Keten kostelijke grapjes Pseuclo -politieagen t in dolle situaties Classis besluit tot stichting preclikantsplaats A.Z, Films ran «leze I week in Leiden Een sterk Staaltje KAMPEERBEDDEN Uit niet het L.D De laatste spijker is geslagen PENSEEL LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 28 MEI 1965 TWEEDE BLAD Robert Dbéry weer meesterlijk in „Allez France" LUXOR Robert Dhéry heeft zijn grote succesnummer ,.La belle Americaine" laten volgen door een nieuwe voltreffer: .Allez France", in Nederland simpelweg vertaald met ,.Hup Frankrijk". In Den Haag draait deze kleurenfilm al bijna een half jaar. Wat we rustig als een bewijs kunnen aanvaarden, dat Dhéry opnieuw de juiste snaar bij het grote publiek heeft weten te treffen. Eigenlijk behoeft dat geen verwondering te wekken, want de ge dachte, die aan „La belle Americaine" ten grojidslag lag is ook het fundament geworden, waarop „Allez France" werd gebouwd. Trek een gewone man een ander pakje aan en de kans is groot, dat hij in een andere wereld raakt verzeild, waarin hij zich niet thuis voelt. Met alle gevolgen van dien. In „La belle Americaine" werd het gewone mannetje in een enorme Amerikaanse slee gestopt. Prompt werd hij een persoon In „Allez France" geeft Dhéry zijn hoofdpersoon een politie-uniform aan en even prompt wordt hij held. Natuurlijk, de omstandigheden verschillen. De held uit Allez Fran ce" is een van de supporters, die met het Franse nationale rugbyteam mee naar Londen gaat en wat balo rig worden als zij hun favorieten zier verliezen. Onze mijnheer Martinot verliest bovendien op de tribune en kele tanden en hij moet naar de tandarts, die hem tijdens de behan deling een volledig zwijgverbod op legt. Uit verveling trekt Martinot in de wachtkamer het politie-uniform van een andere patiënt aan. Met de eerste stap buiten de deur veran dert dan zijn status. Want alleen zijn verschijning betekent de redding van Diana Dors de platina blon de filmster, die zichzelf speelt uit de handen van een overvaller. Met een wordt de zwijgzame pseudo-po- litieman tot held gebombardeerd. Hij voelt niets voor deze publiciteit en onttrekt zich aan de belangstel ling. De rest van de film houdt zich dan bezig met zijn achtervolging door filmmensen, politiemannen en vele anderen. Vindingrijk En dan ls Dhéry vindingrijk ge noeg om deze nam aak-agent in tal loze dwaze situaties terecht te laten komen. Dhéry schijnt de eigenschap- te bezitten, die vele artiesten met hen delen: alle invallen en ideeën, die bij hem boven komen, no teert hij zonder aarzeling. In de loop der jaren heeft hij zo legio grapjes vastgelegd. Een enorme bron van in- spiratie, waaruit hij naai1 hartelust kan putten. En Dhéry is niet alleen een be- - kwaam acteur, een kostelijke komiek en een knap regisseur, hij is ook een op en top showman, die in de toppen van zijn vingers de smaak van het grote publiek aanvoelt. Zijn gedach ten weet hij op zeer geraffineerde wijze filmische gestalte gegeven. Slapstick is zo oud als de film zelf. Het is dus niet te voorkomen, dat hy niet altijd even origineel is. Maar met een zeer beweeglijke en inven tieve cameravoering weet hij ook ou de grapjes weer een frisse vorm te geven. Zo speels en zo uitgekiend doet hij dat vaak. dat men voortdurend scherp moet opletten om de tal rijke geestige details veelal slechts bijkomstigheden niet te ontgaan. Gewaardeerd Men kan breedvoerig gaan discus sieren over de waarde van slapstick. Maar in de geschiedenis van de film is wel bewezen, dat door een groot deel van het bioscoopgaande publiek juist deze vorm van filmkunst zeer hoog wordt gewaardeerd. Om voor de hand liggende redenen. In de stortvloed van films-vol-problema- tiek, kan zo'n ongecompliceerd lachertje een ware verademing be tekenen. Natuurlijk mag men aan zulke films ook eisen stellen. De humor moet niveau hebben en de vormge ving verantwoord zijn. Aan beide normen voldoet Dhéry in hoge ma te. Zijn grapjes hoewel talrijk en niet altyd volkomen oorspronkelijk zijn nergens platvloers en wor den vaak louter en alleen met fil mische middelen bereikt. De keuze medespelers is grandioos. Als enige bezwaar zou men kunnen aan voeren, dat hier en daar wat wordt In verband met liet liftverbod Studenten willen goedkop er reizen De Leidse Studentenraad heeft met gemene stemmen een motie, die as ingediend door de fractie van de SVB aangenomen, waarin er bij de minister van Verkeer en Water staat op wordt aangedrongen voor sidderenden, evenals voor militai ren geldend, een regeling te treffen. dat zij tegen gereduceerd tarief per j trein kunnen reizen, nu op 9 juni j het liften wettelijk wordt verboden. Open Deurdienst in Pieterskerk In het koor van de Pieterskerk wordt zondagavond om 7 uur een Open Deurdienst gehouden oJ.v. dr. P, L. Schoonheim. Het onderwerp van deze dienst zal aansluiten bij foto's die bij de ingang van de kerk te bezichtigen zijn. De foto's hebben geen artistieke pretenties. Ze zijn ge maakt als een hulpmiddel om karak teristieke bijbelse gedachten te ver duidelijken. De toespraak van dr. P. L. Schoonheim richt zich ook niet op een bepaald thema, maar zal een aantal onderwerpen in het kort be vatten. Organist is Adriaan Blanken- stein. De liederen voor de samen zang houden ditmaal verband met de onderwerpen die ter sprake ko men. Advertentie CLASSIS LEIDEN N.-H. KERK BIJEEN Ds. D. J. Vossers over functie der classicale vergaderingen andere vragen werden door ds. Vos sers gesteld. Waarmee hij bewees, dat het wel en wee van de classis die hij als dienstdoend predikant binnen afzienbare tijd gaat verlaten, hem nog zeer ter harte gaat. De vergadering nam de uitdaging van de gestelde vragen aan: besloten werd, dat een commissie uit de ver gadering het gehele complex van vragen zal gaan bespreken om een ,.De classicale vergadering heeft tot taak leiding te geven aan vruchtbare behandeling in de voltal- het leven en werken der classis op haar verschillende arbeidsvelden jUge vergadering voor te bereiden, en ter hand te nemen al wat het kerkelijk leven in de classis kan Te? bevorderen. Met deze woorden wordt de opdracht van de classi- ^erk genoemd wordt, zal ze er voor cale vergadering in de Ned. Herv. Kerk bescheven. Enkele jaren in moeten staan dat ze in haar by- geleden hield de generale synode een enquête om een beeld te j eenk^lst^n intens I£fthet krijgen van de vraag, of de classicale vergaderingen inderdaad aan j^^'stelt3™^ -aar doel beantwoorden. De antwoorden op deze enquête zijn samengevat in een rapport, dat kort geleden aan de kerkeraden is aangeboden. Wie beter dan de pas afgetre- Idat de hoop gewettigd schynt, dat de gechargeerd en dat de kolderboom wat erg zwaar is geladen, maar dat neemt niets weg van het feit, dat Dhéry opnieuw een kostelijke film heeft geproduceerd, waarvan het meest betreurde punt het bijzonder originele einde is. nMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Robert Dhéry als de pseudo- politieman. die met alle moge lijke middelen aan de helden verering tracht te ontkomen. Advertentie tllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllillllllllllllllllllllllllillllllllllil rumriiniiiiiniiinniiiii Kirk Douglas als koppelaar STUDIO In ,For love of money' dat in ons land de titel „In alle ondeugd" heeft meegekregen, jJkrijgt een jonge advocaat (Kirk Dou- ni glas) van een miljonairsweduwe de opdracht haar drie knapppe, 'teer eigenzinnige dochters te koppe- lan mannen die zij heeft uitge- tocht. De jongste dochter, een atle- e tische juffrouw met een eigen tele- t risie-showtje, moet in contact den gebracht met een belasting-in- Voor de tweede dochter, ferknocht aan wilde kunstenaars i"lets te ongedwongen in haar manier doen, is een reclasseringsambte- naar bestemd. En het schijnt de be- af doeling te zijn, dat de oudste doch ter (Mitzi Gaynor), die even intelli gent als mooi is, maar haar hele Je in dienst heeft gesteld narkt-analyse, by wijze van tegen- «I richt in het huwelijk moet treden met een rijke playboy (Gig Young), De moeilijkheden beginnen, «•van de meisjes verliefd wordt op de verkeerde De regisseur is Michael Gordon, 'zelfde man van het kassucces „Sla apkamergeheimipjes". Dat 'fandeert vakwerk, maar ook niet dan dat. De film is knap ge naakt, amusant, maar beslist niet piritueel. Weet men na een half gaat, dan blijkt de rest voorspelbaar, zoals bij de meeste imerikaanse komedies van Jj loort. Een van de sterkste punten S ran deze film ls het aantrekkelijke g pel van Kirk en MitzL 19| gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Desiree Juwelier v. d. WATER beeft ze Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze. Op het graveren kimt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. Wilde haren Elvis zingt nog REX De tijd de natuurlijke doodsvijand van talrijke tienerster ren schijnt merkwaardig genoeg totnogtoe betrekkelijk weinig va krijgen op het Amerikaanse feno meen Elvis Presley. Misschien s zijn platen wat minder hoog geno teerd op de hitparade, maar ze 1 den nog altijd goed verkocht. En Hollywood blijft druk in de weer in hoge frequentie de bioscopen te kunnen voorzien van nieuwe Presley- films. Zolang zijn populariteit voort duurt zullen de Amerikaanse film mannen wel blijven doorgaan. En daarbij komt het niet zo erg aan inhoud en vormgeving. Als Elvis maar in kan rondlopen en zingen het voldoende. Een of meer mooie jonge vrouwen zorgen dan wel een flatteuse entourage. In de film, die ook vandaag en morgen nog in het theater aan de Haarlemmer straat draait zijn dat Hope Lange, Tuesday Wild en Millie Perkins zij en anderen vormen een charmant auditorium voor Elvis, wanneer hij in „Wilde haren" zijn liedjes laat horen. Dat hij daarbij nog in wat amoureuze verwikkelingen terecht komt nemen we op de koop toe, het gaat in de eerste plaats om Elvis en zijn songs. De lefschopper LIDO „De lefschopper", al eer der in Leiden vertoond, is een van de aardigste films van Norman Wis dom die wij kennen. De Britse ko miek demonstreert hierin niet alleen de gebruikelijke onhandigheid, maar een eigenwijsheid van verbluf fende absurditeit. Als de man die alles beter meent te weten zaait hij paniek in een ziekenhuis, dat finan cieel afhankelijk ls van een paar particulieren, die zich graag op hun goedgeefsheid laten voorstaan. En het zijn juist deze mensen, die hii door zijn doldrieste optreden in on mogelijke situaties manoeuvreert. Zelf dreigt hij ook nog het slachtof fers te worden, als hij op het dak een ambulance-auto een dolle rit maakt. Kortom: afgezien van een enkel sentimenteel trekje een bijzon der dwaze film. Ds. J. H. Baas bedankt voor Leiden Ds. J. H. Baas, geref. evangelisatie- predikant te Den Haag, die in de vacature van dr. H. J. Westerink was beroepen als predikant van de geref. kerk in Leiden, heeft voor dit be' roep bedankt. Goldfinger blijft TRIANON Wie had het ènders kunnen denken? Goldfinger, met de alles en allen j overwinnende James Bond blijft ook j deze week. Weer of geen weer: men i stroomt er heen en laat al die op- winnende avonturen over zich heen gaan. nee, wordt er in betrokken, j Zou dat misschien komen, omdat we i diep in ons hart zelf graag een j James Bond zouden willen zijn, zo'n I man, die voor niets staat en altyd weer met een stralende lach uit de neteligste situaties weet te springen? Hij neemt het ditmaal tegen die dikke Goldfinger en die vervaarlijke Koreaan Odjo op en vie zou denken, dat hij tegen hen het onderspit zou delven, heeft het radicaal mis. James Bond stèat z'n mannetjes 1 Vandaag première CAMERA heeft gisteren voor één dag de oorlogsfilm „Gezworen kameraden (Battle cry) van Raoul Heflin en Aldo Ray gedraaid. Voor de rest van de week staat ,3&schul- digd van aanranding" op het pro- gramma. Wij deniken daar morgen op terug te komen. „Van leek tot goed aquariumhouder" In het kader van de serie lezingen, die het bestuur van de vereniging ,De Leidse Aquariumvrienden" dit seizoen organiseert, sprak woensdag avond in de recreatiezaal van de HCW en NEM het LAV-lid. de heer A. B. Donk over het onderwerp „Van leek tot goed aquariaan". Nadat de voorzitter, de heer M. v. Dijk, zijn welkomstwoord onder meet zijn grote voldoening over de grote ledenopkomst had uitgesproken, ont popte de heer Donk, oud-voorzitter „Natuurgenot", zich als een vlot verteller. Niet alleen de prille beginners maar ook de oude rotten hebben wat de aanleg en het onder houd van hun aquaria betreft veel deze lezing kunnen opsteken. Het gesproken woord werd met een aantal zeer fraaie kleurendia's fiader toegelicht. De heer Donk sprak ook uitvoerig rer de voortplanting, voeding en verzorging van een aantal vissoor- en het meest voorkomende as sortiment van aquariumplanten. Nadat tijdens de gebruikelijke ver loting een aantal leden met een aquarium waren verrijkt, volgde nog bezichtiging van het grote in de HCW-zaal opgestelde aquarium, dat sedert enige tijd door LA V-leden wordt ondertiouden en verzorgd. SOLIDE 24,50 LIGSTOELEN vanaf 10,50 OVERAL KIJKEN MAAR KOPEN BIJ HAARLEMMERSTR. 172—174—179 MIDZA Met wherry's door de Leidse grachten Vrijwel de gehele wherry-vloot van „Die Leythe" kwam gisteren op het water om deel te nemen aan een grachtenwedstrijd. Aan de hand van een zorgvuldige uitgezet parcours moesten de roeiers hun weg vinden door het wirwar van Leidse water wegen en onder drieenveertig brug gen door. Markante gebouwen, ver scholen gevelstenen vreemde namen gaven de route aan, doch het was moeilijk de twintig kilometer in een snel tempo af te leggen en tegelijker tijd de vragenlijst volledig in te vul len. De plaats waar het kruitschip lag was nog wel bekend, doch het woonhuis van Bilderdyk op de Oude Singel of de Toren van Oostenrijk waren moeilijker. Op de hoek van de Herestraat bleek een .Nooitgedachte' herinnering aan de Koepoort te staan. Het was een interessante tocht die in een stortregen van start ging, maar gelukkig droog eindigde. den praeses van de classicale ver gadering, ds. D. J. Vossers in Lei den zou in staat zijn om de clas sis, die hij zoveel jaren geleid heeft, de spiegel voor te houden, waarin zij haar eigen fouten en tekortkomingen scherp kan on derscheiden? Ds. Vossers besprak dit rapport ivoensdag op de vergadering van de classis Leiden en stelde op zijn beurt een groot aantal vragen, waaraan de classis beslist niet voorbij zal kunnen gaan. Voordat dit rapport in behan deling kwam, werd op deze verga dering, die onder leiding stond van ds. H. J. van Achterberg te Leiden, eerst een aantal verkiezingen en ver slagen afgehandeld. Van de vele verkiezingen zij hier slechts vermeld, dat ds. H. G. Oos- tinga te Lisse per 1 juli a.s. als scriba gekozen werd in de vacature Honnef te Leiderdorp, die deze functie zoveel jaren met grote trouw en toewijding heeft vervuld, terwijl ds. P. A. Lefeber te Alphen a. d. Rijn als primus-afge vaardigde naar de provinciale kerk vergadering van Zuid-Holland geko zen werd. Werk van apostolaat leeft in gemeente Ds. D. Lekkerkerker in Valkenburg bracht een bewogen verslag uit van het zendingswerk, zoals dat namens de gemeenten van de classis door ds. Flier in de Soendanese kerk vai Java wordt verricht. Uit het finan cieel verslag blykt, dat de hervorm de gemeenten in de classis zich in het algemeen bewust zijn, dat er voor het zendingswerk geofferd dient te worden. Het richtbedrag van f124.000 werd in 1964 met f2000 overschreden voor 1965 hoopt men f 140.000 uit de classis Leiden te ontvangen. Belang rijker ls echter nog, dat het werk van het apostolaat leeft in de ge meente. Deze dient zich steeds weer af te vragen, of het zendingswerk in de prediking, de catechese en de voorbede die aandacht ontvangt, die het verdient. Geestelijke verzorging A.Z. in Leiden Bffzonder belangrijk was hetgeen de voorzitter van de commissie voor de geestelijke verzorging van het Academisch Ziekenhuis in Lel den, ds. Van Achterberg, over dit werk mededeelde. De pastorale zorg over de patiën ten ln dit ziekenhuis is in feite geen plaatselijke, doch een landelijke zaak. Immers zieken uit alle delen van het land worden in het A.Z be handeld. Totnutoe is alles in het werk gesteld om by het departement W. gelden op de be groting geplaatst te krygen voor de aanstelling van een geestelijk ver zorger. Deze pogingen zijn echter vastgelopen. Een andere mogelijk heid: de centrale middelen van de kerk zelf. is geen oplossing: de ge nerale financiële raad van de Ned. Herv. Kerk geeft slechts een aflo pende subsidie voor een dergelyk ob ject. Dan biyft er slechts één oplos sing over: de gemeenten uit de clas sis Leiden brengen zelf de gelden byeen om een predikantenplaats aan het Academisch Ziekenhuis te stich ten. Er kan In dit opzicht wel van een zeer belangryke beslissing gesproken worden: de classicale vergadering Leiden beslot woensdag unaniem om in principe de predi kantsplaats by het Acad. Ziekenhuis te stichten, waarbij de gemeenten uit de classis gevraagd zullen wor- deze predikantsplaats te fi nancieren. Er kwamen op de vergadering zelf reeds zulke positieve reacties binnen, middelen voor dit nieuw op te zetten werk spoedig byeen zullen zyn. Tot nutoe was de pastorale zorg over de hervormde patiënten in dit zieken huis toevertrouwd aan drie part-time predikanten uit de omgeving van de stad. Waarschijnlijk zal de omvang van de arbeid zo groot zyn, dat ook in de toekomst de taak voor één kracht te zwaar zal zyn, zodat part time hulp ook dan gewenst biyft. Oproep tot zelfkritiek Na de behandeling van deze ver slagen besprak ds. Vossers het rap port over de functie van de classi cale vergadering. Hoewel de classi cale vergadering van Leiden by de gehouden enquête meerdere malen in zeer positieve zin genoemd wordt, wilde de oud-praeses de vergadering geen gelegenheid geven om zich op de borst te slaan, maar oproepen tot zelfkritiek en zelfcorrectie. Hij legde de afgevaardigden vele vragen voor, waarop dringend antwoord gegeven zal moeten worden. We noemen er enkele: moet de classis niet gesplitst worden, omdat 130 afgevaardigden een te groot aan tal vormen om vruchtbaar te kun nen werken? Is er behalve een or gaan van bijstand voor het jeugd werk en voor de arbeid ln de zieken huizen geen nieuw classicaal orgaan van by stand nodig voor de recreatie, nu er in de weekeinden een massale verhuizing van gemeenteleden plaats vindt? En dan de vraag: weten we wel voldoende van elkaar af? Zyn we niet te introvert bezig met eigen vragen en problemen? Zou het niet goed zyn als op iedere classicale ver gadering een gemeente gelegenheid kreeg een beeld te geven van zich zelf? Kan er niet een veel betere ar beidsverdeling worden bevorderd? Moeten de vragen op de praktyk of op het functioneren van de belij denis gericht zyn? Deze en nog vele Het personeel van het Leldsch Dag blad heeft gisteren het jaarlijkse uit stapje gemaakt. Het doel van de reis was op deze wisselend bewolkte Hemelvaartsdag het Noordhollands duinreservaat, waar het grote gezelschap ruim schoots gelegenheid kreeg om te wan delen. Er moesten drie grote autobussen aan te pas komen om de reislustige L-D.-ers naar de plaats van bestem ming te brengen. De rit, welke 's morgens om acht uur voor het ge bouw begon, gings langs de uitbrei ding van Schiphol, het moderne win kelcentrum van Amstelveen en de buitenwijken van Amsterdam via het oude Monnikendam naar het poppe rige Volendam. In dit romantische vissersplaatsje werd ruim anderhalf uur „rondgeneusd". Om precies elf uur was het weer verzamelen gebla zen voor het tweede gedeelte van de tocht, welke langs de dyk van het IJsselmeer naar het rustieke Edam voerde en verder door de Schermer met zijn typisch Westfriese boerde rijen via Alkmaar en de bos rij ke om geving van Bergen en Bakkum naar Castricum. De koffietafel werd hier alle eer aangedaan, zodat het gezel schap gesterkt aan de wandeling kon beginnen. Het was in dit gebied van bos en duin heerlijk toeven, vooral omdat het zonnetje af en toe achter de wolken vandaan kwam. Veel te vlug naar de zin van velen kwam aan deze ontmoeting met de natuur een einde. Het gezelschap stapte na de lange wandeling weer in de bus om zich vervolgens via het winderige Zand voort en het rijke Bloemendaal naar de Braassem te laten ryden. Aan de oever van dit water werd de uitgaansdag met een diner besloten. De laatste spijker is geslagen Na maanden bouwen is de rust nu eindelijk weergekeerd, maar niet in de verkoop. Er is nu ruimte, moderne ruimte, moderne paskamers, moderne verkopers en wat het voornaamste is: een geheel moderne voor raad. In kostuums op internationaal niveau, in sportcombinaties, in regenjassen, kortom in alle herenkleding is de keus als nooit tevoren. Wij nodigen U uit, dit zelf even te komen bekijken, (ook al heeft U op dit moment niets nodig, dan toch bent U van harte welkom). Leiden Haarlemmerstraat 175-177

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3