschoten en daarna in de rivier De Róebd, die door de stad stroomt, geworpen, zo zei hij. Een Amerikaanse piloot heeft laten weten, inderdaad lichamen in De Roebi te hebben zien drijven. De Kongolese troepen die Boeta De ruim elf kilometer lange autotunnel door de Mont Blanc zal binnenkort voor het autover- keer worden opengesteld. Een van de machinekamers langs de tunnel, welke voor luchtverver sing zorgen. heroverden, hadden verwacht er 109 blanken voomameiyk missionaris sen en nonnen aan te treffen. Tot dusver zyn er echter nog maar 29 geteld. Volgens de overlevenden heb ben de rebellen by him vlucht voor de naderende regeringstroepen ne gentien nonnen meegevoerd. Volgens andere berichten echter hebben ze wel zestig personen als gijzelaars bij zich. Intussen zyn twee Kongolese legereenheden op weg naar Banalia, op 190 km ten zuiden van Boeta, waarheen de opstandelingen zouden wegtrekken. De ene legerkolonne rukt op van Boeta en de andere van Stanleystad, dat weer 130 km ten zuiden van Banalia ligt. Antwoord aan Erhard (Van onze Parijse correspondent) In de bonte ry van vorsten en staatslieden die deze maand weer hun opwachting in het Elysée moch ten maken bevond zich gisteren tus sen de Koning van Afganistan en de Italiaanse minister van Buitenland se Zaken Fanfani, Willy Brandt de burgemeester van West-Berlyn en de leider der Duitse socialisten. Brandt is de ongebruikeiyk lange tyd van één uur en tien minuten by het Franse staatshoofd gebleven om na zyn afscheid de journalisten mee te delen dat de dialoog interessant en subtiel was geweest. Als voor naamste onderwerpen van gesprek hadden de toekomst van Europa en de Frans-Duitse relaties gediend waarvan burgemeester Brandt had aangegeven hoe ze verbeterd zouden kunnen worden. De gemeente Haarlemmermeer heeft gisteren de vijftigduizend ste inwoner verwelkomd. Het was Margretha Jacoba Vreeken, doch ter van de 27-jarige bloemenkwe- ker Henk Vreeken en de 25-jarige Francina Vreekende Groot uit Rijsenhout. Het heuglijke nieuws werd gistermiddag bekend ge maakt toen loco-burgemeester A. v. d. Zwaard, enige ambtena ren van de burgerlijke stand, de voorzitter van de Federatie van Middenstandsverenigingen Haar lemmermeer" de heer H. Tabbers en een deputatie van de Rijsen- houtse gemeenschap op kraam visite kwamen. Het was ineens een gezellige drukte in de woning aan de Leimuiderdijk 20. Loco burgemeester A. v. d. Zwaard overhandigde aan de gelukkige moeder een spaarbankboekje met een bedrag van f 250,- erop ten name van het pasgeboren doch tertje. De heer Tabbers en de ver tegenwoordiger van de Rijsen- houtse gemeenschap boden een fruitmand aan. Op de foto v.l.n.r. loco-burge meester A. v. d. Zwaard ,de heer H. Vreeken en mevrouw Vreeken- de Groot met in het midden hun zoontje. (Foto Leldsch Dagblad) MARKTBERICHTEN BOSKOOP. 2 Juni Newyorker 480- 280. White Butterfly 460-440. Vierlan- den 540-440-260. Butterfly 320. Fire King extra 580. ld. 1 450-330. id. 2 280- 180 id. kort 120-90. Else Poulsen 180- 120', Nvmph 310-260. ld. 2 210-110. Va- leta 350-220-180. kort 130-110, Sweet heart 310-190-120. kort 75, ld. Red 210- 130. Margrieten 45-31, Pyrethrum KATWIJK AAN DEN RIJN. 2 Juni Groenteveiling: waspeen per kist Al 9- bospeen per 100 bos 77-81 bloemkool p 100 bos 25-32. peterselie per 100 dos 29. aardbeien per doosje van 200 gram 81-95. Aanvoer waspeen 84.000 kg. ROELOFARENDSVEEN, 2 Juni Irissen 1.30-2.45. id. Prof. Blaauw 2.80- 4 45. Lathyrus 40-70, Fresia 1.00-1.22, Colvillels 1.90-3.40, Margrieten 45-90, Ornithognlum 80-1.40, Pyrethrum 85- 140, Duizendschoon 80-1.75. Campa nula 1.00-1.25. Esther Read 84-1.33. Bruidsanjers 27-43, Papavers 1.40-1.45 per bos. Am. Anjers Sim roze 20-32, rood 19-36. wit 24-25, GJ. Sim 24-26. Pr. Ann 26-29. Vlolieren 19-25, Gladio len 16-28, Rozen 15-55 p. st. Groenteveiling: aardbeien 1 83-1.08, ld. 263-8 p. 2 ons doos. kropsla 6.50- 17. andijvie 27-34. bospeen 32-65. len 410-520 per 100 kg. RIJNSBURG. 2 Juni Papavers 15- 18. pioenen 24-26, Campanula 12-13, Margrieten 300-500. Pyrethrum 400-680. Gladiolen: Life Flame 30-35. Plerson 28. Fair Lady 32, ColvUlei 18-21, Am. Anjers: Sim rood 30-34. wit 26-30. roze 28-32. Rozen: Baccarat 1 54, Super Star 1 35-36, Gerbera 35-38, Violieren 20-27 per 100, Duizendschoon 100-130, Irissen Een verbetering waarvan in Brandts ogen de voornaamste condi tie vermoedeiyk toch wel zou zyn dat hy dan eerst Erhard als kanselier in Bonn zou vervangen. Het was de eer ste keer dat de socialistische Duitse leider in het Elysée werd ontvangen en het zal wel geen toeval zyn ge weest dat De Gaulle Brandt die eer had gegund juist een week voor hy kanselier Erhard opnieuw zal ont moeten. Men kan de audiëntie die Brandt werd toegestaan zelfs wel als De Gaulle's antwoord verstaan aan Erhard die. voor zyn rendez- vouz met het Franse staatshoofd plotseling zo nodig eerst president Johnson in Washington nog even wilde bezoeken, een bezoek dat in Parijs byna als een uitdaging aan het Franse adres werd beschouwd. Door nu ruim een uur met Brandt te spreken heeft generaal De Gaulle de huidige kanselier vast doen be grijpen dat hy in de komende ver kiezingscampagne in West-Duitsland mogelyk best ook eens op Erhards socialistische tegenstander zou kun nen wedden. Vlagvertoon van Kon. Marine Het patrouillevaartuig Hadda van de Kon. Marine zal van 8 tot 23 Juni een reis van binnenlands vlagver toon maken. Van 18 tot 21 Juni komt het schip in Alphen aan den Ryn en van 21 tot 23 Juni in Waddinxveen. Groenteveiling: waspeen B 81-85.50, .1 40-48.50. A2 29.50-37.50. uitjes 30- pre>l 36-56 per 100 kg. peterselie J 62. ld afw. 10-38. rabarber -13. poste lein 29-40. aardappelen 16-17 alles per bonken 6.50 alles per bakje kilo. aardbeien 58-78 per doosje. Ex portveiling komkommers 24-47 per st., ld. krom 26 per kilo tomaten 7.30- 8.00 per bakje van zes kilo.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 19