EIDSCH DAGBLAD Staatsgreep van kolonels n Zuid-Vietnam verijdeld Wij kenden de misdaden van Stalin maar zwegen STICHTING GERED Veiligheidsdiensten tijdig op de hoogte Pijnlijke onthulling van Ehrenburg DEMONSTRATIE GRASMAAIERS alles Vlieland /^/^autoverhuur Kreymborg (9uc/ Wlze, ijericht 1 maart 1860 VRIJDAG 21 MEI 1965 No. 31571 jeteur: E A Ei. van Dishoeck jdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 q Zuid-Vietnam is gisteravond een mislukte poging tot een jwe staatsgreep gedaan. Een aantal personen, van wie de mees kolonels, is gearresteerd. )e Zuidvietnamese regering was gisterochtend al door de mili- e veiligheidsdiensten ingelicht, dat er binnen enkele uren een atsgreep zou worden gepleegd. Tegen tien uur 's avonds plaat- jke tijd was de regering de toestand weer geheel meester. Jen officier bij vluchtpoging doodgeschoten commandant van de lucht- bt, generaal Ngoejen Cao-ky, ht de luchtmacht op verscheide- Iiegbases in staat van alarm. Op vliegveld by Saigon werden tuigen gereed gehouden om de ringscentra tegen aanvallen te bermen. Vanochtend verklaarde eneraal: „Het gevaar is nog niet ken maar ik geloof dat snelle tregelen de staatsgreep hebben komen". Hij zei dat kolonels de Isgreep wilden uitvoeren „in sa- werking met twee bataljons van 'ietcong' 'en dat luitenant-kolo- Boang Thao, de voormalige com- dant van het zesde regiment in- erie was gearresteerd. „By zyn statie had hij alle plannen voor komplot voor zich op tafel lig- Uit de plannen was gebleken, generaal Ky en de minister van nsie generaal Ngoejen Van zouden worden vermoord, it degenen, die aan de staats- zouden hebben deelgenomen, ren enkele kolonels die ook be ten waren bij de staatsgreep van ibruari. Eén van de gearresteer- fficieren, die een vluchtpoging mam, zou zijn neergescho- gearresteerden zouden rooms- aliek zijn. R.-K. kringen hebben uidige Zuidvietnamese regering aaldelijk gekritiseerd omdat zij is opgetreden tegen de „vredes- ging" van de boeddhisten. Ook men van die zijde premier Hoei-koeat verweten dat deze gd zou zijn tot „neutralisering" Vietnam om een einde aan de g te maken. ar het schijnt zijn de Ameri- autoriteiten in Saigon pas rer. in de namiddag van de po- tot een staatsgreep op de hoog- ebracht. Ambassadeur Taylor leerde op het laatste moment Inspectiereis naar Luchtaanvallen egtuigen van het Amerikaanse dekschip „Midway" hebben van- Indiërs op top van de Everest ree leden van een Indiase expe- zijn er gisteren in geslaagd de ran de 8840 meter hoge Mount est te bereiken. Deze hoogste top de wereld is in 1953 voor het beklommen door de Britse ex- üe van Sir John Hunt, ree Indiërs hebben een half uur top vertoefd waar ze een In- vlag hebben vastgemaakt aan Imerikaanse vlaggestok, die de rikaanse groep, die de berg twee geleden beklom had, achter ge- Mount Everest is pas drie maal beklommen n.l. door een Brit- en Zwitserse en een Amerikaanse i. Rood-China zegt dat het de langs een moeilijker zuidelijke beklommen heeft, maar des- Igen trekken dit in twijfel. De tóe expeditie werd geleid door lein-luitenant M. S. Hokli. EERBERICHT WARMER !t KNMI verwacht van heden tot |enav<-nd: droog weer met weinig liking. Meest matige wind tussen en zuidwest. Warmer. Geen itvorst meer. (Opgemaakt om 11.15 uur) 4.37 uur; onder: 20.37 uur. tón op: 1.51 u.; onder: 10.15 u. logwater in Katwijk te 7.39 en tógwater te 3.10 en 15.32 uur. t nummer bestaat uit 24 pagina's ochtend in de monding van een ri vier 135 km ten zuiden van Hanoi twee Noordvietnamese motortorpedo boten aangevallen en in brand ge schoten. De vliegtuigen waren zowel vanaf de boten als van de kust hevig beschoten, maar alle toestellen wa ren veilig op het moederschip terug gekeerd. Gisteren zijn vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht tot op 85 km van Hanoi gekomen en hebben een half miljoen vlugschriften uit geworpen waarin de communisten worden gewaarschuwd een einde te maken aan de agressie in Vietnam. „Als de Vietnamese communisten in hun agressie blijven volharden en hun sabotage in Vietnam voortzet ten, zullen zy de rampzaligste ge volgen ondervinden", aldus de vlug schriften. Chmese en Vietnamese communis ten gebruiken voor een oorlog van broedermoord in Zuid-Vietnam", al dus de pamfletten. In de strijd te land zijn 63 leden van de Vietcong gedood by drie ac ties in de provincie Binh Dinh, op 350 km ten noordoosten van Saigon. De verliezen van de regeringstroe pen bedroegen vyf doden en dertien gewonden. Volgens Amerikaanse berichten hebben vliegtuigen van de Ameri kaanse Zevende Vloot gisteren ook de Noordvietnamese vlootbasis Phoeoc Loi, op 265 km ten zuiden van Hanoi, tweemaal met bommen en boordwapens bestookt. Er zou zware schade zyn aangericht. De aanvallende vliegtuigen keerden be houden op hun uitgangspunt terug. Op 9 juni begint gesprek over een uitkering-ineens Georganiseerden Het bestaan van de Stichting van de Arbeid, dat kortgeleden nog aan een griezelig dun zijden draadje leek te hangen, is al thans voorlopig gered. Er is tenminste sprake van een duidelijke verbetering van het kli maat. Dat bleek wel uit de woorden, welke de tweede voorzitter van het N.V.V., de heer A. Kloos gisteren sprak op het congres van de alge mene Nederlandse bedryfsbond voor de metaalny verheid en de elektro technische industrie in het Scheve- ningse Kurhaus. „Ik heb het gevoel, dat de sfeer tussen de centrale organisaties van werkgevers en werknemers wat is verbeterd", zei hij en hy repte met geen woord meer over een mogelijk definitieve breuk in de Stichting, iets waarop hy in het jongste ver leden herhaaldeiyk heeft gezinspeeld. Overleg De heer Kloos zei daarby ook, dat hy verwachtte, dat de werkgevers bereid zouden zyn te overleggen over een uitkering-ineens. Zyn verwach ting werd snel vervuld, want later op de dag kwamen de beide voorzit ters van de Stichting van de Arbeid overeen, dat men op woensdagmid dag 9 juni het gesprek over die uitkering zal openen. Uitgangspunt van dit overleg is het z.g. loon- akkoord van 18 december 1964. Van daag zou de Sociaal Economische Raad zich beraden over het uit te Koningin Elizabeth en prins Philip hebben gisteren een be zoek gebracht aan bloedverwan ten in het slot Wolfsgarten. Van links naar rechts: prins Ludwig van Hessen, Koningin Elizabeth, prinses Margarethe van Hessen en prins Philip. Op de achter grond prinses Beatrix van Ho- henlohe-Langenburg en prinses Christina van Hessen. brengen halfjaarlijkse rapport, dat natuuriyk eveneens een zware troef zal zyn in het overleg van de Stich ting op 9 juni. Dan zal tevens aandacht worden geschonken aan het vraagstuk georganiseerdenongeorganiseerden, teneinde na te gaan of er mogelijk heden zijn om te dien aanzien tot overeenstemming te komen. Op 3 juni a.s. Gemini vlucht Het Amerikaanse Bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft vandaag aangekondigd, dat op of kort na 3 juni een tweede bemande tweepersoons-Gemini-cabine gelan ceerd zal worden, die vier dagen in een baan om de aarde zal moeten blijven. Pas op het laatste moment zal beslist worden, of men de proef zal wagen een van de ruimtevaarders tijdens de vlucht het hoofd uit de cabine te laten steken. Het ligt niet in de bedoeling, dat een astronaut de cabine geheel verlaat zoals de Rus Leonow onlangs deed. De ruimtevlucht zal gemaakt wor den door de 35-jarige James Mc-Di- vitt 'die als „gezagvoerder" zal op treden) en de 34-jarige Edward White. Als alles volgens plan verloopt zal de Gemini-cabine 97 uur en 50 minuten in de ruimte blyven. Het zal dan de op een na langste vlucht in de geschiedenis van de bemande ruimtevaart zyn. De Russische kos monaut Bikowski maakte een vlucht van 119 uur en 6 minuten in juni 1963. De Gemini-vlucht zou echter de langste zyn die twee ruimtevaar ders ooit samen gemaakt hebben. Het record staat nu op naam van Leonow en Belajew, die in maart jl. 26 urn en 2 minuten in de ruimte bleven. De „Snap-10" werkt niet meer De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft meegedeeld, dat de Amerikaanse kernreactor in de ruim te, de „Snap-10", die op 3 april werd gelanceerd, niet meer functioneert. Wat de oorzaak hiervan is, is onbe kend. De reactor heeft 43 dagen goed gewerkt. In deze zes weken pro duceerde de reactor 50.000 watt-uur elektriciteit, aldus de Amerikaanse commissie. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben gister avond de première bijgewoond van de Anglo-Nederlandse Tap toe in het Amsterdamse RAI- gebouw. Op de foto worden de directeuren en kapelmeesters van de diverse korpsen aan het Koninklijk Paar voorgesteld. ,,Wij wisten van de misdaden van Stalin, maar bewaarden het stilzwijgen", aldus de vermaarde Sowjetrussische schrijver IIja Ehrenburg in de laatste afleve ring van zijn autobiografie in het tijdschrift Novy Mir (Nieuwe Wereld). De thans 74-jarige schrijver heeft twee jaar geleden leidende figuren uit het Stalin- tijdperk, onder wie oud-premier Chroesjtsjow, tot woedende te genspraak verlokt, toen hij een dergelijke bekentenis in een eer dere aflevering van zijn memoi res deed. Ehrenburg had immers een ongeschreven erecode ge schonden door de oude Russi sche leiders in opspraak te bren gen. Thans heeft hij opnieuw deze waarheid uitgesproken. Het wachten is op een nieuwe tegen spraak, die de feiten natuurlijk niet kan verbloemen. „Hoezeer wij ook genoten van ons succes en geinspireerd werden door de geesteskracht en het talent van de mensen, hoezeer wy ook bewon dering hadden voor intelligentie en de wil van Stalin, konden wy onze gewetens niet in slaap sussen en wy probeerden tevergeefs over veel din gen niet na te denken", aldus Ehren burg. „Wij wisten, dat er naast de grote dingen, waarover de kranten schreven, onrechtvaardige, slechte dingen gebeurden. Over deze dingen spraken de mensen slechts fluiste rend en dan nog alleen met goede vrienden". „Met „wy" bedoel Ik", aldus gaat Ehrenberg verder, „de mensen met wie ik bevriend was, schryvers, ar tiesten, enige oude bolsjewisten, een aantal militairen, misschien honderd of tweehonderd. Maar het schynt my toe dat veel mensen in de Sowjet- Unie dergelyke gevoelens hadden. Vrijwel iedereen had een vriend of kameraad, collega of buurman, die gearresteerd werd en die zonder een spoor verdween en in wiens schuld het moeilyk te geloven was". Ehrenburg begon in 1960 aan zyn memoires. Zy zyn getiteld: „Mens, jaren en leven". Novy Mir heeft de publikatie van de memoires gedu rende by na twee jaar onderbroken nadat Chroesjtsjow en andere voor aanstaande figuren in de commu nistische party in 1963 zich ertegen gekeerd hadden. Maar veel Russen, zelfs zy die persoonlyk vyandig te genover Ehrenburg staan vanwege zyn verleden, waarderen het in hem dat hy de enige Sowjetrussische schryver is geweest die toegegeven heeft dat hy wist dat Stalin een despotisch tiran was en er toch over gezwegen heeft. „Het zwijgen was een vloek Ehrenberg schryft hoe moeilyk het voor hem en zyn vrienden ge- wees^ is zyn mond te houden. Het was „een vloek". „In een boek over myn leven kan ik daarover niet het zwygen bewaren". Chroesjtsjow en andere conservatieve woordvoerders hebben in 1963 in het openbaar ge zworen niets geweten te hebben van de misdaden van Stalin tydens diens leven. tnrenburg vergoelykt zyn stilzwy- gen met de opmerking dat, ook al wist hy van veel misdaden van de dictanor, het toch niet in zyn ver mogen lag daaraan een einde te ma ken. De laatste aflevering van de memoires behandelt de laatste ja ren voor de dood van Stalin in 1956. De meeste van de 54 pagina's zyn gewyd aan een beschryving van de na-oorlogse terreur en Stalins „per soon! y kheidscultus". „Ik hield niet van Stalin, maar ik heb lang in hem geloofd en ik vrees de hem. De verwydering van Sta ling van zyn voetstuk gebeurde niet plotseling. Het was niet een uitbar sting van nationaal gevoel. Stalin had dit lang en systematisch geor ganiseerd. Op zyn bevel werden le gendarische gebeurtenissen bedacht v/aarir: Stalin een rol speelde die niet met de werkelykheid overeenkwam. Het is gemakkelyker de politiek en de economie dan het geweten van de mensen te veranderen", aldus Ehrenburg. „Ik heb dikwyis mensen ontmoet die zich niet konden vrijmaken van de geestelyke beperkingen, de terreur en de haarkloverij die ze van de voorgaande jaren hadden overge houden. Maar er groeit een genera tie op, welke niet weet van het stormachtige applaus dat tot een ovatie uitgroeide of de nachten waar in wy lagen te luisten naar geluid (Advertentie) nog week braadkuikens extra voordelig hand- en op zaterdag 22 mei. van 10.00 tot 17.00 uur op de velden van „DEN BURCHT" (ingang door het hek Nieuwstraat) Alle machines in werking; van goedkoop tot duur; handmaaiers in alle soorten; elektrische- en motormaaiers voor het grotere werk. Graskantmaaiers en -scharen. Be kijk ze zelf. Probeer ze zelf. Laat U helpen en inlichten door onze ervaren demonstrateurs. uitsluitend nieuwe wagens' AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66, Leiden, Tel. 40447-34594" OVERHEMDEN" 2 STUKS 75 Bel-O-Past in pasteltinten en wit. Tricotnylon in wit en etreep- dessins. Divers» mouwlengten. Per stuk ll.QO 2 Nü 19.75 Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 17 I0)| teuws f Men verneemt dat het den f heer J. P. Bredius te Dor- t drecht gelukt is van het Rus- t sische Gouvernement de con- cessie te verkrijgen om Mos- J kou door gaz te verlichten. a Heden Zaterdagmorgen f werd op de R.C. begraaf- l plaats bij de Zijlpoort het lijk ter aarde besteld van Joh. Rietbergen, 75 jaar oud Hij J streed eenmaal bij Waterloo en had het ridderkruis der f Militaire Willemsorde.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1