TEMPO VAN HET AMERIKAANSE RUIMTE-PROGRAMMA VERHOOGD 1 Handelsmissie naar Japan DE FAAM Spectaculaire vlucht is in voorbereiding Comité gaat LINKS voorrang propageren Chauffeur rampbus in voorarrest? LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 28 MEI 1965 (Van onze redacteur ruimtevaart) Het Gemini-programma van de Amerikanen schijnt nu in ver hoogd tempo goed „van de grond te komen", wanneer wij deze in dit verband ietwat dubbelzinnige uitdrukking mogen gebruiken. Aanvankelijk heeft het in de bedoeling gelegen, de eerste Gemini- capsule met twee man aan boord begin 1964 in een baan om de aarde te brengen, maar allerlei tegenslagen leidden tot een uitstel tot 23 maart j.l., toen Grissom en Yong drie omwentelingen maak ten in de Gemini „Molly Brown". Die vlucht vond een maand eerder plaats dan in het begin van dit jaar werd verwacht, en ook het tweede Gemini-experiment toont een tempoverhoging in het programma. Op 3 juni hopen Mc. Divitt en White een ruimtevlucht te ondernemen van vier etmalen, een uur en vijftig minuten. Tijdens de tweede omwenteling hoopt White de cabine geruime tijd te verlaten om (evenals de Rus Leonow op 18 maart j.l.) vrij in de ruimte rond te zweven. Dit experiment stond aanvankelijk voor de herfst op het programma, want men wilde eerst White tijdens de komende vlucht slechts zijn hoofd buiten de cabine laten steken. Zo ziet het er dus naar uit, dat de Amerikanen na vertragende tegenslagen nu goed op gang gaan komenwanneer zich geen onverwachte moeilijkheden voordoen, die waarlijk niet denkbeeldig NOG DIT JAAR TWEE WEKEN In zeven vluchten met Mercury- Gemini-capsules hebben de Ame rikanen thans ruim 63 „man-uren" ruimte-ervaring opgedaan tegenover 511 man-uren van de Russen. Een belangrijk deel van dit verschil ral overbrugd worden, wanneer eind komende week Amerika 195 man- lan zijn totaal zal hebben toe gevoegd, want de ruimtegroentjes Mc. Divitt en White zullen ieder 97 n 50 minuten in de ruimte verblijven, een record voor Ameri kaanse ruimtevaarders. Alleen de Rus Bikowski heeft in juni 1963 een langduriger vlucht gemaakt, na- nelijk van 119 uur en 54 minuten. White en Mc. Divitt worden boven dien de eerste Amerikaanse ruimte- miljonairs door langer dan 36 uur rond de aarde te cirkelen, een tijd die nodig is om met de snelheid van bijna 28.000 kilometer per uur een miljoen kilometer af te leggen. Rus and heeft reeds vier ruimtemiljo- ïairs, namelijk Nikolajew, Popo- ivitsj, Bikowski en de enige ruim- avaarster Valentina Teresjkowa. Het zal overigens niet zo lang du- en, of de Amerikanen zullen het tussische duurrecord van dit mo- nent breken: in het aanstaande na volgt een Geminivlucht van een ireek (148 uur) met de veteraan Coo ler (22 omwentelingen in b|jna an- lerhalve dag in mei 1963) en de nieuweling Conrad als bemanning. Jog dit jaar hoopt men bovendien en vierde bemande Gemini te lan- leren die twee weken (296 uur) in Ie ruimte moet blijven. Daarmee zou definitief worden afgerekend met het prookje van de Belgische ruimte- aartgeneeskundige Florkin als zou- uensen niet zonder fatale gevol- langer dan v|jf dagen in de uimte kunnen vertoeven. Het lijkt echter waarschijnlijk dat Ie Russen voordien reeds een nieuw uurrecord hebben gevestigd, hoewel iet nog niet te voorzien is, of zij het lit jaar reeds tot een vlucht van pee volle weken zullen brengen. Wandeling in het niets Het meest spectaculaire onderdeel an de vlucht, die op 3 juni moet eginnen, is wel het „uitstapje" (of oals de Amerikanen het noemen: le wandeling in het niets) van Hhite. Dit zal niet in alle opzichten en nabootsing zijn van de Russische irestatie van 18 maart, want de om- tandigheden verschillen in vele op- ichten. Leonow verliet de Woschod door en soort luchtsluis waardoor in de abine de voor ruimtevoertuigen nor- lale atmosfeer kon worden gehand- aafd. De Gemini heeft niet een ergelijke luchtsluis. Het gewicht fan de cabine is daarvoor trouwens klein: 3171 kg vergeleken met b(jna 6000 van de Woschod. Wanneer White het rechter luik cabine opent om uit te stap pen, heerst binnen reeds een lucht- ïdig. Men heeft eerst de lucht laten ntsnappen door een ventiel in de luitenwand. Ook Mc. Divitt zal dan Bent U ook zo snel verkouden? Even snel en bovendien veilig helpt Rheumin U er weer van af! 1 leumin - tabletten helpen snel, iker en bovendien veilig! Ook lor de gevoelige maag uitstekend verdragen. 20 tabletten 68 ct. tl Brocades - product, dus: vertrouw er op! in zijn ruimtepak in ruimte-omstan digheden verkeren, hoewel hij in de cabine blijft. Wel opent h|j ook het linker luik aan zijn eigen zijde om White beter te kunnen waarne men, en zo nodig beter adviezen en assistentie te kunnen geven. Wanneer White zich buiten de ca bine heeft begeven, zal hij daarmee slecht door een „navelstreng" ver bonden blijven. Door deze kabelver binding lopen leidingen voor zuur stof, afvoer van uitgeademde lucht, kooeling en draden voor telefooncon tact tussen beide ruimtevaarders. White heeft bovendien een zuurstof cilinder bij zich voor noodgevallen. De operatie van het „uitstappen" neemt ongeveer zes minuten in be slag. Zijn geheel vrije verblijf in de ruimte buiten de cabine duurt on geveer tien minuten (even lang als het uitje van Leonow) en de terug keer andermaal zes minuten, zodat de gehele operatie 22 minuten in be slag neemt. Deze operatie begint wanneer de cabine zich tijdens de tweede van de 62 omwentelingen om de aarde ongeveer boven Hawaii be vindt. Risico's Voor zover bekend zal White zich verder van de cabine begeven dan Leonow indertijd heeft gedaan, na melijk tot een maximum van zeven- eneenhalve meter. Dit lijkt niet erg ver, maar als eerste experiment is het een waagstuk. Wanneer er op deze afstand van ruim zeven meter een onderlinge draaiing van cabine en ruimtevaarder gaat voordoen, ma ken de wetten der dynamica een terugkeer uiterst moeilijk. Deze on derlinge wenteling wordt namelijk sterk versneld wanneer de lijn wordt ingetrokken en cabine en ruimte vaarder elkaar weer dichter naderen. Dit verschijnsel komt overeen met hetgeen er gebeurt wanneer een ijs- danseres een pirouette maakt en steeds sneller gaat draaien wanneer zij haar armen en been „intrekt". White zal een dergelijke versnelde wenteling niet kunnen afremmen. Slechts een versnelde aangepaste wenteling van de capsule kan dan uitkomst bieden. Zo zijn er meer gevaren, die een ruimtevaarder bedreigen wanneer h(j zich buiten de cabine begeeft, bij voorbeeld ongecontroleerde buitelin gen waardoor hij in zijn „levenslijn" verstrikt kan raken. troleren. Dit alles maakt het experiment riskant. De kans op ongelukken, die een ernstige terugslag zouden kun nen hebben op het Amerikaan se ruimtevaartprogramma als ge volg van de reactie der publieke opi nie, is beslist niet uitgesloten. Dit risico wordt vergroot, wanneer tot de versnelling van het tempo van het Geminiprogramma onder druk van Russische stunts is besloten, en niet uitsluitend op grond van een gunstig verloop der voorbereidingen. Vele proeven Overigens is dit uitstapje wel waar het meest spectaculaire expe riment van de vlucht, maar zeker niet het enige. Zeer belangrijk zal de ervaring zijn, die de Ameri kanen opdoen met een langdurige toestand van schijnbare gewichts loosheid. Voorts staan allerlei proe- op het programma met de uit rusting van de cabine, met de ruim- tepakken, met levend plantaardig en dierlijk weefsel, met stralingseffec ten en metingen van allerlei aard. Er zal voorts druk worden gefoto- eerd en gefilmd. Mc. Divitt zal ook White filmen en fotograferen tijdens diens uitstapje. Dit zal echter niet door televisiecamera's worden opgenomen, zoals bij Leonow het ge- vas, zodat beelden van deze wan deling in het niets pas te verwachten na de veilige terugkeer van de cabine vier dagen later in het Ca- raibische zeegebied. Bijgekomen en zelfs vóór Slaagt de Amerikaanse ruimte- vlucht, dan kan men zonder over drijving stellen dat de Amerikanen ook op het gebied van de bemande Vanoudsher is de Kon. Begeer in Voorschoten het penning-atelier dat belangrijke gebeurtenissen in ons Koninklijk Huis vastlegt. Ter gelegenheid van de verloving van Prinses Margriet met Pieter van Vollenhoven is door Begeer eveneens een penning geslagen. Op de voorzijde een dubbelportret en face van het verloofde paar en op de keerzijde de beide namen met de verlovingsdatum: 10 maart 1965. Ontwerp en modelé van de penning zijn van de bekende Utrechtse beeldhouwer Joop Hekman. Tegelijkertijd geeft de Kon. Begeer een penning uit van Prinses Irene en haar echtgenoot Prins Karei Hugo. Het modelé van deze penning werd vervaardigd door de Brabantse beeldhouwer Hiel Steenbergen. Op de voorzijde het paar en profil en op de keerzijde hun beider wapens met het randschrift: „Vrede is immer weerkeer naar bron nen van vreugde". Deze tekst werd speciaal voor de penning gemaakt door de bisschop van Breda, Monseigneur G. de Vet. White rechtsen Mc. Divitt in hun Gemini-capsule met ge opende luiken .Zo zal de cabine ook door de ruimte zweven wan neer White zijn uitstapje maakt. ruimtevaart zich volledig met de Russen kunnen meten, zoals zij dat al meer dan ruimschoots kunnen op het gebied van de onbemande ruimte vaart. Wat dit laatste betreft hebben zij al jaren een duidelijke aanzien lijke voorsprong, die wellicht in juli a.s. nog eens sterk geaccentueerd wordt wanneer mocht blijken, dat de Marinervlucht naar Mars een vol ledig succes is geworden. Bovendien hebben de Amerikanen waarschijn lijk een manco aan man-uren in de ruimte zelfs nu reeds grotendeels kunnen opvangen door deze man uren effectiever te besteden dan de Russen dank zij veel verfijnder tech nieken. Het is overigens zeer wel mogelijk, dat de Russen zullen trachten iets van de glans van Amerikaanse experiment weg te men door voordien of tezelfder tijd een nieuwe stunt in de ruimte uit te halen. In de „timing" van hun spektakelstukken ten behoeve wereldopinie of met politieke nevenbedoelingen zijn de Russen tot dusver steeds meesters geweest. Het wil ons echter voorkomen, dat het Amerikaanse systeem, namelijk het ondernemen van experimenten wanneer men daartoe gereed is en onafhankelijk van nevenmotieven, juister is en minder risico's mee brengt. Het is van harte te hopen, dat z|j thans niet van deze ljjn rijn afge weken onder de druk van Russische prestaties, en dat men inderdaad ge heel gereed is voor het vervroegde experiment van het „uitstapje". Bus met Belgische meisjes reed in sloot bij Muiden Een groep van 40 Belgische meis jes van rond de 17 en 18 jaar van een r.k. internaat in Tervueren in Belgie, die onder leiding van twee nonnen een tweedaags bezoek aan Nederland brachten, had als laat ste punt op het programma staan een bezoek aan het Muiderslot. Zover zijn zij echter niet gekomen. Op de smalle verbindingsweg tussen Weesp en Muiden kwam de touring car in een sloot terecht. De chaffeur van de touringcar moest uitwijken voor een tegenligger, maar zakte met de wielen in de zachte berm weg. Toen hij optrok kantelde de bus in de sloot. De meis jes werden door de chauffeur ge waarschuwd zich goed vast te hou den, zodat er geen paniek ontstond. Zij kwamen met de schrik vrij en werden ondergebracht in een door nonnen geleid bejaardentehuis in Weesp. Toen de bus na enige uren uit de sloot getakeld was, werd hij door de technische verkeersgroep van de Rijkspolitie nader onderzocht, 's Avonds om negen uur werd de wagen vrijgegeven, toen bleek dat hij rij vaardig was. Met vijf uur vertraging konden de meisjes de terugreis naar België aan vaarden. Zonder het Muiderslot te hebben gezien. Pa ter Krekelberg win t terrein (Van onze Haagse correspondent) De Delftse pater Ed. Krekelberg S.J. wekte een tijd geleden nogal wat opzien met z|jn idee, om in het ver keer over te schakelen van rechts voorrang op links voorrang. Zjjn be wijsvoering pleitte zo sterk voor een wijdiging in de voorrangsregeling, dat eigenljjk niemand het met hem on eens kon z|jn. Maar er gebeurde ech ter niets. Nu is in navolging van België ook in Nederland een initiatief geboren, dat het „links voorrang" wil propageren. Daartoe zal waarschijn lijk een comité worden opgericht. De juiste organisatievorm zal evenwel eerst tijdens een op 12 juni in hotel café-restaurant Smits in Utrecht te beleggen vergadering worden vastge steld. De organisatie, die pater Krekel- berg en jhr. ir. S. Lam an Trip uit Den Helder als krachtigste motoren heeft, wil het werk van de Cipag (comité international pour la prio- rité a gauche) ook in ons land meer bekendheid geven. Gent Pater Krekelberg deelde ons mee, dat hij tijdens een eind april in Gent gehouden congres veel instemming STUDENTENDECAAN VERLAAT LEIDEN Drs. A. Visser gaat naar ministerie 0. en W. Naar wij vernemen is zeer binnen kort de benoeming te verwachten van drs. A. Visser, thans studenten decaan bjj de Leidse Universiteit, tot chef van de afdeling Rijksstudietoe lagen van het Ministerie van Onder wijs en Wetenschappen. Drs. Visser, die reeds 1 juni a.s. zijn werkzaamheden op deze afdeling zal aanvangen, volgt in deze functie mr. A. P. L. M. Kreijkamp, hoofdad ministrateur bij O. en W. op, die met ingang van 1 september a.s. op diens verzoek in verband met gezondheids redenen van zijn functie eervol wordt ontheven. Mr. llreykamp zal nu.v. genoemde datum in dezelfde rang worden belast met een taak bij de hoofdafdeling lager onderwijs van het ministerie van O. en W. ondervond, toen hij een referaat hield over het links voorrang verle nen. Ook prof. mr. A. D. Belinfante, die het verkeersreglement zal wijzi gen, zou er voorstander van zijn. Parijs Volgende week zal in Parijs een aantal hoge politiefunctionarissen bijeenkomen, dat de nieuwe regel zal bespreken. Het Franse ministerie van Verkeer is voorstander van links voorrang. De mogelijkheid wordt zelfs overwogen, de regel op grote ver keerspleinen in te voeren. DECRETEERT DE REIT DE MEE WE MODE De nieuwe mode, die geïnspireerd is op de Britse schrijft de ruit voor. U hoeft geen mode-snob te zijn om deze wens te volgen. U draagt bijvoorbeeld dit drieknoops kostuum, met zijsplitten, vervaardigd van zuivere scheerwol. Als kleur tippen wij grijs. HOOGSTRAAT LEIDEN Een Nederlandse handelsmissie on der leiding van de minister van Eco nomische Zaken, drs. J. M. den Uyl, is gisteren in Japan aangekomen om De chauffeur van de Nederlandse bus met vakantiegangers die zondag in Zirl bij Innsbruck verongelukte, waarbij vier passagiers om het leven kwamen, wordt ervan verdacht mensenlevens onder verzwarende omstandigheden in gevaar te hebben gebracht. Het openbaar ministerie in Oostenrijk zal beschuldigingen tegen de heer Groenenboom inbrengen. De officier van Justitie, dr. H. Fally van de provinciale rechtbank van Innsbruck zal om een arrestatie bevel tegen de chauffeur vragen, ten einde hem in voorarrest te stellen, aangezien het vermoeden bestaat dat h|J feiten zou achterhouden welke op het ongeluk betrekking hebben. De gewonde chauffeur bevindt zich nog in het ziekenhuis in Innsbruck. Drie jaar Het onderzoek heeft bewijzen opge leverd, dat de chauffeur een waar schuwingsbord op de sterk dalende bergweg heeft genegeerd en in de tweede versnelling, in plaats van in de eerste, omlaag reed. Het gevolg was, dat de chauffeur de zware bus niet meer tot stilstand kon brengen of langzamer kon laten r|jden. Als hij schuldig wordt bevonden, dan staat de chauffeur een maximumstraf van drie jaar te wachten. De Nederlandse consul in Inns bruck, dr. A. D. van Assendelft de Coningh, heeft borgtocht aangeboden om de chauffeur van voorarrest te vrijwaren en hem In staat te stellen voor het proces naar huis te laten reizen. Maar het openbaar ministerie meent dat, hoewel er geen onmiddel lijk gevaar voor ontsnapping bestaat, de heer Groenenboom in voorarrest moet worden gehouden wegens de aard van de beschuldigingen en om 1c verhinderen dat hij contact met anderen opneemt. Geluk De reconstructie van het ongeluk heeft aangetoond, dat de passagiers feitelijk nog het geluk hebben gehad, dat er geen ander verkeer was, toen de bus bij de kruising kwam. Een mi nuut eerder bewoog zich een lange rij auto's langzaam over de plaats van de botsing. Zou de bus dan omlaag zijn gekomen, dan was het een ware ramp geworden, aldus de politie. Het ongeluk heeft geleid tot een stortvloed van woedende vragen in de pers, waarom de autoriteiten niets hebben gedaan om de gevaarlijke plek weg te nemen. Sinds 1960 wer den op die plaats tien mensen ge dood; 26 personen werden b|j botsin gen ernstig gewond. de reeds drie eeuwen bestaande han delsbetrekkingen tussen beide landen te verstevigen. De minister zal het „erevoorzitter schap" van de missie slechts tot 31 mei waarnemen, waarna de leiding zal berusten bij de voorzitter van de centrale kamer van handelsbevorde ringen, de heer S. J. van den Bergh. Vice-voorzitters zijn de heren dr. J. E. de Quay, president commissaris van de KLM, die onder meer mee gaat om het nieuwe KLM-kantoor in Tokio met veel ceremonieel te ope nen, eit de heer P. A. Huet, die het Nederlandse bankwezen vertegen woordigt. Voorts nemen aan de mis sie een groot aantal afgevaardigden van ondernemingen uit de industrie, handel, landbouw en dienstverlenen de sectoren deels, alsmede een verte genwoordiger van de raad van Ne derlandse werkgeversverbonden. Als tolk en contactman zal optreden prof. F. Vos, hoogleraar Japans aan de Leidse universiteit te Leiden en voorzitter van de Nederlands-Japan se vereniging. Het doel van de missie is niet al leen het vergroten van de export van Nederlandse produkten naar Ja pan maar ook het onderzoeken van mogelijkheden voor nieuwe vormen van samenwerking met Japanse part ners in of buiten Japan. In een op het vliegveld uitgegeven verklaring zei de minister, dat Ne derland diep onder de indruk is ge komen van de opmerkelijke econo mische groei van Japan en dat de missie de bestaande economische banden tussen beide landen hoopt te versterken. Ook zal er naar gestreefd worden de samenwerking tussen Nederlandse en Japanse bedrijven in of buiten Japan te bevorderen. De zal achttien dagen in

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13