SLANK SLANK Gun uw auto een vakantiebeurt Meest verkochte merken leSen l",llw Moskou Wagen krijgt het zwaar te verduren Slechte schokbrekers gevaarlijk en duur Architect uit protesten Wacht niet tot de allerlaatste dag Voor lente i autoservice nu naar onderstaand adres „Rijnland N.V." Groot onderzoek monster in Locli naar Ness word en blijf met LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 26 MEI 1965 ZESDE BLAD Van wegen» wagens» wielen en wat-cr-zo-bi§-komt Snige vroegelingen daargelaten, die in het prille voorjaar hun bkantie reeds hebben opgesoupeerd, staat de meeste automobilis te die heerlijke tijd nog te wachten. Vooral voor de plezierrijders, ie hun auto louter voor genoegen hebben, vormt de vakantietocht tr auto toch wel het hoogtepunt van hun rijdend bezit. s Ideaal is wel een pechloze vakantie. Dit heeft u niet altijd zelf in ihand, maar er is toch een groot aantal pechgevallen, dat men had innen voorkomen door vroegtijdig de voor zo'n lange tocht nood- \kelijke voorbereidingen te treffen. Daar is nu nog tijd voor, want als het vlak voor het vertrek moet tbeuren, is er alle kans, dat de garagehouder juist op dat moment ien tijd heeft en dat het er dan helemaal bij inschiet. rrouwens het is altijd aan te be de grote beurt, die de auto een vakantietocht nodig heeft, pal voor het vertrek te doen iata hebben. Het is beter vóór de **51 DOORSMEREN OLIEVERVERSEN MOTOR EN ONTSTEKING TESTEN EN AFSTELLEN accu testen en opladen WIELEN BALANCEREN EN WISSELEN U.B.C.-antiroest- behandeling AUTO WASSEN AUTO POETSEN ACCESSOIRES AUTOBANDEN auto-onderhouds middelen SHELLINA KANT EN KLAAR UIT DE POMP ZONDAG POMPSERVICE TOURING SERVICE remmen service kleine reparaties Automobielbedrijf Vijf Meilaan 7 Leiden Tel. 01710-24647 Shell Service Station MEAS eeklaan 5 Noordwijk Tel. 01719-4300 SHELL I BIEDT Ishell^ MEER! vakantie nog een aantal dagen met de nagekeken auto te rijden om na te gaan of alles naar wens marcheert. By zo'n grote beurt zyn er heel wat onderdelen die van hun plaats ko men en als er zich dan nieuwe ge breken voordoen, kunt u dit nog be ter vooraf in orde laten brengen. Tracht het zo te regelen, dat een normale grote servicebeurt samen valt met de vakantiebeurt. Daarby moet niet op een paar duizend kilo meter gekeken worden als u gewoon- ïyk om de 10.000 km. de wagen laat nakyken. Hierby moet u ook beden ken, dat als u wacht tot de voorge schreven kilometerstand is bereikt, er alle kans is, dat u onderweg met deze servicebeurt zit, en dat het u minstens een dag van uw vakantie kost. U moet dan nog maar afwach ten of het in den vreemde met even veel zorgvuldigheid gebeurt als door uw eigen garage. VEEL MEER Ga ook niet van het standpunt uit, dat uw auto geen extra voorzorg nodig heeft, omdat hy in de prak- tyk van elke dag nog zo lekker loopt. Uw auto krygt het op zyn vakantie tocht namely k veel zwaarder te ver duren dan normaal. HQ wordt zwaarder belast, omdat de hele fa milie natuuriyk mee op stap gaat. Er wordt veel meer bagage meege nomen. De dagtrajecten zyn over het algemeen langer. Er wordt gewoon- lyk harder en langduriger achtereen gereden. Hy moet zich aanpassen aan hogere temperaturen en yiere atmosferen. En tenslotte moet hy wellicht zyn extra lasten nog tegen steile berghellingen optornen. Dat kan allemaal als de motor door en door gezond is. Maar een de genoemde situaties, of een combinatie ervan, kan juist te veel blyken, ook al waren er geen afwy- kingen tydens normaal gebruik. LADING Grote kofferruimtes zyn tegen woordig erg in trek, omdat men er voor vakantiereizen zoveel in kan meenemen en de imperiaalfabrikan ten stellen u in staat desnoods nog extra bagage mee te nemen op het dak van de auto. Maar men moet wel rekening mee houden, dat elke auto een maximum laadvermo gen heeft, dat men niet zonder moei lijkheden kan overschryden. Als men by het eigen gewicht van de auto van de passagiers heeft gevoegd, vooral als men in een vierpersoons- euto er nog een vyfde heeft bijge voegd en dat komt nogal eens op vakantiereizen zal al gauw blyken, dat men de hoeveelheid mee emen bagage drastisch moet be perken. Men doet er trouwens toch wys aan de kofferruimte niet helemaal vol te stouwen, want als men dan iets nodig heeft, is het moeilyk te vinden en moet men soms de halve lading uitpakken om het benodigde te voorschyn te halen. Ga voor het vertrek ook even na, of het boord- gereedschap nog compleet is en er niet ergens in schuur of garage een stuk rondslingert, dat u by onver hoopte pech beslist nodig zult heb ben. ONDERDELEN Onontbeeriyk is ook een set re- rve-onderdelen, vooral als u een merk auto berydt, dat in het door te bezoeken land geen gangbaar type is, zodat u er dientengevolge weinig dealers zult aantreffen. We denken by dit reservepakket aan een ventilateurriem, een stel bougies een doosje zekeringen, wat contact punten en voor elke soort verlichting een reservelampje. Ook als uzelf technisch onmondig bent om deze onderdelen te vervan gen, kunt u er toch veel nut van hebben. Een monteur zal u immers alleen maar kunnen helpen als hy de beschikking heeft over de nood- zakelyke onderdelen. Voorts mag u een gevaren-drie hoek niet vergeten, omdat deze in sommige landen, o.a. Italië, verplicht is. Tot de bagage-inventaris dient ook een reserveblik met benzine te horen. Trouwens niet alleen op va- kant'ctochten, maar ook voor bin nenlands gebruik kunt er veel gemak van hebben, als 's avonds of 's nachts ta'. van benzinepompen gesloten zyn, of als u 's zondags in een streek rydt, waar men op grond van gods dienstige overwegingen de pompen gesloten houdt. Op buitenlandse tochten is zo'n reserveblik echter on ontbeeriyk, omdat de benzinestations daar soms dunner gezaaid zijn dan bij ons en omdat men daar als vreemdeling ook niet op de hoogte is met de afstanden van de ene pomp naar de andere. En vooral in dc bergstreken moet men er reke ning mee houden, dat men soms over lange afstanden niet in de ge legenheid is om te tanken. SLEEPKABEL Naast de benzine Is ook een busje olie van het door u gebruikte merk niet overbodig, want andere landen, andere zeden, maar ook vaak andere olie en u moet maar afwachten, of een vreemde olie zich wel verdraagt met de voorraad ln uw carter. Een sleepkabel kan verder zeer nuttig zyn, als u by pech een min der onfortuiniyke automobilist be- Nieuwe Fiat In de Italiaanse koets- werkfabriek van Pininfa- rina in Turijn is dezer da gen de produktie begon nen van de tweepersoons Fiat 1500 coupé, die voor f 13.500 waarschijnlijk vol gende maand leverbaar zal zijn in ons land. De coupé heeft een tot S3 SAE-pk opgevoerde mo tor en een vijfversnel lingsbak. Topsnelheid 160 km/u. Een nieuwe cabrio letuitvoering van de Fiat 1500 is deze maand in ons land gearriveerd en lever baar voor de prijs van f 10.750. Ook deze cabriolet is uitgerust met een 83 pk motor en met vijf versnel lingen. reld vindt u naar een garage te sle pen. Aan die bereidheid zou u wei nig hebben als er een sleepkabel ont breekt. Vraag vóór u weggaat, voor alle zekerheid, ook de buitenlandse dea- lerlysten van uw merk op in de door u te bezoeken landen. Het ls altyd gemakkeiyk als u weet, waar zich de dichtsbyzynde dealer bevindt als u moeiiykheden met uw wagen zou krygen. Toeristen jaar zal weer bijzonder goed zijn Dat schokbrekers, die men nu in vrijwel elke auto aantreft, naast het dempen van schokken en trillingen, die bij het autorijden op treden, ook in belangrijke mate de veiligheid van de auto be ïnvloeden, is onder automobilisten lang geen algemeen bekend feit. Aan de hand van filmopnamen heeft men n.l. kunnen vaststellen, dat wanneer een auto met slechte schokbrekers is uitgerust, waardoor de dei nende werking onvoldoende wordt afgeremd, de wielen sprongen maken ter lengte van de auto. Een dergeiyk dansend wiel maakt gedurende een zekere tyd dus geen contact met het wegdek. Als men gewoon doorrijdt, zal men daar niet zoveel van merken, behal ve dan de deinende beweging. Maar gevaarlyk kan dit worden, als men gedurende de opsprong van zo'n wiel genoodzaakt is te remmen. Een onder dergelyke omstandigheden tot stil stand gebracht voertuig vertoont dan ook geen ononderbroken remspoor, r één met hiaten. Het is duideiyk wanneer één of meer wielen ge durende een zeker ogenblik geen con tact met het wegdek hebben, men een langere tyd nodig zal hebben om de auto volledig tot stilstand te bren gen dan wanneer er vier aangrij pingspunten met het wegdek zyn. Dit kan indien er werkelyk sprake in een noodstop, fataal zyn. In bochten Ook in bochten kunnen versleten schokblekers gevaarvolle situaties teweegbrengen. De middelpuntvlie dende kracht oefent dan 'n zydeling- sc druk op de wagen uit. Opspringen de wielen zyn dan niet in staat deze kracht op het wegdek over te bren gen, met het gevolg, dat de auto niet in de gewenste richting gaat, maar, zoals dat in altomobilistisch vakjar gon heet, uitbreekt. Slippartijen kun- ;n hiervan het gevolg zyn. Nu is er in bochten nog algemeen de neiging de vaart van de auto te verminderen, maar by het inhalen zal men als regel juist de snelheid vermeerderen. Voert men nu tydens sterke zywind een inhaalmanoeuvre uit, dan kan het gebeuren, dat wan neer men by voorbeeld een grote vrachtauto heeft ingehaald, deze zy wind plotseling de auto uit zyn oorspronkeüj ke koers dwingt. Dat een met slechte schokbrekers uitgeruste auto in zo'n geval door slecht contact met het wegdek, van de weg raakt, is dan zeker niet denk beeldig. Uit deze voorbeelden blykt wel, dat men de schokbrekers, die toch al zoweinig onderhoud vragen, niet geheel mag verwaarlozen. Zeer langzaam De verminderde werkzaamheid van een schokbreker geschiedt echter in een zeer langzaam tempo, zodat dit voor de automobilist, die dagelijks met de wagen omgaat, meestal niet wordt opgemerkt. De gemiddelde levensduur van een schokbreker kan men op ca. 25.000 km stellen. Er zyn er die deze af stand niet halen, maar ook, die er heel wat boven komen. Een eenvou dig controlemiddel om na te gaan of de schokbrekers nog naar behoren functioneren, is om by een stil staande wagen beurtelings de spat borden zo ver mogelyk naar beneden te drukken. Veert de auto dan alleen maar op en komt hy spoedig weer tot stilstand, dan is er alle kans, dat de schokbrekers nog goed func tioneren, bUjft de auto echter nadei- nen, dan wordt het tyd, dat de gara gehouder een grondiger onderzoek instelt. Slijtage Behalve de genoemde directe ge varen, zijn er ook nog een aantal indirecte gevaren aan het gebruik van versleten schokbrekers verbon den. Iedere keer wanneer 'n opsprin gend wiel op het wegdek wordt te ruggeworpen, wordt een kleine hoe veelheid rubber van de band afgesle ten. Daardoor ontstaat onregelmati ge bandsiytage en vaak een af wy king van de juiste wielstand. Ook moet de canvas-onderlaag van de band meer energie absorberen, waardoor de mogeiykheid van be schadiging van het canvas wordt vergroot en er eerder een klapband kan ontstaan. Verder kan veerbreuk ontstaan, doordat tengevolge van de voortdu rende op- en neergaande wielbewe- gingen vermoeidheid van het veer- materiaal optreedt. Een aangedreven wiel zal voorts steeds een versneld tempo krygen als het opspringt en telkens wan neer dit wiel weer op het wegdek terugveert, wordt het weer tot een lagere snelheid gedwongen. Deze snelheidswisselingen kunnen de la gers en tandwielen ln het transmis siesysteem beschadigen. Uit het voorgaande blijkt dus wel, dat goede schokbrekers belangrijk zijn voor de wegligging en dat versle ten schokbrekers niet alleen de ryvei- ligheid nadelig kunnen beinvloeden, maar ook de slytage in de hand werken. De pogingen om definitief vast te stellen of het monster van Loch Ness bestaat zullen vijf maanden lang met grote kracht worden voortgezet door een spe ciaal bureau (Het bureau voor onderzoek van verschijnselen in Loch Nesswaarin alle krachten die zich met het monster bezig houden zijn gebundeld. Men hoopt in die tyd het afdoen de bewys te verkrijgen, dat het crea tuur. dat moet lyken op een reus achtig voorhistorisch reptiel, inder daad in het Schotse meer verblyft. Het bureau heeft een expeditie uit gerust onder algemene leiding van commander Riley, een ervaren on derzoeker in de gebieden van de noord- en de zuidpooL Riley heeft zich verzekerd van de medewerking van groepen studen ten, vakantiegangers, tv-technici en filmdeskundigen uit geheel Engeland dag en nacht zonder onderbre king naar het monster uit te zien in Zwijger spreekt j „Silent Billy" (Zwijgende Willem) Jack, een lid van het S Australische Huis van Afge- vaardigden, heeft een paar dagen geleden in het parle- ment zijn eerste rede sinds 1962 gehouden. Andere parlementsleden z juichten en moedigden hem aan, toen hij opstond om een 1 petitie in te dienen, strek- 2 kende tot het schrappen uit f artikel 51 van de grondwet 2 van bewoordingen, waarin onderscheid wordt gemaakt 2 ten nadele van inheemsen. Hij sprak 49 woorden en 2 ging toen iveer zitten. Later zei Jack tot een ver- 2 slaggever: „Ik ben hier niet 2 om te praten, ik ben hier om f voor mijn kiezers op te ko- men". de verwachting, dat hardnekkig vol houden zeker beloond zal worden. Honderden hebben in de loop de* jaren beweerd, het monster te heb ben gezien. Velen van hen waren volmaakt nuchter, toen zy dit zei den. Er zyn zelfs enkele foto's gemaakt, maar ongelukkigerwijze allemaal op te grote afstand om onbetwistbaar bewysmateriaal op te leveren. Spotters zeggen, dat het monster niets anders is dan een school zee honden of «pelende otters of kluiten door de wind op elkaar geblazen wa terplanten, maar de meer roman tisch aangelegden geloven en hopen eens te bewyzen, dat een wezen uit het tydperk van de grote reptielen op de een af andere wijze tot in de 20ste eeuw in leven is gebleven. Wat er ook gebeurt, het ïykt erop. dat het Schotse merengebied een zeer goed toeristenjaar tegemoet gaat Advertentie „Het Kremlin wordt weggedrongen" Hoewel in Zwitserland een niet onaanzienlijke daling in de auto verkopen is waar te nemen, blijft de hausse in de afzet van nieuwe personenwagens in ons land nog maar aanhouden. In het eerste kwartaal van dit Jaar steeg de verkoop ten opzichte van dezelfde periode in 1964 met 15 procent en bereikt* een aantal van ruim 69.000 stuks, aldus een RAI-statistiek, waaraan deze en volgende cijfers zyn ontleend. Het maandrecord verwierf maart met 31.769 stuks. Van de 15 meest verkochte merken zag een dozijn de verkoop stygen, terwijl Renault, Eng. Ford en BMW een teruggang boekten. Een hoger percentage van het marktaandeel verwierven slechts de Duitse Fords, Fiat, Vauxhall, NSU en Austin. Volkswagen staat nog steeds eenzaam aan de top, maar door een zeer opmerkelijke styging van me*r dan 50 procent heeft de Duitse Ford Fiat van de derde plaats verdrongen en Is het verschil met Opel als no. 2 nog maar zeer gering. NSU, die het vorig jaar nog niet bU de bovenste 15 hoorde, heeft zich thans tot de elfde plaats opgewerkt met een gestegen verkoop cijfer van 1063 tot maar liefst 1825. De gedetailleerde cijfers-van de 15 meest verkochte merken lulden: Merk 1. VW 2. Opel 3. Ford Dl. 4. Fiat 5. Renault 6. Ford Eng. 7. Simca 8. DAF 9. Citroën 10. Vauxhall 11. NSU 12. Austin 13. Peugeot 14. Mercedes 15. BMW 1965 Aantal i 3.702 3.652 3.531 3.489 1.881 1.825 1.561 1.490 1.324 1.215 1964 Aantal p 9.043 1! 8.263 11 5.254 J 5.406 4.100 3.807 3.244 i 3.283 3.064 I i.52i 1.063 1 1.154 1.392 ilillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllll Zones Luide kreten van protest ivorden de laatste dagen in Moskou geheven in verband met plannen om het silhouet van het centrum van de Russische hoofdstad te veranderen door de bouw van een aantal wolkenkrabers. .Doen wij geen afbreuk aan de betekenis van de oude gebouwen en benaderen wij niet het brooddronken Ameri kaanse voorbeeld, dat is gespeend van traditie?" zo vraagt een der voornaamste Russische architecten, Oltarzjewski, zich af in een ar tikel in het Russische blad „Literatoernaja Gazjeta". Overschaduwd De architect betoogt dat bepaalde, geprojecteerde gebouwen de schoon heid van andere monumenten in het centrum van Moskou zouden over schaduwen. Zyn grootste bezwaar gold het enorme, twaalf verdiepingen en 6000 kamers tellende hotel „Ros- sia", dat op het ogenblik ten oosten van het Kremlin in aanbouw is. Chroesjtsjow llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! Hy uit de klacht dat het hotel het Kremlin geheel in de schaduw zal stellen. „Bovendien", zo zegt hy, „zal het silhouet van de kathedraal van Sint Basitius gedeelteiyk ver loren gaan door de achterzyde van het hotel". En alsof dat dan nog niet genoeg is, wordt helemaal in het be gin van de Gorkistraat een terrein bouwrijp gemaakt voor het wolken krabberhotel „Nation" van 23 ver diepingen, dat het Kremlin in het noorden gaat insluiten, zo vervolgt de verbolgde Oltarzjewski. Hy stelt voor, om de atmosfeer van het oude Mo6kou te bewaren, in het centrum zones af te bakenen en ge bouwen hoger dan zes tot acht ver diepingen te verbieden binnen een straal van anderhalve kilometer, te rekenen van het Kremlin af. Binnen een straal van nogmaals 800 m zou men geen gebouwen van meer dan tien verdiepingen, mogen toestaan. Hy betoogt, dat wanneer men de wolkenkrabbers achter deze zones houdt, ln het centrum een soort am fitheater zou ontstaan, waarvan het midden zou worden beheerst door de „majestueuze contouren" van het Kremlin. Oltarzjewski spreekt met lof over de moeite die de gemeente- Ujke planbureaus van Londen, Pa rijs en Stockholm doen om de his torische stadskernen ongerept te hou den. Hy merkt zelfs op, dat Stock holm zyn herbouwplannen in het centrum heeft onderworpen aan een volksstemming, maar Oltarzjewski onthoudt er zich van dit openiyk aan te bevelen voor Moskou. Kort nadat ex-premier Chroesjt sjow aan de macht was gekomen, werd de bouw van wolkenkrabbers verboden. De voormalige leider van het Kremlin heeft herhaaldeiyk de hoge gebouwen, die Stalin heeft la ten oprichten, economische en es thetische flaters genoemd, maar Chroesjtsjow zelf heeft in 1961 in Moskou grote verontwaardiging ge wekt door de bouw van het moder ne. uit glas en aluminium opgetrok ken „paleis der congressen" temid den van de Kremlin groep. Vervolgens heeft Chroesjtsjow, na dat het bouwen van wolkenkrabber» tien Jaar verboden was geweest, de Russische architecten toestemming gegeven tot het optrekken van een aantal hoge gebouwen in de moder nistische styi van Westeiyke metro polen. Hoge gebouwen, imitaties van de minst van verbeeldingskracht getui gende ontwerpen van het Westen, begonnen in verschillende delen van de stad als paddestoelen uit de grond te ryzen soms vloekend tegen na burige houten gebouwen met de tra ditionele Russische versieringen. Als een zijdelingse aanval op Chroesjtsjow eigenmachtige manier om zulke problemen te beslissen, be sluit Oltarzjewski met de eis, dat meer aandacht moet worden besteed aan de denkbeelden van de archi tecten.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 19