Een beroep dat 40+ is Tot in de lesauto toe •Het moet je trekken Toezicht op ons dagelijks brood Geen werk meer voor kinderen Meest onbegrepen? kaasmaker Als de Nederlanders na leuwen ook in deze moderne tijd nog „kaaskoppen" blijven leten een bijnaam die voor onze zuivelexport meer waard dan welke propagandacam- jagne is dat mede te dan- len aan eert dertigtal cursis- en dat in deze weken extra iep over zijn studieboeken ge bogen zit. Want die dertig landgenoten staan voor hun Kamen kaasmaker dat schrif telijk in mei en mondeling een paar maanden later wordt af genomen volgens de vakeisen van de Koninklijke Nederland se Zuivelbond FNZ. Kaaskamer wordt je niet ailleen maar met boekenkennis. Wie via an de diverse in de provin- ries gehouden zuivelvakcursussen [iet kaas-diploma wil halen, moet eerst twee jaar hebben gewerkt in je kaasmakerij van een zuivelfa briek. Heeft hij alleen maar lage re school gehad, dan moet hij ook een eventuele collectieve boeren- kaasproduktiie, waarvoor de experi menten binnenkort beginnen. Hij zal dan wel weer moeten oppassen zelf niet de bedrijfseconoom te zijn, die met de boerentradities in de knoop komt. ver de opleiding in Utrecht geeft de Rijkszuivelconsulent voor Zuivel- vakonderwijs, Waohtelstraat 52, Gouda. Dit is ook het adres van de Rijkszuivelconsulent die in deze provincies 's winters korte (18 les sen van een paar uur) kaasberei- dings-opleidingen organiseert voor de boerenbevolking, waarop ook wel kaaswinkeliers zich komen oriënteren. Voorts zijn er ook nog schriftelijke cursussen van onder wijsinstituten. tolk-vertaler Variaties in klank én kleur op, omdat aan het tolk-zijn zoveel Nederlands bijspij- leiding van leraren Middelbare landbouwschool doen. vak- da* voor iedere buiten- Dit zegt Ines Trojan: „Er zijn Pas daarna wordt hij toegelaten meer verta,ers dan tolken. Vrij lo ot de dagcursus die telkens in staander in de ijskast bevro- gisch, want om een goede tolk-ver- |e voor de zuivel stille tijd van half taler te zijn is het wenselijk van september tot begin mei twee ren lijkt te zijn. Tolk-vertaler 'huis uit tweetalig te zijn. Er wordt aar duurt. Het leerprogramma be- nooit gevraagd of je verstand hebt ©1st zaken als mel'kkunde, centri- immers doet denken aan zit- van een onderwerp, dat wordt zon- t( ageren, pasteuriseren, bacteriolo- der meer aangenomen en daarin ten achter een bureau en even ook het snel vertalen van de meest technische details omslo- Het lesgeld is laag: ƒ25 per jaar «el vertalen met af en toe .uiten de aanschaf van studieboe- intermezzo door to zakenlieden. Zij vertelt de meest en. Een gediplomeeid kaasmaker gespecialiseerde en ingewikkelde erdient zo'n 150 per week en gesprekken door, zij staat bij wel rijgt vaak een goed en goedkoop bemiddelen tussen twee elkaar ke machine in welke fabriek dan zijn je, rekenen jeren" onder gie, mengen, zeevisser 9 Praktijk op school, daar hoort ook knopen en splitsen bij plattelande coöperatieve Hij behoort tot het specialis- gefungeerd („nu niet wordt het geschetst, zo kan te veel tijd inzitten"), kader van de zuivelfabriek. Zijn werkkring-keuze is echter want er zijn in het hele land het zijn, ZO hoeft het niet te tolk' bïjTi'j rechtbank r, er gaat koptelefoon op bij congressen, ze is Italianen („theorie gaat mondeling en bij het praktische gedeelte vertaal ik de aanwijzingen van de examinator"), doet vertaalwerk technisch, paar honderd ibrieken en zij concentreren zich zijn teeds meer. Maar is hij een heel d vakman en heeft hij een fflin- voorbeeld daarvan ]evert ^,1 portie geluk, dan wor ij g Trojan, talk-vertaalster Italiaans, commercieel en wetenschappelijk b7, fa AmarikT zi> is in ™lgde er - voor grote industrieën, inkrij egie, „_Hion de 'agere school, doorliep het gym- Vooral dat laatste schept moei- mogelijkheden ztjrbovendien Nederland, haPd meifcij. lijkheden in verband met - alwéér ■eder dan het hjkt, want ook brou- non werd - die termen, die met de stijl pre! i die valeren. Dit bureauwerk bestaat taal haalde zij het staatsdiploma. uit vergaren en denken, peinzen en Achter deze simpelheid liggen zoeken naar de juiste formules. En overigens wel enige complicaties, dat alles is nog vervuld van een ge- die het „even volbrengen" van een dachte aan snelheid, want „het oor de goede naam van dëlïedë'r- dergelijke (meest particuliere) werk dat vandaag ter vertaling ge- kaas moet tegenhouden. Meiding logenstraffen, die duide- fuurd is. had gisteren klaar zal hij met de bedrijfs- J'ik maken dat dit vak niet een omen zelden vriendelijke woor- kwestie van aanwaaien is, maar kunnen wisselen. Ook kan hij van jaren bard studeren. En dan chien een rol gaan spelen in n0§ staat pecialisten in hygiënische produk- ag. De kaasmaker is eigenlijk de die de kwalijke gevolgen van voortschrijdende mechanisatie •Itandartsassistente ten zijn",. het vertalen Een van de weinige para medische beroepen in ons and waar eigenlijk nog geen Jofficiële opleiding voor bestaat j s dat van tandartsassistente. die zich hiertoe aan- jetrokken voelen en die de leeftijd van achttien jaar heb- Jben bereikt, kunnen zich het (beste rechtstreeks tot een tand- trts of een polikliniek v enden. De opleiding wordt nl. door hen in de praktijk gegeven. De eisen, die de tandartsen aan de assisten tes stellen zijn heel verschillend. de een genoegen zal nemen net een meisje, dat haar Mulo- geheel heeft voltooid, zal ander om een eind-diploma HBS a)f gymnasium vragen. De werk- iaamheden, die de assistentes ver- richten lopen bovendien nogal uit- a een. Aan sommigen wordt alleen de patiëntenadministratie en het ont vangen van de patiënten toever- vertrouwd, terwijl anderen de tand arts tijdens de 'gehele behandeling fc moeten assisteren. a Naast de opleiding in de praktijk jj kunnen de meisjes ook een schrif- j, telijke cursus van de Leidse Onder Instellingen volgen, die is ge richt op het examen tandartsassis tente, dat als enige in Nederland Wordt afgenomen onder toezicht de Nederlandse Maatschappij lot bevordering van de Tandheel kunde. Dit examen bestaat uit een schriftelijk en een praktisch-mon- deling gedeelte. De schriftelijk- theoretische opleiding bestaat uit i zestig schriftelijke lessen, waaraan zes tandartsen meewerken. Het praktische gedeelte van de oplei ding omvat echter: drie dagen stage op een tand technisch laboratorium. De cursussen van de L.O.I. staan onder leiding van de School voor Medische Praktijkassistenten. Een dergelijke school bestaat ook in Rotterdam, maar daar worden sinds kort geen tandartsassistentes meer opgeleid. Alleen in Amster dam wonende meisjes kunnen ech ter voor een volledige praktische opleiding bij de Amsterdamse Ver eniging tot Bevordering der Tand heelkunde terecht. Hoewel het be roep van tandartsassistente bijzon der veelzijdig en vermoeiend is, is de salariëring niet bepaald hoog. Afwisseling genoeg dus in dit werk, dat overigens een beperkter vrijheid heeft dan lijkt. Want pri- vé-afspraken en vakanties moeten maar al te vaak geofferd worden aan aantrekkelijke aanbiedingen van goede relaties. Maar een groot voordeel blijft die mengeling van toch zelf bepalen welk werk wel en niet gedaan wordt, de goede beta ling door met name industrieën, het afwisselende in het werk door de verscheidenheid aan onderwerpen en de steeds andere mensen. „Ik weet niet hoe het precies is bij talen als Engels en Frans", zegt Ines Trojan, „wel weet ik dat daarbij veel meer concurrentie is en dat het vertalen voorop staat, omdat tolken niet zo vaak nodig zijn". Haar taal is met zovele an dere talen aanleiding genoeg er een vak van te maken, een beroep dat door „iedereen" geleerd kan worden. Want Nederland kent geen spe ciale opleiding voor tolk; de gang bare methode is voor een akte mo-a in een taal naar keuze te studeren of een kandidaatsexamen-opleiding te volgen aan de universiteit. Daar na kan het rijks-examen tolk-verta- ler gedaan worden en ligt de weg open. Nog niet zo heel lang gele den vormden een paar reizen op een haringlogger eerst als reepschieter, dan als afhou- der en ten slotte als „oudste" een volledige leerschool voor de visserij. Een school jongen van dertien, veertien of hoogstens vijftien jaar kon zo in een paar seizoenen bevaren visserman worden, zij het dat hij nog enige tijd voor een deel van de matrozengage op de monsterrol bleef staan. Op zo'n vleetlogger boden de arbeidstijden en de werkver deling voldoende mogelijkhe den om een jongen tot visser op te leiden en hem tegelijk in de dagelijkse werkzaamheden op te nemen. Maar de visserij is van karakter veranderd, de drijfnetvisserij is al bijna uit gestorven en op de moderne trawler is geen werk voor kin deren. Samen met de verho ging van de leerplichtige leef tijd heeft die ontwikkeling een vacuüm geschapen, dat wordt gevuld door de tweejarige dag cursus aan de visserij school, een opleiding na de lagere school op LTS-niveau. Die basisopleiding omvat naast theoretische vakken als elementai re zeevaartkunde, zeemanschap, rekenen en Engels ook de prakti sche kant van het vissersberoep. Zo vaart in Scheveningen 'het oplei dingsschip „Zeearend" regelmatig uit om de leerlingen vertrouwd te maken met de zee, de verschillen de soorten netten, navigatie en van zelfsprekend de kunst van het vis sen, terwijl op de nettenzolder en in de praktijklokalen les wordt ge geven in boeten, breien, splitsen en visbewerking. Merkwaardig genoeg leidt de cursus niet op tot een diploma of een bevoegdheid, zodat de mate riële waarde van het twee jaar vis serij-onderwijs op zijn minst om streden mag worden genoemd. Wèl heeft een jonge visser met een vol tooide opleiding het gemakkelijker in de praktijk, terwijl hij er bij ver dere studie in zijn vak natuurlijk voordeel van heeft. Zo is het zeer gewenst, dat een matroos in het be zit is van wat de „Wet van uitwij king" wordt genoemd: het bewijs van bekendheid met de Bepalingen ter Voorkoming van Aanvaringen op Zee. Voor het verkrijgen van dit getuigschrift kan een visser een spe ciale cursus volgen, maar het dag onderwijs aan de Visserijschool behandelt de noodzakelijke stof ruimschoots. Ook voor de jonge hun stuurmansbevoegdheid voor de visserij willen halen, is de voor opleiding aan de visserijschool een uitstekende ondergrond. De eisen voor het diploma zijn behoorlijk zwaar, vergelijkbaar met die voor de kleine handelsvaart, zodat tij dens de studie een aanzienlijke hoeveelheid kennis moet worden verzameld. Op de visserijschool wordt in het voorjaar een speciale stuurmanscursus gegeven; het exa men wordt in twee delen afgelegd- De toekomstige stuurman gaat ge woonlijk twee achtereenvolgende jaren een paar maanden naar school en sluit beide perioden af met een examen, waarvan het laat ste de bevoegdheid geeft. Een visser met een stuurmansdi ploma kan als schipper varen op de Noordzee tot 61 graden Noorder breedte en de Ierse Zee. Voor de z.g. „verre visserij" is een aanvul lingsdiploma nodig, dat eveneens aan de visserijschool kan worden gehaald. Behalve de „grote" visserij kent Nederland ook de kustvisserij, die met kotters wordt bedreven en waarvoor geen diploma's vereist zijn zolang het schip maar minder dan 50 ton meet. De kotter is de laatste jaren een bijzonder geliefd, ver ontwikkeld scheepstype gewor den, dat wat uitrusting en moge lijkheden betreft, vaak volkomen gelijkwaardig is met de modernste trawlers. Juist omdat er voor het varen op dergelijke schepen geen bijzondere eisen worden gesteld, vergroot deze omstandigheid alleen jnaar de wenselijkheid van een vooroplei ding aan de visserijschool. In ver band hiermee is het te "betreuren, dat er aan deze opleiding geen offi cieel diploma is verbonden. In on derwijs- en visserijkringen gaan de laatste tijd dan ook stemmen op om aan het getuigschrift facilitei ten te verbinden, die op latere leef tijd b.v. zouden kunnen worden „ingewisseld" tegen bepaalde be voegdheden. Daarnaast zou men bij de stuurmansopleidingen graag wat meer differentiatie zien bij voorbeeld aanpassing van de exa- i het visgebied zodat de examenstof niet moeilijker hoeft te zijn dan nodig is. Over de toekomstmogelijkheden in de visserij wordt verschillend geoordeeld; voor een opgeschroefd optimisme is in ieder geval geen reden. Het is bekend, dat de animo voor de visserij afneemt, hoewel er veel mag worden verwacht van het nieuwe, structuurverbeterend gerichte regeringsbeleid, dat de mi nister van landbouw en visserij kort geleden heeft aangekondigd. Overigens: hoe somber de berich ten ook mogen zijn, het grootste pro bleem in de visserij is het beman- ningsvraagstuk. Voor een goed vak man of voor iemand die bet wil worden is er dan ook altijd plaats. deurwaarder keurmeester instructie- tandart- s weken stage senpraktijk, ;n week stage bij de Dienst Schooltandvei-zorging. Ruim twaalf miljoen Neder landers consumeren dagelijks te zamen vele tonnen brood, aardappelen, conserven, vlees, vis, kortom: al die honderden artikelen die wij gezamenlijk aanduiden als levensmiddelen. Over de kwaliteit van dit voed sel waken de keuringsdiensten van waren, waarvan er in ons land zestien zijn. Deze dien sten hebben hiervoor keur meesters, die iedere dag op nieuw controleren, of èn de waren in de winkel aan alle eisen voldoen èn de plaatsen waar etenswaren bereid wor den- consumptie-ijs, patates- frites, croquetten!- zindelijk zijn en beantwoorden aan al lerlei wettelijke voorschriften. Keurmeesters zijn mannen met een vrij leven, die een grote ver antwoordelijkheid dragen. Zij delen in overleg met hun directe chef hun werkdagen in, maken zelfstandig rapporten op, geven desgevraagd op grond van hun vakkennis advie- Een uiterst belangrijke zaak is uiteraard de vakkennis. Wat moet een keurmeester weten, en waar moet hij die wetenschap ha len? Er is in dit opzicht onderscheid tussen gespecialiseerde en algeme ne keurmeesters. Specialisten zijn er voor de zuivelprodukten, de vis, en het wild en gevogelte. In alle branches werken algemene keur meesters. Zuivelkeurmeesters moe ten bij voorkeur in het bezit zijn van een erkend zuiveldiploma. Vis- keurmeesters worden uiteraard aan getrokken uit de visserijwereld. Voor de algemene keurmeesters is het kruideniers vakdiplom a vereist. De gewone gang van zaken is door gaans, dat iemand overdag in een kruideniersbedrij f werkt en in zijn vrije tijd de avondcursus voor dit diploma volgt. Het is in een of twee jaar te halen. Wordt hij daar na in een van de (betrekkelijk wei nige) vacatures tot keurmeester be noemd, dan volgt een algemene aanvullende opleiding door collega's met wie hij samen de praktijk in gaat. Na twee jaar volgt dan het, overigens nog niet erkende, keur- 'meestersexamen, dat de zestien diensten gezamenlijk hebben inge steld. De „vakken" bij dit examen zijn: warenkennis, wetskennis, ken nis van de uitvoeringsbesluiten, in deling van de rechterlijke macht, en het maken van processen-ver- baal. Wie de eerste stappen op de weg naar het keurmeesterschap gaat zetten zal op zijn minst een MULO opleiding moeten hebben ge volgd of zich op een andere wijze de vergelijkbare algemene ontwik keling moeten hebben eigen ge maakt. De salariëring van de keurmees- ster is in overeenstemming met de verantwoordelijkheid die hij draagt Momenteel is het basissalaris voor de laagste rang 521 per maand en de top voor een keurmeester van de hoogste rang ligt op ƒ910. Zeer bekwame krachten kunnen nog chef buitendienst worden, die uiteraard meer verdienen. Nadere inlichtingen aangaande dit beroep kan men desgewenst krijgen bij de keuringsdienst van Waren van het gebied 's-Graven- hage, Prinsegracht 50, tel. 631Ö28. Deurwaarder is een der meest onbegrepen beroepen die er bestaan. Het publiek ziet de deurwaarder als een soort vreesaanjagende boe man. En ergens is dat ook wel begrijpelijk. Want het is immers veelal in allerlei nare situaties dat men met de deur waarder te maken krijgt. Maar men zou daarbij bijna vergeten dat het nare van zo'n situatie door de deurwaarder evengoed ervaren wordt. Daarom dient tact zijn voor naamste eigenschap te zijn. Tact en menselijkheid. Het is een beroep dat veel van je vergt. Je bent er zo dikwijls emotioneel bij betrok ken. Het valt bij voorbeeld vaak niet mee om een gerechtelijk be vel tot ontruiming te executeren. In zulke gevallen doet de deur waarder veel méér werk dan waar voor hij betaald wordt: hij zoekt telkens de meest menselijke oplos sing. Zo pleegt in ontruim ingszaken de opdrachtgever op spoed aan te dringen, maar de deurwaarder probeert dan toch zo veel tijd te winnen, dat de zaak in samenwer king met het Bureau Huisvesting op een soepele manier opgelost kan worden:niemand heeft er iets aan als er mensen op straat gezet worden. Het blijTct in de dagelijkse prak tijk juist vaak deze „boeman" te zijn, die de oplossing zoekt en vindt, in talrijke penibele gevallen waarmee hij als deurwaarder te maken krijgt. ?en dagvaarding te ;n schuld te innen, leggen. Maar in nood blijkt de met tegemoetgeziene /an Vrouwe Jus- nens onder de Hij komt betekenen, om of een beslag dit moment V£ angst en vreze vertegenwoordiger titia opeens een mensen te zijn, die de onwetenden en wanhopigen, met wie hij ambts halve te maken heeft, naar beste weten voorlicht, raad geeft en hulp biedt. „De meeste mensen blijken to taal onwetend te zijn Op het ge bied van juridische aangelegenhe den. Voor mij is het maar zelden een kwestie van simpelweg een dagvaarding afgeven: soms ben ik wel een half uur bezig met uit te leggen het hoe en waarom en wat er allemaal aan vastzit". De K •*=--> gerechtsdeurwaarder 7 r"*r 2 <tV* ziet zich zelf en zijn vakgenoten beslist niet als een minder soort advocaten. „Wij hebben een eigen en noodza kelijke taak in de rechtsbedeling. Ja, we komen allicht vaak op het zelfde terrein als de juristen, maar ons werk heeft zijn eigen karakte ristiek en charme. Deurwaarder is een vrij beroep. Anderzijds zijn wij ambtenaren, onder toezicht van het ministerie van justitie. Onze positie is ietwat tweeslachtig. Wij worden benoemd door de Kroon, net als notarissen. Maar ieder maakt zijn eigen prak tijk. Incasso's vormen daarvan meestal het belangrijkste onder deel. Zelfstandig procederen mogen wij in alle kantongerechtzaken: in casso's, ontruimingszaken en ar beidsgeschillen. Daarnaast hebben wij onze verplichte taak als deur waarder bij het rechtscollege waar wij geaccrediteerd zijn. Men kan zijn benoemd als deurwaarder bij het kantongerecht, bij de recht bank, het gerechtshof of bij de Ho ge Raad der Nederlanden. Bij zo'n rechtszitting fungeert de deur waarder als een soort meester". Deurwaarder kan men worden na het afleggen van het Staats examen en een daarop volgende stage van ten minste twee jaar als toegevoegd kandidaat-deurwaarder bij een deurwaarders- of advoca tenkantoor. Staatsexamen kan men afleggen na het volgen van een vanwege de Vereniging van Ge rechtsdeurwaarders georganiseerde schriftelijke cursus, die ten minste twee jaar duurt en waaraan regel matig instructiemiddagen zijn ver bonden. Een HBS (A)-opleiding is daarvoor i

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 23