Herdenkingsbij eenkomst K&O dn Schouwburg en Lakenhal Engelse bus in Leiden WIJ HEBBEN VEEL INGEHAALD Veel hulde gebracht aan de heer v. d. Pompe Ontwapen voetje voor voetjezegt prof. Kleerekoper PROPAGANDA AANBIEDING LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 21 MEI 1965 TWEEDE BLAD Ken O. twintig jaar! Met een feestelijk gestemde herdenkingsbijeenkomst in de fraai met bloemen versierde Leidsche Schouwburg, waarna nog een ongedwongen samenzijn van bestuur en talloze genodigden in de M Grote Pers van het museum „De Lakenhal" volgde, is dit feit op illustere wijze gevierd! K. en O's. voorzitter prof. dr. A. f Brouwer merkte in zijn begroetings woord op, dat twintig jaar niet veel ln een mensenleven. Des te ver heugender, dat zovelen aanwezig zijn de verjaardag van de Leidse Volksuniversiteit, die ons zo lief is. Spr. begroette hierop B. en W. ran Leiden, de heer Heringa, lid van Ged. Staten, de burgemeesters van Oegstgeest en Leiderdorp, in welke gemeenten afdelingen van K. en O. m gevestigd zijn, de heer Ariëns Kap- "'pers, voorzitter van de Bond van' Volksuniversiteiten en de heer Sprangers, lid van de Culturele Raad m Zuid-Holland. Professor Brouwer releveerde ïierop het feit, dat Leiden eerst laat in 1945 een Volksuniversiteit gekregen heeft. De eerste in ons land werd in 1913 opgericht, in Duitsland reeds in 1910. Doch al in het midden van de vorige eeuw, wa- gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Desiree. Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze. Op het graveren kunt O wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Prederlk. zn van H. M. van Brero en I. Hofsteenge; Anouschka, dr van J. J. J, van Beek en J. J. Sohreijer; Johan Pleter. zn van J. J. Faber en L Plug; Arle Adrianus, zn van A. Hoogerdijk en A. B. L. Morslnk; Willem Adrlaan, zn tan A. den Hertog en T. C. Verkerk; Seeske dr van J. C. Somer en S. Dljk- itra; Marcel Anton, zn van J. C. Jong- |tlnd en D. Lubberden. ONDERTROUWD 0. Ke» en J. M. van Katwijk; N. A. r Spierenburg en E. Arentsen; M D. Leeflang en H. van der Blom; F. J. C. Pet en M. van Leeuwen; E. A. M. Cas- teleln en M. J. H. Blegstraaten; D. Zui- derveld en J. C. Cramer; A. J. Link en 1. Blesbroek; W. ShacUd en M. A. Sam my; Q L. Beugelsdljk en C. J. F. Dirk- J. W. Haarman en H. C. Engelberts; D de Boolj en J. R. Vermeer; W. A. Vogel en C. A. an den Hoek; J. J. Clavaux en P. M. E. Oomens; H. M. Velthuijzen en K. M. van As; G. F. W. Ueljer en M. S. Piket; P. Geldhoff en M. C. Mol; P. L. de Jong en A. de Pee; B I Kwestro en W. van Hove; A. M. Ver- I Plancke en M. J. G. Tolenaar; W. A. K. Monshouwer en D. Y. M. Rikken; W. de Mooy en W. Cliteur; J. Kesseboom en L. J Arnoldus; P. A. M. van Basten L. M. Hoppezak; B. Themans en H. M. Bouwman. GETROUWD ei' P. Tuljnder en A. Mellema; H. Riet hoven en G. Kooien; W. M. J. van der 'loeg en E. M. M. van Veldhuizen; J. .Prins en M. A. Raaphorst; R. E. gl Bteldsnilder en H. A. Henry; H. G. Bink en A. T. Verberg; V. V. Hornicek P. A. C. M. Verhoef; P. A. van Schalk en M. J. T. Jansen; C. Koren- hof en M. J. J. C. Overdljk; H. J. 'eii Gans en L. Majolée; A. C. de Jong fen D. C. Oostrom; M. J. Kokkedee en A. Montanus; D. Hoogbruln en G. E. Jntjff; G. Huigsloot en C. A. H. HeJJ- fn ren er instituten, vergelijkbaar met de huidige Volksuniversiteiten. „Wel laat opgericht, maar wij heb ben véél ingehaald". Waren er in de eerste vijf Jaren 5000 inschrijvers, nu zijn het er al 12500. Ook aan de hand van vele andere cijfers demonstreerde spr. de enorme groei van K. en O. Het werk geschiedt door de activi teit van de secties, die in de anoni miteit blijven. Desondanks wilde spr. gaarne dank en hulde brengen aan de leden van deze secties voor hun vele arbeid. Ook betuigde spr. zijn grote erkentelijkheid aan het perso neel van het kantoor voor het zeer vele, dat zü presteren, in het bijzon der aan de directeur van K. en O., de heer A. J. v. d. Pompe, wiens in spirerende leiding, kennis van zaken en vasthoudendheid hij speciaal me moreerde. (applaus) Ook mevrouw v. d. Pompe werd in dit huldigings woord betrokken. Een blik in de toekomst werpend, wees prof. Brouwer er op, dat op K. en O. in de adembenemende ont wikkeling van deze tijd een grote verantwoordelijkheid heerst. Zowel met betrekking tot de kunst, de we tenschap en de „ontspanning", voor zover deze tenminste niet tot de „fri tes met mayonesse-kraam" behoort. Het gaar er niet om de vrije tijd, die de mens ten deel valt te „vul len", maar hoe deze „gevuld" moet worden. Een groot probleem, dat op de juiste wijze dient opgelost. Voor K. en O. ligt hier een zeer belang rijke taak. Met woorden van dank aan prof. dr. C. W. Monnich, die deze avond zou spreken over „Culturele en gees telijke veranderingen, die zich heb ben voorgedaan na de wereld oorlog", de leden van het Cabaret Burgemeester mr. G. C. van der Willigen biedt K. en O's voorzitter prof. dr. A. Brouwer zijn gelukwensen in de Lakenhal aan. (Foto L.D./Holvast) Pe-Pijn" en aan het gemeentebe stuur van Leiden voor het bloemstuk, dat op het podium prijkte, besloot prof. Brouwer. In een uitvoerig en knap filoso fisch betoog heeft prof.. Monnich vervolgens bovengenoemd onderwerp veelzijdig belicht en daarbij (Van zelfsprekend op subjectieve wijze uiteengezet dat z.i. voor pessimisme, noch voor scepticisme reden is. Even wel: het Idealisme heeft een sterke devaluatie ondergaan. Wij zijn ln het leven geen „toeschouwers" meer gelijk eertijds doch „mede spelers" geworden. Wy zijn „betrok- ken-op-elkaar". Het oude schema van „tijd en eeuwigheid" is verlo ren gegaan, de ontluisterde mens heeft alleen de luister over, dat hij mag bestaan. De mens is een „rede lijk wezen". Een tijdlang is die rede schromelijk misbruikt, maar zij kan weer een „menselijk" gezicht krijgen. Ondanks de o.i. toch wel pessimisti sche teneur van zijn beschouwing, geeft het „geloof" spr. aanleiding de toekomst met hoop en met waak zaamheid tegemoet te treden. Na de pauze, waarin de aanwezi gen een verversing werd aangeboden, deed de vrolijke noot op deze avond haar intrede, namelijk tijdens het optreden van het Cabaret Pe-Pijn, dat met diverse originele sketches, waarin speciaal mr. Paul van Vliet en diens echtgenote Liselore Gerrit- excelleerden, op slag aller har ten won. De ontwikkeling, die zij sinds hun optreden als leden van het Leids Studentencabaret hebben, ondergaan, is werkelijk frappant te noemen! Van hun verschijning ging een hartverwarmende sfeer uit. Het getuigde van veel „vitalisme", waar aan ook prof. Monnich in zijn rede grote aandacht had besteed. Een drukbezochte samenkomst in de Lakenhal, waar velen hun op wachting kwamen maken, om het K. en O, bestuur te complimenteren en aar een f eestdrank met toebehoren erd aangeboden, besloot deze jubi leumavond, die zeker een niet licht te vergeten hoogtepunt in het be staan van K. en O. betekend heeft. Herv. jeugdraad dankt medewerkers Aan het eimde van een druk ver gaderseizoen, waarin tal van activi teiten met succes zijn ontsplooid, had de Leidse Hervormde Jeugdraad aJle medewerkers (sters) gisteravond bij eengeroepen in de Maranatha-kerk. Het waren er velen. Evenals vorig jaar was deze avond belegd om allen te danken voor hun trouw en toewij ding in de afgelopen maanden bij tal van facetten van het jeugdwerk ontplooid. Wij willen deze avond, al dus de voorzitter van de Jeugdraad, ds. A. J. Lamping, onze medewerkers nu eens iets teruggeven. Uw inspan ning, heeft velen ontspanning be zorgd. Na dit korte, doch sympathieke dankwoord, werd de Japanse film „Het naakte eiland" vertoond, film waarin een beeld wordt gegeven van de harde strijd om het bestaan van een Japans boeren gezin op een rotsachtig eilandje. Hoewel de beel den scherp en treffend waren met wat een moeilijkheden werd men niet geconfronteerd ontkwam de film, voora:l ln het begin, niet aan een zekere mate van eentonigheid. RUIM f 23.500 VOOR MILITAIRE FONDSEN (v.j. f18.000) RECORD OPBRENGST Deze maand werd ln diverse ge meenten de Jaarlijkse collecte der Gezamenlijke Militaire Fondsen ge houden. De opbrengst ervan heeft het Comité ln Rayon Leiden alsmede de daadwerkelijke werkers, kader en personeel van de Leidse Boksschool bijzonder verrast. De totaal-opbrengst J bedroeg nl. ruim f 23.500 tegen een opbrengst van f 18.000 in het vorige jaar. De resultaten in de diverse ge meenten zijn als volgt: Alkemade (Kaagdocrp f 58,82, Nieu we Wetering f 42,67, Oude Wetering f 103,74, Oud Ade f 65,87, Roelof- arendsveen f 142,11, Rijpwetering f 47,21) totaal f 460,42; Alphen a/d Rijn f 1758,85: Benthuizen f 213,39; Bodegraven f 63' Hazerswoude f 29028; Hillegom f 723,33; Katwijk en Valkenburg f 2023,-; Koudekerk f 21029; Leiden huis aan huis f 4302,47, op straat f 2216.33; Leiderdorp f 475,61; Leid- sohendam f 860,86; Leimiüden en Rijnsaberwoude f 182,87; Lisse f 740,61; Moerkapelle f 105,58; Nieuw koop (Noorden) f 35721; Nieuwveen f 84,91; Noordwijk f 1210,86; Noord wijkerhout f 400,16: Oegstgeest f 553,51; Rijnsburg f 919,38; Sassen- heim f 626,15; Stompwijk f 73,53; Voorhout f 193,69; Voorschoten f 1237,43: Waddinxveen f 452,27; Warmond f 201,38; Woubrugge-Hoog- made f 141,72; Zevenhoven f 73,45; Zevenhuizen f 167,23; Zoetermeer f 798,21; Zoeterwoude f 273,98. Het comité der G.M.F., Rayon Lei den, dankt alle gevers hartelijk voor hun gaven en kader en personeel der Leidse Koksschool voor hun enthou siaste medewerking. Broek meegenomen zonder te betalen Een 43-jarige inwoonster van Leiden kon geen verklaring geven voor het feit, dat zij in een groot magazijn in Leiden op 7 oktober een herenpantalon had meegenomen zonder te betalen. „De prijs viel me tegen," gaf ze toe, hoewel ze geld genoeg bij zich had. „Ik ben er erg van geschrok ken", bekende verdachte. De officier wilde rekening houden met het nog blanco strafblad, want anders zou er grote kans voor ge vangenisstraf zijn geweest. Hij eiste f. 100 boete. De rechter veroordeelde bot f. 75 boete. Listig gelezen „Als je het wat listig leest, kun je dat er uit halen", gaf de officier van Justitie bij de Haagse politierechter toe maar een 30-jarige Leidse slager zei dat hij helemaal niet listig had gelezen, hij had niet anders kunnen lezen. Op het papier, dat hij had ont vangen stond, dat zijn rijbewijs uiter lijk 25 jan. bij de politie moest zijn ingeleverd, hoewel het rijbewijs met ingang van 5 Jan. ingetrokken was. Hij had het op 25 januari ge houden, en toen er controle werd utigeoefend kreeg hij een proces verbaal. De officier wilde de verklaring wel accepteren en volstaan met f 100 boete. De rechter veroordeelde con form omdat hier niet van opzet was gebleken. Ontwapeningsforum in Leiden „Te snelle ontwapening betekent onvermijdelijk een economische crisis. Daarom dient een eventuele ontwapening voetje voor voetje te geschieden en het geld dat wordt uitgespaard dient te worden gebruikt voor de bestrijding van de economische depressie". Dat was de mening van prof. dr. S. Kleerekoper, emeritus hoogleraar aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. Prof. Kleerkoper zei dit tijdens een forum over het ontwapeningsvraagstuk, dat gisteravond in de filmzaal van het Leidse Academiegebouw aan het Rapenburg werd gehouden. In het forum hadden zitting drs. G. J. de Bruyn gemeenteraadslid van Leiden voor de PSP, drs. B. J. Th ter Veer' van het Polemologisch Instituut in Groningen en dr' C. A van der Klaauw van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De discussies stonden onder leiding van ds. J. A. Eekhof. De bijeenkomst was georganiseerd door de Stichting Polemologische Bibliotheek in Leiden met de be doeling een bijdrage te leveren in de verdieping van de inzichten over de problematiek van oorlog en vre de. Daartoe hielden de vier forum leden een korte Inleiding over en kele aspecten van de ontwapening, waarna via schriftelijk ingediende vragen de discussie op gang kon komen. Balans Drs. B. J. Th. ter Veer uit Gro ningen ging na wat er sinds er spra ke is van ontwapening zoal gebeurd is. Zijn balans-opmaken had een Iet wat optimistische uitkomst. Zo vond hij dat er al lang geen sprake meer is van een ongecontroleerde bewa peningswedloop, terwijl de defensie budgetten van zowel de Verenigde Staten als de Sowjet Unie voort durend teruglopen. Het steeds duur der worden van efficiënte verdedi gingssystemen was naar de mening van de heer Ter Veer ook een rem mende factor in de bewapeningswed loop. Algemene en volledige ontwa pening noemde hij een „mythe" maar dan ln die betekenis, dat de „gedachte" voortdurend invloed uit oefent op een ontwikkeling in de goede richting, zonder dat verwezen lijking op korte termijn nu direct noodzakelijk ls. Wat minder optimistisch was het Leidse gemeenteraadslid drs. De Bruyn. „De beide partijen hebben zioh ingegraven in een eigen stand punt en zijn in twee vicieuze cirkels geraakt. De een wil niet beginnen met ontwapening vóór de ander is de ene cirkel. Ontwapening ont spanning in de koude oorlog ls de andere", vond drs. De Bruyn, dl pleitte voor een andere mentaliteit in ontwapeningsproblemen. Hy meende een oplossing te zien in een relativering van het machtseven wicht, terwyi men niet beducht moet zOn voor eenzydige initiatieven met betrekking tot de politieke ontspan ning en de ontwapening. Verder moet naar de mening van drs. De Bruyn aan verschillende stappen tegelijk worden gewerkt, terwyi die stappen moeten worden genomen, zonder dat aan alle gestelde voorwaarden is vol daan. Hy stipte een ander probleem aan dat naar zyn mening nauw met ontwapening samenhangt: de ont wikkelingslanden. Voorkomen Dr. C.A. van der Klaauw van het ministerie van Buitenlandse Zaken merkte op, dat door de atoombewa pening oorlog al lang geen middel meer is om geschillen te beslechten. Hy vond, dat het doel niet zo zeer moest zyn: ontwapenen, dan wel; oorlog voorkomen. Van belang rond dr. Van der Klaauw het handhaven van het machtsevenwicht tussen oost en west. Een taak voor Neder land in deze materie zag dr. Van der Klaauw in het streven naar een internationale rechtsorde en het adviseren en bemiddelen in alle mo- geiyke kwesties. Prof. Kleerekoper wilde zich beperken tot de economi sche gevolgen van een eventuele ont wapening. Die gevolgen zyn groot „Grootscheepse ontwapening op korte termijn brengt grote werkloos heid met zich mee, zei prof. Kleere koper. „Iedere gulden die aan mili taire doelen wordt besteed is een stukje inflatie", zei hy. Daarom pleit te hy voor een zeer geleideiyke in voering van ontwapening. „Alleen dan ls ontwapening economisch mo- geiyk", aldus prof. Kleerekoper. Een Engelse meubelfirma wil op opvallende wijze de aandacht vestigen op haar produkten. Een als showroom ingerichte dubbel deks Londense stadsbus brengt daarom bezoeken aan firma's, waar Engelse meubelen worden verkocht. De kolos wrong zich gistermiddag door de nauwe Haarlemmerstraat, waar hij veel belangstelling trok. De bus compleet met Engelse chauffeur is in Nederland ter gelegen heid van de Britse week. Het ge vaarte is ruim vier meter hoog en heeft daardoor nogal wat moei te met verschillende doorgangen in Nederland, zoals viaducten bruggen. (Foto L.D./Holvast) Aan de N.S.R.: Protesttelegram uit Suriname Het bestuur van de Surinaamse studentenvereniging in Paramaribo „Labor Omnia Vinoit" heeft een telegram gezonden aan de Neder landse Studentenraad in Leiden. In dit telegram spreken de Suri naamse studenten hun misnoegen uit over het door de raad aan de Surinaamse regering verzonden tele gram. (De Nederlandse Studenten raad zei in genoemd telegram met verontwaardiging te hebben kennis genomen van het besluit van de Surinaamse regering om studiebur- zen in te trekken van studenten, die zullen deelnemen aan het negende festival voor jeugd en studenten dat deze zomer in Algiers zal worden gehouden. Red.). Het bestuur van „Labor Omnia Vincit" zegt. dat de ontplooiing van het initiatief van de Nederlandse studenten ongehoord ls en dat de Surinaamse studenten zelf hun Suri naamse problemen zullen oplossen en „indien nodig sympathiebetuigin gen zullen vragen". Het Initiatief van de Nederlandse studenten wordt verder in „stryd met het beschik kingsrecht en met de beginselen van de ordening der internationale stu dentengemeenschap" genoemd. Dg. H. Roest voor Christenvrouwen: Broeders van Taizé leiden sober leven „De broederschap van Taizé". Over dit onderwerp sprak gisteravond in de Bevrydingskerk op een bijeen komst van de Ned. Christen Vrou wenbond, afdeling Leiden-Zuidwest, Ds. H. Roest uit Soest. Ds. Roest, die zyn lezing na de pauze met dia's illustreerde, vertel de op boeiende wyze van zyn bezoe ken aan Taizé, in welk Frans dorp- Je de broederschap zich heeft geves tigd. Het betreft hier een protestantse broederschap, die overal in de we reld grote aandacht heeft getrokken. Deze communiteit, die sinds 1949 be staat, telt op het ogenblik zesenzes tig broeders uit twintig verschillen de kerken uit een groot deel van de wereld. Onder deze broeders zyn acht Nederlanders, van wie één ge reformeerd is. De broeders leiden een volkomen „overgegeven" leven om meer beschikbaar te zyn voor Chris tus en voor de kerk. Vandaar ook de gelofte van de broeders om onge trouwd te biyven. Behalve deze ge lofte is er de gelofte om ln gemeen schap van goederen ln armoede te leven en de gelofte om ln gehoor zaamheid aan de meerdere, de prior, te leven. Een aantal van deze broe ders, die veel sociaal werk doen, werkt onder de fabrieksarbeiders, in de geest van de priesterarbeiders. De broederschap is zo be! -nd, dat zy een bezienswaardigheid is geworden. Er komen gemiddeld een kwart mil joen bezoekers per jaar naar Taizé, zo vertelde ds. Roest. Later op de avond de byeen- komst werd geleid door de presi dente vaa de afdeling Zuidwest me vrouw G. A. J. Daatselaar- Somsen was er gelegenheid om vragen te stellen. ^HALVE PRIJS Morgen 9 uur begint als EXTRA PROPAGANDA-ACT IE de verkoop 100% Egypfisch-kafoenen KLEUTER JASJES voor JONGENS en MEISJES vap De verkoop van deze leuke jasjes, effen- of ruitgevoerd, geschiedt zolang de voorraad strekt. Telefó- nischeof schriftelijke bestellingen kunnen dit keer niet worden aan genomen. kwaliteit, keurig ver- gestreept, diverse A5r»cr nü Q_50 de voorraad strekt. Zo blij als een kind Volgens de verklaring van een 26-jarige loswerkman uit Leiden schoot zyn hand uit, toen hy door de politie werd gearresteerd terzake van belediging. Er was „mishande ling" tenlaste gelegd, want de poli tieman had er een bloedneus door opgelopen. Het was nogal onschuldig begon nen want de politieman wilde weten of de bromfiets, waarop verdachte reed, wel zyn eigendom was. Ook werd verondersteld, dat verdachte een valse naam opgaf. Noch het één noch het ander bleek het geval te zyn. Maar wel maakte verdachte die tien biertjes had gedronken zich erg kwaad en verzette zich te gen de arrestatie na de belediging. Hy wilde niet in de politieauto. De officier wilde wel geloven, dat verdachte niet de bedoeling had de agent te mishandelen en eiste daar om f 75 bpete. „Ik ben zo biy als een kind", ver klaarde verdachte. „Ja. want anders zou u er niet zo gemakkeiyk zyn afgekomen", vulde de rechter aan, die overeenkomstig de eis veroordeelde. Gevonden voorwerpen In de maand april zyn de volgends voorwerpen gevonden: regenjas, kin derjasje, herenhandschoenen, dames- handschoenen, kniekousen, bedel- armbandje, zonnebril, 4 kleurenpot- lood, meisjesvest, dameskleding, broche, étui inh. potloden, blazer, damespolshorloge, sleutels, mantel- bovenstuk. collier met hanger, scha kelarmband, aamsteker, bankbiljetten, autostep, damesschoenen, dames handtas, vulpen, scheepsbel, kinder driewieler, actetas. 1 paar voetbal schoenen, tennisrackets, sierklip, jaok, damesportemonnee, herenpor temonnee, étui inh. bril, rijwieltas met inhoud, paraplu, militaire tas, contactsleutels, damessjaal, trouw ring, kinderjack, kinderhandschoe nen, zwembroekje, herenpantalon, overjas, regenbroek, motorbril, collier, herenpolshorloge, badlaken. Terug te halen en inlichtingen te verkrygen aan het bureau van ge vonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8 in Leiden, ingang poort op woensdag middag tussen 2 en 5 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3