Grieken beleven de tijd anders Presburg brengt 'n sprankeleud-nieuwe Pinksterkollektie tiüÜEED INEÖ KOELING 3 |R—T LTl en en Ook voor Uw gezin de juiste koelkast privé-secretaresse SCHUIMPLASTICHUIS Militair vermoord op noord-Sumatra JONGE HERDER 500 FIETSEN 200 ^OMFIETSEN an Zijp monteurs en leerling-monteurs Leiden Mare 102 Tel. 32862 LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 28 MEI 1968 m is een en uiterst (Van onze correspondent in Athene) p Soms denk ik wel eens dat de Grieken een heel aparte tijds- beleving hebben. Reeds de klassieken gebruikten het ivoord „ach ter" als ze het over de toekomst hadden, en nog steeds kan ik mijn buurvrouw horen zeggen: „Vandaag is het mooi weer, maar wat komt er nog van achteren?", d.w.z. wat hebben ivij nog voor de boeg? Dezelfde tijd die wij voor de boeg hebben, en menen te kunnen overzien en te moeten besteden, komt voor de Grieken van achter, met zijn feiten en gebeurtenissen. Dus je hoeft er niet zoveel aan te denken: hij is niet overzichtelijk. Datgene wat een Griek die een jaar in Den Haag had gewoond, het meest had getroffenivas dat men daar afspraken maakte voor over tien dagen om elf uur". De dag wordt oud Het heden daarentegen wordt wel sterk beleefd. Men is ook sterk geïn teresseerd in de kalender, in welke (feest) dag het is, en in hoe laat het is, ofwel hoe oud de dag is. Want de dag wordt oud in Griekenland zoals bij ons het jaar. 's Avonds als hij van het café naar huis gaat, kan een Griek met een mengsel van be rusting en tevredenheid opmerken: „Ook deze dag is weer oud gewor den". Elke dag is er één in Grieken land. Of misschien zelfs twee. Want elke dag wordt in de namiddag op nieuw geboren, als de meerderheid van de bevolking - zeker 's zomers verrijst van de middagrust, die de belangrijkste rust is, aanzienlijk on misbaarder dan die van de nacht. Morgen is er weer een dag. En gis teren was er ook een. Maar het woord voor eergisteren betekent hier reeds „geruime tijd geleden" en over morgen „binnen (on-afzienbare tijd" Kort en goed men beleeft „de tyd" zo geheel anders dan wij. Betalen Elk gezelschap dat ergens heeft gegeten of gedronken, gaat in Grie kenland met veel lawaai en menings verschillen uiteen. Na afloop moet •s worden betaald en dat is altijd een vies werk. Wie is zo opoffe rend, het op zich te nemen? Allen, De scene (want «dat is het) duurt eindeloos, juist omdat iedereen pre tendeert, het vluchtig te willen doen. De honderdjes (12 gulden) wor den de kellner van alle kanten in de handen gedrukt, sommige vallen op de grond en worden door hem opge raapt, andere worden weer in ander mans zak gemoffeld tot niemand meer weet hoe de zaak precies in elkaar zit. De uitdrukking („je be ledigt me" is niet van de lucht. In Griekenland is men vaak voor een paar dagen) vijanden, omdat de ander heeft betaald. Het moet weer worden goedgemaakt. „Onze positie is vaak delicaat" zegt mij de kelner, eenzaam ach tergebleven met zijn teveel aan hon derdjes. „Ook wij lopen gevaar vij anden te maken. Soms vragen ze mij arbiter te zijn over het betalen. Maar daar begin ik niet aan. Ik zal wel wyzer wezen." Een van de dingen die de Grieken het meest opvallen in de vreemdelin gen, is dat ieder voor zichzelf be taalt. Sommige Grieken spreken er met minachting over, anderen met bewondering. „Het is het beste sys teem, het geeft nooit ruzie, maar het zal ons nooit lukken. Al dat delen, al dat rekenen. Bij ons wil iedereen het ronde bedrag betalen." Vies geziekt Vreemdelingen zullen nooit betalen in Grieks gezelschap, en vrouwen nooit in mannelyk gezelschap. Dat laatste wordt soms mijn probleem. Mijn (Nederlandse) dame wil zelf be talen. De taveerne-eigenaar, meneer Spyros, trekt een vies gezicht. Ik pro beer het hem uit te leggen: „Ze wil nog een paar keer terugkomen. En als ik nu steeds alles betaal, durft zij niet meer. En ook ik wil dat zij nog eens terugkomt. Begrijp je, meneer Spyros? Er dringt iets door van een totaal andere wereld in het brein van me neer Spyros. Zijn gelaatstrekken ge tuigen, dat hij zich althans moeite geeft, dit te begrypen. Met heroisch overwonnen tegenzin neemt hij het tegennatuurlijke geld van mijn dame „Als zoiets my zou overkomen," zou hij niet nalaten nog te zeggen, zou ik op staande voet zelfmoord ple gen." Het enige wat ik kan ant woorden is: „Het zal je nooit over komen. Want de Griekse hebben geen geld op zak". Autowegen Wie per auto naar Griekenland rijdt, doet het beste, eenmaal door Joego-Slavië te gaan (goedkoop maar saai) en eenmaal door Italië en met de pont Brindisi-Korfoe-Igoumenit- za-Patras (afwisselend maar duur). De weg dwars door Joego-Slavië, die vorig jaar klaar kwam, is uitste kend. Ook in Griekenland treft de automobilist, of hij nu uit Italië, Joego-Slavië of Bulgarije het land binnenkomt, meteen asfalt aan. Het wegennet in Griekenland (9600 km) is voor de helft geasfalteerd, wat vooral in vergelijking met Joe go-Slavië zeer redelijk is. De toeristi sche centra zijn alle over asfalt te bereiken. Wil hy wat minder gebaan de wegen begaan, dan zal hem voor al in de zomer de toestand van de weg toch vaak nog meevallen. De weg-aanduidingen zijn zo goed als overal duidelijk, in Griekse en La tijnse letters. Voor drie moderne autostrada's zijn kleine tol-bedragen vereist, va riërend van f 1,25 tot f 6,-. Benzine kost 65 72 cent per liter, super 75 82, al naar gelang het station verder van Athene is verwijderd. Het land heeft een redelijke dichtheid van Bezine-stations. De vrachtautochauffeurs rijden over het algemeen uitstekend. Er zijn weinig motorrijders en bijzonder wei nig fietsers op de weg. Slechte naam Een jaar of wat geleden heeft Griekenland op auto-toeristisch ge bied een slechte naam gekregen, doordat een Oostenrijker die door te hard rijden een jongtje een hersen schudding bezorgde, vijf dagen werd vastgehouden. Het gebeurde op Goe de Vrijdag, zodat de officiële instan ties enige dagen niet waren te be reiken. De Oostenrijker was niet verze kerd tegen schade aan derden. In verband hiermee drukt de E L P A, de Automobile et Touring Club de Grèce, alle vreemedelingen op het hart, ervoor te zorgen dat de bekende groene kaart ook voor Griekenland geldig wordt en dat de naam van de Griekse vertegenwoor diger van de verzekeringsmij. er op staat. In geval van een ongeluk (je) zal hem dit veel ongemak en tyd besparen. Bovendien heeft de E.L.P.A. (Amerika-straat 6, Athene) voor dit jaar een lyst van 30 ad vocaten uit de voornaamste plaat sen van Griekenland samengesteld, die bereid zyn iedere vreemdeling die in moeilijkheden is geraakt gra tis juridische adviezen te verlenen, en in geval van een proces juridische bijstand tegen de laagst-mogelyke prijs. De lijst wordt op aanvraag toege stuurd. Men moet echter weten dat men in Griekenland bij een onge luk waarbij fysieke schade is voor gekomen, altijd talloze uren kwijt is, afgezien van de schuld-kwestie. Nog een ander nadrukkelijk ad vies voor de vreemdeling, waarbij echter minder op het spel staat: par keer uw auto in Athene alléén op de negen speciaal voor vreemdelin gen bestemde plaatsen. Het verkeer in Athene is overigens goed en duidelijk geregeld. Buiten Athene bestaat geen parkeer-pro- bleem. Het is alweer de E.L.P.A., die ge zorgd heeft voor een wegenwacht die hec vorig jaar in bijna 2000 geval len gratis assistentie verleende. De dienst is van 8 tot 20 uur op de weg. Daarnaast opereert in vele plaatsen de vreemde-talensprekende toeristi sche politie. Weinig campings De laatste Jaren is een vrij groot aantal toeristische hotels ("enias- hotels") verrezen, en enkele motels. Deze worden langs de hoofdwegen aangegeven. Mocht de toerist in een kleine plaats belanden, dan zal hij toch altijd nog wel een (eenvoudi ger maar ook vriendelijker) hotelle tje vinden. Mocht hy belanden in een hotel loos dorp dan is er nog geen vuiltje aan de lucht: er is altyd wel een Tientallen arrestaties Naar de Indonesische legervoor- lichtingsdienst heeft medegedeeld, zijn in een dorp in noord-Sumatra 113 personen aangehouden in ver band met de moord, op 14 mei, op een onderluitenant. Het slachtoffer werd aangevallen door een woeden de menigte communistische jonge lingen en landbouwers en met een schoffel werd z(jn schedel ingeslagen. Een groot deel der arrestanten werd later in vrijheid gesteld, doch 35 van hen bevinden zich nog in arrest. Volgens de voorlichtingsdienst was hier sprake van een vooropgezet plan, omdat alle telefoon- en telegraaflij nen naar de nabij gelegen dorpen waren doorgesneden. Ofschoon communistische jongeren hierbij betrokken waren, heeft mi nister van Voorlichting, Jani dins dag verklaard dat de communisti sche jongerenbeweging in Indonesië „de werkelijke voorhoede van de In donesische jeugd" is. De minister roemde haar om haar „strijdvaardigheid, diamant- harde discipline en dynamisme". Jani heeft voorts voor een bijeen komst van studenten in Djarakta gezegd, dat president Soekarno „de vernietiging van Singapore met stra tegische wapens heeft gelast ingeval de Britse imperialisten tot een agres sieve actie tegen Indonesië mochten familie die hem gastvrijheid ver leent. Het beste is om de (eventuele) prys van te voren af te spreken deze hoeft in zulke gevallen nooit hoger te bedragen dan drie gulden per persoon. Klachten over onzinde lijke toestanden heb ik in de zes jaar dat ik in Griekenland woon, nog nooit gehoord. Klein blijft in Griekenland voor alsnog het aantal campings. Het zyn er nu negen, waarvan acht geschikt voor caravans. Kamperen in het vrije veld is overigens vrijwel altijd mo gelijk. Elke keer dat de toerist zijn wagen verlaat, zal hem de vriende lijke en vriendschappelijke instelling van de bevolking opvallen, waaraan, hoe arm de streek ook is, elke de monstratie van jaloezie vreemd is. overgaan". Hij zei dat „de Britse en tevoren een zo grote militaire con centratie in zuidoost-Azië hebben ge had". Soekarno Naar men thans verwacht, zal pre sident Soekarno deze week, wellicht zaterdag, een buitenlandse reis van enige weken maken. Men had eerst gedacht, dat hij woensdag zou zijn vertrokken, maar dat is niet gebeurd. In het begin van de week ver luidde, dat de president wellicht naar Wenen zou gaan voor een nieuw me disch onderzoek. (In de zomer van '63 lieten Weense dokters doorsche meren, dat de Indonesische presi dent hoogstens nog twee jaar zou kunnen leven, in verband met een nierkwaal. Maar Chinese artsen in Djakarta zouden zich heel wat opti mistische hebben uitgelaten). Hoe het ook zij, het Indonesische staatshoofd, dat zeer vroeg opstaat en gemiddeld 12 uur per dag werkt, ziet er zeer gezond uit voor zijn leef tijd. Hij wordt 6 juni 64 Naar Antara meldt heeft president Soekarno toen hij een delegatie van de Albanese communistische partij ontving, verklaard, dat Indonesië zich zal inspannen om in de nabye toe komst diplomatieke betrekkingen met Albanië tot stand te brengen. NIEUW VEEN P.V. „De Witpen" De leden van de Nieuwveense post duivenvereniging „De Witpen" na men met een aantal duven deel aan de wedvlucht vanaf St.-Denis, waar de duiven om zes uur werden gelost. Aankomst eerste duif 11.12.42 uur. Uitslag aankomst eerste tien dui ven: 1. T. Braam 2 en 6 J. v. d. Berg, 3. H. Verhaar, 4. D. Mank, 5. J. Ver haar, 7. C. van Leeuwen, 8. M. Mark man, 9 A. Reijneker en 10 J. van Veen. Natuurlijk met open hiel en teen: de grote zomermode. Leuk, fleurig, luchtig, 'n Kollektie samengesteld uit alle Europese modecentra, waarvan wij hier enkele voorbeelden tonen. Origineel Italiaans zomermuiltje. Met lederzooi en practisch koperen diabolohakje. In aparte nicotine-kleur 10.95 Uit Italië komt ook dit frappante gevlochten muiltje met lederzooi en kurkhak. In beige/bruin of wit leder 11.95 Nog een specifiek Italiaans snufje In beige, wit of zwart.. Leergevoerd en met zacht verend voetbed 10.95 Zeer exclusieve beige nappa-Ieder Sandalet. Leer-gevoerd. Zacht verend voetbed. Italiaanse import. Met leder- zool en modern leder-opbouwhakje 13.95 PRE Leuke tweeband-sandalet, nappa leder, met verend voetbed. In diverse modetinten14.95 Zó uit Parijs. Elegante Sandalet, geheel gevoerd. Luchtig en charmant. In wit of zwart, met hoge hak.... 16.95 URG DUIK ER EENS IN! i Duik nief alleen in t maar ook in onze col- leef ie badpakken, bi- 1 f kini's, bad- en strand- lakens, baddoeken en badmantels. Die sortering betekent zee van schoon- heid en een golf van 'rukking voor U, ior niet meer dan een kleine rimpeling voor Uw beurs. Want ook onze prijzen zul len U prettig ven sen l reu, zoekt goed tehuis, oud 7 mnd., moet door omstandig heden weg. Telefoon 01719—2807. RADIO OFT.V. HERSTELLEN? ;Garant BELLEN Garant vanaf f 139.75 ©TOERFIETSEN vanaf f 50.50 feolex - Berini pch - Gazelle Konark - Magneet Honda - Kreidler Hap - Batavus Orlemmerstraat 295 Korevaarstraat 6 Daar huurt U beter. 30 NIEUWE AUTO'S. Quick service en benzinestation Geopend van 824 uur. ST.-AAGTENSTR. 16-18 LEIDEN m en -TE (n< service-, reparatie- en onderhoudsdienst v" L. (01710)33077 6 UUr 31726) Pakken oude Couranten 0.75 per 5 K.G. Afgehaald aan ons bureau Witte Singel 1 Klein van buiten, ruim van binnen 5 jaar garantie Directe plaatsing. Speciale betalingsregeling mogelyk van Vanaf f 298.- Leidse Verwarmingsindustrie F. J. VOSSEN ZOON vraagt bekwame Aanmelden: Geversstraat 31 - Oegstgeest - Telefoon 51383. Na 7 uur Marelaan 29, telefoon 53120. HONDEN- KATTENBROOD mannelijke kracht aankomende jongen om opgeleid te worden in de wasserij. Op gezinswas belangrijke korting. Fa. H. J. Dieben Stoom- en Chemische „DE ZON", Zoeterwoudsesingel 23, Leiden lllllllllIllllllllllllllllllIlllllllilllllllllllIllllllllllllllllllllIllllllllltlllllll De N.V. LEIDSCH DAGBLAD roept sollici- tanten op voor de vacerende functie van ervaren zelfstandig kunnende werken. Leeftijd tenminste 22 jaar. Middelbare schoolopleiding, of gelijk waardig diploma. Typen en steno vereist. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties met vermelding van opleiding, diploma's, refe renties, leeftijd enz., te richten aan de Personeelsafdeling, Witte Singel 1, (Postbus 54). Profiteert nu van onie KAMPEERAANBIEDINGEN KAMPEERMATRASSEN, 4 cm polyether, van 14,95 nu 12,95 KAMPEERKUSSEN, leuke dessins2.88 Ook slaagt U b(j ons voor Uw BOOTMATRASSEN CARAVANMATRASSEN, ena. Alles op maat en dikte. Kan ook bij ons gestoffeerd worden. ^roeHett^, Lêiden KOLEN- OLIE FLESSENGAS Tevens alle apparatuur voor butaan- en propaangas. ook voor kampeerdoeleinden vullen van Uw glasflessen. Fa. H. E. v. Haas teren Zn, Brandstoffen- en Oliehandel Stadhouderslaan 2. Leiden - Telefon 22162 geboorte verloving ondertrouw zyn gebeurtenissen die het noodzakelyk maken kennisgevingen aan familie, vrienden en bekenden te verzenden Schakelt u, om zekerheid te hebben dat u niemand vergeet, het LEIDSCH DAGBLAD in. Met zyn ruim 26.000 abonnees is het verreweg de meest gelezen courant in Leiden en omstreken en dus het aangewezen advertentie medium voor familie berichten

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15