Nederlandse B.B.C. Waarom geen houten huizen? wees gezellig neem er 'n eelite vaderland hl borrel in Carroll Baker reikt prijzen uit in Cannes LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 28 MEI 1965 DERDE BLAD L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. LD. OVER RADIO EN T.V. V.V.D.-brochure pleit voor: p NEDERLAND 1 KRO: (Van onze parlementaire redacteur) Het hoofdbestuur van de VVD is van mening dat er naast het bestaande bestel van de omroepvereniging een soort Nederlandse BBC moet komen, die radio en televisie-programma's betrekt van onderling concurrerende produktiegroepen in binnen- en buiten land. Dit blijkt uit een vandaag gepubliceerde brochure van de VVD. Na een overgangsperiode zou dit nieuwe bestel de beschikking moeten krijgen over het tweede t.v.-net, het derde F.M.-radionet en beeld- en ge- luidskanalen van het Centraal an tenne-systeem. Het nieuwe orgaan, in de brochure „nationale omroep" genoemd, zou helemaal los moeten staan van het bestaande bestel, maar wel daarmee moeten samen werken in het internationaal overleg en bepaalde technische en admini stratieve taken. Twee soorten In de brochure worden twee soor ten van nieuwe gegadigden onder scheiden. De nieuwe gegadigden, die volgens het „club-principe" willen werken, zu'len zich moeten verstaan met het verenigingsbestel, met dien verstan de dat zij niet gedwongen kunnen werden samen te werken in N.R.Ü. en N.T.S. en wel gebruik zullen mogen maken van eigen studio's. Nieuwe gegadigden die volgens het „kwaliteitsbeginsel" willen wer ken zullen zich moeten richten tot het nieuwe orgaan, dat de produk- tie van deze gegadigden beoordeelt naar kwalitatieve normen. Deze nor men zijn in de brochure nog niet uit gewerkt. Regionale en plaatselijke zendor- ganen en educatieve zendorganen zeals Teleac, die nu nog in de N.T.S.- zendtijd uitzendt, zullen los moeten staan van het nieuwe bestel. Ge westelijke culturele raden zullen des gewenst inspraak moeten kunnen krijgen in het beleid van de regio nale organen. Financiën Het nieuwe bestel zal gefinancierd moeten worden uit kijk- en luister gelden (overeenkomstig het aantal zenduren te verdelen) yn uit reclame. De reclametarieven zullen moeten worden bepaald op grond van de gemiddelde kijk- en luisterdichtheid. Een vast percentage zou ten goede moeten komen aan de uitzendende omroep. Volgens de liberale visie zou een reclame-orgaan de reclamezend tijd moeten verkopen aan de adver teerders. De producenten van de re clamespots zouden geen monopolie positie moeten hebben. De pers zou in de gelegenheid moeten worden ge steld in een N.V. aan vervaardiging van reclamespots deel te nemen of rr zelf een op te richten. In de brochure wordt gepleit voor een ge leidelijke invoering van de reclame. Tegen een uitkering uit de reclame opbrengsten aan de pers zonder meer worden in de brochure ernstige be zwaren gemaakt. De. uitkering zou het karakter hebben van een sub sidie en de vaststelling van een rechtvaardig aandeel is niet moge lijk, aldus de brochure. Wijze mannen Tn de brochure, getiteld „radio en televisie uitdaging en hulpmid del" worden de bezwaren van de V.V.D. tegen het bestaande omroep bestel en de plannen van de nieuwe regering nog eens duidelijk opge somd. Er wordt verder een pleidooi gevoerd voor een wetenschappelyk opgezet kjjk- en luisteronderzoek en de invoering van een recht op we derwoord voor hen, die via de ether persoonlijk zijn aangevallen. Voorts stelt de brochure de instelling van een college van wijze ma «een soort ombudsman voor de roep» dat op gezette tijden zal ten uitmaken in hoeverre bepaalde politieke stromingen tekort zijn ge komen. Dit college zou dan uit een speciaal daarvoor af te zonderen aantal uren de tekortgekomen stro mingen zendtijd moeten toedelen. Reclamefilms bekroond In het Flora-Theater in Amster dam heeft de vice-voorzitter „Genootschap voor reclames", drs. P. Th. van Leeuwen, op de jaarlijkse reclamefilmdag de bekroning be kendgemaakt van drie Nederlandse reclamefilms. Het zijn „mosselen film" van N.V. Joop Geesinks' Dolly- wood, „Jolita" van N.V. Oscar film en „Caballero (anders dan andere»" van N.V. Uniefilm. De representan ten van de winnende producties ont vingen uit handen van drs. Van Leeuwen de jaarprijs 1964 in de vorm van een medaille van het genoot schap. Nieuws in het kort NTS Barend de Beer, voor de kleuters De Flintstones. tekenfilm ProgTamma over huwelijksbemiddeling NTS-journaal Brandpunt, actualiteiten Duel. spel Tsjechisch folkloristisch ensemble 't Loopt toch weer? Stichting Souutera Toeristische tipjes NTS-journaal Sluiting. NEDERLAND 2 AVRO: Nieuws in het kort NTS Zonder formules, wetenschappelijk progr. The Saint, film Zweefvliegen een koninklijke sport Parlementaire spiegel Sluiting. s UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: 7.50 uur Kwintet voor blazers 11.35 uur Alarius Ensemble HILVERSUM 2: 8.05 uur Pintertjes, schetsjes ff 9.00 uur 't Is allemaal show. Armstrong, in 1959 in Blok ker en toen toegejuicht door 50.000 toeschouwers was gistermiddag en -avond voor de tweede maal in de veilinghal, hij speelde voor in to taal nauwelijks drieduizend Niettemin gaf hij die Advertentie Advertentie voor hun geld (entree f7,50 en f 10.-) en blies virtuoos op zyn trompet. Maar organisator Ben Essing bleef met de strop zitten: het jubileumeve nement tien jaar Blokkerfestival le verde hem een verlies op van naar schatting vijftienduizend gulden. 's Middags kwamen duizend men sen naar de veilinghal en 's avonds tweeduizend. De televisievoetbal wed strijd won het duidelijk van de 65- jarige Satchmo. Na het middagconcert reikte Louis Armstrong een platina- en een gou den plaat uit aan Gert Timmerman voor „Ik heb eerbied voor jouw grijze (Van onze speciale verslaggever) Carroll Baker is met 21 koffers naar de Rivièra komen vliegen. In een van die koffers zit de avondjurk, waarin de platina blonde actrice vanavond de prij zen van het 18de filmfestival van Cannes zal uitreiken. Want voor dat erebantje heeft festival-di recteur Robert Favre le Bret deze Amerikaanse 48 uur nadat de laatste opnamen voor de film over het leven van het vroegere filmidool Jean Harlow waarin zij de titelrol speelt waren beëindigd naar Cannes doen komen. Na deze derde vriendelijkheid je gens de Verenigde Staten, die het festival immers al mochten openen met Premingers „In Harms way" en het vanavond ook zullen mogen slui ten met Walt Disney's „Mary Pop- pins", zullen de Amerikanen wel weer tevreden over hem zijn. Dan zullen de machtige mannen van Hollywood hun boosheid, ontstaan omdat zij van mening waren dat d» Amerikaanse films er bij eerden prijsuitreikingen slecht waren afge komen en tot gevolg hebbend, dat in 1964 de belangrijkste produkten uit de V.S. niet naar Cannes maar naar San Sebastian gingen, wel weer vergeten zijn. Een diepere knieval hac; monsieur Favre le Bret in elk geval niet kunnen maken Vakantie haar geen rust hebben vanwege de haar achtervolgende journalisten en fotografen. Nu heeft zij daar bij haar aankomst op het vliegveld in Parijs geen last van gehad. In de michine,. waarmee zij uit Amerika was komen vliegen, zaten namelijk ook Jeanne Moreau en Brigitte Bar dot en die maakten, dat niemand op Orly op de blonde Amerikaanse lette. Geen flo| Om te voorkomen, dat een soortge lijke tragedie op het vliegveld van Nice nogmaals zou plaats hebben want Jeanne Moreau vloog ook door naar de Rivièra om vat vakantie te nemen na het vermoeide film werk, dat zij onder regie van Louis Malle gedurende vijf maanden in Mexico had verricht moesten miss Bakers publiciteitsheren het in de lucht met Jeanne Moreau op een akkoordje gooien. Wilde zij zo goed zijn in het vliegtuig te blijven, totdat iedereen er goed van overtuigd zou zijn, dat er befaamde actrice was aangekomen? Dat wilde de al in vakantiestemming zijnde Jeanne ge lukkig. waardoor de aankomst van oe speciale festivalgaste uit de Ver enigde Staten in Nice in elk geval geen flop werd Nu zaten in die koffers van Caroll L'aker natuurlijk nog we! meer dan die ene avondjapon. Het geraffineer de Harlow-gewaad zat er in, waarin Carroll tijdens een speciaal te harer ere bijeengeroepen persbijeenkomst veel en toch niets essentieels kwam laten zien van de bekoorlijkheden, waarmee zij in „Baby doll" eh „The carpetbaggers" uitdagend voor de camera's kwam. Verder zal haar ba gage uit veel vakantiekleding heb ben bestaan, want de moegefilmde Carroll zal een poosje aan de Rivièra blijven uitrusten. Waar wilde zij niet zeggen, want dan zou zij volgens Prins Bernhard naar Monaco Prins Bernhard is gistermiddag voor het weekeinde naar Monaco vertrokken, waar hij de gast zal zijn van Prins Reinier. Samen met ko ning Constantijn van Griekenland en de graaf van Barcelona in him kwa liteit van beschermheer, zal de prins een bijeenkomst bijwonen van de club van oud-coureurs, die daar wordt gehouden ter gelegenheid van de jaarlijkse autoraces om de Grand Prix van Monaco. negerkiesrecht De Amerikaanse senaat «d?eft woensdag een door president Johnson ingediend wetsontwerp, waardoor ne gers in de zuidelijke staten gemakke lijker in de kiesregisters kunnen wor den ingeschreven, met 77 tegen 19 stemmen aanvaard. Het wetsontwerp moet nu nog in het Huis van Afge vaardigden worden behandeld. Het wetsontwerp voorziet in de inschrij ving van negers in de kiesregisters door federale functionarissen ingeval zij door plaatselijke autoriteiten wor- aigewezen. VERLOVINGSRINGEN DESIREE - CONSTANT klassieke en moderne modellen. Op het graveren kunt O wachten zonder prijsverhoging. Levenslange schriftelijke garantie. F. W. PLESSEN BEVRIJDINGSPLEIN 12 LEIDEN Z.-W. - TEL. 26670 Burgemeester Thomassen van Rotterdam, minister G. Suur- hoff en mr. V. G. M. Marijnen hebben op uitnodiging van B. en W. van Rotterdam een rond vlucht gemaakt boven de Rijn mond. Het vertrek van Zestien hoven. „Stakingen niet staatsgevaarlijk" De Spaanse regering heeft woens dag bij de cortes, het parlement, een wetswijziging ingediend, die beoogt stakingen niet langer als staatsge vaarlijke acties te beschouwen. Waar nemers achten dit een eerste belang rijke stap naar normalisering van de sociale sfeer, hoewel zij er nog geen erkenning van het stakingsrecht in en gióteren Nog geen licht in Eindhovense moord in de zaak van het zesjarige jon getje Corrie Hofman, dat in de Leen- derhei bij Eindhoven door een man werd gewurgd is nog steeds geen klaarheid gekomen. Met onverdroten ijver blijft de politie met het onder zoek voortgaan. Op het ogenblik on derzoekt men nrg steeds de honder den tips, die zijn binnen gekomen. De dossiers van bepaalde verdachte personen worden steeds dikker.... Maar over directe aanwijzingen te gen één bepaalde persoon beschikt de politie nog steeds niet. De verkoop van een bidprentje in de buurt van het vermoorde jonge tje heeft een flink bedrag aan geld opgebracht, waarvoor een grafzerkje werd gekocht. Het resterende geld werd voor leniging van noden in de getroffen familie geschonken. Intus sen heeft de Eindhovense recherche de bevolking nogmaals gevraagd geen enkele inlichting te verzwijgen. Ver moedens. die nog niet werden gemeld, kunnen juist in dit stadium de be langrijkste zijn. Waarom associeert het Nederlandse publiek nog altijd houten woningen met noodwoningen of keten? Waarom neemt het geen I voorbeeld aan Noord-Amerika en Canada, waar niet minaer dan j 90 procent van alle laagbouw uit hout is opgetrokkenWaarom be steedt Nederland zo weinig aandacht aan de mogelijkheid de enor me woningnood te bestrijden met de snelle bouw van gedeeltelijk in fabrieken geprefabriceerde woningen, waarin althans veel meer hout is verwerkt dan tot nu toe bij ons geschiedt Ir. H. Broersma, hoofd van de af- deling technische controle van het j directoraat voor de woningbouw van j I het ministerie van Volkshuisvesting j i en Ruimtelijke Ordening, weet op die vragen geen antwoord. Hij heeft het i zich zelf ook al dikwijls afgevraagd, j Woensdagmiddag vertrok hij met een gecombineerde Nederlands-Duitse de- I legatie van woningbouwdeskundigen, I bestaande uit 27 man, naar Vancou- I I ver om op uitnodiging van Canada eens met eigen ogen te gaan zien, hoe zeer de woningbouw in Canada verschilt van onze eeuwenoude Ne-1 derlandse methode. Canada hoopt namelijk in ons land en West-Duits- i land een afzetgebied te vinden voor j Canadees hout. Het grondt deze hoop Meer comfort Meer warmte Minder daar rende methoden. In dat opzicht ben nen muren en s ik persoonlijk van mening, dat ge- te maken heeft." bruik van meer hout. goed geprefa briceerd, sterk kan meewerken aai de bestrijding van de woningnood tussenmuren Isoleer! beter voornamelijk op de dringende be hoefte aan woningen in deze beide landen en op de aantrekkelijke mo gelijkheden. die houtbouw biedt voor versnelling van de woningbouw. „Wij bestuderen alle mogelijkheden of efficiënt te bouwen en kijken daarbij vooral uit n Wat weinige Nederlanders weten is, dat een houten huis, mits van goede kwaliteit (en als het ooit zover zou komen, dan moeten uiteraard stringente voorwaarden voor hout bouw worden uitgevaardigd), meer comfort aan de bewoners biedt dan een stenen woning. De heer B. van der Woerd, een Ne derlandse Canadees ,die als adviseur de delegatie begeleidt, zegt erover: „Hout isoleert veel beter dan steen. Houten woningen houden dus bij hit te de warmte van de zon beter bui ten en laten 's winters als het koud is veel minder warmte ontglippen. De verwan ling van het huis is dus minder kostbaar. Bovendien zijn ze comfortabeler, omdat overal de kas ten zijn ingebouwd, hetgeen met hout immers veel gemakkelijker kan ge schieden, dan wanneer men met ste- „Wij pogen in de E.E.G. de bouw volgens de platform-skelet-methode te propageren," zet de heer Van dei- Woerd uiteen. „Niet minder dan 70 procent van alle houten woningen in Noord-Amerika is volgens dit systeem gebouwd. Ook bij de nieuwbouw be reikt deze methode dit percentage, hetgeen neerkomt op meer dan een miljoen woningen per jaar Goedkoper Hij wyst er op. dat bij houtbouw de fundering van onze woningen veel lichter (en dus goedkoper) kan zijn. Dat er in Noord-Amerika geen wo ningnood is komt natuurlijk ook. om dat er geen woningen door oorlogs handelingen zijn verwoest. Uiteraard kan men de houtbouw slechts toe passen bij laagbouw (ten hoogste drie verdiepingen), zeker niet voor onze flats. Maar ondanks onze beperkte leefruimte vormen lage woningen In Nederland nog circa 60 procent van de totale nieuwbouw. Inter-Benfica In de rust heb ik Leo Horn even opgebeld. ..Kan de scheids rechter ook zo'n finale voor de Europa-Cup afgelasten?", heb ik gevraagd. „Dat kan, voor de Europa-Cup gelden dezelfde re gels als voor alle internationale wedstrijden. Acht de scheids rechter het veld onbespeelbaar, of gevaarlijk voor de spelers, dan kan hij zelfs de finale rustig af gelasten", antwoordde Horn. Hoe vindt u de toestand van het veld? „Erbarmelijk", antwoordde Horn. ..Zou u de wedstrijd heb ben afgelast?" „Nee. Zoiets kan je hoogstens doen als je dagen of vele uren van tevoren weet dat het niet kan, dan kan er in ternationaal nog iets geregeld worden. Ikzelf heb overigens de wedstrijd MilaanRapid Wien gefloten toen er. wat maar hoogst zelden voorkomt, een dik pak sneeuw op het veld lag. Mi laan won toen met 7-1." Tot zover Leo Horn, die in 1962 in Amsterdam de finale floot waarin Benfica Real Ma drid met 5-3 versloeg. Dit keer floot de Zwitser Dienst, aan wie Benfica ook nog goede herin neringen moet hebben gehad, want hij floot in Bern in 1961 de finale waarin Benfica, door met 3-2 van Barcelona te win nen, voor het eerst beslag legde op de Europa-Cup. Opmerkelijk was dat Inter slechts op twee plaatsen verschilde van het kampioensteam van vorig jaar, en dat Benfica sinds 1962, toen het de Europa-Cup voor de laat ste keer won, maar op drie plaatsen gewijzigd was. De wed strijd zelf was een aanfluiting, het veld was een nog veel gro tere aanfluiting, maar goed, za ken zijn zaken, het zal wel niet anders gekund hebben. Het com mentaar van Bob Spaak was zo als het, als je de knappe kop pen mag geloven zijn moet, t.w. heel sober, weinig meer ge vend dan de namen van de spe lers. Ik voor mij houd niet van dat onbewogen afstandelijke, het is gewoon niet waar dat we al les zelf kunnen zien, we kunnen veel zien, toegegeven, maar we horen erg weinig. Van het helse kabaal waarover Spaak ons ver telde hoorden we een kwart, en daarom behoort het tot de taak van de televisie-verslaggever om ons ook die sfeer over te bren gen. Dat doet Spaak niet, daar voor beschouwt hij voetbal, een sport in het algemeen, toch te veel als een „spelletje", een tijd verdrijf dat vooral niet al te ïrnstig moet worden genomen. Ofarim Gisteravond werden we verder vergast op een voortreffelijk zin gende Esther Ofarim. en een uitgekookte zakkenroller en goo chelaar, Bon-a geheten. Fred Kaps zat als supporter in de zaal. men kan zich voorstellen, dat hy Borra wel mag, ze heb ben iets overeenkomstigs in hun presentatie. Reportage over Vietnam Woensdagavond hield de AVRO ons weer aangenaam be zig met Dick van Dyke en Dan ny Kaye. Dick van Dyke leed aan dezelfde kwaal als Costa Pe- reira na de rust: in beide geval len zal het wel psychmatisch zijn geweest. Met twee belang rijke eigen reportages uit verre streken deed de AVRO toch ook nog een belangrijke duit in haar zakje. Mr. G. B. J. Hiltermann was in Vietnam geweest, kwam veel in het beeld, had veel te vertellen en liet weinig nieuws zien van de gevechtshandelingen aan of achter het front, maar hij had toch nog voor twee eigen „gimmicks" gezorgd: een inter viewtje met vier gevangen ge nomen Vietnamezen waaruit de onwezelijkheid van deze oorlog overduidelijk bleek, en een aan tal goede gesprekken met auto riteiten in Zuid-Vietnam, onder wie de president. Mr. Hilter mann noemde de oorlog in Viet nam wreed en ondoelmatig. Een andere belangwekkende repor tage was de voorbeschouwing van de wedstrijd Inter—Benfica die Bob Bremer in Lissabon en Milaan zelf was gaan opnemen. Theater '63 Op Nederland II draaide in tussen een uitstekende Tsjechi sche film, die bewees dat de po litieke emancipatie in Tsjecho- Slowakije al een stuk verder is dan in Rusland zelf. In „Thea ter '65" hadden Hans van den Bergh en Daniël de Lange een gesprek met Kees van Iersel. die meende dat de ontwikkeling van het toneel ver achter blijft by die van de andere takken van kunst, en die de grens tussen publiek en toneel steeds meer zag vervagen. De acteur kruipt bij het moderne toneel niet lan ger meer in de huid van de an der. maar in diens ziel, zei hy ook nog. VRIJDAG 28 MEI NCRV: 18.00 Voor de twintigers. 18.3 nieork. 14 30 Olympiads Tour door Ne- 1965, reportage. 14.40 Franse ijers en vrijsters, progr. van Ned. folkloristische rnuz. (14). 19.50 Klas. blaaskwintet. 20 05 Prisma. Ïevar. progr. 20.50 Geestelijke liederen. 1.20 Toonkamer: veertiendaags mu- ziektijdschr. in klank. 22.20 Boekbespr. 22.30 Nws. en herh. SOS-ber. 22.40 Wijd als de wereld, intern, oriëntatie in kerk. zending en oecumene. 23.00 Lich- 23.25 Instr. 23.55-24.00 Nws VPRO: 18.00 Nws. 18.15 Van de binnen- en buitenlands 19.00 Voor de rijpere Jeugd. 19.30 Le- schrijven, literair zinnig kruid en onkruid, lezing (III). VARA: 21.00 't Is allemaal show: me- Hilversum 2. 298 ra. Lichte gr.muz. 8.00 Nws 8.1» 8.20 Wegwijs, tips voor trips en va kanties. 8.30 Lichte grjnuz. 9.10 Klas. gr-muz. VPRO: 9 40 Geheel en Al. le- 9 55 uit (I). praatje. VARA: 10 00 Loon naar werken, praat- tuinbouw. 12.30 Actueel sportnieuws 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Lichte ork.muz. en zangsolisten 13.40 twintigers.' 14.15 Uitlaat, progr. Radio J lezing. Radio Jazzclub. 14 45 Voor later. Onbegrensd: wetenswaardigheden uit v-'-" j 21.45 Volksliedjes en NTS: 10.00 Teleac - Ongevallen in en om de woning.. 10.30 Teleac Mod. onderwijsmethoden en didactiek. 11 09 Teleac - Onze voeding. 11.30-12.00 Te leac - Studievoorlichting. NCRV: 16 00 ?fin?srKe l0ep: Phllate'lstlsch allerlei. klein radiokoor: Esperanto. 23.55-24.00 Nws. ZATERDAG 29 MEI KRO: 7.00 Het levende Woord. Lichte gr.muz. 12.24 Marktber. 12 Meded. t.b.v. land- en tulnb. 12.; Nws. 12.40 Religieus nws. 12 45 Ove 14.10 Musicerende dilettant 17.00-17.30 Voor de kln- r.-NTS: 19.00 Nws. In het kort. 19.01 Barend de Beer. 19.06 Voor de kinderen. 19.25 Lassie. TV-film. 19.50 ,het zondag, overweging. NTS: 20 00 Journaal. NCRV: 20.20 Ene TV-SP«: 20.55 Attentie, 21.lo Oscar-melodieënmuz show 2230 Pro Rege: reportage over een be zoek aan een militair tehuis. NTS: 22.40-22.45 Journaal. Nederland II: 7 NTS: 20 00 Nws. in het kort. 20.01 o Andy Griffith - Een vreemde vreem- TV-hlm 20 25 De schavuiten, e TV -film. VARA21.15 Gek wyf. je most - op Je donder krygen, ga liever Je kou sen stoppen, showcumentalre over cie emancipatie van de vrouw ln Neder-

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5