Gelukkig doelpunt brengt Inter zege op Benfica BLAUW-ZWART IS NU „IN" „Fusies noodzakelijk Costa Pereira drukt stempel op tiende Europa-Cup-finale Met tien spelers Tactisch DUET Tweekamp Geiler- Spasski MORGEN ffltMET II POLI N yGevaren beperken Leidse voetballers vinden nieuwe kleuren 'ft LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 28 MEI 1965 VIJFDE BLAD Volgend seizoen 4 tweede klassen zaterdagvoetbal? (Van onze correspondent) Het ligt in de bedoeling, dat er oor de competitie 1965-1966 in het latei'dagvoetbal een tweede klasse D komt. In het afgelopen seizoen wa ren er drie tweede klassen met elk veertien clubs. Een splitsing in vier klassen geeft het voordeel, dat de competitie wat vroeger beëindigd kan gorden, zodat ook de daarop volgen de landscompetitie niet zoals in de afgelopen jaren veel het geval was, pas midden juli afloopt. (Door onze sportredacteur René Vos) MILAAN Costa Pereira Het nood lot heeft gisteravond Benfica's doel man wel heel zwaar getroffen. Moeilijk drukte hij drie minuten voor de rust de troostende hand van linksachter Cruz, nadat hij een lialf- mislukte schuiver van Inter's rechts buiten Jair door de handen had laten glippen het was het enige doelpunt van de wedstrijd moeilijk boog hij het hoofd, toen hij na een kwartier spelen in de tweede helft met een rugblessure naar de kleedkamer strompelde en het rumoerige San Siro-stadion hem nog een vriendelijk applaus wenste mee te geven. Costa Pereira's misfortuin heeft zwaar de stempel gedrukt op deze Europa-Cup-finale. Niet alleen ontnam de ontroostbare Por tugese doelman veel van de glans aan Inter's tweede triomf in successie in het Europese topvoetbal een overwinning op een ploeg die een groot deel van de tweede helft met tien man heeft moeten spelen is nu eenmaal een onbevredigende zaak hij redu ceerde ook Benfica's kansen op een herovering van de cup tot een minimale omvang. met de Europa Cup tijdens Inters ereronde Want een tactisch geslepen Inter overzag onmiddellijk de aantrekke lijke mogelijkheden van de numerie ke meerderheid. De Milanezen, de fensief toch al zeer sterk, namen Suarez en Corso volledig terug en lieten het wanhopig slotoffensief van Benfica kundig verzanden. Wolkbreuk De wolkbreuk, die zich tegen de avond boven Milaan ontlastte en het veld van het San Siro stadion door weekte, heeft deze strijd tussen In- ter en Benfica ongetwijfeld aan kwaliteit doen inboeten. Al was de ontmoeting tussen de twee groot machten van het Europese voetbal boeiend en opwindend, de verwachte droomfinale is het beslist niet ge worden. Overigens bewezen beide ploegen overtuigend hun klasse, door op dit onbespeelbare terrein nog tot aanvaardbaar voetbal te komen. In- ter leidde voor rust het gros van haar aanvallen over rechts, waar de Milanezen in Benfica's linksachter Cruz de zwakke plek in de Portugese verdedigingslinie (waarin stopper Germano en de ook voortdurend mee naar voren trekkende rechts back Cavem domineerden) hoopte te vinden. Inderdaad heeft Cruz het in het begin zeer moeilijk gehad. Hij stopte enkele malen de snelle, soms in wa tergordijnen verdwijnende Jair op onreglementaire wijze af en werd daarover door arbiter Dienst onder houden maar kreeg later een vas tere greep op de toch wel wat teleur stellende Braziliaanse rechtsbuiten van Inter. Snel By Benfica liepen de meeste aan vallen over linksbuiten Simoes, die over een opvallend grote snelheid bleek te beschikken en het Picchy c.s. dan ook verscheidene malen zeer lastig heeft gemaakt. Benfica's gevaarlijke man, Euse- bio, werd voortdurend op zijn huid gezeten door Inter's rechtshalf Be- P. F. S. Biegstraaten (Afd. Leiden) op kampioensreceptie VTL (Van één redacteuren) Fusies Het woord loopt als 'n rode draad door het Leid- voetbalwezen heen. Woens dagavond, tijdens de receptie van VTL, de enige Leidse kam- Adrertentle spaar plezierigmet 1VYLOIVS gratis •waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUEX-spaarkaart Europa Cup voor Jaarbeurssteden In de halve finale van het toer- x>i om de beker voor Jaarbeursste- «en versloeg Juventus (Turijn) met pioen van het afgelopen seizoen, kwam het opnieuw ter sprake. Het was de vertegenwoordiger van de afdeling Leiden van de KNVB, de heer P. F. S. Biegstraten, die er een lans voor brak. „Het is," zo vertelde hij geen prettig geluid op deze fees telijke bijeenkomst. Ik weet het en toch doe ik het. Want, het is de enige weg, die ons straks nog open staat. De situatie aan de inmiddels berucht geworden Boshuizerkade verergert met de dag. Het peil van verschil lende clubs loopt zienderogen achter uit. Enerszijds door gebrek aan jeug dig spelermateriaal. Anderzijds door een tekort aan leiding. In het be lang van de voetbalsport kan het dan ook bijna niet anders meer..." Natuurlijk had de heer Biegstraa- te bewondering voor de prestatie van VTL. Want op welk niveau spe lend, een kampioenschap toont aan, dat er werk is verzet. Tijdens de trainingen en tijdens de wedstrijden. Toch had de heer Biegstraaten nog een kanttekening voor VTL: de jeugd. „Tot op heden heeft VTL zon der jeugdelftallen gespeeld. En, juist dit seizoen is bij verschillende gere- nomeerde clubs duidelijk geworden, dat zij veel moeite hebben met de verjonging en de doorstroming van spelers in en naar het eerste „Wat", zo vroeg hij zich tenslotte af, moet een vereniging zonder jeugd dan straks doen. Voor VTL, is het, met dit jeugdige elftal nog niet zo'n urgent probleem. Maar eens moet er toch mee werden begonnen." Het was overigens jammer voor VTL, dat haar kampioensreceptie niet alleen kort na de feestelijkheden rond het 35-jarig bestaan viel, maar tevens geduchte „concurrentie" on dervond van de finale van net Zil veren Molentoernooi. Desondanks was er nog een redelijke belangstel ling. Na de heer Biegstraaten voerde nog verschillende sprekers 't woord' de heer J. Breedeveld namens de Leidse Sportstichting, de heer Van der Klugt namens de COVS en de heer P. de Vrind namens Meerburg. Veel zusterverenigingen gaven met bloemstukken, persoonlijke aanwezig heid en cadeaux (o.a. een bal van Oranje Groen) van hun belangstel ling biyk. din, de vaste schaduw van de won- dervoetballer uit Mozambique. Be ding heeft zich voortreffelijk van zijn taak gekweten: Eusebio heeft bitter weinig kansen gekregen. In het laatste kwartier van de eerste helft had Benfica een overtuigende veldmeerderheid. De fantastische inswinger van Eusebio uit een hoek schop, vergde van doelman Sarti een wel heel snelle reactie, een prachtige combinatie Cavem-Torres, een for midabele solo van dezelfde Torres en een listig schot van Cavem in de hoek, bezorgden de Inter-defensie cvenzovele lastige momenten. In deze periode maakte vooral stopper Germano, de zware, maar beweeglij ke midvoor Torres en rechtsachter Cavem grote indruk en leek een zege van Benfica niet tot de onmogelijke zaken te behoren. Onverwacht Het Inter-doelpunt, drie minuten voor rust, kwam dan ook totaal on verwacht. Mazzola's pass bracht Jair in vrije positie. Links-back Cruz wat net uit balans en tot overmaat van ramp liet Costa Pereira het slappe schot van Inter's rechtbuiten door zyn handen glippen. Daarmee kreeg Benfica's noodlot reeds gestalte. Direct na de hervat ting „zwijnden" de Portugezen wel iswaar nog tweemaal. Op een schit terende pass .van Mazzola miste Jair een vrije schietkans en kort daarop schoot eerstgenoemde uit een pass van Peiro tegen de paal. Maar toen kort daarop Costa Pereira zijn rug blesseerde en na enig geruzie —zijn trui moest overdragen aan Germano, stond de Portugese neder laag vrijwel vast. Rechts-back Cavem gaf zich welis waar nog niet gewonnen en bedien de, na een knappe doorbraak, Euse bio van een pass op maat, maar de rechtsbinnen van Schwartz' sterren formatie probeerde te schieten i.p.v. te koppen en miste grandioos. In wanhoop sloeg Cavem met beide handen op het natte gras. Zelfs Eusebio Benfica speelde een verloren wed strijd. Het wanhopig slotoffensief van de Lissabonse ploeg overtuigde niemand meer. Er kwam geen schot uit Inter doelman Sarti genoot dan ook van een rustige tweede helft. Datzelfde gold voor de gebaarde Ger mano, de vervanger van Costa Perei- Kandidatentoernooi In Riga is gisteren de eerst party begonnen van de tweekamp tussen de Russen Boris Spasski en Efgim Gei ler. In de kwartfinales won Spasski zyn landgenoot Keres, terwijl Gelier landgenoot (Smyslow) de baas bleef. De winnaar van de tweekamp Spasstó-Geiler komt uit tegen da winnaar van de „Joegoslavische* groep, waarvoor de eerste wedstrij den op 27 juni in Bied beginnen. Daarin komen uit Tal (Rusland) tegen Portisch (Hong.) en Larsen (Denemarken) tegen Ivkov (Joego slavië). In de eerste partij van de twee kamp Geller-Spasski speelde Geiler met wit. Op de dertigste zet besloten beide grootmeesters tot remise. Het was een vrij zeldzaam voorkomende variant van de Niemzovitch-verdedi ging, waarin Geiler naar complica ties streefde. Spaski weerstond ech ter alle dreigingen en ruilde af waar dat noodzakelijk was. De tweede partij zal vandaag worden gespeeld. De Japanse Honda-fabrieken zullen voor het eerst met twee for mule 1-renwagens, uitgerust met de nieuwe 1500 cc V-12 motoren, deel nemen aan de Grote Prijs van Ne derland, die zondag 18 juli op het circuit van Zandvoort wordt gehou den. De Amerikaanse coureurs Richie Ginther en Ron Bucknum rijden de wagens. Volgorde Mabel Phillips, een 71 jaar oude Londense juffrouw die van t een pensioen van 48 gulden moet t rondkomen, heeft ruim 900.000 t gulden in de Engelse voetbaltoto gewonnen. Het was de hoogste toto uitkering in de zomertijd. t Zy vertelde, dat zij de gelyke spelen ingevuld had door uit- sluitend op de volgorde en niet f te letten. de clubs Het dramatische, beslissende ogenblik: doelman Costa Pereira tracht tevergeefs het schot van Jair onder controle te krijgen. ra. Pas zes minuten voor het einde kreeg hij het eerste gerichte schot te verwerken. Ook al was dat eveneens een on bevredigende zaak, het paste volledig in Inter's tactiek: het winnen van de Europa-Cup zonder risico. Aan voerder Picchy en de zijnen maak ten even later een triomfale rondgang met Europa's meest begeerde beker door een juichend en knallend San Siro stadion. SCHILDEREN Doktoren van de AIBA (boksen tijdens bijeenkomst in Berlijn Tijdens de Europese bokskampioen- schappen in Oost Berlijn wordt druk vergaderd door diverse commissies en instellingen over de problemen van de noble art". Zo is ook een groep doktoren van de by de AIBA (inter nationale boksbond voor amateurs) aangesloten landen büeen gekomen om te trachten het risico van ver wondingen nog meer te beperken. Na afloop van de bijeenkomst werd het uitvoerend comité van de AIBA het volgend aanbevelend communi qué voorgelegd: 1. Als een bokser enkele zware sto ten krygt te incasseren moet de scheidsrechter het gevecht afbreken, ook al is de bokser nog in staat zich te verdedigen. 2. Als een bokser slechts met hulp van zyn secondanten o? een ander de ring na afloop van een party kan verlaten moet hy de daarop volgende 24 uur naar een ziekenhuis ter observatie worden vervoerd. 3. Als de bokser knock out is ge gaan na een stoot op het hoofd mag hy gedurende het daaropvolgende reglementaire startverbond geen en kele andere sport bedryven, zelfs geen gymnastiek. 4. Een bokser kan worden gewaar schuwd of vermaand worden wan neer hy zyn dekking te veel en her haaldelijk verwaarloost. Hoofdkappen Al deze maatregelen dienen de bokssport van gevaar te ontdoen. De Zweedse afgevaardigde dr. Bronner, deed nog een voorstel do hoofdkap pen verplicht te stellen. In zyn land zijn ae kappen reeds verplicht. Men heeft er daar veel succes mee: in 2000 gevechten kwam bUvoorbeeld geen enkele wenkbrauwblessure voor. Een nadeel ls echter, dat het on zuivere stoten erdoor bevorderd kan worden. A* laJNr»* WÊÊKÊ Negen spelers in nieuw tenue 1 LEO HOLL naar ADO - (Van onze sportredactie) Het Leidse voetbalwereldje heeft in de afgelopen maand een spannende periode doorge maakt. Naarstig hebben de spelers lopen zoeken naar de juiste combinaties. Past dat wel? En zit dat ook niet fyn? Ze hebben het tenslotte ge vonden. De roze stembriefjes, ook wel overschryvingsformu- lieren genoemd, hebben de uitslag onthuld. Blauw-zwart-wit is de nieuwe modekleur in Leiden op de groene grasmat. Geelzwart en blauwwit zyn met groenwit dit keer wat minder in trek ge weest. Drie Leidse spelers zyn naar het Roodenburg-kamp verhuisd: Aad Heymans, Jan de Roode en Ger Loogeman. De eerste twee maakten deel uit van de LFC-keurploeg. De laatste, Ger Loogeman, wipt van het regionale jeugdteam van UVS over naar de Noord-bewoners. Buiten <Ie deur Jan de Roode ook ls, het grootste nieuws komt van UVS. Leo Holl en Wim van der Linden zyn buiten de deur gaan winkelen en hun uitstap je leverde de voor Leiden on gewone rood-groen-wit com binatie van ADO op. Wim van der Linden gaat als amateur, terwyi Leo Holl kans maakt op een B-contract by de Haagse eredivisieclub. Sehalve Leo Holl, Wim van der Linden, Ger Loogeman en de reeds eerder naar LFC over gestapte Hans van der Starp vertrekt ook Klinkhamer uit de blauwwitte gelederen. Deze speler, die enige tijd in het eerste team van UVS heeft ge speeld, komt volgend seizoen voor Lugdunum uit. Gering Tegen al deze spelersverliezen staat voor UVS maar een ge ringe oogst. Kwantitatief be zien althans. Jan Leget, het brein van de Lugdünum-ploeg, komt de Leidse eerste-klasser versterken. AAD HEYMANS naar Roodenburg Er vertrekt nog een eerste elf talspeler van Lugdunum. Theo Pet, de uit de gratie geraakte linksbuiten, keert het zondag voetbal de rug toe en gaat spelen voor zaterdag tweede klasser Rynsburgse Boys. LFC tenslotte, ziet één van haar oud-spelers terugkeren: Cor Sloos (LDWS). LFC krygt te vens nog één van haar oud gedienden terug. Doelman Gé van Leeuwen, die gisteren nog by Alphense Boys onder de lat stond in de beslissingswed strijd tegen SVLV, komt weer naar Leiden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 17