"0fCE d J!ilF 'Russische raketbases kunst. Half miljoen haalt Britse Berlijners vorstin in Gebr. Krijnen klagen neef aan voor smaad PREMIERE VAN I minister rusk: IN ARNHEM in IN oord-Vietnam Succes voor Anna Magnani op toneel kc\leiÖOSCOQP Nieuwe uitgaven -Jfa SCHILDERIJEN VERBRAND Grootse huldigingvan ex- uitgever Stols HET „BUITENGEWONE GEWOON" V oorspoedig jaar voor de Nillmij KONINKLIJKE OPTOCHT STOPT OGENBLIKJE BIJ DE MUUR „EARLY BIRD" verbindt scholen Er zijn geen vervalsingen I (Van onze correspondent) De Amsterdamse advocaat mr. I. Sanders, zal namens de in het kasteel Genhoes in Valken burg wonende antiquairs P. en J. Krijnen een aanklacht wegens smaad indienen tegen de 21-ja rige Utrechtse antiquair. Hans Krijnen, die zijn beide ooms heeft beschuldigd van het plegen van vervalsingen Volgens Hans Krijnen zijn 13 meubelstukken, die de ooms dinsdag in het kas teel willen verkopen, niet werke lijk oud. ,,De meubels zijn de af gelopen jaren door de ooms zelf gemaakt. In enkele gevallen heeft Hans zelfs een handje ge holpen", aldus de neef. De heren P. en J. Krijnen wijzen deze beschuldigingen met kracht van de hand. „Van A tot Z gelogen", zo verklaren zij. In de catalogus van de veiling staan de dooi Hans be doelde stukken beschreven als ..eikehouten Vlaamse kloosterstoe- len uit de 17e eeuw, Zuid-Nederland se schraag-tafel uit de 17e eeuw enz. „Hans Krijnen zei ons. dat hij de zaak in de openbaarheid heeft ge bracht omdat zyn ooms volharden in een onscrupuleuze houding te genover zijn vader, de heer L. P. J. Krijnen. Zij zouden met alle mid delen trachten hem te dwarsbomen. Volgens de heren P. en J. Krijnen zit de vork anders in de steel. Hans' vader heeft hen voor f 335.000 gul den opgelicht, zo verklaren zij. Hans Krijnen vertelde dat zijn va der reeds voor de oorlog met diens beide broers een vennootschap had i opgericht. Aanvankelijk dreven zij 'n antiek- zaak aan het Oud Kerkhof in Utrecht In 1956 verplaatsten zij de zaak ge heel naar het kasteel Genhoes in Valkenburg, dat zij hadden gehuurd. Volgens Hans heeft zijr vader de restauratiekosten en talrijke nog andere kosten betaald uit de op brengst van verkochte goederen. De ooms nu schijnen van oordeel te zijn dat Hans' vader onrechtmatig de goederen van de hand heeft gedaan. Zij beroepen zich daarbij op het oude vennootschapscontract, waarin staat dat de vennoten niet zonder elkaar handel mogen drijven. Ongeveer anderhalf jaar geleden is de heer L. J. P. Krynen failliet verklaard. Zijn zoon weet niet wie het initiatief daartoe heeft genomen. Vast staat echter dat zijn vader zijn belastingschuld van f 29.000 niet kon betalen. Volgens Hans omdat hij bui ten de zaken in Valkenburg werd gehouden. Hans Krynen schat dat de veiling misschien wel anderhalf miljoen en ten minste vier ton zal opbrengen. Een derde deel van de opbrengst zal, aldus Hans, worden geblokkeerd tot uitgemaakt is of zyn vader er rech ten op heeft. De veiling die is ge organiseerd zonder medeweten van de heer L. J. P. Krynen betekent het einde van de vennootschap. - LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 28 MEI 1965 VIERDE BLAD Voor de openingsvoorstelling (maandagavond 14 juni) van de internationale filmweek in Arnhem zal een nieuwe Amerikaanse film „Once a thief" (niemand ontkomt zijn noodlot) in première gaan. Ralph Nelson is de regisseur en o.a. de maker van „Lilies of the field", waarin Sidney Poitier speelde. De hoofdrollen in „Once a thief" wor den gespeeld door Alain Delon, Ann Margret, Van Heflin en Jack Palan- ce. Na een afwezigheid van tien jaar is Anna Magnani teruggekeerd naar het Italiaanse toneel. Zij speelde in het mei-festival in Florence gister avond in „La Lupa" van Giovanni Verga. Zowel „II Messagero" als „II Tempo" noemden haar terugkeer tot het toneel nadat ze zolang alleen maar film heeft gespeeld een groot Het stuk zal van 8 tot 10 juni in Parijs gaan, van 14 tot 16 juni in Zürioh en op 22 en 23 juni in Wenen. De Amerikaanse minister van Bui- ben vier torpedobootjagers van de tenlandse Zaken. Rusk, heeft in j Amerikaanse Zevende Vloot stellin- antwodrd op vragen over berichten j gen van de Vietcong langs de kust omtrent het bouwen van lanceerba- 1 beschoten. ses voor luchtdoelraketten in Noord- Dit was de eerste maal, dat Ame- Vietnam gezegd dat de Russen reeds kaunse oorlogsschepen in de strijd luchtafweerbasis daar hadden J in Vietnam werden ingezet. aangelegd en mogelijk nog een twee de vlak bij Hanoi. Op een van de lanceerbases wa ren al installaties, benodigd voor het lanceren van raketten, aanwezig. Over de aanwezigheid van raket ten werd niets gezegd. Rusk waarschuwde de Russische leiders niet te proberen de oorlog in Vietnam uit te breiden. Dit naar aanleiding van een verklaring van de Amerikaanse industrieel Cyrus Eaton, die vorige week in Moskou een ge sprek had met premier Kosigin. Volgens Eaton had de Russische leider gezegd dat de Sovvjet-Unie haar geschillen met Peking aan het bijleggen was en samen met China tegen de Amerikaanse troepen in Vietnam zou optrekken als de V.S. hun politiek daar niet zouden wijzi gen. Rusk weigerde overigens Eatons mededelingen als een officiële weer gave van de Russische plannen ten aanzien van Vietnam te zien. Zevende vloot IXCALV^ Vertellingen uit Hellas en Kom Zowel woensdag als donderdag heb ben Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen weer grote bombardemen ten op tal van depots en installaties in Noord-Vietnam uitgevoerd. Nieuw Zeeland zal een batterij veldartillerie naar Zuid-Vietnam zen den. De Zuidvietnamese regering had onlangs om Nieuwzeelandse troe pen gevraagd ter ondersteuning van de strijd tegen de Vietcong. Noord-Vietnam heeft het vorige maand door India gedane voorstel tot het zenden van een Afrikaans- Aziatische troepenmacht naar Viet nam verworpen. Een woordvoerder van het Noordvietnamese ministerie van Buitenlandse Zaken zei, dat dit niet te verenigen valt met de huidige situatie in het land en met het feit. dat India voorzitter van de Interna tionale Controle-commissie is. KOLOSSAAL! Koelkasten met kolossaal vriesvak, op kastbreedte. Diepvriezers met 6 vrieswanden. Kolossale kapaciteit. FORTSST Van zeven 17e en 1 schilderijen, die in juni gestolen zijn uit de villa Olivella, 14 km ten zuiden van Napels zijn de verkoolde resten in een grot ge vonden. De eigenaar Graaf Gaetani d'Aragona zei dat de commissie voor schone kunsten de verkoop waarde van de schilderijen op 15 miljoen lire had gesteld. De politie heeft de boer Franceso Balzano aangehouden die haar mee deelde dat de schilderijen hem door drie mannen gegeven waren. Toen de politie twee maanden geleden een nauwkeurig onderzoek in de omge ving van zijn boerderij begon had hij de schilderijen in brand gestoken. Balzano heeft de drie mannen die reeds onder de verdenking van dief stallen uit andere villa's gevangen gehouden worden, herkend als de mannen die hem de schilderijen ge geven hadden. Goya's „Hertog van Wellington*' weer te zien Het schilderij van de Hertog van Wellington van Goya, dat na vier jaar geleden gestolen te zyn, is te ruggevonden, werd gisteren weer tentoongesteld in de National Gal lery in Londen. Het stond achter een plastic scherm. Het schilderij werd teruggevonden na een anonieme brief aan de Daily Mirror. Een anonieme briefschrijver beklaagt zich nu dat de door hem gestelde voorwaarde dat het stuk voor liefdadige doeleinden tentoon gesteld moest worden, niet is nage komen. De Mirror antwoordde daar op dit wel voorgesteld te hebben: het museum weigerde echter Maxim Hamel naar de Ned. Antillen Onder auspiciën van de Sticusa ertrekt de acteur Maxim Hamel in jktober naar de Ned. Antillen, waar hij twee jaar hoopt te blyven en leiding zal gaan geven aan het to neelleven op Curacao en Aruba als opvolger van de regisseur ^eter Hol land, die begin augustus naar Ne derland terugkeert. In het Rijksmuseum MeermannoWestreenianum museum van het boek. in Den Haag heeft dr. Hulsker, chef afdeling Kunsten van het ministerie van O. en Wgistermiddag de eretentoonstel- ling geopend van werk van de ex-uitgever en drukker van boeken, de heer A. AM. Stols, die 65 jaar is geworden en in Spanje gaat wonen. In zijn welkomstwoord zei de di recteur van het museum dr. C. Ree dijk, dat de heer Stols zijn zorgen uitstrekt over het boek als een opti male synthese tussen de schoonheid en bruikbaarheid. Prof. dr. G. W. Ovink, voorzitter van de in liquida tie verkerende Nederlandsche Veree- niging voor druk- en boekkunst, be lichtte de verdiensten van de heer Stols als de man die vanuit een ge- uitgeversbedrijf werken produ ceert waardoor hij het „buitenge wone gewoon" wist te maken. Hy bood de heer Stols, die oud-bestuurs lid van de Vereeniging voor druk- en boekkunst is. een bibliografie aan van diens werken, die zal worden samen gesteld door de conservator van het letterkundig museum, drs. G. Bor- gers, en Dirk de Jong. Zij zal een voorwoord krijgen van Jan Greshoff en uitvoerige inleiding van prof. Ovink. Dr. Victor van Vriesland vertelde wat de heer Stols als literator en de letterkunde heeft gedaan: het speuren naar en keuren van teksten. Namens de Kon. Ned. Bond van Uitgevers huldigde de heer F. L. Stenfert Kroese, de heer Stols. die van vrienden een sierglas kreeg aan geboden voorzien van een tekst die Hartz calligrafeerde. Dr. Huls ker tenslotte opende de expositie. Alexander Stols behoorde tot „de grote vijf" tot wie ook gerekend wor den de letterontwerper S. H. de Roos, de idealist en aestheet, mr. J. F. van Rooijen, de typograaf Jan van Krimpen, en de drukker Ch. Nypels. Stols was de jongste van de vijf en is thans de enige overlevende, van wie prof. dr. H. de la Fontaine Ver- wcij heeft geschreven dat hij van de vijf de vurigste dienaar van het boek is in zijn dubbele verschijning: als geestelijke boodschap tn als schoon voorwerp. Portugese schrijvers eisen vrijlating van collega's Bijna 100 Portugese schrijvers, dichters en toneelschrijvers hebben telegram gezonden aan de mi nister van Onderwijs. Hierin eisen zij de vrijlating van drie schrijvers die zyn gearresteerd omdat ze de grote romanprijs hebben toegekend aan een schrijver die een straf van veertien jaar uitzit wegens terreur daden. De drie schrijvers zijn Alexandre Pinheiro Torres, Manuel da Fonseca en Augusto Abelaria. Zij vormden de jury die vorige week de prfjs toe kenden aan Luandino Vieira voor zijn roman „Luanda". De toekenning leidde tot de groot ste literaire en politieke rel sinds ja ren in Portugal. Werken van Nicolas de Stael in Boymans Le comte de Crouzy-Chanel, am bassadeur van Frankrijk in Neder land, heeft gisteravond in het mu seum Boymans-Van Beuningen in Rotterdam een herdenkingstentoon stelling geopend van werken van de Rusland geboren Franse schilder Nicolas de Stael. Deze expositie van moderne schilde rijen, is waarschijnlijk de meest com plete expositie ooit van het werk van de tien jaar geleden onder tragische omstandigheden overleden schilder, gehouden omdat er uit alle landen van Europa en Amerika werk op de ze tentoonstelling bijeen is gebracht. Dat Rotterdam deze tentoonstel ling nu heeft, vrijwel gelijktijdig met de „klassieke" expositie van werk van Jan Gossaert, vindt zijn oorzaak in het feit dat deze expositie in juli in Zürich zal zijn en eind septem ber naar Amerika gaat. De expositie omvat een kleine 100 werken die tussen 1939 en 1955 wer den geschilderd. Klemj aerer ziek Een concert met de 80-jarige Otto Klemperer als dirigent dat vandaag in Kopenhagen zou plaats vinden is afgelast, omdat de Duitse dirigent tijdens de repetities ziek is gewor den. Maandag kreeg hij lichte koorts, waarvan hij nu herstellende is, maar het concert kan niet doorgaan omdat er te weinig gerepeteerd is. Arrestaties in verhand met vervalsingen De Italiaanse politie heeft giste ren in Milaan vier Italianen gear resteerd en 27 schilderyen in beslag genomen. Het waren vervalsingen die werden toegeschreven aan Modi- gliani' en de Pisis. die voor miljoe nen lire verkocht werden. In Delft is een demonstratie gegeven met de ,,Trackmobïl" een trekkertje. dat zowel op de weg als op spoorstaven kan rij den. De bestuurder kan door en kele simpele handelingen de rub ber wielen ophalen of laten zak ken: de trekkracht van het ma chientje is groot genoeg om ette lijke spoorwagens op te slepen. ertellingen uit Hellas door dr. M. A. Schwartz, uitg. Else vier. Amsterdam Deze twee pocketboekjes, elk met enige tiental len illustraties, brengen de lezer op een gemakkelijke manier in contact met de Grieks-Romeinse oudheid. De samensteller vertaalde in uitstekend Nederlands fragmenten van Ho merus. Cicero, Ovidius, Aelianus, He rodotus, Livius, Plutarchus e.a. en voorzag ze van beknopte inleidingen en toelichtingen. In het eerste deeltje komen achtereenvolgens vier hoofdstukken aan de orde: epos brie ven, de lichtere muze en fabels: deel 2 is geheel gewijd aan de geschiede nis. Wie de sfeer van de klassieke oudheid wil proeven, neme deze prettig leesbare boekjes ter hand. Elseviers Repertoria, geschiedenis 1 en 2 Deze repertoria in pocket- vorm, zoals die door Elsevier worden uitgegeven, geven een systematische overzicht van letterkunde, natuur kunde, kunst en godsdienst, aard rijkskunde en geologie enz. De deeltjes 7 en 8 zijn gewijd aan de geschiedenis, resp. oudheid-middel- eeuwen en nieuwe tijd, geschreven door drs. P. Schraa en drs. Sj. de Vries. In 460 bladzijden, samen met 135 illustraties, moet de stof beknop blijven. Toch zijn de schrijvers erin geslaagd zeer veel feiten op over zichtelijke wy'ze te verwerken. Wie zijn kennis nog eens wil ophalen of bepaalde episoden wil nalezen kan hier uitstekend terecht. Elseviers encyclopedie van de ar cheologie Een boekje van 240 bladzijden over een zo omvattend on derwerp als de archeologie van Kre ta en Hellas, Eturië en Rome (met belangrijke oudheidkundige monu menten uit Egypte. Mesopotamië en de prehistorie van West-Europa) kan vanzelfsprekend niet anders dan glo baal zijn. Niettemin is de samen steller. dr. A. R. A. van Aken, erin geslaagd een grote hoeveelheid gege vens bijeen te brengen. Typerend is bijv. het onderwerp luchtfotografie 'een belangrijke bron van informa tie'. waaraan een hele bladzij is ge wijd en bovendien een duidelijke fo to. Het boekje is rijk geïllustreerd met 150 foto's en tekeningen. Voor de N.V. Levensverzekering maatschappij Nillmij is 1964 een voorspoedig jaar geweest, dat geken- Rome merkt werd do°r een zeer grote acti viteit in alle geledingen cern. De produktie aan nieuwe ver zekeringen vertoonde, volgens het verslag, een ongekende vooruitgang, en de kostenstijging kon grotendeels worden opgevangen. De produktie aan nieuwe verzekeringen bedroeg ruim f 477 miljeen. hetgeen f 89 miljoen of rond 22.9% hoger is dan in 1963. De netto vooruitgang was f 299 miljoen, een stijging van 25%, waaa-door het in totaal verzekerde bedrag de f 2.8 miljard overschreed. Het winstsaldo was f 6.08 (v.j. f 6.89 miljoen). Belangrijkste nega tieve factor is de sterke kostenstij ging ad f 2.7 miljoen. Evenals vorig jaar wordt voorge steld 15'; dividend over het te stor ten en 2% over het niet gestorte ka- (Van onze correspondent in Bonn) In een experimenteel program ma met gebruikmaking van de communicatiesatelliet Early Bird zullen maandag twee klassen van middelbare scholen in de Ver enigde Staten en Frankrijk recht streeks met elkaar in verbinding staan. Via deze verbinding wellicht een van de toekomstige gebruiks mogelijkheden van communica tiesatellieten zal een klasse van een lyceum in Parijs, die Franse taalles heeft, 30 tot 40 minuten informeel praten met een groep leerlingen, die in West Bend genachtig bleef en in 't Westen en in de oppositie. Van de ruim twee miljoen Westberlijners. was ongeveer een kwart gisteren op de been om Koningin Elizabeth en prins Philip bij hun bezoek aan de vroegere Duitse hoofdstad toe te juichen. Honderdduizenden Berlijners waren alleen al op het Kennedyplein voor het stadhuis bijeen, om naar de toespraak van de Britse vorstin te luisteren. De tiende dag van het staatsiebezoek gold daarna nog Hannover. Maandag reist het Britse koningspaar naar huis terug. Onuitwisbaar De komst van de koningin naar West-Berlijn betekende voor de rege ring in Bonn het hoogtepunt van het Britse bezoek. Zij had dan ook de eer van het gastheerschap niet aan de Berlijnse burgemeester Brandt over gelaten. Zowel kanselier Erhard als vice-kanselier Mende en minister van Buitenlandse Zaken Schroder bevonden zich in Berlijn in het ko ninklijk gevolg. Het Britse konings paar nam staande de ovaties in ont vangst. Een reden voor Erhards aanwezig heid in Berlijn, was ook de nadering van de parlementsverkiezing. De kanselier meende dat het de popu lariteit van Brandt meer ten goede zou komen dan voor de christen-de mocraten goed kon zijn, wanneer de toch al zo geziene Berlijnse burge meester alleen naast de Britse vorstin zou zitten. Brandt is socia listisch kandidaat voor het kanselier schap. Sinds de proclamatie van de Bondsrepubliek zijn de socialisten al Opvallend was hoezeer de herin nering aan de vermoorde Amerikaan se president Kennedy tijdens de ont vangst van de Britse vorstin op het stadhuis nog steeds onuitwisbaar bleek. Niet spoedig zal het een staatshoofd gelukken in Berlijn nog- eens zo'n bijval te ontlokken als Ken nedy na zijn befaamd geworden uit spraak op de trappen van het stad huis: „Ik ben ook een Berlyner". De toespraak van de koningin bleef van veel neutraler aard. Na het ont vouwen van een uitvoerig programma over Brits-Berlijnse jeugduitwisselin gen, besloot zij haar rede echter toch met de verzekering dat de Berlijners by de vervulling van hun „grote op gaven" konden blijven rekenen op „de volle steun van de Britse regering en het Britse volk". Tijdens de rond gang door West-Berlyn naderde de koninklijke optooh de mum-, die het Ulbricht-regime tussen de beide stadsdelen opgetrokken heeft, tot op enkele meters. Bij de Brandenburger- Tor lieten de Britse gasten hun auto enige ogenblikken stilhouden, hoewel dit niet in het programma was voor zien. Prins Philip legde, gesteund door burgemeester Brandt, de ko ningin de situatie uit. Ook op de Potsdammerplatz reed het gezelschap vlak langs de prikkeldraadversper ringen en de muur. Koningin Eliza beth was duidelijk onder de indruk van hetgeen zy had gezien. sen langs de kant van de weg niet, zoals in het oosten, op bevel in en- thousiastme waren uitgebarsten. Aan het einde van het programma werd een speciale groet tot de Oostduitsers gericht. Ook kanselier Erhard, die de koningin op het bordes van het stad huis toesprak, richtte zich tot de Duitsers in de DDR. Dit zyn de politieke implicaties, die de Britse regering van tevoren heeft moeten overzien in haar besluit toe te stemmen in de reis van de ko ningin naar West-Berlyn. Nadat pre mier Wilson zich al bij zyn recente bezoek aan Bonn solidair had ver klaard met de Bonner-herenigings- politiek, heeft hij zich in deze hou ding bevestigd door de toespraken van Erhard en Brandt van gisteren mogelijk te maken. Deze omstandigheid zal eventueel tot een vermindering van de achter docht van de Duitsers voor de Brit ten kunnen bijdragen. Wanneer pre mier Wilson echter tegelijkertijd blijft streven naar toenadering met de regering in Moskou, zal het voor vele Duitsers toch moeilijk blijven te begrijpen, waar ze nu met de Engel sen aan toe zijn. Marokkaan verdacht van diefstal en bedreiging (Van onze Haagse correspondent) Een 24-jarige Marokkaan is door de Haagse politie gearresteerd, ver dacht van diefstal en bedreiging naar het leven. De liefstal heeft hij ontkend, van de bedreiging heeft de politie een bewijs. een brief aan zyn 21-jarige verloofde uit Loosdui nen Daarin schrijft hij dat hij haar zal vei moorden en dat hij daarna de hand aan zichzelf zal slaan, om- Kort nadat de Britse vorstin het op dat zy de verloving had verbroken. Westberlijns grondgebied staande Hij was sinds juni 1963 in ons land monument voor de Russische geval- en had vanaf oktober een kosthuis lenen uit de jongste oorlog was ge- j in Loosduinen. Eergisteren zei hy passeerd heeft een politieman een tegen zyn kostbaas, dat hfj het land drietal van lonten voorziene bom- i zou gaan verlaten. Nu de verloving gevonden. De helse machines, uit was. had hij er geen zin meer in nog te blijven. De kostbaas, die het met helemaal vertrouwde, dacht plotseling aan zyn spaarcenten, ongeveer 2.500 gul den. die hü in een kis' had opge borgen. Toen hij ging kijken bleek het geld verdwenen te zyn. De Marokkaan werd aangehou den. Hij had 5 bankbiljetten van 100 gulden en een van 25 gulden op zak Volgens hem had hy dat geld gispaard. Van de 85 gulden loon per week. legde hij er telkens 50 weg. De Marokkaan, een mohammedaan, beschouwde het feit. dat de vrouw de verbintenis had verbroken als een dodelijke belediging. Russische vlag was i bonden, lagen achter een hek ver borgen. Oostduitsers De radio- en televisiecommentaren van de Duitse verslaggevers richtten zich opvallend op het publiek in de DDR. Het regime van Ulbricht doet geen moeite meer de Oostduitse on derdanen het kijken en luisteren naar Westduitse stations te verbieden sinds de muur en prikkeldraad vluchten onmogelijk maakt. Een ra- dio-commenetator legde de Oost duitsers omstandig uit, dat de men-

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7