LEIDSCH DAGBLAD Labour nu al schaakmat? Twee Zuidvietnamese bataljons omsingeld Koud PREMIER WILSON ZOEKT UITWEG IN ECONOMISCH VIJF JARENPLAN Herculische taak Harde gevechten in noorden des lands Frankrijk boycot NA VO-manoeuvres (9uc/ leuwo Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 31 MEI 1965 No. 31578 Directeur: EL A. EL vaD Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no. 67055 Werklozen (Van onze correspondent in Londen) Terwijl de Labour-regering de wind steeds meer tegen zich krijgt de proteststormen over het breken van de meeste verkie zingsbeloften steken overal op hebben premier Wilson en zijn naaste medewerkers zondag op het landgoed Chequers beraad- agd over het economische vijfjarenplan dat Engeland uit het moeras zal moeten helpen. Dit plan zal zeker niet voor september worden gepubliceerd. MUURVAST Op korte termijn zitten de meeste zaken die de regering wil veranderen muurvast, waarbij zoals gebruikelijk fouten van het vorige bewind als oor zaak worden gedoodverfd, hoewel dit alibi op de openbare mening nauwe lijks meer enige indruk maakt. Wan neer er op dit ogenblik nieuwe ver kiezingen zouden worden gehouden Labour waarschijnlijk van de kaart worden gevaagd. Oorspronkelijk leek het alsof de kiezers bereid zouden zijn harde maatregelen te slikken. De conserva tieven hadden het in oktober nog al tijd verbruid, maar nu onder Labour alles dreigt spaak te lopen is tie stemming in enkele maanden tijd ra dicaal omgeslagen. Doorroeien Lagei-huismeerderheden die tot dus- hebben geschommeld tussen 1 en 25 stemmen en te hopen dat in de herfst of in het volgend voorjaar La- bours tegenspoed zal keren. De con servatieven honen dagelijks steeds luider dat het allemaal alleen maar. erger zal worden. Staat de regering i al schaakmat? De bijeenkomst op Chequers werd door de oppositie-woordvoerder voor j economische problemen, Edward Heath, een vergeefse poging genoemd Labours hachje te redden. Hij verklaarde dat de regering de basis haar politiek volkomen heeft vernietigd. Prijzen en belastingen stijgen voortdurend en de produktie daalt. De kredietbeperking is de erg- ste in 40 jaar. Bovendien heeft de re gering zelfs voor het eerst sinds on- KATTEN VERDWIJNEN IN UTRECHT (Van onze Utrechtse correspondent) n een tijd van drie vier weken zijn er tientallen katten in Utrecht ver dwenen. Het lijkt duidelijk dat de buurt tussen Nieuwe Gracht en Lange Nieuwstraat in Utrecht het werkterrein is geworden van iemand die erop uit is de katten- rijkdom te verminderen. De afge lopen maand zijn althans diverse bewoners van de Groenestraat hun poesen kwijt geraakt. Een mevrouw twee, een ander één, en een huis aan de overkant ook één. Het to xicologisch onderzoek op een over leden poes heeft met de meest gro te waarschijnlijkheid vergiftiging door fosfor uitgewezen. De andere dode beestjes worden nog onder - I zocht. Er zijn sterke vermoedens wie er op deze radicale wijze oorlog voert te- geen de poesen. In de buurt woont een duivenhouder die eens heeft ge zegd: „Als het me gaat vervelen met die katten, geef ik ze gebak ken spons". (En inderdaad is bij een speurtocht over de daken deze week gebakken spons gevonden. Daarover bestaat ook bij de politie, die inmiddels haar onderzoek is begonnen, geen twijfel. Waarschijnlijk zit de fosfor dan in de spons, maar dat wordt thans onderzocht. De zwartste pessimisten geloven dat er bij een verder aandraaien van de krediet-schroef, het volgend jaar wellicht meer dan een half miljoen werklozen zullen zijn. Maar de La bour-regering zal het politiek waar schijnlijk nooit aandurven het zover te laten komen. De 300.000 regionale werklozen van thans zijn hoofdzake lijk ongeschoolden, die doordat zij door het huizen-tekort gebonden zijn aan hun woonplaatsen niet kunnen worden overgeheveld naar gebieden waar ze nodig zijn. Op Chequers werd in elk geval vastgesteld dat voor de beoogde economische groei op het ogenblik dringend behoefte is aan 300.000 extra-werkkrachten. Maar de regering heeft de immigratie-kraan dichtgedraaid, omdat zij door een nog grotere toevoer van kleurlingen zo goed als zeker de verkiezingen zal verliezen. Zo draait men op allerlei gebied in een uitzichtloos kringetje rond. Het doel van Wilsons economische koers is opvoering van de nationale produktie met 25 procent in 1970 en het doelmatig maken van de indus trie, in overeenstemming met be paalde prioriteiten. Een eerste eis is de betalingsbalans in evenwicht te brengen, waarmee het ondanks extra invoerheffingen nog steeds sukkelen is. Wilson wil kapitaal-investering en individuele modernisering bevor deren, maar zit met een steen om de nek van een abnormaal hoge rente van 7 procent. Vloeks taking Een tragische illustratie van een totaal verouderde geestesgesteldheid onder miljoenen arbeiders is de be lachelijke mijnstaking in Zuid-Wales, die ondanks de pogingen gedurende het afgelopen weekeinde om het con flict bij te leggen, doorgaat. Deze sta king heeft tot nu toe, wat de kolen- opbrengst betreft, in totaal al 50 mil joen gulden gekost en 7 miljoen gul den aan gederfd loon. Dat allemaal wegens een scheldwoord dat een voorman een recalcitrante 18-jarige leerling-mijnwerker naar het hoofd slingerde. Zoals men weet, werden beiden daarna overgeplaatst. De Bond van mijn-opzichters heeft toen uit protest tegen de overplaatsing van de voorman haar 3500 veilig heidscontroleurs het werk laten neerleggen, waardoor 55.000 mijnwer kers thuis moeten blijven. En meer dan de helft van de mijnen in Zuid- Wales stil ligt, terwijl tientallen an dere mijnen slechts op halve kracht kunnen werken. De opzichters klagen over de on dermijning van hun gezag, hetgeen, afgescheiden van dit incident, eqn algemene grief schijnt te zijn. Maar de bedrijfsleiding wordt sinds jaar en dag bijna voortdurend door sta kingen over allerlei futiliteiten be dreigd. Helaas heerst in een deel van de Britse mijnindustrie, wat de arbeids betrekkingen aangaat, een verblind heid, die geen rekening wenst te hou den met het bedrijfsbelang, laat staan met het nationale belang. Wilson staat met al zijn papieren plannen dan ook voor een Herculische taak. Kilo suiker drie eent duurder De consumentenprijs voor suiker is met ingang van vandaag met drie cent verhoogd. Deze prijsverhoging is bedoeld om de gegarandeerde sui kerprijs voor de oogst 1965 te ver wezenlijken en om de marge voor de tussenhandel te verbeteren. MOEILIJKHEDEN MET GEMINI De voorbereidingen om de Gemini IV met de twee Amerikaanse ruimte vaarders James McDivibt en Edward White a.s. donderdag te lanceren worden voortgezet, ondanks moeilijk heden rond de lancering. Deze moeilijkheden zijn een lek in het watersysteem van het ruimte schip en een gestoorde onderzeekabel, die gegevens overbrengt van Kaap Kennedy naar volgstations op andere punten van de wereld. 'Zie over de dit Stammenoorlog in Pakistan: 250 doden Een stammenoorlog in de Pakis taanse grensstaat Dir heeft vorige week 250 mensen het leven gekost, aldus het dagblad Jang in Karatsji. Bij de gevechten waren 10.000 stam leden betrokken. Drie dorpen gingen in vlammen op, vee werd geslacht en oogst vernield. De toestand rs weer rustig. De onlusten ontstonden nadat het systeem van onbetaalde arbeid voor landeigenaars was afgeschaft en deze landeigenaars tot het opeisen van een deel van de oogst overgin gen. Deze jongeman was o dag van het hengels* koning te rijk mét zijn vangst. de eerste zoen de orstelijke Amerikaanse vliegtuigen be stoken onafgebroken eenheden van de Vietcong, die in het noordelijk deel van Zuid-Viet- nam enkele posten van de rege ringstroepen onder de voet drei gen te lopen. Twee bataljons van de Zuidvietnamezen zijn omsingeld en een derde bataljon, dat als versterking was gezon den, zou zodanige verliezen heb ben geleden, dat het in feite is uitgeschakeld. In totaal zouden 400 man van de regeringstroe pen zijn gesneuveld of worden vermist. De strijd, die al enige dagen duurt, woedt in het gebied van Qoeang Ngai, op ruim 500 km ten noordoos ten van Saigon. De post Ba Gui, die op 25 km ten westen van Qoeang Ngai ligt, wordt belaagd door naar schatting twee bataljons van de Vietcong. Het regerings-bataljon, dat werd gedecimeerd, was op weg om Ba Gai te ontzetten. De Vietcong zou in de nabijgelegen vallei van de Tra khoec over nog drie bataljons beschikken, die de districtshoofd plaats Sonh Ha hebben omsingeld. De bevelhebber van het Zuidviet- namese eerste legerkorps, gene raal Thi, heeft zijn laatste reserves in de strijd geworpen. Hij heeft nu de Amerikanen gevraagd, een ba taljon mariniers te sturen. De dichtstbijgelegen Amerikaanse troe pen bevinden zich in Tsjoe Lai, op 60 km van Qoeang Ngai. Een Ame rikaanse woordvoerder in Saigon zei van het verzoek van generaal Thi niets af te weten. Tot dusver zijn de Amerikaanse militairen in Zuid- Vietnam uitsluitend gebruikt voor „defensieve operaties". Wat het doel van het Vietcong-of- fensief is, is niet duidelijk. Misschien is het gericht op de verovering van Qoeang Ngai. Maar het wordt ook mogelijk geacht, dat de Vietcong Zuldvietnamese reserves wil onttrek ken aan strategisch belangrijkere plaatsen, die dan gemakkelijker kun nen worden aangevallen. Luchtaanval Zestien Amerikaanse Thunder- chiefs, gesteund door andere straal vliegtuigen, hebben zondag 40 ton bommen van 340 kg geworpen op een munitie-opslagplaats te Hoai an, op slechts 7 km ten zuiden van de Nooróvietnamese hoofdstad Hanoi. Amerikaanse vliegtuigen waren nog nooit zover boven Noord-Vietnam doorgedrongen. De aanvallende toestellen ont moetten geen vliegtuigen van de tegenstander, maar het luchtdoelge schut vuurde hevig. Volgens berich ten uit Amerikaanse bron keerden alle vliegtuigen behouden op hun ba sis terug. De piloten meldden dat na de aanval, die tien minuten duur de. de gebouwen van het depot voor zestig procent waren vernield. „Grote vergissing" De voormalige Britse minister van Buitenlandse Zaken Gordon Walker schrijft in een artikel in „The Scots man", dat de Ver. Staten een grote vergissing zouden begaan als zij de bombardementen op Noord-Vietnam tot Hanoi of industriecentra zouden uitbreiden. De voormalige minister, die op verzoek van de Britse regering een reis naar Zuidoost-Azië heeft ge maakt, schrijft voorts: „In een oor log als deze kan er overwinning noch nederlaag zijn. Er moet een regeling door middel van een compromis mo gelijk zijn". Hij meent dat het risico van een rechtstreeks treffen tussen de grote mogendheden in Vietnam groter is dan enkele maanden geleden. „Er kan geen Amerikaans belang in Vietnam zijn dat het risico van een grote oorlog met China of Rusland ook maar zou kunnen rechtvaardi gen". Volgens Gordon Walker is de hui dige Zuidvietnamese regering de beste die dat land totnogtoe heeft gehad. Zij is liberaal en heeft goede plannen. Zij is niet slechts een werk tuig in de handen van de Amerika nen. hoewel zij afhankelijk is van de Amerikaanse militaire steun. WEERBERICHT De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Wisselende bewolking met hier en daar een bui. Matige tot try krachtige wind uit noordooste lijke richting, maar aanvankeiyk nog Uit uiteenlopende richtingen. Aan houdend koud. (Opgemaakt om 11.15 uur) 1 JUNI Zon op: 4.26 uur; onder: 20.50 uur Maan op: 5.33 uur; onder: 23.09 u. Hoogwater in Katwijk te 3.56 en 16.26 uur, laagwater te 12.09 uur Onderhandelingen? O In een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie heeft minister van Buitenlandse Zaken Rusk ge zegd, dat er moeihjkheden te ver wachten zijn als de communisten in Zuid-Vietnam druk blyven uitoefe nen. Hy herhaalde de Amerikaanse bereidheid tot onderhandelen over een vreedzame regeling. De Japanse eerste minister Sato heeft vandaag, in antwoord op een vraag van een socialistische af gevaardigde, in de Rijksdag ver klaard dat Japan thans met Frank rijk en de Sowjet-Unie overleg pleegt over de wijze waarop Noord-Vietnam ertoe kan worden overgehaald onder handelingen te openen met de Ver enigde Staten. Nieuwe naam NWP De vereniging Nederlandse Werk groep van Paranormale Genezers" heeft zaterdag op de in Utrecht ge houden algemene vergadering haar naam gewyzigd in „Nederlandse Werkgroep van Praktizerende Gene zers". Door deze naamsverandering wil de NWP aansluiting zoeken by de gangbare benamingen in de EEG- landen, terwyi voorts werd overwo gen dat het woord paranormaal ook voor magisch en occult wordt ge bruikt, hetgeen by de publieke be oordeling van de NWP verwarrend werkt. Tijdens haar bezoek aan de haar handtekening werd bei tionale „dachvaert" van de Nederlandse Gidsenbeweging in het Brabantse plaatsje Schayk kocht Koningin Juliana een bal lon waaraan een kaartje met tigd. Met het oplaten van deze ballon werd de actie voor het werk van de Blauwe Vogels ge opend. MENIGTE TUIGT JONGE NAZI'S AF Een menigte, van 5000 personen, van wie sommigen met stokken waren gewapend, hebben gisteren in Toronto zes jongens die zich zelf nazi's noemden, afgeranseld, toen zy zich in een park vertoonden voor een byeenkomst. De jongens kregen bloedneuzen, blauwe ogen en andere verwondingen en werden door de politie bevrijd. De bereden politie reed de menigte achteruit die de Jongens probeerde te volgen. Negen personen werden gearresteerd. Voor de jongens er waren, was de menigte toegesproken door een man die in een concentra tiekamp van de nazi's heeft gezeten. „Nieuwe oorvijg voor V.S." Paryse correspondent) t>it nummer bestaat uit 20 pagina's (Van or In een somber te noemen perspec tief vergaderen vandaag de minis ters van Defensie van de NAVO-lan- den over het produktiebeleid van wapens voor de verdragsorganisatie. President De Gaulle heeft namelijk, om de woorden van de „New York Herald Tribune" te gebruiken, de VS een nieuwe en zoveelste oorvijg toegediend door by voorbaat zijn me dewerking te weigeren aan de grote tweejaariykse NAVO-manoeuvres, die volgend jaar onder de naam „Fallex" zullen worden gehouden. De aankondiging in Parys is voor lopig nog officieus, maar niettemin is toch al duideiyk te kennen gege- dat door deze weigering De Gaulle nogmaals wil protesteren 'egen de huidige coördinatie van de bevelvoering en vooral van de ver- antwoordeiykheden binnen het raam der NoordaJJantische Verdragsorga nisatie kritiek die rechtstreeks wordt gericht tot Washington, dat nog al- tüd blijft weigeren enig gevolg te geven aan de verlangens van gene raal De Gaulle. Frankryk binnen de NAVO. en daardoor op het toneel der wereldpolitiek, op dezelfde rang s Engeland en de VS zelf te plaat- Deze nieuwe schop tegen de Ame rikaanse schenen is gevolgd op de Franse beslissing van enkele dagen zyn vertegenwoordigers uit de Zuidoostaziatische Verdragsorga nisatie terug te trekken. Het karak ter van de trap is nog demonstratie ver nu vandaag in Parys juist de mi nisters van Defensie van de vyftien NAVO-landen byeen komen om pro blemen van gemeenschappelyke wa pen produktie en taakverdeling on der de ogen te zien. De Amerikaanse bewindsman Mc. Namara wil een soort gemeenschap pelyke NAVO-markt voor wapens tot stand gebracht zien. Of Frankryk meer dan beleefde belangstelling zal hebben, bjkt onwaarschynhjk. Op zyn eigen wyze heeft generaal De Gaulie de veertien niet-Franse mi nisters al doen begrypen dat. ze zich tyd en moeite van een reis naar Pa rys eigenlyk hadden kunnen bespa ren, zolang op een veel hoger niveau aan Frankrijks fundamentele bezwa ren niet tegemoet is gekomen. Deze nieuwe verrassing, waarvoor Frankryk heeft gezorgd, zal ook de nodige stof tot meditatie en discus sie geven aan de parlementariërs van de zeven landen van de Westeurope- se Unie Engeland plus de zes die op hun beurt vandaag in Parijs aan een vyfdaagse conferentie zyn begonnen. Muur weer open De communistische muur door Berlyn is vandaag voor 14 dagen opengesteld om de Westberiyners ge legenheid te geven familieleden in de Russische zone te bezoeken. De Westberlynse senaat heeft be kendgemaakt, dat 643.209 aanvragen in behandeling zyn genomen. De meerderheid der grenspasjes is voor de twee pinksterdagen 6 en 7 juni uitgereikt. Negerjongen (17) met jachtgeweer neergeschoten Een 17-Jarige negerjongen is in Buffalo met een jachtgeweer neer geschoten uit een auto, waarin drie blanke jongelui waren gezeten. Een vrouweiyke getuige kreeg een zenuwschok en kon het incident niet aan de politie bschrijven. Er is geen motief voor de wandaad vastgesteld. De toestand van het slachtoffer, dat hagelwonden in de rug en beide armen heeft gekregen, is ernstig. De drie blanken werden gearresteerd. In Bogalusa (Louisiana) hebben politiemannen zaterdag met traan gas een einde gemaakt aan een ge vecht tussen negers en blanken in het centrum van de stad. Zeven blanken en tien negers zyn gear resteerd. Allen worden beschuldigd van het verstoren van de openbare orde of het hinderen van de politie. De onrust brak uit nadat voorstan ders van rassengeiykheid de gehele dag hadden gepost voor winkels in de hoofdstraat van Bogalusa waar het reeds eerder tot rassenonlusten is gekomen. De plaatseUjke politie van Selma (Alabama) heeft zaterdag 99 blan ken en negers gearresteerd wegens het demonstreren tegen „vriend- -psdag", een dag die is ingesteld de plaatseiyke middenstand te helpen. Van de gearresteerden zyn 45 minderjarigen. Hun wordt overtreding van de boycotwetten van de staat Alabama ten laste gelegd. De 22-jarige Vivian Malone heeft geschiedenis gemaakt door als eerste negerstudent (e) gegradueerd te wor den door de universiteit van Alaba ma. zy deed met goed gevolg eind- in de economie. i Een kamenier Thérèse Travillet genaamd vond op den openbaren weg een por- i tefeuille met 100.000 francs. iToen zij dit bedrag bij den eigenaar terug bracht, vroeg deze haar ten huwelijk. Vo rige week werd het huwelijk gesloten. De leden der geneeskun dige faculteit te Leiden, de J hoogleeraren Boogaard, Evers en Halbertsma hebben zich tot de le Kamer gewend, met het verzoek dat de ge- neeskundige wetsontwerpen J worden aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1