„Volgend jaar ga ik weer met de bus. Kostelijk toneel Leiclse Zeeuwen MORGEN P l» 11 «1 11 HIEUW Verbouw Chr. Lyceum vordert naar wens De tverklozenopleiding geschiedenis Kon. zilver M. J. Scheer en J. W. van Beek DR. BAKKER AANVAARDDE LEIDS LECTORAAT ALGEMENE Z00L0GIE Concurrentie bij dieren Nivon groeit Dolle sluitingsmiddag Leidse huisvrouwen V.V.D. verwerpt geen confessionele partijen LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 26 MEI 1965 TWEEDE BLAD Leidenaar terug van ramprit ..Wij overlevenden achten de chauffeur van de verongelukte bus niet schuldig". Dat zei vanmiddag een wat bleek uitziende heer J. W. de Wekker (45) in het ouderlijk huis aan de Hooglandse Kerk- gracht. Deze reislustige Leide naar „ik heb al heel wat bus tochten naar het buitenland ge maakt" is zojuist teruggeko men uit Innsbruck, in de omge ving waarvan zondagmiddag het rampzalige ongeluk met de Ne derlandse bus gebeurde. „Wat ook de oorzaak van het geluk is, vast staat dat de chauffeur op het ogenblik radeloos in zijn zie kenhuisbed ligt. Het was een goede chauffeur, die de route op z'n duimp- kende. Wij hebben hem in ziekenhuis vele malen bezocht hem moed in te spreken". Zonder 'n spoor van opwinding vertelt de heer De Wekker, omstreeks het middag- door zijn vader van het station n zijn ervaringen tij- W. DE WEKKER veilig thuis dens en na de fatale rit. Boven zijn rechteroog een flinke schram en op zijn pak een groot aantal bloedspet- ters nog duidelijk zichtbaar. „Overigens hebben wij ook het al lergrootste respect voor de omgeko men Amsterdamse reisleider. Hoewel deze moedige man wist wat er zou gaan gebeuren bleef hij voorin, naast de chauffeur zitten. Door niet naar achteren te rennen heeft hü een pa niek in de bus voorkomen". Evenals alle andere passagiers was de heer De Wekker op een ongeluk voorbereid. „De chauffeur had ons één keer hard toegeschreeuwd, dat wij ons stevig moesten vasthouden". De heer De Wekker, die door zijn vele reizen in de omgeving bekend was. heeft dat gedaan tot het mo ment, waarop de bus zich door de muur van de werkplaats aan de voet van de Zirlberg boorde. Wat daarna gebeurd is. weet WJ niet meer. „Ik raakte bewusteloos en kwam bij om wonenden weer bij! Later werd ik voor behandeling naar een ziekenhuis in Innsbruck ge bracht en vandaar met de andere liohtgewonden naar een hotel aan de rand van de stad". De heer De Wekker is gisteravond I om half acht met acht mede-passa- giers, onder wie de echtgenoten van I twee van de omgekomen vrouwen, per trein uit Innsbruck vertrokken. Het groepje werd uitgeleide gedaan door de Nederlandse ambassadeur in Wenen en de consul van ons land in Innsbruck. De heer De Wekker, die vermoedelijk ook een lichte hersen schudding heeft, wacht nu verder rustig op het advies van zijn huis arts. Hij had voor de reis de eind bestemming was Italië geboekt, omdat hij er nodig eens uit moest. „Ik was wat overspannen en heb op dokteradvies een week vrijaf ge vraagd", aldus de heer De Wekker, die bij de H.C.W. werkt. „Overigens zou ik in juli met een bus naar Spanje gaan, maar ik ga nu proberen om deze reis om te zet ten in een vliegvakantie". Of de heer De Wekker nooit meer een busreis zal maken? „Ach waarom niet, volgend jaar ga ik beslist weer met de bus!" De in Leiden wonende Zeeuwen (en vele andere belangstellen- den) hebben een kostelijke avond gehad. Dat hebben zij te danken I aan het bijzonder amusante toneelspel, dat leden van de Leidse vereniging van Zeeuwen „Luctor et emergo" haar leden gister- avond in de grote zaal van de „Kleine Burcht" voorschotelden. <6 MAt- recreatiecentrum De bijna geheel gevulde zaal van De Kleine Burcht bewees, dat de band die Zeeuwen overal in het land en dus ook in Leiden bindt, een bij zonder sterke is. Na het begroe tingswoord van de voorzitter van de bond van Zeeuwen in Leiden, de heer J. H. Bromelow, schalde het Zeeuws volkslied door de zaal. Dienders ..Drie dooie dienders", zo heette het spel. dat leden van „Luctor et Emergo" opvoerden. Die drie dien ders zijn „ouwe jonge jongens", die ergens eenzaam op een boerderij in Zeeland wonen met een oude huis houdster. Ze leven wat teruggetrok ken van de wereld en het is duide lijk, dat er maar een ding ontbreekt op de hoeve: een vrouw. Dat wordt het drietal herhaaldelijk verzekerd, onder meer door veehandelaar Koe man (L. C. Los), maar noch Corne lls (J. C. de Graaf), noch Chris (N. L. van Dalsen), noch Johannes <C. van Eenennaam) wil daar aan. Ook al stelt de veelhandelaar nog zo'n lief vrouwtje in het vooruitzicht de he ren willen er niet aantotdat er op het erf van de hoeve een baby gevonden wordt. Dan verandert er veel met de ..dooie dienders". Zoveel, dat ze tenslotte toch deze ingrijpen de verandering in hun leven moeten toestaan: juffrouw Bosselaar (mej. A. C. de Feyter) komt! Zelfs de be zwaren van huishoudster Siene 'mej. E. de Graaf) moeten dan verdwijnen. De spelers hebben door hun koste lijke wijze van spelen de zaal veel plezier bezorgd. Daaraan was ook het ruw klinkende, maar toch stappige Zeeuws debet, evenals de originele Zeeuwse kostuums waarin werd op getreden. Af en toe haperde er wel wat aan de rolkennis, zodat souffleu- se mevrouw A. M. van Sies-van Ruis- wijk moest ingrijpen. Maar dat deed aan de pret niets af. Kortom, een heel genoegelijke avond voor de Leidse Zeeuwen. In september 1250 leerlingen Meer dan driehonderd kinderen staan op het ogenblik ingeschreven voor de eerste klas van het Chr. Ly ceum in Leiden, dat in september weer met een nieuw cursusjaar be- Reden temeer voor het schoolbe stuur om een tweede uitbreiding van de dependance aan de Schubertlaan (Zuidwest) te bevorderen. De eerste uitbreiding zal binnenkort een feit zijn. De verbouwing en de nieuw bouw van de school aan de Kager- straat (Houtkwartier), waar straks Dienstregeling Maarse Kroon Met ingang van a.s. zondag worden in de dienstregeling van Maarse Kroon, wat ons verschyningsgebied (betreft, de volgende veranderingen aangebracht: Lijn 2: AalsmeerLeiden. De rit, welke om 22.55 uur uit Leiden ver trekt is doorgetrokken naar Aals- imeer. In verband hiermede is een rit van Aalsmeer naar Rijsen- hout en Leimuiden mogelijk gewor den. welke om 23.17 uur van Aals meer (Hortensialaan) vertrekt. Lijn 5: Leiden, Hillegom, Hoofd dorp, Badhoevedorp, Amsterdam (Su- rinameplein). De route in Amster dam is gedeeltelijk gewijzigd en voert thans van Sloten via Langsom, Ples- manweg, Baden Powellweg, Pieter Calandlaan, Schipluidenlaan en Cor nells Lelylaan naar het Suriname- iPlein. Voorts is de rit, welke om 23.20 van Amsterdam vertrekt, op werkdagen doorgetrokken naar Nieuw Vennep, aankomst 23.55 uur, des zaterdags en zondags tot Hillegom, aankomst al daar 0.05 uur. Lijn 7: Nieuwkoop, Uithoorn, A'dam (Haarlemmermeerstalion). De ritten uit Amsterdam voeren in Amstelveen via de volgende route: Amsterdamseweg, Molenweg, Graaf Aelbrechtlaan, Keizer Karelweg, Via duct, Keizer Karelweg, Handweg e.v. In verband hiermede zijn de ver trektijden in Amsterdam 3 minuten vervroegd en gebracht op 5 minuten vóór ieder uur. In de vertrektijden van enkele late ritten uit Nieuwkoop is eveneens met enkele minuten wijziging gebracht. (Advertentie) ZOEKT U EEN SCHOORSTEENKLOK WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER heeft ze. De beste merken JUNGHANS, KIENZLE, HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG. EINDEXAMEN GYMNASIUM Aan het Stedelijk Gymnasium in Leiden zijn geslaagd voor het eind examen afdeling A groep 1, de da mes: W. E. Bakema (Leiderdorp), H. den Hartog Hazerswoude)P. Fon tein en M. W. F. Ruitenberg en de heren: E. Borgers Leidschendam) L. M. Cohen, H. Th. Colenbrander en P. R. D. Stokvis. Waar geen plaats naam is genoemd, is deze Leiden. Met 2 kandidaten wordt het examen voortgezet. Afgewezen 2 kandidaten. Academische examens Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het kandidaatsexamen Chinese taal- en letterkunde de heer J. J. P. Kuijper (Gouda). Nog steeds gaat de reclame voor de geschiedenisopleiding door. Men „vergeet" daarna op de. schaduwzij den te wijzen, dat doe ik dan maar. Het Dalmulderrapport van het mi nisterie van O.K. en W. zegt dat „het tekort aan geschiedenisleraren rond 1965 zal zijn opgeheven, waar na het aanbod de vraag sterk zal overtreffen". De Utrechtse hoogleraar in de ge schiedenis prof. di*. F. W. N. Hugen- holtz, zegt in de Utrechtse Studen ten Almanak 1964: „In het vak ge schiedenis is iedere plaats bezet" en I „groot aanbod op de markt bij een geringe vraag". De examencommissie Geschiedenis MO waarschuwt in haar jaarverslag over 1961 tegen deze studie. Het rk lerarenblad Bonaventura zegt in haar nummer van 24 juli '64 zelfs: „bij voorkomende vacatures is het geen uitzondering dat er een tiental sollicitaties ontvangen wordt, waarvan een aantal van bevoegden of nagenoeg bevoegden", blz. 743. Nu moet men niet kwaad worden op mij, want ik kan het niet helpen dat deze citaten in mineur uitval len. De opleidingscursussen geschie denis MO hadden er beter aan ge daan zich bijtijds te matigen in hun reclame, dan was het nooit zover ge komen. Geschiedenisleraar Tv-uitzending Pro Rege Zonder twijfel heeft u wel eens ge- I hoord van de Kon. Ned. Mil. Bond „Pro Rege" I Het is wat minder zeker dat u weet dat deze bond zorgt in de ruimste zin van het woord voor de Protestantse Mil. Tehuizen. Maar u weet vrijwel zeker niet wat „Pro Re ge" allemaal doet hoeveel werk en geld ervoor nodig is om onze chr. militaire tehuizen volledig aan hun doel te laten beantwoorden. Zaterdagavond 29 mei is er om half elf een t.v -uitzending over Nederland I, waarin het werk van „Pro Rege" wordt belicht. We vragen u: zet dan uw toesteu even aan. Misschien komt u tot de conclusie dat u onze mili tairen die niet voor eigen plezier 's konings wapenrok dragen niet letterlijk en figuurlijk in de kou kunt laten staan. Nadere inlichtingen ver krijgbaar bij de heer Van Elk, Nar- cissenstraat 22 of bij mevr. Van Star- kenburg. Tulpenstraat 10. Gistermiddag heeft dr. K. Bak ker het ambt van gewoon Leids lector in de algemene dierkunde aanvaard met een openbare les „Over de betekenis van concur rentie bij dieren". Dr. Bakker begon met het geven van een beschrijving van de wijze waarop het aardoppervlak is opge deeld in een mozaiek van gebieden, waarin door de verschillen in kli maat en bodemgesteldheid groepen van verschillen organismen leven, die in elk gebied een levensgemeen schap vormen. De opbouw van zulk een levensgemeenschap in produc ten, consumenten en reducenten werd vervolgens besproken. De taak van de oecoloog omschreef spreker als volgt: Hij tracht een verklaring te vinden voor de verspreiding en de dichtheid van organismen en de ver anderingen die hierin plaats hebben, waarbij hij te maken heeft met een heel ingewikkeld netwerk van betrek kingen tussen de verschillende or ganismen onderling en tussen de or ganismen en hun niet-levende milieu. Gewezen werd op het verschijnsel dat ondanks het grote voortplan tingsvermogen van de meeste dieren. vierenveertig lesruimten zullen zijn, vorderen naar wens. In september zullen beide scholen door ongeveer 1250 leerlingen worden bezocht, die van 80 docenten les krij gen. Dit werd gisteravond meegedeeld tijdens de jaarlijkse ledenvergadering van de Vereniging voor Chr. Middel baar- en Voorbereidend Hoger On derwijs. De problemen, verbonden aan een grote schoolgemeenschap, werden op dezelfde vergadering uitvoerig be licht. Dank zij een efficiënte orga nisatie is het mogelijk dat aan de leerlingen individueel aandacht wordt besteed en dat ook activiteiten buiten direct sohoolvert>and goed tot hun recht komen. Tot bestuursleden werden gekozen mr. S. Kloosterman, drs. L. Earners en de heer S. Pasma. Tot curator werd mr. J. W. Filippo benoemd, ter wijl dr. D. L. Kedde werd herbe noemd. Dr. K. BAKKER lectie door ongunstige milieuomstan digheden. De verschillende vormen waarin concurrentie kan optreden werden besproken en aangegeven werd hoe al deze vormen van invloed FAMILIEBERICHTEN (Overgenomen uit andere bladen). Geboren: Alexander Christina En- gelbert Wiegeman, z. v. De Roos-Ro denburg, Nijmegen. Jan Diederik, a. v. v. Zuijdam-Kusters, Nunspeet. Van Oege Bernard, z. v. Goslings- Mees. Deventer. Arnoud Johannes, z. v. Noordam-Cannegieter. Amsterdam. Overleden: Ir. E. C. von Pritzelwita van der Horst. 79 Jr. Den Haag. W. Hoogvliet. 74 jr, Maassluis. Dr. W. T. v. Goor, 73 jr.. Den Haag. Mr. C. W. v. Rhijn, 67 jr., Hengelo. zijn op het resultaat wat betreft de dichtheidsregulatie om de selectie, waarbij na een uitvoerige bespreking van concurrentie tussen Individuen van dezelfde soort dr. Bakker nog in het kort inging op concurrentie tus sen verschillende soorten. Het betoog eindigde met enkele woorden gewijd aan de kritiek die de laatste jaren is geuit ten aanzien van de realiteit van de regulatie en de betekenis van concurrentie.. Na afloop van de openbare les. die met de gebruikelijke toespraken werd besloten, recipieerde dr. Bakker in de ontvangstzaal van de Academie. de dichtheid van de populaties in Geertsemu oiitiroordt Ber"huis stabiele levensgemeenschappen toch vaak blijft schommelen rondom een gelijkblijvend gemiddelde. Dit wijst op het bestaan van een proces, waar bij de voortplanting van veel indivi duen wordt verhinderd of beperkt en veel individuen sterven Dit is de j VEERTIG JAAR BIJ BRILL In de kring van de N.V. Boekhan- '1 en Drukkerij voorheen E. J. Brill as het vandaag feest. Twee gewaar deerde krachten, de heren M. J. Scheer (machinezetter) en J. W. van Beek (drukker) herdachten het feit, dat zij voor veertig jaar bij deze N.V. in dienst traden. Ter gelegenheid van deze jubilea vond rond het middaguur in het nieuwe bedrijf aan de Planteynstraat een feestelijke bijeenkomst plaats. Een grote verrassing was het voor de jubilarissen, dat de burgemeester, mr. G. C. van der Willigen, in zijn felici tatietoespraak meedeelde, dat het H M. de Koningin had behaagd om aan beiden de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te verlenen. Een onderschei ding, welke, aldus spreker, slechts wordt verleend aan hen, die de com binatie van harde werker en goed burger weten waar te maken. Burge- Hartelijk gefeliciteerd met Kon. onderscheiding en jubi leum". Links de heer M. J. Scheer, rechts zijn mede-jubile rende collega. (Foto L.D./Holvast) meester Van der Willigen wees er verder op, dat beide jubilarissen be horen „tot de gespecialiseerde krach ten van dit goed geleide bedrijf". De directeur, de heer F. C. Wieder jr schetste hierna de uitstekende kwaliteiten het zetten, opmaken en drukken o.a. van oude talen en Rus sisch van beide jubilarissen. Voorts is de heer Scheer een waardevol lid van de Ondernemingsraad. Namens de directie bood spreker ieder een enveloppe met inhoud aan. In gelijke geest voerden tenslotte onder het aanbieden van geschenken het woord de heer J. de Koning namens het technisch personeel en de heer Oostwouder administratief perso neel». Na een dankwoord van de jubilarissen werden allen in de ge legenheid gesteld om gelukwensen aan te bieden. De jaarvergadering van het NIVON, afdeling Leiden, werd gisteravond in „Ons Centrum" gehouden onder voorzitterschap van de heer H. Zun- De secretaresse, mevrouw T. Kra mer-Spruit, maakte in haar jaarver slag gewag van de activiteiten van de afdeling in het afgelopen vereni gingsjaar, bestaande uit een aantal lezingen, excursies en filmavonden. Tevens werden de verrichtingen gememoreerd van de groep sociaal toerisme, de natuur-historische groep, het vakantie-adviesbureau, de foto groep en de jongerenafdeling. I Deze laatste, pas opgerichte groep, blijkt een behoorlijke mate van le vensvatbaarheid te bezitten. Het ledental van de NIVON-afde- ling nam in 1964 met ruim 10ró toe. De jaarverslagen van secretaresse en penningmeester werden goedge keurd. De aan de beurt van aftreden zijn de bestuursleden, n.l. de heer H. Zun- derman, voorzitter, de heer D. Wee- ber, penningmeester, mej. N. van Oorde. 2e secretaresse en de heer N. Spierenburg. algemeen secundus, werden herbenoemd. Na een bespreking van de plannen voor het komende seizoen hield de heer P. Tierolf een inleiding over Noorwegen, die hij met fraaie kleu rendia's verduidelijkte. .strijd om het bestaan". Het resul taat van deze strijd heeft zowel een kwantitatief aspect men kan name- lijk de factoren onderzoeken die de f fractievoorzitter van de VVD stijging en daling van de aantallen ,n de Tweede Kamer. mr. W. Geert- individuen bepalen en nagaan of de I sema' heeft f^teravond op een open- overlevings- en voortplantingskan- ^are vergadering; in Gouda stelling sen samenhangen met bepaalde j Senoipen tegen de uitlatingen van de eigenschappen van de organismen. voorzitter van de^ Anti-Revolutionai- Deze eigenschappen kunnen al dan re PartÜ. dr. VV. P. Berghuis, op niet erfelijk zijn. Eén van de vormen I de Jaarvergadering van zijn partij van de strijd om het bestaan is de Zwolle, dat de VVD en de PvdA concurrentie. Besproken werd, welke I ^.e zouden denken over confes- rol concurrentie speelt bij de regula-1 s'one'e partijvorming, tie van aantallen en bij de natuur-1 Mr. Geertsema stelde de beginsel- lijke selectie. gramma's tegenover elkaar. Enerzijds Spreker wees op het verschil tus- art. 15 van het beginselprogramma sen selectie door concurrentie en se- van de PvdA, waarin confessionele De Leidse huisvrouwen heb ben er een ..dolle" middag van gemaakt. Dat mocht ook wel. want het was de laatste bijeenkomst van deze vrouwen in het (winter)sei- De sluitingsmiddag, die veel ver rassingen bood. werd door eigen le den verzorgd. Aan het slagen daar van werkte ook het huisvrouwenkoor enthousiast mee. net als in voorgaan de jaren. Het bracht onder leiding van mevrouw Truus Massaar-Van Driel werkjes ten gehore, waarmee op het onlangs in Woerden gehou den concours van huisvrouwenkoren zoveel succes is geboekt. Ook werden twee liederen van Brahms gezon gen met piano begeleiding van me vrouw M. Doorn-Blok. Na dit) min of meer serieuze begin bood het pro gramma niets dan scherts. Zo was er een wedstrijd in kostuum-ontwer pen met crêpe-papier als „werkma teriaal" en een „show" van zelfge maakte hoedjes. Wat de kostuums betreft, Ida de Leeuw-Van Rees zou er bijzonder tevreden over zijn ge weest! De „verklede" dames, die één voor één op het podium verschenen, stelden o.a. de Leidse maagd, Vrou- Justitia, een Schevenings vissers partijvorming als beginsel verwerpe lijk wordt genoemd en in de huidige Nederlandse verhoudingen schadelijk Anderzijds art. 1 van het liberale beginselprogram, waarin onder meer staat te lezen, dat de WD een gelijk inzicht aangaande staatkundige be ginselen bestaanbaar acht, ondanks verschil van inzicht omtrent de diep ste levensgrond en dat zij dat ge meenschappelijk inzicht omtrent staatkundige beginselen voldoende acht voor een vruchtdragend samen gaan in dezelfde staatkundige organi satie. Tegenover de verwerpelijkheid en de schadelijkheid, waarover de PvdA spreekt stelt de VVD uitsluitend, dat er voor allen, die het liberalisme als staatkundig beginsel aanvaarden plaats is in de WD. Weliswaar stelt de WD, dat zij het verenigingspunt wenst te zijn van allen, die deze beginselen aanhangen, maar zij stelt in art 2 van het beginselprogram uitdrukkelijk, dat de verkondiging van deze eigen overtuiging gepaard moet gaan met het betrachten van verdraagzaamheid tegenover anders denkenden, aldus spreker. Tenslotte merkte mr. Geertsema nog op. dat hij het Juist voor de werking van het parlementaire stel sel goed acht, dat er confessionele vrouwtje, een Egyptische huisvrouw partijen zyn, omdat er anders een het Leidsch Dagblad jury, ook al weer uit huisvrouwen bestaande, kwalificeerde deze laatste creatie als „zeer origineel". Ook de hoedenshow was onderverdeeld in een afdeling mooi en origineeL Het wekte geen verwondering, dat de da mes van de jury de groentehoed" de origineelste vond. De middag, die overigens goed bezocht was. werd ge vuld met een aantal grappige schetsjes. De algehele leiding van dit slotfestyn berustte bij de presidente van de afdeling Leiden van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen, mevr. W. H. van Dam-Nederhoed. twee- of drie-partijenstelsel men, dat hij niet in overeenstemming acht met de Nederlandse verhoudin gen. De Leidenaar C. M. Giezen is door de Stichting Vakopleiding en Vakexamens voor de Schoenmakerij aangewezen om deel te nemen aan de beroepmanifestatie. die van 1 tot en met 4 juni as. in Utrecht zal wor den gehouden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3