Njord - Acht zegeviert m Hollandia's hoofdnummer Gerben zege in Karstens sprint naar profronde van Rij en Steevens zegeviert in Zuidhollandse ronde VVS start goed: 3-0 ZOETEMELK WINT IN WOENSDRECHT Overweg.. Aanvaring Berthaprijs voor Aegir Groningen LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 24 MEI 1965 „IK GOKTE OP HET GOEDE WIEL..." (Van onze wielermedewerker) „Ik hadhet goede wie lte pakken. Op de laatste meters ging ik gewoon over Piet Rentmeester heen Gerben Karstens bezweet maar met een tevreden lach op z'n vermoeide gezicht verklaarde nog wat nahijgend zijn sprintzege in het Brabantse Rijen. „Toen wij het laatste rechte stuk opdraaiden zat ik achter Rentmeester en Maliepaard. Ik gokte op het wiel van Rentmees- WRAAK VAN PELLENAARS De ploeg van Pellenaars heeft gis termiddag in do beruchte „Leren Zool" wraak genomen voor de sma delijke nederlaag in de Ronde van Nederland. De roodwitten van De Pél beheersten de strijd op het zware parcours rond het Brabantse Rijen volledig. En toen vijf ronden voor de finish de slag viel, zaten er in de 12 man sterke kopgroep liefst zeven renners van Kees PeTlenaars De ongeveer twintigduizend toe schouwers. die een plaatsje langs het «ware parcours hadden gevonden, hebben onder een zomers zonnetje kunnen genieten van een bijzonder boelende wielerwedstrijd. Reeds di rect na de 6tart zat het tempo er in. Er waren nog geen drie van de twee- Piet Deenen wint etappe Russen beheersen de Vredeskoers De Bus Gennedi Lebedlew is gis teren ln Warschau gehuldigd als winnaar van de achttiende interna tionale Vredeskoers. Rusland werd eerste in het ploegenklassement van de wedstrijd, die ditmaal van Oost- Berljjn via Praag naar Warschau Zaterdag had Plet Deenen in de voorlaatste etappe voor een tweede Nederlandse ritoverwinning gezorgd. Deenen maakte deel uit van een drie man sterke kopgroep, die ruim een halve minuut voorsprong op het pe loton had. Het eindklassement luidt: 1. Lebe- diew (Rusland) 56.41.26; 2. Dolezal (Tsj -81.)3. Kudra (Polen)4. Saidchushin (Rusl.)5. Dumitrescu (Roem.)6. Peschel (O.-Did.)38. Lute 57.19.30; 47. Deenen 57.37.16; 50. Van Middelkoop 57.38.55; 55. Schouten 57.55.04. Ronde van Italië De Italiaan Bruno Mealli heeft zaterdag de leiding veroverd in de Ronde van Italië. Gisteren slaagde Mealli er in de negende etappe in zjjn leiderspoditie te consolideren. De acht(6te etappe leverde zater dag een overwinning op voor de Belg Frans Brandts. Gisteren werd de ne gende rit gewonnen door de Italiaan Adrlano Burante. Het algemeen klassement luidt: 1. Bruno Mealli (It) 49.16.50; 2. Vit- torio Adomt (It) op 36 sec; 3. Lu ciano Gal bo (It) op 2.59; 4. Albano Negro (It) op 3.08; 5. Marcello Mug- naini (It) op 3.30. Dauphine Libere Jan Janssen op twaalfde plaats De Belg Theo Mertens heeft na de dit weekeinde verreden eerste drie etappes van het Criterium van de Dauphine Libere de leiderstrui om eijn schouders. Mertens heeft voor de eerste drie ritten, die resp. wer den gewonnen door Mertens, de Fransman Lemmeteyer en de Belg Gilbert Desmet 1, een totaaltjjd van 9.52.18 nodig gehad. Gilbert Desmet 1 volgt op 15 seconden achterstand. In het algemeen klassement staat wereldkampioen Jan Janssen met 9.53.42 op de twaalfde plaats en bezet Ab Geldermans in dezelfde tijd de zeventiende positie. entwintig te rijden ronden afgelegd, toen de eerste avonturiers al een kansje wilde wagen. Forceren Pellenaars wilde koste-wat-het-kost een beslissing forceren. Cees Haast en Huub Harings sprongen uit het pe loton weg, maar oud-TeleVizier-rij der Jan Huygens de renner, die ook bijna de plannen van De Pel in de „O" van Oldenzaal ln de war had gestuurd doorzag de slim me zet van de Bredase ploegleider. Na een korte jacht overbrugde hij het. gat met de koplopers. Ook hij kon echter niet voorkomen, dat de voorsprong zienderogen opliep en twee ronden verder ruim twee minu ten bedroeg Het peloton vond de tijd nog niet gekomen en reageerde nauwelijks. Pas toen ook Bart zoet. Jan Pieterse en de Duitser Dieter Kemper na een felle jacht aansluiting kregen, wer den de .rebellen" tot de orde geroe pen. Onder aanvoering van de sterk rijdende Gerrit de Wit kwam de her groepering toen binnen enkele kilo meters tot stand. Onrustig De rust ln de bontgekleurde grote groep duurde niet lang. Opnieuw zond Pellenaars zijn mannen naar voren. En met succes. Gerben Kar stens en Bas Maliepaard waren de eersten, die uit het peloton ontsnapten. Piet Rentmeester, Rein de Jong en Karei Leyten slaagden er Toon van de Ende, die voor heen o.a. Sparta en Talstar heeft ge traind, is per 1 juli a.s. benoemd tot trainer van de tweede-divisieclub FC Zaanstreek als opvolger van Piet de Wolf. WIELRENNEN Van Steenbergen heeft zijn zin... De Belg Rik van Steenbergen, die het in zijn hoofd had gezet om het inmiddels 23 jaar oude record van de Canadees Torch Peden te verbe teren, is hierin in Quiebec geslaagd. Met zijn landgenoot Emile Severeyns zegevierde hij in de Zesdaagse van Quebec en daarmee bracht hij het totale aantal Zesdaagse-overwinnin gen in zijn carrière op 39. Peden be haalde er „slechts" 38. Veertien da gen eerder wonnen de Belgen de zes daagse van Toronto. De uitslag van de Zesdaagse van Quebec luidt: 1. Van Steenbergen- Severeyns (België, 1442 pnt; 2. Gil- len-Lelangue (Lux-Fr) 1143 pnt; 3. RenzPfenninger (Did.Zwits.) 756 pnt. WIELERNIEUWS De Leidenaar Nol Kloosterman heeft gistermiddag in de 100 km lan ge wielerronde van Schijndel een verdienstelijke achtste plaats be haald. Geen van de 100 gestarte ren ners zag kans om een beslissende voorsprong te nemen. In de eind sprint van het tot 45 renners geslon ken peloton zegevierde Hans van Vugt (Vlijmen) vóór Thijs Ouds hoorn (Waverveen) en Henk Peters (Heemstede). 9 De Amsterdammer Jan Jansen is gistermiddag in het Goffertstadion in Nijmegen winnaar geworden van een sprintwedstrijd voor amateurs om de nieuw ingestelde Vredestein trofee. In de finale van deze wedstrijd zege vierde Jansen over de Hagenaar Chris Kipping en de Amsterdammer Frans van der Ruijt. De finish van het hoofdnum mer. Óp de voorgrond Nereus (2), rechts Njord (winnaar), in op tijd in hun wiel te pakken en zo zaten er met nog negen ronden voor de brug vijf renners op kop. Eendrachtig samenwerkend liep de voorsprong van dat groepje ziender ogen op. Hoewel er een paar ronden later nog zeven renners onder wie vijf van Pellenaars.. de sprong naar de vluchtelingen maakten, zag het peloton als geheel geen kans de achterstand op de koplopers goed te maken. In de eindsprint zegevierde Ger ben Karstens door op de laatste me ters onweerstaanbaar aan te zetten voor zijn ploeggenoot Leo van Don gen en de dappere Zeeuw Piet Rent meester. Uitslag Peter Post heeft zondag zijn wielerloopbaan hervat door te starten in de strijd om de „leren zool". De terugkeer van Post werd door vele supporters met gejuich begroet: enkelen lieten hem bij gebrek aan een stukje papier zijn handtekening op de blote arm zetten - hetgeen de komende dagen wel was proble men zal geven, daar in Rijen 3. Piet Rentmeester (Koudekerke), 4. Rein de Jong (Amsterdam), 5. Jaap Kersten (Siebengewald), 6, Bas Maliepaard (Willemstad) 7. Arie Jongejan (Rotterdam), 8. Jacques van der Klundert (Hogerheide), 9. Rik Wouters (Baarle-Hertog), 10. Cees van Espen (Arnhem), allen in dezelfde tijd als Karstens. Volleybalcompetitie Het eerste optreden van VVS ln de promotiecompetitie voor een plaats in de hoofdklasse is een da verend succes geworden. In drie kor te sets (15 4, 156 en 151 8) liep VVS over Animo uit Sneek. VVS staat door deze zege samen met Vredestein (dat eveneens van Animo won) reeds met een been in de hoofdklasse. Het heeft de Leidenaars overigens niet a! te veel moeite gekost om Ani mo te verslaan. Niet alleen technisch, maar ook wat het afwerken van de aanval betreft was er een bijzonder groot verschil. WS. met Kleingeld, Sieval, Monster en Koolschijn als ge vaarlijkste aanvallers, bultte haar overwicht goed uit. De Hilversummer Sol berg is zondag op de Eindhovense Golfclub amateur stroke play kampioen van Nederland geworden. Vierde overwinning De Rypweteringse nieuweling Joop rende kilometers onder de wielej Zoetemelk heeft gistermiddag Ronde van Woensdrecht zijn vierde o vei winning van dit seizoen geboekt. Zoetemelk, die halverwege de wed strijd met enkele renners uit het peloton was ontsnapt, sloeg in de laatste ronde zijn slag. Na een klei ne solo ging hjj onbedreigd ais eer ste over de streep. Op een ruim twee kilometer lang parcours hebben de 95 gestarte nieuwelingen elkaar niets toegegeven. Alle ontsnappingspogingen wer den door het langerekte peloton on middellijk teniet gedaan. Ontsnapping Pas 15 ronden voor de finish slaagden vijf renners erin uit de grote groep weg te komen. Onder aanvoering van Joop Zoetemelk en de 6terk rijdende Melle Jongkind draaiden de vluchtelingen de reste- door. Zoetemelk, die het niet op sprint wilde laten aankomen, ln de laatste ronde een kleine voc sprong te nemen op zijn medevlue ters en ging zegevierend over eindstreep. Aat Wurth hield Mei Jongkind van de tweede plaats i Burik won de sprint van het u| eengescheurde peloton. De uitslagen lulden: Nieuweling# 1 J. Zoetemelk (Rijpwetering) 60 km. in 1 uur 32 minuten en seconden; 2. op 6 seconden A. Wur (Brouwershaven); 3. M. Jongkij (Aalsmeer); 4. L. Bogers (Osse drecht)5. J. van der Berg (Ho ven)6. op 47 seconden Th. Buj (St. Willibrord). Amateurs: 1. Martin van L (Drunen) 104 km. in 2.40.05; Bouwe Minnekus (Zuidland)3. fi né Pijnen (Woensdrecht)4. Tiero Green (Follega); 5. Evert Dolmi (Rotterdam)6. op 50 meter pj Kettenis (Den Haag). Nol Kloosterman (zesde) leidt beslissende slag vroeg in (Van wielermedewerker) Langzaam daalden de rood-witte spoorbomen buiten Pijnacker omlaagAcht renners, die onder aanvoering van de Neder landse kampioen Evert Dolman, zijn Rotterdamse ploegmaat Frank Ouwerkerk, de sterke Zeeuw Dies Kosten en Jan van Amsterdam op jacht waren naar de zes koplopers Kloosterman, Beugels, Steevens, Wagtmans, Vogels en Van Dorth, lieten zich teleurgesteld uitrijden. Ontgoocheld keken zij elkaar aan. De klas sieke Ronde van Zuid-Holland was beslist Nauwelijks een halve minuut la ter kwam de overweg weer vrij. Maar toen was het al te laat. Het drama Pijnacker had zich voltrok ken. Terwijl de kopgroep de laatste kilometers met de verlossende einds- streep in zicht vlot onder de wielen doordraaide, ploeterden acht moege streden renners schouder-aan- schouder op de winderige wegen in het Westland voort. Het tempo en het ritme waren verdwenen. Met nog 50 km te rijden was de voorsprong van de zes vluchtelingen onaantastbaar geworden. In Noot dorp, waarop de mulle, zanderige baan van het Sportpark de finish was, toonde de Limburger Harrie Steevens zich in de eindsprint de sterkste. Vóór Rini Wagtmans en Eddy Beugels ging hij zegevierend over de streep. De Leidenaar Nol Kloosterman, die de slag had ge maakt, eindigde als zesde. Opmerkelijk De 187 km lange „klassieke" Ronde van Zuid-Holland, die zaterdagmid dag voor de twaalfde keer is verre den, heeft-een bijzonder opmerkelijk verloop gehad. In tegenstelling tot de voorgaande jaren waarin altijd de winderige Maasdijk in de slot fase als scherprechter optrad, viel de derde positie Laga. (Van onze roeiniedewerker) Voor de derde keer in successie heeft de oude acht van Njord de fel begeerde gouden blikken van het Hollandia-hoofdnummer bemachtigd. De magi strale eindspurt waarmee Nereus trachtte de in de eerste helft van de race opgelopen achterstand weg te werken, bleek door de Amsterdammers enige tientallen meters te Iaat te zijn ingezet. Bij de start van het hoofdnum mer, kort na acht uur, ontstond al na een tiental halen een aanvaring tussen de boten van Laga, op boei één gestart en Neureus, op boei twee. (Foto Leldech Dagblad) Het bleek dat het stuurtouwtje de Amsterdamse acht op vreemde wijze in de knoop zat, zodat de boot vol ledig uit koers raakte. Waarom de stuurman liet doorroeien totdat er een aanvaring volgde, is een raadsel. Hij had beslist eerder kunnen stop pen. De gevolgen waren twee scheurtjes in de Nereus-acht en een beschadigde riem van de zeven van de Delftse ploeg. Verder natuurlijk twee ploegen die volkomen uit de concentratie waren. De Njordploeg, die iets verder door geroeid was, maakte rond en kortte de tijd met heen en weer varen. In middels repareerde Maarten de Lan ge. bootsman van het Leidsc Njord, de scheurtjes ln de acht van Nereus voorlopig met enige fraaie pleisters. Snelst Bij de tweede start, 27 minuten te laat, was Njord het snelste weg. De achterstand, die iedere, van boel drie vertrekkende ploeg, wegens de bocht in de baan altijd heeft bij de start, was al voor het ingaan van deze gunstige binnenbocht ingelopen. Het tempo van Njord lag aanmerkelijk lager dan dat van de Nereiden, die niet onder de 40 slagen per minuut kwamen. Na de eerste kilometer lag Njord bijna een lengte voor, Laga was toen al kansloos. Met nog 500 meter te roeien begonnen de Am sterdammers langzaam in te lopen. Zouden ze hetzelfde bereiken als de oude vier op de Varsity? Het was voor de Leidenaars, die aan het ein de van hun krachten waren, een ge luk dat de baan niet iets langer was. Ze wonnen in een tijd van 6.25, op één seconde gevolgd door Nereus. La ga volgde op 12 seconden. De winnende ploeg bestond uit de volgende roeiers; E. W. E. Bicker (bg), H. C. J. v. d. Hoeven, H. D. D. Zuiderbaan, W. Bergsma, J. R. Fa- ber, J. A. v. d Does, C Th. Koch, W. Wermeskerken (sl.) en S. T. v. Vliet (stm.) en werd gecoached door de heren R. A. Roëll en E. Teixera de Mattos. De Nereusploeg had eerder op de middag in de race over 500 meter op zeer imponerende wijze van Laga ge- Succesvol Vooral Aegir is op deze Hollandia- wedstrijden succesvol geweest. De Groningers slaagden o.a. er ln bij de Juniorachten de sterke ploeg van Ne reus te verslaan. De eerstejaarsacht van Nereus, die al eerder dit seizoen van zich liet spreken, won met ruim verschil voor Nereus II en Njord, twee ploegen die met ouderejaars roeiers bemand zijn en ook in het nummer nieuwelingen I uitkomen. Een van de spannendste races van de dag werd verroeid in de nieuwe lingen acht II, waarin de eerste jaars acht van Njord, tot verbazing van ledereen, niet in het minst van die van de roeiers, in een constant baantempo van 3839 de twee kilo meter aflegde, daarbij zeer goed ge volgd door Aegir, dat tweede werd. De Berthaprijs, de belangrijkste verenigingsprijs, voor het grootste aantal overwinningen in de gladde herennummers, ging mee met Aegir, naar Groningen. Bij de dames waren vooral de Ar- goploegen succesvol. Met acht roei- sters wonnen de Wageningse meisjes zowel de nieuwelingen acht, de vier, als de dubbelvier. Hollandia kan terugzien op zeer wedstrijden. Uitslagen 6.37; lichte acht: 1. Triton 6.58.8, 2. Laga 7.04.6, 3. Argo 7.08.4; twee zonder stuurman: 1. Tachos 8.20, 2. Aegir 8.25.6; skiff: 1. Wienese (Am- stel) 8.06, 2. Krijgsman (Nautilus) 8.24.6; junior acht: 1. Aegir 6.38.4, 2. Nereus 6.39.6; junior vier met stuur man: 1. Laga-1 7.20.2, 2. Laga-2 7.23.7; nieuwelingen twee met stuur man: 1. Aegir 8.30.8, 2. Njord 8.55.2; junior dubbel twee: 1. Amsterdam 7.59.6, 2. Gouda 8.05.4; junior vier zonder stuurman: 1. Phocas 6.46.6 2. Triton 7.21.6; nieuwelingen skif: 1. Skadi 8.29.5, 2. DDS 8.38.8! nieuwe lingen acht: 1. Nereus-1 6.39, 2. Ne- reus-2 6.44.6, 3. Njord 6.45.9; junio ren twee met stuurman: 1. Triton 8.33.9, 2. Nereus 8.47.2; nieuwelingen vier met stuurman: 1. Phocas 7.24.2, 2. DDS 7.38.6; dubbel vier (hoofd nummer)1. Nautilus 4.02.2, 2. Ne reus 4.03.2; nieuwelingem acht: 1. Argo 3.44.3, 2. De Vliet 4.00; nieuwe lingen skiff: 1. De Laak 3.50.4, 2. Vi king 3.52.4: nieuwelingen dubbel vier: 1. Argo 4.04, 2. Nereus 4.04.2, 3. DDS 4.15.6. Actueel j Opnieuw is de vraag actueel j geworden of het nog wel zin j heeft op het elk jaar in ergere j f mate vervuilde water van de j Oude Rijn door de passerende f vrachtschepen, de hinderlijke deining en de bocht in de baan f van nature al geen prettig roei- i f water wedstrijden te houden. Ondanks het gevoel voor tra- j ditie dat onze nationale roeiers- f wereldje zo sterk beheerst, werd er zaterdagavond rond het Hol- landia-„hoofdkwartier in hotel f 's Molenaarsbrug druk over die vraag gediscussieerd. Begrljpe- t lijk, te meer daar er nog geen t twintig kilometer van het vrien- f delljke plaatsje aan de Oude f Rijn, vaak stil en verlaten, f schijnbaar doelloos een sterk ge- f J moderniseerde Bosbaan ligtf A.N.P. f Dolman eerste in klassement De stand in het klassement f van de Nederlandse klassie f ke" wegwedstrijden voor r amateurs om het Zilveren f Stuur is na de Ronde van Zuid-Holland als volgt: l f Evert Dolman Rotterdam f 70 punten; 2. Ad van Keme- f nade (Eindhoven) 60 pnt; 3 J Nol Kloosterman (Leiden) 5! J pnt; 4. Guus Leliaert (Heb voirt) 52 pnt; 5. Pierre Pelle- J naars (Breda) 48 pnt. beslissende slag dit keer na zo'n a tig kilometer. Aan de kop van het peloton t aanvankelijk weinig bijzonders beurd. Wel probeerde» zes renn o.a. Dolman, Van Amsterdam Kosten op de lage -Ijde van Oude Rijn een vroege beslissing forceren, maar de grote groep st< niets toe. Tot aan Gouderak km) bleef het daarna rustig. Beslissii Onder de rook van Bergamba viel de eerste slag. Het peloton wi door een verrassende ontsnappl van de goed rijdende Jan van A sterdam in drie stukken gescheu Toen daarna de rust even we keerde, sloegen zeven renners h beslissende slag. Nol Kloosterman was de een die op de vlucht ging. De Leideni kreeg Piet de Haan, Rini Waj mans en Leo van Dorth aan wiel mee. rTa een felle jacht slat den ook Harrie Stevens, Eddy Bi gels en Henk Vogels er ln aansl ting te krijgen. In de resterende 100 km behield de koplopers, van wie de moegest den Den Haan moest afhaken, h kleine voorsprong. Toen het er ei naar uit begon te zien, dat het f zou worden gedicht, sloegen de roe witte spoorbomen bij Pijnacl toe. Uitsli 1. H. Steevens (Elsloo) de 187 1 in 4 uur, 15 minuten en 40 second! 2. R. Wagtmans (Sts Willibrord); E. Beugels (Sittard); 4. H. Vog (Australië)5. L. van Dorth (Rott) dam)6. A. Kloosterman (Leidei 7. op 2. min. 20 sec. F. Ouwerkt (Rotterdam)8. D. Kosten (Kapelli 9. A. van der Lans (Sassenhein 10. E. Dolman (Rotterdam); 11. van der Holst (Den Bommel); A. van Kemenade (Eindhoven); J. van Amsterdam (Leiderdorp); P. Brugman (Benthuizen). Schutters klopt SVL met 10-11 Een met drie invallers spelend 81 heeft het tegen kampioenskandidi De Schutters juist niet kunnen b( werken. Na een bijzonder spanne de strijd verloren de Leidse roodfll ten met 1011. Het heeft overigens tot ver in i tweede helft geduurd eer de Rotte dammers de zege konden grijpen. VI liep De Schutters uit tot 30, m» de Leidenaars kwamen er daan veel beter in en stonden r.iet rust met 74 voor. Na de wisseling sloeg De Schutté toe. Ebe Duursma werd voor tl minuten van het veld gestuurd I mede hierdoor werkten de Rotttj dammers de achterstand geheel trt Zij kwamen zelfs met 18 voor. J felle eindsprint van SVL levert nog twee doelpunten op. Juist I weinig om de Rotterdammers vant zege te houden: 1011. De SVL-treffers kwamen op nall van Walter Gortz (4), Kees Lucas' Ruud van Zijp, Hans Kagie George Tiesema.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 8