Waarom roken steeds meer mensen juist Hunter Filter Gestolen Gova na vier jaar in museum terug Franz Jonas zet traditie in Oostenrijk voort IN UITSTEKENDE CONDITIE: In garagedepot van Mrmingham bezorgd Nat. Ballet brengt premières in Zürich Omdat Hunter Filter dé sigaret is voor rokers die geen filter willen proeven maar 'n sigaret. Probeer gerust alle filtersigaretten, ook komt terecht bij Hunter Filter. V.N. lijden meer onder negeren dan onder mislukking LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 24 MEI 1965 VIJFDE BLAD (Van onze correspondent) Na vier jaar is Goya's uit de National Gallery in Londen ge ilen „Hertog van \Vellington een klein op een. paneeltje ge milderd portret, dat destijds met behulp van de staat voor 1.4 fljoen gulden werd aangekocht, gedurende het weekeinde veilig wel in het museum teruggekeerd. De dader is nog altijd onbe- id. Maar hij heeft de Goya zonder de lijst, 5 mei in bewaring leven in het bagagedepot van het New Street station in mingham. et ontranpstbonnetje werd vrtj- op de redactie van het Londense blad „Daily Mirror" ontvangen, het onmiddellijk door gaf aan (land Yard. Een rechercheur heeft vrijdagavond het schilderij in ling ham opgehaald. Het was [ruldig verpakt Er stond op „glas, richtig behandelen". IFie ivas de dief beambte die het pakketje des- in ontvangst nam werd door ne die het deponeerde op het gedrukt, het met de grootste te behandelen en het werd dan in een speciaal rek opgeborgen, het niet op de grond kon val- of op andere wijze worden be- digd. Desondanks heeft men het et vele malen moeten verse hui - ruimte voor andere artikelen aken. i beambte kon een vrij duidelijke irijving geven van de man die pakje had gebracht: een lange, 20-Jarige jongeman, een art is- type met scherpe gelaatstrek en blond kort geknipt haar. Hij er uit als een student van eer t-academie. De depot-functio- i was Jammer genoeg niet op het beeld gekomen dat het pakje gestolen artikel kon zijn, zodat de officiële beloning van 5.000 (f50.000), waaraan de i de verbonden was dat de dief worden opgespoord, is ontgaan. De Goya was, voor zover kon wor den nagegaan, in uitstekende con ditie, maar zal nader door deskun digen worden onderzocht, alvorens weer in het museum te worden op gehangen. Het houten paneel is voor al onderhevig aan de invloed van at mosferische veranderingen. Er zal in ieder geval een andere plaats voor worden gekozen. De dief was volgens het verhaal van destijds, met zijn in bruin pa pier gewikkelde buit onder de arm weggewandeld, zonder dat de sup poosten verdenking koesterden. Thans wordt echter gezegd dat hij ermee naar het toilet was gegaan en het van een hoogte van 3 meter uit het raampje had laten zakken, om het later op te halen. Aangeno men werd dat de diefstal was ge pleegd door een geestelijk gestoorde. De dief had herhaaldelijk anonieme brieven geschreven aan verschillen de persbureaus en aan de directeur van het museum, waarin hij een los prijs van 50.000 pond f 500.000- eiste. Maar de museum autoriteiten dach ten er niet over met hem te sjache ren en konden om geen voor beeld te stellen zulks natuurlijk ook niet doen. De Goya was destijds door een Amerikaanse verzamelaar op een vei ling van Sotheby voor 140.000 pond gekocht, maar algemene protesten leidden er toe dat het paneel het land niet mocht verlaten. Met be hulp van een fonds en een regerings- bijdrage heeft men toen het por tret voor Engeland behouden. Op 23 maart van dit jaar ontving de „Daily Mirror" een brief, waarin teruggave van de Goya werd aange boden in ruil voor 'n som van 30.000 pond (f300.000), die zou moeten wor den verkregen uit de opbrengst van een speciale tentoonstelling van de Goya. „De Mirror" ging hier niet op in, maar deed een beroep op de dief om via deze krant het schilderij terug te geven hetgeen gelukt is. positie werken van Pierre Aleehinsky tentoonstelling van het werk in België geboren schilder Aleehinsky, is zaterdag in het um in New York geopend, hangen 4 doeken uit 1958. De de New Herald Tribune, Grun, schreef erover: hier zijn de gekwelde ge- m in nachtmerrie-achtlge op- Iging de beesten, de reptie- !e vogels allen ademloos drij- ln met verschrikkingen ge vul lis, doek na doek >en enorme kracht en een bekwaamheid, maar zij in dienst van een wonder baar- indingrijke decoratie en maar een verklaring die ontroering brent. 'indere naam voor 'hilipsschouwburg naam Philips Schouwburg gaat ipang van het komend seizoen ijnen, zo meldt de Philips Koe le grote zaal plus de vele ruim- tor recreatieve en vergaderdoel gaan samen het „Philips inningscentrum" heten. Deze acht men meer in overeen- ling met de bestemming van ■schillende ruimten. Dieuwe naam voorkomt ook de rring, die herhaaldelijk bleek treden waar schouwburg en ffiningsgebouw door elkaar n gebruikt. Tevens wordt in de nst mogelijke vergissing bij het Ic voorkomen ten aanzien van ie gebouwen, die op het ogen- a Eindhoven nog met schouw- Worden aangeduid: de stads- Philipsschouwburg, de verbe- n de gebouwen, outillage itallaties zullen veelomvattend ar een aantal jaren ge worden uitgevoerd. Herstel en de voorzieningen zijn noodza- geworden door veroudering, ontspanningsgebouw dateert i de grote zaal kreeg haar hui lzien in 1934. j irijvers in Lissabon in arrest leden van een commissie die teraire prijs hebben toegekend tn schrijver die wegens terro- In Angola is veroordeeld heb- !h sinds zaterdag in het hoofd- van politie in Lissabon be- i Verondersteld wordt dat zij iteerd zijn. ZIJ zün Augusto n Manuel da Fomseca, «kende Portugese schrijvers, ontboden om te vertellen l een literaire prijs van 50.000 (1200 dollar) is toegekend tn commissie van de Portugese !ing van schrijvers aan Luan- een Angoliër die op de Verdische eilanden een gevan- an 14 jaar uitzit wegens itische activiteit. De titel t bekroonde roman la „Luanda" Culturele jeugd prijzen in Apeldoorn Tot besluit van het Festival voo de werkende jeugd in Apeldoorn, waarop een 80-tal jonge mensen van I 18 tot 23 jaar bijna drie dagen van diverse soorten kunst genoten en met talrijke kunstenaars en kunstkenners spraken, heeft burgemeester mr. A. L. des Tombe zaterdagmiddag in de schouwburg „Orpheus" de culturele prijs 1964 van de gemeente Apeldoorn I (een aanmoedigingsprijs voor jonge i kunstenaars) uitgereikt aan de 21- jarige beeldhouwster Ingrid Verheul en de 23-jarige Peggy Marianne In 't Hout Kluck. Het bekroonde beeldhouwwerk van Ingrid Verheul noemde de jury, be staande uit drs. R. W. D. Oxenaar, directeur van het Rijksmuseum Kröller - Müller te Otterlo, de kunst criticus Adri Laan en de kunstschil der Jan Miechels. in haar door de heer Oxenaar voorgelezen rapport, getuigend van plastische gevoelig heid en een ongewoon vakmanschap gezien de leeftijd van de inzendster. Het werk van de tekenares Peggy Marianne In 't HoutKluck had de Jury getroffen door o.m. de spirituele verwerking van serieuze actieven. Ingrid Verheul en Peggy Marianne In 't HoutKluck kregen elk een prijs van f750. Drie andere inzen ders kregen een eervolle vermelding en een boekenbon: het waren W. S. Hillenius (19), B. A. Kleveringa (22) en F. Maassen (22). Vermoedelijk zal volgend Jaar dit Festival worden herhaald. Hierboven het beroemde schilderij van Goya, voorstellend de Hertog van Wellington, dat teruggevonden is in een bagage- Nationale Boekenmarkt: ruim 75.000 bezoekers De nationale Boekenmarkt '65 in het RAI-gebouw te Amsterdam, die gistermiddag is gesloten, heeft 75.358 bezoekers getrokken. Daarvan waren 11.000, die een bezoek aan de markt combineerden met het bijwo nen van een der taptoeuitvoeringen, die in de RAI gegeven werden in het kader van de Britse week in de hoofdstad. Op de markt, die 10 dagen duur de, is volgens een schatting voor 3 A 4 ton aan boeken verkocht. De markt, die in ons land voor de eer ste keer werd gehouden, is volgens de organisatoren een succes geweest. Verwacht kan worden, dat ze in de toekomst zal worden herhaald, mo gelijk al binnen twee Jaar. De boekenmarkt was georgani seerd ter gelegenheid van het 150- Jarig bestaan der Ver. ter bevorde ring van de belangen des boekhan dels, de oudste organisatie op het gebied van de boekhandel en uitge verij ter wereld. Belangstelling voor Ned. kunst in Djakarta De tentoonstelling van Nederland- e schilderijen (reprodukties), foto's, boeken, tijdschriften en andere voor beelden van grafische kunst trok de afgelopen week in Djakarta meer dan 3000 bezoekers. De tentoonstelling is, zegt de Ned. ambassade, zo'n suc- i gebleken dat pogingen in het werk zullen worden gesteld om haar in andere steden van Java te houden. De expositie was de eerste deze aard sinds het herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Hoogleraren (100) in Saloniki nemen ontslag Meer dan honderd hoogleraren van de universiteit van Saloniki, op een r.a de grootste van Griekenland, j hebben zaterdag bij het ministerie I van Onderwijs him ontslag inge- I diend. omdat hun de gevraagde sa larisverhogingen niet zün toegekend. Het ministerie heeft meegedeeld, dat de ontslagen niet zün aanvaard. De huidige salarissen bedragen gemid deld 7.500 drachmen (250 dollar) per maand. De hoogleraren hebben verhoging tot 9.000 drachmen (300 dollar) gevraagd. De regering heeft intussen een oplossing van de sala riskwestie toegezegd. kaleiöoscQQp Het Nat. Ballet zal op 29 mei de Juni-FestivochenZürich openen met een balletuitvoering in het Opernha-us in Zürich, o.l.v. André Presser. Uitgevoerd worden de Suite en Blanc", „Aimez-vous Bach?" en „De Groene Taafelwelke laatste twee balletten in het Holland Festival 1965 in première gaan. (Advertentie) Opnieuw socialistische president Vervolg van pag. 1 We de Een tweede voorstelling op 30 brengt „Four Temperaments", „Nachteiland", „Shirah" en „Gradua tion Ball". Op 1 Juni verzorgt het Nat. Ballet de openingsvoorstelling van de Vondelparkfeesten. De gala-openingsvoorstelling met het Holland Festivalprogramma, vindt plaats op zaterdag 19 juni. Uitgevoerd worden dan Aimez- vous Baoh" van de Canadese choreo graaf Brian Maodonald, die hiermee in Parüs de „Prix de la critique" ver wierf. Het wordit gebracht op Bachs „Inventionen", Concert voor piano in f-mineur en Toccata en Fuga (be- werking Stevitsky). Een Poolse produktie in dit inter nationaal samengestelde programma ls „De Stier", speciaal voor het Nat. Ballet gecreëerd door de bekende Poolse mimespeler Henryk Tomas- zewsky (muziek Augustyn Bloch). Rudi van Dantzig brengt een nieuw ballet getiteld „Monument voor een gestorven jongen", waarbü hü gebruik maakt van Jan Boermans elektro nische muziek „Alchemie '61". Décors. kostuums en lichteffecten van Toerl van Schayk. 1 Het slot van het programma wordt gevormd door Kurt Jooss' beroemde ballet „De Groene Tafel", dat door de choreograaf zelf wordt ingestu deerd. Kathleen Smith en Sylvester Campbell, leden van het Nat. Ballet, zullen op uitnodiging van het Opera Ballet van Berhjn op 1 juni as. daar in een voorstelling van dat gezelschap als gastsolisten optreden met de Pas de Deux „De Zwarte Zwaan" uit „Het Zvvanenmeer". Egyptische kunstschatten in Modena gestolen De Italiaanse politie heeft zaterdag bekend gemaakt dat een maand ge leden uit een museum in Modena kunstschatten uit de Egyptische oud heid zün gestolen ter waarde van 50 miljoen lire (f300 000). gouverneur gelijknamige autonome provincie. In Wenen heeft Franz Jonas zich beüverd voor een uitgebreid program voor de bouw van huizen, scholen en ziekenhuizen. Ook heeft hü veel gedaan voor de modernisering van de stad. Door Jonas tot president te kie zen hebben de Oostenrijkse kie zers het sinds het einde van de oorlog in Oostenrijk bestaande politieke evenwicht gehandhaafd. Er is namelijk na de oorlog steeds een socialist tot president geko zen, terwijl de (christendemocra tische) Volkspartij altijd als de grootste partij uit algemene ver kiezingen tevoorschijn is geko men, zodat het Bondskanselier schap en het voorzitterschap van de Nationale Vergadering (Twee de Kamer) elke keer opnieuw bij een van haar leden terecht is ge komen. Wanneer de socialisten deze ver kiezingen hadden verloren, zou er hoogstwaarschünlük een totale ver schuiving en hervorming zün geko- in de socialistische partü. waar bü zich alle mogelüke complicaties hadden kunnen voordoen. Oud-typograaf dersgezin met acht kinderen. Hü had een moeilüke jeugd. Na de lagere school volgde hü een opleiding voor typograaf. In 1917 onder de wape nen geroepen, streed hü aan het Russische en aan het Italiaanse front. Na het einde van de eerste we reldoorlog ging hü weer als typograaf werken en werd actief lid van de socialistische partü- Dankzü deze partü kon hü zich verder bekwamen op het gebied van de politieke weten schappen, de economie en economi sche geografie. In 1935 werd hü aan gehouden wegens klandestiene socia listische activiteit, maar werd wegens gebrek aan bewüs vrügesproken. Pas drie jaar later kon hij weer een betrekking als typograaf vinden. Na de „Anschluss" ging hü werken bü de administratie van een loco- motievenfabriek. In april 1945 werd hij hoofd van het 21ste arrondissement van Wenen, dat ernstig geleden had van de strüd. Secretaris-generaal Oe Thant heeft zaterdag in een verklaring van het hoofdkwartier van de Ver. Na ties gezegd dat dit wereldlichaam weer de eerste instantie voor het handhaven van de vrede moet wor den. Men neemt aan dat hü hiermede zinspeelde op de aarzeling welke in de laatste tijd van Amerikaanse z|jde aan de dag is gelegd om van de Verenigde Naties gebruik te maken in de crisis om Vietnam en de Do minicaanse republiek. Oe Thant zei dat de VN bü bepaalde geschillen waren genegeerd of ontweken. Het zou volgens hem minder schadelijk voor de Verenigde Naties zyn te fa len bü pogingen om vrede te stichten dan uit angst voor mislukking gepas seerd te worden. Zelf zou hü altüd bereid moeten zün om een initiatief te nemen, on geacht de gevolgen ervan voor hem zelf of zün ambt. Alleen een onaf- hankelüke positie kan hem vrijheid tot handelen geven, zonder vrees of voorkeur, in het belang van de we reldvrede. Veel persorganen essentieel voor de democratie Een zo groot mogelüke verschei denheid van persorganen is een es sentiële voorwaarde voor het deug- delük functioneren vande democra tie. Deze uitspraak he.'t de kring- raad van de Nederlandse Journalis tenkring gedaan in een met algeme ne stemmen aangenomen motie op zün jaarcongres in Amsterdam. Ver der wordt daarin gezegd, dat het de taak van de overheid is om voor het uitgeven van persorganen ruime faciliteiten te scheppen. Het kringbestuur werd opgedragen n na te gaan of er mogelükheden bestaan in samenwerking tussen de betrokken belangengroepen voorzie ningen te treffen, die kunnen waar borgen, dat fusies (van kranten) worden getoetst mede aan het be lang, dat samenleving bü een maxi male verscheidenheid van informatie heeft, aldus de motie.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15