Baan met kijk op de toekomst Tegenspelers met één doel Men kan er alle kanten op, - vooral HOGERop Duister beroep met lichte kanter BEWAAR DEZE KRANT! RADIO- EN T.V.-MÖNTEUR „Ze zien niet in, dat ze zich daa,nm<ee in h»n vingers snij den^. D© heer A. J. Albregts, directeur van het Haags Ra dio Instituut, bedoelt met de ze woorden, dat sommige leer lingen, die op zi jn school voor radio-monteur of televisie- mont-ewr studeren, veel te vroeg htm opleiding onderbre ken om met hetgeen zij in kor te tijd geleerd hebben, losse karweitjes te gaan aanpak ken. „Niet dat ik die gang van zaken onbegrijpelijk vind. De ijongekfi willen allemaal een brommer of een kostbare gi taar. Ze komen er achter, dat ze met het repareren van een -televisie of een radio, voor zo ver ze daartoe in staat zijn, een heieboel geld kunnen ver dienen. De mensen kunnen geen kwartier hun beeldbuis missen, zodat ze een beroep doen op een ieder, die in staat is snel iets te herstellen. Men merkt dan meestal te laat, dat de reparatie ondeskundig uitgevoercf De heer Albregts is van mening dat de jeugd te lichtvaardig over de toekomst denkt. Hij begrijpt dat zijn pupillen zo snel mogelijk geld willen verdienen. Maar hij tracht >ze duidelijk voor ogen te houden dat het veel verstandiger is een op leiding af te maken. ,,De toekomst in dit vak is geweldig groot. We ►hoeven slechts drie voorbeelden te noemen: bedrijfsleven, verkeer, moderne wetenschap. En we weten dat elk van de drie in steeds hoger tempo gebruik gaat maken van elektronische apparatuur. Ik voor spel dat 25% van de mannelijke be volking binnenkort werkzaam zal zijn in een richting, die nauw be trokken is bij de elektronica". Het aantal geregistreerde tv-toe- stellen nadert de twee miljoen. Ook dit voorbeeld maakt duidelijk dat de vraag naar radio- en televisie monteurs steeds groter wordt. Ove rigens kan men het vak van televi siemonteur geen op zich zelf staand beroep noemen: het is in ieder ge val niet los te zien van het radio vak. De leerlingen kunnen bij het Haags Radio Instituut een opleiding radiomonteur VEV én een oplei ding radiomonteur NERG ontvan gen. Aan de eerste opleiding kleeft het nadeel, dat de VEV (Vereni ging voor Electrotechnisch Vakon derwijs in Nederland) vier jaar praktijk verplicht stelt. Dat bete kent dat de jongelui, die overdag in een zaak werken, 's avonds nog eens hun theoretische opleiding moeten krijgen. Het NERG (Neder lands Electronica- en Radiogenoot schap) stelt dit niet verplicht. Het examen voor televisiemon teur, dat de VEV uitschrijft, bestaat uit een theoretisch gedeelte, dat mondeling wordt afgenomen, en een praktisch gedeelte. De voor waarden van toelating tot het exa men zijn: het voldoen aan de voor waarden gesteld voor het verkrij gen van het VEV-diploma radio monteur of het bezit van een diplo ma of getuigschrift daaraan gelijk waardig. Het theoretisch deel omvat de on derdelen: a. grondbeginselen van de televisietechniek en b. toepassingen en warenkennis. Het praktisch deel: a. handvaardigheid en b. opsporen van storingen. HET EXAMENPROGRAMMA WAT BETREFT DE TELEVISIE TECHNIEK ZIET ER ALS VOLGT UIT: A. Kennis omtrent de ontleding en de samenstelling van televisie beelden. B. Kennis omtrent grafische voor stellingen van televisiesignalen. C. Kennis omtrent verschillende televisiesystemen. D. Kennis omtrent de beschikba re televisiekanalen. E. Kennis omtrent beeldbuizen en andere specifieke televisiebuizen. F. Kennis omtrent ontvang- en versterkschakelingen en de blok- schema's daarvan. H. Kennis omtrent tv-antennes en hun aanpassing aan de ontvangap paraten, alsmede de toepassing van gemeenschappelijke antenne systemen. I. Kennis omtrent storingen en hinderlijke verschijnselen, die zich bij de ontvangst van televisiesigna len kunnen voordoen. J. Kennis omtrent de meest voor komende typen televisie-ontvang toestellen. K. Kennis van de invloed van sto ring op ontvangantenne en invoerka- bel en van de middelen om deze te onderdrukken. L. Kennis omtrent de wettelijke en andere voorschriften in verband met de veiligheid, de kleinhandel in televisie-artikelen, het televisie-in stallateurs- en -reparateursbe- drijf en het gebruik van televisie ontvangtoestellen. VOOR WARENKENNIS GELDT: A. Kennis omtrent de belangrijk ste eigenschappen van geleiders en isolatiematerialen en omtrent de wijze, waarop deze materialen in de televisietechniek worden ge bruikt. B. Kennis van de belangrijkste televisie-installatiematerialen. C. Kennis van de meest voorko mende typen televisie-ontvangtoe stellen. D. Kennis van de meest voorko mende elektronenbuizen c.q. half geleiders en van de toepassing van deze buizen en halfgeleiders in de televisietechniek. E. Kennis van de in de televisie techniek meest voorkomende beeld buizen en van de toepassing van de ze buizen. F. Kennis van de voor de televi sietechniek meest voorkomende hulptoestellen. G. Kennis van de constructie van enkele veel voorkomende antenne systemen voor televisie-ontvangers. H. Vaardigheid in het in- en uit pakken en het in- en uitkasten van tv-ontvangtoestellen. I. Vaardigheid in het opstellen, het aansluiten en het demonstreren van televisie-ontvangtoestellen, met behulp van een gebruiksaanwijzing. J. Vaardigheid in het beoordelen van afwijkingen in het televisie beeld. Met de handvaardigheid wordt bedoeld de vaardigheid in het ver richten van reparaties aan televi sie-ontvangtoestellen, inclusief het vervangen van beeldbuizen alsme de in het verwerken van de in de televisietechniek voorkomende lei dingen. Wat betreft het opsporen van sto ringen dient de man enige vaardig heid te bezitten in het systematisch opsporen van fouten, gebreken en afwijkingen in tv-ontvangtoestellen, die met de in de televisietechniek meest voorkomende meetappara ten, zoals stroom- en spannings meters, meetbruggen, meetzender en beeldgenerator, kunnen worden gevonden, inclusief het lezen en te kenen van desbetreffende schema's. FOTO-LABORANT De terrei-nen, waarop de fotografie haar intrede heeft veelvTtldiger geworden. Behalve op de algemeen bekende BELASTINGAMBTENAAR BELASTINGCONSULENT BIJ HET RIJK WERKEN Verkeersleider, analist, tuinman, politie-agent, mu seum-suppoost, landbouwer, schrijver, telefonist of cipier naar welk van deze be roepen de voorkeur ook uit gaat, er is één werkgever die alle vakkennis kan ge bruiken en dat is het Rijk. Een werkgever die niet op valt door zijn hoge salaris sen, maar wel een die loyali teit, werkzekerheid en ner gens geëvenaarde mogelijk heden tot ontplooiing in alle richtingen als grote voorde len daartegenover stelt. Rond 137.000 mensen werken in cms land bij deze opperste dienaar van de gemeenschap. Jaarlijks zijn er 7 8000 vacatu res m een enorme verscheiden heid van functies. Vaak beteke nen deze opengevallen plaatsen promotiekansen voor wie al bij de Rijksoverheid werkt; er is een waterdicht systeem dat er voor zorgt dat elke overheids- werknemer van deze vacatures op de hoogte wordt gebracht, zo dat hij als eerste kan solliciteren. Maar lukt het niet langs deze weg het gat te dichten (elke op schuiving betekent trouwens een nieuw gat) dan verschijnen in de dag- en weekbladen de beken de Advertenties: Dij de Rijks overheid is plaats voor Drieduizend advertenties per jaar, die 30.000 brieven opteve- Het is trouwens niet eens nodig dte advertenties af te wachten. Afie Gewestelijke Arbeidsbu reaus in het land ztjn voortdu rend op de hoogte van de vaca tures, zodat de bemiddelaars hier elke werkzoekende onmid dellijk kunnen doorgeleiden. Het is een misverstand te me nen dat er bij de overheid ai- leen maar administratieve func ties zouden zijn. Wei is waar dat rond 40% van de rijksambtena ren de al of niet gemechaniseer de pen voert, maar, 't werd hier boven a! aangestipt, ook de men sen in de verkeerstorens van de nationale vliegvelden, de weer kundigen van het KNMI, de Del ta-werkers, de analisten in- de overheidslaboratoria of weten schappelijke instituten, de inge nieurs van de Octrooiraad, elek- tronicamonteurs, proefdierverzor gers, zeeloodsen en maatschap pelijke werkers vallen onder de brede noemer „Rijksambtenaar". Bewaar deze bijlage; zij kan U binnenkort van pas komen. Dit geldt evenzeer voor hen, die nog niet dit jaar, maar wellicht in 1966 of 1967 voor de moeilijke beslissing van de beroepskeuze komen te staan. Het Leidsch Dagblad geeft elk jaar een gevarieerd scala van beroepsmogelijk heden. Hoe meer infor maties U op dit terrein verzamelt, des te rui mer de keuze. Op elke twee „admïnistratie- velingen" zijn drie gespeciali seerde vaklieden nodig. De plaat sen waar deze functies openstaan liggen over het gehele land ver spreid met natuurlijk wei een sterke concentratie op het wes ten des lands en vooral Den Haag. De Rijksoverheid besteedt veel zorg aan de vorming en oplei ding van haar personeeL Het aantal studiemogelijkheden staat in nauwe relatie tot de grote verscheidenheid van func ties. Het zijn er enkele honder den, in tijdsduur variërend van twee dagen tot zes jaar. De meeste cursussen worden ver zorgd door de departementen of diensten zelf, bij voorbeeld de verschillende opleidingen voor de belastingdienst of de studie gang tot ambtenaar van de bui tenlandse dienst, brandweerof ficier, politic-ambtenaar, land- bouwvoorlichter of administra teur bij de Directie Kadaster en Hypotheken. Daarnaast zijn er meer algemene opleidingen, bij voorbeeld voor taak-analist, or ganisatiedeskundige, archief ambtenaar en voor vrouwelijk kantoorpersoneel. Wat het verwissel en van baan bij de overheid extra-aantrekke lijk maakt is dat de pensioen rechten er niet door worden aan getast. Een promotie, verande ring van werkkring, een verhui zing zelfs naar de andere kant van het land als men maar in dienst van de Rijksoverheid blijft gaan alle rechten onver minderd mee. Dit biedt de amb tenaar of ambtenares de unieke kans door wisselingen terecht te komen op de plaats die hem of haar het meest aantrekkelijk lijkt, zich op de standplaats van de eigen keuze te vestigen of versneld bepaalde promoties te maken. De salarisnormen voor ambte naren worden centraal vastge steld. Alle functies bij het Rijk zijn ondergebracht in het beken de rangenstelsel (adjunct-com mies, technisch beambte, refe rendaris, schrijver, enz.) met daaraan gekoppelde loonschalen. Vanzelfsprekend krijgen de amb tenaren bij hun salaris de gebrui kelijke uitkeringen als kindertoe lage, huur com pen sa tie en va kantie-toeslag, terwijl als extra snoepje van htm bezoldiging geen AOW/A WW-premie wordt ingehouden. Samenvattend kan worden ge zegd, dat men bij de Rijksover heid alle kanten op kan en één van die kanten is: hogerop. Werkzaamheden die op de een of andere manier te doen hebben met de belastinghef fing, leveren voor velen een bestaansmogelijkheid op. We denken daarbij uiteraard het eerst aan de belastingdienst, het ambtelijke apparaat dat tot taak heeft de wetten uit te voeren die van de burger een zo rechtvaardig mogelijke bij drage eisen in de kosten van het staatsbestel. Iedereen weet, dat de belastingheffing van de burger nogal wat vergt, wat ten nauwste samen hangt met de vele taken die de moderne staat heeft uit te voeren. Dat feit heeft er ook toe geleid dat de belasting dienst niet alleen „echte" be lastingen heft, maar ook de taak opgedragen heeft gekre gen andere gelden te innen, zo als schoolgeld en de premies voor de algemene ouderdoms wet, de algemene weduwen- en wezenwet, en de algemene kin derbijslagwet. De belasting dienst heeft veel ervaring met het heffen, maar bovendien zijn de laatstgenoemde bijdra gen afgestemd op het inkomen van de premiebetalers, zodat het uitermate efficiënt is dit alles in één hand te houden. Daar valt dus nogal wat werk te verzetten en zo zal menige jonge re zich afvragen: Kun je bij de belastingdienst carrière maken? Dit is meteen de titel van een brochu re, die de belastingdienst heeft op gesteld, en die men op aanvrage krijgt toegestuurd. De brochure geeft op de vraag allereerst het antwoord: neen, als het er om gaat veel geld en roem te vergaren, maar daarop volgt meteen: ja, als het gaat om een positie die eisen stelt aan plichts besef en verantwoordelijkheidsge voel, en een goede betaling na spe cialisatie. Vooropgesteld zij, dat een func tie bij de belastingdienst altijd mee brengt dot een opleiding moet wor den gevolgd. We beperken t s hier tot de functies die een mulo-oplei ding vergen. De te volgen oplei ding is voor de gegadigden ver plicht maar kosteloos, en heeft voor een groot deel in de diensttijd plaats, en die tijd wordt betaald. We zulten in het nu volgende tel kens ais we een functie noemen, daarachter het bedrag van het maandsalaris vermelden. Als er niets bij staat, is dat het maxi mum van de rang in een eerste- kJas-gemeente. Men moet dan nog bedenken dat dit de salarissen van 1965 zijn, en dat de ambtenaar bo vendien nog extra's ontvangt, zo- ais een vakantiegratificatie van meestal 4% van het jaarsalaris, een bijdrage in de premie voor ziekteverzekering, en betaling van AOW/AWW-premie door het Rijk. De afgestudeerde met opleiding mulo of driejarige hbs kan bij het ministerie of een plaatselijke be lastingdienst komen als adspirant- ucferijver op arbeidscontract. Al naar leeftijd en gemeenteklasse va rieert het salaris van 237 tot 339. Wie een jaar in dienst is en bovendien 21 jaar oud, wordt schrij ver in vaste dienst met een begin salaris van maximaal -391. Reeds dadelijk na het in dienst treden als adspirant bestaat gelegenheid de kosteloze opleiding te volgen, in diensttijd, tot adjunct-commies ti tulair en adjunct-commies. Twee jaar werk als schrijver is voor waarde voor deze bevordering. Een schrijver kan dus met 23 jaar ad junct-commies worden (salaris van 575,80 tot 768,69), en later even tueel adjunct-commies A 861,35). Wil men verder dan komt men in de middelbare rangen, en dat vergt een verdere opleiding of wel een geschiktheidsonderzoek. Men wordt nu commies 958,23), com mies le klas of controleur 1033), commies-secretaris of controleur A 1106,70), hoofdcommies (ƒ4288,87), hoofdcontroleur T342.58)hoofdcommies-secreta ris of hoofdcontroleur A 1449,98). Dit is met inbegrip van huurcom- pensatie. Deze salarissen zijn in vergelijking met andere ambtelij ke diensten zeer gunstig. Een heel andere tak van dienst, met heel andere werkzaamheden, is de douane. Ook daarover is een brochure beschikbaar. Iedereen weet dat men de functionarissen van deze dienst aan de grens vindt, echter niet alleen te land, maar ook aan de kust, op spoorwegsta tions, in zeehavens en op vliegvel den. Ook in fabrieken en langs de wegen wordt toezicht gehouden. De douane controleert o.m. de in- en uitvoer van goederen, het reizigers verkeer via de grens, de lading van allerlei soorten vervoermidde len. Er wordt, gemotoriseerd of anders, langs de grens gesurveil leerd tegen smokkel; zonodig wordt gewapend opgetreden. Minder ro mantisch maar niet minder belang rijk is de controle bij de vervaar diging van accijnsgoederen zoals bier, gedistilleerd, suiker en tabak. Iedere douane-ambtenaar is ge zagsdrager en dit vereist bijzonde re eigenschappen, zoals correctheid, betrouwbaarheid, standvastigheid ea durf. Mulo-opleiding is gewenst maar niet vereist In aanmerking komen Nederlanders van onbespro ken gedrag tussen 20 en 27 jaar, die ten minste 1.70 m lang zijn. Vanzelfsprekend is een goede ge zondheid vereist, en een goed ge zichtsvermogen waarbij een bril geen bezwaar is terwijl de ge gadigde bereid moet zijn cursussen te volgen. De douane gaat, zoals men weet geüniformeerd, doch de douaneman leeft niet in kazernes. Alleen volgt kort na het in dienst treden een cursus van enige weken intern op een douaneschool. Daar wordt ook aan sport en schietoefeningen veel aandacht besteed. De aanstelling heeft plaats in de rang van tijdelijk hulpkommies (be ginsalaris 529,07 incl. huurcompen- satie vanaf 23 jaar. Bovendien huwelijkstoelage vanaf 21 jaar 27,83). „Tijdelijk" betekent alleen dat het hulpkommiesschap tijdelijk is want na een jaar volgt, als alles goed gaat, de aanstelling tot grens- kommies n vaste dienst 700,07). In die eerste twee jaren wordt dienst gedaan op een centrale doua nepost, waar wordt opgetreden te gen smokkelarij terwijl tevens dienst wordt gedaan bij grensover gangen. Daarenboven wordt gestu deerd: een cursus van ongeveer twee jaar, kosteloos, maar ver plicht, moet met succes beëindigd worden. En vanzelfsprekend moet geschiktheid voor het werk zijn ge bleken. Zoals men ziet schrijven we hier kommies-met-een-K, in te genstelling tot de administratieve rangen, die met een c worden ge schreven. Anderhalf jaar verdere studie is nodig om, wanneer ook verder behoorlijk dienst is gedaan, de rang van assistent te bereiken (f 792,86). Deze rang is vier jaar na de indiensttreding bereikbaar De assistent kan ook m een van de grote havensteden of elders in het land worden geplaatst. Acht jaar later heeft men het zojuist ge noemde maximumsalaris bereikt, en dan is bevordering tot assistent A mogelijk 885,52). Alle hier ge noemde salarissen zijn genoteerd met inbegrip ook van een „even tuele grenstoeiage"' van 24,17, gelijk voor alle rangen. Hogere rangen zijn vervolgens nog te bereiken, doch hier is het aantal te vervullen plaatsen klei ner, zodat een selectie wordt toe gepast. In een eersteklas-gemeente kan een hoofdassistent maximaal bereiken 910, een hoofdassistent A 981, een hoofdassistent-sectie chef 1051, een verificateur 1377, een hoofdverificateur 1479. Daar moet men dan nog huurcompensa- tie (5,3%) bijtellen. In de tevoren genoemde rangen was deze begre pen. In alle rangen wordt een te gemoetkoming in de premie voor een ziekteverzekering gegeven van 102 voor ongehuwden en 204 voor gehuwden per jaar. Zo is het op het ogenblik. De ambtelijke salarissen gaan echter met de algemene trend mee om hoog. Zoals men weet is een afwij kende ziektekostenregeling, in de zin van een verplichte verzekering, in voorbereiding. Men kan ook langs een geheel andere weg met de belastingen ia contact komen, en wel door in dienst te treden bij een belasting consulentenkantoor. Hoewel men dan bij de tegenspeler van de be lastingdienst werkt, moet men de tegenstelling niet zien als vijandig, want beide partijen werken aan hetzelfde doel: te zorgen dat de be lastingplichtige een juist bedrag be taalt. De fiscus zorgt dat dit niet te weinig is, de belastingconsulent dat het niet te veel wordt Het spreekt wel vanzelf dat de assis tent van de belastingdeskundige zijn kansen op een carrière sterk ver groot door een grondige kennis van het belastingrecht en de belasting praktijk. Diverse cursussen voor zien m een opleiding. We noemen hier het praktijkdiploma belasting recht, een opleiding van 1 y2 jaar, bestaande uit schriftelijke cursus sen die zijn samengesteld o.m. door belastinginspecteurs. Deze cursus eindigt in een schriftelijk examen, dat afgenomen wordt door de Stich ting Federatieve Fiscale Examens alhier, onder toezicht van een r i jk sg ecommitteer de. gedaan zijn de laatste jaren ste« gebieden, zoals de portret-, reportagi en persfotograf ie; vindt b gebruik van de camera, i ook plaats bij wetenschapp lijke doeleinden. De necen maanreportagea cam ra's die in ntimtewaartvigi zijn geöowd, zijner een woo beeld wan. De fotografie as belangrijke plaats gaan mm men bij de wefenschappeièjj onderzoekingen en ook de na cHscfre wetenschap maakt i een zeer groot gebnnk va Behalve dat er bi? At we technisch bekwame vafcme sen, die de camera's bedieoe noefcg zijn, is er een behoef gegroeid aan personeel, dat fotografische opnamen donkere kamer en laboral rittm tot een goed enxiprocfei kan verwerken. Men to constateren dat óe beèaogsh lmg voor het zuiver fotogra sche deel, voor zover het opoafne-eector betreft, se groot is maar dat er voor h dookere*amerwerk veel va der betangste&ang bestaat. De redenen hiervoor liggen vo de hand. Terwijl de fotograaf z: werk in het volle licht verricht, daarbij direct contact heeft met opname-object, blijft de labora zijn werk in afgesloten dooke ruimten verrichten en neemt I slechts kennis van het gefotogi feerde d.m.v. bet negatiefmateriai Men zou dus de indruk kunn krijgen dat foto-laborant een ooj zond en oninteressant beroep z zijn. De zaken liggen echter t ders. In de eerste plaats zijn moderne donkere kamers en daarin aanwezige apparatuur, vo al de laatste jaren, zoveel ver! terd dat de schadelijke invloed van luchtverontreiniging en lid omstandigheden tot het verleden l horen. Het is ook beslist niet wa dat het werk minder interes sa zou zijn. Beroemde fotografen <1 den de uitspraak, dat een goede I to niet bij de opname, maar jui in de donkere kamer tot sta komt Natuurlijk moet de foto-labor* zich bewust willen zijn van de t langrijkheid en de verantwoord lijkheid van zijn taak. Zijn techi sche kennis zal hdj moeten opdo d.m.v. een cursus, zoals die op voc treffelijke wijze wordt verzofj door de Nederlandse Fotowakseho in Den Haag. Deze cursus bevat, behalve i leerstof die nodig is voor het donk re-kamerwerk, ook het bijbrengt van een goed gefundeerde kent van het fotografische vak in het i gemeen en bovendien brengt zij aspirant-laborant gedegen matei aal- en apparatuurkennis bij, te wijl de kennis van de chemie ni verwaarloosd wordt. De vraag 1 er voor goed geschoolde foto-lab ranten voldoende emplooi bestaa kan men bevestigend beantwoo den en men kan zelfs spreken va een tekort. De honorering van e< volwaardige laborant varieert i naar gelang leeftijd, kennis en varing van 600 tot 1200 p maand. Het is een vak van uitgebreid mogelijkheden en dat grote bevr diging geeft aan de serieuze beoefi naar. Mannen en vrouwen blijken i dit vak tot grote prestaties te kui nen komen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 22