Uitverkoop Genhoes in kasteel „om te huilen Het SPORTSMAN seizoen is begonnen... Gebr. Krijnen staan voor een ramp... IKIeur? Plasticolorl Betty Stöve zorgt ALMDUDLER... HEERLIJK! (^Êntdudtec Anquetil kan zege niet meer ontgaan Joop Zoetemelk mist zege in IJsselstein De SPORTSMAN camera is favoriet bij jonge sportieve mensen! Felle schaakwedstrijd in Rijnmondtoernooi LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 28 MEI 1965 KUNSTCOLLECTIE ONDER DE HAMER (Van onze correspondent) Wegens ontruiming en opheffing van het museum heeft dinsdag juni een uitverkoop plaats in het eeuwenoude kasteel „Genhoes" i het toeristenstadje Valkenburg. Voor deze openbare verkoop van een enorme kunst- en antiekcollectie door de firma J. A. Waart en Zonen uit 's-Gravenhage bestaat grote belangstelling uit binnen- en buitenland. Deze veiling is een gedwongen liquida tie. Wat aan beeldhouwwerken, antieke meubels, oude schilderijen, brons, zilver, tin, koper, Chinees en Japans porselein of Delfts aardewerk onder de hamer komt, is het levenswerk van de twee broers Jan en Piet Krijnen. Twee meubelverzamelaars en collec tioneurs die 56 jaren lang verzamelden en hun kunstbezit ten toon stelden in kasteel Genhoes. 99 kunstbezit als museum konden richten. Ze staken er f72.000 uit ei gen zak ln, om het kasteel op te- knappen. „Nu weggegooid geld" zegt een verontwaardigde Piet Krijnen. Want in 1955 werd het kasteel in het openbaar verkocht. Koper was de Vereniging tot behoud van natuur- monuten in Nederland voor f 120.000. De gebr. Krynen had den een huurcontract dat tot 1963, liep, plus een optie bij eventuele ver koop. Na de verkoop begon een juri dische strijd die hoog oplaaide. Maar de gebroeders Krijnen verloren het proces en moeten ruimen. Na de vei ling gaan ze in Brabant in een boer derij wonen. Hun levenswerk is dan uit elkaar gevallen, want de kostbare kunst- en antiekcollectie uit zes eeu wen wordt na de verkoop dinsdag verspreid over Europa. „Weggegooid geld Jaarlijks bezochten veel toeristen iet fraai ingerichte kasteel. Op last nieuwe eigenaresse van Gen- de Ned. Ver. van Natuurmo- umenten, moeten de twee „kasteel- eren" hun kasteel voor 10 augustus ntruimen. Omdat de twee bejaarde roers niet weten, waar met hun onstbezit te blijven, waren ze wel edwongen de hele antieke inboedel van stijlperioden te verkopen, iet Krijnen met zijn 67 jaar de ingste van de twee broers, noemt de ïdwongen liquidatie een drama, een imp. In 1951 huurden zij het ver- illen kasteel in oud Valkenburg, lit ideale gebouw dat zij met hun Balletpreinière ging niet door Gisteravond zou een ballet van de elgische producer Maurice Béj art Lissabon in première gegaan zijn, lar een vrachtauto die het grootste sel van de kostuums voor de dan- rs vervoerde kreeg pech aan de ens tussen Spanje en Portugal en niet op tijd gerepareerd worden. De première zal nu vanavond ge- i worden. President Thomaa zal bijwonen. Valkenburgse altaar dateert uit de tweede helft van de 15de eeuw en behoorde eertyds tot de collectie Ho- henzollern veto Sigmaringen. Het tweede altaar is een gepolychromeer de triptiek uit zuid-Duitsland. Dit Maria-altaar met 12 losstaande heili ge figuren is uit de collectie Prins von Schwarzburg Rudolfstadt. Twee pronkstukken De twee pronkstukken van de vei ling zyn een zeldzaam Vlaams altaar 2Yz meter hoog en ruim 2 meter breed van een Antwerpse meester. Het is een eikehouten triptiek be staande uit zes tassereden met 60 los staande figuren uit de hand gemaakt In Nederland zijn er maar drie zulke gebeeldhouwde altaren. Suppoostentekort in Italiaanse musea De Italiaanse regering heeft het irlement voorgesteld het aantal sup- iosten in de musea te verdubbelen. maatregel volgt op een golf van ndalisme en diefstallen en een rsactie voor betere bescherming de nationale kunst- en andere hatten. Minister voor kunstzaken Luigi Gui aagt toestemming om het aantal ppoosten van 1850 op 3850 te bren- Het tekort aan bewaking oot, dat sommige steden an vrijwilligers hebben ge- rmd die zonder betaling tijdelijk wakingsdiensten verrichten. In rence waar een vandaal in januari het Uffizi-museum 23 meester- trken schond, zijn wegens suppoos- ntekort enige musea gesloten voor verrassing Direct na hun uitschakeling in de internationale kampioenschappen van Frankrijk zijn Betty Stöve, Elly Krocké en Trudy Groenman over gevlogen naar Engeland,, waar zij deelnemen aan het internationale toernooi van Malvern. Zowel Betty Stöve als Trudy Groenman bereik ten de halve finales van het dames- enkelspel. Elly Krocké werd in de kwartfinales uitgeschakeld door de als eerste geplaatste Elizabeth Star- kie (3—6, 1—6). Trudy Groenman won met 75, 63 van Fin ana Mor ris uit Rhodesië en Betty Stöve zorgde voor een verrassing door de als tweede geplaatste Carole Rosser met 62, 64 uit te schakelen. Ca role Rosser staat zesde op de Britse ranglijst. In Oostenrijk worden ze geplukt... de geurige Alpenkruiden waarmede Almdudler wordt bereid. Almdudler is fris, verkwikkend apart Alcoholvrij, maar ook heerlijk om te mixen voor longdrinks. °ER FLES 29 CT GROTE GEZINSFLES 75 CT Jeugdleden van DOS en Brunhilde winnen turntitels De kampioenschappen van de Turnkring Leiden werden woensdag voortgezet met de strijd om de titels voor de jongere jeugd. By de meisjes ging het kampioenschap naar Dingjan van Brunhilde, terwijl bij de jongens geheel volgens de verwach tingen Martin Laman op de eerste plaats beslag legde. Voor de familie Laman viel er trouwens nog meer te juichen, want een jongere broer van Martin, Aat, kwam op de tweede plaats. Zowel bij de jongens als de meisjes was sprake van een stijgende belang stelling, vooral bij de jongens is het prestatiepeil opmerkelijk gestegen. Verheugend was ook dit keer dat de jury by de beoordeling strenge maat staven aanlegde en niet herhaaldelijk met het cijfer negen wapperde. Uitslagen Meisjes: 1. B. Dingjan 65.5 (Brun hilde) 2. IJ. Franken 64.4 (Brunh.) 3. C. Bokma 63.5 (D.O.S.)4. IJ. Brandt 60.1 (Brunh.); 5. A. Poots 59.8 (Nw. Brunh.). Jongens: 1. M. Laman 106.7 (DOS); 2. A. Laman 97.1 (DOS)3. H. Taver ne 90.9 (Exc.)4. F. Bever 86.4 (Exc) j 5. W. Cool 86.0 (O.G.A.V.). Vanavond wordt, zoals bekend, in de Stadsgehoorzaal de finale van de oudere jeugd, dames en heren gehou den. Dichtgeklapt vertonen de vijf lui ken twee schilderyen met het jaar tal 1489. Kostbaarheden Onder de ruim 300 nummers in de fraaie catalogus staan verder Ne derlandse, Franse, Spaanse, Duitse en Vlaamse beeldhouwwerken, een 30-tal oude schilderijen, waaronder doeken van Albert Kuijp, Corregio en stukken uit de Hollandse school, 17de eeuwse kussenkasten, credens, tafels, kloosterstoelen, lessenaars en een fraaie collectie porcelein, aarde werk tin en brons. Piet Krijnen en zijn compagnon kunnen er wel om huilen als ze op de kijkdagen hun laatste wandeling maken langs hun bezittingen in de fraaie gangen en hoge kasteelzalen van kasteel Gen hoes. Tenniscom petitie ELTV kampioen na 10-1 zege Het Eindhovense ELTV heeft gis teren opnieuw het kampioenschap van Nederland (tennis) in de wacht gesleept. In de voorlaatste wedstrijd zegevierde het Eindhovense team met 10-1 over runner-up HLTC (Hilver- Jan Hajer, Henk Goris, Jaap Arends, Jenny Ridderhof en Fientje van Wildenberg bleven bij ELTC on geslagen. Jan Beukers moest tegen Jan Bijker het enige verliespunt in- Vierbonclentoernooi Elftallen van Afd. Leiden Zondag Voor het zaterdag te spelen Vier- bondentoernooi van de afdelingself tallen (zaterdagcompetitie) zijn de volgende spelers aangewezen: Ter beek en Van der Mey (GWS); Mul der (Alphia)De Vrind en Bakker <UVS); Scharloo, Singeling, Hons- beek, Bavelaar, Bink en Brand (VWS), Van der Kraan (Leiden), Heemskerk en De Blanken (TAW) en Vreeken (VVSB)Aan dit toernooi nemen de afdelingen Dordrecht, Gouda, 's-Gravenhage en Leiden deel. Het wordt gespeeld op de ter reinen van de vereniging Boskoop. Aanvang 2 uur. Voor het op zondag te spelen Vier bonden toernooi (afdelingselftallen van de zondagcompetitie), in „De Kikkerpolder" zijn de volgende spe lers geselecteerd: Volwater en Dissel dorp (MMO), Stracer en Van der Poel (WOA). Coppenhagen en We- duwer (Rouwkoop), Van Leur, Van Nobelen, Boekei, Dofferhof, Vink, Noordermeer, Eykens, Van Dam en Van Vliet (allen Teylingen). Ook dit toernooi nemen de afdelingen als hierboven voor het zaterdagtoernooi vermeld deel. Beide toernooien vatten een halve competitie, elftal speelt 3 wedstrijden van 2 minuten. Advertentie Jeugd De overige uitslagen in de hoofd klasse A luiden: DDVQuick Nijme gen 7-4; De MetselaarsLedmonias 5-6. Hoof dklasse B: DashFes-tin a 1-1 gestaakt; Ensohedese LTC-Victoria 0-5 gestaakt; Thor RW—DDV 2 af gelast. Dauphiné Liberé Jacques Anquetil kan, ondanks een schitterende aanval van de klei ne Duitse klimmer Kunde in de ze vende, zeer zware etappe, de eindzege van de Dauphiné Liberé niet meer ontgaan. Anquetil, die door twee keer de spurt te winnen vóór zyn grote rivaal en landgenoot Raymond Pou- lidor een voorsprong van 1.15 in het algemeen klassement veroverde. Hij moest in de slotfase van de bijzonder veeleisende zevende rit, die de renners o.a. over de Col du Grai nier en de Col de Barrioz voerde, echter al zyn reserves aanspreken om de aanval van Kunde af te slaan. Dank zij een uiterste krachtsinspan ning lukte dat de vijfvoudige Tour winnaar tenslotte, al heeft hij nog W aterpolonieuws LWV KAN HOGE OGEN GOOIEN (Van waterpolomedewerker) Het zevental van de Leidse Water vrienden schjjnt in de vierde klasse F de zomercompetitie van de KNZB hoge ogen te gaan gooien. De enthousiast spelende Leidenaars versloegen woensdagavond Ln „De Zyl" het sterke Rotterdamse CWP met 5—1. In de eerste speeltijd heeft de LWV-ploeg nog wat onwennig in het frisse water gelegen. De Rotterdam mers waren technisch wel iets beter en het was niet verwonderlijk dat zij in die periode een verdiende 01 voorsprong namen. Ook in het tweede spelgedeelte gaf CWP de toon aan. Toen echter Leen de Hoed de Leidse gelijkmaker voor rekening nam, raakten de Rotter dammers hun meerderheid kwijt. In het laatste gedeelte sloeg LWV haar slag. Jules van der Leek, Leen den Hoed en Piet Pynaken (2x) schoten de Leidenaars naar een wat geflat teerde 51 overwinning. Lesje Het Wassenaarse WIK spelend in de kring Den Haag heeft gis teravond van de sterke Zwitserse wa- terpoloploeg, Arbon een leerzaam waterpolo-lesje gekregen. De Zwitsers, die op het ogenblik een trip in de omgeving van Leiden maken en vanavond in het Alphense „De Hoorn" tegen AZC in het water komen zaterdagavond zeven uur staat in „De Vliet" een wedstrijd tegen De Sleutelstad op het pro gramma gaven veruit de toon aan. Met als tussenstanden 01, 02, 03 en 1—3 werd WIK naar een kans loze 18 nederlaag gespeeld. Dik Rekkers scoorde het Wassenaarse doelpunt. De gevaarlijke midvoor Dirks nam het merendeel van de Zwitserse treffers voor zijn rekening. slechts 47 seconden voorsprong op Kunde. Van de Nederlanders viel in deze rit niet veel goeds te vermelden. Alleen de Limburger Leo Knops hield zich staande. Hij kwam lange tijd met de groep Anquetil-Poulidor over de Cols, maar moest in de dolle ach tervolging van de Fransen afhaken. Zijn zeventiende plaats in dit zeer sterke milieu mag er echter zijn. Jan Janssen voelde zich thuis bij het sleöhte regenachtige weer over de lastige bergen niet thuis: hij eindig de als 47ste op 43 minuten Gelder mans had in de zesde, door Anque til gewonnen etappe, de strijd reeds De uitslag van de etappe luidt (Chembery-Grenoble 157 km)1. Otano (Sp) 5.12.52, 2. Letort (Fr) z.t., 3. Kunde (Did) 5.14.34, 4. Cas- tello (Sp.) 6.17.28, 5. Eimar (Fr.) 5.13.32. Het algemeen klassement luidt als volgt: 1. Anquetil (Fr) 33.13.39, 2. Kunde (Did) 33.14.26, 3. Poulidor (Fr) 33.14.54, 4. Aimar (Fr) 33.19.21, 5. Pingeon (Fr) 33.20.49, 6. Manza- neque (Sp) 33.20.57, 7. Garcia (Sp) 33.24.19, 8. Castello (Sp) 33.24.24, 9. Foucher (Fr) 33.24.41, 10 Puschel (Did) 33.24.41, 28 Janssen 34.00.26. Het jeugdelftal, dat zaterdagmid dag in Hillegom op het SlZO-terrein uitkomt in eveneens Vierbon- dentoemooi is dit keer geheel samen gesteld uit spelers van zaterdagver enigingen. De opstelling luidtF Schaap (QB), A. Remmerswaal (QB), J. van Kesteren (Noordwijk), B. Barnhoorn (QB), A. Haasnoot (QB), A. Marijt (Noordwijk), W. v. d. Plas (QB), J. v. d. Heide (Ter Leede), T. Lumondoing (Noordwijk), A. Broek stra (Ter Leede) en A. Pluymgraaff (QB). Dinsdagavond speelt een Leids jeugdelftal op het Foreholte terrein in Voorhout tegen een Bollenstreek team. ATLETIEK Sterke cliscusworp van Wijnande Taekema (31 m) Op de Jeugdwedstrijden van Spar ta in Den Haag behaalde Wynande Taekema (Nieuw Brunhilde) giste ren twee eerste plaatsen: bij het dis cus meisjes B met precies 31 meter, bij het kogelstoten met 10.72 meter. Haar prestatie op discuswerpen betekende een verbetering van het Leidse record, dat met 28.79 op naam stond van Ria Hensing van de Bata ven. Marjan Hühner werd by het kogelstoten derde met 9.43 m, ter wijl Anneke Mazurel vierde werd in de finale van de 60 meter meisjes-B 8,9 seconden. Ook enige D-meisjes n Nieuw-Brunhilde vielen in de prijzen. Op de 60 meter was dat Ka- Hellendoom die tweede werd in by het hoogspringen werd Andrea Lagerweg eveneens tweede met 1,20 m. Op de wedstrijden van de AAV '36 kwamen enige Hollandi-leden met es uit. Chris Bierman won het kogel Jongens-B met 13.48. waarbij Bram v. d. Mey tweede werd met l meter. In de finale 80 m Jon gens-B werd Bierman derde in 10.2 sec. Roger Tiesema behaalde de vierde plaats op de 800 meter jon gens-A in 2.11.-. Op de 100 meter heren-D werd Rob Buining na een slechte start toch nog tweede in 12,6 Lucien Cramssen werd hier der de in 12,7 Advertentie IMMUM] In eindsprint verslagen (Van onze wielermedewerker) Joop Zoetemelk, de sterk rydende Rijpweteringse nieuweling, heeft het gistermiddag in de Ronde van IJssel stein juist niet tot een overwinning kunnen brengen. Zoetemelk, die on middellijk na de start uit het pelo ton was ontsnapt, moest het in de eindsprint afleggen tegen zyn mede vluchter Harrie Jansen. De Lissenaar Herman Zuiderduin eindigde als der de. Zeventig nieuwelingen, die in de stromende regen van start gingen, hebben slechts voor een handje vol onder paraplu's weggedoken toeschouwers hun strijd gestreden. Een strijd, die al in de eerste ronde een beslissende wending nam. Wendi ing o De sterk rydende Joop Zoetemelk ontsnapte uit het langgerekte pelo ton. Alleen de Amsterdammer Harrie Jansen zag kans enkele ronden later het gat te dichten. In de resterende kilometers hebben de twee koplopers hun voorsprong niet meer uit handen gegeven. Wel ontsnapten ook Her man Zuiderduin mei Aat Boot uit de grote groep, maar het tempo van de vluóhters lag te hoog om de aanslui ting tot een feit te maken. Eindsprint In de eindsprint moest Zoetemelk met een lengte verschil zijn meerdere in de rappe Amsterdammer erken nen. Zuiderduin hield Boot zonder al te veel moeite van de derde plaats af. Het gedunde peloton slechts acht tien renners reden de wedstrijd uit. had bijna een ronde achterstand. De SPORTSMAN is een sportieve camera: hij reageert fel en direct, wat hij neemt is altijd raak! Het „alles in één" supersnel-transport maakt hem na elke opname met één draai weer startklaar. In de grote lijnkaderzoeker ziet de „schutter" het doel haarscherp. Door de onverwoestbare „all metal" constructie is de SPORTSMAN constant in topvorm. De SPORTSMAN ligt volkomen uitgebalanceerd in de hand. Zijn prestaties liggen altijd boven die van zijn rivalen... zijn prijs er vér onder. SPORTSMAN camera's zijn meesterstukjes. De SPORTSMAN serie is zeer uitgebreid. SPORTSMAN Prontor 250 gecoate 2,8 lens, blokkeerinrichting 1/30 - 1/250 sek. en korte tijdopnamen 78.- met zelfontspanner, Prontor S sluiter 95.- en met gekoppelde afstandsmeter 115.-. SPORTSMAN L met belichtingsmeter 117.50. SL met Bertram belichtingsmeter en zelfontspanner 135.- SPORTSMAN Auto met gekoppelde be lichtingsmeter 147.50 en 165.- AUTO RF met gekoppelde afstands- en belichtings meter 192.50. Een wereld-topklasse produkt van CIBA-ILFORD N.V JOOP ZOETEMELK zege gemist De derde ronde van de strijd in het Rijnmond toernooi om de Parlevliet- Cup (die zeven maal gewonnen moet worden voor hij definitief in het be zit van een schaker komt) is even als de twee voorgaande ronden bij zonder fel geweest. De Groot, die op het punt staat om de Leidse tit-el te behalen, ver gastte Demmendal op een hevige pi- onnenstormloop op de koningsvleugel. De leider van het Rijnmondtoemooi verdedigde zich urenlang, maar kon toch niet verhinderen, dat De Groot lij het afbreken een gewonnen stel ling had. Kohlbeck had het tegen Hoek niet gemakkelijk, maar wist toch het vol le punt binnen te halen. Ook Van der Berg won. Hy versloeg zyn club genoot Berg nadat deze een gewon nen positie had opgebouwd. Spanning Door deze overwinningen van Kohl beck en Van der Berg en de te ver wachten nederlaag van Demmen dal ziet het'er naar uit, dat de laat ste twee ronden van het Rynmond- toemooi, die vanavond en morgen in „De Roskam" in Katwyk worden gespeeld by zonder fel zullen zyn. De stand luidt na drie ronden: 1. W. G. Demmendal (LSG) 2 pnt plus 1 afg. party; 2. en 3. A. J. W. Kohlbeck en A. M. J. van den Berg (Philidor) 2 pnt; 3. D. Hoek (Kat wyk) 1 pnt; 5. A. de Groot (LSG) 0 pnt plus 1 afg. party (uit 2); 6. C. C. Berg (Philidor) 0 pnt (uit 2).

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 25