„Geen principiële kentering in Rome Ds. D. H. Borgers „oppermacht van Paus ongeschokt" Kerkelijk Leven KERK EN VREDE: OORLOG IN STRIJD MET LIEFDE GODS Geen toenadering Moskou-Ankara Jezuieten hebben een nieuwe generaal AUTO BIERMAN N.V. simcaiooo N.V. Leidsche Apparatenfabriek Ie Leiden een STENO-TYPISTE corveeer Ligtvoet TIMMERLIEDEN BESCHAAFDE JONGEDAME SECRETARESSE - GESLOTEN - 1 t/m 30 juni GESLOTEN Fa. F. P. KLUIVERS Qapant VERKOOPSTER i*oio<fi*.iviiiY HANDZETTER PLOEGENDIENST I ïf= LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 24 MEI 1965 „Als gereformeerd predikant moet ik opemlyk belijden, dat wtf als Ger. Kerken zeker niet alles doen om tot eenheid te komen met hen, die met ons willen leven naar het woord van God: wij als gereformeerden heb ben helaas grote schuld aan de ver scheuring der kerk". Dit zei de voorzitter van de or ganisatie ter bevordering van het werk van de Internationale raad van christelijke kerken (ICCC) in Ne derland, ds. M. Vreugdenhil, zater dag bu de opening van de algemene vergadering van de ICCC 5- Utrecht. Als voorbeeld noemde hy de schei ding tussen de gereformeerden, de christeiyk-gereformeerden, de vrij- gemaakten en de hervormd-gerefor meerden, waarvan iedereen schynt te denken dat die onherroepelyk moet biyven bestaan. Velen, zo zei ds. Vreugdenhil, tot in de christeiyke pers, radio en tele visie toe, verwachten het van een onbybelse oecumene, dat wy om Jezus' wll ten enenmale moeten ver werpen. sprake, hoewel de theologische dis cussies zich nu in een ander klimaat afspelen dan vroeger en er over de reformatie en de reformatoren op andere wijze wordt gesproken dan voorheen. Dit is één van de conclusies van ds. D. H. Borgers, gereformeerd pre dikant in Nyverdal, die op deze al gemene vergadering een referaat hield over „Is Rome veranderd?" Dat er geen sprake is van een principiële kentering, leidt ds. Bor gers o.m. af uit het woord van kar dinaal Alfrink, dat van het dogma niets veranderd zal worden. Ondanks alle getheologiseer over de verhouding schrift-traditie, al dus ds. Borgers, blykt de traditie oppermachtig. De eenheid der kerk bestaat volgens hem naar roomse op vattingen nog altyd in de terugkeer tot de ene moederkerk van Rome. Ds. Borgers herinnerde ook aan het document over de oecumene, waarin de Paus de uitspraak, dat de protestanten onder de inspiratie van de Heilige Geest in de heilige schrift God „vinden", heeft veranderd in: dat zy hem „zoeken". Uit deze en andere wyzigingen, die soms tegen de wil van de meerderheid van het concilie werden aangebracht, blykt volgens ds. Borgers dat de opper macht van de Paus ongeschokt is. al het discussiëren over collegialiteit ten spyt. Hij voegde hieraan toe, dat de toe kenning van de titel moeder der kerk" aan Maria en de pauseiyke toespraak in Nazareth niet bepaald de indruk wekken, dat er een halt wordt toegeroepen ai een verder voorschrydende Maria-devotie. Ds. Borgers merkte tenslotte op, dat de kerken van de reformatie zich by het constateren van deze zaken moe ton hoeden voor hoog moed. NED. HERV. KERK novo) W. v. Wijngen, pred. Presb. Church van Nieuw-Zeeland, te Wel lington te Wageningen (nieuwe pred.pl.) P. C. de Bruyn te Nieuw- Loosdrecht te Vlaardlngen Jeugd- pred.) (toez.) J. E. v. Veen te Noord- Schermer c.a. Aangenomen de benoe ming tot pred.-dlrecteur v. d. Herv. Bond voor Inwendige Zending op Ge- Breda en A. Vos te Hoogkerk. Be- Nordhom (Did.) Zuldhorn H. Kuiper te Vlaardlngen, die bedankte Culemborg, Elburg, Klundert. Leerdam, Werkendam Zuiidiland-Spijke- N.-H. KERK EN KERNWAPENS „Kerk en Vrede" (de Nederlandse afdeling van de International fel lowship of reconciliation), heeft een brochure uitgegeven „Wederwoord op wederwoord" naar aanleiding van de publikatie „Woord en weder woord" van de generale synode van de Ned. Herv. Kerk. De hervormde brochure werd in 1964 gepubliceerd naar aanleiding van de vele reac ties op het rapport van 1962 waarin de synode het probleem van de kern wapenen aan de orde stelde. Tydens 'n persconferentie te Utrecht waarop „Wederwoord op weder woord", werd geintroduceerd zei de voorzitter van „Kerk en Vrede", prof. dr. J. de Graaf, dat zyn orga nisatie grote waardering heeft voor het radicale „neen" tegen het ge bruik van de kernwapens dat in het rapport van 1962 tot zeven maal toe duidelyk werd uitgesproken. Hoewel hy uit „Woord en wederwoord" de indruk krijgt dat het principiële standpunt van de Hervormde Kerk inzake de kernwapenen hetzelfde is gebleven, beschouwt hy de nieuwe wyze van presenteren toch als een stap terug: „De synode heeft een opstelling gekozen, die het trekken van de consequenties uit dat prin cipiële standpunt in de weg staat". Het is daarom, dat „Kerk en Vrede' in haar brochure een radicaler ge luid wil laten horen. In deze brochure wordt o.m. de vrees uitgesproken, dat grote groepen in kerk en volk allerlei uit spraken in het geschrift-1964 van de synode zullen aangrypen als vlucht en uitvluchtmogelykheden voor de radicale uitspraken in het rapport- 1962. Ilerk en Vrede" meent, dat het onderscheid, dat de synode maakt tussen aanwezigheid en gebruik van kernwapens alle betekenis ontneemt aan haar uitspraak, dat zy het „neen-zonder-ja's" ten aanzien van de kernwapenen handhaaft. We- derzydse vernietiging en ook de pa raatheid daartoe, aldus „Kerk en Vrede", is in regelrechte stryd met het evangelie. Aan het slot van de brochure spreekt „Kerk en Vrede" als haar overtuiging uit, dat de oorlog zozeer in stryd is met de liefde Gods en de menselyke verantwoordelykheid, dat hy in woord en daad afgewezen moet worden. Geen enkele rechtvaar diging van oorlog en bewapening vindt steun in het evangelie, aldus „Wederwoord op wederwoord", en de onder christenen nog gangbare rechtvaardiging van oorlog en be wapening staat de vervulling van de dienst der verzoening, waartoe chris tenen en kerken geroepen zijn, in de weg. De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko heeft zaterdag zyn fficieel bezoek aan Turkye beëindigd. In een slotcom muniqué werd te verstaan gegeven, dat er weinig voorderingen zyn ge maakt by de pogingen de beide buurlanden aan de Zwarte Zee nader tot elkaar te brengen. De Turken zyn er kennelyk niet in geslaagd Moskou te bewegen tot volledige steun voor het standpunt van An- karak inzake Cyprus. Pater Pedro Arrupe (Spanjaard) (Van onze correspondent) Het heeft heel wat langer geduurd dan voorzien was, maar de jezuiten- orde heeft sinds zaterdag dan toch een nieuwe generaal. Het is een Spanjaard, of liever een Bask, want hy is geboren in Bilboa, in het jaar 1907. Zyn naam is Pedro Arrupe, tot nu toe pater-provinciaal voor Japan. Pater Arrupe, die by de derde stemronde werd gekozen, is bekend om zyn grote organisatorische ta lenten. In Japan is het hem gelukt paters van een dertigtal verschillen de nationaliteiten op de meest vruchtbare wyze te doen samenwer ken. Hy is de zesde Spanjaard, die ooit aan het hoofd van de orde stond, welke door een Spanjaard, Ignatius van Loyola, werd opgericht. Pater Arrupe heeft wat zyn vorming be treft, echter niet veel te danken aan zyn vaderland. Hy heeft daar als jezuiet slechts vyf jaren gewoond, in de stad Loyola. In 1927 was hy, na een korte studie in de medicynen te Madrid, toegetreden tot de orde. In 1931 werd de jezuïetenorde op last van de republikeinse regering in Spanje verboden. De jonge geeste- lyke week uit naai' België waar hy zyn studie in de wysbegeerte voort zette te Mameffe. Later kwam hij naar Nederland, waar hy by de Duitse jezuieten in Valkenburg zich bekwaamde in de godgeleerdheid. Daarna vertrok hij naar de Ver enigde Staten. Daar verrichtte hy voor het eerst apostolisch werk onder de immigranten uit Mexico en Porto Rico. Ten slotte werd hy missionaris in Japan. Er zal nog moeten worden beslist of de nieuwe generaal, zoals tot op heden gebruikelyk was, voor het le ven zyn functie behoudt, of dat hy voor een bepaalde tyd de 35.000 le den tellende orde zal leiden. Er be staat een vry sterke stroming die dit laatste voorstaat, uit de overwe ging dat men op hogere leeftyd de ontwikkelingen van de moderne tyd minder gemakkelijk zal kunnen vol gen en interpreteren. Stationsweg 11-17 Leiden tel. 01710-40447 Kon. Wilhelminastraat 16, Katwijk tel. 01718-4299 één reden economisch wendbaar en uitstekende onze huurwagens zijn steeds in top-conditie. diverse merken tel40447 vraagt voor directe indiensttreding haar afdeling inkoop. de moderne talen Nederlands. Zy moet beschikken over een goede kennis 1 en een ruime kantoorervaring. Wy bieden haar een interessante, afwisselende werkkring en een goed salaris. Met vakantie-afspraken zal rekening worden gehouden. Sollicitaties worden gaarne ingewacht aan ons adres: OS- EN PA ARDEN LAAN 41 in LEIDEN, van 9 tot 17.30 uur. Ook 's avonds na telefonische afspraak. Telefoonno. 01710—30745. TELEFOONDISTRICT 's-GRAVENHAGE a. mannelijke en vrouwelijke medewerkers voor de administratieve dienst, leeftijd tot plus minus 30 Jaar. b. gehuwde vrouwelijke medewerkers met een gedeeltelijke dagtaak voor de administratieve dienst, leeftijd tot plus minus 40 jaar. Het MULO-diploma of een bewijs van overgang van de 3e naar de 4e klas van de HBS of een andere gelijkwaardige opleiding is vereist. Ook zij, die dit jaar examen doen, kunnen zich nu reeds aanmelden. Sollicitaties te richten aan de directeur van het Telefoondistrict 's-Gra- venhage, Jan Hendrikstraat 8 te 's-Gravenhage. Telefonische Inlichtingen (070) 614061, toestel 1406. Op de Technische afdeling van ons bedrijf is plaats voor een Leeftijd plm. 35 jaar Schriftelijke sollicitaties te richten aan de directie DAGBLAD N.V., Witte Singel 1, Leiden (Postbus 54). Kraaierstr.10 Tel. 22356 Voor zelfbewoning huis te koop gevraagd in Leiderdorp of zoeterwoude, door klein gezin. PRIJS f30.000.—. Brieven aan het bureau van dit blad onder no. 36257. GEVRAAGD: RIJNZICHTSTRAAT 6. LEIDEN ÖOUTIQUf WlT*TïfV vraagt GEVRAAGD voor 3 4 ochtenden per week. Volledig op de hoogte met loonadministratie en boekhouding. Zelfstandig kunnende corresponderen. Brieven met ref. aan bureau van dit blad onder no. 36264. Wegens VAKANTIE zUn wy van LOMPEN - PAPIER EN METAALHANDEL ARCHIEFVERNIETIGING. KOREVAARSTRAAT - HOEK LEVENDAAL TELEFOON 24021—24037 RADIO OF T.V. HERSTELLEN «GS BELLEN Schoenh. de Lederhal RIJNSTRAAT 2, vraagt GOED LOON. 5-daagse werkweek. Te koop aangeboden bedryfspand aan de Ryns- burgerweg 124, Oegstgeest (naby Flora) bestaande uit: WONING met grote kamer, kantoortje, keuken, 4 slaapk., douche enz. (geheel centr. verwarmd) GROTE SCHUUR, plm. 100 m2., met zolder. WARENHUIS, plm. 250 m2„ met schuur van plm. 40 m2. Gegadigden die kleine woning in ruil kunnen aanbieden (koop of huur) genieten de voorkeur. Inlichtingen uitsluitend by Makelaarskantoor W. DE LEEUW, RUnsburgerweg 100, Rijnsburg telefoon 01718—3413. vraagt voor spoedige indiensttreding Wie de voordelen van een 2-ploJ gendienst kan zien, kan in oni zettery bijzonder prettig werka en een aantrekkelijk loon verdij Geïnteresseerden kunnen zich dagelijks vu 17.00 tot 18.30 uur melden bij de afdelin Personeelszaken van de NEDERLANDSCHE ROTOGRAVURE MAATSCHAPPIJ N.V. galgewater 22 - leiden Pakken oude Courantei 0.75 per 5 K.G. Afgehaald aan ons bureau Witte Singel Auto's, bromfietsen, enz. VAMOR Rijschool Rem- Mare 58. Restaurant „De Beukenhof" Terweeweg, Oegstgee6t, vraagt in de spoelkeuken huish. Tevens meisje voor ntueel nog enkele dagen. Ahsmann, Hoge Ryndijk 118, Leiden. Wie beeft er tyd om huls- werk te verrichten? Inl.: „De Tipgever", Postbus 21, Hendrik hele of halve dagen, den, sjai Van Velsen, Donkersteeg 3. Tel. 21406. Na 6 uur 30075. Meisje gevraagd voor ochtenden p. eg 23" 2568. H Conservenfabrlek Schoon- dergang vraagt handige Jon- wenst. Prettige werkkring. Sollicitaties aan Middelste- gracht 31, tel. 30841, Leiden. Gevr. een meisje van 15 A 16 jaar, werk. Evt vergoed. licht tosten Meulen, Oude reiskosten worden spreiders(sters) gevraagd. Ook scholleren. Brieven bur. van dit blad onder no. 8132 k. Gevraagd flinke werkster, van maandag t/m. vrijdag. Werktyden 9 3 goede opleiding ste Opel Kadett. Room burgerlaan 41. tel. 40398, b.g.g. Haarlemmerstraat 269. Telef, 26911. 10 ryiesseo Bondsautorij- school 1710J-24600, b.g.g. 22287. AutorlJIes van Vamor Rij school, Frans Goddyn, Leede- 25574. Brommers? De Eyslnk met nieuwe patenten Dusoswa, Turfmarkt 1—3. Telef. 24409, Lelden. Geen filialen. Kywlelen vanaf f 110.—. wielen vanaf f55, f79.- en f 89.- Firma Dusoswa. Turf markt 1—3, tel. 24409, Lelden. f 398. nieuw. Typhoon aandryving. Turfmarkt 2, tel. 24409, Lelden. Bagage-aanhangwagens. Boottrailers, bedrljfsaanhang- wagens, koppelingen, spatbor den, treklnstallatles voor elke wagen, elektrisch- en auto- genischlasbedryf C. R. de Mol, Lange Schelstraat 9 a, Leiden. Een nieuwe bromfiets voor Uw vakantie. Elk gewenst merk. Betaling eventueel ln overleg bij fa. R. v. d. Berg, zyisingel 91, Lelden. Repara- pryzen. Maresin- gel 64. Tel. 31260. KUk.... bU Van ZUp voor goede gebruikte bromfiets. Haarlemmerstr. 295, Lelden. Nieuwe auto buren o.a. Mercedes, Opel, Taunus, V.W.. BMW, Cortina, V.W.-busjes :k verzekerd. Autoverhuur Tip-Top, St.-Aagtenstraat 14. Typhoon en Eyslnk brom fietsen. Zie onze speciale eta lage op no. 3, met alle model len 1965, vanaf f 698,-. Firma Dusoswa. Turfmarkt 1 3, tel. 24409, Lelden. Geen filialen. R Nieuwe auto's zonder chauf- ur. Taunus 17 M, Consul, Opel Rekord, Volkswagen, Ang- 11a, V.W.-busjes met radio. All-rlsk verz. Werkhoven's Garagebedrijf, Maredyk 34 a Tel. 22300 - 32735. Wegens aanschaf van gro tere aangeboden V.W. 1957, ln prima staat. Met schuifdak. Huis ter Duinstraat 62. Noord- wijk. Tel. 01719 - 3008. B Autoryschool „Privé". Tel. 30844. Leiden. B Aangeboden 2 C.V., 1963, ruim 30.000 km. f2200. Telef. 01710 - 21294. fl Aangeboden een in goede staat zynde bromfiets me4 prima motor, merk Berinl. T< bevragen Doeslaan 49, Leider dorp. Dinsdag-, donderdag- en zaterdagavond tussen 18.00 en 19.00 uur. B N.S.U. Max met zyspan geboden, motor 250 cc. kopkl., „Steib" zijspan, gemakkelijk te demonteren. Alles ln prlmt staat en compleet met wind schermen voor f400.-. C. A Juffermans, Emmalaan 5, Oegstgeest. Tel. 52786. B Te koop aangeb. In zeei goede staat zijnde Ford Tau- dijkstraat 73. Leiden. Diverse aanbiedingen Hang-legkasten f 61.75, prachtig Fins berken, ook 100, 120 en 150 cm. breed. Hout handel Den Burcht. Hoogl Kerkgracht 49. Tel. 33078. B Wy geven nog steeds f25.- oude stofzuiger by borstels Was- f155, f210. aflex- zuiger. Vloerwryver, f 195.-. Firma Dusoswa, Turfmarkt 1-3. Telef. 24 Lelden. Nog enige duurdere hines en centrifuges schoonheidsfoutjes, wandig, volle g; machine vanaf f310. >i's vanaf f490 enz. Fa. Dusoswa, Turfmarkt Telef. 24409, Leiden. Wij zijn erkend Li dealer, aluminium zonwering. Vraagt vrijblijvend offerte by Het Karpettenhuis meubel- en woninglnr. Herensingel 10-12, Leiden. Tel. 26003. B Acht dagen gezellig uit naar Vlanden-Luxemburg voor Jon- ns en meisjes vanaf 16 jaar ën ouder. Deskundige leiding. Van 24-31 juli. Prijs f64.50. Inlichtingen Haven 11, telef 11340 of Hoflaan 79, Lelden. Kykby Van zyp voor oelkasten. wasmachines, kook- ilaten en fornuizen. Radio en lieten voor ledereen^tot f 5000 voor aanschal meubilair, wo ningtextlel Vraagt gratis fol der. dan krijgt V algehele in lichtingen: Postbus 1371, Rot- 158. B Let op: Voor legmeel van v. Amersfoort alleen bij Rob bers, Haven 24-26 A. Pryzen 5 kg. 2.35, 25 kg. f 11.25. Gra tis thuisbezorgd. B Fiynio grasmaaiers zwevend op luchtkussen, maaien uw gazon in een wip. Grasmachl- Hartwijk's IJzer handel, Nwe. Beestenmarkl 5-7-9-4, Lelden. Tel. 26627 B Voor de a.s. moeders, alles voor de nieuwe wereldburger, Kraampakketten v.af 9.50 Fé "esje 90 cent. BIJ Drog. Boerhaave, npakkf Drog. Boerhaave, Haar- erstraat 68. Lelden. Wimperolie. Geeft opmerkeiyk schoonheid. Import. Per flesj- B Rotan scbelpstoel vanal werk enz. G. P. v. d. Vaart, Pieterskerkknorsteeg 24. telef. 30534. B Tentenverhuur. By ons huurt U d.d. Hage tenten, Camplnggaz, Semperlt lucht bedden en slaapzakken. Voor 17 juli hoge korting. Breede- veld. Haven 11. Lelden. Telef. 31340. B Vloerbedekking o.a. Lana- tapljt f26.20 per m2.. Jabo- tapyt van plint tot plint enz. Woninginrichting v. d. Horst, Vyf Meiplein 36. Telef. 22705, Lelden. lompen, papier 26574. Wy halen Keukentafels, keukenstoelen iukenkasten, keukenkrukken, pannenrekken, stryktafels, droogrekken, medley nkastj es enz. Vraagt prys. Voordyk's Houthandel, Lange Mare 100. Telef. 22107. Lelden. B Al brandt bet maagzuur nog -- Risp-tablet, Je itraat 279- Leiden. f 145. Zlg-zag vanaf f298.- les en 3 jaar garantie. Medt U Van Steyn, Nieu we Rijn 46 b Tel 24809. Tentenshow. 7000 m2. ex positieruimte. Elke zaterdag 9.30-18.00 uur en elke zon dag 14-18 uur. Dealer Zelwi- Governortenten. Breedeveld, Haven 11. Lelden, tel. 31340. ShowterreLn H. Ryndijk 124, Zoeterwoude (10 minuten fiet sen vanaf het hartje van de Kampeershow 1965. Elke van 9 6 uur hebben uitgebreide kampeershow Delft, Steenstraat 45, Lelden, Parkeerruimte aanwezig. Plet-Heln super speciaal jachtlak. De echte schippers- vele kleuren. „De Groeningen, Schilder", Morsstraat 31, B Heeriyk warm In huls!!! Butagaskachels. compl. met gas (130 uur) f67.90, 1 f 126.4C, f 150.65. f 153.IE elbaar). M.E.A. gasdepc Oudshoom, Haarlemmerstraat f 0.30 straat 27, Voorschoten. B Aangeboden studieplano, merk Rheinberg (zwart), t. b. V. Kempenstr. 27, Voo J.. wegens snelle groei, ^verlengde Zeilboot te koop, ln Lelden niet gedragen. Prijs f60. Te bezichtigen woens- binnentent, ln zeer ;oede staat. Kleur oranje. 160.-. Ryn- en Schlekade 12 Te koop aangeboden petro- f200-f600 ls Diverse goederen c diensten gevraagi' Te koop gevraagd ant Aanbiedingen bur. Woonruimte aangeboden B Gedeelte van boerderij huur ln Drente. Voor 4 w f 125.- p. w. Voor 6 pers. flï p. w. Voll. pens. f 10.— p. p. p. Nog vrij tot 15 Juli en "1 aug. J. Beuker, Hoofd! 14, Schoonloo. Tel. 05925 -!| B Net kosthuis aangeboden] huiselijk verkeer. Get bezorgen: Zijloordkade 3 Leiderdorp. Alleenstaande n zoekt kennismaking i zoekt nette dame 60 jaar. om i lige oude dag te hebben. Drinkt niet. Brieven dit blad ono. 8120 k. Tarief „SLEUTELTJES"

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4