Vijftien jaar geëist wegens gifmoord Voorhout kampioen Tragisch incident BEURS VAN AMSTERDAM (Van onze Roermondse correspondent) De officier van Justitie bij de Roermondse rechtbank, mi 1'. Uiterwaal, heeft gistermiddag een gevangenisstraf van 15 jaar et aftrek van voorarrest geëist tegen een 40-jarige chauffeur uit oermond. De man stond terecht, verdacht van moord op zijn 38- rige echtgenote door het toedienen van een dodelijke dosis para- LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 26 MEI 1965 on Jjrle uur is de Roermondse recht uit, gepresideerd door mr. E. Fran- et, bezig geweest met de ont- deze moordzaak. Aan- ;elyk leek de zaak eenvoudig, achte had zowel bij de politie als de rechter-commissaris bekend. het landbouwvergif te en toegediend, om haar uit de te Alleen ziek maken stermiddag in de rechtszaal rde hy, dat hij zijn vrouw n willen doden. „Ik wilde haar ar ziek maken", zei hij. Hij dat hij daardoor hulp in buishouding had willen krijgen, hulp had dan zijn vrouw een in hygiëne moeten geven, want afkeer voor zijn vrouw om haar" ndelijkheid, zowel in het huis als ïaar lichaam, had hem, naar de achte zelf zei, tot zyn daad ge- ht. jjn eerdere bekentenissen had slechts gedaan om van de zaak zyn. De verhoren bij de politie, volgens de verdachte, einde- en uitputtend geweest. De offi- an Justitie reageerde fel aantijgingen. Het verhoor bij lolitie gebeurde in de kamer van VOORSCHOTEN '.V. „De Zwaluw" postduivenvereniging „De Zwa mt Voorschoten heeft twintig duchten gehouden, edvlucht vanaf Tergnier, afstand Gelost met zw-wind. Aan- st eerste prijsduif 10.14.51, snel- 1369,10 m.p.m., aankomst laat- prijsduif 10.29.52, snelheid 1271,16 m. De prijzen werden als volgt aid: H. H. J. v. Klaveren 1; D. 2; P. J. DHaens 3; Gebr. 4-7-8; P. N. van Wissen 5; D. 6; C. Zwaan 9; J. P. Heyne 10. ■dvlucht vanaf St.-Denis, af torn. Gelost met zo-wind. komst eerste prijsduif 10.46.41, beid 1344,56 m.pm. Aankomst ste prijsduif 11.37.39, snelheid ,.p.m. De prijzen van de te 10 werden als volgt behaald: 1-9; A. de Graaf 2-6; P. fan Wissen 3; H. B. Brandhof D. v. d. Maat 5; Joh. Westen- 7; J. J. Heyne 10. Wedstrijden voor LE.-verkenners padvinders van de NPV hebben rt 1924 hun jaarlijkse patrouille- itrijden in Ommen. Voor BE- gehandioapte padvinders het niet mogelijk hieraan deel daarom heeft de ala Panzi Postgroep-West het &tief genomen om een landelijke itrijd te organiseren voor de ge- ücapte jongens. Een ideaal ter gevonden in het voorma- Marine Opkomst Centrum in schoten. Op 26 en 27 juni zul te wedstrijden worden gehouden, rorden deelnemers verwacht van Postgroep Noord (Groningen, (land), Postgroep Oost (Midden [)ost Nederland), van de Op- stgroepen uit Den Haag en Rot- natuurlij k zal ook de groep West zelf een patrouille ardigen. Het programma voor wagens is nog geheim, de arga- zijn thans echter reeds doende met het treffen van lereidingen. Toonschaal '65 zing over Japan pan is een land, dat eerst werd vloed door China en dat later, de dag van vandaag, veel over- van het Westen. Toch heeft wel degelijk een eigen karak- _at vooral in de woningbouw tot rukking komt. Aan de hand van i toonde mej. W. M. Lunsingh turleer dit gisteravond aan in het ureel Centrum in Voorschoten, in kader van de tentoonstelling Dschaal '65. toehoorders, onder wie zich de louder van Ouderwijs, de heer G. bevond, kregen-een indruk Japan van vroeger en nu. ewel er in een wereldstad als betonnen flats zijn verrezen, m nog op veel plaatsen in Ja- i uit hout opgetrokken huizen, voordeel van deze huizen is, dat beter bestand zijn tegen aardbe- Eén van de vele nadelen is dat zij zeer tochtig zijn en onverwarmd. Japan is sterk voert dit door in tal van delingen en gebruiken, zoals de uitgebreide thee-ceremonie, die beschouwd moet worden als een hansje voor dames, maar als een waarbij weinig wordt gespro- iedere handeling van te voren bepaald. Hoofddoel bij de thee- monie is de meditatie. 't de lezing van mej. Lunsingh iurleer kwam duidelijk naar vo- Japan een eigen cultuur heeft eigen levenspatroon. Japan is als het land van de namaak. lage levensstandaard van een tl de bevolking is Japan eer goedkoop te exporteren ire vervalsers zijn zij met gevaar voor het Westen. het ieus de commissaris van politie van Roer mond, met een sigaret en een kopje koffie erbij, en heeft maar ruim twee uur geduurd. De officier was er zelf bij geweest. Kopje koffie Verdachte was met zijn vrouw op 5 september van het vorig jaar uit geweest in het café van een broer. Na hun thuiskomst, na middernacht, lag zijn vrouw het eerst in bed. Ver dachte zou nog even een kopje kof fie maken. In de koffie van zijn vrouw deed hij toen een dosis van het zware landbouwvergif. Voor hij het aan zijn vrouw gaf, draaide hij het licht uit. De morgen daarop was de vrouw al doodziek. Een arts schreef haar eerst een kalmerend middel voor, maar een uur later liet een tweede arts haar met spoed i het ziekenhuis brengen. Om 1 's middags overleed zij. Terloops merkte de officier op, dat het verontrustend is, dat in Nederland in 1965 iemand een dosis zwaar vergif in huis kan halen, groot genoeg om een middelgrote stad feilloos uit te roeien. De hou ding van de verdachte en het gebrek aan berouw, noemde de officier con form de sluipmoord die hy heeft ge pleegd, onwettig, onwezenlijk, ab surd en mensonwaardig. De uitspraak volgt over 14 dagen. LEIDERDORP Scholieren winnen gemeenteprijzen Europese gedachte Op velerlei manieren beklemtoont men jaarlijks de gedachte tot één wording van Europa. Op cultureel gebied schrijft men daartoe wedstrij den in tekenen en opstellen maken uit voor de jeugd. Ook leerlingen van de Leiderdorpse chr. u.l.o hebben aan deze wedstrijd deelgenomen. Het gemeentebestuur stelt jaarlijks voor naar hun mening, best behaal de resultaten, enkele boekenbonnen beschikbaar. De prijsuitreiking had gistermorgen in de raadzaal van het gemeentehuis plaats in tegenwoordigheid van het volledige college van B. en W., de secretaris, de heer Hobo, het hoofd der school de heer D. Groeneveld, en de leerkrachten mej. van Leeu wen en de heer Hünestein. Burgemeester mr. R. M. Gallas zei o.m. dat de gedachte van éénwording steeds meer terrein wint, zeker op cultureel gebied. Voor de jeugd zijn het de scholen, die hen hierop voor bereiden. Dat is gebleken bij de inge leverde werkstukken. De tekeningen van Max Butselaar (le pr.) carnaval - vierders in Europees verband, en van Irene Prins (2e pr.), mensen langs het trottoir, wijzen hierop. Voor de opstellen was eerste prijs- winnar Ferdinand Ketel, 2. Peter Andrik en 3. Cobi Plomp. Beide laat ste opstellen waren in briefvonn ge steld. De heer Groeneveld sprak een dankwoord. OEGSTGEEST DS. WIERSMA MAAKT KENNIS MET GEMEENTE Het op huiselijke wyze ingerichte koetshuis van het kasteel „Oud-Poel geest" was gisteravond het ontmoe tingscentrum van leden van de Her- voimde Gemeente en de beroepen predikant, ds. J. T. Wiersma te Was- Velen hadden van deze heid gebruik gemaakt om met ds. mevrouw Wiersma kennis te maken. Ds. W. E. Verdonk deelde mee dat de loop van de dag reeds contact .s geweest met predikanten en ver schillende bezoeken waren gebracht o. aan de beide hei-vormde kerken. Ds. Wiersma heeft over zijn leven a werk die mededelingen gedaan, „aarvan hij verwachtte dat zijn eventuele toekomstige kerkgangers belangstelling zouden hebben. Uit de gemeente werd door verschillende sprekers aandacht gevraagd voor al lerlei activiteiten. Gesproken werd ïr het werk op „Oud-Poel en het Zendingshuis. Ds. i verklaarde dat hij in korte tijd een vrijwel volledig inzicht heeft gekregen over hervormd Oegstgeest en dankte daarvoor allen die daar aan hadden bijgedragen. Burgerlijke Stand Geboren.: Johanna M., dr van P. S. van der Aart en H. P. J. Onder - a/ter; Esther A. M., dr van J. C. Lycklama en M. J. C. Hubers; Louise S. M. Dekker. G. Houtzager; A. C. Oostlander Jaarstukken HCW MR. VAN HALL en Electrolasch NAAR MOSKOU goedgekeurd Tijdens de algemene aandeelhou dersvergaderingen van de N.V. Hol- landsohe Constructiewerkplaatsen en N.V. Nederlandsche Electrolasch Maatschappij in Leiden werden de jaarstukken goedgekeurd. Uit deze stukken van de zustermaatschappijen bleek, dait de HCW een winstsaldo over 1964 toonde van ruim een mil joen gulden en de Electrolasch een saldo van ruim zeven ton. Eerstge noemde maatschappij keert een di vidend uit van 21%, laatstgenoemde van 15%. Uit toeliohtingen van directie en commissarissen bleek, dat men niet ontevreden is over de orderporte feuille en de vooruitzichten. De per soneelsbezetting blijft echter zorg baren. Studiereis naar Japan Een groep van 24 deskundigen uit de Nederlandse bouwnijverheid ver trekt vrijdag voor een drieweekse studiereis naar Japan. Het bezoek wordt gemaakt onder auspiciën van de Commissie Opvoering Produkti- viteit/SER met medewerking van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Als voorzitter van het Nederlands Produktiviteitsteam Bouwnijverheid treedt op de heer J. P. A. Nelissen, president-commissaris van J. P. A. Nelissen Aannemingsbedrijf N.V. en voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf. Onder de deskundigen, die deze reds maken, behoort o.m. ir H. Priemus van het Bureau Bouw- voorbereiding der Leidse Universiteit. Het studie-object van het team omvat drie hoofdpunten t.w.: re search; bouwtechnische toepassingen (In het bijzonder lichte bouwcon structies) en technisch-organisatori- sche methodieken; samenwerkings vormen (in het bijzonder de verhou ding tussen het ontwerpende en uit voerende deel van de bouwnijver heid) Verpakking maakt vermicelli 45 duurder (Van onze Haagse correspondent) Verpakte vermicelli kost de huis vrouw ongeveer 45 procent meer dan losse. Dit heeft het „Consumenten contact orgaan" berekend, dat in overleg met het departement van Economische Zaken en in samen werking met de „Nederlandse huis- houdraad" een onderzoek heeft in gesteld naar zeven soorten vermi celli van tien merken. Behalve dat de verpakking vermicelli duur kan maken, constateert het C.C.O. ook dat krul vermicelli, die volgens de fabrikanten van dezelfde kwaliteit is als gesneden vermicelli, vaak veel duurder is. Tot 30 procent hoger in prijs. Losse vermicelli is volgens het on derzoek te koop van twee merken, die ook verpakte in de handel bren gen. Gesneden vermicelli is verkrijg baar van vrijwel alle merken. (Van onze A'damse correspondent) Amsterdams burgemeester mr. G. van Hall zal op 18 juni op uitnodi ging van zijn ambtgenoot in Moskou een bezoek aan de Sowjet- russische hoofdstad brengen. De uit nodiging is reeds ruim een jaar ge leden gedaan. Ook mevr. Van Hall zfn de reis, die 5 dagen zal duren, meemaken. De burgemeester wordt voorts ver gezeld van de voorzitter van de ver eniging „De Amsterdamsche haven", drs. H. J. W. Brouwer. Tussen Am sterdam en Moskou is de laatste jaren een wij druk handelsverkeer ontstaan, hetgeen tot de uitnodiging heeft geleid. Gasgekoelde kernreactor Twee en een half jaar cel voor brandstichting en roofoverval (Van correspondent) (Van i correspondent) De Britse atoomtechnici hebben een grote overwinning behaald. Zij hebben in scherpe concurrentie met de Verenigde Staten een vergevor derde gasgekoelde reactor ontworpen die hoogstwaarschijnlijk de beste en goedkoopste ter wereld is. Dit systeem zal, na de thans afgesloten proefne mingen, definitief worden toegepast in de in Dungeness in Kent te bou wen nieuwe atoomcentrale, welke in 1970 elektriciteit zal leveren die tien procent goedkoper is dan de door steenkool of olie gestookte centrales. Er openen zich tevens grote moge lijkheden voor de export van deze reactors. Ruim twee jaar voor oplichting Een 36-jarige kantoorbediende uit Assen is gisteren door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot twee jaar en drie maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest en voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering wegens op lichting. De man, die reeds eerder is ver oordeeld, had bij een bouwfonds in Assen een functie waardoor hij wist welke bedragen door deelnemers aan het fonds waren gestort. Hy ver biste aanvragen tot terugbetaling 'an gelden en incasseerde zo in to taal f 11.000. Dat geld had hy in gezelschap van een vriendin in het buitenland opgemaakt. By zyn terugkeer in Nederland werd hy ge arresteerd- Koningin Elizabeth trad even buiten het protocol Koningin Elizabeth en prins Phi lip hebben gisteren op de achtste dag van hun staatsbezoek aan West- Duitsland Keulen en Düsseldorf be zocht. De Britse vorstin en haar echtgenoot werden op het station Keulen verwelkomd door bur gemeester Bureauen. In Keulen werd bezoek gebracht aan de kathe draal, waar kardinaal Frings de Eritse koningin met een toespraak in het Engels verwelkomde. Toen koningin Elizabeth de stad verliet, brak een leuning van een toeschouwerstribune, die overvol journalisten was. Een aantal van hen viel op de grond, maar niemand werd gewond- Prins Philip keek in de richting van het ongeluk en glim lachte. Na Keulen werd Düsseldorf bezocht koningin Elizabeth voor het eerst tydens het bezoek buiten het protocol op het balkon van het raadhuis verscheen om de juichende menigte te begroeten. Van Oostduitse zyde wordt ver klaard, dat het plan van de West- duitse bondskanselier Erhard, om koningin Elizabeth morgen in West- Berhjn te ontvangen, als een „uit daging" moet worden beschouwd. „Zy, die dit plan hebben ontwor pen, zullen de volle verantwoorde- hjkheid dragen voor alle gevolgen n", aldus Oostduitse autoritei ten WARMOND Raadsagenda Op vrydag 28 mei komt de raad in Warmond voor een openbare ver gadering byeen. De punten die op deze avond o.a. zullen worden behan deld zyn de volgende: Voorstel tot ontruiming van de on bewoonbaar verklaardewoning Dorps straat 55. Voorstel tot het stellen van zekerheid t.b.v. één gegadigde, die de Beatrixlaan een premiewo- ning bouwt. Voorstel tot verkoop van grond in het uitbreidingsplan „Ende poel" aan de N.V. Caltex. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 24 november 1964 tot het verlenen van bydrage in de kosten van omwer king van diverse percelen weiland, gelegen achter het Groot Seminarie in Warmond, tot bloembollengrond. Visserijcommissie vergadert in Moskou Na afloop van de in Moskou gehou den byeenkomst van de Noord Atlan tische Visserijcommissie werd een communiqué uitgegeven waarin de voornaamste besluiten van de byeen komst werden vermeld. Zo kwam de commissie overeen dat in een deel van het conventiegebied, n.l. ten zui den van 48 graden noorderbreedte, vanaf 1 januari 1966 drie jaar als proef de volgende maatregelen zullen gelden de minimum maaswydte van de netten bedraagt 60 mm; De soorten vis van discoglossa (of dicologgolossa) cuneata een soort in het zuidelyk deel van het conventiegebied voorkomende vis soort moet worden geplaatst op de lysten van soorten vis, bij de vangst waarvan de minimum maaswydte niet geldt. De Nederlandse delegatie op deze conferentie stond onder leiding van ir. T. J. Tienstra, directeur visserijen van het ministerie van Landbouw en Visser y. Auto in sloot Een personenauto, bestuurd door een inwoner van Bodegraven, is gis teravond omstreeks half 8 in de sloot langs de Kortsteekterweg in Alphen terecht gekomen. De bestuurder wilde een bromfiets inhalen, maar merkte plotseling een tegenligger op. By het afremmen raakte de wagen van de weg en reed het water in. De bestuurder en zyn zuster, die naast hem zat, konden via het schuifdak de wagen verlaten. Tsjechen in Lichtboei Spartak Povarszka Bystrica, het voetbalelftal van de Jawa-fabrieken in Tsjecho-Slowakye, dat Hemel vaartsdag op het sportpark Nieuw- Zuid in Katwyk tegen Quick Boys speelt, is gisteravond in „De Licht boei" in Noordwijk gearriveerd. Het gezelschap blyft hier veertien dagen en zal behalve tegen de Katwykse ploeg ook spelen tegen D.O.S. (Utrecht), R.C.H. (Heemstede) en Alkmaar. Dat het elftal voetballen kan blykt wel uit het feit, dat het won van de bekende Praagse club Dukla Praag. Het Tsjechische team is in ons land dank zij generale ver tegenwoordiging van de Jawa-fa- brieken in Nederland in het kader van de sportuitwisseling tussen bei de landen. Veel later dan werd ver wacht, kwam het gezelschap in „De Lichtboei" aan. Op de 2000 kilometer lange tocht had men, vooral in Duits land, nogal vertraging ondervonden. De groep van 34 man, telt 16 voet ballers. Zy beschikt öve" een eigen band in klederdracht, dat echter we gens het late uur en de vermoeid heid gisteravond niet meer is opge treden. De Haagse rechtbank heeft giste ren de 19-jarige machinebankwerker, die in februari van het vorig jaar de gereformeerde Laakkerk in Den Haag in brand stak en die in maart vorig jaar deelnam aan een roof overval op de 63-jarige beheerster van een drogisterij aan de Hugo de Grootstraat. Veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee en een half jaar, met aftrek en terbeschikking stelling van de regering. Zyn mededader inzake de roofover val, een 24-jarige monteur, die altyd hardnekkig is blyven ontkennen, werd veroordeeld tot drie jaar gevan genisstraf met aftrek en terbeschik kingstelling van de regering. De monteur kondigde aan van dit von nis in hoger beroep te zullen gaan. De president van de rechtbank gaf een uitvoerige toelichting op de ter beschikkingstelling van de machine bankwerker. „De rechtbank heeft re kening gehouden met de veelvuldige verzoeken van u zelf en van uw fa milie om deze maatregel niet op te leggen, doch is van mening dat de ernst van de feiten en de inhoud der voorlichtingsrapporten dit noodzake- lyk maken". Strengere straffen voor stropen (Van onze Venlose correspondent) Het stropen langs de Duitse grens in noord-Limburg neemt zodanig toe. dat er nog strengere straffen in het vooruitzicht worden gesteld. De Duitse politie heeft becyferd, dat zich alleen al in het gebied van Nordrhein-Westfalen rond 2.000 personen geregeld schuldig maken aan het stropen van wüd. Onder de vele buitenlandse arbeiders die in Duitsland werken, schat men een flink aantal stropers. Deze wü men nu waarschuwen, althans de straf baarheid van het stropen onder de aandacht brengen. Zo zullen er in wildrijke streken langs de noord- Limburgse grens bordjes worden ge plaatst, waarop in het Spaans, Ita liaans, Turks en in het Grieks ver meld staat dat stropen strafbaar is. Ook overweegt men maatregelen te gen poeliers die gestroopt wild op kopen. HUISEIGENAREN VERONTRUST De vele aangekondigde maatrege len met betrekking tot het onroerend goed, o.a, het huurbeleid van de re gering, hebben „ernstige verontrus ting" veroorzaakt onder de huis- en grondeigenaren in Nederland. Dit blykt uit een resolutie, die de gisteren gehouden ledenvergadering van de „Nederlandse bond van huis- en grondeigenaren", waarin 55 ver enigingen van huis- en grondeige naren zyn verenigd (in totaal 18.000 leden), heeft aangenomen en die ter kennis van de ministerraad zal worden gebracht. Nieuw landsadvocaat Aan jonkheer mr. G. W. van der Does in Den Haag is met ingang van 1 februari 1965 op zyn verzoek eervol ontslag als landsadvocaat verleend. Aan mr. E. Droogleever Fortuyn, advocaat en procureur in Den Haag, is de titel van landsadvocaat ver leend. Tenniscompetitie Het eerste team van de tennisver eniging Voorhout is kampioen gewor den van de vierde klasse. Voorhout stuurde het Dordrechtse CC 3 met een 62 nederlaag naar huis. In een op zondag né Pinksteren te spelen wedstrijd tegen een laagst geplaatste club van de 3e klasse, zal Voorhout moeten proberen een plaats in de derde klasse te veroveren. Voorhout 2 speelde in de vyfde klasse tegen het Haagse Trofee Wibo 4 en behaalde een 80 overwinning. Ook het eerste jeugdteam is kampioen ge worden door een 50 overwinning op het eerste jeugdteam van de Leid se LTC. Het tweede jeugdteam won met 3—2 van Leidse Hout 2. In deze afdeling gaat de strijd om het kam pioenschap tussen Voorhout en Sas- senheim. In Hoofddorp werden dinsdag en kele voetbalwedstryden gehouden in het kader van het bekertoernooi ge organiseerd door de Nederlandse Po litie Sport Bond. Twee wedstryden zouden in Hoofddorp worden ge speeld. Deze moesten echter voorty- dig worden onderbroken. Terwyi een elftal van de gemeen tepolitie uit Schiedam speelde tegen een elftal van de gemeentepolitie uit Haarlemmermeer kreeg de 47-jarige Schiedamse hoofdagent M. J. Fran sen een hartverlamming. Een dokter die spoedig ter plaatse was kon slechts de dood constateren. De bekerwedstrijden welke op het ETO-terrein werden gehouden, wer den direct afgelast. Diepenhorst tegen numerus elausus voor medici By plaatsingsmoeilykheden voor nieuwe studenten in de medicynen, die in de toekomst kunnen ontstaan, verdienen per instelling afgenomen toelatingsexamens de voorkeur bo ren het hanteren „van het altyd toch wat domme lot". Dit heeft de minister van Onder- wys en Wetenschappen, dr. L A. Diepenhorst, verklaard bij de instal latie van de commissie voorbereiding medische faculteit Rotterdam. Mi nister Diepenhorst zei dat Neder land in 1980 per tienduizend inwo ners veertien artsen nodig zal heb ben, gesplitst dan over de bedryfs- artsen, specialisten en huisartsen. Reeds daarom was het eigeniyk onmcgelyk voor het departement er ruimer voor het kabinet, om te be sluiten tot de numerus elausus. Men mag de bezwaren tegen deze oplos sing werkelyk niet onderschatten, al dus de minister. ,.Wy kwamen in deze maand mei voor de grote decisie te staan. Zou den wy de numerus elausus hebben bevorderd, dan kwam zulks toch hierop neer. dat de in dit verband noodzakelyke wet eerst eind septem ber. begin oktober het Staatsblad had kunnen bereiken. In de tweede plaats het was naar myn mening onbillyk, tegenover de studenten geweest, om in mei deze maatregel af te kondigen. Medische diensten Leiderdorp Dokter -Van 't Woud, Hoofdstraat 40, tel. 30070. Zr. V. d. Leer, B. G. Cortslaan 34, Leiderdorp, tel. 34673. Voorschoten Dokter Abarbanel, Chopinlaan 32, telef. 3875. Tandarts Manschot, Pauwenstraat 1, 9.30 uur. Zuiderapotheek, Lammenschansweg 7, tel. 23553, Leiden. Warmond Dokter Walenkamp, tel. 01711-220. Zr. Konyn, Kerkdam 2, Warmond, tel. 01711-250. WISSELKOERSEN Amsterdam, 26 mei Londen 10.05'10.06. New York 3.601^3.60^. Montreal 3.33tV-3.33H Parijs 73.47%—73.52%. Brussel 7.25% -7.26r1®. Frankfort 90.20%—90.25%. Stockholm 69.97%—'70.02%. Zürich -82.88%. Milaan 57.60%-57.65% Kopenhagen 51.98%52.03%. Oslo 50.30%—50.35%. Wenen 13.93%— 13.94%. Lissabon 12.55%—12,56%. BEURSO VERZICHT K.P.M. willig; Philips flauw Amsterdam, 26 mei. Verreweg de grootste belangstelling van de beurs is vanmiddag uitgegaan naar de scheepvaarthoek. Dit gold speciaal de aandelen KPM of zoals de beurs deze stukken noemen: aan delen Paketvaart. Deze aandelen heb ben de laatste tyd sterk in de specu latieve belangstelling gestaan op ge ruchten, dat de maatschappij wel eens zou kunnen overgaan tot een beleggingsmaatschappij. De kooplust is in de afgelopen weken van dien aard geweest, dat dit gepaard ging met koersstygingen. Gisteren avanceerde KPM 7 pun ten tot 195%. Vandaag waren de kooporders sterk in de meerderheid. Aan de vraag kon alleen worden vol daan op een zeer sterk verhoogd ni- vea n.l. op 210 by de opening. Een koerswinst derhalve van 15 punten. Na de opening bleef de vraag echter aanhouden waardoor de koers uitliep tot 216. „Een formidabele en onge kende sty ging voor een scheepvaart aandeel", aldus de beurs. Begrijpely- kerwys vonden dan ook winstnemin gen plaats, waardoor niet op het hoogste niveau werd gesloten. Ook Scheepvaart Unie lag vast met een koersverbetering van circa 5 punten tot 144. De stemming voor de internatio nale waarden was licht verdeeld. Al leen Unilever kon zich goed hand haven op 143.50 (143.20)Philips was beslist flauw op 133.10 (136.10). Dit als nawerking van de gisteren gepu bliceerde eerste kwartaalcyfers en te- door het feit dat Philips in Wall Street een dollar lager sloot. Toch toonde Zwitserland belangstelling oor de Philipsaandelen op het sterk erlaagde niveau. Aku daalde byna 4 punten tot 463%. Kon. Olie moest wederom terrein prijsgeven by een notering op 141.40 (142.40). De han- in de hoofdfondsen was kalm mede doordat de beurs morgen, don derdag, gesloten blyft. De leidende cultures bleken prak tisch onveranderd. De S taatsfondsen- hoek gaf lagere prijzen te zien. De 5%% lening k pari Bank voor Ned. Gemeenten groot f 100 min, waarop gisteren werd ingeschreven, is met de hakken over de sloot geslaagd. Ofschoon er nog niet officieel in deze aties werd gehandeld vernamen wy toch een laatkoers van 99%%. Aandelen De Byenkorf werden eer der lager geadviseerd op de aange kondigde claimemissie. Hoewel de di videndverhoging door Llndeteves tot 10 (8%%) de beurs meeviel, veran derde de koers van de aandelen van deze maatschappy praktisch niet. Woensdag, 26 mei 1965 ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad g 1.000.- Ned *64 5% Ned. '64 5 Ned. '58 4% Ned. '59 4% Ned '60-1 4% Ned '60-n 4% Ned '59 4% Ned '60 4!4 Ned '61 4% Ned '63 4% Ned '47 3% Ned. '53 1—H 3% Ned '48 3% Ned '60 I-n 3% Ned '54 I-n 3% Ned '55 13% Ned '55 n 3% Ned. '37 3 Ned Gb obi '46-3 Ned. doL in. '47 3 Ned. Inv cert. 3 Indiè *37 A 3 Ned. wonbl '57 6 N. wonbl. '58-'59 Ned. wonbl. '60 4% 92% 92% 92% 91A 85% 84% 90% 101% 90% 91% 92% 92% 929% 9tV 89% 89% 88% 80% 87% 101% 90% 91% ACTIEVE AANDELEN \mst. Rubber 117% U Ver. HVA-my. 154 1J LKU. 467% 4( Jeli My cert. H6.ro n loogovens cert. Jhilips gem. bez Jnilever cert Dordtse petr Kon P (50 k 120) Boll Amer. Lyn Java China Pak. K.L.M Kon Ned. St.boot Kon. Paket My. Stoomv My Ned Nlev Goudr cert. 9 Ommeren cert. Kon. Rott. Lloyd N. Scheepv Unie 527 136.10 143.20 642% 142.40 133% 172 135.50 128% 195% 128 110% 2373/4 144% 138% 528 132.75 143.10 639% 141.20 1333/4 171% 138 213 128% 129%* 110% 230d 144 143% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. leningen A'dam '47 3% g9 89 V'dam '48 3% v 97% ft'dam '52-1 4% 90% Bankwezen Bank N.G 85 6% 96% 95% Idem '64 5% 95% 95% Idem '58 6 93% 92% Idem '64 5 93% 92% 1 N W.B "52 4% 91% 3VG Rspbr. '52 160 160% BVQ Rspbr. f500 145'/4 145% Industr. Obligaties dblllp6 DoJ '51 ..86 VERKLARING Dfcit TEKENS Gedaan en laten GedaaD en bieden Bieden I Premieleningen Alkmaar '58 2% 77% 77% A'dam '53 3 116% A'dam '51 12%.. 85% 85% A'dam '56 I 2% 78% 78% A'dam '56 13 2% 92% 93% A'dam '56 m 2% 91% 90 A'dam '69 2% 81% 81% Breda "54 2% 79 Dordrecht '56 2% 78 x 78 Eindhoven '54 2% 79% Enschede '54 2% 81% 81 Den Haag I '52 2% 91", Idem D 2% 96% 95% ft'dam '52 I 2% 89% 89% (dem n 2% 87% 88% (dem '57 2% 84% 86% (Jtrecht '52 2% 100% i.-Holl. 1957 2% 85% 84% 85% iuld-Holl '69 2% 86 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen tnterunle f50 192 192 Nefo f50,- 106 104 d Robeco 225 224 Unltas f 50,- 458 459 Ver. Bez. v 94 f 60 130.50 130 Europa I 10 pb. 498 498 Alg Bank Ned 287 287 63- 62.50 Uultuurbank 18% is Soli Bank O cert 235% 236 Ned. Mid.bank 109.109. i-VB. cert 719 709 Industrie Ondernemingen Albert HeyD635 Berkei's Pat 254 «ïv Borsumy.Wehry 60 Vi 62% Calve Delft cert 974% 943 J K. Pap. v GeJder 130 130 K. Ned Grofsm 105 ^7 Qe Gruyter pret b 142% d j 3oll Constructie 430 (ng bur. v. Bmyv 166 Cnternatlo 304% 394 7. Kemp en Beg 143 i38 x Kon Zout Ketjen 899 895 ueldse Wolsjy .345 dUller en Co NB 347% 349 Ned Kabelfabr. 354 352 Jhlllp6 preL 49.— 48 80 ftott. Droogd My 235% 234 232 230 «/er MachJabr. 168 167 Ver Touwfabr. ..334 1 Vihamy 187 T ■VaJvlevaart 91 90 - «eminlt's Betjnu 203 195 .vuton PUenoord 188 1904 WO" - Heringa 1344 1344 laalberg gjy, 99 b Aiynbouw en petroleuro Blllton 2de r. 445 448 Kon. Petr. (f 20) 142.60 142.— Amer. fondsen Janad Paclflo ft. 60% 61% latera Nickel 97 98 Anaconda 68 68 %b dethiehem Stee) 37% 37% Jltlee Service 78% 78% GeneraJ Motors 103% 104% 110% 112 Republic Steel 37% 42% sneb OU 42% 61% UnloD Paclflo 34% b 39% Uti States Steel 39% 51% baten unci

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 17