Weg Bodegraven maandag klaar kerk'IVeen Uitzendbureaus onder sociale verzekeringen camera-inruil-actie'65 1^ Slt Maassluis is 1111 geen vissershaven meer camera natura Morgen kort bestand in Dom. Rep. 0111 doden en gewonden te bergen De Gaulle vertrok op verkiezingspad LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 20 MEI 1965 Advertentie [jandagmorgen zal de nieuwe ver- f bindingsweg tussen de Ryksweg 11 «n de autosnelweg 12 ten zuiden van Bodegraven voor het verkeer worden opengesteld, lil zal voorlopi gzonder enig offi cieel vertoon gebeuren, maar Rijks waterstaat wil, nu de weg bereid- j baar is geworden, geen dag langer wachten en zo spoedig mogelijk het centrum van Bodegraven van de verkeerslast bevryden. )p het ogenblik wordt de laatste j hand gelegd aan de afwerking van het wegdek. Bij de kruising met de Goudsestraatweg moet nog een i ïtukje van enkele tientallen meters I worden afgemaakt en van een bi- tumcn-wegdek worden voorzien. gehele weg heeft een rijbaan van flinke breedte. By de verbindin- {en met de Rijksweg 11 aan de Rijndyk zorgen brede verkeersgelei ders dat het verkeer wordt ge-1 veilig de nieuwe verbindingsweg splitst, wat de veiligheid stellig ten over te steken, goede komt. Ook bij de kruising j Vanaf het viaduct over de spoorlijn met de Goudsestraatweg is een bre- i Leiden - Utrecht krijgt men nu de verkeersgeleider in aanleg, waar- j wel een bijzonder interessant ge- door het verkeer over de Goudse I zicht op Bodegraven. straatweg voldoende de kans krtfgt Op de foto een gezicht op het nieuwe kruispunt met de Goudse straat weg, waaraan nog wel het een BUNKER Bouwkosten 11/2 tot j 2 miljoen (Van onze correspondent) Op het binnenterrein van het mili tair hospitaal Dr. A. Mathysen in Oog in Al te Utrecht, zal een kerk gebouw worden geplaatst. Dit bouw werk zal verrijzen op een enorme zwaar gepantserde betonnen bunker, die in de oorlogsjaren op last van de Duitse bezetter werd gebouwd en waarin het centrale telefoonnet werd ondergebracht van admiraal Dönitz, die hierdoor verbinding kon onder houden met het uitgestrekte front J van de Noordkaap tot in Noord-Afri- ka. Deze bunker is dermate zwaar van constructie de muren zijn onge veer twee meter dik en gewapend met spoorstaven dat van oprui ming geen sprake kan zijn, zonder dat de overige gebouwen van het militair hospitaal belangrijke schade zouden oplopen. Daarom is men op het idee ge komen, op het ontsierende bouwwerk een kerkgebouw te plaatsen, met een geestelijk centrum daar omheen ge groepeerd. Voor deze bouw is reeds toestemming verleend. Einde van het jaar zal een begin worden gemaakt en men hoopt dat eind 1967 het werk voltooid zal zfjn. De kosten worden By djSff W\ 1 MEVR. J. W. v.d. END-KRUYT 1 WILLEM DE ZWUGERLAAN 12 11 GOUDA jkyi"- Ik neem Wajang omdcit het licht verteerbare margarine is en... dat is beter! Ï1,"n O*PLANTEN MARGARINE ONGEZOUTEN - PUUR PLANTAARDIG v LICHT VERTEERBAAR - DUS GEZOND gelegd Nieuwe uitgaven Koppelbazen aan banden ander moet gebeuren, maar dat men voor zaterdag gereed hoopt te hebben. In het midden ann de ho- ffaamd op 2 ""«oen gulden. d' men, dat naast laboratoria ook an- j dere ruimten voor de sociale dienst en welzijnszorg zal omvatten, een I kerk in dienst van de protestant se en rooms-katholieke eredienst, een consistoriekamer, een dakkapel, bu- reau voor de protestantse, rooms-ka- j tholieke en humanistische geestelijke verzorgers, die zodanig in het plan zijn verwerkt, dat de geestelijke ver zorgers evenals alle specialisten en artsen de patiënten privé kunnen ontvangen, zelfs als deze bedlegerig zijn (Van onze parlementaire redactie) Van AAB tot ZOO, door Dries I Personen, die via uitzendbureaus te werk worden gesteld zullen in ossen, uitg. Heideland. Hasseltde nabije toekomst onder dezelfde sociale verzekeringen vallen als de lelgië) Dit pocketboek is een 1 andere werknemers. ndig naslagwerkje voor de mode De Tweede Kamer heeft gisteren met grote meerderheid het wetsontwerp a deze tijd, het letterwoord (.NAVO, aangenomen, dat een einde maakt aan de uitzonderingssituatie, waarin deze «rdatlantische Verdragsorganisa- groep tot nu toe verkeerde.. Voor het wetsontwerp stmden de fracties van EVA. Europese Vrijllandelsasso- KVP, de PvdA. de ARP en de CHU. Er teren stemden de fracties van de itte, enz. enz). Tussen haakjes: VVD, de Boerenpartij, de SGP en het GPV. luw is het letterwoord niet, want chtus", het Griekse woord voor vis. In de discussies hield de Kamer i val worden getroffen. Het amende- voor de eerste christenen een zich vooral bezig met de vraag of ment Tilanus werd verworpen met tor ting van Jezus Christus Gods nu ook de groepen, die zich af en 58 tegen 27 stemmen. Het kreeg de m Verlosser. Maar vooral in de toe via een uitzendbureau te werk steun van de VVD, de CHU, de Boe- Tractement van geref. predikanten gelssprekende landen wordt het laten stellen onder de sociale wetten aag gebruikt. De Belgische journa- Janssen heeft hier zeventig blad- den letterwoorden verzameld, ge- d door vijftig pagina's afkortin- en verder nog zeer uitvoerige lijs met nationaliteits tekens van >'s en vliegtuigen, de vijftig Ver. iten van Noord-Amerika, r.-k. reli- uze gemeenschappen, atoom tekens scheikundige elementen, een iep uit de internationale handels- minologie en tenslotte afkortingen de titulatuur. De schrijver geeft heel veel Nederlandse letterwoor- en afkortingen opgenomen, NIVA, )IB, NOC, Horeca, Hema, moeten vallen. Een groot deel Kamer was van mening dat het ver keerd zou zijn om deze „gelegen heidswerkers", zoals studenten, scho lieren en gehuwde vrouwen, onder de werking van de werkloosheidswet en de ziektewet te brengen. Minister Veldkamp (Sociale Zaken) was het hiermee eens. Hij illustreerde zijn standpunt met een aantal uitspraken van de centrale raad van beroep waaruit blijkt dat ook dit college van mening is dat gelegenheidswer kers niet onder deze wetten moeten vallen. De vraag of de uitzendbureaus wel al misten we bijv. ZWO. Een 0f loonbelasting en premies voor voor Nederlanders zeer bruikbaar de AOW en de AWW moeten in- I houden, achtte de minister niet ter- Geschiedenis van het wapen, door zake. Alle loon- en salaristrekken- urtlandt Canby, uitg. Scheltema en den betalen belasting en premie voor feema, Amsterdam Dit royaal de volksverzekering. Of deze belas- llustreerde boek (met vele platenting en premies worden ingehouden door de werkgever (in dit geval dus het uitzendbureau) dan wel betaald worden door de werknemer, speelt daarbij geen principiële rol. ren, de SGP en het GPV. Koppelbazen De Kamer heeft gisteren ook een wetsontwerp aanvaard, dat een eind maakt aan de onverantwoordelijke praktijken van de koppelbazen. In gevolge dit wetsontwerp zal het uit lenen van arbeidskrachten voortaan aan een vergunning worden gebon- den. Het bedrijf, dat gebruik maakt Kerken heeft gisteren in zyn alge van de uitgeleende arbeiders zal dat vergadering In Hilversum ge- predikantstracte- Het vergunningenstelsel is geba seerd op de afkondiging van een al gemene maatregel van bestuur. Aan vankelijk voorzag het wetsontwerp in een tijdelijke werking van één jaar van deze algemene maatregel van bestuur. Op voorstel van de so cialist Wieldraayer werd echter be sloten om deze tijdelijkheid te laten vallen. De vergunningen zullen niet worden verleend aan uitleenbedrij ven, die verstorend dreigen te wer ken op de goede verhoudingen op de arbeidsmarkt of die de betrokken arbeidskrachten in hun belangen on voldoende waarborgen. Het plan, dat ter tafel was. ver deelt de gemeenten in zes groepen. Het minimum salaris van een begin nend predikant in een kleine ge meente tot 250 zielen, zou dan f. 9000 per Jaar moeten bedragen met vrij wonen en een vakantietoeslag van Maassluis heeft als vissershaven weer afgedaan. De beide vissersvaar tuigen de hekkotters MA 3 en de MA 4, die Maassluis als thuishaven hadden, zijn verkocht naar Mo zambique (Zuid-Afrika). Hiermede zijn de laatste vissersvaartuigen uit Maassluis weer verdwenen. Gister middag werden beide hekkotters aan dek gestuwd van het Engelse motor schip Inventor. Het technisch ontwerp, aldus de woordvoerder van de scheepswerf is een succes, alleen de verkoop van dergelijke vaartuigen kwam in Ne derland niet op gang, doordat de technische gang van zaken in de vissery geen aankopen toelaat. Rond de eeuwwisseling was Maas sluis nog een vissersplaats van bete kenis met een vloot van ongeveer naar Mozambique maken. Eigenaar van de schepen was de scheepswerf „De Haas", die de hek kotters exploiteerde op experiment tele basis. Volgens woordvoerders van de kopers uit Mozambique zul len de schepen door de Inheemse bevolking worden geëxploiteerd. zij de reis honderd loggers. Met het opkomen 4 procent. De jaarlijkse verhogingen zouden moeten variëren van f. 130 in de laagste- tot f. 375 in de hoog ste gemeentegroep. In deze hoogste groep (boven 850 zielen per predikant) zou het maxi maal bereikbare salaris na 21 dienst jaren f. 19.635 worden met vrijwonen en vakantietoelagen. Er werd gewezen op de mogelijk heid, om meer dan voor heen, kleine gemeenten te combineren in een ge zamenlijke predikantsplaats. De ver gadering besloot, dat op korte ter mijn het oordeel zal worden ge vraagd, van een commissie, die de proeven nader zal bezien. Deze zal vervolgens aan de kerken worden voorgelegd en dan namens het ver bond aan de komende generale synode worden gezonden. kleur) is een deel van de ennis en vernuft", waarin natuur- tenschappen en uitvindingen be- ndeld worden (luchtvaart, scheep- art, sterrenkunde .elektriciteit, ver te land. scheikunde, genees- nst, enz. enz.)De tekst is beknopt, iar duidelijk. Het zwaartepunt ligt de illustraties, die afgezien van aard van het onderwerp voor- ffelljk mogen heten. Na een be cking van zwaard, speer en schild dt de schrijver aandacht aan de ters uit Azië en de ridder in zyn mas. Dan volgt „de uitvinding van duivel", het vuurwapen, en ten- tte „het evenwicht der verschrik- waarin de Jongste ontwikke- van het wapen besproken wordt, tekst besluit met vijf bladzijden fonologisch overzicht. Poes en haar verzorging, door dr. J. Doeksen, uitg. Zomer en Keu- Wageningen Dit boekje met aantrekkelijk plastic omslag en ïalf pagina's foto's op kunstdruk- pier is van deskundige hand. In seveer 70 pagina's tekst beschrijft auteur de poes in huis, haar bouw, Irag, de verzorging, het fokken met ten, erfelijkheid, ziekten en kwa- en tenslotte rassen en variëteiten. i overzichtelijke beschrijving voor vele vrienden en vriendinnen van S! iimba's en para's in Stan(leystad), Valeer van Kerkhove en Fons bberechts, uitg. Heideland, Has- Dit boekje met honderd foto's Uitzonderingspositie Een deel van de Kamer wilde, dat de uitzonderingspositie van de gele genheidswerkers met betrekking tot de ziektewet en de werkeloosheidswet uitdrukkelijk in de wet zou worden vastgelegd en dat de gelegenheids werkers ook buiten de ongevallenwet zouden vallen. Minister Veldkamp verzette zich echter met kracht tegen het daartoe ingediende amendement van de CH-woordvoerder Tila nus. Dr. Veldkamp meende, dat aan- vaarding van het amendement een inbreuk zou betekenen op de syste matiek van de wet en dat het prin cipieel verkeerd zou zijn om de ge- lëgenheidswerkers buiten de ongeval lenwet te houden. Ook zij die slechts af en toe werk verrichten kunnen immers in hun werk door een onge- de oude heeft waarde, uw nieuwe ligt klaar Tot 5 juni: f 7.50, f 10.- of f 15.- voor oude^tf SBH foto- of filmcamera terug. Met nieuwe de natuur in en meedoen aan Nationale Foto- en Filmwedstrijd. Rode aantijging tegen minister in Bonn Een Oostduitse beschuldiging dat documenten is een beschrijving Hermann Höcherl, de Westduitse mi- het drama in de Kongolese Oost- nister van Binnenlandse Zaken, het <vincie, in november van het vo- nazi-regime gediend heeft als een jaar. toen Amerikanen en Belgen ..meedogenloos werktuig", heeft een raden tegen de Simba's van fnye en zyn aanhang. De auteurs leien niet de misdadigheid van de lellen duidelijk aan de kaak te ilen, maar citeren anderzijds toch pater Bruggeman, die van me- •g is, dat de Simba's „in het begin Werd procent gelijk hadden". Er verzet tegen de zwarte bestuur- rs, dde op kosten van de arme be ding een schandelijk leven leid- 3. Maar al spoedig ontaardde de «Uie in een massale moordpartij, 'van nog niet eerder gepubliceer- foto's en vele documenten, zoals «aks verklaring voor de V.N. geven 3overzicht van deze episode in ge- terd Kongo. Episode, want de feurs vrezen, dat het Kongolese •oia geen einde heeft. scherpe ontkenning uitgelokt van dit lid van het Westduitse kabinet. Höcherl zou, toen hij aanklager was in Beieren, de doodstraf hebben verkregen voor een Poolse arbeider, die intieme betrekkingen had onder houden met een Duitse vrouw. De ar beider werd in het openbaar in 1945 opgehangen. De bewijzen van de rol van Höcherl „als meedogenloos werk tuig van Hitiers dictatuur zouden in handen zijn van de Oostduitse auto riteiten, aldus beweerde het commu nistische persbureau ADN. Höcherl, gewaagd om commentaar, zei dat de Oostduitse beweringen „stinkende leugens" zijn en dat hij nooit een doodvonnis geëist heeft ter- wijl hij onder de nazi I aanklager was. Wachtwoord: onafhankelijkheid (Van onze Parijse correspondent) i herverkiezing, in december van dit De president der Franse republiek. Jaar- als President der republiek, - tv u waarvoor hij de campagne nu dus ln generaal De Gaulle, la gisteren roer I felte heeft geopend. de 22ste maal sedert hfj ln 1958 het i Elysée betrok, de boer opgegaan voor een propagandatournee door de pro vincie. De reis, die vfjf dagen zal duren, geeft het staatshoofd weer I van de industrie werd het echter steeds moeilijker bemanningen voor de schepen te krijgen. Men kon im mers aan de wal met minder moeite meer geld verdienen. Na het einde van de tweede we reldoorlog had Maassluis als gevolg van deze ontwikkeling in het ge heel geen visserij meer. Een poging van de scheepswerf „De Haas" om met de drijf net-treillogger MA 5 het visserijbedrijf weer op gang te bren gen mislukte, omdat een rederij met slechts één schip niet rendabel bleek te zijn. De MA 5 verdween naar Vlaardingen en vaart nu nog als de VI, 85. Enkele Jaren geleden begon deze scheepswerf opnieuw, nu met de MA 3, ..Hendrik" en de MA 4, „Gijsbert Jan", maar ook deze poging leed schipbreuk. Rassenincident in Bogalusa Een groep negers is gisteren in Bo galusa. in de zuidelijke Amerikaanse staat Louisiana, uiteengedreven door blanken, toen ze een alleen voor blanken toegankelijk stadspark be traden. De negerleider Robert Hicks vertelde later, dat zijn 13-jarige zoon gebeten was door een politiehond en hij een negervrouw door een blanke knuppel bewusteloos had zien slaan. Burgemeester Jesse Cutrer en poli tiefunctionarissen wilden geen com mentaar geven op het gebeurde. Ket Congres voor rassengelijkheid (Core), dat in Bogalusa een cam pagne voor rassenintegratie leidt, heeft meegedeeld dat een aantal ge wonden is overgebracht naar New Orleans, daar ze in Bogalusa geen medische hulp konden krijgen. gelegenheid persoonlijke contacten te leggen met en ontelbare handen te drukken van zijn landgenoten in het westen van het land, dat de eer van zo'n bezoek tot dusver nog niet te beurt was gevallen. Zowel de junta van de Domi nicaanse generaal Imbert Barre- ras als de rebellen onder leiding van kolonel Caamano hebben er in beginsel in toegestemd mor gen het vuren gedurende twaalf uur te zullen staken opdat het Roode Kruis de doden en ge wonden kan bergen in de ge vechtszone in het noorden van de hoofdstad. Secretaris-gene raal Oe Thant van de Ver. Na ties had zijn vertegenwoordiger Mayobre dienaangaande in structies gezonden, nadat Mayo bre een schokkend rapport had ingediend, dat gisteren in de Veiligheidsraad aan de orde is geweest. Oe Thants opdracht aan Mayobre kreeg de instem ming van alle leden. Voorts heeft de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) gister avond met algemene stemmen be sloten een beroep te doen op de openbaar I strijdende partyen het vuren tc verergerd als gevolg van de gevechts- staken. Oe Thant heeft de Verenigde handelingen Terwijl de minister van Binnen landse Zaken, Frey, gedurende de hele trip de president met geen stap zal verlaten, wisselen de andere leden van het kabinet, onder wie premier Pompidou, elkander af om de generaal gedurende een of meer étappes van de reis te kunnen ver gezellen. Gisteren, de eerste dag van de tournee waarvoor 5000 leden van de oproerpolitie zijn gemobiliseerd, I was de ontvangst, die de generaal Staten verzocht goede diensten te ten deel viel over het algemeen ta- verlenen om tot een bestand te melijk lauw. Arbeiders van de ge komen tussen de tegenstanders in de Dominicaanse republiek. Er wordt dus afgezien van het tydelyke bestand op morgen om de doden te bergen gewerkt aan een wapen stilstand, die de inleiding tot het definitief neerleggen van de wapens nationaliseerde vliegtuigfabrieken „Sud-aviation", die tegen de presi dent wilden manifesteren moesten door de ordetroepen in bedwang wor den gehouden. Het waren doorgaans ook maar dunne rfjen van kinde ren en andere belangstellenden waar tussen de officiële stoet van auto's haar opwachting moest maken, moet vormen. De vredescommissie ward die belangstelling later op de van de OAS, die vijf leden telt en d?*' hft, "®er wal; oPWtmrde. U vi, en dan 00k wej lets massaler twee dagen geleden naar Washing ton terugkeerde, heeft intussen de I In eerste toespraak van het Veiligheidsraad verzocht zich niet vijftiental, dat hij af zal steken, her- meer met de toestand te bemoeien vatte de president de thema's over om te voorkomen dat twee interna- nationale onafhankelijkheid, binnen- tionale organisaties tegeiyk orde op landse stabiliteit en saamhorigheid, zake stellen. j die in zÜn Jongste t.v.-boodschap reeds had gelanceerd. „Frankrijk her stelt de contacten van vriendschap De strijdkrachten van generaal Imbert junta hebben zich meester gemaakt van het radiostation, dat tot dusver in handen van de aan hangers van kolonel Caamano was. Maar Caamano's aanhangers gebrui ken thans een draagbare zender en zetten hun uitzendingen daarmee voort. Onder de Amerikanen zijn vijf gewonden gevallen, waardoor het aantal gewonde Amerikanen sedert het uitbreken van de burger oorlog op 24 april is gestegen tot 99. Achttien Amerikanen zyn in die tijd om het leven gekomen. Ondanks de buitenlandse hulp is de toestand op het gebied van de voedselvoorziening met alle landen van de wereld, zo riep hy gisteren uit," om zo een nieuw evenwicht te scheppen, dat echter niet het evenwicht van Jalta is. Frankrijk is gekant tegen twee hegemonieën, die de wereld beheer sen en wij streven daarom nu naar een evenwicht dat gebaseerd zal zyn op onafhankeiykheid. Het wachtwoord biyft dus onaf hankelijkheid, de leuze waarmee de generaal het Franse gevoel van ei genwaarde poogt te paaien om zo tevens de weg te banen naar zyn Bij de centrale aan de Nieuwe I den. De hoogte vordert thans Hemweg in Amsterdam wordt met ongeveer vier meter per dag. op het ogenblik gebouwd aan De doorsnee van de kolos be- een nieuwe schoorsteen, die met- j draagt tien meter, de wanddikte tertijd 150 meter hoog moet wor- een kwart meter.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9