Nieuwe Amerikaanse fabriek in Leiden 160 man personeel it Leidse veemarkt stond vrijdag in teken van lammeren LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 31 MEI 1965 TWEEDE BLAD EIGEN ,DAK' VOOR SHULTON m M mWWVmmwrmm m» j j m 11 OA .--jS j In Leiden-Zuidwest, aan de Rooseveltstraat, is een nieuwe fabriek van Shulton N.V. ver rezen. Het moderne en bijzonder doelmatig ingerichte gebouw is vanochtend door de Commisaris van de Koningin in de provin cie Zuid-Holland, mr. J. Klaa- sesz, officieel in gebruik gesteld. Vrouwelijke doctor in theologie Het zaterdag door ons gepubliceer de bericht over „Eerste vrouw doctor in theologie" behoeft in zoverre aan vulling, dat het hier een predikante betreft, die aan de R.-K. Universi teit in Nijmegen promoveerde. Reeds in 1913 promoveerde aan de Rijks universiteit in Groningen een vrouw tot doctor in de theologie. Voorts werd deze doctorstitel o.m. ook be- ééj haald door mevr. Nicolette Bruining mevr. Manhe Zemd'ke. J STAATSEXAMEN IJ Tot leden van de examencommls- e Staatsexamen h.b.s. 1965 zijn be tel noemd de heren drs. J. A. H. Crans- sen en dr. J. P. Duyverman, beiden in Leiden, J. H. A. Hendriksen en drs. H. A. J. van Weerden in Oegst- geest, mr. H. J. M. Megens in Voor schoten en drs. J. Smit en drs. M. A. Taal in Alphen aan den Rijn. Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor 130.— en (40.—. Of het allerbeste van f 200 en f 400.— Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. heeft het. Eterna - Certina Prisma - Junghans - EWE Anker - Roamer. ALTIJD VOORDELIG. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Rov. zn van J. G. Ruigrok en M. E. J. E. van Hoek; Maria Johanna, dr van M C. van Beelen en J. A. van Beel«n*- Catharina WUhelmina Antonla, dr inlque nenonKa *~r Distelvelt cn C. J. Bennlng; Maria na WUhelmina, dr van L. T Ver der Voort; Yolanda i C. M. Isaac, V1X vtuii Steen - Trouwee; Maria Catharina. dr van W. Carree en E. J. van der Weljden; Maria GETROUWD W van Daalen en J. H. Favier; H. der Melde en L. F. Pennenburg. OVERLEDEN tilling, II J*. Swart, 3 maanden, Duuren. 76 Jr, man; jr. man; H. J. P. Wort- W. G. Saulus, 37 Jr. Hgjsker, 85 Jr, Oude Singel zijn eerste Europese fa briek bestaat uit een geheel in staalconstructie opgetrokken produk- tiehal en een in staal en gewapend beton gebouwd kantoorgedeelte. Er werden bij de bouw tal van maatre gelen genomen, die nodig waren in verband met het speciale karakter van de produkten (toiletartikelen), die het Amerikaanse bedrijf vervaar digt. Zo is de produktieruimte voor zien van een afzuiginstallatie in ver band met het stofvrij houden van de te verwerken materialen. Ook voor de brandveiligheid er wordt in dit bedrijf bijzonder veel met alcohol ge werkt zijn aparte voorzieningen getroffen. Het kantoorgebouw, dat behalve kantoren een kantine met keuken, archiefruimten, was- en kleedlokalen, een ketelhuis en een eigen laboratorium omvat, is daarom boven het explosiegevaarlijke gedeel te voorzien van een dakconstructie, die bij een ontploffing automatisch wordt opgelicht. Voor Shulton het Leidse bedrijf telt op het ogen blik 160 man personeel biedt de nieuwbouw nog mogelijkheden voor expansie, want zowel het kantoor gebouw als de produktiehal zijn voor uitbreiding vatbaar. Spinneweb Wat deze uitbreiding betreft, mr. Klaasesz gaf in zijn openingstoe spraak de directie van het bedrijf uiteraard schertsend de raad om daarvoor nu reeds de benodigde ver gunningen aan te vragen, „want dan heeft U deze tegen de tijd dat de eerste uitbreiding dringend noodza kelijk wordt in Uw bezit". De commissaris was overigens van mening, dat deze Amerikaanse in dustrie voor een stad als Leiden van grote betekenis is. „Temeer omdat er in dit geval van luchtverontreiniging geen sprake zal zijn, Shulton heeft de ramen maar open te zetten en de heerlijkste geuren zullen zich over de stad verspreiden". Mr. Klaasesz noemde het nieuwe gebouw tenslot te „niet zo maar een Leidse fabriek, maar het centrum van een spinne web, dat zich over de gehele wereld uitstrekt". De nieuwe fabriek van Shulton aan de Rooseveltstraat in LeidenZuidwest. aan, waarop door talrfjlke luidspre kers telefonische felicitaties uit der tien Europese Shulton-vestigingen te Felicitaties Ter gelegenheid van deze officiële opening voerden behalve mr. Klaa sesz, de directeur van de Nederlandse fabriek, de heer H. H. Gottmer, de directeur van Shulton-Europa, de heer G. J. Fraser, en de president van "The International Division of Shulton Ine", de heer F. Carpentier, het woord. Ir. C. M. Bakker van het inge nieurs- en architectenbureau AE. G. en J. D. Postma overhandigde de di rectie bij deze gelegenheid een klok voor de vergaderzaal aan en de heer J. E. M. Meihuizen namens de leve ranciers van Shulton een schilderij voor de hal. Gelukwensen werden ook aangeboden door ir. A. Sitse namens Werninks Beton en Aannemings maatschappij, die de fabriek ge bouwd heeft. De plechtighed werd onder meer bijgewoond door de loco- burgemeester van Leiden, de heer S. Menken, en door de wethouders C. J. Piena en S. Sannes. Later op de dag was er een druk bezochte receptie In dit nieuwe Leids- Amerikaanse bedrijf. Thorbeckeprijs voor Fockema Andreae De J. R. Thorbeckestichting in Lei den, een stichting die werken op het gebied van het recht en geschiedenis van grote betekenis bekroont, heeft besloten het werk van de Rijksarchi varis mr. S. j. Fockema Andreae „Dp Nederlandse Staat onder de Repu bliek" (1961), met de Thorbeckeprijs te eren. Deze prijs bestaat onder an dere uit een zilveren medaille. Halve eeuw getrouwd Gouden dagen voor LEIDS echtpaar Voor het Leidse echtpaar S. Brou werOuwerkerk gaan deze week de gouden bruidsdagen in. Donderdag a.s. zal het namelijk precies een halve eeuw geleden zijn, dat het tweetal voor de ambtenaar van de burgerlijke stand de wens te kennen gaf in het huwelijk te willen treden. De trouwdag van de heer en me vrouw Brouwer valt op 16 juni, maar voordien zal hun huisje in de J. P. Coenhof (no. 33) ongetwijfeld al vol bloemen staan. Het echtpaar woont daar sinds de pensionering van de bruidegom, nu alweer zes jaar gele den. De heer Brouwer, die 71 jaar is, heeft gedurende een kwart eeuw als chef zandvcrmer bij Smit Röntgen's Apparatenfabriek gewerkt. Zijn ac tiviteiten bleven daar niet tot het vormen beperkt. De personeelsver eniging van dit bedrijf bijvoorbeeld, is door hem opgericht. Bovendien is de heer Brouwer tien jaar achtereen voorzitter van deze vereniging ge weest. Op het ogenblik is hij een ac tief lid van de woningbouwvereniging „Ons Belang", welke vereniging jaar lijks tuinwedstrijden op touw zet. De heer Brouwer, die elk jaar aan deze wedstrijden meedoet, kan zich de trotse eigenaar van drie bekers noe men. Hij heeft in Leiden-Noord een eigen volkstuin, die heel goed onder houden wordt. De heer en mevrouw Brouwer de bruid is twee jaar ouder dan haar man hebben drie kinderen en ne gen kleinkinderen. Gezamenlijk zul len zij straks het huwelijksfeest dank baar vieren. Zij tot slot nog opgemerkt dat het eohitpaar het Leidsch Dagblad al vijftig jaar lang leest. Vernieuwing van St.-Jeroensbrug Vanwege de gemeente is aanbesteed het vernieuwen van de Sint Jeroens- brug, met aangrenzende walm uren en het verrichten van bestratingswerken met bijbehorende en bijkomende wer ken. Er werd als volgt ingeschreven: Wassenaarse Bouwmaatschappij, Wassenaar, 349.000; W. Hennipman, Leiderdorp, 347.000; P. K. Kraayeveld, Sliedredht, 328.000; Dubbers' aanne mingsbedrijf, Soest, 323.000; H. Koorn, Medemblïk, 318.000; P. Bos, Amstel veen, 317.000; Beider Beton, Rotter dam, 317.000; Aannemersbedrijf B. van Hees. Utrecht* 317.000; Firma weduwe van Driel, Koudekerk aan den Rijn, 316.700; D. de Rooy, Bad hoevedorp, 316.000; Firma C. Smit en zoon, Vijfhuizen, 315.000; Firma van der Bron en Visser, Voorburg, 315.000; A. Broere's aannemingsbe drijf n.v., Amsterdam, 309.000; V. de Vries bouwbedrijf n.v., Haarlem, 309.000; G. C. van Haften, Amstel veen, 307.000; Firma N. Cobelens en zonen, Haarlem, 305.000; Aanne mingsbedrijf „Oberon", Amsterdam, 304.100; N.V. Aannemersbedrijf voor heen firma van Noordenne en zonen, Hardinxveld, 304.000; N.V. Aanne mingsbedrijf voorheen J. M. Strijland, Uithoorn, 299.000; Kiebert, Sassen- heim, 296.600; Firma H. en B. Bel- jon, Voorburg, 295.500; Firma A. Th. Stuifzand, Leiden, 293.000; N. en Th. Overdevest, Voorschoten, 289.000; N.V. Aannemersbedrijf voorheen A. Dub bers. Malden, 289.000; N.V. De Vries en Loeve, Pijnaoker, 287.000; Aanne mersmaatschappij Nededo n.v., Rot terdam, 282.000; N.V. Aannemers maatschappij voorheen Hillen en Roosen, Amsterdam, 281.000; Hussen's aannemersbedrijf, Culemborg, 280.000; L. P. van der Geer en zn., Voorscho ten, 279.000; Firma W. Looye, Rot terdam, 274.500; Volker-Beton, Slie- drecht, 272.000; N.V. Aannemersmaat schappij voorheen gebroeders E. van Luiing. Woubrugge, 264.000; J. Zit man, Leiden, 262.000 en Aann.bedr. fa. gebr. Van Hees voorheen J. G. van Hees, Utrecht, 252.275. (Van een deskundige medewerker) Kenmerkend voor de Leidse voorjaarsmarkten, stond de markt van gisteren in het teken van de lammeren, die in tegenstelling tot vorige week, in groten getalen waren aangevoerd, waaronder een 1000-tal Texelse lammeren. Ondanks de iets kortere aanvoeren in andere sectoren, voornamelijk als gevolg van de verzette markt van Utrecht i.v.m. Hemelvaartsdag, waren de aanvoeren toch meer dan bevredigend te noemen. prijs en werden zeker niet voor min der verkocht. De handel verliep lui duur doch werd alles verkocht. Notering van f 3.60 tot f 4.40 en f 4.70 per kg geslacht gewicht. Luxe dieren, waarvan er naar verhouding iets meer te zien waren, noteerden zelfs iets hoger van f5 tot f 5.20. Worstkoeien noteerden eveneens hetzelfde als vorige week en wel van f 3.40 tot f 3.60 en slachtstieren van f 4 tot f 4.30 en f 4.60 per kg ge slacht gewicht. Vette kalveren, doen het nog steeds niet best en waren de prijzen opnieuw iets gedrukt. Bij een veel kortere aanvoer bleef de handel toch een lui verloop houden; notering f3 tot i 3.45 en f 3.70 per kg levend ge wicht. Slechts enkele prima kwali- teitsdieren behaalden met moeite een prijs van f3.80. Nuchtere- en MestkalverenMede in verband met de geringe aanvoer ko.iden de prijzen van slachtnuka's zich handhaven bij een lui verloop van de handel; notering van fl.35 tot f 1.50 en f 1.75 per kg levend ge wicht. Mestkalveren waren iets moei lijker te plaatsen. Bij onverminder de prijzen verliep de handel maar matig; notering van f120 tot f150 en f 190 per stuk. Wolvee: Vette schapen en vette lammeren (overhouders) waren ruim minder aangevoerd dan vorige week, Alle diersoorten stijf aan de prijs Behoudens de vette kalveren, die iets minder deden, waren alle dier soorten stijf prijshoudend en zelfs iets duurder en had de handel dan ook in het algemeen een stug duur verloop. Er werden in totaal 3615 dieren aangevoerd, van welk aantal de schapen en lammeren met een aanvoer van bijna 2500 dieren aan de top stonden. Gebruiksvee: Bij een iets ruimere aanvoer dan vorige week, konden de prijzen van melk- en kalfkoeien zich handhaven en had de handel een rustig verloop; notering als vo rige week van f 1075 tot f 1350 en f 1550, terwijl bijzonder goede dieren tot f 1650 opbrachten. Hoewel er iets minder aanvoer van topklasse was, bleef ook de handel in vare koeien lui duur, die gisteren noteerden van f 750 tot f 1000 en f 1350. met enkele uitlopers tot f 1500. Bij een kalme handel noteerden de fokstiertjes f 725 tot f 850 tot f 1150. Vette koeien: Ondanks de verzette markt van Utrecht, was de aanvoer slechts weinig minder dan vorige week. Kon men in het begin van de week op andere markten een ten dens van iets lagere prijzen w te Leiden bleven ze stijf aan dehetgeen gezien de tijd van het jaar een normaal beeld is. Hoewel de kwaliteit van deze laatste overhou ders zeker niet meer puik is te noe men, bleven ze stijf aan de prijs en noteerden de vette schapen van f 100 tot f135 en f145; overhouders van f 105 tot f 155 en f 170. De zuiglam- meren werden goed verkocht voor pryzen van f 100 tot f130 en f140, terwijl aan de top zelfs f 145 werd betaald. De fokschapen (stellen), waarvan er slechts weinig waren aangevoerd, gingen vlot van de hand. Na over de eerste terughoudend heid heengestapt te zijn, was er bij de weidelammeren, waarschijnlijk in verband met het koude weer, aan vankelijk nog een trage kooplust Toch werden alle dieren geplaatst en noteerden van f 75 tot f 100 en f125. De Texelse lammeren, waarvan er ruim 1000 stuks waren aangevoerd, trokken veel belangstelling. De handel had een goed en vlot verloop en noteerden ook deze dieren weer hoger en wel van f 90 tot f 120 en f130. Varkens: Bij een iets kortere maar toch ruime aanvoer was de handel stug doch prijshoudend. De afloop was echter nog vrij vlot en werden alle dieren verkocht; notering drach tige zeugen van f 350 tot f 425 en f450. Schrammen van f 95 tot f 100 en f 110; biggen f64 tot f68 en f74. Slachtvarkens: (buiten de markt). De handel in slachtvarkens had aan het weekeinde een vrij kalm verloop en deden gemiddeld 3 cent lager dan vorige week en wel tot pl.m. f 1.92 per kg levend gewicht (zonder tar ra). Slachtzeugen bleven stabiel en gingen van de hand voor gemiddeld f 1.58 tot f 1.65 per kg levend ge wicht. Mora in ongenade bij Caamano en Imbert De pogingen van d« secretaris-ge neraal van de Organisatie van Amerikaanse Staten, dr. Mora, om een oplossing voor de crisis in de Dominicaanse Republiek te vinden, schijnen te zijn vastgelopen, zo meent men in diplomatieke kringen in San Domingo. Dr. Mora heeft getracht kolonel Caamano, de leider van de „consti- tutionalisten" en brigade-generaal Imbert, de leider van de militaire junta, te doen instemmen met de vorming van een voorlopige regering. Kolonel Caamano heeft gisteren ech ter in een communiqué gezegd dat hij hiet met dr. Mora wenst te on derhandelen en volgens diplomatieke kringen weigert ook generaal Im bert met de secretaris-generaal de OAS te praten. In San Domingo, waar de Inter - amerikaanse strijdmacht de bewa king van de neutrale zone langza merhand van de Amerikaanse strijd krachten overneemt, was het giste ren betrekkelijk kalm. De Braziliaanse generaal Panas- co Alvin, zal vandaag het bevel over de 21.000 Amerikaanse, 1.170 Brazi liaanse, 21 Costaricaanse, 250 Hon- durese en 159 Nicaguaanse militai ren op zich nemen, maar de bevel hebber van de Amerikaanse strijd krachten, generaal Palmer, heeft verklaard, dat hij voornemens is zeg genschap te behouden over het ge bruik van de troepen voor de ver vulling van hun taak voor de OAS. Bij een eventueel conflict over de politiek tussen de OAS en de Ameri kaanse regering zou hij de leiding van zijn regering volgen. „Ik draag twee hoeden", zei Palmer. Von Hassel „Losmaking" is zelfbedrog De Westduitse minister van Defen sie Von Hassel heeft zioh zaterdag in Bonn tegen alle tot nog toe naar voren gebrachte suggesties inzake „losmaking" (disengagement) ver klaard, omdat volgens hem dergelij ke plannen reeds door de ontwikke ling van de wapentechniek achter haald zijn. In een toespraak voor de Evangelische Werkkring van de C.D.U., C.S.U. noemde hij vermin dering van de strijdkrachten aan beide zijden van de demarcatielijn in Duitsland door „disengagement" zelfbedrog. Als voorbeeld voor het gevaar van een dergelijke „losmaking" noemde hij de Sowjetrussische en Oostduitse alarmoefeningen naar aanleiding van de in West-Berlyn gehouden zitting van de bondsdag in april jl. Daarbij was gebleken hoe de Sowjet- Unie snel en op verrassende wijze in enkele uren tjjds ver uit het ach terland modem uitgeruste troepen kon aanvoeren, zo zei Von Hassel. Volgens hem is de koude oorlog nog niet ten einde. Advertentie Van der Werff-stam naar Pinksterkamp Bij Anloo (Dr.) zal van 4 t.m. 8 juni het zesendertigste Noordelijk Pinksterkamp worden gehouden, met tweeduizend deelnemers het grootste jaarlijkse padvindersevene ment in West-Europa. De radio- en telefoonverbindingen van het kamp zullen wederom worden verzorgd door de Leidse Van der Werf-stam. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Zetten-An deist A. Klein Kranenburg te Hoevelaken te Aalst (Gld.) J. de Lange, director Gerei. Zendtngsbond, wonende te Zeist te Ingen (toez.) H. J. Smalbrugge te J. Hakkesteegt) (toez.) B. Klopman te Molkwerum. Be dankt voor Eist (U). J. den Hoed te Wijk bij Heusden. WAALSE GEMEENTEN Beroepen te Utrecht (vac. dr. J. G. H. Hoffmann) René Philippe, kand. te Beroepen te Dronten Oostelijk-Fle- voland, 3e pred.pl.) C. van Noort te Moerdijk-Klundert. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Grand Rapids (USA) A. B. Roukema te London (Ont. Can.) voorheen te Bunschoten-Spakenburg) Aangenomen naar Nljverdal H. de Vries CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Mitchell (Ont., Can.) M. Vlletstra te IJmuiden. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Slikkerveer W. Hage te INBRAAK IN ALPHEN: BUIT 6000 GULDEN In Alphen aan den Ryn is zater dagavond in het perceel Van Boetse- laerstraat 101 ingebroken. Er wordt een geldkistje met waardepapieren en een bedrag van 6000 gulden vermist. De inbreker heeft zich toegang ver schaft door het indrukken van een ruit. Dit is sinds eind februari de vierde avond waarop op deze wijze in zeven woningen in de kom van de gemeen te is ingebroken. Steeds waren het percelen waarvan van buitenaf te zien was, dat de bewoners afwezig wa ren. De dief heeft de merkwaardige gewoonte, vooral in kasten op de bo venverdieping te zoeken. VREDESKERK IN VENRAV „Brug vormen tussen Naties" In aanwezigheid van luitenant- generaal H. Schaper, namens H. M. de Koningin, mr. Fisher Howe na- s de Amerikaanse en dr. Viehmann namens de Westduitse ambassade is zondagmiddag in de in ternationale Vredeskerk in Venray plechtige zitting gehouden ter gelegenheid van de consecratie van nieuwe kerk. Mej. dr. Marga Klompé sprak over het thema: „Vre de, menselijke opdracht en christe lijke opdracht". De wij-bisschop van Keulen, mgr. W. Kleven sprak in het Nederlands en het Duits namens het Duitse epis copaat. Hij wilde de belangrijke fi nanciële steun uit Duitsland 220.000 DM voor deze kerk in Noord-Lim burg, waar in november 1944 het gro te slagveld van Nederland ontstond, met zien als een schuldbetaling, maar ais een middel om weer een brug te vormen tussen de verscheide ne naties. Wij kennen het onrecht, dat toen Nederland Is aangedaan en vragen vergiffenis daarvoor, waren zijn woorden. De commissaris dei- Koningin in Limburg, mr. Ch. van Rooy en prof. dr. ir. H. Gelissen, voorzitter van het Nederlands comi té van aanbeveling, wezen op het belang van samenwerking tussen de volkeren, waarvan de Vredeskerk thans al een symbool is. Later werd de lamp der broederschap ontstoken, zoals die ook in El Alemein en Monte Casino brandt. In aanwezig heid van vele Eerste- en Tweede Ka merleden, provinciale statenleden en burgemeesters werd vervolgens het grote plein voor de kerk omgedoopt in President Kennedyplein. Tijdens de plechtigheid ontving het comité een telegrafische gelukwens van Paus Paulus VI. EEUWFEEST VAN LEGER DES HEILS Teneinde het 100-jarig bestaan in het Leger des Heils muzikale luister bjj te zetten, zullen het mu ziekkorps van „Leopoldville Cen tral Hall" en een geheel uit vrou welijke heilsoldaten Lestaande tam boerijnbrigade uit Australië een be zoek aan ons land brengen. De „Leopoldville band" zal op 19 juni in Rotterdam en op 20 juni in drie steden optreden: Amsterdam, Utrecht en Den Haag. De tamboe- rijnbrigade speelt op 14 augustus op een openluchtsamenkomst in Am sterdam en tijdens een jeugdrally in Haarlem. Op 15 augustus geven de Australiërs twee concerten in Rot terdam. Bijbelhonger in Indonesië stillen Het jaarverslag van het Nederlands Bijbelgenootschap vermeldt dat het Indonesisch Bijbelgenootschap (I.B.G.) met het in gebruik nemen van een eigen drukkerij spoedig kan gaan werken aan haar formidable taak: „het stillen van de bijbelhon ger onder het Indonesische volk". Na het herstel van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië werd een beroep gedaan op de bemidde ling van het Nederlands Bijbelge nootschap bij de oplossing van een aantal problemen samenhangende met de bevoorrading van Indonesië met bijbels en met de aankoop van machines voor de drukkerij van het Indonesisch bijbelgenootschap, waar mee in 1964 werd begonnen. Eind 1963 werd de bijbelimport in Indonesische talen afgesloten. Het I.B.G. moet tot het tijdstip waarop de drukkerij in werking kan treden, voorlopig terugvallen op de grote voorraden, die voor de afsluiting van de bijbelimport konden worden ver zonden. Ook worden binnenkort in Indonesië bijbels uit Japan verwacht, die daar uit herstelbetalingsfondsen zijn gedrukt.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3