ABN opent in Rijnsburg gloednieuwe vestiging Haringrace begonnen Den Haag betreurt uitlating Soekarno W erkgev ersv er eniging betreurt verkoeling [VOORDWIJKERHOUTSE RAAD KOOS NIEUWE WETHOUDER Scherpe kritiek op anti-rook-campagne rrrn I Benoemingen kamerleden Burgemeester Koomans in zijn sas Bloeiend zakenleven en goed functionerend bankwezen gaan jnd in hand en daarom was de vreugde, die er gistermiddag in elvarend Rijnsburg heerste begrijpelijk. De Algemene Bank iederland opende in dit bloemendorp een kantoor. Aan de Oegst- lesterweg verrees een modern gebouw, waarin deze jongste ves- |ing van Nederlandse grootste bankconcern een waardig onder men vindt. Burgemeester Koomans hield een korte toespraak en it betekende dat ABN-Rijnsburg een feit was. de hypermoderne bankruimtebruari 1964. Het gebouw bevat naast drongen zich gistermiddag de iteiten en genodigden om de of fi le opening bij te wonen. Al die werden verwelkomd door de ecteur van de Leidse vestiging van Algemene Bank Nederland, mr. enk Willink, die er aan herinner- dat begin 1960 besloten werd imaal per week een zitting in nsburg te houden vanuit het kan- Leiden. Hoezeer zo'n dag in een loefte voorzag bewees volgens de r Tjeenk Willink, de snelle ver- enlijking van een echte Rijns- gse vestiging. Architect, aanne- onderaannemers deelden broe- l(jk in de lof die de heer Tjeenk llink hen Aanwinst iurgemeester B. H. Koomans toon- zich danig in zijn sas met de bank, die hij beschouwt als aanwinst voor Rijnsburg en het Qsburgse zakenleven. Hij legde de [ruk op de centrale plaats die het uwe gebouw in Rü nsburg in gaat ïen. „Aan de overkant de zo be- Erijke veiling Flora met haar rme uitbreiding-in-aanbouw, straks de andere zUde van de Oegst- sterweg en in de toekomst de sa- Ing achter het bankgebouw: alle- al feiten", vond burgemeester Koo „die de plaats van de bank under ten goede komen". Ook de rcitter van het bestuur van Flora, heei G. van Delft legde de na- op het belang van de bank een in zaken zo actief dorp als isburg. Namens de hoofddirectie Algemene Bank Nederland zei heer mr. J. M. A. Collee („als ■Rijnsburger offer ik deze vakan- lag graag op") dat er in Rynsburg ïen en ander veranderd was Is zyn jeugd, maar dat de zake- aard van de Rijnsburger nooit toren zou gaan. Balie eheerder van de nieuwe vestiging heer W. J. Sirach, die ook in oude vestiging aan de Oegstgees- reg, by mevrouw J. Monye-Den lander, de scepter zwaaide. Archi- Gathier BNA - ontwerper het bankgebouw vertelde ons, dat de bouw werd begonnen in fë- Advertentle Stop voor de stoeprand. Uk/65-speldjesalOct.bij: de ontvangstruimte voor het publiek een directiekamer, een moderne kluis, en een woning voor de beheer der. In het gebouw is ook een afzon - derbjke woning ondergebracht. Het bijzonder styivolle en goed afgewerk- Voor de nieuwe bank' v.l.n.r. burgemeester Koomans, architect Gathier, de heer Sirach, mr. Tjeenk Willink en de heer Lede- boer uit Haarlem. (Foto L.D./Holvast) te interieur met de vele fraaie hout soorten oogstte veel bewondering. Inplaats van de verouderde afschei dingen aan de loketten zijn in deze hank afzonderlijke balies voor elke cliënt aangebracht. Die zyn niet al leen praktisch maar doen het ook esthetisch byzonder goed in deze mo derne ruimte. De bank is gebouwd door Gebr. Stikvoorts Bouwbedrijf. Treinen stoppen ook in Rijswijk, Zoetermeer en Etten-Leur Als zondag de nieuwe dienstrege ling van de Spoorwegen van kracht wordt, gaan de treinen ook stoppen in Rüswijk, Zoetermeer en Etten- Leur. De stations Etten-Leur en Zoe termeer worden zaterdag geopend, de halte Rüswijk vrijdag. Het nieuwe in aanbouw zynde sta tion in Rijswijk komt tussen de Ge neraal Spoorlaan en de Kleiweg. Met ingang van zondag zullen de treinen van de normale uurdienst er al stop pen. Het station krijgt aan twee kan ten een ingang, zodat het ook gemak- kelyk bereikbaar is vanuit het grote winkelcentrum „In de Boogaard". De verwachting is, dat het gehele com plex eind van dit jaar gereed zal zijn. Tot zolang doet een houten noodgebouwtje dienst als plaatskaar- tenkantoor. De rijwielstallen, de twee perrons en de reizigerstunnel zyn al klaar. In Zoetermeer komt het nieuwe station pas tegen het eind van 1965 klaar en tot zo lang wordt een hou ten noodgebouw gebruikt. GEEN PLEBISCIET ITS 1969 President Soekarno van Indonesië heeft tydens een door de NCRV-ra- dio uitgezonden interview verklaard, dat het referendum onder het volk van West-Irian overbodig is gewor den, „omdat het gehele volk van dit gebied voor de Indonesische republiek is". Deze uitlating wordt op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag betreurd. Overigens wyst men er in rege ringskringen op, dat het woord „volks stemming" niet in het in 1962 geslo ten verdrag tussen Nederland en In donesië, dat onder auspiciën van de V.N. tot stand kwam, wordt genoemd. Artikel 20 van dit verdrag zegt al leen, dat het volk van West-Irian voor 1969 het recht van zelfbeschikking moet kunnen uitoefenen. Deze bepa ling kan op verschillende wyzen wor den geïnterpreteerd. Een woordvoer der van het ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde bovendien, dat de Nederlandse regering offici eel noch officieus door Djakarta is benaderd over de Indonesische hou- ding ten opzichte van een eventuele volksstemming. Daarom worden de uitlatingen van president Soekarno, hoezeer ook betreurd omdat een volksstemming de beste wyze van het uitoefenen van het recht van zelf beschikking is door Den Haag ze ker nog niet beschouwd als het definitieve Indonesische regerings standpunt. Naar Wenen President Soekarno zou vandaag zyn land voor verscheidene weken verlaten. Volgens gewoonlyk goedin- geliehte kringen gaat hij waarschijn- lyk naar Wenen, om zich aan een medisch onderzoek te onderwerpen. In de afgelopen jaren heeft de president, die op 6 juni 64 jaar wordt zich aan elke viering van z'n verjaar dag onttrokken door naar het bui tenland te gaan. Vorig jaar vierde hy deze dag in Japan. President Soekarno is enkele jaren geleden in Wenen voor een nieraan- doening behandeld. Luchtmaarschalk Dhani heeft mee gedeeld, dat de Indonesische lucht macht van plan is een groot deel van de benodigde uitrusting voor vlieg tuigindustrie, die het land wil vesti gen, in Nederland aan te kopen. Zoals bekend, geeft president Soekar no persoonlyk de voorkeur aan de produkten van Fokker. Wijzigingen in J de visserijvloot De motorkotter KW 11 „Deo Vo- lente II"van de heer Joh. Haasnoot uit Katwijk aan Zee is van een nieuwe Kromhout-motor van 300 pk voorzien. Bovendien heeft het schip een bak gekregen. Het schip is nu weer in de vaart gebracht. Uit IJmuiden zyn twee. opgelegde loggers vertrokken, de KW 154 „Wil ly" en KW 130 „Nederland VII". De Willy behoorde toe aan A. v. d. Plas uit Katwyk aan Zee en was 107 ton groo ten werd in 1911 door Gebr. Boot te Leiderdorp gebouwd. De Ne derland VII" werd in 1916 als motor- logger gebouwd door de Sleephelling My te Scheveningen voor de rederij W. den Duik Jaczn en heette toen „Minister Eland" SCH 345. In 1925 ging dit schip als „Nederland VII" naar Katwyk. In 1950 kreeg het een nieuwe motor. De IJM 72 „Magda", die door de heren Joh. Hoek en J. van Ryn is aangekocht heeft de naam „Hermes" KW 10 gekregen. maakt dat zijn land in de Sowjet- Unie zeven wapenfabrieken zal aan kopen. In Djakarta is voorts meege deeld, dat de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio. naar Peking zal vliegen, waar hy 27 mei een dag zal spreken met de Chinese premier Tsjoe En-lai. De wijze, waarop het probleem van de georganiseerden met toene mende scherpte is gesteld bij de cao-onderhandelingen heeft een uitgesproken verkoeling tussen onze gesprekspartners en ons teweeg ge bracht, zo heeft ir. F. K. T. B. Beu- kema toe Water, voorzitter van de Algemene Werkgevers -Vereniging opgemerkt in zijn jaarrede, die hy gisteravond in de besloten algemene ledenvergadering van deze vereni ging heeft uitgesproken. Die verga dering is gehouden in het Hilton- hotel in Amsterdam. De heer Beukema toe Water her innerde aan hetgeen hij over dit vraagstuk een jaar geleden al heeft gezegd: de werkgeversvereniging is onveranderd bereid in organisato risch verband over deze problematiek te spreken, doch zy meent, dat geen Controverse KVP-PvdA In de gisteravond onder voorzitterschap van burgemeester P. M. M. van der Weijden gehouden openbare raadsvergadering is de heer N. H. Hogervorst met 9 van de 15 stemmen gekozen tot wethouder als opvolger van de op 20 april j.l. overleden wethouder C. Th. de Groot. Deze verkiezing kwam tot stand bij de tweede vrije stemming. De andere 6 stemmen werden uitgebracht op de heer Th. A. A. Schaap. De tweede vrije stemming moest ingevolge het reglement van orde plaats vinden, omdat bij de eerste stemming slechts 7 stem men op de heer Hogervorst werden uitgebracht, 6 op de heer Schaap en 1 op de heer Timmer .terwijl 1 raadslid een blanco briefje inleverde. Tegenvaller De lieer Hogervorst (58) heeft sedert 1946 zitting in de gemeenteraad voor de K.V.P. Gedurende ruim 2 jaar was hü fractievoorzitter. De wethoudersverkiezing vond plaats onmiddeliyk nadat de heer W. J. van den Burg als raadslid was beëdigd en daarna door de voor zitter was welkom geheten. Overleg Na enige aarzeling meende mr. J. F. Beekman (PvdA) voor de eerste stemming een verWaring te moeten afleggen. Hij sprak er zyn bevreem ding over uit, dat wel met de katho lieke fracties van te voren overleg is gepleegd en niet met hem. De voorzitter van de KVP-fractie, de heer Th. de Jong, reageerde op de opmerkingen van de heer Beek man, met de mededeling, dat er aan- varikeiyk informeel overleg is ge pleegd met de heer Beekman. Mis schien is dit overleg niet op de juiste wyze voortgezet, maar dan kan toch hoogstens gesproken worden van een ontactische manoeuvre en is het niet juist de zaak zo scherp te stellen, als de heer Beekman heeft menen te moeten doen. Nadat de uitslag van de stemming bekend was, nodigde de burgemees ter de heer Hogervorst uit om naast hem op de wethouderszetel plaats te nemen en heette hy hem hartelyk welkom in het college van B. en W. De nieuwe wethouder dankte hem x>r het in hem gestelde vertrouwen en gaf de verzekering, dat hy al de hem beschikbaar staande krachten en tyd zou wyden aan het alge meen belang van Noordwykerhout. Daarna verklaarde hy, dat het hem enigszins was tegengevallen, dat hy niet met een grote meerderheid van stemmen was verkozen. Hy zou zo graag gezien hebben, dat nu reeds de eenheid tussen de beide katho lieke fracties zou zyn hersteld. De nieuwe wethouder werd hier na achtereenvolgens met zyn ver kiezing gelukgewenst door de heren Schaap (groep Duivenvoorde), Beek man (PvdA) en De Jong (K.V.P.) Onbewoond Het by de ingekomen stukken aan getroffen besluit van Gedeputeerde Staten om geen goedkeuring te ver lenen aan het raadsbesluit tot ver lenging van de ontruimingstermyn van de onbewoonbaar verklaarde wo ningen Zilkerduinweg 279 tm /289 ontlokte de heer De Winter de vraag wat B. en W. nu met die woningen zullen gaan doen. De heer Schaap voegde daar nog de vraag aan toe, of het dichtspykeren van één inmid dels ontruimde woning mocht worden opgevat als een bewys, dat B. en W. op korte termyn voorzieningen wil len treffen om ook de ontruiming van de andere woningen te bereiken. De voorzitter antwoordde daarop met een kort en krachtig „Ja". Op de vraag van de heer De Jong of nu de bouw van nieuwe woningen in De Zilk niet in het gedrang gaat komen, antwoordde de voorzitter even kort en krachtig „Neen". By de rondvraag gaf de heer Beekman aan B. en W. een parkeer verbod voor één zyde van de Kerk straat en een centraal antennesys teem in het St .Victorplan in over weging. De heer De Haas vroeg ten behoe ve van de bejaarden uitbreiding van de zitgelegenheid in het gezellige dorpscentrum bü het Witte Kerkje. Advertentie discriminatie binnen de onderneming tussen leden en niet-leden van de vakbond moet optreden en dat de onafhankelijkheid van de vakbonden ook in de financiën moet blyven ge waarborgd. Naar zijn mening is de onafhan- I kelykheid der vakbonden meer een I maatschappelijk vraagstuk, dat in eerste instantie de samenleving Discussie Het stellen van eisen van vorming van sociale fondsen als conditio sine qua non bij de oao-onderhandelingen verplaatst de oplossing van dit pro bleem van een brede nationale dis cussie naar de individuele onderne ming. Hij betreurt het afbreken van werknemerszijde van de discussie over dit onderwerp en hy uitte zijn grote bezorgdheid, dat door dit op treden van een aantaJl figuren uit de vakbonden een beweging is ont staan, waarvan wel het begin, maar nog niet het eind is te overzien. Hij acht het niet onmogelyk dat hierdoor een ernstige terugslag te weeg wordt gebracht in de ontwikke ling van het laatste decennium. Hü vindt dat des te meer te betreuren nu veel belangrijker en verstrekken der problemen in het bedrijfsleven aan de orde komen, die in goede verstandhouding tot oplossing zou den moeten worden gebracht. Niet op straat De heer Beukema toe Water acht het betreurenswaard als loononder handelingen op straat komen te lig gen. De cao moet kunnen fungeren als uitgangspunt voor een goede sa menwerking binnen de onderneming. Hü herinnerde aan de uitspraak van SER-voorzitter De Pous dat in de SER niet het laatste woord wordt gesproken over de loonvorming, maar in de Stichting van de Arbeid en in het overleg tussen Stichting en kabinet. De heer Beukema toe Wa ter is het daarmee niet eens. Het Maar evenzeer felle reactie Prof. dr. A. C. Drogendijk, direc teur van het Instituut voor Sociale Geneeskunde van de Vrye Univer siteit in Amsterdam, is van oordeel, dat de huidige anti-rookcampagne hoe goed bedoeld ook in meer dan één opzicht onjuist is te achten en daarom op menig punt verbete ring behoeft, Hy meent dat men teveel één factor heeft beklemtoond, terwijl het juist zeer waarschynlyk is dat behalve het sigarettenroken ook de luchtverontreiniging tot de oorzaken van longkanker behoort. Ook gelooft prof. Drogendijk dat men do moeilijkheid bepaalde rookge woonten uit te roeien heeft onder schat, de grote nadelen van het on- rustzaaien onder het publiek („vrees, angst is ook vergif") heeft voorbü- gezien en de ethistische zyde van dit vraagstuk heeft genegeerd, na- iuelyk het aantasten van de per soonlijke vryheid. Prof. Drogendük heeft zün bezwa ren tegen de anti-rookcampagne ge formuleerd in een artikel in „De zie- kenfondsgids", het maandblad van de federatie van door verzekerden en medewerkers bestuurde zieken fondsen. gesprek op centraal niveau kan z.i. nooit meer zyn dan een inleiding tot de eigenlyke loonvorming, die in de cao-onderhandelingen en binnen de ondernemingen gesohiedt. Alleen daar is het mogelyk het loon af te stemmen op de verscheiden werk situaties. Goede aardappelen schaars Dan is er één oplossing U brengt misschien als zovelen elke dag aardappelen als hoofdge recht op tafel. Maar wat nu? De goede aardappelen zün schaars en peper duur en de andere aardappelen slecht van kwaliteit. Er is echter al tyd volop HONIG Ma caroni en Spaghetti van 'n stabiel superieure kwaliteit. En nü is het de aangewezen tyd om die eens vaker op tafel te brengen. Macaroni of spaghetti vormt 'n over- heerlyke hoofdschotel, die minstens eens per week by u op tafel hoort. En de kooklustige huisvrouw die graag zélf iets wil doen, kan haar keu ken- fantasie op macaroni of spaghetti botvieren, geleid door het nieuwe Honig receptenboek met 120 heeriyke macaroni- en spaghettirecepten. Bestel zo het receptenboek „Uit de HONIG keuken no. 1" 1. Plak op i merkje v Macaroni of Spaghetti.' 2. Frankeer 75 ct. aan extra. 3. Vermeld duidelyk naam en adres. Zend de kaart aan: HONIG keu- i ken, Postbus 45 D, Koog aad Zaan. 4. Per briefkaart slechts één boekje aanvragen De heren S. van der Ploeg uit Utreoht en W. van der Gevel uit Amsterdam zyn benoemd verklaard tot li'd van de Tweede Kamer. Beiden zün lid van cïe Party van de Arbeid. Van hen is bekend, dat zü de be noeming zullen aanvaarden. Zü tre den in de plaats van resp. de heren J. J. A. Berger en ir. S. A. Posthu- Tot lid" van de Eerste Kamer zyn benoemd verklaard drs. H. B. P. A. Letschert uit Medemblik en de heer A. A. van Eeten uit Nieuwerkerk. De heer Letschert neemt het aanvaarden van zün benoeming nog in overwe ging. Hü is lid van de K.V.P. en zal eventueel in de plaats treden van de heer J. H. M. Derksen, die onlangs is overleden en gisteren in de Senaat is herdaoht. De heer Letschert is sinds 1 mei burgemeester van Uit hoorn. De heer Van Eeten, burge meester van Nieuwerkerk. is lid van de A.R.P. Of hy de benoeming wenst te aanvaarden is niet bekend. Mo gelyk zal hy de vacature van de nieuwe minister van Onderwys en Wetenschappen, mr. I. A. Diepen horst vervullen. Prof. Drogendük acht alle verbo den op dit gebied op grond van zijn bezwaren contrabande. Voorlich ting is zijns inziens gewenst mits deze niet eenzydig is en geen me dedelingen bevat die onrust verwek ken en spanningen oproepen. De leider van de actie „niet ro ken 1965", dr. L. Meinsma, betreurt het in hoge mate dat prof. Drogen dijk, „zich op lichtvaardigze wyze heeft uitgelaten over de thans lopen de actie". Hij acht het zeer verwon- derlyk dat prof. Drogendyk durft te stellen dat luchtverontreiniging evenzeer belangrijk is als oorzaak van longkanker. Nog maar kort geleden, zo zegt de heer Meinsma, hebben Nederland se deskundigen op het gebied van de schade tengevolge van luchtver ontreiniging bekend gemaakt dat de invloed van roken op het ontstaan van longkanker in ons land de enige belangrijke invloed is. De leider van de actie „niet roken 1965" wees er verder op dat volgens de berekeningen in 1963 ln Neder land 10.519 mannen zyn overleden tengevolge van het roken (bedoeld is waarsclujniyk ten gevolge van longkanker Red. L.D.). „Dit cüfer is indrukwekkend hoog en alleen te vergeiyken met sterfte door oorlogs omstandigheden en andere rampen. We hebben hier derhalve te maken rnet zeer ernstige feiten en daarom behoeft deze ernstige situatie even ernstige maatregelen. Gevaarlijk spel Meisje in het water geduwd Het driejarig meisje Carole Csor- ba uit de Aloëlaan is gisterochtend omstreeks half twaalf door een drie jaar ouder vriendinnetje van de Vaartkade in het water van de Haar lemmertrekvaart geduwd. Het kleine land ontsnapte slechts ternauwer nood aan de verdrinkingsdood. Zowel de moeder van het meisje alsmede de 26-jarige taxichauffeur L. A. Boot begaven zich gekleed te water en konden het kind, dat reeds in de diepte verdween, op het droge brengen. Het meisje werd door de E.H.D. behandeld, maar behoefde niet naar een ziekenhuis te worden gebracht. Gisteren is in Leeuwarden de elfstedentocht voor wandelaars gestart. Een aantal deelnemers trekt door het Friese land. Za terdag zal de tocht in Leeuwar den eindigen. Niet zo spectaculair levensmiddelen-bedrijven Het vertrek van de haringvloot uit IJmuiden vertoonde pas in de loop van de ochtend even een beeld van wat meer drukte dan op andere dagen. Een spectaculaire uittocht, zoals het tot voor enkele jaren was is het echter niet geworden. Om twintig minuten over twaalf van nacht ging de KW 125 al naar zee, maar het bleek de enige te zyn die haast had. De andere schepen ver trokken ongeveer van half acht af, dan Tegen tien uur vanochtend dertien grote schepen en vier span- vissers naar zee, de haringgronden tegemoet Hieruit blijkt, dat de spanvissers het ook weer gaan pro beren, vorig jaar hebben zij gewon nen. Hoeveel schepen er in totaal aan de haringrace zouden deelne men was op dat moment nog niet bekend. Er nemen geen drijfnetlog- gers aan de haringvangst deel. Maandag wordt ook hier de eerste nieuwe haring verwacht, .'it Vlaardingen zyn geen schepen vertrokken. Hier zyn geen drijfnet- loggers meer en de Vlaardingse t rei Iers vertrekken uit IJmuiden of Scheveningen, waar zy ys hebben geladen. Ook uit Maassluis is geen enkel schip uitgevaren. Uit Sche veningen zijn vannacht en in de vroege morgenuren 16 dryfnetvis- sers, 22 treilers en 6 kotters ter ha ringvisserij uitgevaren. By gunstige resultaten worden de eerste sche pen zaterdag of zondag in Scheve ningen terugverwacht. Maandag zal de eerste Hollandse nieuw op de afslag worden verkocht.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15