GEEN RATTEN MAAR RAKETTEN Technische gegevens Bij Hameln wachten fluitende vreemdeling: Muevk 99werpt" zich op zips prooi gelijk een havik Geen woningnood voor filmadel van Italië /UfWMwts" I (Van onze correspondent in Bonn) „Luftkurort Blomberg" heet het stadje, dat zich met Duits gevoel voor ..Wirtschaft" aanprijst als uitwijkplaats voor de geteisterde bewoners van het walmende Roergebied. ,,Kom naar Blom berg, waar de lucht zo zuiver is". Halverwege de bochtige weg van Hameln naar Detmold ligt het, aan de Lippe en in de nabijheid van nog een plaats die aan het Nederlandse koningshuis doet denken, Pyrmont. Het is maar een stadje van 7000 inwoners, met een middeleeuwse toegangspoort, een heel oud stadhuis aan een pleintje en veel van die scheef leunende vakwerkhuizen met godvruchtige in goud en blauw geschilderde spreuken op de eikehouten gevelbalken. Als de toeristen hier 's zomers niet waren, zou het een ingeslapen oord zijn. 's Winters is het dat feitelijk ook. Luftkurort Blomberg": gezond, maar saai. Het lijkt een wrange grap, dat juist dit vredige plekje de thuis-basis moet worden voor een gierend stuk techniek uit de moderne druk-op-de-knopoorlog, dat de helemaal niet vredige naam van Homing All The Way Killer draagt en voor zijn doelwit saai noch gezond is. Integendeel, de Hawk paart een on stuimige levendigheid aan een vrijwel absolute dodelijkheid. De mannen van de Koninklijke Luchtmacht, die deze nieuwste Nederlandse raket beheren, heb ben de grap nog verder doorgevoerd en het officiële plaatsnaambord met dat „Luftkurort" erop, bij wijze van stunt voor een slof sigaretten,voor de poort van hun kazerne gezet. Voor de technische fijn proevers: de Hawk is een semi-actieve doelzoekende raket met een lengte van 5,18 meter en een doorsnee van 35 cm. Gewicht vóór het af vuren 590 kg, bereik ca. 25 km. Te gebruiken op elke hoogte van 0 tot 15.000 me ter. Kan ingezet worden te gen vliegtuigen, maar ook tegen raketten. Onderschepte bijvoorbeeld reeds in de vlucht Honest John, Little John en Corporal. Twee radar-scopes, de nor male pulse acquisition radar en de met het Doppler-effect werkende continuons wave acquisition radar, doorzoeken het luchtruim en zenden hun gegevens naar het centrale punt, het battery control 1 center. Is er een doel gese lecteerd, dan wordt een der de bijzonder sterke radar- straal, de illuminator, inge schakeld. Deze hecht zich aan het opgegeven doel vast en volgt er elke beweging van, zonodig bijgestaan door een vierde scoop, de range only radar. De „launchers" (afvuur- inrichtingen of affuiten) volgen elke beweging van de illuminator. In het battery control center kan de vuur leidingsofficier op schermen aflezen, welk moment ge schikt is voor het afvuren. Terstond na het verlaten van het affuit voegt de met twee na elkaar ontbrandende voortstuwingssystemen toe - geruste raket zich in de ra darbundel van de illumina tor en wordt aldus naar het doel geleid. In de vlucht heeft de raket zelf nog twee antennes, die de ontvangen impulsen aan een eigen ingebouwd compu tertje doorgeven, waarmee ook dan nog een koerswijzi ging mogelijk is. Om deze voorziening noemt men de Hawk semi-actief. Omdat hij zijn doel geleid blijft volgen tot aan de dodende explosie, heet hy Homijig AU The Way Killer. Het systeem werd ont wikkeld in de Verenigde Sta ten. Al het technische perso neel van de Nederlandse Hawk-squadrons werd dan ook gedurende periodes van vijf tot achttien maanden in de VS opgeleid. Nu België, West-Duitsland, Frankrijk, Italië en Nederland het wa pen hebben aangekocht, wordt het in vijf grote Euro pese elektronische bedrijven, in elk land één, in licentie gebouwd. In Nederland is Philips sub-contractor. Een Hawk-batterij ver vangt een squadron straal jagers, maar kost niet meer dan een vliegtuig. Daar staat tegenover, dat zij niet alle taken van het jachtvliegtuig kan overnemen. Elftal Langs de hele oostgrens van het westelijk territoir en in het by zon - der in de Bondsrepubliek bouwt de NAVO aan een afweerschild van raketten. Het dichtst langs het ijzeren gordijn komen de Hawk-op- stellingen, in tweede linie daarach ter de grotere en zwaardere Nikc- batterijen. Vergelijken we dat af- weerscherm met de verdedigende helft van een voetbalelftal, dan zijn de Hawks de beweeglijke backs, die een vijandelijke aanval het eerst zullen pogen af te slaan met, als dat niet lukt, altijd nog de betrouwbare Nike als keeper achter hen. De commandant, van het geheel mag men gerust de spü noemen. De aanvalslinie ontbreekt in dit elftal, want die hoort thuis in de sector bommenwerpers en lange-af- standsraketten, waaraan Nederland niet bijdraagt. De Nederlandse luchtmachtgroepen in Duitsland vaUen onder het Commando dar-apparaat, elk affuit en heel het laatste woord. Dreigt er een aanval, dan kiezen de Hawks als de beweeglijke backs alvast hun beste verdedigingsposi tie, tei*wijl de Nike onder de doel- lat blijft afwachten. De Hawk-bat- terijen zijn voUedig mobiel. Elk ra- dat-apparaat, elk affuit en heel het elektronische rekencentrum dat de door radar vergaarde inlichtingen verwerkt en vertaalt tot instructies voor de af te vuren raket, staat op wielen. Binnen een half uur kan een Hawk-batterij opbreken, wegrijden en ergens anders in stelling gaan. De Nikes kunnen dat niet. Zij zijn gebonden aan hun betonnen bun kers en hebben vóór zij hun schot afgeven, niet veel meer speelruim te dan een doelman tussen zijn goalpalen. Maai" net als op de groe ne mat wel voorkomt, reikt hun goed voorbereide schot ook verder dan dat van de Hawk de backs in dit militaire voetbalelftal schie ten voortreffelijk, maar verder dan een kilometer of 25 komen ze niet. Schakels „3 GGW" is bij afkorting de naam van de in Blomberg geleger de „Derde Groep Geleide Wapens". Het is de eerste groep met Hawks: de groepen een en twee, dichter bij de Nederlandse grens, bedienen Ni kes. Aan de opstellingen voor de groepen vier en vijf, die ons land nog heeft beloofd te zullen bijdra gen, wordt gewerkt. Samen passen de vijf Nederlandse groepen als evenzovele schakels in de ketting, die van noord tot zuid langs het ijzeren gordijn wordt gesmeden. Ten noorden van ons haken de Duitsers in, onze zuiderburen zijn ook hier de Belgen die op hun beurt, nog weer zuidelijker, de hand reiken aan Amerikaanse ra- ketgroepen. Veel kans dit scherm heelhuids te passeren hebben vijandelijke vliegtuigen niet, zelfs niet als zij het foefje toepassen van heel laag te gaan vliegen, wat vroeger wel eens tegen radaropsporing hielp. De speurende ogen van een Hawk- batterij werken ten dele met ra - dio-golven, die ook als ze heel laag over het aardoppervlak worden uit gestraald nog een duidelijk beeld op de beeldbuis afleveren. Zou een vijandelijk vliegtuig uit het oosten komend boven Hameln de hoge fluittonen van zijn straal motoren laten orgelen, dan kan het net zo zeker zijn van zijn aantrek kingskracht op het Hawk-gedierte als die andere vreemdeling, die hier in 1249 met zyn gepijp ratten uit hun holen lokte. Slechts met dit verschil, dat ratten lieftallige huisdiertjes genoemd mogen wor den in vergelijking met de alles vernietigende witte vuurpijlen van de luchtmacht. Niet alleen zoeken zij hun prooi op met feilloos (elek tronisch) instinct, als zij hem ge vonden hebben, werpen zij zich pardoes bovenop hem en is er geen redding meer mogelijk. De per toe val uit de afkorting voortgekomen benaming Hawk (havik) is wel treffend juist. Aanpassen Ondanks de afschrikwekkende vuurkracht van hun oorlogsspeel- Als het op wonen aankomt, hebben de filmkoningen en -ko ninginnen van Italië het nog beter dan hun collega's in Hol- lyioood. Want zij kunnen kiezen tussen romantische, eeuwenoude villa's en nieuwe bungalows, tussen oude paleizen van de Re- naissance-adel of moderne hui zen, weggedoken onder de grote pijnbomen van Rome. .waar de dienstertjes met rode konen schichtig de ogen heen en weer laten gaan. goed en de kille dood waarmee zy indringers bedreigen, trachten de rond zeshonderd Nederlandse rake tiers, die elke groep telt, zo vrien delijk mogelijke buren te zijn voor de plaatselijke bewoners in wier nogal onemotionele leven hun komst zo drastisch verandering heeft gebracht. Met inbegrip van de vrouwen en kinderen, die bin nenkort in een in aanbouw zynde woonwijk een stevig Duits, centraal verwarmd huis toegewezen zullen krijgen, beloopt de Nederlandse in vasie in Blomberg al gauw een kleine duizend zielen. Duizend op de zevenduizend, dat is nogal wat. Commandant luitenant-kolonel vlieger W. Bartelings heeft naast zijn dienstzaken dan ook het mees te te stellen met de aanpassings problemen die dit geeft, al haast hij zich te verklaren dat het, ge geven de omstandigheden, allemaal niet onfortuinlijk verloopt. Blom- bergs kegelclubs, sportverenigin gen, muziek- en toneelgezelschap pen doen hun best de nieuwe stad genoten voor hun prestaties te in teresseren, hetzij als mee- of als tegenspelers. Er is afgesproken dat Nederlanders en Duitsers samen in de komende zomer een zweefvlieg- club zullen oprichten en in de ker ken van het stadje worden gecom bineerde Duits-Nederlandse dien sten gehouden. De burgemeester, die het in het Duitse leger niet verder bracht dan korporaal, kreeg van de Nederlan ders wegens zijn voortreffelijke me dewerking de rang van „ere-ser- geant-majoor" (buiten bezwaar van 's Rijks schatkist) en is met die status de enige onderofficier die vryelijk toegang heeft tot de officiersmess in het centrale kam pement van 3 GGW. Als ambte naar van de burgerlijke stand heeft hij al de eerste Nederlandse baby in Blombergs geboorteregisters in te schrijven gekregen, Nicole, doch ter van kapitein H. Postma, die al vroeg een stuk van een Duits huis voor hem en zijn echtgenote heeft weten te huren. Verlof Ook voor de dienstplichtigen wordt naar vermogen gezorgd. Bui ten de kazernepoort is een militair tehuis in aanbouw, drie keer in de week is er een filmvoorstelling en om de veertien dagen mogen ze op staatskosten van vrijdagochtend tot maandagavond naar huis. De res terende tijd, voorzover zij die niet op wacht bij hun „pijpen" op de afvuurstellingen doorbrengen, ver maken ze zich wel in het stadje of de naaste omgeving. Er zijn een paar goede restau rants waar de dienstertjes met ro de konen schichtig de ogen heen en weer laten gaan tussen de 'Hol landse boys en de „gnadige Frau" die byna altyd zwart en massief ergens in een hoekje van de zaal op haar zaak zit te letten, er zijn bierlokalen en „Bratwürstchen Stu bes" en zelfs telt dit heuvelachtige platteland van het Lippe-stroom- gebied een paar bloedeloze nacht clubs met namen als „Ali-bar" en „Napoli". Of de aan Rommels krijg herinnerde „Timboektoe", waar zo waar een „Griecnische Schönheits- tanzerin" (uit de Oostzone) driftig strippend geld verdient met de za ken die zij van moeder natuur ca deau heeft gekregen. Het is de Hollandse soldaten om het even. Zij komen hun jaartje dienstplicht hier wel door en de beroepsmilitairen, die veel langer moeten blijven, hebben allemaal wel zoveel van de wereld gezien, dat Blomberg hen niet meer kan verontrusten. Zij zullen minder moeite hebben te wennen aan het wonen in Duitsland dan Blomberg om te wennen aan hen, want sinds zyn ontstaan in de vroege mid deleeuwen heeft dit heilzame Luft kurort nimmer militairen binnen zijn muren gehad. Toeristen die Rome bezoeken, vra gen dikwijls waar Gini Lollobrigi- da of Sophia Loren woont. Er be staan hier geen excursies naar het Hollywood-aan-de-Tiber en de hui zen van de filmsterren, zoals in Hollywood. Het is niet gemakkelijk om het apartement van Sophia Loren te vinden op de bovenste verdieping van een Renaissance-paleis, toebe horend aan de familie Colonna. Toch biedt het huis van Sophia een van de mooiste uitzichten welke in het centrum van Rome te vinden zijn. Ook heeft Sophia een nieuw gerestaureerde 16de-eeuwse villa op een van de heuvels ten zuiden van Rome in Marino. Sommige vloeren zijn oude Romeinse mozaïeken. Beel den uit de 16de eeuw verfraaien de tuin, waarin ziqh ook een mo dern zwembad bevindt. Producer Carlo Ponti verkreeg de vfjftig ka mers tellende villa om aan zijn belofte te voldoen dat hy Sophia het mooiste huis ter wereld zou schenken. Sophia is niet altijd in Rome. Zy heeft ook een villa in Burgenstock, Zwitserland, en nog een flat in Pa rijs aan de deftige Avenue Geor ge V. De villa van Gina is gemakke lijker te vinden. Deze bevindt zich aan de tweeduizend jaar oude Ro meinse Via Appia. Haar huis is ook minder mysterieus dan van de meeste andere Italiaanse sterren. Dikwijls heeft zy gasten op grote feesten in haar door een prachtig park omgeven modern huis. Waar en hoe de andere Italiaan se sterren wonen, is vaak een puz zel voor de Italiaanse kranten. Zo zegt men, dat Alberto Sordi, een van de beste Italiaanse komieken, een verrukkelyk gemeubileerde villa met een klein bioscooptheater en een Fins sauna-bad op de Aven- tine-heuvel bezit. Hy is vrijgezel en woont er met een zuster. Zelden ontvangt hij bezoek. Vittorio Gassman woont in dezelfde buurt, een van de deftig ste van Rome. Ook zyn villa heeft een eigen theater. Marcello Mastroianni woont nog in een flat, maar laat een villa bouwen aan de oude Via Appia, niet ver van Gina Lollobrigida, Filmregisseur Federico Fellini en zyn vrouw, de actrice Giulietta Masina, wonen afwisselend in een luxe-flat in de dure Romeinse pa rioio-wijk en een villa aan zee by Fregene, waar Fellini delen van zyn film heeft gedraaid, o.a. van „La dolce vita". Producer Dino de Laurentiis en z(jn vrouw, de actrice Silvano Man- gano, hebben van alle filmsterren 't grootste landgoed. Hun villa Po li, 30 km. ten noorden van Rome, wordt omgeven door een groot bos, dat ruimte biedt voor particuliere jachtpartyen. Claudia Cardinale, die nu in Amerikaanse films speelt, heeft on langs een oude boederij gekocht aan de Via Flaminia die zy laat verbouwen tot een modern huis. Catherine Spaak woont in een klein huis dat uitkykt op de Spaan se Trappen. De Zweedse Anita Ek- berg die ook een soort Italiaanse filmkoningin is geworden, woont niet in Rome. Haar villa staat aan de zee in Sabaudia. Im—Jci/r Binnen een half uur kan een Hawk-batterij opbreken vegrijden en ergens anders in stelling worden gebracht.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7