LEIDSCH m DAGBLAD ;lassic Groep Brazilianen (1250) vervangt Amerikanen Rode Kruis brengt duizenden gewonden naar ziekenhuizen BOURGUIBA zegt: Tunesië kan buiten de Arabische Liga ARP teleurgesteld in de liberalen Psychopaat ging als een razende tekeer in bejaardentehuis Opgericht 1 maart I860 ZATERDAG 22 MEI 1965 No. 3157a Directeur: E. A. B. vaD Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 goofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 De Verenigde Staten hebben de OAS (Organisatie van Ame- ikaanse Staten) gisteravond laten weten, dat zij een contingent ;an 1750 Amerikaanse militairen uit de Dominicaanse republiek allen terugtrekken na aankomst van 1250 man Braziliaanse roepen, die maandag per vliegtuig zullen worden overgebracht, ir zijn op het ogenblik 250 militairen uit Honduras in de Domi- licaanse republiek, 158 man uit Nicaragua en 20 politieagenten it Costa Rica (dit land heeft n.l. geen leger). Grote ellende in noordelijke stadswijk Intussen zyn er, volgens een mede iling van de OAS, voor de eerste aal Latijnsamerikaanse militairen actie gekomen in de internationale iligheidszone in Santo Domingo, nu door Amerikaanse mariniers parachuttisten wordt bewaakt. In ize zone zijn soldaten uit Honduras Nicaragua gestationeerd. Costa ica, Honduras en Nicaragua hebben conferentie van de OAS gevraagd n Braziliaanse officier te benoemen bevelhebber van de Interameri- anse strijdmacht en een Ameri- anse officier als zyn plaatsver- nger. Gistermiddag tegen vijf uur zijn in n Domingo, aldus een mededeling secretaris-generaal Oe Thant van V.N., hevige gevechten uitgebro- 1. Volgens Oe Thants vertegen- ordiger Mayobre hadden de strijd- tchten van generaal Imbert het ar geopend op die van kolonel amano. Ten oosten van het kerk- vonden verwarde gevechten VOLAUTOMATISCHE Jitgesproken het beste MANTELS MANTELKOSTUUMS an Egmond Ploegen van het Rode Kruis trok ken gisteren en vanochtend door de verwoeste noordelijke wijk van de hoofdstad om gedurende het etmaal van de wapenstilstand de doden en gewonden te bergen. De wapenstil stand begon gisteren om 12 uur. De strijdkrachten van de junta van ge neraal Imbert Barreras hebben hun offensief met tanks en machinege weren tot het laatste ogenblik voort gezet en deelden mee, dat hun mee dogenloze opmars vanmiddag om 12 uur hervat zal worden. By de bloedige stryd om de noordeiyke stadswük zouden 400 personen om het leven zün gekomen. Duizend werden gewond. Vele slachtoffers zyn bur gers. De Rode Kruisploegen, die de gevechtszone binnentrokken vonden de straten bezaaid met puin en dode lichamen. Sommige bewoners, die naar huis wilden terugkeren, kwa men tot de ontdekking, dat zy dak loos waren geworden. Er is water noch elektriciteit. De vrees voor be- smettelyke ziekten is groot. V.N.- waarnemers hebben vastgesteld, dat 200 van de 1700 personen, die in de ziekenhuizen zijn binnengebracht na dat zy door het Rode Kruis waren meegenomen, zijn overleden. De ove rigen zyn allen gewond. De Veiligheidsraad van de Ver. Na ties heeft gisteren een resolutie van de Sowjet-Unie verworpen, waarin de raad werd uitgenodigd de Verenigde Staten te veroordelen, omdat dat land strijdkrachten naar de Dominicaanse republiek had gezonden en de terug trekking van deze strydkrachten werd geëist. De Russische resolutie werd ver worpen met zes stemmen tegen, vier onthoudingen en één stem, die van de Russen zelf, vóór. Over een eis tot terugtrekking van de troepen besliste de raad met zes stemmen tegen, drie onthoudingen en twee voor, de Sowjet-Unie en Jor danië. In beide gevallen stemden tegen de Verenigde Staten, Nederland, En geland, Uruguay, Bolivia en Nationa- listisch-China. President Habib Bourguiba heeft gisteren meegedeeld, dat Tunesië niet deel zal nemen aan bijeenkomsten van de Arabische Liga of Arabische topconferen ties zolang Egypte de huidige campagne tegen Tunesië niet heeft gestaakt. Hij zei dat Tu- dieren. Vliegen zwermden om de dode nesië zonder de Arabische Liga ,,De V.V.D. heeft inzake radio en televisie hoog spel gespeeld. Zij heeft dat spel verloren en zichzelf buiten spel gezet". Dit zei vanmorgen dr. W. P. Berghuis, voorzitter van de A.R.-partij, tij dens het partij-convent in Zwolle. Hij zeide o.m. teleurgesteld te zijn in de houding van de twintigste eeuwse Nederlandse liberalen. WEERBERICHT Zonnig en warm egen en onweer anvankelyk zal het morgen zon en warm zijn, maar in de loop de dag neemt de bewolking van zuiden en westen uit toe. Daarna dt enige regen en plaatselijk on- verwacht. De wind is aanvan- ijk nog oostelijk, maar draait later r zuid tot zuidwest. Dan stroomt koele oceaanlucht binnen. Dit U uit het weeroverzicht van het MI van 10 uur. 23 MEI op: 4.35 uur; onder: 20.39uur m op: 2.14 uur; onder: 11.26 uur. fcwater in Katwijk te 8.37 uur en uur; laagwater te 3.55 en 16.14 'nummer bestaat nit 18 pagina's en een byvoegsel In zijn openingsrede ging dr. Berg huis nader in op de recente kabi netscrisis en op de formatie van het kabinet. Indien het mogeiyk ware geweest, zei dr. Berghuis, zou hij er de voorkeur aan hebben gegeven dat de christelijke partyen met hun drieën het nog resterende gedeelte van de parlementaire periode zouden hebben afgemaakt. Maar hy meende dat ondanks ver schillen van mening tussen de A.R P. en de socialisten er ook zaken zyn, ten aanzien waarvan de AR.-partij voor de realisering van het AR.-pro gramma meer van de socialisten kun nen verwachten dan by voorbeeld van de V.V.D. Dr. Berghuis zei verder dat niet uit het oog mag worden verloren, dat de P.v.d.A. in de persoon van de heer Vondeling heeft gesteld, dat het bestaan van confessionele party en funest is voor een goede werking van de parlementaire democratie. „We moeten niet het gevoel hebben, dat de liberalen over de confessionele partijen gunstiger denken dan dr. Vondeling", aldus de voorzitter van de AR.-party. „Nee" In het begin van zyn toespraak had dr. Berghuis er op gewezen, dat de A.R.-partij ondubbelzinnig „nee' zal moeten zeggen op de vraag, of een verenigd Europa over een eigen kernwapen zal moeten kunnen be schikken. Dr. Berghuis voerde een pleidooi voor de invoering van een speciale welvaartsbelasting ten behoeve van de ontwikkelingslanden. Hy juichte het zeer toe dat de regering in haar nieuwe samenstelling versterking van de ontwikkelingshulp in het vooruit zicht heeft gesteld, ook wanneer daaruit het leggen van byzondere lasten op het volk zou voortvloeien. en zonder betrekkingen met de Arabieren kan leven. De president sprak in Tunis op een byeenkomst van de nationale raad van de regerende socialistische Des- tour-party. Hy ontketende onlangs een storm van verontwaardiging in de Arabische wereld door een com promis met Israël voor te stellen en door zijn weigering de diplomatieke betrekkingen met West-Duitsland te verbreken na de officiële erkenning van Israël door de bondsrepubliek. Bourguiba beschuldigde president Nasser ervan andere Arabische sta. ten als satellieten te behandelen. Hy waarschuwde dat Tunesië de Arabi sche Liga zal verlaten indien deze organisatie het beginsel opgeeft dat de leden soevereine en onafhanke- lyke staten zyn. Naar aanleiding van een uitlating van de Egyptische president verklaar de Bourguiba er niet zeker van te zyn dat de Arabische landen erin zul len slagen twee of drie miljoen mili tairen byeen te brengen om „Israël in de zee te werpen". Hij wenste hun succes maar zei er niet in te geloven. Zolang er geen geest van wederzyds respect tussen de Arabische staten heerst zal Tunesië zich afzijdig hou den van al deze ondernemingen, die tot mislukken gedoemd zyn en het zal niet deelnemen aan besprekingen over dat onderwerp. De Tunesische president zei verder, dat hy zich niet tot een anti-Ameri kaans standpunt zal laten verleiden ter wille van Nasser, die dichter by het Sowjetrussische kamp wil komen. Hij verdedigde opnieuw zijn voorstel dat de Arabische landen Israëls gren zen, zoals door de V.N. vastgelegd, aanvaarden en dat Israël een deel van zyn grondgebied afstaat voor de Palestynse Arabische vluchtelingen. Gewonden en grote ravage (Van onze Rotterdamse correspondent) In huize Antonius aan de Nieuwe Binnenweg in Rotterdam, heeft een 25-jarige jongeman, die met proefverlof uit de psychia trische inrichting Endegeest in Oegstgeest was, amok gemaakt. Bejaarde bewoners van het tehuis werden gewond en er werd in enkele delen van het gebouw een grote ravage aangericht. Toen de storm was uitgewoed ging de man op de vloer liggen en kon hij worden overmeesterd door de politie. Het begon om vier uur donderdag middag De man vroeg by de hoofd ingang naar een zekere mevrouw De Vries. Nadat men hem had meege deeld, dat deze niet in Huize Anto nius verbleef liep hy, een verwen sing uitend, naar binnen. Met de lift ging hy naar de tweede etage waar hy in een keuken de gehele inven taris vernielde. Een 86-jarige vrouw kwam op het lawaai af. Hy greep haar by de keel en schopte en sloeg haar een hersenschudding. Voorts liep de vrouw verwondingen aan hoofd, armen en benen op. Een 17-jarige verpleegster die pro- Indonesië verloor al 1300 man tegen Maleisië Ongeveer 1300 Indonesische gucr- rillastryders zyn gedood, gewond of gevangen genomen sinds het begin van de Indonesische gewapende cam pagne om „Maleisië te verpletteren", zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Defensie in Koeala Loempoer gisteren meegedeeld. De woordvoerder zei dat de Malei sische verliezen, waaronder die van de Engelse troepen en strydkrachten van andere gemenebestlanden, die Maleisië helpen, in totaal 241 man bedragen. De cyfers zyn vrygegeven na een recente Indonesische bewering als. zouden op Borneo alleen al 600 Ma- leisiërs zijn gesneuveld en „duizen den" gewond. beerde de aangevallene te ontzetten, kreeg klappen in het gelaat. De ra zende man rende vervolgens een ka mer binnen en gooide glazen tegen de muur aan diggelen en sloeg de ruiten in. Op een balkon wierp hy potten met witte en groene verf, als mede een trapleer naar beneden. Een 20-jarige keukenhulp werd tegen de muur gesmeten. Even later dook hy in het souterrain op waar hy een 86-jarige verpleegde schopte. Teruggesneld naar de eerste etage ontmoette hy een 75-jarige vrouw, die het ook moest ontgelden. Een 74- jarige vrouw onderging hetzelfde lot. Brullend als een bezetene liep hy tegen deze verpleegde aan. Razend spiong hy van de trap naar bene den. Daar wierp hy zich door een ruit op de binnenplaats en stormde naar de ingang, waar hy een 78- jarige vrouw die by haar broer op bezotk kwam, een hoofdwond toe bracht. De politie bracht de man naar het Dykzigtziekenhuis, maar daar kon men hem niet behandelen. Via het hoofdbureau is hy tenslotte overgebracht naar Endegeest in Oegstgeest. Tijdens zijn reis door het wes- I De Gaulle zich over een verlam- I stelling voor de president blijk ten van Frankrijk buigt president de vrouw, die van haar belang-1 had gegeven. Honderd jaar zondagsschool De 99ste jaarvergadering van de Nederlandse Zondagsschoolvereni ging die gisteren en vandaag in Utrecht wordt gehoudeh, staat in het teken van de komende viering van het honderdjarig bestaan van deze organisatie. Ze werd opgericht in 1886 en omvat nu 400.000 kinde ren en 13.000 leiders en leidsters. De voorzitter van de vereniging, ds. J. ter Schegget, hield vanmorgen by de opening van de vergadering een jaarrede over het onderwerp „Vanuit de historie naar de toe komst". Hy noemde de zondags school 't „voorportaal" van de kerk: de kinderen blijven niet apart, maar horen binnen de gemeente. Dit schept een grote verantwoordeiyk- heid voor de kerk, de leiders, de ouder? en de gemeente zelf. Volgens ds. Ter Schegget is deze verantwoor- deiykheid, ook na byna honderd jaar, nog lang niet waargemaakt. De kloof tussen kerk en kind wordt vol gens hem in tegendeel steeds breder De kleine man met oranje feestmuts zat gistermiddag op de trap van het nieuwe stadhuis in Vlissingen, dat door de Konin gin werd geopend. Hij had zich voorgenomen het allemaal eens goed te bekijken en daarom koos hij dit eerste rangszitje. Hij mocht van de marechaussee blij ven zitten en zo kon het gebeu ren dat de Koningin hem in het voorbijgaan vriendelijk toelachte dit was de gelukkigste dag van zijn klein bestaantje Engelse vorstin in München zeer hartelijk begroet Koningin Elizabeth van Engeland en Prins Philips zyn gisteren, op de vierde dag van het staatsbezoek aan West-Duitsland, in München aange komen. Bij hun aankomst werden zy begroet door een menigte van hon derdduizenden personen. Op him rit door de straten van München werd de koninklyke gasten een byzonder kleurryk schouwspel ge boden door 1.300 vertegenwoordigers van Beierse verenigingen tot behoud van klederdrachten met hun in to taal 87.000 leden. Een honderdtal his torische vaandels, muziekkorpsen in klederdracht, baardige mannen in korte leren broek en met gevederde hoed enz. deden de gasten zich be wust worden dat zy in de meest tra- ditieryke streek van Duitsland wa ren. „De harten van het Beierse volk kloppen voor uwe majesteit" aldus zei premier Goppel aan een lunch ter ere van de Koningin. De Britse vorstin van haar kant prees in haar tafelrede de schoonheid van de Beier se hoofdstad als een cultureel mid delpunt van Europa. Aan deze lunch volgens Beiers recept en waarby Wit- telsbacher gouden bestek was ge dekt, waren meer dan honderd voor aanstaande Beieren genodigd, onder wie het tegenwoordige hoofd van het huis Wittelsbach, hertog Albrecht van Beieren en echtgenote en hun zonen prins Franz en prins Max, de Münchense aartsbisschop kardinaal Döpfner, de Evangelische bisschop Hermann Dietzelbirger, en Nobel- pryswinnaar prof. Adolf Butenandt. De Koningin bracht later een be zoek aan de beroemde Pinakotheken prins Philip bezocht de straalmoto- renfabriek van Man aan de noorde- ïyke rand van de stad. ©uc/ Qïteuwo Uit hei Leidsch Dagblad van f 23 Mei 1865: f Naar wij vernemen, be staat er plan om binnen Lei den een meel- en broodfa briek opterigten, op denzelf- i den voet als zulke inrigtingen te 's Hage en te Utrecht be staan. Een barbier te Rotterdam 1 zal op den dag der feestvie- 1 ring van den slag bij Water loo de oude strijders aldaar kosteloos scheren en, voor zoover zij nog haar hebben, die netjes te friseren en te pomaderen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1