CONSTANT nstai KEMBRANDT-LYCEUM WINT SOFTBALWEDSTRIJDEN Ook successen voor Wassenaarse meisjes Invaliden delen in de feestvreugde VERLOVINGSRINGEN METBRILLANTEN Officieus bestand in San Domingo Victorie s feest vol verrassingen Geen noodzaak voor gebruik kernwapens LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 24 MEI 1965 TWEEDE BLAD Spannende strijd op Docos-terrein De jaarlijkse schoolsoftbal- wedstrijden. die zaterdagmiddag onder auspiciën van de Gemeen telijke Schoolsportcommissie op de terreinen van DOCOS wer den gehouden, zijn een groot succes geworden. Begunstigd door goed weer en aangemoedigd door een vrij groot aantal supporters hebben zowel in de afdeling jongens als meisjes de vertegenwoordigende schoolploegen uitgemaakt wie zich schoolsoftbal-kampioen '65 mocht noemen. In de afdeling jongens kwamen zo wel de ploeg van het Rijnlands Ly ceum (Oegstgeest) als die van het Rembrandt Lyceum ongeslagen en met het hoogste score-gemiddelde uit de in resp. poule A en B geleverde ttrijd te voorschijn. In de finalewed strijd zegevierde de Rembrandt-lyce- isten met 11—3 over hun Oegstgees- ter tegenstanders en legden op de ti tel en de hieraan verbonden wissel beker met herinneringsvaantje be slag. Na een vrij gelijkopgaande strijd behaalde het Gymnasium een krappe overwinning (87) op de UTS-ploeg, zodat de gymnasiasten zich van de derde plaats verzekerd wisten. In de afdeling meisjes kwam de ploeg van het Rijnlands Lyceum (Wassenaar) met 8 punten ongesla gen uit de halve competitiestrijd te voorschijn, zij bewees dus duidelijk, dat het kampioenschap 1965 door de sterkste ploeg werd behaald. De ploeg van het Rembrandt Lyceum verloor alleen van het kampioensteam (n.1. met 152) en legde met 6 punten be slag op een goede tweede plaats. Na afloop reikte de rector van het —Prof. v. d. Leeuw 8—1: Prof. v. d. Leeuw uJ.o.Leidse Hout u.1.0. 8—0; GymnasiumRijnlands Lyceum (O) 41; Rijnlands Lyceum (O)Leidse Hout u.l.o. 112; GymnasiumLeid se Hout uJ.o. 35; finale: Rem brandt LyceumRijnlands Lyceum 'O) 11—3; strijd om de derde plaats: GymnasiastenUTS 87; Eindstand 1 Rembrandt Lyceum, kampioen 1965 (wisselbeker en vaantje), 2. Rijnlands Lyceum (O) (medaille); 3. Gym nasium (medaille). Afdeling meisjes: Gymnasium Rijnlands Lyceum (O) 117; Rijn lands Lyceum WGymnasium 178: Rijnlands Lyceum (O)Rem brandt Lyceum 1317Gymnasium Rembrandt Lyceum 715; L. de Co- ligny HBSGymnasium 41; Rijn lands Lyceum (W)Rembrandt Ly ceum 152; Rembrandt LyceumL. de Coligny HBS 62; Rijnlands Lyc. <W)—L. de Col. HBS 7—5: Rijnlands Lyceum (O)L. de Col. HBS 1015; Rijnlands Lyceum (O)Rijnlands Lyceum (W) 67. Eindstand: 1. Rijnlands Lyceum (W) kampioen 1965 (beker); 2. Rem brandt Lyceum (medaille). K. en O. twintig; jaar In het kader van de festiviteiten rond de viering van het vierde lus trum heeft de Leidse Volksuniversi teit K. en O. zaterdag in de Stads gehoorzaal ruim driehonderd invali den uit Leiden en omstreken en hun begeleiders (sters) een onvergetelijke j op de feestmiddag aangeboden. Deze feest- Rembrandt-Lyceum, dr. J. W. Blom, I middag kon worden gehouden dank de prijzen met een toepasselijk woord 1 zij de medewerking van vele automo-1 ^_ei"d besloten met het optieden van aan de aan voerders (sters) van de bilisten. helpers en helpsters van het Herman Teumsse a die roet grote oorspronkelijke toestand verkerende winnende ploegen uit. Door ziekte I Rode Kruis en leden van de V.V.S.L., £*3** e'ektronisch orgeldoor grachten omgeven grimmige van de heer L. Adriaansche stonden j die resp. het vervoer, de assistentie j oespeelde. de wedstrijden ditmaal onder alge- hierbij en het serveren van de con- 7™ 6 „„n.. .„jj»,, Ujst door het Hongaarse orkest van wel door plundering veel heeft gele- liele leiding van de Schoolsportcom- sumpties voor hun rekening hadden 6 missie-voorzitter, de heer W. van genomen. behoeft nauwelijks vermelding, dat ook Sem Nijveen en Benny Behr, de alom bekende viool-virtuozen met aan de piano Dick Schallies, een da verend applaus in ontvangst mochten nemen voor hun knappe prestaties Het geslaagde feestprogramma Het programma werd muzikaal Sleutelbeen bij judo gebroken Een 15-jarige Oegstgeester scholier ic gistermiddag tijdens judowedstrij den in de Stadsgehoorzaal zo lelijk gevallen, dat hy zijn rechter sleutel been brak. De gewonde jongeman is door de E.H.D. naar het Academisch Zieken huis vervoerd. Gelddief gepakt Uit een kleedlokaal op het LFC- lerrein werd zaterdagmiddag van een aantal voetbalspelers wat kleingeld gestolen. De politie had de dief al gauw te pakken: het bleek een 18-jarige fa- j brieksarbeider uit Valkenburg te zijn. De jongeman had in totaal veertien gulden buitgemaakt. OUD-LEIDEN NAAR ZALTBOMMEL Zaltbommel, de oude aan de Waal gelegen, geheel door met groen be plante wallen omgeven, stad was za- terdag het doel van een zestigtal le den van de vereniging Oud-Leiden, i Allereerst bezochten de leden het I museum gevestigd in het door Maar- J ten van Rossum in 1535 gebouwde huis, dat bestemd was te dienen als poortgebouw voor een kasteel dat1 nooit tot stand gekomen is. Het mu-1 seum bevat een schat van curiosi teiten, oude prenten, gebruiksvoor- i werpen, oude maten en gewichten, gevelstenen en ook een wiegedruk uit 1477. Tijdens een wandeling over de wallen, die in 1840 nauwelijks aan slechting zijn ontkomen, bleek hoe sterk deze door vorige geslachten voor verdediging van de stad, die aan oorlogsgeweld niet is ontkomen, waren gebouwd. De stad die in haar oorspronkelijke opzet bijna niet is gewijzigd bezit nog vele fraaie in oorspronkelijke staat verkerende gevels voorzien van ge velstenen waaruit valt af te leiden welk beroep de eerste bewoners uit oefenden. De wandeling door de stad werd besloten met een bezoek aan de St.-Maartenskerk, ingewijd in 1304, met een in plm. 1500 voldtooide toren waarvan de spits in 1538 door de bliksem werd vernield. De terugreis werd onderbroken voor een bezoek aan het te Waarden burg gelegen kasteel De Waarden burg. Een voor een gedeelte in de Advertentie Constant introduceert de allernieuwste Nederlandse mode in verlovingsringen. Het traditionele goud, verrijkt met de kostbare schoonheid van brillanten. Ga bij uw juwelier deze nieuwe Constant-creaties (Claudia en Madeleine) eens bekijken. U zult zien: het zijn de mooiste, de modernste verlovingsringen die u vinden kunt. Maar er is meer! Uw juwelier heeft een Constant-boekje met meer dan 40 modellen, waaruit u rustig thuis uw keuze kunt maken. Ook de afdeling Publiciteit van de Constant Fabrieken te Rotterdam zendt u dit prachtige boekje op aanvraag gaarne toe. BRAZILIAAN BEVELHEBBER VAN OAS-STRIJDMACHT De secretaris-generaal van de Organisatie van Amerikaanse Staten, Mora, die als permanent vertegenwoordiger van de OAS in San Domingo optreedt, heeft een officieus bestandsakkoord weten te bewerkstelligen. Dit is gisteravond door het secreta riaat-generaal van de organisa tie in Washington bekendge maakt. Mora meldde dat kolonel Caamano hem had laten weten, dat zyn „con- stiiionele" bewind het bestand zou Weizen. Deze deelde onder de nodige bijval mee, dat zowel het jongens- als meis- jeskampioenstcam, waarschijnlijk zal worden uitgenodigd om deel te ne men aan de nationale schoolsoftbal- kampioenschappen welke in juni a.s. te Utrecht worden gehouden. Uitslagen De gedetailleerde uitslagen waren: Afdeling jongens: UTSRijnlands Lyceum (W) 10—8: Rijnlands Ly ceum (W)— Rembrandt Lyceum 212Rembrandt LyceumUTS 44; Prof. v. d. Leeuw u.l.o.Rijn lands Lyceum (O) 6—9; Gymnasium Hoogste punt nieuwbouw Minnesota De directeur van de N.V. Minne- i«j sota (Nederland), de heer P. van Zijl, heeft hedenochtend ten teken dat het hoogste punt was bereikt de vlag gehesen op de nieuwbouw van het bedrijfspand aan de Roose- veltstraat. Het toekomstige gebouw zal 13'A meter hoog worden en een vloerop pervlak krijgen van 3500 m2 verdeeld over een parterre met showrooms en magazijnen en twee verdiepingen, kantoorruimten voor 200 employé's. Wanneer de nieuwbouw in het voor- Ijaar van 1966 gereed zal zijn, heeft |de vestiging van Minnesota een •ntbreedte van 58 meter. Het gebouw is ontworpen door het itterdamse architectenbureau J. de Bert en A. Doorewaard. De bouw is in handen van de Bataafse Aanne ming Maatschappij in Den Haag. (Advertentie) Zoekt U een goed ANKER HORLOGE heeft het. Eterna - Certina Prisma - Junghans - EWE Anker - Roamer. ALTIJD VOORDELIG. Het feestprogramma bood „voor elck wat wils" en bracht een aantal bekende kleinkunstartiesten voor het voetlicht. Na een inleidend praatje van Henk Bouwman als conferencier, oogstte Herman Tholen veel bijval met en kele „tophits" uit reeds lang vervlo gen jaren. Vooral Dirk Witte's „Mens durf te leven" bleek een groot suc ces! Henk Bouwman onthaalde de zaal vervolgens op een voortreffelijke goochelshow, waarbij vooral zijn gees- tige .goochellesjes" bijzonder op prijs werden gesteld. Het volgende hoogtepunt van de middag vormde de muzikale show van (het echtpaar» „Diana en Da- ranti", die niet alleen met vaart en verve hun xylofoons en vibrafoons lieten klinken (onder meer in „Rap- sodie in Blue" en „Land of hope and glory") doch tevens enkele welluiden-1 de melodieën uit een serie tafelbellen haalden. Na een ovationeel applaus gaf dit internationaal beroemde echt paar als toegift een vertolking op j xylofoon en vibrafoon van „Eleonore". Later op de middag bracht Annie Palmen enkele topnummers uit haar uitgebreide repertoire ten gehore. Het Bedrijfskorfbal Het door de Ned. Rotogravure Mij j georganiseerde bedrijfskorfbal toer- j nooi is gewonnen door de Touwfa- I brieken. In de finale versloegen de Touwfabrieken de Leidsche Onder-1 wijs Instellingen met 7—2. eerbiedigen, op voorwaarde dat er geen provocaties zouden zyn en de tegenpartij haar huidige posities niet zou wijzigen. In grote lijnen kwam deze verklaring overeen met de toezeggmg welke generaal Imbert, het hoofd van de „regering van na tionaal herstel", zaterdag had ge daan. De generaal had toen gezegd ZWAAR GEWOND DOOR MESSTEEK (Van onze R'damse correspondent) De 26-jarige havenarbeider G. J. Ponsen uit Rotterdam is zaterdag nacht op de Prins Hendrikkade in Rotterdam met een mes in de buik gestoken. Als verdacht hiervan is in verzekerde bewaring gesteld een 31- jarige koopman uit Rotterdam. Ponsen werd zwaar gewond naar het Zuiderziekenhuis gebracht, waar operatief moest worden ingegrepen. In een cafetaria aan de Feijenoord- straat zouden drie woonwagenbewo ners, en een stratenmaker misplaat ste opmerkingen aan 't adres van me vrouw Ponsen hebben gemaakt. Er dat zyn troepen met zouden pogen ontstond h woordenwisseling f POS't'es te wijzigen die z.J vr«- d]f bui[en e* ïech, y ont* dogmiddag bu het ingaan van de Mrdde broers en de stratenma- wapenstilstand voor het bergen van k„ werden ^e^en en overge. de doden en het verzorgden van bracht naar >ut politiebureau aan de da gewonden in™m™- Overigens Nassaukade wilde generaal Imbert de handen1 vrijhouden. Zondag had Mora achtereenvol gens gedachtenwisselingen met ge neraal Imbert en met kolonel Caa mano. De kolonel sprak bij die ge legenheid de hoop uit, dat de OAS er in slaagt „een constitutionele en democratische regeling te vinden en dat de volgende verkiezingen onder toezicht van de OAS zullen worden gehouden". Aanvankelijk verklaarde het vier tal niets van een mes af te weten, maar later bekende één der broers dat hy had gestoken. Hij werd op gesloten, de overige drie arrestanten werden heen gezonden. Gymnastiekvereniging vierde vierde lustrum Officiële publikaties Leiden maakt bekend, dat in verband met de a.s. feestdagen, de huisvull- dienst als volgt *s geregeld. Donderdag 27 mei 1965 wordt woens dag 26 1965: maandag 7 Juni 1965 wordt dinsdag 8 Juni 1965; dinsdag 8 Juni 1965 wordt woensdag 9 Juni 1965 De ophaaldienst tegen het spe ciale tarief van f0 50 op woensdag zal diet geschieden op 26 mei en 9 Juni 1965. Etui met kostbare ringen gestolen (Van onze R'damse correspondent) In de juwelierszaak N.V. „Het huis van St. Eloy" aan de Lijnbaan in j Rotterdam is zaterdag een etui met j 26 geel en witgouden damesringen met diamanten, briljanten en saffie ren gestolen. Deze ringen vertegen woordigen een grote waarde. Ver dacht van deze diefstal worden twee vreemdelingen. 's Morgens kwamen zy in de zaak en kochten een gouden collier, dat zij betaalden met vier travellers- cheques van elk tien dollar. Na een half uur kwamen de mannen, die vloeiend Frans spraken terug, om nog een dergelijk collier te kopen. Er werden hun enkele exemplaren getoond. Zij konden echter niet tot een keus komen. Nadat zij waren vertrokken werd de etui met de rin gen vermist, die tesamen met andere etuis op een tafel had gelegen om aan klanten te tonen. Het signalement van de eerste man luidt: ongeveer 1.70 meter lang, on geveer 27 jaar, zwart krullend haar, waarschijnlijk litteken in gelaat, droeg donker kostuum met ruitmo- tief. De tweede was ongeveer 30 jaar. Hij was ongeveer 1.75 meter lang, hi) had steil zwart haar. Lok over voor hoofd, bruine gelaatskleur, knap ty pe. Hij droeg ook een donker kos tuum. Beide spraken nvt het perso neel van de zaak Frans, maar als zy met elkaar spraken gebruikten zij een andere taal. die de verkoop sters niet konden thuisbrengen. Twintig jaar „Victorie"! De ruim vijfhonderd leden tellende rooms-katholieke gymnas tiekvereniging heeft dit heuglijke feit zaterdagavond in ,.Den Burcht" gevierd. Stencilmachine als kostbaar cadeau Aan het feestprogramma gingen de gebruikelijke gelukwensen vooraf en er was bovendien de aanbieding van een geschenk. En wat voor een ge schenk! De voorzitter van de jubile- j rende gymnastiekvereniging, de heer W. A. Bergers, werd namelijk verrast met een elektrische stencilmachine. Hij stelde het apparaat door een druk op de knop in werking, waarop de eerste stencils „van de pers" rol den. Zij bevatten een uitnodiging om de enkele jaren geleden opgerichte drumband van „Victorie", die trou wens aan deze jubileumavond mede werking verleende, financieel te steu nen. Er volgde toen wederom een verrassing: namens de Leidse chroomindustrie Stokkermans, in welk bedrijf de drumband geregeld repeteert, werd aan deze band een cheque ter waarde van vijfhonderd gulden aangeboden. Wat de stencilmachine betreft, deze kon worden aangekocht dank zij de medewerking van vrijwel alle le den. De jubileumcommissie heeft kennelijk weinig moeite gehad om voor dit kostbare cadeau een bijdrage ,Jos te peuteren". De voorzitter van deze commissie, de heer J. J. Be- rendsen, liet het apparaat met ge rechtvaardigde trots aan de zaal zien en door twee peuters aan Victorie's voorzitter aanbieden. Nadat de drumband nog enkele roffels als besluit van dit officiële ge deelte ten beste had gegeven kon met het cabaretprogramma worden be gonnen. Het was samengesteld onder het motto „Welkome gasten". Deze „gasten" waren Canny ,,'t Is genoeg" van den Bos, „The Silver Stars", een veel aan populariteit wannend zang- groepje, „The Williams", twee „knap pe" acrobaten, „Brook and Rosfield", twee dansende grappenmakers, het trio Corante, met muzikale clowne rie, en het trio Jean Benée, waarvan de trompet spelende) leider een voortreffelijke „gangmaker" bleek te zijn. Dank zijn deze beweeglijke en kundige trompettist zat de stemming onder de feestgangers er al onmid dellijk in. De conferences waren voor rekening van Frans van Dusschoten, die ook als imitator veel succes bij de jubilerende gymnastiekvereniging oogstte. De feestavond werd besloten met een bal, waaruy het orkest „Mu sic Patrol" voor de dansmuziek zorgde. De brandweer van de Noordjapanse haven Moeroran was vanochtend bij hoog tij tevergeefs doende om een brandende Noorse olietankboot naar zee te slepen en daardoor een einde te maken aan het gevaar dat langs de kade staande olietanks in brand zullen zullen vliegen. De sleepopera ties werden gestaakt toen dikke zui len van zwarte rook en intense hitte de brandweer belette om vanaf een sleepboot kettingen vast te maken aan de 35.355 ton metende tanker Heimvard. Men zou het morgenoch tend opnieuw proberen. De Heimvard botste zondagochtend tegen de kade Aangenomen wordt dat een omgeval len oliekachel van de Japanse sleep boot, de Heimvard hielp, de brand en de reeks explosies heeft veroorzaakt, Drie leden van de bemanning van de Heimvard kwamen om het leven, 22 anderen werden gewond en vier war den vermist. Twee van de vermisten behoren tot de tankerbemanning van 38 enn de anderen tot die van de Ja panse sleepboot. Nog gevoeliger instrumenten voor explosie-controle A Ijf Amerikaanse staten hebben gisteravond in San Domingo de over eenkomst ondertekend, waarbij een Interamerikaanse vredesstrijdmacht officieel in het leven werd geroepen. De overeenkomst kreeg de handte keningen van de militaire vertegen woordigers van Brazilië, Costa Riea, Honduras, Nicaragua en de Verenig de Staten, alsmede van Mora. Tot bevelhebber van de OAS-troe- nen is de Braziliaanse generaal Hugo Panascin Alvin benoemd. Hij zal een officier uit de V.S. als adjudant krij gen. De Interamerikaanse strijd macht heeft slechts ten doel onpar tijdig te werken ap.n de terukeer van de normale toestand. Ds. H. J. A. Haan neemt 13 juni afscheid Ds. H. J. A. Haan, predikant der Evangelisch Lutherse Gemeente al hier, die een beroep heeft aangeno men naar de Evangelisch-Lutherse Gemeente in Amsterdam-N., zal 13 juni afscheid nemen van zijn Leidse gemeente. De dienst vangt aan te drie uur in de Ev.-Lutherse Kerk aan de Hooglandse Kerkgracht; op die datum vervalt de ochtenddienst. Verworpen De Veiligheidsraad heeft een reso lutie van Uruguay verworpen, waar in er bij alle staten op werd aange drongen zich te onthouden van het geven van militaire steun aan beide partyen in de burgeroorlog in de Do minicaanse Republiek. De uitslag was vijf voor één tegen en vyf onthoudingen. Er zijn zeven stemmen nodig om een besluit in de uit elf leden bestaande raad goedge keurd te krijgen. Vóór waren Frankrijk, Ivoorkust, Jordanië, Maleisië en Uruguay. Do Sow.iet-Unie stemde tegen, terwijl Bolivia, China, Nederland, Engeland en de Verenigde Staten zich van stemming onthielden. De Amerikaanse ambassadeur Ste venson zei, dat zijn land zich had onthouden, omdat de resolutie niet voldoende erkenning schonk aan de rol die de OAS in de Dominicaanse crisis speelt. Amerikaan Rostow over oorlog in Vietnam 9? Sir John Cockcroft, die hoofd is geweest van de Britse organisatie voor kernenergie-onderzoek, heeft op een wetenschappelijke conferentie in Stevning, nabij Londen, verklaard dat de vervaardiging van nieuwe, nog gevoeliger instrumenten voor het registreren van kernenergie ontploffingen, het voor het Westen mogelijk heeft gemaakt in te stem mer. met het sluiten van een over eenkomst betreffende een algeheel verbod op het nemen van proeren u iin_ met kernwapens, zonder dat dit ge- derd. In totaal werden ruim veertig paard gaat met inspectie ter plaatse gebouwen verwoest. Gisteren bestook- m de landen, die een dergelijk ak- ten 140 Amerikaanse vliegtuigen doe koord bekrachtigen. len in Noord-Vietnam. Dit keer wer- De conferentie wordt op initiatief den zeventig kazernegebouwen ver der Ver. Naties gehouden. nield. Volgens woordvoerders in Sai- Rostow. een autoriteit van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, heeft zaterdag ver klaard, dat er in de Vietnamese oor log. zoals die nu verloopt, geen nood zaak is voor het gebruik van kern wapens. Maar hy is het met minis ter McNamara eens, dat de zaak anders wordt als China aan de oor log gaat deelnemen. Henry Cabot Lodge, oud-ambassa deur van de V.S. in» Saigon, heeft in Washington gezegd, dat alle Aziati sche landen die hij als speciale af gezant van president Johnson on langs bezocht de Amerikaanse poli tiek in Vietnam goedkeuren. Cabot Lodge bezocht India, Australië. Phi- lippijnen, Japanen, Zuid-Korea en Formosa. Negentig vliegtuigen van de Ame rikaanse luchtmacht hebben zater dag een aanval gedaan op een mili tair complex, dat 90 km ten zuiden van Hanoi ligt. Nog nimmer waren de Amerikaanse toestellen de Noord- ictnamese hoofdstad zr dicht gena- gon keerden alle vliegtuigen naar hun basis terug. Radio-Hanoi meldde dat in t weekeinde drie vlieg tuigen werd neergehaald en dat het totaal aantal neergeschoten Ameri kaanse toestellen sinds begin augus tus is gestegen tot 295. Zuidvletname- se strijdkrachten hebben zware verlie zen geleden bij gevechten 50 km ten noorden van Vietnam Tweehonderd militairen werden uit een hinder laag overvallen. Vijf en vijftig man kwamen daarbij om het leven. De voormalige Britse minister van Buitenlandse Zaken. Gordon Walker, heeft de oprichting van een multila- rale kernstrijdmacht ten oosten van Suez voorgesteld als dee) van een plan tot bescherming van Aziatische landen in verband met de ontwikke ling van China tot kernmacht. In een toespraak zei Gordon Wal ker die onlangs een reis door Zuidoost-Azië maakte het van lelang te achten dat een gedragslijn wordt opgesteld om de verdere ver- SDreiding van kernwapens tegen te eaan. Deze gedragslijn zou op een doelmatige bescherming van China's buurlanden in Azië moeten zijn ge richt.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3