w Gees je van Soesbeek kwam terug Anderlecht legt kapitaal tafel voor jan Mulder op Dinsdag afrekenen Blaren voor Tomas Lejus Hollands wedstrijden om Gouden Spike groot succes GOUDEN SPIKE IN CIJFERS OPWINDEND JAN HUPPEN DE ENIGE... Belgische sterrenploeg contracteert W\ I er De wereld kijkt mee via Early Bird. SONNY LISTON; CASSIUS CLAY; Y olleybalnieuws Franse kampioenschappen LEroSCH DAGBLAD MAANDAG 24 MEI 1965 VTERDE BLAD (00 meter jongens B: 1. J. Vente, larta, 1.27.4; 2. R. Strik, Holland, 27.5; 3. J. P. Wilhelm, V. en L., 175. Kogelstoten heren: 1. C. van Wees AC, 15.95; 2. P. P. v. d. Kruk, AV 40, D. Schriekep, AAC, 14,73, 5. Holverda, Holland, 13.20. Discuswerpen Dames A: 1. L. Bo- g, Sagitta, 44.34; 2. E. Goedhart- bot, Delta Sp., 43.22; 3. J. de Bruin Dijk, SI. Sp., 42.46; 4. jves, 37.56. (Van onze medewerker) Geesje van Soesbeek is tenslotte teruggekomen: de tengere, 24-jarige Groningse die zich in 1962 met een nationale toptijd van 55.2 sec. op de 500 meter (in Warschau) als de belangrijke belofte presenteerde, maar daarna geruisloos weer van het atletiektoneel verdween. „Zeg maar dat ik pijn in mijn keel had", was zaterdag middag haar commentaar Het mooiste voorbeeld hiervan was wel de 800 meter voor heren met o.a. de winnaar van de Gouden Spike vo rig jaar, Henny Smit, de Nederlandse kampioen 1962, '63, '64 Chris Ko- nings en de zich sterk naar de oude vorm terugwerkende Henk Snepvan gers. Henny Smit nam de leiding maar weldra ging de Zaankanter Chris Konings over de jonge Vlaar- dinger heen en bracht het peloton in 55 seconden over de eerste 400 m. Maar op 200 meter kwam Smit terug en nam een kleine voorsprong die hij op het laatste reohte eind blijk baar met succes ging verdedigen. Langzaam maar zeker echter haalde Konings decimeters terug en juist op de eindstreep drukte hij zich sterk naar voren: zelfde tijd maar de Leidsch Dagblad-beker voor Chris Konings! Geesje van Soesbeek liet deze mid dag. in de eerste grote nationale wa penschouw van het seizoen, de stop watches stilstaan op 55.3 na een op windende 400 meter-race, waarin va dertje tijd waarschuwend de vinger ophief voor Europees kampioene 800 meter Gerda Kraan, -die rukkend en trekkend in haar serie 'n moei lijke derde plaats bereikte (58.2), en vervolgens in de finale verstek liet gaan Een trieste, haast dramatische af tocht van de Bataven atlete, die in 1961 op dezelfde (eigen) baan de 400 meter won in 56 seconden rond en daarvoor bejubeld en gefêteerd Brasser, gehonoreerd werd met de „Gouden Spike", de prijs voor de beste pres- meter Heren A: 1. C. Konings, tatie. SLnland, 1 52.5; 2. H. Smit, Fortuna. Sic transit gloria. Die gouden spike 15; 3. H. Snepvangers. MOC 17.1 was nu voor de in „st-yl-Zatopek" lo- pende Geesje van Soesbeek, die in 110 meter horden Heren A: 1. A. F. de finale Hilda Slaman-Van Doorn flih, DOS, 14,9; 2. E. Bokma, AAC. 3. W. Krijnen, Haarlem, 15.6. 100 meter Dames A: 1. T. Cruiming, 12.3; 2. A. Vonk, ADA, 12.4; C. Bakker, Atleta, 12.5. meter Heren A: 1. L. de Winter, C, 11--; 2. R. Popma, V. en L., 11.-; I. Heemskerk, PH, 11.-. 00 meter Meisjes A: 1. M. Klaas- Sagitta, 12.5; 2. W. Wokke, A, 12.9; 3. W. Kok, ADA, 13.1. [ogelstoten Dames A: 1. L. Boling, jtta, 14.53; 2. M. H. Riemens, Sa il, 12.60; 3. R. Toussaint, LDA, [oogspringen Heren A: 1. H. De- de. Unitas, 1.90: 2. E. J. Noorlan- DOS, 1.85; 3. J. Borsjes, Parthe- i 1.85. meter horden Dames A: 1. A. v. »ten, De Kometen. 11.7; 2. S. Hey- Meeuwen, 12.2; 3. M. v. d. Raadt, Holl., 12.2. 9 meter Dames: 1. G. v. Soes- AVG 26, 55.3; 2. H. Slaman-v. m, Sagitta, 56.6; 3. J. v. Eyck- s, GAC, 56.7; 4. I. Laman, Suomi. erspringen. Heren A: 1. J. Kant, en L., 6.75; 2. P. Vissedyk, AV En- lede, 6.53; 3. J. Verhees, HAC, 6.44; t. v. d. Water, Holland, 6.40. 500 meter Heren B: 1. H. Scharn, Keien, 4.00.4; 2. J. Rietveld, Spar- 4.00.5; 3. A. Bosch, Haarlem, 4.02.4. ui 000 meter Heren A: 1. G. de Bode, fcrop, 8.28.5: 2. W. Huizinga, Nurmi, 1.5; 3. P. Beelen, Spartaan, 8.29.7; Nijstad, DOS TDW, 8.30.3; 5. de Ruyter, AV 34, 8.32.8. Jongens A: 1. R. Buitenman, C, 11.3; 2. W. Berkhout, V. en L., 3. F. v. d. Bosch, V. en L., 11.4. x 100 meter Dames: 1. ADA, Am- dam, 48.5; 2. Minerva, Rotterdam, I; 3. Atmodes, Haarlem, 49.4. x 100 meter Heren: 1. Nat. Mil. eg, 42.6; 2. AAC, Amsterdam, 43.6; en L., Den Haag, 43.6. Ipeerwerpen Heren A: 1. F. v. d. rden, AAC, 68.37; 2. P. Olofsen, landia, 65.36; 3. J. v. Merode, Mi- 61.14. JO meter Heren A: 1. T. Vellinga, uw Wit, 48.8; 2. F. Beker, Holland, 3. R. Mahieu, V. en L., 49.3. olsstokhoogspringen Heren: 1. F. kke, AAC, 4.10; 2. B. Kronen, VIF, 3. N. Comans. Kimbria, 3.80; 4. J. Vries, FIT, 3.60; 5. R. den Tinke- Holland, 3.60; 6. R. Pommee, land, 3.60. Meer cachet De A.V. „Holland" heeft met deze „lustrum-Gouden Spike" waaraan iets meer cachet gegeven was dan voorheen en dot vanwege het 30-ja rig bestaan van de oranjebroeken wederom midden in de roos gescho ten. Door uitbreiding van het aantal veldnummers was het middenveld iets voller dan vroeger, maar het pu bliek heeft kunnen genieten van vele spannende momenten en pure sport- gevechten. GEESJE VAN SOESBEEK „stijl-Zatopek" Gelukt Eindelijk is het de Oegstgeestenaar Frans Beker dan toch gelukt! In 1959 een veelbelovend junior moest hij door vele handicaps daarna op de achtergrond blijven. Maar mentaal sterker geworden kwam nu dan de aap uit de mouw: na een prachtige serieltijd 48.9 (nieuw Leids record, oud Beker 49.9) moest hij in de finale van de 400 meter heren pas op het laatste moment buigen voor de eind- rush van Tjeerd Vellinga van Blauw wit. Maar de voldoening was voor Interessant ook was de strijd op de 3000 meter met een keurkorps van deelnemers: De Bode, Huizinga, Bee len, Nijstadt, De Ruyter, De Haas, De Bruyn. Toen de lopers de finish pas seerden met nog 3 ronden voor de boeg bleek de bonkige Rotterdamse chauffeur Dick de Bruyn door een spike van een voorganger in de knie te zfjn getroffen. Krimpend van de pijn waggelde hij naar de buitenkant van de baan waar hij door zorgzame EHBO-ers werd opgevangen. Maar de strijd ging door met De Ruyter voorop en „het veld" vlak er achter. Gijs de Bode sprong 300 meter voor het einde weg, slechts gevolgd door Huizinga van het Groningse Nurmi. Deze kreeg geen kans, zoals vorig jaar, De Bode op de laatste meters te verrassen, want de lange Metroman bleef een volle seconde voor. Piet Beelen nam revanche op Egbert Nij stadt die hij nu met enkele meters klopte. Onder al het lawaai van deze eind strijd door ontging het velen dat de Amsterdammer Frans v. d. Heijden (AAC) een machtige speerworp fa briceerde van 68.37 meter, dat Harry de Waide het hoogspringen won met 1,90 en dat de zware Cees van Wees de kogel bijna 16 meter stootte. Uit stekend voor de dag kwam op dit nummer de Hollandjunior Jan Hol verda, die vijfde werd met 13.20 daar mee voor het eerst over de 13 meter kwam en de „Otto Kronigbeker" overnam van voorganger Rob Pom- mée. Wind t i msi-wt EWÈm HHKS de Winter, die verrassend won vóór Rob Heemskerk en Popma, Frans Luitjes had wederom last gekregen van z'n Tokio-kaakverzwering en staat weer onder dokterscontrole. De 100 meter dames was voor Truis Crui ming van Celebes, terwijl de tijdelijk in Rotterdam woonachtige Nigeriaan Bellih op uitstekende wijze de 110 rn. horden voor z'n rekening nam. Met twee man bij polsstokhoog springen over de 4 meter en Fred Krikke tenslotte over de 4.10 kwam een einde aan dit atletiekfestijn. Het 800 meter-veld. In derde positie Henny Smit (143) die zich op de streep zou laten ver rassen door Chris Konings. Ge heel links Snepvangers. (Foto L.D./Holvast) Europees boksen Het eerste weekeinde van de zes tiende Europese bokskampioenschap pen die zaterdag in de Oostberlijnse Werner Zeelenbinder Hall zijn be gonnen, heeft voor Nederland bij zonder weinig succes opgeleverd. Van de vijf Nederlandse boksers, die zaterdag en zondag in de ring kwa men, overleefden er vier de eerste ronde van het toernooi niet. Alleen de kleine felle Amsterdamse vlieggewicht Jan Huppen bereikte de tweede ronde. Hij behaalde een ruime puntenzege op de Zweed Leif Ma gn ussen. Voor Wim Gerlach (lichtweiten. Joop Steenbergen (midden, Eddie Kiks (zwaar) en Herman Schregardus (weiter) zijn de Europese kampioenschappen al weer voorbij. Gerlach trof het niet dat hij te genover de Rus Evageny Frolov, die in Tokio een zilveren medaille won, kwam te staan. De Groningse licht- welter haalde de derde ronde van zijn gevecht niet omdat de scheids rechter in de tweede ronde de strijd staakte toen Gerlach, kort nadat hij voor acht tellen was neergegaan, een bloedfnde wenkbrauwblessure opliep. Joop Steenbergen, de kleine Am sterdamse middengewicht, had tegen zijn veel langere Oostduitse tegen stander Trodler niet veel in te bren gen. Hij verloor dan ook ruim op punten. Zwaargewicht Eddie Kiks en wel ter Herman Schregardus haalden beide het einde van hun partij niet. Kiks was tegen de Duitser Koscho- mann zo in de minderheid dat de scheidsrechter in de derde ronde het gevecht staakte om de Amsterdam mer een afstraffing te besparen. Schregardus werd in zijn partij te gen de Pool Ciuka in de derde ronde gediskwalificeerd nadat hij drie maal een waarschuwing wegens het slaan met open handschoen had gehad. De Jan Mulder-story, vorig jaar stof tot gesprek voor dui zenden in den lande, heeft zijn voorlopig beslag gekregen. An derlecht, de gekroonde ster aan het Belgische voetbal-firmament en reeds enkele jaren een ge vreesde strijder in het Europa cup-toernooi, heeft de 20-jarige Winschoter hbs-er weten te strikken en hem met ingang van 15 juli voor 3 jaar gecontrac teerd. Het begon allemaal in Veendam, waar in 1963 een jeugdtoernooi werd gehouden en de Belgische S.C.-Tie nen bereid was een slordige duit uit te tellen voor een pas 18 jaar gewor den jongeman, dje goal aan goal reeg. Dat was Jan Mulder, die toen juist zijn eerste wedstrijden voor W.V.V.1 had gespeeld. Jan Mulder het verspringen zeer nadelig beïn- i bleef W.V.V. trouw, ook al omdat vloedde. De 100 meter was voor Leo j hij eerst zijn h.bs.-diploma wilde 32 jaar 96.160 kg 23 jaar 96.300 kg sdag 25 mei wordt er in het Ame- ikaanse Lewiston afgerekend. Dan laan wereldkampioen Cassius Clay, reliswaar door vele boksorganisa- ies niet meer erkend als zodanig, n „beer" Sonny Liston, de man lie op 25 februari 1964 zo verras- n zyn hoek bleef zitten, weer egen over elkaar, de uitslag zal worden en wie met e afrekent, na de serie bijna aatdragende beledigingen die men Ikaar naar het hoofd heeft geslin- is nu nog onduidelijk, maar er afgerekend wordt is zeker, ant beide boksers ontvangen der- i{ percent van de 2.300.000 dollar ikomsten en dat betekent voor (der ongeveer 700.000 dollar. T opconditie ide boksers bevinden zich in top- (onditie en een herhaling van het 'orige gevecht, dat op zo'n vreem ie manier eindigde in de zevende (»nde toen Sonny Liston zijn arm neer kon bewegen, zal zeker liet meer plaats vinden. twee honderd kilometer van dkaar hebben Cassius Clay en ionny Liston zich voorbereid op kt gebeuren en langzaam maar ze- i kr stygt de spanning. De vrolijke. I Utspannen lijkende, snelpratende 1 kampioen, Muhammad Ali (Cassius Clay), sinds hij zich aansloot bij de zwarte moslims, heeft zyn trai ningskamp opgebroken en is dit weekeinde, zoals men dat van hem gewoon is, met zijn entourage van helpers in de tomaatrode open wa gen Lewis ton binnengereden. Lewiston is een stadje van 41.000 mensen, waar de meesten het da gelijks brood verdienen in de tex tielindustrie. Het is de kleinste plaats waar ooit een gevecht voor de wereldtitel in het zwaargewicht werd gehouden. De ijshockeybaan kan 5000 toeschouwers bevatten. Er zijn nog enkele plaatsen beschik baar, waarvoor 100 dollar moet worden neergeteld. Favoriet liston blyft bij de bookmakers favo riet, maar dat zegt weinig. Van meer belang is het dat Sonny Lis- ton's schouder, die uit de kom schoot en een spierblessure veroor zaakte, toen hij met wild maaiende armen zijn snel bewegend doel tel- kens miste, weer is genezen en dat Cassius Clav geen last meer heeft van de plotselinge hernia, die en kele dagen voor dit uitgestelde tweede gevecht optrad. Toen moest Cassius worden geopereerd, maar SONNY LISTON lijkt ouder dan hij is intussen heeft hij er weer 150 trai ningsronden en veel looptraining opzitten. Sonny Liston denkt Cassius Clay te te slopen met mokerslagen op het lichaam en hem dan te vellen met zijn inderdaad gevaarlijke linkse hoek. Al lijkt Liston dan veertig jaar (zijn werkelijke leeftijd is 32, hy toonde in training zijn enorme punchkracht door twee tegenstan ders knock-out te slaan. Ook is hy niet bang om over de volle vijftien ronden te gaan, nog minder voor de zich als een wervelwind bewegende Cassius. Medelijden Ex-Olympisch kampioen Cassius Clay zei: „Ik gevoel medeleden voor de beer", zoals hij Sonny spot tend noemt. „Ik zal hem raken wanneer ik wil, ratatata boepi en zijn gezicht zal er nog leiyker uit zien na de eerste ronde dan het nu al is". Het gevecht van de eeuw noemde Cassius Clay deze ontmoe ting. „Het is voor de eerste maal dat wy op een satelliet vechten". De party zal nameiyk over de gehele wereld gezien kunnen worden door middel van de satelliet Early Bird. Niet minder dan 350 bioscopen hebben rechten verworven voor uitzending. Hoe men ook denkt over dit ge vecht, of het nu een circus is of een werkeiyke ontmoeting tussen de twee beste boksers van de wereld, dat het een keihard treffen tussen twee giganten zal worden staat halen. Hetzelfde argument gaf ook het vorig jaar de doorslag en weer hield de inmiddels tot landelyke am teur-topscorer en amateur-interna tional uitgegroeide schutterskoning van een stap in de vreemde. Belangstelling Inmiddels was de belangstelling in binnen- en buitenland steeds groter geworden en toen W.V.V. op 10 mei 1964 voor het eerst in 25 jaar kam pioen werd, schoot Anderlecht in Leeuwarden een film vol. Toen de rood-zwarten tyden de kampioens wedstrijden Kerkrade aandeden kwamen de Belgische matadoren pra ten en deden de 19-jarige goalgetter een zo vorstelijk bod, dat hy er slopeloze nachten van kreeg. De zui derburen moesten echter nog geduld uitoefenen, evenals de Nederlandse clubs, die inmiddels op het vinken touw waren neergestreken. G.V.A.V. tevergeefs, want Jan Mulder wilde toch eerst zijn h.bs.-diploma halen en bovendien Anderlecht zou im mers terugkomen Naar Brussel Anderlecht is teruggekomen. In de kerstvakantie trok Jan zelf naar Brussel om naar de training van Pierre Sinibaldi, die van hem zei dat hij een der grootste talenten van Europa was, te volgen. Met Pasen was de nog altyd 19-jarige opnieuw in Brussel te gast. Nu om er een proef-wedstrijd te spelen. Drie goals maakte Jan Mul der toen. Vrijdag 21 mei, belde Anderlecht- voorzitter Albert Roosens zelf aan op het nummer Parklaan 136 in Win schoten en de papieren die hy de inmiddels op 4 mei 20 jaar gewor den Jan voorlegde, werden later op de avond verrykt met een paar uiter mate gewichtige handtekeningen. Blokkeer DES heeft het Neder landse volleybalkampioenschap by de heren behaald door de laatste compe titiewedstrijd voor de eredivisie, waarin Olhoco de tegenstander was, te winnen met 30. Kampioenschap van Nederland dames: SFCRa- pid/M 13, CelebesKweekschool 31. Promotie naar de eredivisie he ren: KweekschoolHVS 32. Hevok —SFC 3—0. Zoals reeds by de heren bestaat komt er met ingang van het nieuwe seizoen ook een eredivisie voor het damesvolleybal. Dit is op de zaterdag in Utrecht gehouden bondsraadsver gadering besloten. Deze eredivisie zal bestaan uit tien clubs, t.w. de vier hooggeplaatsten uit de westelyke hoofdklasse en de eerste twee van de hoofdklasse noord, oost en zuid. De Tsjechische nationale vol ley balploeg (dames en heren) zal in de periode van 30 augustus5 sep tember in Nederland drie wedstryden komen spelen in het kader van haar voorbereidingen voor het van 12 tot en met 19 september in Polen te hou den toernooi om de wereldbeker. Simpele pennestreken, die Jan Mul der „onbereikbaar" maakten voor G.V.A.V. onbereikbaar ook voor Denis Neville en D.W.S.-praeses Soil e veld. Zes cijfers Simpele pennestreken echter, die Jan Mulder een 3-jarig contract be zorgden by de Belgische kampioe nen. zyn banksaldo met een getal dat bijkans 6 cyfers beslaat vergrootte en een luxueuze sportwagen ople verde. een vrye behuizing in de Bel gische hoofdstad, een vast maandsa laris van 1000 gulden en de garantie mee te delen in alle premies an Anderlecht's sterrenformatie. Vanaf 15 juli is Jan Mulder, op de laatste oorlogsdag geboren in het lieflyke Beilingwolde, getogen in Winschoten, als voetballer groot ge worden by W.V.V., een van de 15 uit verkorenen van Anderlecht, dat in zyn top-selectie slechts internatio nals kent. De Rus Tomas Lejus, die za terdag in de open Franse kam pioenschappen de kwartfinales van het herenenkelspel had be reikt en daarin als tegenstander zou krijgen de Zuidafrikaan Cliff Drysdale, heeft zich zondag teruggetrokken. Een Russische official deelde mee, dat Lejus niet fit was. Hij zou last van bla ren hebben op een van zijn voeten. Reeds zaterdag in zyn party tegen de niet geplaatste Amerikaan Bill Hoogs wekte het optreden van Le jus verbazing. Hy wist, dat hy by een overwinning op Hoogs in de kwartfinales Drysdale tegenover zich zou krygen, en het was het vorige jaar op Wimbledon, dat de Russen weigerden tegen de Zuidafri kanen te spelen in verband met de rassenpolitiek van Zuid-Afrika. Vyf sets had Lejus nodig om Hoogs, aan wie de Rus veruit superieur was. te verslaan na viermaal een match point te hebben gemist, kennelyk met opzet. Verscheidene keren begaf Lejus zich in de laatste en beslissen de set naar de kant, waar hy met een Russische official sprak. Toen Lejus tenslotte met een ace de party in zyn voordeel besliste, werd er ge schreeuwd en gefloten op de tribu nes. waar een grote menigte zat samengepakt. Comninientaar Gevraagd naar zyn commentaar op de 3% uur durende wedstryd zei 24-jarige Californiër Hoogs, die zelfs niet voorkomt onder de beste vyftig op de Amerikaanse ranglyst: „Ik wil liever geen commentaar geven". Toen Lejus na afloop van zyn wedstryd tegen Hoogs werd gevraagd of hy nu tegen de Zuidafrikaan Drysdale zou spelen, antwoordde hy: „Ja. natuuriyk. Ik zou vandaag niet hebben gewonnen, als ik niet tegen hem wil spelen". Maar toen reeds gaf hy te kennen last van blaren te hebben. Lejus zelf was zondag niet op de baan. „Hy is niet fit. Hy is in zyn hotel", was het enige, wat een Russische official hierover zei. De wedstrijdleiding van Roland Garros vond de voetblessure van Tomas Lejus maar een curieus ge val en liet de Rus door een dokter onderzoeken. Deze achtte hem inder daad niet tot spelen in staat. Nederlanders Tom Okker en Trudy Groenman behaalden in de tweede ronde van het gemengd-dubbel een overwinning met 61, 64 op het echtpaar Zuleta uit Equador. De Nederlands-Britse combinatie Elly Krockémrs. Williams werd in de derde ronde van het damesdubbel spel uitgeschakeld door een neder laag (26, 16) tegen het Zuidafri kaans-Duitse paar Anette van Zyi- Edda Buding. Betty Stöve werd in de derde ron de van het dames-enkelspel uitge schakeld door de Braziliaanse Wim bledonkampioene Maria Esther Bueno met 6—1, 6—2. Tom Okker verdween ook uit het herendubbelspel. Met zyn partner, de Australiër Stubs, werd hy in de derde ronde uitgeschakeld door het sterke Joegeslavische paar Javano- vic-Piliv, dat zegevierde met 108, 6—4, 6—2. In de achtste finales van het da mesdubbelspel werden Trydu Groen man en Betty Stöve uitgeschakeld door de Australische combinatie Mar garet Smith—Lesley Turner. Zy ver loren met 8—10, 1—6.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7