Film troeven uit Japan Zweedse radiopirate martelares voor de goede zaak Kenners Kopen Kodak Film LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 20 MEI 1965 DERDE BLAD L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Jubelend ontvangen na 30 dagen in cel Een jubelende volksmassa, die zijn idool onder bloemen bedolf, was er onlangs de oorzaak van dat de politie van Malmö. Zwedens (in bevolking) derde en zuidelijkste stad. het verkeer moest omleggen. Onderwerp van deze aanhan- kelijkheidsdemonstratie ivas niet een persoon van vorstelijke bloede, ook geen filmster of een stel pop-artiesten, zoals de Beatles, maar een eenvoudige, char mante vrouw van 46 jaar. die net de gevangenis verliet. Stralend liet Britt Wadner zich dit huldebetoon welgevallen. Het sterkte haar in haar overtuiging, dat zij haar gevecht met de Zweedse autoriteiten moest doorzetten tot het bittere of zoete einde toe. (Van een medewerker) Het was niet de eerste keer, dat Britt Wadner in de gevan genis had gezeten. Reeds twee keer eerder had vrouwe Justitia haar naar de cel verwezen, om dat zij het eenvoudig vertikte haar piratenzender. Radio-Zuid. die voor de Zweedse zuidkust ligt en in de provincie Skane ze ker even populair is als Radio- Veronica in ons land, op te geven. Ook na haar laatste celstraf, die der tig dagen duurde, is Britt Wadner geenszins tot andere gedachten ge komen. „Ik ben bereid opnieuw de gevangenis in te gaan, als het no dig is", zei zy by haar terugkeer in de vrye maatschappij. Het ziet er naar uit, dat dit niet lang op zich zal laten wachten, want de Zweed se staat heeft besloten haar op nieuw aan te klagen op grond van het illegaal bezit van een radio zender. Vertrouwen Zelf ziet Britt Wadner de toekomst met vertrouwen tegemoet. Zij is er van overtuigd, dat de duizenden protesten, die haar aanhangers naar de rijksdag hebben gestuurd, zoveel invloed zullen hebben op de leden van het Zweedse parlement, dat zij dispensatie zal krijgen van de Zweedse wet, die bepaalt, dat de Zweden niet zonder toestemming van de autoriteiten een radio station mogen bezitten. Ook zijn uitzendingen, die de ontvangst van de gewone radioprogramma's ver storen, verboden. Wat dit laatst*1 betreft heeft Britt Wadner zich steeds nauwkeurig aan de wet ge houden. De eerste bepaling trot seert zij echter consequent. „Het is toch te gek, dat ik mijn radio station aan de een of andere bui tenlander, die niet onder de Zweedse wet valt, zou moeten ver kopen om vervolgens bij hem in dienst te treden, om radioprogram ma's te kunnen verzorgen", zegt zij. .Dat zou alleen maar betekenen, dat het geld, dat ik nu met reclame verdien, naar het buitenland gaat, naar misschien helemaal niet be reid zou zijn Radio-Zuid, zoals ik 6teeds heb gedaan, als een regio nale zender voor Skane te gebrui ken". Yooral dit laatste argument heeft Britt Wadner stellig veel aanhan gers bezorgd. Want, net als in Ne derland, groeit het gevoel bij de regionale bevolking achteruit gezet te worden. Gesnikte idealen Binds zij het voor haar Radio-Zuid enige keren in de gevangenis heeft gezeten, is Britt Wadner zich steeds meer als een martelares voor de goede zaak, dan als een koningin van de etherpiraten gaan beschou wen. zy ziet zichzelf als een idea- liste, die met haar radiostation tal van goede dingen kan doen. Behal ve reclameprogramma's en pop muziek zendt Radio-Zuid dan ook geregeld de stem van Britt Wadner uit, die, vaak snikkend, haar idea len propageert. Bij één van die ge legenheden deelde zy mee, dat zy haar zenders zal inzetten in de strijd tegen narcotica-misbruik. Maar of zy haar plannen zal ver- wezeniyken is nog maar de vraag. Zo heeft zy reeds vele keren ver kondigd, dat zy ook met televisie uitzendingen zal beginnen. Nog niet zolang geleden bracht zy in ver band hiermee een bezoek aan Ne derland, waar zy een gesprek had met de exploitanten van Veronica en TV-Noordzee. Of het roemloos einde van het Ne derlandse tv-eiland haar van haar plannen heeft afgebracht, is niet bekend, maar feit is, dat Radio- Zuid nog steeds geen televisie-zen der bezit. Het is overigens waar- schynlyker, dat Britt Wadner haar plannen heeft moeten opgeven, om dat zy er doodeenvoudig het geld niet voor heeft. Een tv-station is enorm kostbaar en de inkomsten uit Radio-Zuid zyn tot nu toe ze ker niet zo groot, dat er eéh tv- zender op overschiet. Zy voelt er bovendien niets voor haar plannen te verwezenlyken door vreemd ka pitaal aan te trekken het enige buitenlandse aan haar radioschip is de vlag. Het schip, dat buiten de Zweedse territoriale wateren „Niet goed genoeg" YOKA'S TV- SHOW GAAT NIET DOOR (Van onze Haagse correspondent) Het. televisie-programma „Te gast 1 bij Yoka" (Berretty), waarvoor de j VARA onlangs opnamen maakte. 1 gaat niet door. De leiding van de s VARA heeft het programma niet j 1 goed genoeg geacht voor uitzending. 1 In ,Te gast by Yoka" was de gast j E de bekende journalist-cineast-litera- 11 tor Jan Vryman. In dit type pro- §j gramma, geregisseerd door Nico g Knapper, trad op verzoek van Jan j Vryman een aantal artiesten op en i ontmoette hy enige vrienden. g Het lag aanvankelyk in de bedoe- 11 ling van de VARA om van „Te gast j| by Yoka" een serie shows te ma- g ken. De formule van het programma g <een bekende Nederlander ontmoet vrienden en artiesten) is volgens de VARA wel goed, maar werd niet goed uitgevoerd. De reeds zogeheten „Yoka Berretty- show" heeft nogal wat publiciteit ge had. Joop Simons (hoofd gevarieerde programma's van de VARA) zei dit zeer te betreuren, omdat de klap voor Yoka Berretty en voor Jan Vry man nu wel erg hard is aangeko men. „Maar er is nadrukkelyk ge zegd, dat het een proefopname was", aldus Simons. „We willen de kans hebben te experimenteren en daar na te kunnen zeggen of het door gaat of niet". Nog een ander tv-programma. waarvoor proefopnamen zyn maakt, gaat niet door. Dat van Toby Rix en zyn zoon Jerry namelyk. Rix en zyn zoon vroegen te veel en gaan nu waarschynlyk tv-shows maken in Zweden. NEDERLAND 1 KRO: 7.00 uur Nieuws in het kort, NTS 7.01 uur Barend de Beer, voor de kleuters 7.06 uur De verrekijker, internationaal jeugdjournaal 7.15 uur Van gewest tot gewest, regionaal programma 7.35 uur De Lucy show 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Toespraak prins Bernhard 8.30 uur Brandpunt, actualiteiten 8.55 uur Gina, tv-spel 10.20 uur Kijk op kunst 10.45 uur NTS-journaal 10.50 uur Sluiting. NEDERLAND 2 AVRO: 8.00 uur Nieuws in het kort, NTS 8.01 uur Vijftien minuten met Jacky Ross 8.15 uur De schone heks 8.40 uur Muziek voor u 9.35 uur Maandeditie Televizier, actualiteiten 10.10 uur Sluiting. LIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: 8.10 uur BritsNederlandse Taptoe 9.15 uur Operaklanken HILVERSUM 2: 6.30 uur Mannenwerk 8.05 uur Radio Filharmonisch Orkest 9.50 uur - Kwartet van Mozart. en cjióteren „Zo is het" Ideaal meisje Britt is er trouwens de persoonlyk- heid niet naar om als „strovrouw" voor anderen te figureren. Als dochter van één van Zwedens „grandes dames" (haar moeder was bevelhebster van het beroemde Lotta-korps, dat ten tyde van de Finse oorlog werd opgericht, lang voordat er elders in de wereld ook nog maar aan vrouwelyke militaire hulpkorpsen werd gedacht) is zy van jongs af aan gewend geweest op eigen benen te staan en haar eigen koers te varen. Zy begon haar loopbaan als fotomodel in Nadat Britt Wadner dertig dagen tevoren hui lend haar radioluisteraars had verteld dat zij de gevangenis in moest, werd zij bij haar aankomst op het station in Malmö juichend binnengehaald. Ze was weer vrij maar voor hoe lang? Stockholm, maar haar naam was pas bekend toen zy in 1940 tot „het ideale Stockholmse meisje" werd gekozen. Sindsdien heeft zij er wel voor ge zorgd, dat haar naam van tyd tot tyd in de kranten verscheen. Zeven jaar geleden begon zy met haar radiostation en sindsdien is zy eigenlyk nauwelijks meer uit het nieuws geweest. Britt Wadner is getrouwd en heeft twee volwassen kinderen. De oud ste, haar zoon Alf, is medewerker van Radio-Zuid. Haar dochter Con nie heeft het echter al verder ge schopt. Zij is onder-directrice van het radiostation en mag als zoda- nis haar moeder vervangen als die in de gevangenis zit. Naar het zich Iaat aanzien, zal dat nog wel en kele malen gebeuren Ged. Staten verga ten Haags j raadsbesluit I Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland stelt een intern onderzoek in. Het wil weten, hoe het mogelyk is, dat Gedeputeerde Staten verga ten een raadsbesluit van de gemeen te Den Haag goed te keuren. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland verwachten aan het einde van de week hun bevindingen te kunnen meedelen. Inmiddels hebben zy het gemeentebestuur laten weten, dat zij byzonder vlot zullen zyn als het nieuwe besluit van de Haagse gemeenteraad hun zal worden voor gelegd. Op 15 maart besloot de Haagse gemeenteraad tot onteigening van ongeveer veertig percelen in het we- deropbouwplan Bezuidenhout. G.S. moesten dit besluit voor 15 mei goed keuren, wat achterwege bleef. Voor de betrokken belanghebbenden zal het onteigeningsplan nu opnieuw ter visie moeten worden gelegd. Ook zul len de bezwaren opnieuw moeten worden ingediend en behandeld. Dat betekent een vertraging van enige maanden, mogelyk een half Jaar. Boeiende documentaire over Olympische Spelen „Zo is het" (laatste uitzending van dit seizoen, maar zoals be kend wordt er na de zomer mee doorgegaan, tot 6 weken voor de verkiezingen, om de WD ook een eerlijke kans te geven) miste G. K. van het Reve, maar vierde de terugkeer van Milly Scott, die toch wel echt in het pro gramma past, hoe bescheiden haar rol ook is. Van het Reve, die zich ook van alle manifes taties rond de boekenweek ge distantieerd heeft, had zich van „Zo is het" teruggetrokken (voor één keer?) omdat hij hoognodig weer eens aan het werk moest. „Zo is het" had verder nog de handicap (maar het is allang gebleken dat dit voor de redac tie van dit boulevardprogramma eerder een stimulans dan een handicap is) dat men de actua liteit zo sterk had willen dienen dat een deel van de teksten pas in het laatste etmaal kon zijn klaargestoomd, met name de schets over het verbod dat mr. Van Doorn van de KRO oplegde aan de uitzending van een forum over geboortebeperking. De beste nummers zaten dit keer in het begin: de schryvers behandeld als automobielen, en de verke ring van prinses Beatrix, maar ook Dik Trom en de seksuele EE uitspattingen van Ot en Sien waren gelukkige vondsten, ter- wijl de persiflage op het Ame- rikaanse optreden in Santo Do- mingo met Nederland als domein 1 van invasie zyn uitwerking niet zal hebben gemist. „Zo is het" had de verdienste g dat er uitvoerig (in vier num- mers) was ingehaakt op de Boe- kenweek. Keuze-mogelijkheid j Tenslotte nog even dit. Ter- j wijl op Nederland I de New g Christy Minstrels nog bezig wa- ren, begon op Nederland II een 1 Hootenanny Show. Dat gaf dus een keuze-mogelijkheid als tus- E sen Coca Cola en Pepsi Cola. 1 De voetbalwedstrijd bracht ons g grootse verrassing (afgezien van g het aantrekkelijke spel) een uit- stekende camera-voering door de 1 Engelsen. In de toekomst dient g echter voorkomen te worden dat het tussentijdse nieuws de rust, s overlapt. Toen weer werd over- geschakeld naar Wembley, was de wedstrijd al weer drie minu- ten aan de gang. Laat men in 1 zo'n geval het nieuws even on- 1 derbreken en het staartje by het tweede journaal voegen. programma (Van onze speciale verslaggever) Dat de Japanners een voor aanstaande plaats in het interna tionale filmen innemen, bewijzen zij ook dit jaar weer in Cannes met een zeer interessante, artis- tiek-hoogstaande selectie uit hun enorme produktie van honderden speelfilms per jaar. Voor de gouden palm hebben zy ingeschreven met de episoden-film „Kwaidan" van Masaki Kobajasje, de regisseur die twee jaar geleden de speciale prijs van de jury won met zyn „Harakiri"-film. In Kwaidan" heeft Kobajasji vier bizarre vertellingen van de negen tiende eeuwse Brits-Griekse schrij- ver Lafcadio Hearn, die zich in Ja pan vestigde en daar als Jakoemo Koizoemi een befaamd letterkundig deskundige op het gebied van oud- Japanse legenden werd, op een gran dioze manier in beeld gebracht. In opmerkelijke aquarel-kleuren wordt op wonderlyk-poëtische wijze gestalte gegeven aan oude verhalen van lief de en dood, van strijd en mysterie. Dit alles droeg een artistieke noblesse in zich, zoals alleen de allergrootste filmkunstenaars hun werk kunnen meegeven. Heftige spanningen „Onibaba". een andere Japanse film, die hier sterk de aandacht heeft getrokken, is geen festival-by- drage, maar werd vertoond in het „kantiyn-festival", dat naast het drukke officiële programma vrijwel alle bioscopen van Cannes ongeveer dag en nacht aan de gang houdt. Hier is sprake van een sfeer, waarin heftige erotische spanningen de bo ventoon voeren. De Japanse regis seur, Kaneto Sjindo, heeft die zon der het geringste vleugje banaliteit in een reeks geladen, heel vaak over rompelende beelden weten vast te leggen. VOOR DONDERDAG 20 MEI Hilversum I, 402 m. KRO: 17.55 Sportrubr. 18.10 Meisjes koor met lnstr. sextet. 18.30 Soc. pers pectief, praatje. 18.40 Lichte ork.muz. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radio krant. 19.30 Gewijde muz. 19.45 Op de man af, praatje. 19.50 Harprecital. 20.00 Toespraak door Z.KJEI. De Prins der Nederlanden. 20.10 Brlts-Ned. Tap toe te Amsterdam. 21.00 De huisvrouw en haar gezondheid, lezing. 21J5 Pro menade-orkest en zangsollste: opera klanken. 22.00 Kerkorgelconcert: klass muz. 22.30 Nieuws en SOS-ber. 22.40 Avondoverd. 22.55 Boekbespr. 23.00 Platennwe. 23.30 Vers in het gehoor, literair progr. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nwe. 18.15 Event, act 18.20 Uitz. van de AR. Partij: Christe lijke politiek en Rijnmond. Spr.: dhr. M. H. L. Weststrate, Wethouder van Vlaardlngen. 1830 Mannenwerk, licht progr. 20.00 Nws. 20.05 RadiofUharm. ork. en solist: klass. en moderne muz. 21.15 De geschiedenis van een boek, literair progr. 21.50 Strijkkwartet: mo derne muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 23.05 Diecotaria: nwe gram. 23.55-24.00 Nws. VOOR VRIJDAG 21 MEI Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Het levende Woord. 7.05 erture: eninfoi Nws.; I. 8.40 terstanden. 9.40 Schoolradio. 10.05 In de platensoos: verzoekprogr. voor de bejaarden. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Licht lnstr. ens. 12.00 Angelus. 12.03 Hongaarse ztgeunermelodleën. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Act. of gram. 12.50 Lichte gram. 13.35 Musiësta: gevar. muz. pro gramma. 15.00 Schoolradio. 15.30 V. d zieken. 16.30 Planorecital. 17.00 V. d Jeugd. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws.. ochtendgym. en soc. strijdlied. 7.20 Lichte gram (7.25- 7.30 Van de voorpag.). 8.00 Nws. 8.10 De derde Japanse verrassing was de onder leiding van Kon Ichikawa ge maakte documentaire van ruim twee uur over de Olympische Spelen in Tokio. Een boeiende film, waarin men een aantal van de belangrykste finales van dit wereld-sportfestyn nog eens terugziet. Maar waarin vooral de mens achiter die fabel achtige sportprestaties te vinden is. Het is vooral op de mens, dat Ichi- kawa's medewerkers hun lenzen hebben gericht. Zeer vele lenzen mag men wel zeggen, want 164 camera- lieden zyn met 104 camera's aan de gang geweest om onder leiding van 27 hulpregisseurs en samen met 20 geluidsploegen ongeveer 132.000 me ter kleurenmateriaal en 4620 meter zwart-wit byeen te filmen. Hetgeen neerkomt op zo'n tachtig uur projec- tie-tyd Meeslepe lid Voor Nederlanders is deze meesle pende documentaire interessant in die gedeelten, waarin men Gerda Kraan in de finale 800 meter ziet lopen (en helaas geen ereplaats be halen) en waarin men Geesink goud ziet winnen. Dat is uitgebreid te zien, want voor de nationale sport judo hebben de Japanse filmers uiteraard een belangrijke plaats ingeruimd. Noor de galapremière van deze sportfilm waren gisteravond andere sterren dan die van de film de ere- Gerda Kraan (tweede vanl rechts) in de finale 800 meter die zo verrassend werd gewon nen door de Britse Ann Packer. De Japanners laten het duidelijk zien in hun documentaire over j de Spelen van Tokio. gasten by de voorstelling en by de daarop volgende middernachtelyke Japanse receptie in hotel Martinez, namelijk Olympische kampioenen en atleten, onder wie de ruiter Pierre Jonquères d'Oriola, zwemmer Alain Gottvalles, atlete Maryvonne Dupu- reur, de skiënde zusjes Marielle en Christine Goitschel en de Britse ver- springster Mary Rand. Lichte gram. 9.00 Te land en te wa ter. informatief progr. voor weg- en waterweggebruikers. VPRO: 9.40 Mor genwijding. VARA: 10.00 Schoolradio. 10.20 Lichte gram. 11.00 Nws. 11.02 V. d. kleuters. 11.15 V. d. hulsvrouw. 12.00 Orgelspel: Lichte muz. 1237 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 1230 Over heidsvoorlichting: Uitz. v. d landbouw. 12.40 Dansmuz. 12.55 Act. AVRO: 13 00 Nws. 13.10 Act. en gram. 1335 Beurs berichten. 13.30 Schakeringen, een reeks programma's Kunst en Cultuur in Woord en Muziek. 1430 Musa Ibe- rlca. muz. lez. 15.00 Lichte gr. VPRO: 16.00 Nws. 16.15 Kerkorgelconcert met comm. 16.45 V. d. kind. 16.49 Voor de Jeugd. 17.30 Jazz-rondo: gesprek. 1730 Kiosk: artikelen uit de weekbladen. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Barend de Beer. VPRO: Portret van een sportman. 1935 The Flints tones, tekenfilm. NTS: 20 00 Journ. VPRO: 2030 Caberetkronlek. 21.05 Gitaarspel met lnstr. begeleiding 21.35 De agent, éénakter. 2237 Gesprek Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws in het kort. 20.01 Klanten-service - Va dertje Burnley. TV-film. 2035 Brein In beeld, medisch progr VARA: 20.50 Li teratuur. TV-spel. 21.45 Achter hst nieuws. VOOR SPRANKELENDE KLEURENDIA'S Wellicht twaalf slachtoffers bij lawineramp Het lawine-ongeluk dat zich zater dagmiddag J.l. by de Zugspltze in zuid-Duitsland heeft voorgedaan, heeft volgens de politie met zeker heid aan tien en mogelUk zelfs aan twaalf personen het leven gekost. Er zyn tot dusver acht lichamen geborgen, terwyi één gewonde aan zyn kwetsuren is bezweken. Voorts is het zeker dat een 27-jarige man uit St.-Mauritz by Munster, die nog wordt vermist, tot de slachtoffers behoort. Zijn auto werd n.l. onbe heerd aan de voet van de berg te ruggevonden. Mogelijk ligt ook nog een echtpaar uit Wuppertal onder I de sneeuwmassa's bedolven. Dit echtpaar had meegedeeld, dat het I naar de Zugspltze zou gaan. I De 30-jarige arts dr. Rite uit Mtin- chen die ook in verband met de lawine werd gezocht is op vijftig km van de plaats van het ongeluk in Tyrool dood aangetroffen Hy zou van uitputting zyn gestorven. Een andere vermiste, een 65-jarige man uit Baden-Württemberg, is dinsdag- j avond in zijn woonplaats terugge- I keerd. Tegen zyn aanvankelijke j voornemen in om naar de Zugspitze te gaan, was hy doorgereisd naar zuid-Tyrool Hy had pas op de terug reis van het lawine-ongeluk gehoord.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5