i Aankoop directeurshuis gaat niet door Wij zijn voortaan geopend: Fofo Cine Jan Wolfslag n.v. „Uitgave van 135.000 is thans niet verantwoord" Koninklijk ZILVER voor G. A. Annokkee LEÏDSCH DAGBLAD DINSDAG 25 MEI TWEEDE BLAD WETHOUDER HARMSEN CONTRA B. EN W. Voor de Leidse raad zat gistermiddag liet venijn in de staart. Waren vrij wel alle agenda-punten binnen een uur afgehandeld, lang en uitvoerig heeft de raad ongeveer twee uur gesproken over het voorstel van B en W 0111 het perceel Witte Singel 86 voor f 134.750, met inbegrip van bij komende kosten, aan te kopen, met de bedoeling de woning te verhuren aan de directeur van Gemeentewerken, ir. H. H. Vos. Het zag er nog even naar uit, dat dit voorstel achter gesloten deuren zou worden behandeld, doch toen bleek, dat de raad in meerderheid een open behandeling wenste, werd daarvan afgezien. Directeur ging op vier aanbiedingen van woningen niet in Eerst hij deze openbare behandeling bleek, dat er m een grote contraverse bestond tussen het College van B en W en de raad. Vertegenwoordigers van alle partijen bleken in eerste instantie bezwaren te hebben tegen een „zo dure aankoop*', temeer daar aan de directeur van Gemeentewerken reeds tot viermaal toe een aanbieding was gedaan 0111 een toch ook zeer rendabel buis te betrekken. Steeds was dit geweigerd. NIET EENS MET BURGEMEESTER Een minderheid in het College van B. en W. werd gevormd door de wethouder van Finan ciën, de heer P. S. Harmsen, die het om verschillende redenen niet verantwoord vond om tot deze aankoop over te gaan. Lijn recht stond deze middag zijn op- Ivatting tegenover die van de voorzitter, burgemeester mr. G. C. van der Willigen. Na twee üur van beraadslagingen en een schorsing van de vergadering, teneinde de raadsleden gelegen heid te geven onderling overleg te plegen, bleek het meerder- heidsvoorstel van B. en W. geen genade in de ogen van de raad te kunnen vinden. Met 25 tegen 9 stemmen werd de aankoop afge wezen. Genuanceerd was daarbij de op vatting, die door raadsleden van di verse fracties werd verkondigd. Ver klaarde de heer Duyverman (WD), dat zijn fractie, „met het oog op het algemeen belang", het voorstel zou steunen, om dezelfde reden dus ook het algemeen belang moti veerde de heer Roorda (PvdA) zijn tegenstemmen. Moeilijk te verteren De heer Frans (PSP), die deze middag bij de behandeling van dit voorstel „de kat de bel aanbond", zei met verbazing tegen dit voorstel te hebben aangekeken. Indertijd had den wij voor deze hoofdambtenaar de Rijnsburgerweg reeds een woning aangekocht. Een woning, die door hem echter niet acceptabel ge noeg werd geacht. Thans staan wij weer voor het besluit om voor deze ambtenaar „een veel duurdere woning" aan te kopen. De heer Frans zag daar met verbazing tegen- Ook voor de heer Ham (KVP) dit voorstel moeilijk te verteren. Aan de hand van enkele cijfers toonde spreker aan, dat de gemeen te, ook al zal een huur van f3.900 per jaar worden betaald, ieder jaar op deze transactie circa f 4500 toe moet leggen. De heer Roorda (PvdA) kon het ook met deze aankoop niet eens zijn. Terwijl de gemeente, met het oog op het leningsplafond af moet zien van een directe demping van de Langegracht en ook de voltage-om schakeling moet uitstellen, is z.i. ook dit voorstel niet in overeenstemming te brengen met de huidige finan ciële toestand, waarin de gemeente verkeert. Bovendien ligt de huidige woonplaats van de directeur (Delft) nu niet zover van zijn standplaats Een raadsel Mevr. Geelkerken, die het stand punt van de Prot. Chr. Fractie uit eenzette, was al evenmin ingenomen met dit voorstel. Een voorstel, dat h.i. niet te verdedigen valt in een tijd, dat de gemeente zich in finan cieel opzicht zo veel beperkingen moet opleggen. Na vier aanbiedin gen van een woning, is het spreek ster een raadsel, dat ir. Vos onder deze vier er niet één vond. wplke »naar zijn smaak is".. Als fractie, aldus mevr. Geelkerken, zouden wij niet graag wensen, dat een ambte naar, wie dan ook, wordt bevoordeeld boven alle anderen. Vele ambtena ven, met een kleine beurs, moeten rich nu al opofferingen getroosten om rente en aflossing voor een eigen Woning te kunnen betalen. Als frac- Wethouder P. S. HARMSEN tegen aankoop woning tie, aldus spreekster, kunnen wy aan dit voorstel onze stem niet geven. De heer Duyverman (VVD), die in financieel opzicht nog wel enkele reserve aan de dag legde „Wij moe ten waken voor het scheppen van een precedent", ontvouwde bij de be spreking van dit voorstel toch wel enkele twijfel. De post van een di recteur van Gemeentewerken is niet zo gemakkelijk te bezetten. Vier woningen niet acceptabel Wethouder Harmsen, die hierna als enige tegenstander in het College van B. en W. zyn standpunt verde digde, zette uiteen, dat ae gemeente bij een eventuele aankoop, jaarlijks op de woning een verlies van circa f 5.000 te dragen krijgt. In een eer der stadium hebben wij (aan de Rijnsburgerweg) voor deze ambte naar reeds een huis aangekocht, fcen woning, welke om verschillende rede nen niet werd betrokken. Hoewel de woning thans is verhuurd, levert deze ons een jaarlijks verlies van plm. f 3.000 op. Naast deze woning hebben wy de directeur nog een woning in de Thorbeckestraat, aan de Cronestein- kade en (nogmaals) aan de Rijns burgerweg aangeboden. Op al deze aanbiedingen is de directeur niet in gegaan. Terwijl de gemeente zich momenteel vele beperkingen in fi nancieel opzicht moet opleggen, achtte de wethouder van financiën het niet verantwoord om voor deze aankoop circa f 135.000 uit te trek ken. Zulks temeer daar de centrale overheid het de gemeente verbiedt om zelfs maar tien cent voor de volkswoningbouw uit te trekken. Voorts moeten vele ambtenaren zich in deze tijd reeds vele opofferingen getroosten om in eigen woongelegen heid te voorzien. Met het oog op dit voorstel, citeerde spreker een uit spraak van de vorige burgemeester, waarin deze zei, dat het College t.o.v. de huisvesting van deze directeur zich volledig ontslagen achtte van enige plicht. „Moeten iets voor man over hebben" Met deze laatste uitspraak kon ook de voorzitter, mr. G. C. van der Wil ligen, zich volkomen verenigen. In derdaad acht het huidige college zich niet gebonden aan enigerlei toezeg ging aan ir. Vos. B. en W. zijn ech ter van oordeel, dat het zeer gewenst is, dat een directeur van Gemeente werken woont in de plaats, waarin hij werkt. Eerst dan zal hy zich goed kunnen confronteren met de problemen, waarmee hy dagelijks te maken krijgt. Men voelt zich Im mers niet thuis in een gemeente, waarin men niet woont. Een directeur van Gemeentewer ken ziet spreker als een zeer belang rijke functionaris, een man, die te maken heeft met de woningbouw, straataanleg en bouw van tal van openbare gebouwen, met stadsplan ning etc. De kwaliteiten van de hui dige functionaris sloeg de voorzitter hoog aan. De man kwam Immers in een tijd, dat „er van de hoedel veel te beredderen viel". Dit was voor hem een moeilijke tijd. „Wij heb ben", aldus spreker, „thans een goe de man op deze plaats en daar moe ten wij wel iets voor over hebben". Dat de koopsom voor een woning thans zo opgedreven is, valt buiten de verantwoordelijkheid van de plaatselijke overheid. Bovendien: een taxatie-rapport duidt aan, dat de koopsom niet is overvraagd. Wij zullen in dit geval over de zuinig- heidseis moeten heenstappen. Eerst als de directeur hier woont, krijgt hij, volgens de voorzitter, een duidelijk beeld van de stad. Met nadruk ver klaarde de burgemeester, dat het college voor de eisen van ir. Vos „niet op de knieën is gegaan". „Mo gen wij dan al vrij van hem staan, wij zijn niet los van hem". Tenslot te: ae directeur is bereid een hoge huur te betalen. Wethouder Van Hoek, die deze verdediging nog kracht bijzette, zei het van belang te achten, dat een directeur van Gemeentewerken, die ook oordelen moet over het verkeer, moet wonen in een stad, waarin hij op elk moment met dit verkeer ge confronteerd wordt. Wethouder Menken tenslotte deelde bij de ver dediging van het voorstel mee, dat met deze aankoop geen precedent v/ordt geschapen. Reeds meerdere malen hebben B. en W. voor ambte naren woningen aangekocht. Tot vier maal toe geweigerd In tweede instantie bleek verre weg het merendeel van de raad niet overtuigd te zijn van de noodzaak van deze aankoop. Zowel de heer Frans als de heren Roorda en Ham waren er niet van overtuigd, dat ir. Vos voor het wonen in Leiden ge porteerd was. Tot vier maal toe zyn hem redelijke woningen aangeboden, doch steeds heeft hij geweigerd. Ook mevr. Geelkerken was de me ning toegedaan, dat Ir. Vos in het verleden geen enkel blyk heeft gege ven om in Leiden te willen wonen. Wonende in Delft heeft hij blijk gegeven om ook uitstekend voor Lei den te kunnen werken. Inderdaad, aldus mevr. Geelkerken, is ir. Vos zeer belangrijk voor Leiden, doch dit geldt ook voor de andere hoofden van dienst. Ieder op eigen post en met eigen verantwoordelijkheid, hel pen zij mee aan het goed functione ren van het gemeentelijk apparaat. Kaar fractiegenoot, do heer De Kier, vroeg zich af of ir. Vos zich ooit wel eens gerealiseerd heeft hoe groot de woningnood in Leiden is. Honderden krijgen niet eenmaal een woning aangeboden, laat staan vier keer. Wethouder Harmsen, deze middag de grote tegenstander van zyn dage lijkse medebestuurders gaf nogmaals te kennen, dat in dit geval eisen worden gesteld, welke buiten de nor male grenzen vallen. Achter het on derhavige besluit zit vrees een mogelijk vertrek van Ir. Vos (Red.) en dit achtte hU een plaatselijke Mej. M. C. J. VAN BUEL overheid onwaardig. Het stuitte hem ook tegen de borst, dat de voorzitter ir. Vos zo in de hoogte gestoken heeft, dat andere functionarissen daarbij in het niet verzinken. Geen voorstel college v: orstel Op deze uitlating repliceerde de voorzitter, dat hier van vrees geen sprake is. Een college van B. en W. moet het belang en de zorgen van een gemeente nauw in het oog hou den. Daarvan geeft dit voorstel blijk. Van een in een hoek duwen van functionarissen is beslist geen spra ke. Het gaat hier niet om de persoon van ir. Vos, doch om de functie van directeur van Gemeentewerken. Inderdaad is het tot viermaal toe niet gelukt om met de directeur tot een bevredigende oplossing te ko men; de vijfde maal zijn wij erin geslaagd en dat moet tot tevreden heid stemmen. Het is spreker bekend, dat de directeur dolgraag in Leiden wenst te wonen. Voorstel met 25 tegen 9 stemmen verworpen 1 eneinde de raad gelegenheid te geven tot een nader beraad in de fracties, schorste de voorzitter de zitting voor enkele minuten. Na her opening bleken de standpunten nog even ver van elkaar te staan dan in tweede instantie. Een stem- ees tenslotte uit, dat het an de meerderheid van het .n B. en W. met 25 tegen 9 was verworpen. Voor het stemden de wethouders Menken, Van Hoek en Sannes, de VVD-fractie en de heren Ten Broek (KVP) en Sommeling en Van der Horst (PvdA). Aan deze veelal scherpe discussie was ae benoeming voorafgegaan van mej. Van Buel in de Commissie voor de Inrichtingen Endegeest en de rechtskundige commissie, van de heer Lij ten in de Commissie voor het Onderwijs en van de heer Duy verman, eveneens in de rechtskun dige commissie. De heer J. A. L. van Oudenhoven werd benoemd tot lid van de Zuidercommissie tot wering van schoolverzuim. De overige deze middag behandelde voorstellen lever den weinig stof tot spreken op. Slechts twee voorstellen lokten een stemming uit. Met 30 tegen 4 stem men werd het voorstel aangenomen om richtlijnen vast te stellen voor een gemeentelijke bijdrage voor het aanbrengen van de verlichting van torenuurwerken. De heer Den Dub belden (PvdA) had hier bezwaren tegen. Hij zag dit als een overbodige luxe in een tijd van schaarse finan ciële middelen. Ook het voorstel van de verkoop van enige percelen bouwterrein, ge legen in het uitbreidingsplan Leiden Marskwartier, vroeg om een stem ming. De heer Roorda (PvdA) en met hem de heer Frans (PSP) waren van oordeel, dat het tijd werd, dat de raad een inzicht kreeg over de gehele erfpachtkwestie. Een vraag stuk, waarover de heer Frans reeds lange tijd geleden enkele vragen in diende. Ondanks de mededeling van de voorzitter, dat het antwoord op deze vragen in pre-advies aan het college gereed was, werd op een stemming aangedrongen. Het voor stel werd met 24 tegen 10 stemmen (tegen de PSP en een gedeelte van de FvdA-fractie) aangenomen. Aan het begin van deze zitting is mej. M. C. J. van Buel (KVP) in de vacature van drs. J. W. J. Wiertsz geïnstalleerd tot lid van de raad. OPEN RIOOL WAARDGRACHT Raadslid M. van Aken stelt vragen WaardgTacht een open riool) verkreeg de heer M. van Aken (PvdA) gistermiddag van de Leidse raad toestemming om op grond van artikel 54 van het I reglement van orde aan het ein de van de zitting enkele vragen te stellen. I De heer Van Aken, die van de veronderstelling uitging, dat het College kennis van deze publi- katie had genomen, vroeg of het College bereid was om na te gaan om op korte termijn een einde aan deze Leiden onwaar dige toestand te maken. Mocht blijken, dat demping op korte termyn niet mogelijk is, zou de heer Van Aken het op prijs stellen om deze gracht spoedig leeg te baggeren. Indien onverhoopt mocht blij ken, dat de huidige toestand moet voortduren .vroeg hij naar het instellen van een onderzoek, waaruit al dan niet zou blijken, dat de volksgezondheid hier in gevaar wordt gebracht. Wethouder Van Hoek ant woordde, dat de situatie van de Waardgracht, reeds voor de pu- blikatie in het L.D., de volle aandacht van het College heeft. Vandaag, zo deelde de wethou der mede, wordt deze zaak in een collegevergadering van B. en W. besproken. De voorzitter, mr. G. C. van der Willigen, voegde hieraan toe, dat B. en W. in één van de volgende zittingen de raad hier over nader zullen inlichten. Advertentie DE MODE IS ZO JONG ALS JONGENS De mode is zo oud als de dragers er va.n oud zyn. Jonge mode is jongens-mode, is vlot, snel, sportief en ongeremd. Zie de blazers, zie de colberts. Jóngens-modellen! Links: colbert met klepzakken, leeftyd 12 jaar. Midden: zwarte melton blazer, Engels model, leeftijd 12 jaar. Rechts: colbert in battle dresslyn, met royale zakken, leeftyd 10 jaar. Veertig jaar bij Brill Het is morgen veertig jaar geleden dat de heren M. J. Scheer (machine- zetter) en J. W. van Beek (drukker) in dienst traden bij de N.V. Boek handel Drukkerij voorheen E. J. Brill te Leiden. 49.75 44,75 39,50 LEIDENAAR ZAT Leerzame slotavond IN RAMPBUS amateurfotografen In het huis van de familie J. W. de Wekker aan de Hooglandse Kerkgracht 13 heerst thans, na uren van angstige spanning, grote vreugde en dankbaarheid. Toen het deze familie bekend werd, dat een bus met vakantiegangers van het Reisbureau Groeneveld in het Oostenrijkse plaats Zirl was ver ongelukt, verkeerde men in de grootste ongerustheid over het lot van de ongetrouwde zoon, de 45- jarige heer J. W. de Wekker, transportleider in een metaal- fabriek. Met een hoofd vol va kantieplannen ivas hij vertrok ken Abrupt kwam daar zon dagmiddag een catastrofaal ein de aan. Lang verkeerde men in ongerustheid, tot dat het verlos sende telefoongesprek kwam: „Ik heb de ramp overleefd en ben al weer ontslagen uit het zieken huis". Ook van de zijde van het reisbureau werd de familie De Wekker ingelicht en gerust ge steld. Hedenochtend kon mevr. De Wekker ons nog niet vertellen wanneer haar zoon in de ouder lijke woning zou terugkeren. Maar dat hij terugkeert schept in dat gezin reeds nu veel vreugde Hoewel door allerlei onverwachte omstandigheden de aangekondigde instructie-avond van de LAFV-werk- groep moest worden uitgesteld, zijn de leden van de Leidse Amateurfoto- grafenvereniging, die gisteravond in „De Doelen" de slotbijeenkomst van het seizoen bijwoonden toch ruim schoots aan hun trekken gekomen. Zij dankten dit aan het feit, dat zowel voorzitter J. Versteeg als vice- voorzitter G. L. van den Berg een zeer instructieve bijdrage „achter de hand hadden". Het gedeelte voor de pauze werd door de voorzitter gevuld en wel met de projectie van een verkorte visuele foto-cursus, waarbij de deskundige toelichting in hoge mate bijdroeg om ook de meer gevorderde leden er veel van te laten opsteken en „stof tot na denken te geven". Later op de avond nam de vice- voorzitter het vervaardigen van kleu rendia's onder de loep. Hij verraste de aanwezigen met zijn eerste serie „klank-dia's" die het bos tot onderwerp hadden. Al met al kunnen de LAFV-leden toch nog terugzien op een interes sante slotavond. Tot voorzitter van de commissie, belast met het afnemen van de exa mens van de Stichting Landelijke Vakopleiding Schildersbedrijf is be noemd de heer R. Boekholt uit Lei den. De heer A. J. Spelthuis werd be noemd tot secretaris en de heren C. D. van Meerkerk. H. Kleevens, C. van Groeningen, L. J. Paddenburg (allen uit Leiden) werden benoemd tot lid. De examens worden op 8 en 9 juli in Katwijk afgenomen. s maandags i 1 tot fi De andere werkdagen van S (In tegenstelling tot vroeger dus NOORDEINDE 30: dinsdags van 1 tot 6 i Wo. do., vrijd., zat. van 9 tot 12.30 uur v.m, 1.30 tot 6 uur nam. Cs Maandags en dinsdagochtends gesloten). Zomerpostzegels in teken van toerisme Met ingang van dinsdag 1 juni zullen wederom de bekende zomer postzegels worden verkocht, ten be hoeve van de instellingen werkzaam op het gebied van de volksgezond heid, cultuurbevordering en maat schappelijk werk. In verband met het 50-jarig bestaan van de Alg Ned. Vereniging voor Vreemde lingenverkeer staat de serie dit keer in het teken van het toerisme. De vijf postzegels dragen afbeeldingen van fraaie oude stadsgezichten in verschillende delen van Nederland. Voor hetzelfde doel worden er ook weer bijpassende prentbriefkaarten verkocht, dit keer een serie van elf stadsgezichten, uit elke provincie één. Van dinsdag 1 juni tot en met vrij dag 11 juni zullen deze postzegels en kaarten verkocht worden in een speciale verkoopstand in de hal van het postkantoor. Tot en met 31 31 augustus zullen de postzegels in het postkantoor en de postagent schappen verkrijgbaar blijven en zo wel postzegels als kaarten aan het adres van het plaatselijke comité te Leiden, Cobetstraat 57. De postzegels blijven geldig tot en met 31 decem ber 1966. De frankeerwaarde is af gestemd op de verhoging van de posttarieven, die op 1 juni ingaat. Voor de liefhebbers zullen er ook weer een beperkt aantal maximum series verkrijgbaar zijn, bestaande uit vijf prentbriefkaarten rnet afbeeldin gen van dezelfde plaatsen als de vijf postzegels, elke kaart beplakt met de bijbehorende zegel en voorzien van een speciaal stempel. Sehermsuccessen Leidse politie Zes sabreurs van LPSV namen gisteren met succes deel aan de sa belkampioenschappen van het dis trict West van de Ned. Politie Sport bond. Verzyden werd kampioen in de hoofdafdeling, terwijl Smiet en Van der Veer de eerste prys veroverden rpsp. in de eerste en tweede afdeling. De Vos werd vierde in de hoofdafde ling, Kerstmens vijfde in de eerste en Verwey zesde in de tweede afdeling. Voor de 37ste Nederlandse der by voor volbloeds, die op zondag 6 juni op de renbaan Duindigt wordt gehouden, zijn dertien volbloeds aangemeld. Het totale prljzenbedrag bedraagt f 14.755.-. Voor de heer G. A. Annokkee was het vandaag een blyde dag. Hy her dacht namelijk het feit, dat hy veer tig jaar geleden als hulpmonteur in dienst trad bij de Stedelijke Lichtfa brieken. De heer Annokkee, die nu tech nisch ambtenaar is werd vanochtend vroeg in het stadhuis ontvangen en verrast met de zilveren ere-medail- le, verbonden aan de Orde van Oran je Nassau. Dit koninklijk metaal werd hem uitgereikt door de burge meester, mr. G. C. van der Willigen. De burgemeester was verheugd, dat de jubilaris een Leids gemeentelijk bedryf gedurende zo lange tyd heeft willen dienen. Hy noemde de heer Annokkee „een trouwe en toegewij de kracht". De plechtigheid in het stadhuis werd bijgewoond door wet houder P. S. Harmsen en door de directeur van de S.L.F. ir Y. Ykema. Deze zei. dat de naam Annokkee in de directiekamer een goede klank heeft. Later op de dag was er nog huldiging in het bedrijf. Zoekt U een gouden armband of collier voor f70.- en f 100.- of f300. en f800.-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote ketize lir alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3