cAêtndudtec Streng koninklijk protocol blijf jong, blijf fit: fiets! HUNTER echt een lekkere Amerikaan Groot vuurwerk Louk ontkent voor Egyptenaren te hebben gespioneerd Zes miljoen Belgen zondag ter stembus ALMDUDLER... HEERLIJK! Ook nazi activiteiten in Noorse hoofdstad Rus was beducht voor Portugese foto's over wapeuleverauties Oostenrijkers kiezen nieuw staatshoofd LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 20 MEI 1965 VIERDE BLAD \0C WAT STIJFHEID EN ONWENNIGHEID TUSSEN ELIZABETH EN BONDSREPUBLIEK (Van onze correspondent in Bonn) De tweede dag van het staatsiebezoek van Koningin Elizabeth van Engeland en prins Philip van Edinburg aan de Bondsrepubliekliep isteravond ten einde met een groot vuurwerk en feestverlichting de Rijn. Het koninklijk gezelschap sloeg deze festiviteiten gade uit hotel ..Petersberg"tegenover Bad Godesberg. waar het voor twee nachten zijn intrek had genomen. enige bevreemding en moesten blijk baar nog aan het idee wennen, dat een Brits regerend vorst weer op Duitse bodem stond al was het dan ook op Bondsrepublikeinse. Geen van de hoofdrolspelers in dit sym bolisch gebeuren heeft de aangebo ren gave zich uit de stijfheid van de situatie te bevrijden. De Duitse da mes wringen zich in de vreemdste bochten om de hun door de Bonner dansleraren aangeleerde hoofdnik tot een draaglijk einde te brengen. De Bild Zeitung bracht gisteren het bezoek van Koningin Elizabeth Bloemenruiker De dag begon gisterochtend met jen bezoek aan de stad Bonn. Na een ontvangst op het stadhuis en het jetten van haar handtekening in het gastenboek van de stad. begaf Koningin zich naar de Münster vaar z.ij een bloemenruiker neerleg- btl het standbeeld van Ludwig ran Beethoven. De componist werd Bonn geboren. Koningin Victoria prins Albert, de voorouders van Koningin, verrichtten indertijd de atnull ingsplechtigh eid. Het middagmaal gebruikte het ko- tinklijk paar als gast van Bonds- ansclier Erhard in diens ambtsver- iljjf, het paleis Schaumburg. Leden an de regering, de president van Bondsdag, Gerstenmaier en ande- Westduitse hooggeplaatse persoon leden, zaten bij deze maaltijd an. Het is by hoge uitzondering, lat de Engelse koningin zich het astheerschap van een eerste minis- laat welgevallen. In 1955 was zy tenmaal de gast van sir Winston lurch ill. Reis van 2000 km Gisteravond ontving het Britse ko- inklyk paar in het tot „residentie" (promoveerde hotel .Petersberg' pre sent en mevr. Lübke, tezamen met zorgvuldig uitgekozen gezelschap, "n afscheidsdiner. Vandaag begint en reis van bijna 2000 km door je Bondsrepubliek en naar West-Ber- jn. De eerste halteplaats is Wies aden, waarheen de Koningin met en speciale trein reist, die voor haar gereedgemaakt en waarin zij ook rernacht wanneer zy niet tydens orte rustpauzes in de reis de gast van prins Philips Duitse familie. Bevreemding De grootste indruk maakte tot nu op de Duitse pers en radio ijkbaar de sterke hand van het minklyk protocol. Zowel gast als islgevers bekeken elkaar nog met aan Bonn in beeld met Vier foto's. Op drie ervan kykt ze somber, op de vierde glimlacht ze. „Niet zo, maar zó." zegt het onderschrift. Andere auto De bevolking juicht en zwaait met vlaggetjes. De nieuwste super-Mercedes, die alleen door een chauffeur met hoge opleiding kan worden gereden en als officieel vervoermiddel van de koningin zijn openbaar debuut maak te. is weer van het toneel verdwe nen. De Koningin vond de kussens te zacht, zodat ze niet uit het raam kon zien. Ze rydt nu in een nor male uitvoering van dit in Duits land hoogst aangeschreven vervoer middel. Een hoogtepunt van het programma gistermiddag was een be zoek aan de universiteit van Bonn, die zich in de Hitlertyd naam ver wierf door de wereldberoemde schrij ver Thomas Mann zijn eredoctoraat te ontnemen. De Koningin accepteer de er enige documenten over de ere promotie van haar over-over-groot- vader, prins Albert. Met spanning wacht men in de Bondsrepubliek af, of het Britse vors tenpaar dit land nader zal kunnen komen dan dit protocolaire officiële gebaar van verzoening tot nu toe heeft kunnen bewerkstelligen. Onderhandelingen over de toestand in Bolivia Afgevaardigden van regering en vakbonden hebben gisteren een ak koord bereikt op grond waarvan on derhandelingen geopend zullen wor den ter beëindiging van de staking, waardoor het werk in de genationali seerde tinmijnen tot stilstand is ge komen. De staking, die door het vakver bond is aanbevolen om te protesteren tegen de deportatie van de linkse vakbondsleider Juan Lechin, is over geslagen naar textielfabrieken, in dustrieën, spoorwegen en dagbladen in en om La Paz. Het akkoord kwam tot stand na bemiddeling van de r.-k. aartsbis schop van La Paz, monseigneur Abel Advertentie Dreigbrieven Bij de politie van München zyn dreigbrieven binnengekomen tegen koningin Elizabeth, die vrijdag in de Beierse hoofdstad wordt verwacht. Men neemt deze dreigementen ech ter niet serieus, omdat zij, zo zegtAntezana, en de studentenbond. de politie, „behoren tot de normale I activiteiten van eenvoudigen van geest bij dergelijke gelegenheden". In een motie die gisteravond door j Labour in het Lagerhuis werd inge diend, wordt er op aangedrongen dat Koningin Elizabeth haar huidige be zoek aan West-Duitsiand uitbreidt tot OostDuitsland. In het schema van Elizabeth is alleen een bezoek opgenomen aan West-Berlijn. Inmiddels heeft het socialistische parlementslid mevrouw Short de re gering gevraagd, hoeveel het konink lijk bezoek aan West-Duitsland de schatkist kost. Advertentie Wees zuinig op uw fiets. Onderhoud hem goed. Hij is het waard Mordechai Louk heeft gisteren na drukkelijk voor de rechtbank in Je ruzalem ontkend, dat hy Egypte ooit enige inlichtingen van militaire waarde heeft verstrekt. Louk, de man die na in Rome uit een kist be- vryd te zijn op eigen verzoek aan Israël werd uitgeleverd, staat nu te recht op beschuldiging van spionage. Hij zei uit Israël weggegaan te zyn daar de politie hem telkens las tig viel omdat hij vroeger in de ge- (Van onze Brusselse correspondent) De brievenbus, elke Gag op- ieuw, overvol met drukwerken «arm de Belgische politieke m irtijen een dringend beroep ien op de kiezers zondag hun em te geven aan een bepaalde mtt of kandidaat. Ontelbaar veel rste stenen voor tehuizen voor U tjaarden en kinderen en eerste Vaden in de grond voor nieuwe vinels en wegen in aanwezig- eid van de politie. Verder op vele laatsen in de stad grote recla meplaten voor de politieke par- jen. Dat is, met artikelen in de igbladen, zo'n beetje alles wat ien in België van de verkiezings tijd merkt. Zes miljoen Belgen zullen zondag der drie stembiljetten moeten in- ilien. Een voor de senaat, een voor kamer en een voor de provinciale len. Ongeveer honderdduizend Eonen zullen die dag aan de ver- iezingen meewerken m de stembu- aus en op het ministerie van nnenlandse zaken, waar de totale "■"plagen worden geteld. Men zal e keer zelfs een beroep doen op rekenmachines van een particu- tre onderneming om de resultaten spoedig mogelijk te weten te ko- n. In de nacht van zondag-, op laandag zal men vermoedelijk wel voorlopig beeld van de uitslagen tanen krijgen. De meeste belangstelling gaat uit aar de samenstelling van de Ka ler van afgevaardigden. Deze is al fa het meest tekenend voor de ver ging van de krachten van de Bel- ische politieke partijen. In de thans ttbonden kamer hadden 96 katho den (CVP) zitting, 20 liberalen PVV), 84 socialistey (BSP), 5 leden de Volksunie, 5 communisten en onafhankelijken. Er zijn deze keer wat meer lijsten als gevolg van conflicten die zich de laatste ja- in partijen hebben voorgedaan, o heeft de BSP het geval Huys- tans. dat haar volgens de deskun- kge zeker een of zelfs twee zetels Jl kosten. De communisten hebben zich ge- >list in een partij die trouw blijft o Moskou, en een andere die het P de ideologie van Peking houdt ta heeft zich nog een nieuwe partij Wormd, voor het merendeel uit li- taien en katholieken, die zich de Bie der Francophonen noemt, en Se zich keert tegen de nieuwe taal- geving. onder de slogan: Brussel ta Frans-sprekende oase in België. Prognoses Men kan natuurlijk allerwege toispellingen horen over de uitslag ta de verkiezingen. Tracht men tot ta gemiddelde van die koffiedik- ujkerij te komen, dan is het op- ttlend dat bijna iedereen, ook de partijleden zelf, voor de CVP een teruggang van misschien wel 15 of 16 zetels verwachten. De BSP zal vrijwel gelyk blijven en de grote winst zal naar de PVV gaan, die op een uitbreiding van haar zetels van tenminste 10 durft te rekenen. De Francophonen zouden 2 of 3 zetels veroveren, en de Volksunie zal mis schien 4 of 5 erbij krijgen, de erva ring heeft echter wel geleerd, dat men voorzichtig moet zyn met zul ke voorspellingen, ook al komen zy van nog zo deskundige zijde. Voor lopig is het wachten op zondag. Van halt acht 's ochtends tot 's mid dags twee uur zyn de stembureaus, 10.000 in getal voor heel België, ge opend. Daarna zal het opwindende uur van de waarheid langzaam maar onafwendbaar voor de partyen na deren. vangenis had gezeten. Telkens werd hy van zyn werk in een meubelfa briek weggehaald om gevangenen te identificeren, dat maakte dat Louk besloot Israël te verlaten. In Egypte aangekomen, werd hy terstond gearresteerd en zes weken in de gevangenis van Gaza gestopt. Daarna werd hy met drie andere Israëliërs naar Cairo gebracht. Veer tien uur achtereen was hij daarbij geblinddoekt. Louk vertelde ander half jaar eenzaam opgesloten ge weest te zyn in de gevangenis na bij Cairo, waar hy werd gemarteld en waar hij tweemaal een poging tot zelfmoord deed. Van een van zyn medegevangenen hoorde hy dat er een mogelykheid was vry te komen als hy zich aan bood voor Egypte te werken. Louk deed dit daarop. Aan een medege vangene zou hij echter toen reeds gezegd hebben niet werkelijk van plan te zijn voor de Egyptenaren te werken. Louk vertelde dat hy vervolgens gedurende vyf maanden een spio- nagecursus had gevolgd in een vil la. Daarna werd hy per vliegtuig naar Frankfort gebracht, waar zyn blonde haar zwart werd geverfd en waar hy een Egyptisch paspoort kreeg. Enkele dagen later ging hij per trein naar Napels. Louk zei dat de Egyptenaren van hem hadden geëist, dat hy contact zou zoeken met Israëliërs en dat ze verontwaardigd waren geweest, toen ze beseften dat hy hen niet erg hielp Louk zei dat hy maar een paar Isralische contacten had gehad en dat hy zelfs de namen daarvan aan de Israëlische veiligheidsdienst had verstrekt. Drie van hen getuigen dinsdag. Advertentie der weisse Flieder wieder blüht"... drink dan een glas Almdudler en verwelkom de zomer. Almdudler, de zelfde aparte drank, die men ook„im Weissen Rössl" schenktBereid uit Alpenkruiden. Fris en verkwik kend. Alcoholvrij. Maar ook uitste kend om te mixen. Voor heerlijke longdrinks. PER FLES 29 CT GROTE GEZINSFLES 75 CT Twee belangrijke oudheidkundige vondsten Het oudheidkundige departement van Jordanië heeft bekendgemaakt, dat uitgravingen in het vroegere Ro meinse amfitheater te Sebastia in de streek van Nabloes, 80 km ten noorden van Jeruzalem, geleid heb ben tot een belangryke oudheidkun dige vondst. Voor de eerste maal sinds de oude Romeinse stad 2000 jaar geleden onder het zand ver dween, zyn de „orkestbak" en de treden die leiden naar de eerste ryen plaatsen van het amfitheater weer zichtbaar. De resten van een dam, die ver- moedelyk uit de tyd der Achaemenie- den afkomstig is, alsmede twee ste nen zuilen en een stenen brug zyn door een ploeg Perzische en Britse oudheidkundigen ontdekt bij Droed- zam in de Zuidperziscihe provincie Fars. De brug lag in een hoofdver- kearsweg van Hamadan naar de hoofdstad Persepolis. De resten van de dam bestaan uit zwarte stenen. Ir. Ad Paulen wordt directeur van N.O.C. (Van onze correspondent) Ir. Ad Paulen, oud-voorzitter van de Kon. Ned. Atletiekunie en vice- voorzitter van het Ned. Olympisch Comité zal met ingang van 1 novem ber a.s. directeur worden van het Ned. Olympisch Comité. Hij volgt mr. J. Ph. H. E. van Lier als zodanig op. Ir. Paulen 62 jaar die een van de leidende functies bekleedt bij de Staatsmynen, zal bij deze onderne ming vervroegd pensioen aanvragen. Mr. Van Lier 63 jaar heeft reeds enige jaren geleden te kennen gegeven, dat hy na de Olympische Spelen van 1964 voor deze functie zou bedanken. De heer Paulen zal nu uiteraard als vice-voorziüter van het N.O.C. Nederland wil toetreden tot Zuidpoolverdrag De Nederlandse regering heeft on langs besloten de parlementen van de drie delen van het koninkrijk voor te stellen, dat het koninkrijk toetreedt tot het verdrag over het Zuidpool gebied van 1959. Dit deelde de per manente vertegenwoordiger van Ne derland by de Verenigde Naties, dr. J. G. de Beus, mee in de ontwape ningscommissie van de volkerenorga nisatie. Met dit verdrag wordt voortzetting beoogd van de wetenschappelyke sa menwerking in het Zuidpoolgebied zoals die plaats had in het inter nationale geofysische jaar. Het ver drag behelst tevens een bepaling over de demilitarisatie van het gebied en geeft de deelnemende landen op dit punt bevoegdheden tot toezicht op de naleving van het verdrag. Prins Charles op Duitse school t Koningin Elizabeth overweegt haar oudste zoon. Prins Charles. I f naar een school in Duitsland te f zenden. Volgens de Daily Sketch zal f f de Koningin kort na haar terug- i keer van het bezoek aan Duits- f land dienaangaande een besluit nemen. De school in kwestie be- i vindt zich in Salem in Zuid- t Duitsland. Daar is ook Prins (1 Philip, de vader van Prins J Charles, school gegaan. t De 16-jarige Charles, de t troonopvolger, gaat thans naar t de Gordonstownschool in Schot- t land. Ook die school is door t Philip bezocht. Zowel Gordonstown en Salem, t beide gesticht door dr. Kurt t Hahn, zyn beroemd om hun dis- cipline en roosters, die ten doel f hebben geharde zelfbewuste f J jongemannen af te leveren. f U proeft het bij elk trekje: dit is pure, Amerikaanse tabak van opperbeste kwaliteit. Steek eens op! Hunter is een Koninklijk genoegen in een Koninklijk formaat. King Size f. 1.25 De directie van een grote onder neming in Oslo heeft een dreig brief ontvangen met het verzoek al haar werknemers van joodse af komst te ontslaan tegen 100 kronen per persoon, aldus heeft de centrale recherche in de Noorse hoofdstad bekendgemaakt. De ongedateerde, gestencilde brief was ondertekend met „Noorse nazi party". In de brief werd eveneens verzocht om een op gave van de namen der tewerkgestel de joden. De politie denkt dat ande re Noorse bedrijven soortgelijke brie ven hebben ontvangen. Tijdens de behandeling van een door Senegal tegen Portugal ingedien de klacht heeft de Veiligheidsraad gisteren met algemene stemmen een door Ivoorkust, Jordanië en Malei sië voorgestelde resolutie aangeno men. waarin schending van het Se negalese grondgebied door Portugese strydkrachten wordt betreurd en de Portugese regering wordt gevraagd JJJÏJ I-1?* 2:81 in deze! alle noodzakelyke maatregelen T'; itreffen °m schending der soe- verinitiet en territoriale onschend- Waasemtar. die reeds bestuurslid vanbaarheid van verbieden. Stemmen van vrouwen moeten doorslag geven (Van onze Weense correspondent) Na het overlijden van dr. Scharf moet Oostenrijk zondag een nieuwe president kiezen. Er zyn maar 2 xandidaten, dr. Alfons Gorbach van de Katholieke Volkspartij, die vroe ger premier is geweest en Franz Jonas, de socialistische burgemeester van Wenen. Het is de eerste keer, dat de volks partij een redelijke kans heeft beslag te leggen op de hoogste functie in de staat. Van 1945 af hebben de socialisten altyd deze functie in han den gehad, in de persoon van Körner het sterkste argument. Voor het overige maakt de socialistische kan didaat een zwakke indruk. Jonas is geen goede spreker of iemand die de indruk maakt goed ontwikkeld -te zijn en als burgemeester van Wenen Tijdens de debatten verklaarde de Nederlandse afgevaardigde dr. J. B. de Beus, de klacht van Senegal des te ernstiger te achten, omdat de regering in Dakar in de Verenig de Naties altijd blijk heeft gegeven van een groot gevoel van verant woordelijkheid en zelfbeheersing en zeker niet zonder gronden een klacht zou hebben ingediend. Dr. De Beus sprak er zijn voldoening over uit, dat in de ontwerp- resolutie Portugal niet wordt veroordeeld. Zou dit wel zijn geschied, dan zou dat in strijd zijn geweest met het beginsel, dat niemand veroordeeld kan worden zo lang hij niet schuldig is bevonden. Tussen de Russische vertegenwoor diger Fedorenko en de Portugese /er- tegenwoordiger. Miranda, kwam het tot een woordenwisseling. Miranda zei over foto's te beschikken, die be- wyzen dat in Portugees Afrika door communisten ondermijnende activi teiten worden bedreven. Fedorenko noemde dit ongegrond. „Miranda in sinueert in alle omstandigheden" zei hy. Deze antwoordde dat hy al eer der aan „de vertegenwoordiger van de communistische regering is Mos kou" had aangeboden in de raad foto's te tonen waaruit blykt dat in Portugees Guinee geheime wapen opslagplaatsen waren ontdekt slagen. Hij is beslist niet tele-geniek. Ofschoon de volkspartij sinds 1945 altijd numeriek de sterkste party is geweest en dus steeds beslag kon _rotcmL leggen op de functie van premier, in wapens met „Sowjetrussische ken- heeft zy nooit de kans gekregen om tekens en die van andere commu- een goede presidentskandidaat in het I nistische landen" waren aangetrof- veld te brengen. Bij de laatste her- verkiezing van Scharf was diens tegen-kandidaat Raab reeds door de dood getekend. Bij deze verkiezing zullen de vrou wen de doorslag moeten geven, want zy hebben tienduizenden stemmen meer dan de mannelyke kiezers. wanneer een van de twee kandidaten een volstrekte meerderheid behaalt, dus de helft van het aantal kiesge rechtigden plus 1. Is dit niet het geval, dan moet er een herhaling van de verkiezing plaats hebben over Fedorenko waarschuwde daarop dat „de vertegenwoordiger van de rege- ring-Salazar" op z"n woorden moest letten en eraan moest denken dat hy in de Veiligheidsraad het woord voer de en niet in „een of ander provin ciaal kantoortje". Maar de Rus ging toch maar liever niet in op het Por tugese aanbod de bezwarende foto's ter tafel te brengen. RAKET FAALDE Een proef met een Little Joe 11 De Noorse politie stelt op het ogen blik een onderzoek in naar de nazi activiteit in het land. Een Noorse po litiefunctionaris heeft vorige week een bezoek gebracht aan Zweden, waar onlangs een neo-nazi-organi- satie werd opgerold. In Noorwegen, evenals in andere Scandinavische landen, wordt nazis tisch propaganda- materiaal ver spreid, waaronder het Zweedse blad „Noorse stryd", orgaan van de „Noorse nationale party", waarvan Goran Oredsson de leider is. Deze laatste heeft aan het blad „Arbei- derbladet" gezegd dat „Noorse strijd" zeven- k achthonderd Noor se abonnees heeft. Hy was in fe bruari jJ. in Oslo geweest en had daar een „politiek gesprek" gehad met de nazi-leider Orvar Sather, die na de oorlog tot achttien jaar ge vangenisstraf veroordeeld is Lundahl De leider van een Zweedse neo-na- zigroep, die verleden eek door de politie is opgerold, heeft gisteren in Stockholm de beschuldigingen van hoogverraad en pogingen de Zweed se regering omver te werpen, van de hand gewezen. De 30-jarige Lundahl. werd aan de kaak gesteld als de „Führer" van de organisatie door het Stockholmse avondblad „Expressen", dat de ac tiviteiten van de groep heeft ont dekt. Tydens de tenlastelegging van gis teren, die plaats had achter gesloten deuren, verzocht de aanklager de rechtbank de zaak uit te stellen tot maandag, in het licht van de nieu we verklaringen van Lundahl die hy gisteren tegenover de politie heeft afgelegd. Nieuwe uitgaven De vlucht van tie phoenix, door El- leston Trevor. XJltg.: HoUandia, Baarn. Op zoek naar de mens, door dr. C. J. Schuurman. Verschenen in de serie: Natuur en Cultuur bij uitgeversmaat schappij A. W. Sijthoff, Leiden. Door allen beleefd, door niemand beseft, door J. P. Klautz. Ultg.Ad M. C. Stok, Den Haag Geweldloze weerbaarheid, door ds. H. Bremer e.a. Met een voorwoord van prof. dr. J. de Graaf. Ultg W. ten Have. Amsterdam. Feest In de natuur, door Kees Hana. Ultg.: Van HOlkentt en Warendorf. Amsterdam. Simha's en para's in Stanleystad. uitg. Heideland. Hasselt (België). Voor Nederland, Van Dltmar. Amsterdam. Wy ontvingen het eerste nummer van „Het Blad van Barend de Beer", een maandelykse uitgave van de N.V. Ned. Rotogravuremij. te Leiden, wel ke een eerste oplage telt van 100.000 raket die moet worden gebruikt voor 1 exemplaren. Claude Laydu, de gees- de veiligheidsapparatuur voor toe- lelijke vader van Barend de Beer goed spreker en hij weet dit ook men de doorslag geeft De comma- Amerikaanse maanrezlegers. Is gis- schreef de teksten Ou de kleurrtlke want hij heeft zlfn rivaal uitgenodigd nisten hebben hun leden het con- j teren op de raketbasis Whilhe Sands illustraties terwijl de Nederlandse samen een t.v.-discussie te houden signe gegeven de socialistische kan- mislukt doordat de tweede trap van redactie bestaat uit Han. And reus Maar Jonas heeft dit aanbod afge-1 didaat te kiezen. I de raket niet is ontbrand. Frans Wegman en Rein van' Rooy

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7