w Leids Toonkunst Orkest concerteerde in Lakenhal kunst kalei 6os£Q9P Dichter Leo Vroman kreeg P. C. Hooftprijs w FABLO ONDER CHRIS VERHOOGS LEIDING: Cantate van Calclara als hoogtepunt Unieke poëtische wereld„Nog onderweg" Korte staking bij Foyle's in Londen LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 25 MEI VIJFDE BLAD Velen waren gisteravond in de Grote Pers van de Lakenhal bij- om te genieten van het veelzijdig samengestelde programma, gegeven werd op het Invitatieconcert van het Leidse Toonkunst kest. ,,Oud" en „nieuw" zorgden voor genoegzaam afwisseling, de aandacht gespannen te houden. t deze avond onder directie Verhoog, véél verdienstelijks ihonken, met een briljant slot. daarmee te beginnen: de ei „II giuoco del quadrillo", waa kaartspelende dames zich met jmberspel bezighouden (en hoe!), ïn allergelukkigste keuze. De tië geboren Antonio Caldara, deze verrukkelijke cantate in opdracht van Keizerin Eli- van Oostenrijk, toen hij it samen met Fux de hofmu- tepel leidde. Het valt moeilijk te stellen, dat indertijd de 'an de vier kaartspeelsters ingen zijn door twee dochters Karei VI, door Aartshertogin ia Theresa, die haar vader in opvolgde en haar jongere zuster, «hertogin Maria Anna, ren er maatschappelijk roken mindere „gratiën" woord, doch wij betwijfelen, of voorgangsters het er beter a ht hebben dan Vera Verzijden sopraan), Maria Boender (so il), Lucienne de HoogBouw (sopraan) en Henriëtte Sengers raan). Zij allen bleken voor deze innige opgaven geknipt: genoeg vel ijk en loffelijk stemmateriaal er buitengewoon mee ingenomen in! Deze charmante cantate werd ook het hoogtepunt van de id: de zangeressen werden uit end begeleid door het Toon- torkest, waarin de beide luiten iet blokfluitspel van Johanna ade een extra de aandacht vra- effect maakten. uitvoerige toelichting heeft al- ïr deze cantate verteld, wat er te vertellen valt, zodat wü vol- kunnen met te memoreren dat cherpe contrasten, die Caldara tot in détail belichtte, voor- elijk' tot hun recht kwamn. In beknoptheid is hier sprake van muzikaal belangrijk werkje, dat folie waard is aan de vergetelheid nkt te worden. ote antiekveiling in Baarn Nicolaas Maes voor f 100.000 (Van onze oorrespondent) grootste trekpleister van een ie kunst-, antiek- en meubilair- ng, die vanochtend is begonnen ier dagen zal duren, is een doek ie 17-de eeuwse meester Nicolaas Het schilderij „Vrouwenfiguur" getaxeerd op een kleine '000. Het is vanmiddag laat on- ie hamer gebracht. honderden kunstkenners uit en buitenland toonden hun j'jfigstelling voor het doek tijdens :64! ijkdagen. Onder degenen die de in Dse villa „Roosterhoek" bezooh- PI* - daar wordt de veiling gehou- - bevonden zich de verloofde Prinses Margriet, de heer Pieter lü tollenhoven en Amsterdams bur- ester Van Hall. Groot was ook van Duitse zijde. In ruim 2.000 bezoekers grepen Wlegenheid te baat een kijkje te n in de villa waar de 2.000 te hal i nummers waren uitgestald. De li, waarde van de collectie, af- tig van diverse nalatenschappen, getaxeerd op een dikke Er is daarbij zo fris gezongen en gemusiceerd, dat iedereen er intens geconcentreerd naar geluisterd en er met volle teugen oprecht van ge noten heeft. Een compliment aan al len, die tot de vlotte realisatie ervan hebben bijgedragen! Daartoe behoor de ook soms actie en mimiek, spe ciaal van Vera Verzijden. Deze har monische en melodische „belcanto"- samenwerking was een pure weldaad. Het succes was zo groot, dat de Fi nale gebisseerd moest worden. De perfect zingende solisten zijn met bloemen gehuldigd. De vier „gratiën", die gisteren in Caldaras cantate de hoofdrol len zongen. V.l.n.r. Vera Ver- zijden (Ottavia), Henriëtte Sen gers (Camilla), Lucierme de H oog-Bouwman (Clarice) en Maria Boender (Livia). (Foto L.D./Holvast) aandacht, namelijk de heren R. de Vries in het concert in g voor alt viool en strijkorkest van Telemann en E. van Ham in een speciaal voor hem en het Leids Toonkunst Orkest door Chris Verhoog geschreven „Con certino voor cello en strijkorkest". De heer De Vries heeft, begeleid door het correct spelende orkest, met fraaie toon zijn beproefde en kundige wijze van spelen weer bewezen. Hem zij graag een vergissing in het eerste deel vergeven. Het Concertino van1 Verhoog is een wat mistroostig klin kend, zij het vakkundig in cerebraal modern idioom (tendele 12 toonsmu- ziek) gevat geval, dat in het bijzonder in ritmisch opzicht, zowel voor solist als orkest de nodige voetangels en klemmen in zioh bergt. Men heeft zich echter zo goed als feilloos de moeilijke opgaaf gekweten. Het werkje, dat vooral in de „Blues" tot leven komt, heeft ons echter niet heel kunnen overtuigen van de abso lute noodzaak tot het schrijven van. Wellicht zal zich dit oordeel bij nader aanhoren kunnen wijzigen, Van Ham speelde de gecompliceerde partij zonder enige hapering en met een prachtige toon uit zijn s( klinkend instrument. Daarvoor alle hulde! En het werkje op zichzelf in ieder geval weer iets „anders dan anders!" Dirigent Verhoog heeft ook nog zijn instrumentale bewerking strijkers, twee f uiten en hoorn laten horen van negen delen uit het derde deel van Bela Bartoks oorspronkelijk voor piano geschreven Mikrokosmos, waarin de componist een ganse ont wikkeling demonstreert ,en .allerlei problemen van de pianotechniek be licht in het idioom der hedendaagse muziek, vanaf de meest eenvoudige, tot aan de moeilijkste graad var techniek. Een aantal daarvan be werkte Bartók voor twee klavieren. Waarom hiervan een andere visie te geven, dan door de componist werd bedoeld, is ons geenszins duidelijk, doch wij moeten toegeven dat het sultaat ananemelijk klonk en door het orkest al even aannemelijk ge reproduceerd is. Men heeft er zich met kennelijke toewijding aan g ven, waarbij de fluiten en de hoorn het instrumentaal palet verlevendig den en zeker ten goede kwamen. Het concert was Ingezet met Allemande, Sarabande en Cebell Henry Purcell, waarin n kelijk nog eerst wat op dreef moest komen, doch in het verdere verloop bleek, dat dit kleine orkestje ruimschoots voldoende kwaliteiten beschikt en daarbij over leden, prestaties het amateurisme veel aandoen. Deze avond toonde opnieuw dat het Leids Toonkunst Orkest zich consciëntieus inspant, om tot ge degen uitvoeringen te komen, en daarvoor terecht met een enthousiast welverdiend applaus beloond mag worden. 55 De minister van Cultuur, re creatie en maatschappelijk werk, mr. M. Vrolijk, heeft gistermid dag de Staatsprijs voor Letter kunde 1964 -P.C. Hooftprijs uitgereikt aan de dichter Leo Vroman tijdens een bijeenkomst in de Ridderzaal van het Mui- derslot. Vroman. die in maart een prijs van de Stichting Kun stenaarsverzet 1942 1945 ont ving, heeft nu de hoogste literai re onderscheiding van ons land ontvangen voor zijn gehele Leo Vroman (50) die in 1946 als dichter debuteerde, ont vluchtte op 14 mei 1940 hij is van joodse afkomst ons land. Sinds 1951 is hij Amerikaan. Als fysioloog is hij verbonden aan het Veterian Administration Hospital in Broolyn (NY.) Bewondering Minister Vrolijk zei dat Vromans leven geenszins gemakkelijk is ver lopen en dat zijn werk daarvan ook ten duidelijkste de sporen draagt. „De angst voor de dood is een thema dat vrijwel voortdurend in uw werk te rugkeert, ja, dat het beheerst. Uw veelbewogen leven heeft zijn weer spiegeling gevonden in uw literaire werk", aldus de minister. ,Uw betekenis als dichter schuilt het vermogen om de elementen a het leven, van uw leven vooral, bijeen te brengen, dat er een ?zie ontstaat ,die verrast en ont nuchtert, die bewondering oproept en wrevel wekt, die speels is en fantas tisch, hard en teer". ,De prijs is bedoeld", aldus de mi nister, „als nationale hulde aan een auteur wiens werk niet meer in onze letterkunde, in onze cultuur is weg te denken. Met de toekenning van de P. C. Hooftprijs bent u opgenomen in de ererij van literatoren, die getui- Eigen toon In het juryrapport wordt o.m. ge zegd dat Vromans poëzie tot het beste moet worden gerekend dat onze mo derne literatuur heeft voortgebracht en dde voor de liefhebbers, wat om vang, gevarieerdheid en niveau betref t weinig te wensen overlaat. De poëzie van Vroman bezat 'n volstrekt eigen toon en zij geeft uitdrukking aan een unieke wereld van voorstellingen, ge dachten en gevoelens, waarin het meest fantastische met het meest concrete is verbonden. Het minuscule en bizarre, waarvoor Vromans blik door zijn studie en wetenschappelijke werkzaamheid is gescherpt, maakt deel uit, evenzeer a-ls het overweldi gende en elementaire, van een geheel dat zijn rechtvaardiging vindt in een ontroerende aandacht voor het men selijke, aldus het juryrapport. Rembrandtetsen voor f 12.550,- Op de kunstveiling van Paul Brandt in Amsterdam zijn gister avond o.m. vier etsen van Rembrandt verkocht. Het zijn: „De engel ver schijnt aan de herders" voor f 5800, .Het sterfbed van Maria" (f 3700,, „De doop van de kamerling" (f 1500) en „Het portret van Rembrandts moeder (f1550). Voorts werden de volgende teke ningen verkocht: een „Valeiland schap" van J. Hackaert bracht f 1100, „Porte Princiano te Rome" van Her man van Zwanevelt f 1050, „Een ge sprek tussen een vorst en een geeste lijke" van Jan Swart van Groningen f 1300 en „La garde malade" van Honoré Daunier f3400 op. Een litho grafie van Paul Signac „Les Ande lijs" en een aquarel van G. H. Breit- ner „Cavaleristen in het duin" gin gen resp. voor f 4200 en f 4000 van de hand. Juryvoorzitter Ad den Besten sprak het felicitatiewoord, waarin hij zei dat Vroman geen dichter is die al een eindpunt heeft bereikt. „U bent nog volop onderweg", aldus spreker. In zijn geestig dankwoord zei Vro man o.m.: „ik ben diep onder de in druk van mijn eigen werk. Erg be dankt: ik vind het ontzettend aar dig". De actrice Elisabeth Andersen las voor uit het werk van Hooft en De door familieleden en talloze vrienden bijgewoonde uitreiking werd muzikaal opgeluisterd door het trio Fiati. Beeldhouwer David Smith omgekomen David Smith, een 58-jarige Ameri kaanse beeldhouwer, is zondag over leden aan verwondingen die hij op liep bij een auto-ongeluk in New York. Smith, die zijn massieve metalen scheppingen overal in de Verenigde Staten en Europa tentoongesteld heeft, werd in februari door presi dent Johnson benoemd tot lid van de Nationale Kunstraad. 76 koren naar Den Bosch (Van onze correspondent) 76 koren, waarvan 16 uit het bui tenland, zijn vandaag met 3400 zan gers er. zangeressen naar Den Bosch gekomen, om daar deel te nemen aan het eerste internationale koorfestival, georganiseerd door de Federatie van Ned. Zangersbonden in samenwer king met de Stichting ,,'s-Hertogen- bosch, muziekstad" en het gemeente bestuur van Brabants hoofdstad. In de jury hebben zitting: Felix de Nobel, de Duitse prof. dr. Siegfried Borris en Vic Nees uit België. Via Early Bird Schilderij van Churchill: f 140.000 Voor het eerst in de geschiedenis is een schilderijenveiling tegelijker tijd, via de „Early Bird"-verbin- dingssatelliet, in Londen en in New York gehouden. De bezoekers van de schiiderijenverkoop in New York konden op een televisiescherm van 4.6 meter in het vierkant het verloop van de biedingen in Londen volgen. Een Amerikaanse miljonair kocht, via een op de veiling aanwezige vriend, in New York een schilderij Churchill ongezien voor f 140.000. Het schilderij is een stadsgezicht van aan het Italiaanse meer van Como gelegen Menaggio. Tot nu toe f90.000 het hoogste bedrag, dat >r een schilderij vain Churchill is beta ala. Een Noorse reder belde tijdens het bieden op het schilderij van Chur chill naar Londen op, om een bod uit te brengen. Daartoe werd voor enkele seconden de verbinding met New York uitgeschakeld. (Advertentie) McNamara komt naar Bonn De Amerikaanse minister van Landsverdediging, Robert McNama- zal vrijdag een bezoek van twee dagen brengen aan bondskanselier Erhard van West-Duitsland en an dere hooggeplaatste Westduitse per soonlijkheden. Zij zullen een eerste reeks besprekingen op hoog niveau :n over de toekomst van het At lantisch verbond, dat zware slagen te verduren heeft gehad door de aanvallen in Europa op het optre- sn van president Johnson in Viet- am en de Dominicaanse republiek. McNamara zal van Bonn naar Londen vliegen en misschien, alvo- voor de bijeenkomst van de mi nisters van' defensie van de NAVO Parijs te vertrekken, premier Wilson bezoeken. Terwijl McNamara in Londen is il Erhard naar president Johnson ïegen. Hij zal in de VS een eredoc toraat van de Columbi a-universiteit ontvangst nemen en hoopt op 4 juni bij de president te verblijven. De week daarna zal hij op 10 en 11 juni, zijn gewone halfjaarlijkse samenkomst met president De Gaul- Bonn hebben. Gistermiddag is aan de heer Leo Vroman de staatsprijs voor de letterkunde, de „P.C. Hooft prijs" overhandigd tijdens een bijeenkomst in het Muiderslot. Op de foto zien we de heer Vroman, terwijl hij met zijn echtgenote en twee dochters het certificiaat. dat bij de prijs be hoort, bekijkt. i£J> V/ATP ETETM FASLO VOQR, E£N MAN DOÉT", 5 t NI V ET Q,EDE UO EL ZEZ-F5TRIJKENOE PO Pui ni - kaToem W\T, IPA5TË.L- &N1 MODIEUZE 5TREREN Vier miljoen boeken (Van onze Londense correspondent). Engeland is op staking sgebied nogal wat gewend, maar een staking van het grootste deel van het personeel van Foyle's is iets geheel nieuws. Foyle's is de be roemdste boekhandel van Londen, gelegen aan de drukke Charing Cross Road, niet ver van de uni versiteit. Het is méér dan een boekhandel, het is een instelling. Want het is een zaak met een boekenvoorraad van ongeveer vier miljoen exemplaren. Indien iemand onmiddellijk een bepaald boek nodig heeft, is het vrij wel zeker dat hij bij Foyle's terecht kan. Het is dan ook het pelgrims oord van duizenden scholieren en studenten. Want Foyle's is ook de grootste studieboekhandel in Enge land en neemt als zodanig een mo nopolie-positie in. Het is meer een boekenwarenhuis dan een boekwin- in de gewone zin. Het bestaat uit twee oude, krakende gebouwen vier verdiepingen aan weerzij- van een smal straatje. Er hangt nog altijd iets Victoriaans in de at mosfeer. Het is een labyrint van kleine onoverzichtelijke ruimten, smalle trappen, nauwe gangetjes, ka mertjes en hokjes. Van de gevel wappert altijd een meestal vuile gelige vlag met rouwband en de naam de firma ook al in somber zwart. Foyle's is ingericht als een gigan tische bibliotheek, bestaande uit r dan 50 afdelingen voor elk on derdeel van wetenschap of belang stelling. Het is een boekwinkel, waar nooit door een bediende wordt lastig gevallen. Men kan er uren en uren staan lezen. Wijlen lord Mor rison, de Labour-leider, verklaarde eens dat hy ln zijn jeugd zijn zelf studie voor een belangrijk deel bij Foyle's had verricht Foyle's is het mekka voor de au pair-meisjes van het continent, die in Londen of omgeving voor een jaar komen werken en Engels stu deren. Het personeel van Foyle's zelf bestaat voor het grootste deel uit Europese jongens en meisjes, die hier voor een luttel bedrag deze enorme zaak op gang helpen houden. Zij verlangden lid te worden van 'n vakbond, wat overeenkomt met be tere arbeidsvoorwaarden. Ook eist het personeel terugneming van een Australisohe collega, de 22-jarige Marius Webb. Het waa algemeen be kend dat de beloning veel te wensen over laat, maar vooral het buiten lands personeel kon er weinig aan veranderen, omdat het voor zijn werkvergunning in Engeland afhan kelijk was van Christina Foyle, da absolute heerseres van dit bedrijf. Toen honderd van haar bedienden vorige week het werk neerlegden en voor de deur stakingsposten uitzet ten, kreeg zij een zenuwinstorting. Het PTT-personeel, sympathiseren de met de jeugdige stakers, weigerde bij Foyle's brieven te bezorgen, een dagelijkse lawine van 30.000 stuks. Gisteravond ls een einde aan de sta king gekomen. Vanochtend zouden de 350 man personeel (verkopers en inpakkers) weer aan het werk gaan. Er zou verder onderhandeld worden over salarissen en arbeidsvoorwaar den. Foyle's is opgericht door Christi na's vader, die met een stalletje met tweeddhandsboeken was begonnen en later door zijn unieke zaak zoveel verdiende dat hij een prachtig kas teel kooht, dat hij met boeken vulde. Zweden produceert nieuw soort glas Het is twee Zweedse ingenieurs, Axel Bergström en Harry Backman, na drie jaar van onderzoekingen ge lukt een nieuw soort glas te ver vaardigen. Dit glas wordt op het ogenblik in de vlakglasfabriek van Emmabode in Zweden de grootste glasfabriek van Scandinavië ver vaardigd. Het heeft als bijzondere eigenschap dat het zonnewarmte net zo goed afschermt als een lamellen zonnewering zonder evenwel het licht af te schermen. Het bedrijf heeft op het nieuwe produkt in verscheidene landen patent aangevraagd. Het nieuwe glas wordt bedekt met een doorzichtige metalen laag. die de zonnewarmte buiten sluit. In de me- taallaag is goud het hoofdbestand deel. De warmte-afscherming kan door het regelen van de legering gro ter of kleiner gemaakt worden. Het nieuwe glas is 70 tot 85 pro cent duurder dan normaal glas. Men vermoedt dat er vooral veel belang stelling voor zal bestaan bij zieken huizen, kantoorgebouwen, enz.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9