KLEIN RUSLAND Was het die freule, de baron, de globetrotter, de bankier, de dokter Of waren het de smeden, de lotelingen, de kozakken Een landelijk weggetje slingert zich van het kleine Zuid hollandse dorp Nieuwveen naar het nog kleinere Utrechtse dorp Vrouwenakker. De officiële naam van dit bescheiden verkeersadertje luidt Blokland. Maar de mensen in deze streek spreken alle maal over Klein Rusland. Aan het weggetje staan op het territoir van de polder Zevenhoven zes boerderijen, welke sinds mensenheuge nis de namen van Russische steden dragen: Riga, Odessa, Petersburg, Kazan, Moskow en Smolensk. En evenals de machtige staat achter het ijzeren gordijn heeft dit Klein Rusland zijn „satellieten"een eind verder in de polder, in de richting van het watersportcentrum Nieuwkoop, vindt de ondernemende reiziger namelijk de hoeven Ar changel, Charcow en Astrakan. gevolg van geruchten over enor me bodemrijkdommen ln de Oeral), dat hij met zijn geld nauwelijks raad wist. Een deel 'van zijn vette winst belegde hij toen in boerderijen, welke hij uit erkentelijkheid Russische namen gaf. Elders hoorden wij een vervolg op dat verhaal. De bankier had een dochter als enig kind. Zij huwde met ene baron Van Heeckeren van Enghuizen, bij welke gelegenheid zij in de adel stand werd verheven en de titel van freule kreeg. Weer een freule dus. Of dezelfde? Nog een theorie: in de omge ving van Blokland waren inder tijd veel smederij tj es, welke harpoenen maakten voor de Russische walvisvaart; toen zijn boerderijen genoemd naar de havensteden waar die harpoe nen naar toe gingen. Het is een theorie die moeilijk is te verde digen tegenover iemand die op school altijd goed heeft opgelet bij de aardrijkskundeles. Men kan Moskou, Kazan, Smolensk en Charkow bezwaarlijk haven steden noemen. J Reportage: j Frits Koffijberg t j Foto's J W. DIJKMAN J Wat de puzzel nog wat moei lijker maakt, is het feit dat niet alle Klein-Russische boerderijen even oud zijn. Oorspronkelijk waren er vier of vijf, welke in het begin van de negentiende eeuw zijn gebouwd. Later zijn van de bijbehorende grond stuk ken afgehapt, waarop nog eens vier of vijf hoeven zijn neerge zet. Tot de oudste groep behoren Riga (overigens niet zozeer een Russische als wel een Letlandse naam), Petersburg, Moskow en Archangel. Dat dit viertal in dezelfde periode is gebouwd, blijkt üit de vrijwel identieke bouwstijl. En al zijn de bewoners vol gens boer Buijs niet erg ge- De boerderij Riga. Op de tractor boer Buijs, een van de weinige „autochtone" Klein-Russen. interesseerd in de herkomst van de namen, ze zijn er wel aan gehecht. Toen de heer Van der Vaart kort voor de oorlog zijn bouwvallige Odessa door een moderne hoeve verving, kwam op het hek weer de oude naam te staan. De heer Buijs zelf overigens liet een nieuw naam bord maken, toen het oude on leesbaar was geworden. polder verzeild, waar zij hun wapentuig voor ploeg en eg ver wisselden en in de naam van hun bedoening de herinnering aan hun „heldendaden" levend hielden. Volgens een andere ver klaring zijn de Russische namen opgedoken, nadat Kozakken, die ons hadden geholpen het Franse juk af te schudden, in de des betreffende boerderijen inge kwartierd waren geweest. Slecht land „De aannemelijkste verkla ring", aldus gemeentesecretaris J. J. Roovers van Nieuwveen, „welke ik ooit heb gehoord, is dat een schatrijke dokter Van Spanje in Amsterdam de boer derijen kocht en daaraan de namen gaf van graanhavens en landbouwcentra in Rusland. Misschien wel in de hoop, dat de landerijen veel graan zouden op brengen". De heer Roovers schudt glim lachend het hoofd. „Het Blok land was berucht slecht land. Nu eens was het te nat en dan weer was de grond te gauw uit gedroogd. Vanuit Wageningen is er veel aan gedokterd. Een graanschuur is het nooit ge weest Smolensk, in 1887 herbouwd (of gebouwd?) Nog n paar Dat anderen wel zijn geïnte resseerd in de herkomst van de namen, blijkt uit de vele theo rieën welke er over in omloop zijn, waarvan echter geen enkele door welke instantie ook prak tisch kan worden bevestigd. Hier zijn er nog een paar. Hollandse lotelingen, die in Napoleons leger tegen de Russen streden, raakten in de Zevenhovense Negen „Russische" boerde rijen in een goed-Hollandse polder. Het is een even onschul dige als mysterieuze infiltratie. Onschuldig, omdat de bewo ners van deze bedoeningen brave Nederlandse staatsbur gers zijn, die geen woord Rus sisch spreken en evenmin voor zover zij weten ooit voorouders hebben gehad wier wieg aan de Don, Djnepr of Wolga stond. Mysterieus wegens de talloze vage verhalen over de oorsprong van de naamgeving, niemand weet er het rechte van. Het mooiste verhaal, een legen de bijna, is dat van de rijke Rus sische freule, om onnaspeurbare redenen uit haar vaderland ver jaagd, die met een kapitaal aan Russische staatspapieren in deze contreien terechtkwam. Toen de legers van Napoleon steeds ver der oprukten in Rusland, koos zij het zekere voor het onzekere. De freule zette de waardepapie ren om in klinkende munt, waarmee zij de bouw van een aantal boerderijen financierde. Om toch maar een herinnering te hebben aan haar onbereik- Nee, zeggen anderen, de hoe ven hadden al Russische namen, voordat baron Van Heemstra ze in zijn bezit kreeg. En dan krijgt men soms een verhaal te horen, waarin de rol van de baron is overgenomen door een globe trotter uit Zevenhoven, die in de polder veel land en boerde rijen bezat. Op een van zijn wereldreizen kwam de man in Rusland, waar hij zo werd be koord door de namen van de verschillende steden, dat hij meteen na zijn terugkeer zijn hoeven omdoopte. Fantasie „Er wordt ontzettend veel bij- gefantaseerd", vertelt mevrouw Buijs. De familie van haar man, de landbouwer J. W. Buijs, huist al vier generaties lang in Riga en steekt daarmee alle andere Klein-Russische gezinnen de loef af. Niettemin weet ook boer Buijs niet, hoe het met de her komst van de namen zit. „Er zijn natuurlijk legendes die van vader op zoon worden overgele- verd,.maar wat er van waar is Tien, twintig jaar geleden wa ren er nog wel oude mensen, die er meer van wisten". Eerlijk voegt hij er aan toe: „Het heeft me eigenlijk nooit zo bijzonder geïnteresseerd". Mevrouw Van Leeuwen, de boerin van de „satelliet" Ar changel, heeft weieens een ver haal gehoord over een Amster damse bankier Hoope, die met zoveel succes in Russische staatsobligaties handelde (er werd toen druk gespeculeerd als bare vaderland gaf zij de hoe ven Russische namen. Roman tische streekbewoners willen er nogal eens aan toevoegen, dat op kille herfstavonden de geest van de ongelukkige freule rond de boerderijen dwaalt. Zuch tend. Wat zakelijker klinkt de ver klaring, dat een baron Van Deze vrij nieuwe boerderij i erfde de naam „Odessa" van haar voorgangster, die we- i »ens bouwvalligheid het veld moest ruimen. Heemstra, die Nederlands am bassadeur is geweest in Moskou, na afloop van zijn ambtsperiode de boerderijen ongeveer een eeuw geleden in zijn bezit kreeg. Uit liefde voor het land waar hij had gewerkt en als hoffelijk ge baar jegens Russische vrienden, die dikwijls schenen te komen logeren, zou hij de boerderijen naar Russische plaatsen hebben genoemd. i I# De boerderij Petersburg, een van de oudste, lijkt sprekend op Moskow en Archangel, iets minder sprekend op Riga.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4