LEIDSCH DAGBLAD Enkele wijzigingen bij de heffing van loonbelasting werkingssfeer Wat uitgebreid Gesprek in San vastgelopen Domingo Woningbouw loopt uit i' li U il 4 BMBt Chauffeur in staat van beschuldiging )pgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 26 MEI 1965 No. 31575 nrecteur: HL A EL van Dishoeck oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 oor thuiswerkersartiesten en losse arbeiders De heffing van loonbelasting voor thuiswerkers, artiesten en arbeiders ondergaat enige wijziging. Het is een van de ver- ideringen, die op 1 juli een feit worden, wanneer de nieuwe wet "i de loonbelasting in werking zal treden. In verband daarmede n twee uitvoeringsmaatregelen getroffen, die men kan vinden de staatscourant van gisteren. rotnutoe vielen de thuiswerkers der het gewone loonbelastingta- f. Met ingang van 1 juli zal voor een procentueel tarief gaan gel- zoals bijvoorbeeld reeds het ge- is voor onder de loonbelasting lende aannemers van werk. Jlet ingang van 1 juli bedraagt tarief zowel voor thuiswerkers voor aannemers van werk in de ste tariefgroep 11%, in groep II in groep in met 1 kind 7%, rt 2 kinderen 6% enz. foor de thuiswerkers betekent nieuwe heffingsregeling dat zij. inals de aannemers van werk, 'eds een aanslag in de inkomsten- asting zullen ontvangen. t De bijzondere loonbelastingre- oor artiesten, die 'n overeen- nst van korte duur hebben i [aan, is in enkele opzichten gewij- d. Het voor deze werknemers gei lde loonbelastingpercentage (dat t ingang van 1 Juli a.s. van 7% op 4% wordt gebracht) moet voort- worden toegepast op het loon dat afzonderlijke onkostenvergoe- igen daarbij zijn geteld, en aldus verkregen totaal een be- ild percentage voor onkosten is etrokken. Voor binnenlandse ar- iten bedraagt dit percentage 15, zij de onkosten veel hoger zijn. Werk bij ouders i Met betrekking tot kinderen, werkzaam zijn in het bedrijf van 'n ouders, kan, indien de normale nbelastingheffing op duidelijke waren stuit, met toestemming inspecteur er mee worden vol- an de loonbelasting per jaar één- al in te houden en behoudens 9 I (Van onze weerkundige i medewerker) e buien van gisteren hebben het midden en noorden van land een regenrecord doen uvelen. De Bilt kwam tot van- irgen, over de maanden maart, iril en mei, op 260 millimeter, ardoor het lente-record sinds 8 op naam van het voorjaar 3, met 10 millimeter regen rd overschreden, risteren kwam het westen er I goed af, maar in noord en it-Nederland vielen zware bui sommige met hagel. In Mep- werd vanmorgen 42, in Stads- naal 35 en in Hattum 26 milli ter regen gemeten. Ook vandaag zijn nog enkele Ien te verwachten en pas mor- gaat het iets stabieler wor.- met aanvoer van iets war- re oceaanlucht. De tempera- blijft echter nog iets te laag )r eind mei, want het varieert trdag tussen 14 en 17 graden, il iets aan de koele kant, maar wat de zon betreft, n de vooruitzichten voor He- ilvaartsdag niet. WEERBERICHT KOEL Iet KNMI verwacht van heden morgenavond koel weer met inderlijke bewolking en plaatse- enige regen of enkele buien, ikke tot matige wind uit noorde- richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 27 MEI top: 04.31 uur; onder: 20.44 uur. an op: 03.18 uur; onder: 16.21 uur. >gwater in Katwijk te 00.28 en Laagwater te 08.19 en 20.59 28 MEI top: 0.430 uur; onder: 20.45 uur. an op: 03.34 uur; onder: 17.41 uur. 'gwater in Katwijk te 01.13 en 18 uur. Laagwater te 09.10 en 21.45 eventuele vooruitbetalingen één maal af te dragen. Voor deze kinde ren behoeven dan geen werknemers verklaringen, loonstaten of verzamel loonstaten te worden ingevuld. Om de belastingheffing ten aan zien van deze kinderen zo eenvoudig mogelijk te maken, is voorts bepaald dat de waarde van de kleding, die de ouders aan het kind verschaffen gesteld moet worden op f 240,- per jaar. Voor de waarde van kost en inwoning e.d. gelden dezelfde nor men als voor alle andere werkne- De bestaande bijzondere rege ling voor losse arbeiders wordt on der de nieuwe wet niet overgenomen. Losse arbeiders zullen voortaan op dezelfde wijze worden behandeld als alle overige werknemers. Dit houdt in, dat voor hen het normale tarief geldt en voorts dat zjj in de normale loonadministratie moeten worden opgenomen (het loonbelastingboekje is dus vervallen). Ook lijfrenten De werkingssfeer van de loon belasting is in zoverre uitgebreid dat ook lijfrenten er onder zijn gebracht. Dit geldt echter alleen voor lijfren ten die verzekeringsmaatschappijen uitkeren aan meerderjarige perso nen. In samenhang hiermede zal in een aantal gevallen ook de vrijwillige ouderdomsverzekering, die de sociale verzekeringsbank uitkeert, aan de loonbelasting worden onderworpen. In de nieuwe loonbelasting- en premietabellen per 1 juli 1965 is uiteraard de halve belastingverla ging verwerkt. Tevens is in die ta bellen voor de actieve werknemers de 5%-regeling verwerkt en voor ge pensioneerden de f 150,- kostenaf- trek. Voor die groepen van werkne mers, voor wie de loonbelasting slechts een „ruwe" voorheffing is, zijn de tarieven beter afgestemd op hetgeen uiteindelijk aan inkomsten belasting zal moeten worden bc- taald. Tegelijk met de nieuwe tabel- Volgens^ de ^bestaande ^regeling j jen treedt in werking de verlaging van het tarief voor de gehuwde werkende vrouw van 15% tot 12',*%. zijn geschenken ter gelegenheid van algemeen erkende feestdagen en per soonlijke feestdagen slechts dan vrijgesteld, indien zij een waarde van f 25,- niet overtreffen. Met ingang van 1 juli wordt van dergelijke ge schenken met een hogere waarde, de eerste f 25,- vrijgesteld. De vrij stelling voor geschenken is voorts uitgebreid tot geschenken ter gele genheid van een jubileum van de werkgever. Nieuwe verklaring Per 1 Juli a.s. zullen alle werk nemers een nieuwe werknemersver klaring moeten hebben ingevuld. Dit houdt verband met de wijzigingen in de regeling voor de kinderaftrek. Dr. Van den Berge in Raad van State Met ingang van 1 juni 1965 Ls be noemd tot lid van de Raad van State dr. W. H. van den Berge, oud-staats secretaris van Financiën. BUSONGELUK IN OOSTENRIJK De Oostenrijkse Justitie heeft de chauffeur van de Nederlandse bus, die zondag bjj Innsbruck verongeluk te, in staat van beschuldiging gesteld. Een onderzoek wees uit, dat het on geluk, dat vier levens eiste, aan on voorzichtigheid van de bestuurder te wijlen was omdat deze op de steile berghelling te snel had gereden. De toestand van de gewonden be hoeft geen reden meer te zijn tot on gerustheid. Geen van de nog in het ziekenhuis verblijvende gasten ver- Oud-minister mr. J. van Aart- sen is per 1 juni a.s. benoemd tot Commissaris van de Koningin in Zeeland. De restauratie van zijn ambtswoning is juist gereed ge komen. Het is een deel van de beroemde abdij van Middelburg. Het gebouw werd in mei 1940 bij een Duits bombardement ver nield. Mr. Van Aartsen zal als eerste deze vernieuwde ambts woning betrekken. keert meer in levensgevaar en de ver wondingen vallen in het algemeen mee. De chauffeur is aan de heup ge opereerd en verdere operaties zijn voor geen der patiënten meer nood zakelijk. De stoffelijke resten van de vier slachtoffers zouden vandaag per vliegtuig naar ons land worden over gebracht. Het lijntoestel van de KLM dat op Zürich vliegt zal bij wijze van uitzondering naar Innsbruck vliegen en om 21.35 (Ned. tijd) van Zürich naar Schiphol terugkeren. V.S. trekken 1700 militairen terug De onderhandelingen over een politieke oplossing in San Do mingo zijn gisteren vastgelopen ,zo is uit betrouwbare kringen ver nomen. Generaal Imbert zou terugtrekken van alle troepen hebben geëist, voordat een voorlopige regering (gevolgd door vrije ver kiezingen) zou worden geinstalleerd. De Verenigde Staten zouden tegen deze eis gekant zijn en tevens van kolonel Caamano enige zekerheid willen krijgen, dat bepaalde invloedrijke communisten zouden worden uitgesloten. Dat zou deportatie van de Washington niet welgevallige communisten betekenen. Maar Antonio Guzman, die de VS graag aan het hoofd van een voorlopige Dominicaanse regering zouden zien, zou hebben geweigerd deze „strafmaatregelen" tegen de communisten te nemen. De houding Guzman, die ttfjdens de regering Juan Bosch minister van Land bouw was, zou de voornaamste hin dernis zijn bjj de onderhandelingen een regeling van de Domini- ise kwestie. Het eerstvolgende t van dit blad zal verschijnen op vrijdag 28 mei. f Morgen, Hemelvaartsdag, zijn onze kantoren de gehele dag ge- f sloten. Het Witte Huis zou op indirecte wijze hebben toegegeven dat presi dent Johnson het FBI opdracht heeft gegeven agenten naar de Do minicaanse republiek te zenden om de communistische invloed bij de opstand te onderzoeken. De woord voerder van het Witte Huis, Reedy, vocht een bericht van dergelijke strekking in de „Washington Post" niet aan. Generaal Imbert, de leider van de „regering voor nationaal herstel", heeft de vorming van een voorlopig wetgevend lichaam voorgesteld, zon der dat verkiezingen worden gehou den. De uitvoerende macht zou in handen moeten blijven van zijn uit vijf leden bestaande junta. Imbert beschuldigde de VS, de VN en de Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS) in een memo randum van „openlijke tussenkomst" I in de binnenlandse aangelegenheden van de Dominicaanse Republiek. Bogaers houdt vast aan vi jf jaar „Hun politieke formules ter beëin diging van de burgeroorlog, waarin de VS 20.000 militairen hebben ge- werpen, zijn onjuist, omdat zij alle aandringen op de vorming van nieu we regeringen". Onder hevel OAS Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meege deeld dat alle Amerikaanse militai re eenheden op grondgebied van de Dominicaanse Republiek onder con trole van de strijdmacht van de OAS staan en dat deze strijdmacht onder bevel van de Braziliaanse generaal Alvin staat. De Amerikaanse marine eenheden vallen daar echter niet onder. De Amerikaanse minister van De fensie heeft opdracht gegeven, ver scheidene honderden militairen uit de Dominicaanse Republiek terug te trekken. Het gaat om 1700 mari niers en valschermtroepen van de ongeveer 22.000 Amerikaanse mi litairen in de republiek. De terugtrekking van de Ameri kaanse militairen valt samen met de aanvoer van 1.250 Braziliaanse müi- tairen voor de Inter-Amerikaanse strijdmacht. Met het plaatsen van haar handtekening in het Gouden Boek van de gemeente Benthui zen stelde de Koningin het ca rillon van deze gemeentetot grote tevredenheid van burge meester Keijzer. in werking. (Foto Leidsch Dagblad) Rubv niet op de elektrische stoel, zegt rechter Districtsrechter Joe B. Brown uit Dallas in Texas is van mening dat Jack Ruby nooit op de elektrische stoel zal sterven. Hij zei in een in terview, dat de doodstraf, indien de ze door de hoge rechtbanken wordt bekrachtigd, in de gevangenis zal worden veranderd in levenslang door de daartoe bevoegde instanties. Rechter Brown, die het proces te gen Ruby leidde, ontkende ten sterk ste dat hij de bedoeling zou hebben om aan te bevelen dat het doodvon nis zal worden gewijzigd, Wel is hij de opvatting toegedaan, dat de open bare mening zich tegen terechtstel ling verzet. Tenslotte, aldus de rech ter, gaat het om iemand, die de man doodde die president Kennedy heeft vermoord. Advertentie Het niveau van de woningproduktie in ons land lag eind april op 107.500 per jaar. In de eerste vier maanden van dit jaar zijn er 6500 woningen meer gereed gekomen dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Eind april lag de woningproduktie al 2500 boven het getal, dat was beoogd om het streefgetal voor dit jaar te halen. |it nummer bestaat uit 22 pagina's I Deze mededelingen deed de minis ter van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening, drs. Bogaers gisiteren in een televisie-uitzending, die de N.C.R.V. wijdde aan de woningnood. De minister bleek er van overtuigd, dat zijn uitspraak eind vorig jaar in de Tweede Kamer gedaan dat binnen vijf jaar het woningprobleem uit de wereld zal zijn, niet te boud is geweest. Zijn mening bleek bepaald niet gedeeld te worden door de Ne derlandse bevolking. Bij een snelle, in het kader van dit t.v.-programma gehouden enquête bleek slechts één procent van de ondervraagden de mening van ministers mening te de- Vrijheid In deze uitzending „Wat is er aan de hand met het woningtekort" for muleerde minister Bogaers ook zijn bezwaren tegen vrijlating van de wo ningbouw al heeft hij gisteren maat regelen bekendgemaakt, waardoor de teugels wat worden gevierd. Maar bij algehele vrijheid zal er volgens hem een snelle prijsopdrijving ontstaan en ontstaat er een onsociale verdeling van de woningen. De bewindsman deelde mee, dat op dit moment 170.000 „vrije sectorwoningen" op goedkeuring wachten. Het .stuw meer" van de utiliteitsbouw is geste gen tot werken voor een gezamenlijke som van vijf miljard gulden. Op het ogenblik valt 15 procent van de wo ningbouw buiten de continenten. Die vijftien procent bestaat uit indus triële woningbouw, additionele wo ningbouw, de vrij et ij ds bouw en de bouw van „Bogaerswoningen". Tweede front De minister gaf ook nog een enkel cijfer, dat uit het woningbehoefte onderzoek naar voren is gekomen. Van 600.000 woningzoekenden blijkt driekwart deel over woonruimte te beschikken, waarmee hij beslist onte vreden is. Op dit „tweede front" kan binnen korte tijd succes worden be haald, aldus de minister, door twee maatregelen: harmonisering van de huurniveaus en verbetering van de kwaliteit van de nieuwbouw. Daaruit zal een doorstroming kunnen ont staan die binnen enkele jaren ook enkele tienduizenden Nederlandse ge zinnen van de woningnood af kan helpen. Griekse koningin C naar zomerpaleis Koningin Anne-Marie van Grie kenland is gisteren met het Griekse oorlogsschip „Polenistis" naar het schilderachtige eiland Korfoe geva ren om er de geboorte van haar eer st j kind en erfgenaam van de troon af te wachten. De 18-jarige Konin gin werd vergezeld door haar ge maal, Koning C ons tan tij n, haar schoonmoeder, koningin-moeder Fre- derika Irene. Prinses Margriet uit ziekenhuis Prinses Margriet heeft gistermid dag omstreeks half vier het zieken huis in Utrecht kunnen verlaten, zo als wtf gisteren in een deel van onze oplage reeds berichtten. Zij was daar sinds maandagmiddag opgenomen, nadat z(j met haar wagen in Bode graven was geslipt. De ambulance, waarmee de prin ses maandag werd vervoerd, blijkt achteraf niet van het leger te zijn geweest, maar van de afdeling Alme lo van het Roode Kruis. Het was een volkswagenbusje, ingericht als hulp ambulance, dat enkele patiënten naar Leiden had vervoerd en op de terugweg naar Almelo was. De prinses verliet het ziekenhuis door een zijingang. Toen zij weg was, kwam iemand van de recherche de bij de hoofdingang wachtende foto grafen vertellen dat de prinses het ziekenhuis door een andere uitgang reeds had verlaten. De meeste foto graven hadden al van gistel-ochtend acht uur staan posten RUSSISCHE KUNSTMAAN 9e Sowjet-Unie heeft gisteren de 67ste kunstmaan in de Kosmos-serie gelanceerd. Het observatorium van Bochum in West-Duitsland heeft van 12.22 uur af signalen van de nieuwe kunstmaan opgevangen. Helikopt ers tegen «EEF MIJ MAAR choccladedumfa €en verrukkelijke chocolodedronlc met «lechfs 1 vet. Fr« en pittig von smook. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en Advertentie /^/^autoverhuuF uitsluitend nieuwe wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66, Leiden, Tel. 40447-3459<f (f)ud Qlit vluchtelingen Oost-Duitsland heeft Russische helikopters aan zijn grens met West- Duitsland geplaatst om ontvluchtin- gen naar het Westen te helpen voor- haar schoonzuster prinses j komen. Deze nieuwe ontwikkeling werd gisteren onthuld door het Volgens een woordvoerder van het hof zal de koninklijke familie onge veer drie maanden in het op het eüand gelegen zomerpaleis „Mon re pos" verblijven. De bevalling wordt komende maand verwacht. lichtingsbureau van de Westduitse grenspolitie. De helikopters zijn waargenomen langs de Elbe in Noord-Duitsland. De Westduitse grenspolitie beschikt zelf ook over een vloot van 25 helikopters. leuwo Naar men verneemt zullen J de dames der eerste familiën J J in de residentie gedurende de J J dagen 1519 Junij a.s. hunne Op de tentoonstelling van J 1 Nijverheid te Dublin, zijn J door den Prins van Wallis J met groote belangstelling be- J J zigtigd de door onze stadge- J J nooten, de heeren J. C. Zaal- J berg Zn en J. Scheltema, a inae.y.nndp.n. mollen riolron* ingezonden wollen dekens, waarover hij luide zijn lof deed hooren.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1