Fraude spaarboekj es na maanden opgehelderd Amerikaans zakenman ongerust over Vietnam Nederlander half jaar in Engelse gevangenis Paartjes gemolesteerd Drie man in arrest Machinist wandelde door weilanden na reeks van wandaden WIJZIGINGEN IN NATTE MIJNWET Bijdrage luchtmacht voor communistisch feest in Djakarta LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 25 MEI 1965 Na maanden van even vasthoudend dienst. „Wij hadden geen vervalste ils geduld vergend speurwerk, waar- wekeiyks vele honderden ln- [brijfformulieren van nieuwe inleg- ers werden gecontroleerd, is de pos- ile recherche in Amsterdam erin ge laagd licht te brengen in de fraude, Se in november van het vorig jaar net vervalste spaarbankboekjes ten idele van de Rijkspostspaarbank is epleegd. In verband met deze zaak eeft zij gisteren in Amsterdam drie jrsonen gearresteerd. Het waren ree mannen zonder beroep (26 en jaar) en een 22-jarige journalist, llen uit Amsterdam. Na de geslaagde actie op 27 novem- sr van het vorige jaar, toen de ver- jlgers er in één dag in slaagden n op alle PTT-kantoren in Amster- im en Den Haag op 78 spaarbank- jekjes in totaal 78.000 gulden te in- waren zy de laatste laanden ijverig en nauwgezet bezig iin volgende identieke slag te gaan aan. In de woning van één van het drie- trof de postale recherche 43 euwe boekjes aan, die zij de laat- maanden bij allerlei postkantoren Noord- en Zuid-Holland, alsmede Utrecht hadden aangevraagd en rkregen. Voorts werden in deze wo- vele stempels en andere attribu- n in beslag genomen, waarmee ge ageerde inleggen in de spaarbank - lekjes valselijk werden opgenomen. If s weken later werd de fraude ont- £t. Moeilijke opgave Zowel de postale recherche in nster dam als die in Den Haag widen aanvankelijk voor een moei te opgave" aldus het hoofd van de boekjes en de daders hadden zich van valse legitimatiebewijzen bediend. Wij beschikten slechts over stam kaarten op naam van volkomen te goeder trouw zijnde medeburgers". De gegevens hadden zij bij de burger lijke stand gehaald. Bijna drie maanden lang vorderde men geen stap met het onderzoek, noch met de intensieve pogingen om de dader te identificeren. Maar toen werd de moeite beloond en ontdekte men, dat op één der postkantoren zo waar weer een nieuw boekje was uit gereikt, dat op een valse naam was aangevraagd. Opvallend was echter, dat de inleg ditmaal aanzienlijk ho ger was, dan die van de vorige 78 boekjes. Direct vermoedde men, dat dit een afleidingsmanoeuvre was. De dagbladen hadden immers in decem ber vermeld, dat op die boekjes slechts een klein bedrag was ingelegd. Nu tastten de fraudeurs wat dieper in hun zak, hopende dat geen enkel nieuw boekje met een hoge eerste in leg argwaan zou wekken. Honderden Sindsdien bestudeerde de postale recherche iedere dag alle inschrijvin gen van nieuwe boekjes uit het ge hele land, hetgeen er wekelijks vele honderden zijn. De gegevens van alle formulieren, waarvan het schrift ver dacht leek, werden gecontroleerd. En telkens bleek het raak. Met de regel maat van de klok steeg het aantal op valse naam aangevraagde nieuwe spaarbankboekjes, maar tandenknar send moest de recherche toegeven, dat zij nog steeds niet wist, wie de aanvragers waren. Zo steeg het aan- Voor de Leidse kantonrechter jen onvoorwaardelijke hechtenis- jaf van één week, de onvoorwaar- lijke ontzegging van het besturen fi een motorrijtuig voor de tijd D één jaar alsmede een geldboete h f 60 subs. 12 dagen. Zo luidde t vonnis, dat de kantonrechter, j. W. de Koning, gisteren geheel [form de eis van de officier, mr. A. J. v. d. Bruggen, uitsprak tegen i 22-jarige machinist uit Rotter- Hoewel de jeugdige machi- verstek liet gaan belette dit de istraten niet om de tegen hem brachte tenlaste leggingen aan nauwkeurige beschouwing te erwerpen. [ierbij kwam vast te staan, dat dachte op de avond van 3 april een door hem bestuurde auto Rijksweg 4 A onder Rijpwetering does achter op een stilstaande chtauto was gereden. De bestuur- van deze vrachtauto die ter van de rijbaan op een z.g. ihtstrook stond deed op dat nent een „tukje" achter het „Toen ik van de schrik bekomen en uitstapte zag ik wel auto In de sloot liggen, maar bestuurder ervan bleek spoorloos dwenen te zijn", zo verklaarde de chtauto-chauffeur destijds tegen- de gealarmeerde Rijkspolitie- anen. Dank zy de activiteit van politie kon de verdwenen auito- billst later op de avond op de tionsweg te Leiden worden aan- ouden. Toen kwam aan het licht, de machinist geen enkele rij be- jdheid bezat en na het gebruik vijf „borrels" en tien glazen bier Rijksweg op was gegaan en wel een auto, die hij even tevoren [vreemd had. Na de botsing was in gezelschap van een vriend uit auto gekropen en teneinde, aan de gevolgen van zijn wan- te onttrekken dwars door reilanden naar Leiden gewandeld, vriend verklaarde destijds nog: (verdachte) had stevig gedron- en reed met een snelheid van istens 130 km per uur slingerend de Rijksweg, totdat de auto in die vrachtwagen opvloog. een zeer scherp gesteld requi- ir drukte de officier o.m. zyn erover uit, dat verdachte niet op plaats van het ongeluk was aan- wuden zodat hem eveneens het len onder invloed ten laste had oen worden gelegd. Wel kon hij het gebruik van alcohol als een ifbezwarende omstandigheid la- gelden. Daar hij in dit geval geldboete een te milde straf 1, kwam hy tot de eis van één hechtenisstraf met als „stok iter de deur" de ontzegging van besturen van motorrijtuigen voor Hjd van één jaar. De f 60 boete rof het rijden zonder bevoegdheid. >e rechter vonniste conform de Vol gas er vandoor >ver de gedragingen van een neens niet verschenen 27-ja- losarbeider uit Rijitéburg wa de magistraten evenmin best te eken. 'it het onderzoek ter zitting kwam aelijk naar voren, dat verdachte 23 januari jl. met zijn auto in de Geente Katwijk door een rijkspo- eman was aangehouden. Deze Stateerde, dat de bedrijfsrem niet of nagenoeg niet functioneerde. Na de losarbeider te hebben gesommeerd met zijn auto ter plaatse te blijven staan, vroeg de politieman telefo nisch om assistentie en een kraan wagen. Van deze gelegenheid maak te de Rijnsburger gebruik om er vol gas vandoor te gaan. „Een domme poging om zich aan de gevolgen van een overtreding te onttrekken", al dus het rechtscollege. „Een zeer ernstig gebrek aan ver antwoordelijkheidsgevoel temeer om dat verdachte wist, dat de remmen niet deugden", concludeerde de of ficier. Hij eiste een geldboete van f 100 subs. 20 dagen alsmede de on voorwaardelijke intrekking van ver- dachtes rijbevoegdheid voor de tijd van één Jaar. De kantonrechter liet het ditmaal nog bij f 50 boete en een onvoor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van zes maan den. Tegen z n zin Een 18-Jarige banketbakker uit Lelden verscheen voor de balie in gezelschap van zijn moeder. Het waarom werd spoedig duidelijk. De banketbakker moest zich verant woorden omdat hij in de late avond 26 maart jl. in kennelijke staat van dronkenschap op de Stationsweg werd aangetroffen. „Ik kwam van een receptie en had echt niet zoveel gedronken, want ik kan slecht tegen alcohol", verze kerde hij de kantonrechter. „M'n zoon is een oppassende jon gen en drinkt nooit één druppel al cohol. HIJ had op die receptie tegen zijn zin in wat gedronken en werd buiten min of meer door de kou be vangen", verklaarde de moeder van de Jongeman. Na een milde eis van f7.50 vonniste de kantonrechter met f5 subs. 1 dag. „Als u in de toekomst per sé mee moet drinken houdt u dan wat meer aan de maat", gaf hij de jeugdige banketbakker nog als goede raad mee naar huis. Moeder en zoon be loofden dit ten stelligste. tal valse boekjes geleidelijk tot 43 en toen eindelijk maakten de verdach ten een fout en kon één van hen na het aanvragen althans worden ge ïdentificeerd. Van dat ogenblik af werden de gangen van deze man dag en nacht nagegaan, met het gevolg, dat een tweede verdachte kon worden ge ïdentificeerd. Dank zij technische on derzoek methoden (onder andere in een laboratorium) kon men vaststel len, dat deze tweede verdachte be trokken was geweest bij de inning van de onrechtmatige gelden in no vember. Verder onderzoek Dezer dagen werd de derde ver dachte gevonden, waarna tenslote gisteren de drie arrestaties werden uitgevoerd. Bij de huiszoeking trof men niet alleen de valse stempels en de 43 nieuwe boekjes aan, doch nam men bovendien 17.000 gulden aan contanten in beslag. De drie verdachten zijn aangehou den op verdenking van valsheid in geschrifte. Het onderzoek is nog in volle gang. Drs. J. M. den Uyl, minister van Economische Zaken, heeft bij de Tweede Kamer een nota van wijzi ging ingediend op het by de kamer aanhangig zijnde wetsontwerp miju- wet continentaal plat („natte mijn wet") In deze nota wordt voorgesteld de mogelijkheid, dat de staat niet alleen kan deelnemen in de winning van aardgas, maar ook in de winning van alle andere delfstoffen. Met deze nleu/we mogelijkheid gaat minister Den Uyl in tegen de opvatting van oud-minister Andriessen, die deel neming door de staat ook in de olie- explodtatde op zee niet juist achtte. De staat zou zich, naar het oordeel van de vroegere bewindsman op het departement van Economische Zaken, dan eveneens moeten begeven in de verwerking en de afzet van de aard olie. Dit vergt z.i. enorme en zeer riskante investeringen. Oud-minister Andriessen was van oordeel, dat de opsporing en/of winning van olie zaak is, die aan het particulier ini tiatief moet worden overgelaten. Minister Den Uyl, zo blijkt uit een toelichting op de nota van wijziging, acht het evenwel noodzakelijk, dat een mogelijkheid van staatsdeelne ming in de winning van alle delfstof fen open wordt gehouden, zulks mede op grond van het feit, dat er een lange duur kan verstrijken tussen het moment waarop de opsporings vergunning wordt verleend en het moment, waarop de winning een aan vang neemt. Naar het oordeel van minister Den Uyl gaat een winning van aardolie in vrijwel alle gevallen gepaard met de winning van „Kosigin is een onverbiddelijk man" Amerikaanse marinevliegtuigen hebben gisteren drie Noordvietname- se bruggen vernield, die na vorige aanvallen waren hersteld. Deze brug gen liggen 160 km ten zuiden van Hanoi. Omgekeerd heeft de Vietcong drie spoorbruggen in de voornaamste noord-zuidverbinding opgeblazen en regeringstroepen, die te hulp snelden, uit een hinderlaag overvallen. Daar bij werden zes soldaten gedood. Ze ven worden vermist. In totaal zijn de laatste dagen zeven spoorbruggen en twee duikers door de Vietcong ver nield, waardoor het spoorwegverkeer is verlamd. Een Amerikaanse zakenman, die drie weken door de Sow jet-Unie en andere Oosteuropese landen heeft ge reisd en ontmoetingen heeft gehad met de Sowjetrussische premier Ko- sigin, met president Mikojan, met premier Kadar van Hongarije en president Novotny van Tsjecho-Slo- wakije, verklaarde gisteren na zyn terugkeer in Detroit, dat de Sowjet- Unie en Rood-China op het punt staan geweld te gaan gebruiken in Vietnam en dat de wereld op de rand van een catastrofe staat, tenzij de Verenigde Staten de bombardem en ten op Noord-Vietnam staken. Deze zakenman, de 81-jarige Cyrus S. Ea ton, president van de Chesapeake and Ohio Railway Comp., stond voor heen bekend als een persoonlijke vriend van premier Chroesjtsjow. Hij sprak gisteren voor de Economische Club van Detroit. Over zyn ontmoeting met Kosi- gin zei Eaton: „Ik heb nog nooit zo'n onverbiddelijk, geprikkeld, ern stig en bekommerd man gezien. Ko- sigins opmerkingen kwamen erop neer, dat de Verenigde Staten de oor log aan de Sowjet-Unie hebben ver klaard. Ik ben geschrokken van de houding van deze man". Kosigin had verklaard, dat de Sowjet-Unie zich verplicht had Noord-Vietnam te be schermen en dat er geen andere keus was dan „de stryd met alle middelen, die wij hebben". „Wy zul len dat doen", aldus had Kosigin ge- zelgd. Mikojan had een soortgelijke verklaring afgelegd, aldus Eaton, die op een persconferentie na afloop van zijn rede in antwoord op een vraag zei, dat er over een tot vier weken een kernoorlog zou uitbreken tenzij Juwelen gesmokkeld Een 34-jarige Nederlandse diamanthandelaar is gisteren in de Engelse had de telefoon tijdens het verhoor plaats Dover veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf en een boete van ruim 20.000 gulden wegens het smokkelen van juwelen ter waarde van ruim 60.000 gulden. De Amsterdammer verklaarde zich schuldig aan het hem ten laste gelegde. Zijn vrouw, die tegelijk met hem in staat van beschulidiging was gesteld, werd van rechtsvervolging ontslagen, nadat zij zich niet-sdhuldig had ver klaard. De officier van Justitie in Dover zed, dat douanebeambten het echt paar zondag kort na hun aankomst in Londen uit Oostende in het Wal dorf-hotel hadden bezocht. De han delaar had tenslotte zesenveertig ju welen voor de dag gehaald, waar- Voor toeristen Verdachte heeft verklaard, dat hij de juwelen mee had gebracht voor Britse toeristen, die zijn zaak in Am sterdam al een voorschot hadden be taald. De rest van de betaling zou bij overhandiging van de juwelen vol gen. Volgens de officier van Justitie GEVANGENISSTRAFFEN VOOR JONGELUI (Van onze Arnhemse correspondent) Een aantal jongelui had in het Arnhemse Sonsbeekpark meege daan aan het lastig vallen van paartjes. De verdediger noemde het ,,een soort happening". Maar de of ficier van Justitie noemde het terreurmethoden. ,,Een zaak. die niet getolereerd kon worden." Het was begonnen op de avond van de 5de mei, toen bekend werd dat het openluchtbal op de Jans plaats in Arnhem niet doorging. Plotseling had een stein geklonken van: „Laten we maar naar het Sons beekpark gaan". Een groep jongens in de leeftijd van 16 tot 18 jaar- was naar het anders zo rustige park gegaan om daar „iemand een pak Een kijkje in de veilingzaal van Sotheby in Londen tijdens een schilderijenveiling op het moment dat iemand in New York een bod doet. Dank zij de communicatiesatelliet „Early Bird", die een directe televisie- verbinding tussen Londen en New York mogelijk maakte, kon deze veiling worden „bijge woond" door kunstminnaars aan beide zijden van de oceaan. slaag te geven". Het werden twee paartjes, die het moesten oAtgelden. Van de ene werd de jongeman bijna bewusteloos geslagen en werd het meisje de kleren van het lichaam gerukt, waarna zij werd gemo lesteerd. Kennelijk was dit nog niet voldoende geweest, want nog een tweede stelletje werd de dupe van dé agressiviteit van de groep jon gens. Lik op stuk Twee van de 11 deelnemers aan deze kwalijke praktijken moesten zich, omdat ze 18 jaar waren, gis termiddag voor de politierechter ver antwoorden. Zy kwamen beiden uit Arnhem. „Iedereen die dit soort ter reur uitoefent dient iik op stuk te krijgen", zo stelde de officier in zijn aanklacht. Hy vorderde dan ook tegen de een, een gevangenisstraf van 12 weken onvoorwaardelijk en tegen de ander een gevangenisstraf van 10 weken onvoorwaardelijk. De verdediger van het tweetal, mr. Bois- sevain noemde het een moeilijke zaak. Hij sprak dan ook van een „sprongreactie". Hij vond het feit, dat de jongens een straf kregen be langrijker dan de mate van de straf, en vroeg dan ook om een ge deelte van de straf voorwaardelijk te maken. Rechtsgevoel De officier van Justitie meende dat het de taak van het openbaar ministerie is om het rechtsgevoel van de gemeenschap te kanaliseren. De eerste reacties op het gebeurde in Sonsbeek, aldus de officier, liepen uiteen van „lynchen tot een jaar ge vangenisstraf". Een enquête onder de gemeenschap zou dan niet zulke gunstige resultaten te zien gegeven hebben voor de verdachten. „Maai de kans op verbetering moeten open gelaten worden", zo merkte hij op. De politierechter, mr. W. Rueb, ncemde alles wat er gebeurd was schandalig en meende zelfs dat de straf niet hoog genoeg kon zijn. Hij veroordeelde een verdachte inder daad tot 12 weken onvoorwaardelij ke gevangenisstraf, maar de ander kreeg voor het geringere aandeel in de onverkwikkelijke zaak, iets min der: 6 weken onvoorwaardelijk. Reddingsbrigade Pinksteren paraat Het bestuur van de Katwtfkse Red. ding «brigade heeft besloten om met de komende pinksterdagen het ma teriaal op strand gereed te hebben. Ook de strandpost op het noorder- strand Is reeds geplaatst. Dc nieuwe materlaalloods in de noordduinen, die daar door de ge meente wordt gebouwd, zal naar al le waarschijnlijkheid aan het eind1 van deze maand in gebruik kunnen worden genomen. Voor de laatste maal voor het zo merseizoen houdt de Katwijkse Red- I dingsbrlgade een contactavond met haar leden. Vrijdag 28 mei sis. komt men in Hotel Riche bijeen om 8 uur. De j propagandacommlssie heeft weer ge- zorgd voor een vlot programma en ondermeer zal weer een fraaie film worden vertoond. Tevens zal deze contactavond de uitreiking plaats hebben van de diploma's E.HB.O. aan hen die kort geleden hiervoor zijn geslaagd. van het echtpaar in hun hotelkamer roodgloeiend gestaan, aangezien de kopers zich melden om te vragen, wanneer zij hun juwelen konden krijgen. Enkel een dienst De advocaat van het echtpaar zei, dat ze in de eerste plaats naar En geland waren gekomen om deel te nemen aan een internationale dans wedstrijd, die donderdag in Black pool zal worden gehouden. De dia manthandelaar was geen beroeps smokkelaar, zo voerde hij aan, maar bewees enkel Britse toeristen een dienst. Commissieplaatsing eerstejaars medici De beperkte opname-capaciteit van de medische faculteiten der openbare en bijzondere universiteiten en de verdere toeneming van het aantal studenten maken het noodzakelijk, voor het studiejaar 19651966 een regeling te treffen voor de toewij zing van de plaatsen, welke voor eerstejaarsstudenten in de genees kunde beschikbaar zijn. In verband daarmee is een com missie ingesteld die tot taak zal heb ben voor het studiejaar 19651966 volgens door de minister van onder wijs en wetenschappen te stellen re gelen de plaatsing van de eerste jaarsstudenten in de geneeskunde aan te passen aan de capaciteit van de onderscheidene medische facultei ten der openbare en bijzondere uni versiteiten. In deze commissie zijn benoemd tot voorzitter: dr. P. G. Gerlings, hoogleraar in de keel-, neus- en oorheelkunde aan de Rijks universiteit te Utrecht en tot lid o.a. voor de Leidse Universiteit prof. dr. H. L. de Booij, hoogleraar in de fy sische biochemie, prof. dr. P. J. Gail- lard, hoogleraar in de histologie en cytologie. de toestand zich inmiddels zou wij zigen". De Russische ambassadeur in Lon den, Soldatow, verklaarde gisteren aan een lunch van Amerikaanse cor respondenten, dat „de Amerikanen Vietnam moeten verlaten, wil een verbetering van de betrekkingen tus sen de Ver. Staten en de Sowjet- Unie mogelijk zijn". Soldatow zei dat als de kwestie- Vietnam geregeld zou zijn op de door hem genoemde voorwaarden, in Euro pa voortgang mogelijk zou zijn voor een vreedzame regeling van de Duitse kwestie en maatregelen voor de Euro pese veiligheid. Soldatow sprak in dit verband over een kernwapenvrije zo ne in Europa en een non-agressie pact tussen de NAVO en het War schaupact. Eerder deze maand verklaarde de Amerikanen op de NAVO-conferentie in Londen, dat de Russen een Ame rikaanse capitulatie in Vietnam als voorwaarde stelden voor een voort zetting van de verbetering van de betrekkingen tussen de V.S. en de Sowjet-Unie. „En die prijs zal pre sident Johnson er niet voor betalen", zei een Amerikaanse functionaris. De „Izwestia" contra Amerika Het Sowjetrussische blad „Izwes tia" heeft zaterdag de Ver. Staten er van beschuldigd teruggekeerd te zyn tot de politiek van „op het scherp van de snede" (aan de rand van de oorlog), die onder minister John Fos ter Dulles in zwang was. In een commentaar op de voor naamste gebeurtenissen in mei schrijft t blad: „De leiders in Wash ington hebben de teugels gevierd. Zij hebben zich de rol van internatio nale politie aangematigd, delen met hun „grote stok" slagen uit in Zuid- Azië en in Latyns-Amerika, zy be dreigen de jonge onafhankeiyke lan den in Afrika en moedigen de wraak zuchtige in Bonn aan. Bommen en ontschepingen van mariniers vormen hun voornaamste argument. De Johnsondoctrine, door de Amerikaan se president uiteengezet, heeft ln de Ver Staten een golf van chauvinis me veroorzaakt. Washington speelt met vuur door de protesten van de internationale opinie, die veront waardigd is door de schurkenstreken van de Amerikaanse militaire kliek, naast zich neer te leggen. Door het uitbreiden van de agressie in Viet nam, door te trachten de Domini caanse opstandelingen met de wape- te onderdrukken, stuwen de Amerikaanse imperialisten op een koppige manier de wereld naar de rand van oorlog, zo dierbaar aan Dulles", aldus de Izwestia. Thailand vermaant Thailand heeft er by de Sowjet- Unie op aangedrongen zich los te ma ken van de communistische kolonia le expansie in Zuidoost-Azië. De Thaise minister van Buiten landse Zaken, Thanat Khoman, zei tegen de Sowjetrussische ambassa deur Nikolajew, dat de Sowjet-Unie op deze wijze zou kunnen bijdragen tot normalisering van de situatie in Zuidoost-Azië en de vrede in dat ge bied. Thanats mededeling was een antwoord op de Russische beschuldi ging van 18 mei, dat Thailand toe stond dat zyn grondgebied gebruikt wordt als basis voor luchtaanvallen n Vietnam en Laos. Thanat noemde deze beschuldiging een ver zinsel. Hy zei dat de defensie-akkoor den met de VS alleen betrekking op de verdediging van Thailand hebben. Thanat zei, dat, als Moskou da koloniale expansie en agressie van zölke landen als Noord-Vietnam steunt, het daarmee de bondgenoot wordt van een agressie tegen de vrije landen in zuidoost-Azië". Vliegtuigen van de Indonesische luchtmacht hebben zaterdag boven Djakarta pamfletten van de Indone sische communistische party uitge gooid ter gelegenheid van de viering van het 45-jarig bestaan van die partij. Zij die een pamflet konden tonen dat o.a. de handtekening van de partijvoorzitter Aidit bevatte kre gen een beloning. In het „Boengkartno"-stadion in Djakarta is zondag een massabijeen komst gehouden ter herdenking van het jubileum van de communistische party. De bijeenkomst werd door on geveer 100.000 communisten by ge woond. Een van de sprekers was president Soekarno, die spotte met de voorspel ling van „de impperialisten", dat In donesië spoedig ineen zal storten. „Wy hebben geen gebrek aan voedsel, alleen aan vervoer", zei hy. Op de wys van een populair Indonesisch liedje zong hy: „Wie zegt er dat het Indonesische volk honger heeft? Er is voedsel te over". Het communis tische gehoor in het stad'ion applau disseerde en de duizenden buiten, voor wie er geen plaats meer was, juichten. Vrijwel het gehele kabinet woonde de bijeenkomst by. Niet aanwezig waren de minister van Defensie, ge neraal Nasoetion, en de stafchef van het leger Achmer Jani, die beiden sterk anti-communistisch zyn. Ook dr. Soebandrio, de minister van Bui tenlandse Zaken, ontbrak. Deze werd vandaag in Djakarta terugverwacht van een vijfdaags bezoek aan Japan. Opmerkeiyk was voorts 't onbre- ken van een delegatie van de Neder landse communistische party, die voor deze gelegenheid was uitgeno digd een delegatie te zenden. De In donesische communistische party werd in 1920 door de Nederlander H. Sneevliet opgericht. Volgens waarne mers zouden de Nederlandse commu nisten, die ln het ideologische conflict tussen Moskou en Peking de zijde van Moskou kiezen, wellicht van oor deel zyn, dat hun Indonesische ka meraden de laatste jaren al te open lijk de zyde van Peking hebben geko- Aidit, de leider der PKI, herhaalde ln een rede voor de zoveelste maal de eis dat de arbeiders en landbouwers bewapend moeten worden „voor het afslaan van elke Imperialistische in vasie" volgens de lopende geruchten echter zouden de communisten over wapens willen beschikken in geval van een botsing met de Indonesische strydkrachten, wier leiders als aarts vijanden van de communisten bekend staan).

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 17