LEIDSCH DAGBLAD busramp: 4 doden, 30 gewonden ZWARE NEDERLAAG COALITIE BELGIE Nederlandse touringcar raast van helling tegen muur Buien (pgericht 1 maart 1860 MAANDAG 24 MEI 1963 No. 31573 ggecteur: EL AE. van Dishoeck loofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, t. 0.78 per week Teieloon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 Voortijdig einde van vakantie Vier doden en dertig ewonden dat is het rieste resultaat van een lusongeluk in het Tiro- er dorpje Zirl hij Inns- ruck (Oostenrijk). Dit ngeluk vormde gister- ïiddag 0111 vier uur het oortijdig en rampzalig inde van een vakantie- eis die zaterdag in Rot- erdam was begonnen en ie het dorp Wat tens, kilometer van de laats van het ongeluk ot bestemming had. evig rokend en claxonnerend asde om vier uur een touring- van het reisbureau Groene- ld uit Strijen van de beruchte irlerberg naar beneden, het irpje Zirl binnen. De bus reed et een snelheid van circa 80 km 23 procent dalende Zirler- rgstrasse af, vloog over een uising met een voorrangsweg boorde zich met een harde ap in de muur van een garage. PLATGEDRUKT )mwonenden snelden toe en zagen een vrouw door de voorruit van touringcar was geslingerd. Zy !l et vrywel op slag dood zyn ge il est. De zwaar beschadigde bus was i t rook gevuld en was tot op een de in de garage gedrongen. De jrkant was geheel platgedrukt. Di- t kwamen reddingsploegen in ac- om de veertig passagiers uit de te halen en de gewonden naar p* 4- Glasscherven in biscuits (Van onze R'damse correspondent) Mevrouw A. Zwanenburg uit Kethel by Schiedam kreeg gistermiddag de schrik van haar leven, toen zy in 2 pas gekochte biscuitjes glas scherven ontdekte. Deze biscuitjes had zij betrokken bij een bakkery- filiaal in Kethel. De zoon des hui zes, Leo (9), vulde gistermorgen zyn zakken met de biscuit". Twee biscuitjes konden er niet meer by en hy liet deze dan ook op de keukentafel liggen. Daar ontdekte zyn moeder tot haar grote schrik, dat beide biscuits scherven van een soort matglas bevatten. De dui- delijk zichtbare scherven waren ongeveer anderhalve centimeter in doorsnee en waren ongeveer een millimeter dik. Ilct bakkerswinkclbedryf, waartoe het filiaal behoort, werd gister avond van de vondst op de hoogte gesteld. Daar kon worden vastge steld dat de biscuits afkomstig zyn van een van de fabrieken waar het bedrijf zyn biscuits van betrekt, het bedrijf vervaardigt deze zelf niet. Het glas moet na het zeven in het deeg zyn geraakt en toen meege- bakken. By het vervaardigen van biscuits worden 2 controles uitge voerd. Eerst worden de biscuits al tijd globaal gecontroleerd, terwyl daarna nog eens een steekproef controle volgt. De herkomst van het glas is voorlopi nog onduide lijk. In de loop van de dag zou de keuringsdienst van waren een onderzoek naar de herkomst van het glas instellen. Nojr drukke week c voor Koningin Elizabeth Koningin Elizabeth van Engeland heeft vandaag haar officieel bezoek aan Duitsland hervat na in Salem in het zuiden van het land een rustig weekend met familie te hebben door gebracht. De Koningin en Prins Phi lip reden vannacht in hun speciale trein van 15 rijtuigen naar Stutt gart, waar vandaag nog vijf dagen aan officiële ontvangsten zouden be ginnen. Na Stuttgart bezoeken zij net industriegebied van de Roer. de Brit se en Canadese militaire bases, West- Berlyn, Hannover en Hamburg, van waar zy vrijdag met de Brittannia terugkeren. VANDAAG BEGIN TWENTE-ROETE (Van onze Enschedese correspondent) Vandaag is by Hoevelaken een be gin gemaakt met het uitvoerings- werk voor de Twente-route, de auto weg (E8) naar het oosten van Over ijssel, die in 1970 gereed moet zijn. van het kruispunt Hoevelaken tot Holten. Het eerst wordt aangepakt het circa 6 k'lometer lange traject Hoevelaken—Terschuur. Het is de bedoeling op korte termijn nog deze zomer ook te beginnen aan het traject tussen Stroe en Assel, waar de Twente-route over ruim 8 kilometer door bossen en zandver stuivingen loopt, die onder staatsbos beheer ressorteren. het ziekenhuis in Innsbruck te brengen. Met snybranders moesten de zwaargewonde chauffeur en en kele vakantiegangers uit hun stoelen worden bevryd. REMMEN? Sommigen menen dat het ongeluk is ontstaan door het weigeren van de remmen van de bus. Chauffeur van de touringcar, een DAF bouwjaar 1963, was de 51-jarige Rotterdammer J. D. Groeneboom, die een veeljarige buitenlandse rij-ervaring bezit. „Het is niet te geloven, dat zyn remmen op die weg geweigerd zouden heb ben", zei een woordvoerder van het reisbureau. „Hy kende het traject en zou bij zo'n afdaling zeker hebben teruggeschakeld in de eerste versnel ling en daarbij bovendien gebruik hebben gemaakt van de speciale bergrem". Dit sluit wellicht ook de veronderstelling van de Tiroler gen darmerie uit, dat de chauffeur ver rast zou zijn geweest door de plotse linge steile afdaling, vlak voor het kruispunt. De helling wordt vaak onderschat, waardoor daar veel onge lukken voorkomen. Een bij dit ongeval nog gelukkige omstandigheid was, dat er toevallig geen verkeer in de buurt was. Toen de toeterende touringcar het kruis punt naderde bevonden zich geen auto's op de voorrangsweg en even min liepen er voetgangers op het trottoir voor de garage. IDENTIFICATIE De bus sloeg een gat van ongeveer vier by vier meter in de muur. Een speciale groep van de Tiroler gendar merie leidde het identificatie-onder zoek, dat werd bemoeilykt doordat de slachtoffers geen papieren by zich hadden. De veertig inzittenden over wegend dames, van wie velen een shock hebben, kenden elkaar ook niet, want zy waren afkomstig uit alle delen van het land. Van de vier doden zyn geïdentifi ceerd: mevrouw L. Stapper uit Vree land. de omstreeks 50 jarige reislei der J. L. J. van Katwyk uit Amster dam en de 65-jarige mevrouw Boer stra uit Vreeland. Het vierde slacht offer is de 65-jarige mevrouw De Ligny uit Dordrecht. anverrencie Cadar in Moskou De Hongaarse premier, Janos Ka- t. is gisteravond in Moskou aan- ramen voor een bezoek op uitno- [ing van het Russische centrale rtfjeomité. Kadar werd vergezeld or twee leden van het Hongaarse tttieke bureau, Apro en Bisku. De mgaren werden verwelkomd door rtijleider Brezjnew, premier Kosi- en de voornaamste party-theore- s Soeslow. 'WEERBERICHT De Bilt verwacht van heden- tot argenavond: wisselende bewolking enkele lokale buien. Overwegend ♦te zuidwestelyke wind. Dezelfde 3ie aperaturen als vandaag of iets la- om 11.15 uur). 25 MEI Zon op: 4.33 uur; onder: 20.42 uur. »an op: 2.49 uur; onder 13.50 uur. Hoogwater te Katwyk te 10.51 en 3ti 24 uur, laagwater te 6.02 en 18.52 Dit nummer bestaat nit 18 pagina's FRANZ JONAS OOSTENRIJKS PRESIDENT De 65-jarige, socialistische burgemeester van Wenen. Franz Jonas, is gisteren gekozen als de vierde na-oorlogse presi dent van Oostenrijk. Hij ver sloeg zijn tegenstander, de voor malige kanselier Gorbach (66) van de (christendemocratische) Volkspartij, met gering verschil. Jonas kreeg 2.324.474 stemmen te gen Gorbach 2.260.992. Het is nog niet eerder voorgekomen, dat een Oostenrykse president met een der gelijke kleine meerderheid werd ge kozen. De strijd bleef tot op het laatste ogenblik onbeslist Toen de uitslagen van 23 van de 25 kiesdistricten be kend waren, had Gorbach een kleine voorsprong op zijn socialistische ri vaal. De uitslagen uit Karinthië en Salzburg wijzigden de stand in het voordeel van Jonas, die 50.69% van de stemmen kreeg tegen Gorbach 49.31%. De Oostenrijkse president wordt door een rechtsstreekse verkie zing gekozen voor een ambtsperiode van zes jaar. (Men zie ook elders in dit Blad) I Het koninklijke jacht Piet Hein" vaart op de Westeinder temidden van gepavoiseerde bootjes en schepen, welke deel namen aan de grote vlootschouw ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Kon. Verbonden van Nederlandse Watersportver enigingen. Het wrak van de Nederlandse bus, welke in het Oostenrijkse plaatsje Zirl na het weigeren van de remmen tijdens een af daling een huis ramde. Vier in zittenden werden tallen gewond. tien- PONT GEZONKEN honderd doden Op de rivier de Sjiri in Malawi (een Afrikaanse staat in zuldoost- Afrika, voormalig Njassaland) is een pont gezonken, waarby van de 150 passagiers er vermoedeiyk honderd zyn verdronken. Twee doden op overweg Dé 25-jarige motorryder J. van der Pas uit Best en zyn duopassa gier, de 53-jarige M. Boeren uit Box tel, zyn zaterdagavond om het leven gekomen op de niet-beveiligde over weg in de Lage Voortseweg in Liemp- de (N.-B.) De motor werd gegrepen door een D.-trein, die op weg was naar Hoek van Holland. De beide mannen werden op slag gedood. Op een met automatische knipper lichten beveiligde overweg tussen Doetinchem en Terborg is de heer J. Maas uit Gaanderen gisteravond om half twaalf om het leven ge komen, toen hy met zyn bromfiets in botsing kwam met de trein van Winterswyk naar Arnhem. Ontslag ingediend De Belgische coalitieregering J Lefèvre/Spaak heeft vandaag f by Koning Boudewyn haar ont- slag ingediend, nadat het kabi- f net in een korte byeenkomst f daartoe had besloten. i Geen tweederde meerderheid grondwetsherziening dubieus (Van onze Brusselse correspondent) ,,De grootste politieke verschuiving sinds het einde van de tweede wereldoorlog", zo noemden Belgische politieke deskundigen vandaag de voorlopige uitslagen van de drie verkiezingen (voor Kamer, Senaat en provinciale raden), welke gisteren zijn gehouden. Het belangrijkste nieuws was vanochtend, dat de regeringspartijen de tweederde meerderheid, die zij tot nu toe bezaten hebben ver loren. De (katholieke CVP) en de (socialistische) BSP, de par tijen van de huidige regeringscoalitie, hebben grote verliezen moe ten incasseren; de (liberale) Partij van vrijheid en vooruitgang plukte de vruchten van de ontevredenheid der kiezers. Daarnaast zijn ook de communisten vooruitgegaan. Nu de coalitiepartijen geen 2/3 meerderheid meer bezitten is de grondwetsherziening op losse schroeven komen te staan. Volgens de voorlopige niet-officiële uitslag zal de nieuwe Kamer er als volgt uitzien: CVP 77 (min 19), BSP 64 (min 20). liberalen 48 (plus 28), Vlaamse Volksunie 12 (plus 7), com munisten 6 (plus 1), Frans Verdedi gingsfront 3 (niet eerder kandidaten gesteld), Onafhankelijken 2. De grote partyen hebben, behalve aan de liberalen en communisten, vooral verloren aan extremistische Vlaamse en Waalse richtingen (Volksunie en Frans Verdedigings front). De socialistische oud-premier Camille Huysmans (94 jaar), die in Antwerpen met een eigen ïyst uit kwam, is verslagen. Hy kreeg slechts 7.425 stemmen (4.19%). Minister Spaak heeft onomwon den toegegeven dat zyn party „een zwaar verlies had geleden" en hy noemde' de verkiezingen ..onbetwist baar een conservatieve overwinning". Hy meende, dat de oorzaak van de ontwikkeling vooral moest worden gezocht in het taalvraagstuk. De mi nister van Buitenlandse Zaken ver wachtte dat de beide partijen C.V.P. en B.S.P. samen de meerderheid zou den behouden, die nodig is voor de grondwetsherziening, maar deze ver wachting zou dus niet in vervulling gaan. Van den Boeynants, voorzitter van de C.V.P. braoht naar voren, dat de tydens de Duitse bezetting) en de voormalige C.V.P.-aanhangers, die niet tevreden zyn geweest met het bewind van het kabinet-Lefèvre Spaak. E^n deel zal te zyner tyd toch wel weer door zyn kerkeiyke leiders worden teruggevoerd naar de C.V P. Slachtoffers van propgaanda Intussen heeft de verkiezingspro paganda één dode tengevolge gehad i een kandidaat van de communisti sche party, aanhanger van Moskou, uit het dorpje Tubize by Brussel. In de nacht van donderdag op vrydag was hy met een geestverwant biljet ten aan het plakken, zy constateer den dat aanhangers van de z.g. Peking-richting, die waarschynlijk uit een ander dorp waren gekomen, over him reclames heen plakten. Felix Seys, het slachtoffer, hield teruggang van het aantal stemmen daarop eei* auto, waarin een man en van zyn party en van de B.S.P. is veroorzaakt door „shjtage van be wind, psychologische fouten van de regering en het feit dat de kiezers de voorkeur hebben gegeven aan ge voelskwesties". En by zyn party werd natuurlyk ook de in zulke ge vallen gebruikeiyke uitdrukking „wy hebben wel een slag verloren, maar niet een oorlog" in herinnering ge bracht. Feeststemming is er uiteraard by de liberalen die nu, zoals hun voor zitter 't uitdrukte, "n werkelyk grote paiüj is geworden. Hy vermeldde daarby uiteraard niet dat een deel van de nieuwe aanhang van de PVV wordt gevormd door een aantal groe peringen van ontevredenen, zoals de zogeheten „incivieken" (de na de oor log veroordeelden wegens hun houding een vrouw van de Peking-communis- ten zaten, aan en vroeg ze dat over- plakken na te laten. Ooggetuigen zagen vanuit de verte hoe Seys een kiap in zfjn gelaat kreeg, waarna het autootje met ge doofde lichten verdween. Seys keerde naar huis terug. Van z(jn huisdok ter kreeg hy een injectie om te kal meren. Vrydag voelde hfj zich niet goed en werd hij overgebracht naar een Brussels ziekenhuis, waar h(j In middels is overleden. De communisten van de Peking- richting hebben ogenblikkeiyk gerea geerd met een communiqué, waarin zy spreken van een anti-communis tische provocatie, deze vergehjkend met de brand van de Beriynse Ryks- dag en zo meer Seys, die in zyn dorp als een rus tige, hardwerkende man bekend stond (hy was amanuensis aan de Vrije Universiteit in Brussel) laat een vrouw met drie kinderen van resp. 8, 10 en 14 jaar achter. (9uc/ QUl leuwo Uit het Leidsch Dagblad van 24 Mei 1865: Bij den raad van admini stratie van het Invalidenhuis te Leiden zijn van een voor stander dezer instelling ont vangen 50/20 kistjes Water- loo-sigaren, om aan de man schappen den 18 Junij te worden uitgereikt. (Advertentie) Lampions. Bij den ondergeteekende zijn te bekomen gevulde lampions a 10 cent per stuk, het glas er onder begrepen, alsmede le dige glazen. J. H. van Kempen, 's Hage

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1